52014PC0573

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA Montenegrónak a Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz való csatlakozása tekintetében a Kormányzati Beszerzési Bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról /* COM/2014/0573 final - 2014/0263 (NLE) */


INDOKOLÁS

1.           Bevezetés

2013. november 4-én Montenegró kérelmezte a WTO Kormányzati Beszerzési Megállapodásához (a továbbiakban: GPA) való csatlakozását. Montenegró jelezte szándékát a módosított GPA szövegéhez való csatlakozásának lezárására (a megállapodás szövegét a Felek 2012. március 30-án fogadták el és annak az EU részéről történő megkötését a 2013. december 3-i tanácsi határozat[1] fogadta el). A módosított GPA az Unió vonatkozásában 2014. április 6-án hatályba lépett.

A Bizottság az Unió nevében egy sor, Montenegró által bemutatott piacnyitási kötelezettségvállalásról tárgyalt bilaterális alapon és a WTO Kormányzati Beszerzési Bizottsága keretében.

Ezt követően Montenegró 2014. július 18-án végleges ajánlatot nyújtott be. Montenegró végleges ajánlatának összefoglalása és annak bizottsági értékelése az alábbiakban olvasható.

 2.           A Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz való csatlakozás tekintetében Montenegróra irányadó feltételek összefoglalása

Montenegró végleges ajánlata

Piacra jutási kötelezettségvállalások (az alkalmazási körbe tartozó szervek, áruk, szolgáltatások és építési szolgáltatások)

Szervek

Az 1. mellékletben (Központi kormányzati szervek) Montenegró megadja azon központi kormányzati szervek kimerítő listáját, amelyeknek beszerzése nyitott a GPA-felek előtt. Az ebben a mellékletben foglalt megjegyzések azonosak az EU-ra vonatkozókkal.

A 2. mellékletben (Központi kormányzati szint alatti szervek) Montenegró felsorolja a közigazgatási egységek összes regionális és helyi ajánlatkérő szervét. A közigazgatási egységek meghatározása megfelel az ilyen egységekre vonatkozó, az 1059/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben[2] meghatározott uniós nómenklatúrának. A közjogi intézmények szintén a 2. mellékletben szerepelnek. Ezen intézmények meghatározása azonos a 2014/24/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben[3] szereplő uniós meghatározással. A melléklet tartalmazza a közjogi intézmények indikatív listáját. A 2. mellékletben szereplő megjegyzések megfelelnek az EU-ra vonatkozó 2. melléklet megjegyzéseinek.

A 3. mellékletben (Egyéb szervek) Montenegró megnyit a GPA-felek előtt minden közüzemet, amelyek az EU által előírtakkal azonos területeken működnek (azaz ivóvíz, villamos energia, repülőtér, kikötő, városi közlekedés és vasút). A melléklet tartalmazza a szervek indikatív listáját. Az e mellékletbe foglalt fenntartások megegyeznek az EU-ra vonatkozó 3. mellékletben szereplőkkel.

Áruk

Montenegró pozitív árulistát ad meg néhány kivétellel, amelyek megfelelnek az EU-ra vonatkozó 4. mellékletben foglaltaknak.

Szolgáltatások

Montenegró pozitív szolgáltatáslistát ajánl, amely megfelel az EU által a rá vonatkozó 5. mellékletben ajánlottaknak.

Építési szolgáltatások

Montenegró a központi termékosztályozás 51. ágazatában felsorolt összes építési szolgáltatást felajánlja, hasonlóan az összes GPA-fél ajánlatához. Ezenfelül nemzeti elbánási rendszerben kínál hozzáférést az EU-nak és néhány másik GPA-félnek az építési koncessziós szerződésekhez.

Küszöbértékek

Montenegró a GPA-felek által általában alkalmazott küszöbértékeket alkalmazza az árukat, szolgáltatásokat és építési szolgáltatásokat illetően.

Montenegró jogszabályai

(Uniós) tagjelölt ország státuszából adódóan Montenegró közbeszerzési rendszere nagymértékben összhangban van az EU közbeszerzésre vonatkozó vívmányaival. Montenegró erre a területre vonatkozó jogszabályai megkülönböztetéstől mentesek. Nincsenek olyan rendelkezések, amelyek kedvezőbb elbánást biztosítanának a hazai áruk és szállítók számára a külföldi árukhoz és szállítókhoz képest.

Montenegró ajánlatának bizottsági értékelése

Montenegró végleges ajánlata tükrözi a felülvizsgált GPA I. függelékében szereplő uniós ajánlatot. Ennélfogva kielégítő és elfogadható. Montenegró kormányzati beszerzési jogszabályai megfelelnek a GPA-nak.

Montenegró csatlakozásának különösen a következő feltételei tükröződnek majd az EU I. függelékében:

Tekintettel arra, hogy Montenegró az 1. mellékletében a szervek kimerítő listáját adja meg, Montenegró árui, szolgáltatásai, szállítói és szolgáltatói számára az EU-ra vonatkozó 1. melléklet 2. szakaszának 2. pontjában foglalt hozzáférést kell biztosítani az uniós alkalmazási körhöz, ami az 1. mellékletben felsorolt központi kormányzati ajánlatkérő szervek beszerzéseihez való hozzáférést jelent.

Montenegró azon GPA-felek közé kerül (Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc és Dél-Korea), amelyek számára az EU hozzáférést biztosít az építési koncessziós pályázatokhoz a 6. melléklet 2. szakasza szerint.

3. A JAVASLAT JOGI ELEMEI

A felülvizsgált GPA rendelkezést tartalmaz a megállapodáshoz való csatlakozásról. A GPA XXII. cikkének (2) bekezdése értelmében a WTO bármely tagja csatlakozhat a GPA-hoz a tag és a Felek között megállapított feltételek szerint, amely feltételeket a Kormányzati Beszerzési Bizottság határozatába kell foglalni.

A Montenegróra irányadó csatlakozási feltételeket a Kormányzati Beszerzési Bizottság által várhatóan 2014 második felében elfogadásra kerülő határozat fogja meghatározni. Ez a határozat tartalmazni fogja Montenegró végleges ajánlatát a közbeszerzési piacához való hozzáférésre vonatkozóan (amely Montenegró csatlakozását követően a GPA I. függelékének részévé válik), valamint a többi GPA-fél által meghatározott minden konkrét csatlakozási feltételt. A Kormányzati Beszerzési Bizottság a határozatot konszenzussal hozza meg.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 218. cikkének (9) bekezdése értelmében, ha nemzetközi megállapodással létrehozott szervnek joghatással bíró határozatot kell elfogadnia, a Tanács a Bizottság javaslatára határozatot fogad el az Unió által képviselendő álláspont kialakítására vonatkozóan. A Kormányzati Beszerzési Bizottság által a Montenegróra irányadó csatlakozási feltételekről hozandó határozat az EUMSZ 218. cikke (9) bekezdésének hatálya alá tartozik, mivel a határozatot nemzetközi megállapodással létrehozott szerv fogadja el, és az joghatással fog bírni.

4. AJÁNLÁS

Montenegró csatlakozása a GPA-hoz várhatóan kedvezően hozzá fog járulni a közbeszerzési piacok további nemzetközi nyitásához, hiszen növekszik a GPA-felek száma, és ez további országokra hat bátorítólag a GPA-hoz való csatlakozást illetően. A Bizottság Montenegró végleges ajánlatának elfogadását ajánlja a fent említett feltételek mellett.

Ennek megfelelően a Bizottság arra tesz javaslatot, hogy a Bizottság felhatalmazást kapjon arra, hogy a Kormányzati Beszerzési Bizottságban Montenegró csatlakozását támogató – a Kormányzati Beszerzési Bizottság által Montenegró csatlakozásáról hozott határozatban szerepeltetendő – uniós álláspontot képviseljen.

2014/0263 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

Montenegrónak a Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz való csatlakozása tekintetében a Kormányzati Beszerzési Bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)       2013. november 4-én Montenegró kérelmezte a Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz (a továbbiakban: GPA) való csatlakozását.

(2)       Az alkalmazási körrel kapcsolatos kötelezettségvállalásait Montenegró a GPA-felek számára 2014. július 18-án benyújtott végleges ajánlatában határozta meg.

(3)       Montenegró végleges ajánlata tükrözi a felülvizsgált GPA I. függelékében szereplő uniós ajánlatot. Ennélfogva kielégítő és elfogadható. Az e határozat mellékletében szereplő, Montenegróra vonatkozó csatlakozási feltételek meg fognak jelenni a Kormányzati Beszerzési Bizottság által Montenegró csatlakozásáról hozott határozatban.

(4)       Montenegró csatlakozása a GPA-hoz várhatóan kedvezően hozzá fog járulni a közbeszerzési piacok további nemzetközi nyitásához.

(5)       A GPA XXII. cikkének (2) bekezdése értelmében a WTO bármely tagja csatlakozhat a GPA-hoz a tag és a Felek között megállapított feltételek szerint, amely feltételeket a Kormányzati Beszerzési Bizottság határozatába kell foglalni.

(6)       Ennek megfelelően meg kell határozni a Montenegró csatlakozásával kapcsolatosan a Kormányzati Beszerzési Bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspontot,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Európai Unió nevében a Kormányzati Beszerzési Bizottságban képviselendő álláspont Montenegrónak a Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz való csatlakozásának a jóváhagyása az e határozat mellékletében meghatározott konkrét csatlakozási feltételek mellett.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben,

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

[1]               A Tanács 2013. december 2-i határozata a Kormányzati Beszerzési Megállapodás módosításáról szóló jegyzőkönyv megkötéséről (HL L 68., 2014.3.7., 1. o.).

[2]               Az Európai Parlament és a Tanács 2003. május 26-i 1059/2003/EK rendelete a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról (HL L 154., 2003.6.21., 1. o.).

[3]               Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/24/EU irányelve a közbeszerzésről és a 2004/18/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 94., 2014.3.28., 65. o.).

MELLÉKLET

AZ EU FELTÉTELEI MONTENEGRÓNAK A KORMÁNYZATI BESZERZÉSI MEGÁLLAPODÁSHOZ VALÓ CSATLAKOZÁSÁHOZ

Montenegrónak a Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz való csatlakozását követően az Európai Unióra vonatkozó I. függelék 1. melléklete 2. szakaszának („Az Európai Unió tagállamainak központi kormányzati ajánlatkérő szervei”) 2. pontja a következőképpen módosul:

„2.          Izrael és Montenegró áruit, szolgáltatásait, szállítóit és szolgáltatóit illetően a következő központi kormányzati ajánlatkérő szervek beszerzései.”

Montenegrónak a Kormányzati Beszerzési Megállapodáshoz való csatlakozását követően a 6. melléklet 2. szakasza a következőképpen módosul:

„2.          Az építési koncessziók, amennyiben azokat az 1. és 2. melléklet hatálya alá tartozó szervezetek ítélik oda, az Izland, Liechtenstein, Norvégia, Aruba tekintetében Hollandia, Svájc és Montenegró építési szolgáltatóira vonatkozó nemzeti elbánás alá tartoznak, amennyiben értékük legalább 5 000 000 SDR, illetve a Korea építési szolgáltatóira vonatkozó nemzeti elbánás alá, amennyiben értékük legalább 15 000 000 SDR.”