17.12.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 369/10


JELENTÉS

a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás 2012-es, pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Közös Vállalkozás válaszaival együtt

2013/C 369/02

TARTALOMJEGYZÉK

 

Bekezdés

Oldal

Bevezetés …

1-5

11

A megbízhatósági nyilatkozatot alátámasztó információk …

6

11

Megbízhatósági nyilatkozat …

7-14

11

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról …

12

12

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről …

13

12

Megjegyzések a költségvetési és pénzgazdálkodásról …

15

12

A költségvetés végrehajtása …

15

12

Megjegyzések a Közös Vállalkozás felügyeleti és kontrollrendszereinek fő kontrollmechanizmusairól …

16-19

12

További megjegyzések …

20-26

13

A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata …

20-22

13

A kutatási eredmények monitoringja és jelentése …

23-25

13

A korábbi észrevételek hasznosulása …

26

13

BEVEZETÉS

1.

A brüsszeli székhelyű Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás 2007 decemberében (1) jött létre 10 éves időszakra.

2.

A Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás célja a lehető leggyorsabban igénybe vehető környezetbarát légiközlekedési technológiák kifejlesztésének, validálásának és demonstrációjának meggyorsítása az Európai Unióban (2). A Közös Vállalkozás által koordinált kutatási tevékenységek hat technológiai területre, más néven integrált technológiademonstrációs rendszerre (ITD) oszthatók.

3.

A Közös Vállalkozás alapító tagjai az Európai Unió, amelyet a Bizottság képvisel, valamint az integrált technológiademonstrációs rendszereket (ITD) vezető ipari partnerek és az ITD-k társult tagjai.

4.

Az Európai Unió a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás működési költségeihez és kutatási tevékenységeihez – a hetedik kutatási keretprogram költségvetéséből – legfeljebb 800 millió euróval járul hozzá (3). A Közös Vállalkozás többi tagjának – a természetbeni hozzájárulásokat is beleértve – legalább az uniós hozzájárulással megegyező összegig kell hozzájárulnia a költségvetéshez.

5.

A Közös Vállalkozás 2009. november 16-án kezdte meg önálló működését.

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

6.

A Számvevőszék ellenőrzési koncepciója analitikus ellenőrzési eljárásokat, a Közös Vállalkozás szintjén végrehajtott tranzakciók tesztelését, valamint a felügyeleti és kontrollrendszerekben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

7.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

a)

a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás éves beszámolója, amely a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (5) áll, és

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

A vezetés felelőssége

8.

A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (6) 33. és 43. cikke szerint a vezetés felelőssége a Közös Vállalkozás éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége:

a)

A Közös Vállalkozás éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (7) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Közös Vállalkozás éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Közös Vállalkozás pénzügyi helyzetéről.

b)

A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

Az ellenőr felelőssége

9.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (8) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Közös Vállalkozás éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

10.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve lényeges szabályszerűtlenség az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

11.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

12.

A Számvevőszék véleménye szerint a Közös Vállalkozás éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata, valamint a Bizottság számviteli tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok előírásainak megfelelően tükrözi a 2012. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

13.

A Számvevőszék véleménye szerint a 2012. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

14.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményének érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

A költségvetés végrehajtása

15.

A 2012-es végleges módosító költségvetés 205,4 millió euró összegű kötelezettségvállalási előirányzatot és 167,9 millió euró összegű kifizetési előirányzatot tartalmazott. A kötelezettségvállalási előirányzatok felhasználási aránya 84 %, a kifizetési előirányzatoké pedig 75 % volt (9). A kifizetési előirányzatok alacsonyabb aránya a költségvetés végrehajtásának késedelmére utal, főként a tevékenységek végrehajtásának késedelmére (10), valamint a pályázati felhívások közzététele és a támogatási megállapodások aláírása között eltelt hosszú időre (11).

MEGJEGYZÉSEK A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS FELÜGYELETI ÉS KONTROLLRENDSZEREINEK FŐ KONTROLLMECHANIZMUSAIRÓL

16.

2012 során a Közös Vállalkozás tovább javított irányítási, igazgatási, pénzügyi és számviteli eljárásain. A 2012-ben elért egyik fő eredmény a „GMT” eszköz bevezetése volt, amely egy a tagokkal kötött támogatási megállapodások végrehajtásával kapcsolatos pénzügyi információk kezelésére szolgáló speciális alkalmazás. A GMT eszköz azonban továbbra sem alkalmas az operatív információk teljes körének kezelésére (12).

17.

A Tiszta Égbolt tagjai által benyújtott költségnyilatkozatok előzetes ellenőrzésével kapcsolatban két kedvezményezett költségnyilatkozatához tartozó könyvvizsgálói igazolások fenntartásokat tartalmaztak a projekten dolgozó személyzet szerződéseivel kapcsolatban, és az egyikük esetében a könyvvizsgálói igazolás a közvetettköltség-arányokkal kapcsolatos fenntartást is megfogalmazott. A Közös Vállalkozás a jelentős fenntartások ellenére jóváhagyta a kifizetéseket.

18.

A Tiszta Égbolt partnerei által benyújtott költségnyilatkozatok előzetes ellenőrzésével kapcsolatban a következő hiányosságokra derült fény:

a költségnyilatkozatok előzetes ellenőrzése során használt ellenőrzőlisták nem mindig voltak teljesek,

az ellenőrző tisztviselők nem készítettek műszaki átvételi jelentéseket a partnerek tevékenységeiről,

a pénzügyi ellenőrzést és engedélyezést legalább egy esetben az igazgatási vezető végezte el, ami ellentétben áll a pénzügyi eljárásokról szóló kézikönyv rendelkezéseivel és a feladatok szétválasztásának alapelvével,

a Közös Vállalkozás partnerei általában késnek a költségnyilatkozatok benyújtásával. Az ellenőrzési időpontjában a 292 költségnyilatkozat közül legalább 70-et nyújtottak be határidőn túl a Közös Vállalkozásnak. A késedelem 15 esetben meghaladta az egy évet.

19.

A mögöttes rendszereknek a számviteli tisztviselő általi 2012-es validálása során tett ajánlásokat megfelelően hasznosítani kell (13).

TOVÁBBI MEGJEGYZÉSEK

A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata

20.

2012-ben a szervezet belső erőforrásainak korlátozottsága és az első utólagos ellenőrzési program beindítása miatt a belső ellenőrnek a Közös Vállalkozás olyan alapvető folyamataira kellett összpontosítania, mint a 2012-es beszámoló elkészítése. Ennek eredményeként nem lehetett befejezni a 2012-es ellenőrzési tervben beütemezett ellenőrzési feladatokat. A Számvevőszék 2011-ben hasonló helyzetről számolt be (14).

21.

2012-ben a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata ellenőrizte a támogatások kezelésére szolgáló éves tervezési folyamatot (15). Az ellenőrzés megállapította, hogy a meglévő belső kontrollrendszerek ésszerű bizonyosságot nyújtanak a folyamathoz meghatározott üzleti célok elérésére vonatkozóan, azonban két fontos fenntartást is megfogalmazott a program végrehajtásának késedelmével és az erőforrások felhasználásának értékelésére szolgáló rendszerrel kapcsolatban (16).

22.

A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálatának feladatait ismertető szabályzatot az irányító testület 2011. március 31-én fogadta el. A Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatát azonban még nem módosították a keretrendeletnek (17) a Bizottság belső ellenőrének hatáskörére utaló rendelkezésével.

A kutatási eredmények monitoringja és jelentése

23.

A hetedik keretprogram (FP7) egy a kutatási eredmények védelmére, felhasználására és terjesztésére vonatkozó monitoring és jelentéstevő rendszert hozott létre (18).

24.

A kedvezményezettekkel aláírt támogatási megállapodásokba a Közös Vállalkozás egyes szellemi tulajdonvédelmi jogokról és a kutatási tevékenységek terjesztéséről szóló rendelkezéseket is belevett. Ezen rendelkezések végrehajtását a Közös Vállalkozás a finanszírozott projektek különböző fázisaiban nyomon követi.

25.

Ezen monitoringeredmények jelentési módját tovább kell fejleszteni ahhoz, hogy az 1982/2006/EK határozat 7. cikkében (19) és az 1906/2006/EK határozat 27. cikkében (20) előírt célok teljesülhessenek.

A korábbi észrevételek hasznosulása

26.

Jelentős előrehaladást értek el a Közös Vállalkozás üzletmenet-folytonossági tervének és katasztrófaelhárítási tervének informatikai vonatkozásai terén. A Közös Vállalkozás szerint a tervek elkészítését 2013 végéig befejezik.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2013. október 22-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  A Tanács 2007. december 20-i 71/2008/EK rendelete a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás létrehozásáról (HL L 30., 2008.2.4., 1. o.).

(2)  A Közös Vállalkozás hatáskörét, tevékenységeit és a rendelkezésére álló erőforrásokat a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  A 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (HL L 412., 2006.12.30., 1. o.) elfogadott hetedik keretprogram egyetlen programba fogja össze valamennyi kutatással kapcsolatos uniós kezdeményezést és alapvető szerepet játszik a növekedés, a versenyképesség és a foglalkoztatás terén kitűzött célok elérésében. A keretprogram az Európai Kutatási Térségnek is egyik alappillére.

(4)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  Ezek a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből, és a számviteli politika alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzésből állnak.

(6)  HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

(7)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(8)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(9)  A partnerekkel kötött támogatási megállapodások esetében a kifizetési előirányzatok felhasználási aránya mindössze 60 % volt.

(10)  Lásd: 24. bekezdés.

(11)  A pályázati felhívások közzététele és a támogatási megállapodások között eltelt átlagos idő 2012-ben 12 hónap volt.

(12)  A költségnyilatkozatoknak az utólagos ellenőrzések vagy más források alapján történő korrekciójára, valamint a részleges kifizetések nyilvántartására vonatkozó információk szerepeltetése még várat magára.

(13)  Lásd: a Számvevőszék 2011-es jelentésének 24. bekezdése.

(14)  Lásd: a Számvevőszék 2011-es jelentésének 25. bekezdése.

(15)  A támogatások kezeléséről szóló végleges jelentés – éves tervezés, 2013. február 18.

(16)  A Belső Ellenőrzési Szolgálat jelentése rámutat arra, hogy a Közös Vállalkozás számára nehéz lenne ezen a területen megfelelő értékelést végezni, mivel az ITD-k költségvetését a munkacsomagok szintjén mutatják be, míg a Közös Vállalkozás a tevékenységek végrehajtását megvalósításától várt eredmények szintjén kíséri figyelemmel.

(17)  Az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló, 2002. november 19-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet.

(18)  A hetedik keretprogram (FP7) monitoring-jelentései: http://ec.europa.eu/research/evaluations/index_en.cfm?pg=fp7-monitoring

(19)  Az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007–2013) szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK határozat előírja, hogy a Bizottság folyamatosan és módszeresen felügyelje a hetedik keretprogram és egyedi programjai végrehajtását, és e felügyeleti tevékenység eredményeiről rendszeresen tegyen jelentést, illetve terjessze azokat.

(20)  A hetedik keretprogram cselekvéseiben a vállalkozások, a kutatóközpontok és az egyetemek részvételére kutatási eredmények terjesztésére vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2006. december 18-i 1906/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 391., 2006.12.30.,1. o.) 27. cikke előírja a Bizottságnak, hogy végezze el a közvetett tevékenységek végrehajtásának monitoringját a leadott rendszeres előrehaladási jelentések alapján. A Bizottságnak főleg az új információk és jogok felhasználásáról és terjesztéséről készült terv végrehajtását kell felügyelnie. A Bizottságnak fel kell állítania és fenn kell tartania továbbá egy olyan információs rendszert, amely lehetővé teszi, hogy ez a monitoring a hetedik keretprogramon keresztül hatékony és koherens módon valósuljon meg.


MELLÉKLET

Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás (Brüsszel)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. és 188. cikke)

A hetedik keretprogramról szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat arról rendelkezik, hogy az Unió a köz- és magánszféra közötti hosszú távú partnerségek kialakításához hozzájárulást nyújthat közös technológiai kezdeményezések formájában, amely – a Szerződés 187. cikke értelmében – közös vállalkozások révén valósítható meg.

A Tanács 2007. december 20-i 71/2008/EK rendelete a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás létrehozásáról (HL L 30., 2008.2.4., 1. o.).

A Közös Vállalkozás hatásköre

(a Tanács 71/2008/EK rendelete)

Célok

A Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás hozzájárul a hetedik keretprogramnak és különösen az Együttműködés egyedi program 7. témájának (közlekedés, többek között repüléstechnika) megvalósításához,

a lehető leggyorsabban igénybe vehető környezetbarát légiközlekedési technológiák kifejlesztésének, validálásának és demonstrációjának meggyorsítása az Európai Unióban,

a légi közlekedés környezetbarátabbá tételét célzó európai kutatási tevékenység koherens végrehajtásának biztosítása,

radikálisan innovatív légiközlekedési rendszer létrehozása, amely a fejlett technológiák és az átfogó demonstrációs rendszerek integrációján alapul és a zaj- és gázkibocsátás jelentős mérséklése, valamint a repülőgépek üzemanyag-gazdaságosságának javítása révén a légi közlekedés okozta környezeti hatások csökkentését célozza,

az új ismeretek megteremtésének, az innovációnak és azon kutatási eredmények alkalmazásának meggyorsítása, amelyek az alkalmazott technológiák és rendszerek teljes körűen integrált rendszerének megfelelő üzemeltetési környezetben való alkalmasságát igazolják, oly módon, hogy az az ágazat versenyképességének javulásához vezessen.

Irányítás

A Közös Vállalkozás irányító szerve az irányító testület. A vezetőségi csoportot az ügyvezető igazgató vezeti. Az ágazat képviseletét többek között az ITD-irányító bizottságok és az államok képviselői csoportja látja el.

A Közös Vállalkozás rendelkezésére bocsátott erőforrások 2012-ben

Költségvetés

205 364 690 euró

Létszám 2012. december 31-én

A létszámtervben 24 álláshely szerepelt (18 ideiglenes és 6 szerződéses alkalmazott), ebből a betöltött álláshelyek száma 23 volt, a következő megoszlásban: operatív feladatok (7), vegyes feladatok (6).

Termékek és szolgáltatások 2012-ben

Lásd: a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás 2012-es éves tevékenységi jelentése (www.cleansky.eu).

Forrás: a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás által közölt adatok.


A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

15.

Anélkül, hogy megkérdőjelezné a Számvevőszék által közölt általános felhasználási arányokat, a Közös Vállalkozás hangsúlyozni kívánja, hogy operatív kiadásainak (1) többsége esetében a tényleges felhasználási arány a kötelezettségvállalási előirányzatoknál 97 %, a kifizetési előirányzatoknál pedig 84 % volt. A Közös Vállalkozás további igényléseket kapott, amelyek jóváhagyása az év végéig még nem történt meg; ezek további 5 %-ot jelentenek, amellyel a tényleges felhasználási arány 89 %-ra emelkedne, ez tehát a tevékenységek hatékonyabb végrehajtására utal. A Közös Vállalkozás azonban elismeri, hogy a pályázati felhívásokhoz kapcsolódó kiadások területén még további változtatásokra van szükség annak érdekében, hogy több jelentést tudjon határidőre lezárni, illetve összességében nagyobb összegű kifizetési előirányzatot tudjon folyósítani (2). A Közös Vállalkozás összességében csökkenést tapasztalt a legutóbbi pályázatok lebonyolítási idejében, ami annak köszönhető, hogy folyamatosan próbálta fejleszteni munkafolyamatát és folyamatait a folyósításig eltelt idő lerövidítése érdekében. A 2012. január 13-án indult, SP1-JTI-CS-2012-01 sz. pályázati felhívás közzététele és a Közös Vállalkozás támogatási megállapodásának aláírása között eltelt átlagos idő valójában 278 nap (9,1 hónap) volt.

16.

Időközben, még a 2012-es végleges jelentés elkészítése előtt, a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás pénzügyi munkatársai dolgoztak azon a két hiányosságon, amelyeket a Számvevőszék jelzett a „GMT eszközzel” kapcsolatban: ezek a költségigénylések korrekciójával kapcsolatos információt, illetve a részleges kifizetések nyilvántartását érintették. Mindkét funkció integrálása megtörtént, és jelenleg is használhatók az eszközön belül.

A rendszer nyújtotta támogatás további fejlesztése érdekében a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás jelenleg egy új funkciót tesztel, amely a tagok által nyújtott természetbeni hozzájárulások rögzítését és nyomon követését teszi lehetővé. Ez a funkció várhatóan még 2013-ban működőképes lesz.

17.

Ami a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó igazolást készítő ellenőrök által jelzett, a Számvevőszék által vizsgált, 2010-es évet érintő két költségigényléssel kapcsolatos fenntartásokat illeti, a Közös Vállalkozás számos lépést tett a 2011-es validáció során a felvetett problémák tisztázása érdekében, illetve hogy megfelelően reagáljon a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó igazolásban szereplő hatásköri korlátozásokra, függőben tartva a személyi jellegű és közvetett költségek érintett kategóriáit.

A Számvevőszék által említett egyik esetben az adott kedvezményezett későbbi (2011-es) költségigénylése tekintetében a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó igazolást ugyanazok az ellenőrök adták ki, ami ésszerű bizonyosságot nyújtott a Közös Vállalkozás számára a megelőző időszakban (2010-ben) igényelt költségek elszámolhatósága tekintetében is. Ezért a Közös Vállalkozás jóváhagyta az érintett, függőben lévő költségek kifizetését.

A Számvevőszék által feltárt másik esetben, ahol a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó igazolás szerint hiányoztak a személyi jellegű költségeket alátámasztó dokumentumok (munkaszerződések), de az igénylést végül a Közös Vállalkozás mégis jóváhagyta, a Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzést végző munkatársa a későbbiekben megállapította, hogy a kedvezményezett által benyújtott alternatív bizonyíték elegendő bizonyosságot nyújtott ahhoz, hogy az érintett költségeket elszámolhatónak minősítsék.

Annak érdekében, hogy a kedvezményezettek, a Közös Vállalkozás pénzügyi tisztviselői, valamint a külső ellenőrök tisztábban láthassanak a költségigénylések sajátos, visszatérő problémáival kapcsolatban (pl. munkaszerződések helyetti alternatív bizonyíték), a Közös Vállalkozás olyan végrehajtási szabályok (formális vezetői döntések) kidolgozását kezdte meg, amelyek meghatározzák a költségek elszámolhatóságának minimumkövetelményeit.

A Közös Vállalkozás tisztában van azzal, hogy a konkrét, egyedi ügyek kezelése mellett általánosan is szükség van a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó igazolások minőségének javítására és egyértelműbbé tételére, ezért a korábbi évekhez hasonlóan egy célirányos workshopot szervezett, amelyen 2013-ban nem csupán az összes kedvezményezett, hanem a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó igazolásokat készítő ellenőrök is részt vehettek – ezzel biztosítható, hogy minden szereplő megértse és betartsa az előírt eljárásokat.

18.

A Közös Vállalkozás elismeri, hogy a költségigénylések elfogadásához vezető lépéseket nem mindig szabályozták megfelelően, és a dokumentációkhoz nem mindig csatoltak elegendő bizonyítékot.

A partnerek jelentéseinek technikai elfogadása érdekében a Közös Vállalkozás most a bizottsági szolgálatokéval azonos szintű hozzáférést kapott az elektronikus elfogadási munkafolyamathoz. Ez segítséget nyújt majd a Közös Vállalkozás projektvezetőinek a technikai elfogadás jobb dokumentálásában.

A Számvevőszék által említett esetben mindkét funkciót kivételesen az adminisztratív és pénzügyi vezető töltötte be, aki az adott napon a szabadságon lévő ügyvezető igazgatót helyettesítette, az ügyvezető igazgató döntésének megfelelően. Mivel a Tiszta Égbolt kis létszámmal rendelkezik, ez több személynél is előfordulhat kivételes esetben, amikor az éves szabadságukat töltik. A Közös Vállalkozásnak az év utolsó negyedévében sikerült ezt a helyzetet teljesen kiküszöbölnie, még a hiányzások esetében is.

Ami a partnerek támogatási megállapodásaival kapcsolatos jelentéstételt illeti, a Közös Vállalkozás időközben hatékony monitoringfolyamatot alakított ki. E folyamat részeként a kedvezményezetteket rendszeresen emlékeztetjük jelentéstételi kötelezettségeikre. Ezt – az előírt jelentéstételi kötelezettség súlyos megszegése esetén – hivatalos felszólítás követi.

19.

A számviteli tisztviselő 2012-es jelentésében szereplő ajánlásokat hasznosítottuk. A támogatáskezelő eszköz (GMT) funkcióit továbbfejlesztettük (lásd 6. pont), és a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás az új funkciókat további validációnak vetette alá 2013 augusztusában. A bútorzat fizikai leltározása megtörtént. A Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás a költségvetésre vonatkozó jelentéstételre a Datawarehouse rendszert használja.

20.

A belső ellenőrzési tisztviselő frissítette a 2013-ra szóló stratégiai ellenőrzési tervet, figyelembe véve a 2011. és 2012. években elmaradt megbízhatósági ellenőrzéseket is.

Bár 2012-ben a tervezett megbízhatósági ellenőrzési feladatokra nem került sor, a belső ellenőrzési tisztviselő tevékenysége kiterjedt a potenciális belső ellenőrzési kockázatokra, hiszen sokrétű tanácsadási szolgáltatást, valamint a vezetőség részére közvetlen támogatást nyújtott. Az átfogó kockázatértékelés eredményeként a belső ellenőrzési tisztviselő kockázatcsökkentő intézkedéseket dolgozott ki a Közös Vállalkozás vezetősége részére annak érdekében, hogy erősítse a folyamatok feletti belső ellenőrzést minden fő tevékenység esetében.

21.

Ami a támogatások kezelésére irányuló éves tervezési folyamatot érintő, IAS által végzett ellenőrzést illeti, a Közös Vállalkozás vezetősége intézkedéseket hagyott jóvá az ellenőrök által jelzett problémák orvoslása érdekében. Az intézkedések végrehajtása jelenleg folyamatban van, és azokat az IAS megfelelő időben értékelni fogja.

22.

A 2014-es évtől a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás a tervek szerint új köz-magán társulássá alakul, amely eltérő keretszabályok szerint fog működni, és többek között pénzügyi szabályzata is módosul. Ezért a Tiszta Égbolt meglévő pénzügyi szabályzatának módosítására már nem kerül sor, hiszen az csak 2013 végéig van érvényben. A Bizottság általános költségvetési rendeletének 209. cikke szerinti köz-magán társulásokra vonatkozó költségvetésirendelet-minta várakozásunk szerint 2014 januárjában lép életbe. A Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás új pénzügyi szabályzata ennek alapján fog elkészülni.

Ettől függetlenül a Tiszta Égbolt Közös Vállalkozás 2011 óta alkalmazza gyakorlatában a jelenleg hatályos keretrendeletben a Bizottság belső ellenőrének jogkörére vonatkozóan előírt rendelkezéseket.

25.

A Közös Vállalkozás szorosabban nyomon fogja követni a projekteredmények, valamint az új információk és jogok felhasználásával és hasznosításával, illetve a terjesztési tevékenységekkel kapcsolatos jelentéstételt, biztosítva ezáltal az 1982/2006/EK határozat 7. cikkének, valamint a Közös Vállalkozás tagokkal és partnerekkel kötött támogatási megállapodásaiban foglalt szabályoknak való megfelelést.

A Közös Vállalkozás specifikus jelentéseket fog kérni a szellemi tulajdonjogok védelmével, valamint az integrált technológiademonstrációs rendszerek (ITD) programjaiból és projektjeiből származó eredmények felhasználásával és hasznosításával, illetve terjesztésével kapcsolatban, hogy biztosítsa a jelentéstételi kötelezettségek teljesítését, illetve hogy e jelentéstételnek köszönhetően megfelelő szintű információval rendelkezhessen.

Ami az 1906/2006/EK rendelet 27. cikkének való megfelelést illeti, megjegyzendő, hogy a (26) preambulumbekezdés értelmében a közös vállalkozások nem tartoznak a rendelet hatálya alá. A Közös Vállalkozás azonban egyetért a 27. cikkben foglalt célkitűzésekkel, és nyomon fogja követni az új információk és jogok felhasználásával és terjesztésével kapcsolatos terv végrehajtását.


(1)  A tagokkal kötött támogatási megállapodások a Közös Vállalkozás operatív költségvetésének 75 %-át teszik ki.

(2)  A megtett intézkedéseknek köszönhetően 2013 júliusában a Közös Vállalkozás 100 %-os javulást ért el 2012 azonos hónapjához viszonyítva.