|
10.12.2014 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 442/1 |
Az uniós ügynökségek és egyéb szervek 2013-as éves számvevőszéki ellenőrzésével kapcsolatos eredmények összefoglalása
(2014/C 442/01)
TARTALOMJEGYZÉK
|
|
Bekezdés |
Oldal |
||
|
Bevezetés |
1–5 |
2 |
||
|
A Számvevőszék véleményeit alátámasztó információk |
6 |
2 |
||
|
Ellenőrzési eredmények |
7–20 |
2 |
||
|
Vélemények a beszámoló megbízhatóságáról |
7–8 |
2 |
||
|
Vélemények a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről |
9–11 |
3 |
||
|
A Számvevőszék véleményeitől független megjegyzések |
12–20 |
3 |
||
|
Megjegyzések a beszámoló megbízhatóságáról |
14 |
4 |
||
|
Megjegyzések a tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről |
15 |
4 |
||
|
Megjegyzések a belső kontrollmechanizmusokról |
16 |
4 |
||
|
Megjegyzések a költségvetés végrehajtásáról |
17–18 |
4 |
||
|
További megjegyzések |
19 |
4 |
||
|
A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása |
20 |
4 |
||
|
Következtetések |
21–23 |
4 |
||
|
6 |
|||
|
11 |
|||
|
15 |
|||
BEVEZETÉS
|
1. |
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék 32 decentralizált ügynökség (1), 6 végrehajtó ügynökség, az Euratom Ellátási Ügynökség (Euratom), az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) és az Europol-nyugdíjalap (a továbbiakban: az ügynökségek) esetében ellenőrizte a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójukat (2), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét. Az I. melléklet részletes információkat tartalmaz a vizsgált ügynökségekről, költségvetésükről és személyzetükről. |
|
|
3. |
A decentralizált ügynökségek fontos szerepet játszanak az uniós szakpolitikák végrehajtásában, különösen a technikai, tudományos, operatív, illetve szabályozói feladatok ellátása terén. Létrehozataluk azt szolgálja, hogy a Bizottság a szakpolitikai döntéshozatalra tudjon összpontosítani, valamint hogy az Unió és a tagállami kormányok közötti együttműködés erősítése érdekében egyesülhessen a két fél technikai és másmilyen speciális szakértelme. Az ügynökségek az Unió különböző országaiban találhatók. A végrehajtó ügynökségek az uniós kiadási programok végrehajtásában nyújtanak segítséget a Bizottságnak. Ezeket meghatározott időtartamra hozzák létre, és székhelyük a Bizottsággal egy helyen található. |
|
4. |
Az ügynökségek 2013-as költségvetése közel 2 milliárd EUR volt (2012-ben: 1,6 milliárd EUR), ami az Unió általános költségvetésének kb. 1,4 %-ával egyenlő (2012-ben: 1,2 %). Ebből megközelítőleg 1 milliárd EUR az Európai Bizottság támogatásából, a fennmaradó rész pedig díjakból és egyéb forrásokból származik. Az ügynökségek mintegy 6 500 állandó és ideiglenes tisztviselőt foglalkoztatnak (2012: 6 100), ez az Unió általános költségvetése keretében engedélyezett összes uniós tisztviselő (létszámterv) 14 %-a (2012-ben: 13 %). Ezen felül további 2 900 egyéb (szerződéses, illetve kirendelt) alkalmazott dolgozik az ügynökségeken. |
|
5. |
Noha az ügynökségekkel kapcsolatos pénzügyi kockázat az uniós költségvetés egészéhez képest viszonylag kicsi, az Unió hírnevét érintő kockázat mégis nagy, ugyanis az egyes tagállamokban az ügynökségek jól láthatóak és az uniós polgárok számára alapvető fontosságú területeken (pl. az egészségügy, a biztonság, a védelem, a szabadság és a jogérvényesülés területén) jelentős befolyással rendelkeznek a szakpolitikai és a döntéshozatali folyamatokban, valamint a programok végrehajtásában. |
A SZÁMVEVŐSZÉK VÉLEMÉNYEIT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK
|
6. |
A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az ügynökségek belső kontrollmechanizmusainak értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével. Tekintettel a területre jellemző kockázatokra a Számvevőszék 2013-as ellenőrzése során külön hangsúlyt fektetett a támogatási tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére (a 11 érintett ügynökség esetében, lásd: II. melléklet), valamint a kapcsolódó belső kontrollrendszerekre. A munkaerő-felvételi eljárások ellenőrzése elsősorban a korábbi évek megállapításainak hasznosulására irányult. |
ELLENŐRZÉSI EREDMÉNYEK
Vélemények a beszámoló megbízhatóságáról
|
7. |
Valamennyi ügynökség záró beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2013. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat. |
|
8. |
Az EU-LISA-ra vonatkozóan adott véleményétől függetlenül a Számvevőszék a jelentés figyelemfelhívó megjegyzésében (3) kiemeli a Schengeni Információs Rendszernek (SIS II), a vízuminformációs rendszernek (VIS), valamint az EURODAC rendszereinek az Ügynökség beszámolójában történő értékelését. E rendszerek operatív irányítását, ami az Ügynökség alaptevékenysége, az Ügynökség 2013 májusában, nem visszterhes tranzakció révén vette át a Bizottságtól. A rendszerek teljes fejlesztési költségéről szóló megbízható és teljes körű információk hiányában ezeket az Ügynökség a Bizottság nyilvántartásában szereplő könyv szerinti nettó értékükön tünteti fel, és év végén aktualizálja. Ezek az értékek túlnyomórészt hardverre és készen kapható szoftverkomponensekre vonatkoznak, és nem tartalmaznak szoftverfejlesztési költségeket. |
Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről
|
9. |
Csakúgy, mint az előző évben, a Számvevőszék azt a következtetést vonta le, hogy az EIT és a Frontex (a Külső Határokon Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség) kivételével valamennyi ügynökség esetében a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek. |
|
10. |
Az EIT-re nézve a Számvevőszék korlátozott véleményt (4) adott. Bár az Intézet előzetes és utólagos ellenőrzései terén további javulás történt, a Számvevőszék lényeges, de nem átható hibákat állapított meg a támogatási tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a közbeszerzések tekintetében. |
|
11. |
A Számvevőszék a Frontex esetében is korlátozott véleményt adott. Továbbra sincs elegendő ellenőrzési bizonyíték a támogatási tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Noha a 2013 júniusa óta kötött támogatási megállapodásokra vonatkozóan átfogóbb előzetes ellenőrzések kerültek bevezetésre, a 2013-as tranzakciók döntő része ezt megelőzően kötött támogatási megállapodásokból származott. Ennek lehetséges hatásai lényegesek, de az előző évtől eltérően már nem áthatóak (5). |
A Számvevőszék véleményeitől független megjegyzések
|
12. |
Véleményeitől függetlenül a Számvevőszék összesen 97 (2012-ben: 123) megjegyzést tett 35 ügynökségre vonatkozóan, így kívánva rávilágítani egyes fontos kérdésekre, illetve javítási lehetőségekre. A megjegyzések a következő területeket érintették: a beszámoló megbízhatósága, a tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, belső kontrollrendszerek, a költségvetés végrehajtása és egyéb kérdések, mint pl. a gondos pénzgazdálkodás. Mivel a Számvevőszék több éven keresztül kellő részletességgel ellenőrizte a munkaerő-felvételi eljárásokat, a 2013. évi ellenőrzés során azt tekintette át, hogy milyen mértékben hasznosultak a korábbi évek megállapításai ezen a területen (a megjegyzések számának csökkenése ebből adódik) (6). |
Grafikon
Megjegyzések száma fejezetenként
Forrás: Az ügynökségek 2013-as éves beszámolóiról szóló különálló jelentések.
|
13. |
Az egyes ügynökségekre vonatkozó megjegyzések áttekintése a II. mellékletben olvasható. A leggyakoribb megjegyzések összefoglalása. |
Megjegyzések a beszámoló megbízhatóságáról
|
14. |
A Számvevőszék négy ügynökséggel kapcsolatban négy megjegyzést tett, ezek az időbeli elhatárolások nyilvántartását, a pénzügyi kimutatások kiegészítő mellékletének teljességét, az állóeszközök könyvelését és a szállítói bizonylatok év végi egyeztetését érintő hiányosságokkal foglalkoztak. (A elmúlt évben a hét megjegyzésből öt a számviteli rendszerek validálásának hiányára vonatkozott, ezeket azóta az ügynökségi könyvelők validálták.) |
Megjegyzések a tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről
|
15. |
A hét megjegyzés hét ügynökséget érint. Ezek közül hat a beszerzési eljárások hiányosságaival kapcsolatos, többek között a következő területeken: a kiszervezések átláthatósága, az ajánlati felhívás és a pályázati dokumentáció egyezése, a jogosultsági, illetve bírálati kritériumok következetes alkalmazása és a keretszerződések kiterjesztése. Az elmúlt évben a beszerzési eljárásokkal kapcsolatban ugyanennyi megjegyzést tett a Számvevőszék. |
Megjegyzések a belső kontrollmechanizmusokról
|
16. |
A 17 megjegyzés (2012: 34) tíz ügynökségre vonatkozik (2012: 22). Négy esetben (2012: öt) a megjegyzések a belsőkontroll-standardok alkalmazásával kapcsolatos hiányosságokra vonatkoztak, vagy mert azokat az év végéig nem fogadták el, vagy mert elfogadták ugyan, de csak részben alkalmazták őket, vagy pedig mert helyesbítő intézkedés volt még folyamatban. Kedvező fejlemény, hogy az állóeszköz-gazdálkodásra és a támogatások kezelésére vonatkozó megjegyzések száma csökkent (2012 és 2013 között az előbbi hétről kettőre, az utóbbi pedig ötről kettőre). |
Megjegyzések a költségvetés végrehajtásáról
|
17. |
E területen továbbra is a lekötött előirányzatok átvitelének magas szintje a leggyakoribb megjegyzés: 24 ügynökséget érintett (2012: 26). Noha az általános megközelítés szerint az átvitelek magas szintje ellentétben áll az évenkéntiség költségvetési alapelvével és hiányosságokra utalhat a költségvetés-tervezés és -végrehajtás tekintetében, ez gyakran (legalábbis részben) az ügynökség hatáskörén kívül álló eseményekből következett (pl. a számlákat, illetve költségkimutatásokat nem kapták meg az év végéig), illetve a műveletek, a beszerzési eljárások vagy a projektek többéves jellege indokolta. |
|
18. |
A Számvevőszék a korábbi évekről történő átvitelek törlésének magas szintje miatt hét esetben tett megjegyzést (2012: kilenc). Az ilyen törlések arra utalnak, hogy az átvitt előirányzatokhoz túlbecsült igényeket vettek alapul vagy azok más okból nem voltak indokoltak. |
További megjegyzések
|
19. |
22 további megjegyzés (2012: 27) 15 ügynökséget érintett (2012: 20). Hat megjegyzés az ügynökségek fogadó országaival a székhelyről kötendő megállapodások hiányára, 11 pedig a gondos pénzgazdálkodással kapcsolatos, többek között az alábbi kérdésekre vonatkozott:
|
A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása
|
20. |
A III. melléklet azt mutatja, hogy a 192, 2012 végén függőben lévő megjegyzésből 2013-ban 94 esetben teljes mértékben végrehajtották a helyesbítő intézkedéseket, 47 esetben ezek folyamatban vannak, öt esetben pedig még végrehajtandók (46 megjegyzés esetében, főként költségvetési átvitelek vonatkozásában, nem volt szükség helyesbítő intézkedésre). |
KÖVETKEZTETÉSEK
|
21. |
Valamennyi ügynökség a vonatkozó pénzügyi szabályzat rendelkezéseinek, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok előírásainak megfelelően készítette el éves beszámolóját. |
|
22. |
A Számvevőszék következtetése szerint a beszámolók alapjául szolgáló tranzakciók két ügynökség kivételével jogszerűek és szabályszerűek voltak. Az EIT és a Frontex vonatkozásában korlátozott véleményt adtunk (elsősorban a támogatási tranzakciókkal kapcsolatban). |
|
23. |
Az ügynökségek a Számvevőszék korábbi években tett megjegyzéseire reagálva helyesbítő intézkedéseket hajtottak végre és ezek révén tovább javították eljárásaikat. Mindezek ellenére, amint a 2013. év vonatkozásában tett nagyszámú megjegyzésből is látható, számos kérdésben bőven van még továbbra is javítanivaló. |
(1) A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT rendszereinek operatív irányítását végző európai ügynökség (EU-LISA) 2013. május 22. óta működik pénzügyileg önállóan, a Bizottságtól függetlenül, és számvevőszéki ellenőrzésére 2013-ban került először sor.
(2) Ezek a „pénzügyi kimutatásból” és „a költségvetés végrahajtásáról szóló jelentésből” állnak.
(3) A figyelemfelhívó megjegyzések szerepe, hogy rávilágítsanak egy-egy olyan kérdésre, amely nem jelent ugyan lényeges hibát a beszámolóban, de jelentősége folytán elengedhetetlen a beszámoló megértéséhez.
(4) A Számvevőszék akkor ad korlátozott véleményt, ha az ellenőr elégséges és megfelelő ellenőrzési bizonyítékot szerzett és azt a következtetést vonja le, hogy az éves beszámolót, illetve az annak alapjául szolgáló tranzakciókat érintő hibák vagy szabályszerűtlenségek lényegesek, de nem áthatóak (lásd: 10. bekezdés). A Számvevőszék abban az esetben is korlátozott véleményt ad, ha az ellenőr nem tud elégséges és megfelelő ellenőrzési bizonyítékot szerezni ellenőrzési véleményének megalapozásához, és az éves beszámolóra, illetve az annak alapjául szolgáló tranzakciókra gyakorolt lehetséges hatások lényegesek, de nem áthatóak (lásd: 11. bekezdés).
(5) A Számvevőszék a 2012-es pénzügyi évre vonatkozóan megtagadta a véleményadást.
(6) 2013-ban a munkaerő-felvételi eljárásokkal kapcsolatban a Számvevőszék három megjegyzést tett (2012: 17).
I. MELLÉKLET
Az Ügynökségek bevétele (költségvetési előrejelzések, megállapított jogosultságok, kapott összegek) és létszámterve
|
|
2013 |
2012 |
||||||||||
|
Ügynökség |
Felügyelő főigazgatóság |
Szakpolitikai terület |
Előre jelzett bevételi költségvetés (2) (millió EUR) |
Változás az előre jelzett bevételi költségvetéshez képest 2013 vs 2012 |
Megállapított jogosultságok (2) (millió EUR) |
Kapott összegek (2) (millió EUR) |
Létszámterv (3) |
A létszámterv változása 2013 vs 2012 |
Előre jelzett bevételi költségvetés (4) (millió EUR) |
Megállapított jogosultságok (4) (millió EUR) |
Kapott összegek (4) (millió EUR) |
Létszámterv (3) |
|
Decentralizált ügynökségek |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
Európai Gyógyszerügynökség – EMA |
SANCO |
Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság |
252 |
14 % |
269 |
240 |
611 |
4 % |
222 |
254 |
224 |
590 |
|
Belső Piaci Harmonizációs Hivatal – OHIM |
MARKT |
Belső Piaci és Szolgáltatási Főigazgatóság |
418 |
-3 % |
189 |
189 |
861 |
11 % |
429 |
176 |
176 |
775 |
|
Európai Repülésbiztonsági Ügynökség – EASA |
MOVE |
Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság |
151 |
1 % |
125 |
125 |
692 |
9 % |
150 |
116 |
115 |
634 |
|
A Külső Határokon Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség – FRONTEX |
HOME |
Belügyi Főigazgatóság |
94 |
4 % |
92 |
92 |
153 |
7 % |
90 |
76 |
76 |
143 |
|
Európai Rendőrségi Hivatal – EUROPOL |
HOME |
Belügyi Főigazgatóság |
83 |
-1 % |
83 |
83 |
457 |
0 % |
84 |
83 |
83 |
457 |
|
Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság – EFSA |
SANCO |
Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság |
76 |
-1 % |
76 |
76 |
351 |
-1 % |
77 |
77 |
77 |
355 |
|
Európai Tengerbiztonsági Ügynökség – EMSA |
MOVE |
Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság |
57 |
-3 % |
58 |
56 |
213 |
0 % |
59 |
54 |
53 |
213 |
|
Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ – ECDC |
SANCO |
Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság |
58 |
0 % |
59 |
59 |
198 |
-1 % |
58 |
58 |
58 |
200 |
|
Az Európai Unió Szerveinek Fordítóközpontja – CDT |
DGT |
Fordítási Főigazgatóság |
52 |
8 % |
54 |
50 |
206 |
-6 % |
48 |
49 |
45 |
220 |
|
Európai Környezetvédelmi Ügynökség – EEA |
ENV |
Környezetvédelmi Főigazgatóság |
49 |
17 % |
63 |
63 |
138 |
1 % |
42 |
52 |
51 |
136 |
|
Európai Igazságügyi Együttműködési Egység – EUROJUST |
JUST |
Jogérvényesülési Főigazgatóság |
32 |
-3 % |
32 |
32 |
213 |
0 % |
33 |
33 |
33 |
213 |
|
Európai Vegyianyag-ügynökség – ECHA |
ENTR |
Vállalkozáspolitikai és Ipari Főigazgatóság |
99 |
200 % |
98 |
98 |
503 |
7 % |
33 |
35 |
35 |
470 |
|
Európai Vasúti Ügynökség – ERA |
MOVE |
Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság |
26 |
0 % |
26 |
26 |
143 |
-1 % |
26 |
26 |
26 |
144 |
|
Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége – FRA |
JUST |
Jogérvényesülési Főigazgatóság |
22 |
5 % |
22 |
22 |
78 |
4 % |
21 |
21 |
21 |
75 |
|
Európai Bankhatóság – EBA |
MARKT |
Belső Piaci és Szolgáltatási Főigazgatóság |
26 |
24 % |
26 |
26 |
93 |
37 % |
21 |
19 |
19 |
68 |
|
Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért – EUROFOUND |
EMPL |
Belső Piaci és Szolgáltatási Főigazgatóság |
21 |
0 % |
21 |
21 |
101 |
0 % |
21 |
21 |
21 |
101 |
|
Európai Képzési Alapítvány – ETF |
EAC |
Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság |
20 |
-5 % |
22 |
22 |
96 |
0 % |
21 |
20 |
20 |
96 |
|
Európai Értékpapír-piaci Hatóság – ESMA |
MARKT |
Belső Piaci és Szolgáltatási Főigazgatóság |
28 |
40 % |
30 |
30 |
121 |
61 % |
20 |
19 |
19 |
75 |
|
Európai Szakképzés-fejlesztési Központ – CEDEFOP |
EAC |
Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság |
19 |
0 % |
18 |
18 |
100 |
-1 % |
19 |
20 |
20 |
101 |
|
Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság – EIOPA |
MARKT |
Belső Piaci és Szolgáltatási Főigazgatóság |
19 |
19 % |
18 |
18 |
80 |
16 % |
16 |
14 |
14 |
69 |
|
Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja – EMCDDA |
HOME |
Belügyi Főigazgatóság |
16 |
0 % |
16 |
16 |
84 |
0 % |
16 |
16 |
16 |
84 |
|
Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség – EU-OSHA |
EMPL |
Belső Piaci és Szolgáltatási Főigazgatóság |
15 |
0 % |
16 |
16 |
44 |
0 % |
15 |
15 |
15 |
44 |
|
Közösségi Növényfajta-hivatal – CPVO |
SANCO |
Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság |
14 |
8 % |
13 |
13 |
48 |
4 % |
13 |
13 |
13 |
46 |
|
Európai GNSS Ügynökség – GSA |
ENTR |
Vállalkozáspolitikai és Ipari Főigazgatóság |
14 |
8 % |
54 |
54 |
77 |
75 % |
13 |
21 |
21 |
44 |
|
Európai Halászati Ellenőrző Hivatal – EFCA |
MARE |
Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság |
9 |
-10 % |
9 |
9 |
54 |
0 % |
10 |
10 |
10 |
54 |
|
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete – EIGE |
JUST |
Jogérvényesülési Főigazgatóság |
7 |
-13 % |
8 |
8 |
30 |
0 % |
8 |
8 |
8 |
30 |
|
Európai Rendőrakadémia – CEPOL |
HOME |
Belügyi Főigazgatóság |
8 |
0 % |
9 |
9 |
28 |
0 % |
8 |
9 |
9 |
28 |
|
Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség – ENISA |
CONNECT |
A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága |
10 |
25 % |
10 |
9 |
47 |
0 % |
8 |
8 |
8 |
47 |
|
Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége – ACER |
ENER |
Energiaügyi Főigazgatóság |
12 |
71 % |
12 |
12 |
49 |
14 % |
7 |
7 |
7 |
43 |
|
Európai Menekültügyi Támogató Hivatal – EASO |
HOME |
Belügyi Főigazgatóság |
11 |
57 % |
10 |
10 |
45 |
18 % |
7 |
2 |
2 |
38 |
|
Az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének Hivatala – BEREC |
CONNECT |
A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága |
4 |
33 % |
4 |
4 |
16 |
0 % |
3 |
3 |
3 |
16 |
|
A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek operatív irányítását végző ügynökség – eu-LISA |
HOME |
Belügyi Főigazgatóság |
34 |
|
19 |
19 |
120 |
2013 óta pénzügyileg önálló |
n.a. |
n.a. |
n.a. |
n.a. |
|
Végrehajtó ügynökségek |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség – EACEA |
EAC |
Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság |
51 |
2 % |
52 |
52 |
105 |
2 % |
50 |
50 |
50 |
103 |
|
Kutatási Végrehajtó Ügynökség – REA |
RTD |
Kutatási és Innovációs Főigazgatóság |
47 |
2 % |
47 |
47 |
140 |
9 % |
46 |
47 |
47 |
128 |
|
Az Európai Kutatási Tanács Végrehajtó Ügynöksége – ERCEA |
RTD |
Kutatási és Innovációs Főigazgatóság |
40 |
3 % |
40 |
40 |
100 |
0 % |
39 |
39 |
39 |
100 |
|
Versenyképességi és Innovációs Végrehajtó Hivatal – EACI |
ENER |
Energiaügyi Főigazgatóság |
16 |
0 % |
16 |
16 |
37 |
0 % |
16 |
17 |
17 |
37 |
|
A Transzeurópai Közlekedési Hálózat Végrehajtó Hivatala – TEN-TEA |
MOVE |
Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság |
10 |
0 % |
10 |
10 |
33 |
0 % |
10 |
10 |
10 |
33 |
|
Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség – EAHC |
SANCO |
Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság |
7 |
0 % |
7 |
7 |
12 |
0 % |
7 |
7 |
7 |
12 |
|
Egyéb szervek |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Európai Innovációs és Technológiai Intézet – EIT |
EAC |
Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság |
99 |
27 % |
97 |
97 |
34 |
21 % |
78 |
77 |
77 |
28 |
|
Euratom Ellátási Ügynökség (1) – EURATOM |
ENER & RTD |
Energiaügyi, illetve Kutatási és Innovációs Főigazgatóság |
0,1 |
0 % |
0,1 |
0,1 |
25 |
0 % |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
25 |
|
Europol-nyugdíjalap – EPF |
HOME |
Az Europol igazgatási kiadásai |
n.a. |
|
n.a. |
n.a. |
n.a. |
|
n.a. |
n.a. |
n.a. |
n.a. |
|
Összesen |
|
|
2 026 |
10 % |
1 830 |
1 794 |
6 536 |
8 % |
1 844 |
1 582 |
1 545 |
6 075 |
|
|
|
2013 |
2012 |
|||||||||
|
|
Bizottsági támogatás az ügynökségek bevételében: |
|
51,9 % |
64,0 % |
||||||||
|
|
Az ügynökségek előrejelzett bevételi költségvetése az Unió általános költségvetéséhez képest: |
|
1,4 % |
1,4 % |
||||||||
|
|
Az ügynökségek létszámterve az Unió általános költségvetésében szereplő teljes létszámtervhez képest: |
|
14,0 % |
13,1 % |
||||||||
(1) Az Euratom Ellátási Ügynökséget nem konszolidálták az Unió éves beszámolójában.
(2) Az Unió 2013-as előzetes konszolidált éves beszámolója szerint.
(3) Csak állandó és ideiglenes uniós tisztviselők (AD és AST), a létszámterv alapján. Ezen felül további 2 880 egyéb alkalmazott dolgozik az uniós ügynökségeken ideiglenes, illetve kirendelési szerződések alapján.
(4) Az Unió 2012-es végleges konszolidált éves beszámolója szerint (az OHIM esetében kiigazítva).
II. MELLÉKLET
A Számvevőszék 2013-as, a véleményektől független megjegyzései
|
|
Megjegyzések száma összesen |
A beszámoló megbízhatósága |
A tranzakciók jogszerűsége/szabályszerűsége |
Belső kontrollrendszerek |
Költségvetés-végrehajtás |
Egyéb megjegyzések |
||||||||||||
|
Beszerzési eljárások hiányosságai |
Egyéb |
A belső kontrollrendszereket nem alkalmazzák teljes mértékben |
Az állóeszközökre/leltárkészítésre vonatkozó kontrollok nem megfelelőek |
A támogatásokra vonatkozó kontrollok nem megfelelőek |
Egyéb |
Átvitelek nagy száma |
Költségvetési átcsoportosítások nagy száma |
2012-es törlések nagy száma átvitelek |
Elégtelen kötelezettségvállalások |
Egyéb |
Munkaerő-felvétel |
Gondos pénzgazdálkodás |
A tagállammal még nem írtak alá székhely-megállapodást |
Egyéb |
||||
|
1 |
ACER – Ljubljana |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
X |
|
X |
|
|
|
2 |
BEREC – Riga |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
X |
|
|
|
3 |
CdT – Luxembourg |
4 |
|
X |
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
4 |
CEDEFOP – Szaloníki (1) |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
CEPOL – Bramshill (1) |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
X |
|
|
X |
|
|
|
|
6 |
EFCA – Vigo |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
CPVO – Angers |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
8 |
EACEA – Brüsszel |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
EACI – Brüsszel |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
EAHC – Luxembourg |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
11 |
EASA – Köln |
3 |
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
12 |
EASO – Valletta (1) |
6 |
X |
|
|
X |
|
|
X |
X |
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
13 |
EBA – London |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
14 |
ECDC – Stockholm (1) |
4 |
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
15 |
ECHA – Helsinki |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
16 |
EEA – Koppenhága (1) |
1 |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
EFSA – Párma (1) |
3 |
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
EIGE – Vilnius |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
EIOPA – Frankfurt |
4 |
|
|
|
X |
|
|
XX |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
EIT – Budapest (1) |
4 |
|
|
X |
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
21 |
EMA – London |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
EMCDDA – Lisszabon (1) |
1 |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
EMSA – Lisszabon |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
ENISA – Heraklion |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
X |
|
|
XX |
|
|
|
25 |
ERA – Valenciennes |
5 |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
X |
X |
X |
|
26 |
ERCEA – Brüsszel |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
ESMA – Párizs |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
XX |
|
|
|
28 |
ETF – Torino |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
29 |
EU-LISA – Tallinn |
8 |
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
XXXX |
|
X |
X |
|
|
30 |
EU-OSHA – Bilbao |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
EURATOM – Luxembourg |
2 |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
EUROFOUND – Dublin |
4 |
X |
|
|
|
X |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
33 |
EUROJUST – Hága (1) |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
EUROPOL – Hága |
2 |
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
EPF – Hága |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
FRA – Bécs |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
FRONTEX – Varsó (1) |
5 |
X |
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
X |
|
|
X |
|
|
38 |
GSA – Prága (1) |
2 |
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
OHIM – Alicante |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
X |
|
|
|
X |
|
|
|
40 |
REA – Brüsszel |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
TEN-TEA – Brüsszel |
3 |
|
|
|
|
|
|
XX |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Részösszegek: |
97 |
4 |
6 |
1 |
4 |
2 |
2 |
9 |
24 |
3 |
7 |
6 |
7 |
3 |
11 |
6 |
2 |
|
|
Összesen: |
4 |
7 |
17 |
47 |
22 |
|||||||||||||
|
|
|
4 % |
7 % |
18 % |
48 % |
23 % |
||||||||||||
(1) A támogatások kezelése
III. MELLÉKLET
A függőben lévő 2011-es és a 2012-es, a véleményektől független számvevőszéki megjegyzések hasznosulása
|
|
|
Összesen |
Végrehajtva |
Folyamatban |
Végrehajtandó |
n.a. |
|
|
Decentralizált ügynökségek |
|
|
|
|
|
|
1 |
Európai Gyógyszerügynökség – EMA |
8 |
4 |
1 |
|
3 |
|
2 |
Belső Piaci Harmonizációs Hivatal – OHIM |
5 |
2 |
|
|
3 |
|
3 |
Európai Repülésbiztonsági Ügynökség – EASA |
5 |
3 |
|
|
2 |
|
4 |
A Külső Határokon Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség – FRONTEX |
10 |
4 |
6 |
|
|
|
5 |
Európai Rendőrségi Hivatal – EUROPOL |
14 |
10 |
1 |
|
3 |
|
6 |
Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság – EFSA |
6 |
3 |
1 |
|
2 |
|
7 |
Európai Tengerbiztonsági Ügynökség – EMSA |
6 |
3 |
2 |
|
1 |
|
8 |
Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ – ECDC |
3 |
|
1 |
|
2 |
|
9 |
Az Európai Unió Szerveinek Fordítóközpontja – CDT |
2 |
|
2 |
|
|
|
10 |
Európai Környezetvédelmi Ügynökség – EEA |
1 |
|
1 |
|
|
|
11 |
Európai Igazságügyi Együttműködési Egység – EUROJUST |
4 |
2 |
1 |
|
1 |
|
12 |
Európai Vegyianyag-ügynökség – ECHA |
4 |
2 |
|
|
2 |
|
13 |
Európai Vasúti Ügynökség – ERA |
6 |
3 |
3 |
|
|
|
14 |
Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége – FRA |
3 |
2 |
|
|
1 |
|
15 |
Európai Bankhatóság – EBA |
7 |
5 |
1 |
|
1 |
|
16 |
Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért – EUROFOUND |
0 |
|
|
|
|
|
17 |
Európai Képzési Alapítvány – ETF |
1 |
|
|
|
1 |
|
18 |
Európai Értékpapír-piaci Hatóság – ESMA |
13 |
4 |
6 |
0 |
3 |
|
19 |
Európai Szakképzés-fejlesztési Központ – CEDEFOP |
5 |
4 |
|
|
1 |
|
20 |
Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság – EIOPA |
6 |
4 |
|
1 |
1 |
|
21 |
Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja – EMCDDA |
6 |
2 |
4 |
0 |
|
|
22 |
Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség – EU-OSHA |
4 |
3 |
1 |
|
|
|
23 |
Közösségi Növényfajta-hivatal – CPVO |
3 |
1 |
2 |
|
|
|
24 |
Európai GNSS Ügynökség – GSA |
3 |
2 |
|
|
1 |
|
25 |
Európai Halászati Ellenőrző Hivatal – EFCA |
3 |
2 |
|
|
1 |
|
26 |
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete – EIGE |
4 |
2 |
2 |
|
|
|
27 |
Európai Rendőrakadémia – CEPOL |
10 |
2 |
4 |
1 |
3 |
|
28 |
Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség – ENISA |
2 |
1 |
1 |
|
|
|
29 |
Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége – ACER |
7 |
5 |
2 |
|
|
|
30 |
Európai Menekültügyi Támogató Hivatal – EASO |
12 |
2 |
1 |
1 |
8 |
|
31 |
Az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének Hivatala – BEREC |
14 |
11 |
3 |
|
|
|
32 |
A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek operatív irányítását végző ügynökség – eu-LISA (1) |
|
|
|
|
|
|
|
Végrehajtó ügynökségek |
|
|
|
|
|
|
33 |
Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség – EACEA |
1 |
|
|
|
1 |
|
34 |
Kutatási Végrehajtó Ügynökség – REA |
2 |
1 |
|
|
1 |
|
35 |
Az Európai Kutatási Tanács Végrehajtó Ügynöksége – ERCEA |
0 |
|
|
|
|
|
36 |
Versenyképességi és Innovációs Végrehajtó Hivatal – EACI |
2 |
2 |
|
|
|
|
37 |
A Transzeurópai Közlekedési Hálózat Végrehajtó Hivatala – TEN-TEA |
1 |
|
|
|
1 |
|
38 |
Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség – EAHC |
3 |
|
|
|
3 |
|
|
Egyéb szervek |
|
|
|
|
|
|
39 |
Európai Innovációs és Technológiai Intézet – EIT |
3 |
2 |
1 |
|
|
|
40 |
Euratom Ellátási Ügynökség – EURATOM |
2 |
1 |
|
1 |
|
|
41 |
Europol-nyugdíjalap – EPF |
1 |
|
|
1 |
|
|
Összesen |
192 |
94 |
47 |
5 |
46 |
|
(1) A számvevőszéki ellenőrzésére 2013-ban került először sor, ezért a 2012-es megjegyzésekre történő hivatkozás nem releváns.