13.12.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 365/261


JELENTÉS

az Európai GNSS Ügynökség 2012-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszaival együtt

2013/C 365/36

BEVEZETÉS

1.

A 2012. szeptember 1-jén Brüsszelből Prágába áthelyezett (1) Európai GNSS (Globális Navigációs Műholdrendszer) Ügynökséget (a továbbiakban: az Ügynökség, más néven GSA) az 1321/2004/EK tanácsi rendelet (2) hatályon kívül helyezéséről és a 683/2008/EK (3) rendelet módosításáról szóló 912/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) hozta létre abból a célból, hogy a Galileo program kiépítési és üzemeltetési szakaszában érvényesítse az európai GNSS programokhoz kapcsolódó közérdek szempontjait és a program szabályozó ügynökségéül szolgáljon. A 683/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet az Ügynökség feladatkörét a Galileo rendszerek biztonsági ellenőrzésére és kereskedelmi hasznosításának előkészítésére szűkítette (5).

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési koncepciója analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

a)

az Ügynökség éves beszámolója, amely a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (6) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (7) áll, és

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

A vezetés felelőssége

4.

A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (8) 33. és 43. cikke szerint a vezetés felelőssége az Ügynökség éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége:

a)

Az Ügynökség éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (9) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá az Ügynökség éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Ügynökség pénzügyi helyzetéről.

b)

A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (10) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy az Ügynökség éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

6.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve lényeges szabályszerűtlenség az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

7.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

8.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2012. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

10.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉS A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

11.

A lekötött előirányzatok minden cím tekintetében megközelítették a 100 %-ot. A lekötött előirányzatok átvitele azonban viszonylag nagy volt a II. cím esetében (Adminisztratív kiadások), 1,7 millió euró (38 %). Ez részben az Ügynökségtől független okokból adódott, mint például 2012 szeptemberében székhelyének Prágába való áthelyezése (0,4 millió euró), és a Galileo Biztonsági Megfigyelőközpont felállítása (0,4 millió euró), ami az év utolsó negyedévében számos áru és szolgáltatás beszerzését követelte meg. Ezenkívül 2012 novemberében 0,7 millió eurót csoportosítottak át az I. címből (Személyi kiadások) a II. címbe és sok, a 2013-as munkaprogramba tartozó informatikai és jogi szolgáltatással kapcsolatos szerződést írtak alá 2012 decemberében.

TOVÁBBI MEGJEGYZÉS

12.

A Számvevőszék a következő hiányosságokat tárta fel az ellenőrzött munkaerő-felvételi eljárásokkal kapcsolatos átláthatóság és egyenlő elbírálás tekintetében: nem határozták meg az írásbeli tesztekre és személyes elbeszélgetésre való behíváshoz, illetve a megfelelt pályázók listájára való felkerüléshez szükséges minimális pontszámot, az álláshirdetés nem tartalmazta, hogy az elutasított pályázók hogyan nyújthatnak be fellebbezést.

AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

13.

Az I. melléklet áttekintést ad a Számvevőszék előző évi megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2013. szeptember 24-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  A tagállamok kormányainak képviselői által közös megegyezéssel elfogadott 2010/803/EU határozat (HL L 342., 2010.12.28., 15. o.).

(2)  HL L 246., 2004.7.20., 1. o.

(3)  HL L 196., 2008.7.24., 1. o.

(4)  HL L 276., 2010.10.20., 11. o.

(5)  Az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű II. melléklet foglalja össze.

(6)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(7)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

(8)  HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

(9)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(10)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).


I. MELLÉKLET

Az előző évi megjegyzések hasznosulása

Év

A Számvevőszék megjegyzése

A helyesbítő intézkedés állapota

(végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

2011

A korábbi években a hatodik kutatási és fejlesztési keretprogram keretében történt támogatási kifizetésekre vonatkozó, külső könyvvizsgáló által az Ügynökség számára végzett utólagos ellenőrzések (1) gyakran megkérdőjelezték a kedvezményezettek által benyújtott költségnyilatkozatokat. 2011 végén a vitatott összeg becslés szerint 1,7 millió EUR volt, azaz az ellenőrzött támogatások 5 %-a.

végrehajtva

2011

2011-ben a hetedik kutatási és fejlesztési keretprogram keretében az Ügynökség 5,8 millió EUR összegben folyósított támogatási kifizetéseket. A kedvezményezettek (kutatásokat végző köz- és magánszervezetek) által elszámolt költségek ellenőrzése érdekében az Ügynökség ugyan végez ésszerűségi ellenőrzéseket, ám rendszerint nem kér be olyan alátámasztó dokumentációt, amelynek révén kezelni tudná a nem támogatható kiadások kockázatát.

folyamatban

2011

2011-ben 4,8 millió EUR összegű kifizetésre (ami az év során kifizetett összegek 22 %-ának felel meg) a pénzügyi szabályzatban előírt határidő után került sor (2).

végrehajtva


(1)  Az ellenőrzött támogatások a hatodik keretprogram második és harmadik pályázata keretében odaítélt összes támogatás (65,3 millió EUR) 50 %-át teszik ki.

(2)  Átlagban kb. 9 nap volt a késés.


II. MELLÉKLET

Európai GNSS Ügynökség (Prága)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

Versenyképesség a növekedésért és munkahelyteremtésért.

Az Ügynökség hatásköre

(az Európai Parlament és a Tanács 912/2010/EU rendelete)

Célok

Hozzájárulás az EGNOS- és a Galileo-program által létrehozott európai műholdas navigációs rendszerek teljes körű üzemeltetésének megkezdéséhez.

Feladatok

A programok biztonsági akkreditációjának biztosítása,

a Galileo biztonsági központok működésének biztosítása,

a Galileo Biztonsági Megfigyelőközpont (GSMC) működésének biztosítása,

közreműködés a rendszerek kereskedelmi hasznosításának előkészítésében, beleértve a szükséges piacelemzéseket is,

a Bizottság által rábízott olyan egyéb feladatok elvégzése, mint az alkalmazások és szolgáltatások népszerűsítése a műholdas navigáció piacán, vagy annak biztosítása, hogy a rendszer alkotóelemeit megfelelő, erre feljogosított minősítő szervezetek hitelesítik.

Irányítás

Igazgatótanács

Összetétel

a tagállamok egy-egy képviselője,

az Európai Bizottság öt képviselője,

az Európai Parlament szavazati joggal nem rendelkező képviselője,

az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének egy képviselője, és az Európai Űrügynökség (ESA) egy megfigyelőként meghívandó képviselője.

Feladatok

kinevezi az ügyvezető igazgatót,

elfogadja az éves munkatervet,

bevételi és kiadási kimutatástervezetet készít,

elfogadja a költségvetést,

véleményezi az Ügynökség végleges beszámolóját,

felügyeli a Galileo Biztonsági Megfigyelőközpont (GSMC) működését,

fegyelmi jogkört gyakorol az ügyvezető igazgató felett,

elfogadja a dokumentumokhoz való hozzáférési jog használatához szükséges külön rendelkezéseket;

elfogadja az Ügynökség tevékenységéről és jövőbeli lehetőségeiről szóló éves jelentést.

Ügyvezető igazgató

Az ügyvezető igazgatót az igazgatótanács nevezi ki.

Biztonsági Akkreditációs Tanács

Összetétel

a tagállamok egy-egy képviselője,

a Bizottság egy képviselője,

a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő egy képviselője,

az Európai Űrügynökség egy megfigyelőként meghívandó képviselője.

Feladatok

A biztonsági akkreditációs hatóság szerepét tölti be az európai GNSS-rendszerekkel kapcsolatban

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2012-ben (zárójelben a 2011-es adat)

Végleges költségvetés

20,8 (38,7) millió EUR; ebből 12,9 (8,2) millió EUR uniós, a Bizottságtól származó működési támogatás és 7,9 (30,5) millió EUR a Bizottság operatív kiadásokra szánt támogatása.

Létszám 2012. december 31-én:

Jóváhagyott álláshelyek száma: 44 (29)

Ebből betöltött: 39 (28)

Egyéb álláshelyek: 29 (14)

Teljes létszám 68 (42), foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

a következő feladatokra

operatív feladatok: 34 (20)

adminisztratív és támogató feladatok: 23 (14)

vegyes feladatok: 11 (8)

Termékek és szolgáltatások 2012-ben

Programok

Szakmai támogatás az Európai Bizottságnak az EGNOS és a Galileo program megvalósításában.

Rendszerbiztonság

Rendszerbiztonság (a rendszerek és helyszínek biztonsági akkreditációja, Galileo rendszerspecifikus biztonsági követelmények, a repülési rejtjelkulcsokkal foglalkozó csoport tevékenységei).

Kormányzati ellenőrzésű szolgáltatás támogatása: PRS (a PRS felhasználói szegmensének előkészítése).

Galileo Biztonsági Megfigyelőközpont (GSMC) felkészítése.

Az EGNOS/Galileo hasznosítása

Előkészítő tevékenységek az EGNOS és a Galileo hasznosításához.

Piacfejlesztés

Piacelemzés és GNSS piaci jelentések közzététele.

Piacelőkészítés az első Galileo szolgáltatások beindításához.

Vevőkészülékek gyártóit célzó piacfejlesztési akciók, a Galileo felhasználói és szakmai piacokra való bevezetésének elősegítésére.

Az EGNOS-térképek elfogadtatása minden fontos piacon, különös tekintettel a légiközlekedésre, a tengeri hajózásra és a vasúti közlekedésre.

Az Európai GNSS Szolgáltatóközpont információs szolgálatának előkészítése.

Tájékoztatás és figyelemfelkeltés: EGNOS információs portál, GSA honlap, rendezvények (Európai Űrmegoldások konferencia Londonban)

Kutatás és fejlesztés

A 7. keretprogram keretében zajló projektek (első, második és harmadik pályázati felhívás) irányítása.

A projekteredmények és a stratégiai célok elérésének maximalizálása.

A K&F eredmények terjesztése.

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.


AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

11.

Az Ügynökség egyetért az Európai Számvevőszék elemzésével a II. címhez kapcsolódó átvitelek tekintetében. A II. címhez kapcsolódó átvitelek túlnyomó része a franciaországi és egyesült királyságbeli Galileo Biztonsági Megfigyelőközpontok felállításával függ össze, amelyek várhatóan 2013 nyarán kezdik meg működésüket. Mivel ez biztonsági, informatikai, logisztikai és jogi támogatási szempontból egyaránt komplex projekt, a GSA úgy döntött, hogy a projekt előkészületeinek lehető legnagyobb részét már 2012-ben igyekszik elvégezni. Erre való tekintettel az igazgatótanács 2012. novemberi ülésén jóváhagyta egy jelentős keretösszegnek a II. címhez való átcsoportosítását annak érdekében, hogy a szükséges keretszerződések időben létrejöhessenek. Az átvitelek egy másik jelentős része az Ügynökség székhelyének 2012 szeptemberében, Brüsszelből Prágába történő költöztetéséhez kapcsolódik. Egyes esetekben az alvállalkozók teljesítése csak 2013 elején történt meg, illetve a 2012-ben leszállított termékek vagy nyújtott szolgáltatások számlái 2013-ban érkeztek be.

Valójában, ha 2012-ben nem álltak volna fenn rendkívüli körülmények, a II. címhez kapcsolódó átvitelek az előirányzatok körülbelül 14 %-át tették volna ki.

12.

A GSA felülvizsgálta a kiválasztási eljárásokat. 2012 eleje óta az előzetes kiválasztást végző bizottság a minimális pontszámokat az álláshirdetés elkészítése során határozza meg. A pontszámok most már megjelennek az álláshirdetésben. Ezenkívül a GSA minden álláshirdetésében szerepel egy bekezdés a pályázók fellebbezési jogáról.