52013PC0910

Javaslat A TANÁCS VÉLEMÉNYE Hollandia gazdasági partnerségi programjáról /* COM/2013/0910 final - 2013/0397 (NLE) */


2013/0397 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉLEMÉNYE

Hollandia gazdasági partnerségi programjáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euróövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről szóló 2013. május 21-i 473/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre[1] és különösen annak 9. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)       A Stabilitási és Növekedési Paktum, melynek célja a költségvetési fegyelem biztosítása az Unióban, megállapítja a túlzott költségvetési hiány megelőzésére és kiigazítására szolgáló keretrendszert. A paktum alapja a rendezett államháztartás mint az árstabilitás és a pénzügyi stabilitáson alapuló dinamikus, fenntartható növekedés feltételeit erősítő eszköz, amely elősegíti az Unió fenntartható növekedésre és foglalkoztatásra irányuló célkitűzéseinek megvalósítását.

(2)       A költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euróövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről szóló, 2013. május 21-i 473/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet megállapítja az euróövezetbeli költségvetési politikák megerősített monitoringjára vonatkozó és a nemzeti költségvetéseknek a Stabilitási és Növekedési Paktum és az európai szemeszter keretében kiadott gazdaságpolitikai iránymutatásokkal való összhangjának biztosítását célzó rendelkezéseket. Mivel a költségvetési intézkedések önmagukban nem feltétlenül elegendőek a túlzott költségvetési hiány tartós korrekciójához, kiegészítő politikai intézkedésekre és szerkezeti reformokra lehet szükség.

(3)       A 473/2013/EU rendelet 9. cikke megállapítja a túlzotthiány-eljárás alatt álló euróövezeti tagállamok által benyújtandó gazdasági partnerségi programokra vonatkozó rendelkezéseket. A gazdasági partnerségi programnak meg kell határoznia a túlzott hiány eredményes és tartós korrekcióját célzó intézkedések ütemtervét, részletezve mindenekelőtt a legfontosabb fiskális-strukturális reformokat, nevezetesen az adórendszerre, a nyugdíj- és egészségbiztosítási rendszerre és a költségvetési keretrendszerre vonatkozó, a túlzott hiány tartós kiigazítására hivatott intézkedéseket.

(4)       2009. december 2-án a Tanács a Szerződés 126. cikkének (6) bekezdése alapján határozatot fogadott el Hollandia túlzotthiány-eljárás alá helyezéséről. 2013. június 21-én a Tanács a 126. cikk (7) bekezdése alapján felülvizsgált ajánlást fogadott el. Ebben az összefüggésben a Tanács felkérte Hollandiát, hogy 2013. október 1-ig nyújtson be gazdasági partnerségi programot.

(5)       2013. szeptember 30-án, azaz a 473/2013/EU rendelet 9. cikkének (3) bekezdése és 17. cikkének (2) bekezdése által megállapított határidőn belül Hollandia gazdasági partnerségi programot nyújtott be a Bizottságnak és a Tanácsnak, amelyben meghatározta mindenekelőtt a túlzott hiány eredményes és tartós korrekciójára hivatott fiskális-strukturális reformokat (1. országspecifikus ajánlás). A gazdasági partnerségi program tartalmazza azokat az intézkedéseket is, amelyek a Tanács által 2013. július 9-én Hollandiának címzett országspecifikus ajánlásokban meghatározott alábbi, tágabb körű feladatokra vonatkoznak: a lakóingatlan-piaci adósságállomány és az ezzel összefüggő pénzügyi kockázatok korlátozása; a lakóingatlan-piaci forgalom élénkítése, a támogatott bérlemények elosztásának és a támogatott bérleti ágazat működésének javítása; a magán-bérlakáspiac megerősítése (2. országspecifikus ajánlás); a nyugdíjalapok pénzügyi felügyeletének javítása, amely elősegíti a célok és a kockázatok közötti – többek között generációk közötti szempontból tekintett – jobb egyensúlyt; a magasabb nyugdíjkorhatár miatti hosszabb felhalmozási időszakra tekintettel az éves felhalmozási ráta csökkentése a foglalkoztatói nyugdíjrendszereknél; az idősebb munkavállalók foglalkoztathatóságának javítása; a tartós ápolás-gondozás rendszerének felülvizsgálata (3. országspecifikus ajánlás); a munkaerő-piaci részvétel növelése és a munkaerő-piacon való mozgás megkönnyítése (4. országspecifikus ajánlás). A 2014-re és az azt követő évekre vonatkozóan Hollandia költségvetésiterv-javaslatában benyújtott kiegészítő konszolidációs intézkedéseken túlmenően a gazdasági partnerségi programban foglalt új fiskális-strukturális intézkedések a költségvetési szabályozásnak a központi államigazgatás szintjénél alacsonyabb szinteken történő szigorúbb érvényesítéséről tanúskodnak. A gazdasági partnerségi programban felsorolt, a 2–4. országspecifikus ajánláshoz kapcsolódó tényleges intézkedések nagy részét már az országspecifikus ajánlások legutóbbi körét megelőzően elfogadták.

 (6)      A Hollandia által tervezett fiskális-strukturális intézkedések elsősorban az államháztartási szabályok kodifikációjával kapcsolatosak, amelyet kiegészít a regionális és helyi kormányzatnak az államháztartás központi keretrendszere megerősítését támogató szigorúbb szabályozása. A 2014-es költségvetésiterv-javaslatban elfogadott kiegészítő konszolidációs intézkedésekkel együtt ezek a kezdeményezések várhatóan támogatni fogják a túlzott hiány fenntartható kiigazítását és a kiegyensúlyozott strukturális egyenleg megvalósítására vonatkozó középtávú célkitűzés elérésére irányuló erőfeszítéseket.

(7)       Az ingatlanpiac működésének javítására hivatott intézkedések nyomán várhatóan fokozatosan csökkenhet a lakáshitel-finanszírozás támogatása és a nemzeti jelzáloghitelgarancia-rendszeren keresztül a központi költségvetést is terhelő nemteljesítések kockázata. Az átruházási illeték csökkentése a költségvetési bevételek szempontjából költséges lépés, ám várhatóan javítani fogja a kereslet és a kínálat egyensúlyát és a tőkeallokációt az ingatlanpiacon. Az ide tartozó intézkedések közül a legfontosabbakat már a nemzeti reformprogramban ismertette Hollandia. Összességükben ezek a megfelelő irányba tett lépéseknek tűnnek, de hatásukat figyelemmel kell kísérni, és az intézkedéseket szükség esetén a megfelelő országspecifikus ajánlás (a 2. ajánlás) elvárásainak megfelelően ki kell igazítani.

(8)       A nyugdíjalapok működésének javítását szolgáló intézkedések várhatóan hozzájárulnak majd a nyugdíjrendszernek nyújtott költségvetési támogatások csökkentéséhez és az idősebb munkavállalók foglalkoztathatóságának javításához. A várt eredmények megvalósulása esetén az intézkedések fokozni fogják a tartós ápolás-gondozás rendszerének hatékonyságát, és ezáltal az államháztartás fenntarthatóságához is hozzájárulnak. A végrehajtás részleteit, az intézkedések gazdasági és költségvetési vonzatait, valamint nyugdíj-hozzájárulásokra gyakorolt tényleges hatását illetően azonban még maradtak kockázatok. Mivel az intézkedések bevezetése még nem zárult le, a szakpolitikai tervek hatásai és az államháztartási kihívások megoldásához való hozzájárulásuk tekintetében további elemzésekre van szükség.

(9)       A munkaerő-piaci részvétel növelése érdekében Hollandia módosította adójóváírások átruházhatóságát, valamint átalakított számos kedvezményt és munkanélküli ellátást. Összességükben ezek az intézkedések várhatóan ugyancsak kedvezően hatnak majd a költségvetési egyenlegre. Ugyanakkor az intézkedések, részben a végrehajtásukra vonatkozóan a szociális partnerekkel megkötött megállapodások miatt apránként és lassan kerülnek bevezetésre. Az ide tartozó intézkedések közül a legfontosabbakat már a nemzeti reformprogramban ismertette Hollandia. A gyorsabb végrehajtás hozzájárulna a munkaerőpiac jobb működéséhez, és segítené a gazdasági növekedést,

ELFOGADTA EZT A VÉLEMÉNYT:

A Hollandia által a Bizottságnak és a Tanácsnak 2013. szeptember 30-án benyújtott gazdasági partnerségi programban foglalt fiskális-strukturális reformintézkedések a túlzott hiány eredményes és tartós csökkentését nagy vonalakban megfelelően támogatják. A gazdasági partnerségi program megerősíti a legutóbbi nemzeti reformprogramban a reformok iránt vállalt elkötelezettséget, és néhány további részlettel szolgál egyes intézkedések benyújtásuk óta történt végrehajtását, valamint nyomon követésének ütemezését illetően. Különösen a munkaerő-piaccal kapcsolatos országspecifikus ajánlás végrehajtását célzó intézkedések vontatott végrehajtása jelent akadályt az e területet érintő jelentősebb reformok útjában. Bár a gazdasági partnerségi program minden intézkedést részletesen bemutat, az intézkedések végrehajtásával kapcsolatos sajátos kihívásokról és kockázatokról nem nyújt tájékoztatást. Felkérjük ezért Hollandiát, hogy a következő nemzeti reformprogramban és stabilitási programban nyújtson be további információkat a tervezett reformok végrehajtását illetően, és biztosítsa az európai szemeszter keretében közzétett országspecifikus ajánlásokban megfogalmazott célok felé történő haladást. A reformok végrehajtását a Bizottság és a Tanács az európai szemeszter keretében követi nyomon.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       elnök

[1]       HL L 140., 2013.5.27., 11. o.