17.12.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 369/18


JELENTÉS

az ENIAC Közös Vállalkozás 2012-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Közös Vállalkozás válaszaival együtt

2013/C 369/03

TARTALOMJEGYZÉK

 

Bekezdés

Oldal

Bevezetés…

1-5

19

A megbízhatósági nyilatkozatot alátámasztó információk…

6

19

Megbízhatósági nyilatkozat…

7-17

19

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról…

12

20

A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozó vélemény alapja…

13-15

20

Korlátozó vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről…

16

20

Megjegyzések a költségvetési és pénzgazdálkodásról…

18-20

21

A költségvetés végrehajtása…

18-19

21

Pályázati felhívások…

20

21

További megjegyzések…

21-28

21

A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata…

21

21

A kutatási eredmények monitoringja és jelentése…

22-24

21

Az ENIAC-tagállamok hozzájárulása…

25

22

A korábbi észrevételek hasznosulása…

26-28

22

BEVEZETÉS

1.

A brüsszeli székhelyű ENIAC Közös Vállalkozást (Nanoelektronikára Irányuló Közös Technológiai Kezdeményezést Megvalósító Európai Közös Vállalkozás) 2007 decemberében hozták létre (1), tízéves időszakra.

2.

A Közös Vállalkozás fő célkitűzése, hogy a nanoelektronikai szempontból alapvető kompetenciák különféle alkalmazási területeken történő kifejlesztésének érdekében „kutatási ütemtervet” szabjon meg és hajtson végre, erősítve ezzel az európai versenyképességet és fenntarthatóságot, serkentve új piacok és társadalmi alkalmazások létrejöttét (2).

3.

A Közös Vállalkozás alapító tagjai a Bizottság által képviselt Európai Unió, néhány uniós tagállam (Belgium, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Svédország és az Egyesült Királyság), továbbá az Európai Nanoelektronikai Tevékenységeket Összefogó Egyesület (AENEAS). Tagja lehet az ENIAC Közös Vállalkozásnak bármely más olyan tagállam és társult ország, illetve egyéb ország vagy jogalany is, amely képes pénzügyileg érdemben támogatni a Közös Vállalkozás céljainak elérését.

4.

Az Európai Unió az ENIAC Közös Vállalkozás működési költségeihez és kutatási tevékenységeihez – a hetedik kutatási keretprogram költségvetéséből – legfeljebb 450 millió euróval járul hozzá (3). Az AENEAS maximum 30 millió euróval járul hozzá a Közös Vállalkozás működési költségeihez. Az ENIAC tagállamainak a működési költségekhez egyrészt természetben kell hozzájárulniuk (pl. a gyakorlatban segíteniük a projektek végrehajtását), másrészt az uniós pénzügyi hozzájárulásnak legalább 1,8-szeresét kell adniuk. A projektekben részt vevő kutatási szervezetek kötelesek legalább a bizottsági, illetve tagállami összevont hozzájárulások összegének megfelelő természetbeni hozzájárulást nyújtani.

5.

A Közös Vállalkozás 2010. július 26-án kezdte meg önálló működését.

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

6.

A Számvevőszék ellenőrzési koncepciója analitikus ellenőrzési eljárásokat, a Közös Vállalkozás szintjén végrehajtott tranzakciók tesztelését, valamint a felügyeleti és kontrollrendszerekben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

7.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

a)

az ENIAC Közös Vállalkozás éves beszámolója, amely a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (5) áll;

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

A vezetés felelőssége

8.

A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (6) 33. és 43. cikke szerint a vezetés felelőssége a Közös Vállalkozás éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége:

a)

A Közös Vállalkozás éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője (7) által elfogadott számviteli szabályok alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Közös Vállalkozás éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Közös Vállalkozás pénzügyi helyzetéről.

b)

A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

Az ellenőr felelőssége

9.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (8) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Közös Vállalkozás éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

10.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve lényeges szabályszerűtlenség az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

11.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

12.

A Számvevőszék véleménye szerint a Közös Vállalkozás éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2012. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozó vélemény alapja

13.

A Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiáját (9) az irányító testület a 2010. november 18-i határozatával fogadta el, és az fő eszközként (10) szolgál az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének értékelésére. A tagállamok nemzeti finanszírozó hatóságai által kiadott költségelfogadási nyilatkozatok ellenében 2012-ben végrehajtott kifizetések 8,2 millió eurót tettek ki, ami az összes operatív kiadás 42 %-át jelenti.

14.

A Közös Vállalkozás és a tagállamok nemzeti finanszírozó hatóságai közötti adminisztratív megállapodások elvben előírják, hogy a Közös Vállalkozás nevében a tagállami finanszírozó hatóság végezzen ellenőrzéseket. A Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiája nagymértékben támaszkodik a tagállamok nemzeti finanszírozó hatóságaira a projektek költségigényléseinek ellenőrzésében. Az Európai Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálatának a Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiáját és az ENIAC-tagállamok ellenőrzési stratégiáit értékelő 2012-es tanácsadói tanulmánya azonban kiemelte, hogy az utólagos ellenőrzési rendszer kialakítását felül kell vizsgálni és ki kell egészíteni ahhoz, hogy képes legyen teljesíteni általános célját (11).

15.

2012-ben a Közös Vállalkozás a költségigénylésekre irányulóan korlátozott számú vizsgálatot végzett (12), és ennek alapján az éves tevékenységi jelentésében azt a következtetést vonta le, hogy a program hibaaránya 2 % alatt van. E vizsgálat keretében azonban nem került sor ellenőrzésekre, és a vizsgálat nem nyújtott biztosítékot a megvizsgált költségigénylések szabályossága tekintetében. A számvevőszéki ellenőrzés végén (2013 szeptemberében) a Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiájának végrehajtásáról rendelkezésre álló információk nem voltak elegendőek annak megállapításához, hogy ez a fő kontrollmechanizmus eredményesen működik-e.

Korlátozó vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

16.

A Számvevőszék véleménye szerint – a korlátozó vélemény alapjául szolgáló, a 13–15. bekezdésben tárgyalt megállapítások lehetséges hatásainak kivételével – a Közös Vállalkozásnak a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolója alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

17.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

A költségvetés végrehajtása

18.

A 2012. évi végleges költségvetés 128 millió euró összegű kötelezettségvállalási és 42 millió euró kifizetési előirányzatot tartalmazott. A kötelezettségvállalási előirányzatok kihasználtsági aránya 100 %, a kifizetési előirányzatoké pedig 52 % (13) volt. Az operatív tevékenységekre rendelkezésre álló 125,5 millió euró kötelezettségvállalási előirányzatból 17,6 millió euró összeget globális kötelezettségvállalásként használtak fel a 2012. évi ajánlattételi felhívások első körében, valamint további 107,9 millió eurót használtak fel globális kötelezettségvállalásként a 2012. évi ajánlattételi felhívások második körében. Az e két pályázati felhíváshoz kapcsolódó támogatási megállapodásokat 2013 elején írták alá, és a pályázat kiírása és megállapodások aláírása között átlagosan 12 hónap telt el.

19.

A 2011-es ellenőrzés során a felhasználatlan előirányzatok visszavonása terén feltárt kontrollhiányosságok 2012-ben is fennálltak. 2010-ben összesen 2,8 millió euró olyan operatív tevékenységekre vonatkozó fel nem használt globális kötelezettségvállalás volt, amelynek végső felhasználási határideje 2011. december 31. volt, és amelyet 2012 végéig nem vontak vissza.

Pályázati felhívások

20.

A 2008-as, 2009-es, 2010-es és 2011-es pályázati felhívások eredményeként összesen 170,2 millió euró összegben írtak alá támogatási szerződéseket, ami a Közös Vállalkozás kutatási tevékenységeire vonatkozó maximális uniós hozzájárulás 39 %-át teszi ki (14). 2012-ben két pályázati felhívást írtak ki összesen 125,4 millió euró értékben, 2013-ban pedig eddig 39,7 millió euró értékben írtak ki két pályázatot. Ahhoz, hogy teljes mértékben fel lehessen használni a rendelkezésre álló 440 millió eurós uniós hozzájárulást, 2013 folyamán 104,7 millió euró (23,8 %) értékben kellene kiírni egy újabb pályázati felhívást.

EGYÉB

A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata

21.

A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálatának feladatait ismertető szabályzatot az irányító testület 2010. november 18-án fogadta el. A Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatát azonban még nem módosították a keretrendeletnek (15) a Bizottság belső ellenőrének hatásköréről szóló rendelkezésével.

A kutatási eredmények monitoringja és jelentése

22.

A hetedik keretprogram (FP7) egy a kutatási eredmények védelmére, felhasználására és terjesztésére vonatkozó monitoring- és jelentéstevő rendszert hozott létre.

23.

A kedvezményezettekkel aláírt támogatási megállapodásokba a Közös Vállalkozás egyes, szellemi tulajdonvédelmi jogokról és a kutatási tevékenységek terjesztéséről szóló rendelkezéseket is belevett. Ezen rendelkezések végrehajtását a Közös Vállalkozás a finanszírozott projektek különböző fázisaiban nyomon követi.

24.

Mindazonáltal ezen monitoringeredmények jelentési módját tovább kell fejleszteni azért, hogy meg lehessen felelni az 1982/2006/EK rendelet 7. cikkében (16) és az 1906/2006/EK, Euratom rendelet 27. cikkében (17) előírtaknak.

Az ENIAC-tagállamok hozzájárulása

25.

Az ENIAC Közös Vállalkozás alapszabálya kimondja, hogy az ENIAC-tagállamoktól származó pénzügyi hozzájárulásnak összességében az uniós pénzügyi hozzájárulás legalább 1,8-szeresének (18) kell lennie, míg a Közös Vállalkozás által nyújtott támogatás a projektek teljes támogatható költségének legfeljebb 16,7 %-át teheti ki. Az első hét pályázati felhívás esetében az ENIAC-tagállamoktól származó pénzügyi hozzájárulás az uniós pénzügyi hozzájárulás 1,41-szeresét tette ki (2011-ben pedig 1,55-szörösét).

A korábbi észrevételek hasznosulása

26.

A Közös Vállalkozás számvitelért felelős tisztviselője 2012-ben validálta a pénzügyi és számviteli rendszereket (ABAC és SAP). Nem került még sor azonban annak a folyamatnak validálására, amely a nemzeti finanszírozó hatóságoktól beérkező költségnyilatkozatok validálására és kifizetésére vonatkozóan szolgáltat pénzügyi információt.

27.

2012. áprilisát követően a Közös Vállalkozás a tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése értelmében belső ellenőrzési részleget állított fel.

28.

A katasztrófa-elhárítási tervet 2012-ben véglegesítették és sikeresen tesztelték.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2013. október 22-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  A Tanács 2007. december 20-i 72/2008/EK rendelete az ENIAC Közös Vállalkozás létrehozásáról (HL L 30., 2008.2.4., 21. o.).

(2)  A Közös Vállalkozás hatáskörét, tevékenységeit és a rendelkezésére álló erőforrásokat a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  Az 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (HL L 412., 2006.12.30., 1. o.) elfogadott hetedik keretprogram összefog minden kutatási vonatkozású uniós kezdeményezést és alapvető szerepet játszik a növekedés, a versenyképesség, valamint a foglalkoztatás terén kitűzött célok elérésében. A keretprogram az Európai Kutatási Térségnek is egyik alappillére.

(4)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  Ezek a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből, és a számviteli politika alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzésből állnak.

(6)  HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

(7)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(8)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(9)  Utólagos ellenőrzési stratégiája szerint a Közös Vállalkozás elegendő információ megszerzésére törekszik az ENIAC tagállamokban alkalmazott utólagos ellenőrzési eljárásokra vonatkozóan ahhoz, hogy a tagállami eljárásokat értékelni tudja abból a szempontból, hogy azok megfelelő biztosítékot nyújtanak-e az ENIAC Közös Vállalkozás projektjei keretében végrehajtott tranzakciók szabályszerűségére és jogszerűségére vonatkozóan.

(10)  A Közös Vállalkozást létrehozó 72/2008/EK rendelet 12. cikke értelmében a Közös Vállalkozás „gondoskodik arról, hogy tagjainak pénzügyi érdekei megfelelő védelemben részesüljenek azáltal, hogy megfelelő belső és külső ellenőrzéseket végez vagy végeztet”, valamint „helyszíni ellenőrzéseket és pénzügyi ellenőrzéseket végez az ENIAC Közös Vállalkozás közpénzekből nyújtott finanszírozásának kedvezményezettjeinél. Ezeket az ellenőrzéseket végezheti akár közvetlenül az ENIAC Közös Vállalkozás, akár az ENIAC Közös Vállalkozás nevében eljárva az ENIAC tagállamok.”

(11)  A tanácsadó tanulmány fő következtései a következők voltak:

a Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiája nem tartalmaz gyakorlati részleteket annak megvalósításáról,

a Közös Vállalkozás és a tagállami finanszírozó hatóságok nem kötöttek olyan konkrét megállapodásokat, amelyek keretében az utóbbiak pénzügyi ellenőrzéseket tudtak volna végezni.

(12)  Ez a korlátozott vizsgálat abban ált, hogy a nemzeti finanszírozó hatóságokat felkérték egy költségigénylés-minta jóváhagyására.

(13)  Az operatív kifizetések viszonylag alacsony végrehajtási arányát a tagállami hatóságoktól kapott igazolások késői befogadása, és tagállami szinten a tagállami támogatási megállapodások késedelmes aláírása okozta.

(14)  A 72/2008/EK rendelet 5. cikke, és melléklete 11. cikkének (5) bekezdése szerint a Közös Vállalkozás működési költségeit és kutatási tevékenységeit fedező uniós hozzájárulás maximális mértéke 450 millió euró, amelyből a működési költségekhez való hozzájárulás nem haladhatja meg a 10 millió eurót. Amennyiben a működési költségekhez való hozzájárulás egy részét nem használják fel, azt kutatási tevékenységekre lehet fordítani.

(15)  Az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló, 2002. november 19-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet.

(16)  Az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007–2013) szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK határozat előírja, hogy a Bizottság folyamatosan és módszeresen felügyelje a hetedik keretprogram és egyedi programjai végrehajtását, és e felügyeleti tevékenység eredményeiről rendszeresen tegyen jelentést, illetve terjessze azokat.

(17)  A hetedik keretprogram cselekvéseiben a vállalkozások, a kutatóközpontok és az egyetemek részvételére kutatási eredmények terjesztésére vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2006. december 18-i 1906/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 391., 2006.12.30.,1. o.) 27. cikke előírja a Bizottságnak, hogy végezze el a közvetett tevékenységek végrehajtásának monitoringját a leadott rendszeres előrehaladási jelentések alapján. A Bizottságnak főleg az új információk és jogok felhasználásáról és terjesztéséről készült terv végrehajtását kell felügyelnie. Fel kell állítania és fenn kell tartania továbbá egy olyan információs rendszert, amely lehetővé teszi, hogy ez a monitoring a hetedik keretprogramon keresztül hatékony és koherens módon valósuljon meg.

(18)  A 72/2008/EK rendelet melléklete (11) bekezdése (6) albekezdésének b) pontja szerint az ENIAC-tagállamok pénzügyi hozzájárulásainak „összességében legalább a Közösség pénzügyi hozzájárulásának 1,8-szeresét kell kitenniük.”


MELLÉKLET

ENIAC Közös Vállalkozás (Brüsszel)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187 és 188. cikke)

A hetedik keretprogramról szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat arról rendelkezik, hogy az Unió a köz- és magánszféra közötti hosszú távú partnerségek kialakításához hozzájárulást nyújthat közös technológiai kezdeményezések formájában, amely – a Szerződés 187. cikke értelmében – közös vállalkozások révén valósítható meg.

A Tanács 2007. december 20-i 72/2008/EK rendelete az ENIAC Közös Vállalkozás létrehozásáról (HL L 30., 2008.2.4., 1. o.)

A Közös Vállalkozás hatásköre

(a Tanács 72/2008/EK rendelete)

Célok

Az ENIAC Közös Vállalkozás hozzájárul az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramja (2007–2013), és a kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramot megvalósító „Együttműködés” egyedi program „Információs és kommunikációs technológiák” témakörének megvalósításához. Feladatai közé tartoznak különösen a következők:

meghatározza és végrehajtja a nanoelektronika számára kulcsfontosságú kompetenciák kifejlesztésének kutatási ütemtervét a különféle alkalmazási területeken annak érdekében, hogy az európai versenyképesség és fenntarthatóság erősödjön, és új piacok és társadalmi alkalmazások alakulhassanak ki,

támogatja a kutatási ütemterv megvalósításához szükséges tevékenységeket (K+F tevékenységek), különösen támogatás odaítélésével a versenypályázati felhívásokat követően kiválasztott projektek résztvevői részére,

elősegíti a köz- és a magánszféra közötti partnerséget a közösségi, nemzeti és magánszektorbeli erőfeszítések mozgósítása és egyesítése, a nanoelektronika területén a K+F célú összbefektetések növelése és a köz- és a magánszektor közötti együttműködés ösztönzése érdekében,

biztosítja a nanoelektronikára irányuló közös technológiai kezdeményezés (KTK) hatékonyságát és tartósságát,

megvalósítja az európai K+F erőfeszítések szinergiáját és összehangolását a nanoelektronika területén, ideértve a jelenleg kormányközi K+F rendszerek (EUREKA) keretében megvalósított kapcsolódó tevékenységeknek az ENIAC Közös Vállalkozásba történő fokozatos integrálását.

Irányítás

A Közös Vállalkozás irányító szerve az irányító testület. A vezetőségi csoportot az ügyvezető igazgató vezeti. Az iparágat az ipari és kutatási bizottságban az AENEAS egyesület képviseli mint alapító tag. A hatóságok testületét a következők alkotják: az Unió képviseletében a Bizottság; a tagállamok, valamint a társult országok

A Közös Vállalkozás rendelkezésére bocsátott erőforrások 2012-ben

Költségvetés

 

127 996 970,00 euró kötelezettségvállalásokra

 

42 475 500,00 euró kifizetésekre

Létszám 2012. december 31-én

A létszámtervben 15 álláshely szerepelt (7 ideiglenes és 8 szerződéses alkalmazott), ebből a betöltött álláshelyek száma 15 volt, a következő megoszlásban: operatív feladatok (6), adminisztratív feladatok (5), vegyes feladatok (4).

Termékek és szolgáltatások 2012-ben

Lásd: az ENIAC Közös Vállalkozás 2012-es éves tevékenységi jelentése (www.eniac.eu).

Forrás: az ENIAC Közös Vállalkozástól származó adatok.


AZ ENIAC KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

13–15.

Az ENIAC Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiája a nemzeti finanszírozó hatóságok által végzett utólagos ellenőrzésekre támaszkodik, mivel ez az egyetlen olyan megközelítés, amely megfelel a szubszidiaritás elvének és a jogalkotó által összeállított hármas finanszírozási szerkezetnek. Ezenfelül az arányosság elvének megfelelően ez az egyetlen pénzügyileg megalapozott módszer, mivel az ellenőrzéseknek meg kell felelniük a 23 nemzeti finanszírozó hatóság által a költségek elismerésére alkalmazott rendeletek és szabályok összességének.

19.

2012-ben az ENIAC Közös Vállalkozás jelentősen javított az ellenőrzésen, teljes mértékben kiküszöbölve a hibákat a funkcionális kötelezettségvállalási előirányzatok törlése terén. Az ENIAC Közös Vállalkozás sajnálatát fejezi ki, hogy az egyik kötelezettségvállalás a végső felhasználási határidő után került felhasználásra; az okot feltárták és intézkedésekkel korrigálják, hogy ilyen eset ne fordulhasson elő ismét.

21.

A költségvetési keretrendelet módosítása az Európai Bizottság hatáskörébe esik, amely jelenleg az új EU általános költségvetési rendelete és a meglévő költségvetési keretrendelet összehangolását készíti elő. Amint elkészül, az ENIAC Közös Vállalkozás elfogadja a felülvizsgált verziót.

24.

Az 1982/2006/EK határozat és az 1906/2006/EK, Euratom rendelet specifikus kötelezettségekkel ruházza fel a Bizottságot, amelyeket nem lehet automatikusan más jogi személyekre, így az ENIAC Közös Vállalkozásra sem átruházni. Az ENIAC Közös Vállalkozás a Bizottságtól érkező valamennyi jelentéstételi kérelemnek eleget tett, és elkötelezett, hogy a szükséges feladatokat a továbbiakban is olyan módon hajtja végre, hogy a szellemi tulajdon védelmére vonatkozó, valamint a kutatási eredmények felhasználására és terjesztésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek eleget tegyen.

Az ENIAC Közös Vállalkozás értesült a Bizottság által kezdeményezett, a szellemi tulajdonnak a félvezetőiparban betöltött, változó szerepére irányuló kutatásról (SMART 2013/0005), és minden bizonnyal meg fogja valósítani a kezdeményezésből eredő helyes gyakorlatokat, amelyek összeegyeztethetőek a jogi kereteivel.

25.

Az EU hozzájárulása és az ENIAC tagállamok hozzájárulása közti arány a bizonyos típusú tevékenységek és résztvevők esetében az állami támogatás arányát korlátozó, az állami támogatásról szóló szabályok (800/2008/EK bizottsági rendelet) alkalmazásának a mechanikus eredménye. A két 2012-es pályázati felhívás ezt nyilvánvalóvá tette: a Call 2012-1 hozzájárulása jelentősen meghaladta az 1,8-szeres arányt, míg a Pilot Line Call 2012-2 esetében az arány az 1,8 alatt volt.

26.

A Közös Vállalkozás számvitelért felelős tisztviselője 2010-ben validálta a pénzügyi és számviteli rendszereket (ABAC és SAP). 2012-ben a számvitelért felelős tisztviselő teljes egészében elvégezte az alkalmazott számviteli rendszerek validálását, és ahol lehetséges volt, a számvitelért felelős tisztviselő által meghatározott rendszerek validálását is, az ENIAC-60-08 pénzügyi szabályzat 43. cikk (1) bekezdése e. pontjának megfelelően.