52014PC0081

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás kulturális együttműködésről szóló jegyzőkönyvének 5. cikkében foglalt, a koprodukciók kedvezményezetti jogosultságának meghosszabbítására irányuló eljárás tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról /* COM/2014/081 final - 2014/0041 (NLE) */


INDOKOLÁS

1.           A JAVASLAT HÁTTERE

Az Európai Unió és tagállamai, valamint a Koreai Köztársaság között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás[1] átmeneti jelleggel 2011 júliusa óta van hatályban. A szabadkereskedelmi megállapodás keretében aláírt, a kulturális együttműködésről szóló jegyzőkönyv (a továbbiakban: a jegyzőkönyv) meghatározta azokat a kereteket, amelyek között a Felek együttműködnek a kulturális tevékenységekhez, javakhoz és szolgáltatásokhoz – többek között az audiovizuális szektorhoz – kapcsolódó cserék megkönnyítése érdekében, és közösen munkálkodnak e cserék keretfeltételeinek javításán.

A szabadkereskedelmi megállapodás intézményi rendelkezéseitől eltérően a Kereskedelmi Bizottság hatásköre erre a jegyzőkönyvre nem terjed ki. Ehelyett e jegyzőkönyv tekintetében a Kereskedelmi Bizottság minden feladatát – amennyiben ilyen feladatok e jegyzőkönyv végrehajtása céljából szükségesek – a jegyzőkönyv keretében létrehozott, a kulturális együttműködéssel foglalkozó bizottság gyakorolja, amely a Felek vezető közigazgatási tisztségviselőiből áll. A kulturális együttműködéssel foglalkozó bizottság 2013. december 5-én tartotta első ülését Brüsszelben, melynek alkalmával a Felek információkat cseréltek a rájuk vonatkozó jogalapokról és kulturális tevékenységeikről.

A jegyzőkönyvben a Felek saját joggyakorlataikkal összhangban rögzítették egyebek között azt, hogy az uniós Fél és a Koreai Köztársaság gyártóinak koprodukciójában készült audiovizuális alkotások a jövőben bizonyos feltételek mellett jogosultságot nyernek arra, hogy a helyi/regionális kulturális tartalmak támogatási rendszereiből támogatásban részesüljenek. E koprodukciós alkotások az EU-n belül európai, a Koreai Köztársaságban koreai alkotásnak minősülhetnek, amennyiben teljesülnek esetükben a jegyzőkönyv 5. cikkében foglalt feltételek (lásd különösen a 8. pont a)–c) pontjait). E kedvezményezetti jogosultságot három éves időszakra állapították meg (2011. július 1-jétől 2014. június 30-ig). A Felek most a jogosultság további három évre történő meghosszabbítását javasolják.

2.           AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jegyzőkönyv rendelkezett arról, hogy mindkét fél felállít egy belső tanácsadó csoportot, amely a kulturális és audiovizuális ágazatnak a jegyzőkönyv által érintett területein tevékenykedő képviselőiből áll. Az EU belső tanácsadó csoportja 2013. szeptember 25-én ülést tartott abból a célból, hogy értékelje a kedvezményezetti jogosultság eredményeit a kulturális sokszínűség erősítése, valamint a koprodukciók kapcsán végzett kölcsönösen előnyös együttműködés szempontjából.

A belső tanácsadó csoport megállapította, hogy egyelőre hiányoznak a jegyzőkönyvben leírt feltételeket teljesítő EU-koreai audiovizuális koprodukciók, de ennek ellenére hasznos eszköznek minősítette a jegyzőkönyvet, és javasolta az EU-koreai koprodukciók támogathatóságának további három évvel való meghosszabbítását. A belső tanácsadó csoport arra a következtetésre jutott, hogy iparági, állami és uniós szinten is népszerűsíteni kell a jegyzőkönyvet ahhoz, hogy az érintettek kellően élni tudjanak a kedvezményezetti jogosultsággal. 

Az audiovizuális koprodukciók kedvezményezetti jogosultsága az Európai Unió Tanácsa Kulturális Bizottságának 2013. október 31-i ülésének keretében az EU tagállamai körében is megvitatásra került. A Bizottság a tagállamokkal folytatott konzultációt követően és a belső tanácsadó csoport véleményének fényében javasolja a kedvezményezetti jogosultság további három évre történő meghosszabbítását.

3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

A kedvezményezetti jogosultság meghosszabbítására irányuló eljárást a jegyzőkönyv 5. cikke tartalmazza. A Felek az alábbiaknak megfelelően meghozták az intézkedéshez szükséges lépéseket.

A jegyzőkönyv 5. cikkének (8) bekezdése előírja, hogy amennyiben a Felek döntése alapján a jogosultság három éves időszakra megújításra kerül, azután automatikusan további egymást követő és azonos hosszúságú időszakokra meghosszabbodik, hacsak valamelyik fél vissza nem vonja a jogosultságot, írásos értesítést küldve legalább három hónappal az adott időszak lejárta előtt. Az adott időszakok lejárta előtt készült koprodukciós alkotások részesülhetnek a két fél által a helyi/regionális kulturális tartalmak promócióját célzó támogatási rendszerekben.

A 2011/265/EU tanácsi rendelet 4. cikkének (1) bekezdése értelmében a jogosultság megújításának hatályossá válásához a Tanács határozata szükséges.

4.       KÖLTSÉGVETÉSI HATÁSOK nincsenek

5.       OPCIONÁLIS ELEMEK nincsenek

2014/0041 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás kulturális együttműködésről szóló jegyzőkönyvének 5. cikkében foglalt, a koprodukciók kedvezményezetti jogosultságának meghosszabbítására irányuló eljárás tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 167. cikke (3) bekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)       A Tanács 2007. április 23-án felhatalmazta a Bizottságot, hogy az Európai Unió és tagállamai nevében szabadkereskedelmi megállapodás megkötése céljából tárgyalásokat folytasson a Koreai Köztársasággal.

(2)       A tárgyalások lezárultak, és az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság között létrejött szabadkereskedelmi megállapodást[2] (a továbbiakban: a megállapodás) 2010. október 6-án aláírták. A megállapodás magába foglalja a kulturális együttműködésről szóló jegyzőkönyvet (a továbbiakban: a jegyzőkönyv), amely az 1. cikkének megfelelően meghatározza azokat a kereteket, amelyek között a Felek együttműködnek a kulturális tevékenységekhez, javakhoz és szolgáltatásokhoz – többek között az audiovizuális szektorhoz – kapcsolódó cserék megkönnyítése érdekében.

(3)       A megállapodás 15.10. cikkének (5) bekezdése alapján a megállapodást a 2011/265/EU határozat[3] (a továbbiakban: a határozat) értelmében – figyelemmel a megkötés későbbi időpontjára – részben ideiglenes jelleggel kell alkalmazni 2011. július 1-je óta.

(4)       A határozat 3. cikke értelmében a jegyzőkönyv 5. cikkét a (2) bekezdés kivételével ideiglenesen kellett alkalmazni.

(5)       A határozat 4. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság írásban értesíti a Koreai Köztársaságot az Unió azon szándékáról, hogy nem hosszabbítja meg az említett jegyzőkönyv 5. cikke értelmében az audiovizuális koprodukciók kedvezményezetti jogosultságát, kivéve, ha a Bizottság javaslatára a Tanács a jogosultsági időszak vége előtt négy hónappal megállapodik a jogosultság folytatódásáról. Ha a Tanács megállapodik a jogosultság folytatódásáról, akkor az értesítési kötelezettségre vonatkozó rendelkezést a megújított jogosultsági időszak végén újra alkalmazni kell. A jogosultsági időszak meghosszabbításáról a Tanács egyhangúlag határoz.

(6)       A jegyzőkönyv 3. cikkének (5) bekezdésében említett belső tanácsadó csoport kedvező állásfoglalást adott a jogosultsági időszak meghosszabbításáról, a jegyzőkönyv 5. cikkének (8) bekezdésében előírt eljárásnak megfelelően.

(7)       E határozat nem sértheti az Unió, illetve a tagállamok hatásköreit.

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Unió által a kulturális együttműködéssel foglalkozó bizottságban képviselendő álláspont szerint az Unió támogatja az audiovizuális koprodukciók jogosultságát arra, hogy az 5. cikkben említett, a helyi/regionális kulturális tartalmakat előmozdító támogatási rendszerekből a 2014. július 1-jétől 2017. június 30-ig terjedő hároméves időszakban bármely Féltől támogatásban részesüljenek.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

[1]               HL L 127., 2011.5.14., 6. o.

[2]               HL L 127., 2011.5.14., 6. o.

[3]               A Tanács 2010. szeptember 16-i 2011/265/EU határozata az egyrészről az Európai Unió és tagállamai és másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 127., 2011.5.14., 1. o.).