52013PC0503

Javaslat A TANÁCS RENDELETE az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítása érdekében közös vállalkozás alapításáról szóló 219/2007/EK rendeletnek a közös vállalkozás időtartamának 2024-ig való meghosszabbítása tekintetében történő módosításáról /* COM/2013/0503 final - 2013/0237 (NLE) */


INDOKOLÁS

1.           A JAVASLAT CÉLJA

Az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítását célzó közös vállalkozás (SESAR közös vállalkozás) egy 2007-ben létrehozott köz-magán társulás[1], mely az egységes európai égbolt technológiai pillérét megvalósító eszköz, és ebben a tekintetben a SESAR-projekt kiépítési szakaszáért felel, vagyis az európai légiforgalmi szolgáltatási főterv (ATM-főterv) „őre” és végrehajtója[2].

A 219/2007/EK rendelet (a SESAR közös vállalkozásról szóló rendelet) szerint a SESAR közös vállalkozás 2016. december 31-én megszűnik, mivel a közös vállalkozás kiépítési szakaszát finanszírozó uniós támogatás csak a 2007–2013-as pénzügyi keretben foglalt időszakra szól. A rendelet ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a Tanács a kiépítési szakaszban tett előrelépés alapján felülvizsgálja a közös vállalkozás hatályát, irányítását, finanszírozását és időtartamát. Mivel a légiforgalmi szolgáltatásokkal (ATM) kapcsolatos kutatást és innovációt 2016 után is folytatni kell, és a kitűzött teljesítménycélok elérése érdekében különösen fenn kell tartani az egységes európai égbolt keretében nyújtott légiforgalmi szolgáltatásokkal kapcsolatos kutatás és innováció összehangolt megközelítését, ez a jogalkotási javaslat a közös vállalkozás időtartamának a 2016 utáni időszakra történő meghosszabbítására irányul. Az ATM-főtervben szereplő kiemelt új tevékenységek számára az Unió új pénzügyi keretéből[3] a 2014–2020-as időszakban biztosított többéves finanszírozás a „Horizont 2020” keretprogram[4] részét alkotja.

2.           A JAVASOLT INTÉZKEDÉS INDOKOLÁSA

2.1.        Háttér-információk

Az egységes európai égbolt jogi keretét négy alaprendelet[5] alkotja. A 2004-ben elfogadott négy rendeletet (SES I. csomag) az európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer általános teljesítményének javítása érdekében az 1070/2009/EK rendelettel[6] 2009-ben felülvizsgálták és hatályukat meghosszabbították (SES II. csomag).

Ez a keret több mint húsz végrehajtási szabályt és uniós előírást („műszaki szabványt”) is tartalmaz, amelyet az Európai Bizottság 2005-től kezdődően fogadott el a technológiák és rendszerek átjárhatóságára tekintettel.

Az egységes európai égbolt az intézményi változások és a szabályozási keret révén a teljesítményre fekteti a hangsúlyt, azonban van egy fontos technológiai pillére is: a SESAR-projekt.

Az ATM-főterv az elfogadott menetrend, amely a légiforgalmi szolgáltatások fejlesztésére irányuló kutatási és innovációs tevékenységeket az ATM-technológiák és eljárások korszerűsítése révén összekapcsolja az egységes európai égbolt teljesítménycéljainak elérését szolgáló üzemeltetési forgatókönyvekkel.

A kiépítés és az üzemeltetés összehangolása és azok kölcsönhatása nélkülözhetetlen a SESAR-projekt sikeréhez és az egységes európai égbolt teljes körű megvalósításához.

2.2.        A jelenlegi tevékenységek

A SESAR közös vállalkozás felel a SESAR-projekt kutatási és innovációs tevékenységeinek az ATM-főtervvel összhangban történő koordinálásáért és irányításáért. Feladata ezenkívül az ATM-főterv végrehajtása és naprakészen tartása. Az ATM-főterv 2012-ben elfogadott legfrissebb változata meghatározza azokat a „legalapvetőbb működési változtatásokat”, amelyeket az új SESAR-koncepció 2030-ig történő teljes körű megvalósításához három fő lépésben kell végrehajtani:

– 1. lépés: időalapú műveletek – az eddig ki nem használt kapacitások kibontakoztatására fekteti a hangsúlyt, különösen az információmegosztásnak a hálózatokban rejlő lehetőségek optimális kihasználása érdekében történő javítására.

– 2. lépés: útvonalközpontú üzemelés – a hatékonyság növelése érdekében az egész rendszerre kiterjedő információs rendszer (System Wide Information System – SWIM) és kezdeti útvonal-tervezési koncepciók kialakítása.

– 3. lépés: teljesítményalapú fejlesztések – az egységes európai égbolt hosszú távú szakpolitikai célkitűzéseinek elérése érdekében új elkülönítési módokkal teljes körű és integrált útvonaltervezés bevezetése.

A SESAR közös vállalkozás elfogadott jelenlegi munkaprogramja az 1. lépés feladatait foglalja magában és – a technológia, valamint a műveletek fejlettségi szintjét figyelembe véve – az ATM-főterv 2. lépésének nagy részét is tartalmazza. A SESAR közös vállalkozás által az elért eredményekről készített jelentés ezzel kapcsolatban megerősíti, hogy az 1. lépést, valamint a 2. lépés körülbelül 70–80 %-át várhatóan 2016 végéig sikerül megvalósítani. A SESAR közös vállalkozás jelenlegi munkaprogramja nagyjából a teljes kutatási és innovációs ciklusra kiterjed, mégis főleg az ipari felhasználást megelőző fejlesztésekre fekteti a hangsúlyt.

2.3.        A SESAR közös vállalkozás értékelése

A Bizottság 2011 decemberében kinyilvánította azon szándékát, hogy a SESAR közös vállalkozás időtartamának a 2016 utáni időszakra történő meghosszabbítása céljából elvégezze a szükséges értékeléseket, és lefolytassa a szükséges konzultációkat[7].

Az értékelések és konzultációk során megvizsgálták, hogy szükség van-e a SESAR közös vállalkozásról szóló rendelet még alaposabb felülvizsgálatára, például a tevékenységi kör kibővítésére és az irányítás esetleges módosítására.

A SESAR közös vállalkozás félidős értékelése[8] rávilágított arra, hogy a közös vállalkozás jól teljesített mind a szervezet felállítását és kiépítését, mind a kijelölt feladatok teljesítését, azaz a kutatási és innovációs tevékenységeknek a SESAR-projekt célkitűzéseinek elérése érdekében történő koordinálását és irányítását illetően.

A SESAR közös vállalkozás éves beszámolójáról szóló jelentés[9] megerősítette, hogy a közös vállalkozás pénzgazdálkodása hatékony és eredményes.

A különböző konzultációk, többek között a Bizottság Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatósága által vezetett nyilvános konzultációk eredményei azt mutatják, hogy a SESAR közös vállalkozás működési idejének meghosszabbítása egyöntetű támogatást élvez. A konzultációs folyamat és a SESAR közös vállalkozás tevékenységéről szóló éves jelentések szintén alátámasztják, hogy a SESAR közös vállalkozás jó úton halad, és az ATM-főtervnek megfelelően teljesít.

A SESAR közös vállalkozás jelenlegi hatálya kiterjed az Unióban folytatott valamennyi olyan kutatás-fejlesztési tevékenységre, amelyek célja az európai légiforgalmi szolgáltatás korszerűsítése. A SESAR közös vállalkozás a légiforgalmi szolgáltatások fejlesztésére irányuló kutatás-fejlesztési tevékenységek teljes életciklusára kiterjedő tevékenységeket folytat, ideértve a légiforgalmi szolgáltatásokkal kapcsolatos hosszú távú kutatásokat is. A konzultációk megerősítették, hogy a SESAR közös vállalkozás hatályát nem szükséges módosítani, viszont a tevékenységei fókuszát az adott hatályon belül némiképp szükséges lehet kiigazítani. Az ATM innovációs ciklusának egyes szakaszait mindemellett formálisan nem lehet elkülöníteni, mivel azok egymásba fonódnak. A SESAR közös vállalkozás hatályának módosítása ezért nem szükséges.

A SESAR közös vállalkozás tagfelvételi folyamatát és irányítását illetően szintén semmi nem utal arra, hogy szükség volna bármilyen változtatásra. Ezek a folyamatok kellőképpen nyitottak és átláthatóak ahhoz, hogy a meghosszabbított időtartamú közös vállalkozással kapcsolatos bármilyen szükséges módosítást be lehessen azokba építeni.

A jelenlegi irányítás figyelembe vette, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni a rendszer működésébe beépíthető eredmények elérésére, és az elkövetkező két évben ezen a téren további fejlesztések várhatók.

2.4.        A következő szakasz

A SESAR-koncepció megvalósításának keretében ahhoz, hogy az ATM-főterv 2. lépésében foglalt feladatokat el lehessen végezni, és a 3. lépéssel teljes körűen foglalkozni lehessen, összehangolt fejlesztési és hitelesítési tevékenységekre van szükség.

Ezenkívül most, az üzemeltetési szakasz indításakor felül lehet vizsgálni a kutatási és innovációs ciklus különböző szakaszaira elkülönített források elosztását annak érdekében, hogy az innovatív elképzelések további teret nyerhessenek. Különösen a kísérleti kutatásra lehetne nagyobb hangsúlyt fektetni. Olyan nagyszabású demonstrációs tevékenységek elindítására kerül sor, amelyek a teljesítményből származó előnyökre, az integrált és összehangolt, fejlett hitelesítési tevékenységekre, valamint az üzemeltetésre, illetve a működési és/vagy technológiai átállásra kész demonstrációs tevékenységekre fektetik a hangsúlyt.

Egy 2014-ben elindítandó és mintegy 10 évre tervezett jövőbeli programot nem lehet mindjárt a legelején pontosan meghatározni; olyan rendelkezéseket kell hozni, amelyek lehetővé teszik, hogy a kísérleti kutatások ígéretes eredményei beépüljenek az alkalmazott kutatásba, fejlesztésbe és az üzemeltetési előkészületekbe, és ezáltal az egységes európai égbolt egyes területei folyamatosan fejlődhessenek.

A SESAR közös vállalkozás a 219/2007/EK rendelet mellékletét képező alapokmányban (16. cikk) foglalt előírások szerint elkészíti az ATM-főterv 2. lépésében foglalt feladatok elvégzésére és a 3. lépésben foglaltak megvalósítására irányuló többéves munkaprogramját, és jóváhagyás céljából benyújtja az igazgatási tanácshoz (5. cikk).

3.           ELŐZETES ÉRTÉKELÉS

Elkészült az előzetes értékelés, amely e javaslat mellékletét képezi (SEC(2013) xxx. számú dokumentum). Az értékelés megerősíti, hogy a SESAR közös vállalkozás időtartamának a „Horizont 2020” keretprogram szerinti meghosszabbítása az egységes európai égbolt teljesítménycéljainak elérése érdekében hasznos és célszerű.

4.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

A javaslat jogalapja az EUMSZ 187. cikke, korábban az Európai Közösséget létrehozó szerződés 171. cikke, amely a Tanács 219/2007/EK rendeletének jogalapját képezte.

5.           KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A Bizottság a fentiekre tekintettel javasolja, hogy az új többéves pénzügyi kerettel összhangban a 2014. január 1-jétől 2020. december 31-ig tartó időszakra vonatkozó uniós költségvetésből egy többéves pénzügyi keretet ismét különítsenek el. A Bizottság 2011. júniusi, az Európa 2020 stratégia költségvetési csomagjának és a jelenlegi gyakorlatnak megfelelően a keretösszeget az „Erőforrás-hatékony, környezetbarát, biztonságos és fennakadás nélküli európai közlekedési rendszer megvalósítása” költségvetési tételből kell fedezni. A Bizottság ezért javasolja, hogy a referencia-időszakra (az EFTA hozzájárulásával együtt) 600 millió EUR összeget[10] különítsenek el. Ez hozzávetőleges összeg, amely a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi kerettel kapcsolatos jelenlegi egyeztetések, valamint a magánszférából érkező partnerekkel folytatott tárgyalások függvényében változhat. A SESAR közös vállalkozás tevékenysége az ATM-főtervben foglaltakra terjed ki. A fejlettségi szintet figyelembe véve a jelenlegi program középpontjában az ATM-főterv 1. lépésében foglalt időalapú műveletek és a 2. lépésben foglalt útvonalközpontú üzemeltetés többségének megvalósítása áll. A 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretből finanszírozandó tevékenységek az ATM-főterv 2. lépésében foglalt feladatok legfejlettebb szintű kidolgozását foglalják magukban, amelyre vonatkozóan a technológia és a műveletek várhatóan 2016-ra állnak majd rendelkezésre, valamint a 3. lépéshez tartozó tevékenységeket – teljesítményalapú műveletek – tartalmazzák. A SESAR közös vállalkozás 2007–2013-as pénzügyi keretből finanszírozott munkaprogramja jelenleg folyik, és a feladatok elvégzése 2016. december 31-ig várhatóan lezárul, az új tevékenységek pedig 2014-től kezdődően indulnak. Ez lehetővé teszi a SESAR-projektben továbbra is közreműködni kívánó jelenlegi tagok számára, hogy a 2014-ben induló új munkaprogramhoz szükséges erőforrások szintjét a tevékenységeik megszakítása nélkül fenn tudják tartani. Ennek részleteit a csatolt pénzügyi kimutatás és az előzetes értékelés tartalmazza. Az éves összegeket a költségvetési eljárás szerint a költségvetési hatóság hagyja jóvá.

6.           A JAVASLAT TARTALMA

A SESAR közös vállalkozás időtartamának meghosszabbításához a 219/2007/EK rendeletet az alábbiak szerint kell módosítani:

A SESAR közös vállalkozás időtartamának 2024. december 31-ig történő meghosszabbításához az 1. cikk (2) bekezdését módosítani kell. Mivel a Tanács az ATM-főtervet már jóváhagyta, erre már nem kell hivatkozni.

(1) Az 1. cikk (3) bekezdését el kell hagyni, mivel az ATM-főtervet már közölték az Európai Parlamenttel.

(2) Az 1. cikk (5) bekezdésének ötödik francia bekezdését módosítani kell annak érdekében, hogy a SESAR közös vállalkozás a „Horizont 2020” keretprogram részvételi szabályainak figyelembevételével jogosult legyen a tagjai és más résztvevők számára támogatásokat odaítélni.

(3) A 2a. cikk (5) bekezdését ki kell igazítani olyan módon, hogy az ideiglenes és szerződéses alkalmazottak munkaszerződésével kapcsolatos nyolc éves korlátozást el kell hagyni, mivel a korlátozott időtartamra létrehozott szerv viszonylatában az akadályozhatja a tapasztalt személyzet munkaviszonyának folytonosságát. Ugyanezen indokok alapján el kell törölni a határozott időre szóló szerződésre vonatkozó azon korlátozást, hogy az legfeljebb egy alkalommal, határozott időre hosszabbítható meg. A 2a. cikk (5) bekezdése már így is tartalmaz egy korlátozást: az alkalmazás teljes időtartama semmiképpen sem haladhatja meg a közös vállalkozás időtartamát. A személyzetre minden esetben az Európai Unió tisztviselőire vonatkozó személyzeti szabályzat rendelkezéseit, az Európai Unió egyéb alkalmazottjaira vonatkozó alkalmazási feltételeket, valamint az alkalmazásra vonatkozó egyéb szabályokat kell alkalmazni.

(4) A 4. cikk (2) bekezdésének első mondatában a „Horizont 2020” keretprogram alapján a 2014–2020-as pénzügyi keretből finanszírozott uniós hozzájárulás új összege (az EFTA hozzájárulásával együtt) 600 millió EUR[11].

(5) A 4. cikk (3) bekezdését ki kell igazítani, hogy szerepeljen benne a SESAR közös vállalkozás időtartamának meghosszabbítása.

(6) A 4a. cikk (1) bekezdése módosul, hogy tükrözze az új költségvetési keretrendeletet.

(7) A 4a. cikk (2) bekezdését el kell hagyni, mivel az abban előírt rendelkezéseket az új költségvetési keretrendeletre történő általános hivatkozás magában foglalja.

(8) A 7. cikk első mondata módosul, hogy megfeleljen a „Horizont 2020” keretprogram értékelési szabályainak.

A javaslat három átmeneti rendelkezést is tartalmaz:

(1) A 2. cikk az 1361/2008/EK módosító rendelet 3. cikkével való összhang biztosítása érdekében előírja, hogy az ügyvezető igazgató 2009. január 1-jén hatályos megbízatása 2016. december 31-én megszűnjön.

(2) A 3. cikk előírja, hogy a közös vállalkozás azon tagjainak tagsági viszonya, akik a „Horizont 2020” keretprogram alapján az Unió 2014–2020-as pénzügyi keretéből finanszírozott tevékenységekben nem vesznek részt, 2016. december 31-én megszűnjön. Ez a rendelkezés arra irányul, hogy megakadályozza a „csendestársak” részvételét a közös vállalkozásban.

(3) A 4. cikk előírja, hogy a SESAR közös vállalkozás hetedik keretprogram alapján finanszírozott kutatási tevékenységeit – a lezáráshoz kapcsolódó projektirányítási tevékenységek kivételével – 2016. december 31-én be kell fejezni.

A SESAR közös vállalkozásról szóló rendelet melléklete, amely a SESAR közös vállalkozás alapokmányát tartalmazza, a következőképpen módosul:

(1) Az 5. cikk (1) bekezdésének m) pontja módosul, és egyértelműen előírja, hogy a SESAR közös vállalkozás a „Horizont 2020” keretprogram részvételi szabályainak figyelembevételével jogosult az ATM-főterv végrehajtása érdekében támogatásokat odaítélni.

(2) A (2) bekezdés a) pontjában az igazgatási tanács éves üléseinek száma négyről háromra változik. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a SESAR közös vállalkozás szokásos igazgatási teendőinek elvégzéséhez az évi három kötelező ülés elegendő, és lehetővé teszi a tanács számára, hogy ellássa a feladatait. Az ülések előkészítése az ülések között rendelkezésre álló viszonylag rövid idő alatt csak növeli az adminisztratív terheket. Amennyiben szükséges, további tanácsi ülések összehívására is sor kerülhet.

(3) A 6. cikk (1) bekezdése módosul, és egyértelmű előírásokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a SESAR közös vállalkozás a „Horizont 2020” keretprogram részvételi szabályainak figyelembevételével hogyan ítélheti oda a támogatásokat.

(4) A 7. cikk (2) bekezdésében az ügyvezető igazgató hivatali ideje három évről öt évre változik, amely egyszer meghosszabbítható. Ez a módosítás megakadályozza, hogy az ügyvezető igazgató hivatali ideje a SESAR közös vállalkozás időtartamának végén megszűnjön. A folytonosság szempontjából egy ilyen helyzetet nehéz lenne kezelni. A SESAR közös vállalkozás programjainak a legnagyobb része ráadásul akkor már a véglegesítés előtt fog állni, ami azt eredményezheti, hogy az adott munkakör betöltése a megfelelő jelöltek számára már nem lesz vonzó.

(5) A 10. cikk (2) és (3) bekezdése módosul, és egyértelmű előírásokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a SESAR közös vállalkozás a „Horizont 2020” keretprogram részvételi szabályainak figyelembevételével támogatásokat ítél oda.

(6) A 13. cikk (2) bekezdése a 2013. évi költségvetési rendelet 8. cikkének (4) bekezdése szerint módosul, azaz az uniós hozzájárulásból származó kamat csak abban az esetben illeti az Uniót, ha erről a hatáskör-átruházási megállapodás rendelkezik.

(7) A 16. cikk (1) bekezdése immár tartalmazza a 4. cikk (2) bekezdésében említett pénzügyi keretre való hivatkozást. Ez a módosítás arra irányul, hogy a SESAR közös vállalkozás munkaprogramjában megkülönböztesse a 2007–2013-as, illetve a 2014–2020-as pénzügyi keretből finanszírozott tevékenységeket. Ez a megkülönböztetés a 2014–2016-os időszakot illetően lényeges, amikor a korábbi és az új munkaprogram alapján végzett tevékenységek egyidejűleg folynak.

(8) A 17. cikk az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló általános rendelkezés és a 2013. évi költségvetési rendelet, különösen annak 60. cikke figyelembevétele érdekében módosul.

Végül sor került a rendeletnek a Lisszaboni Szerződés végrehajtási aktusokról szóló 291. cikkének megfelelően történő kiigazítására.

2013/0237 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítása érdekében közös vállalkozás alapításáról szóló 219/2007/EK rendeletnek a közös vállalkozás időtartamának 2024-ig való meghosszabbítása tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 187. és 188. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére[12],

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[13],

mivel:

(1)       Az európai légiforgalmi szolgáltatás (ATM) korszerűsítésére irányuló egységes európai égbolt légiforgalmi szolgáltatási kutatás (SESAR-projekt) az egységes európai égbolt technológiai pillére. Célja, hogy 2030-ig az Unió számára a légi közlekedés biztonságos és környezetbarát fejlesztését lehetővé tevő hatékony légiforgalmi irányítási infrastruktúra alakuljon ki.

(2)       A SESAR-projekt három, egymással összefüggő, folyamatosan kibontakozó együttműködési folyamatból épül fel: a tartalom és a prioritások meghatározásából, a SESAR-koncepció új technológiai rendszereinek, rendszerelemeinek és operatív eljárásainak kialakításából, valamint az egységes európai égbolt teljesítménycéljainak elérését szolgáló új generációs ATM-rendszerek kiépítésére vonatkozó tervekből.

(3)       A meghatározási folyamat első szakasza 2004-től 2008-ig tartott, amelynek eredményeként megszületett az európai ATM-főterv első kiadása (ATM-főterv). Az ATM-főterv a SESAR-projekt kiépítési folyamatában három lépést határoz meg: időalapú műveletek (1. lépés), útvonalközpontú üzemelés (2. lépés) és teljesítményalapú műveletek (3. lépés).

(4)       A SESAR közös vállalkozást (közös vállalkozás) a 2007. február 27-i 219/2007/EK rendelet[14] hozta létre azzal a céllal, hogy a SESAR-projekt kiépítési szakaszában folytatott tevékenységeket az Unió 2007–2013-as pénzügyi kerete alapján irányítsa.

(5)       A közös vállalkozás munkaprogramja, amelyet az Unió a 2007–2013-as pénzügyi keretéből finanszíroz, az ATM-főterv 1. lépésének valamennyi elemével, valamint a 2. lépésben foglaltak 80 %-ával foglalkozik. Az ezzel kapcsolatos tevékenységeket 2016-ig el kell végezni. A 2. lépéshez tartozó többi tevékenységet, valamint a 3. lépésben foglalt feladatokat az Unió 2014–2020-as pénzügyi kerete alapján 2014-ben kell elkezdeni.

(6)       A 219/2007/EK rendelet 1. cikkének (2) bekezdése szerint a közös vállalkozás 2016. december 31-én vagy nyolc évvel a SESAR-projekt meghatározási szakaszának eredményeképpen létrejövő európai légiszolgáltatási főterv (ATM-főterv) Tanács általi jóváhagyását követően szűnik meg; az előbb bekövetkező időpont alkalmazandó. A Bizottság az ATM-főtervet 2008. november 14-én közölte a Tanáccsal[15], amely azt 2009. március 30-án hagyta jóvá.

(7)       A közös vállalkozás megfelel a „Horizont 2020” keretprogramot (2014–2020) végrehajtó egyedi program („Horizont 2020” egyedi program) létrehozásáról szóló …/2013/EU tanácsi határozat[16] szerint alapított köz-magán társulásokra vonatkozó kritériumoknak.

(8)       Az ATM-főtervben meghatározott tevékenységek fejlesztésének folytatásához a közös vállalkozás időtartamát 2024-ig meg kell hosszabbítani, ami igazodik az Unió 2014–2020-as pénzügyi keretének időtartamához, és további négy évet biztosít az említett időszak végéig elindított projektek befejezésére.

(9)       Az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR)[17] megvalósítása érdekében közös vállalkozás alapításáról szóló 219/2007/EK rendelet módosításáról szóló, 2008. december 16-i 1361/2008/EK tanácsi rendelet előírja, hogy az ügyvezető igazgató 2009. január 1-jén hatályos megbízatása a közös vállalkozás megszűnésének napján megszűnik, valamint azt, hogy a közös vállalkozás időtartamának meghosszabbítása esetén az ügyvezető igazgató kijelölésére a 219/2007/EK rendelet melléklete 7. cikkének (2) bekezdésével összhangban új eljárást kell indítani.

(10)     A közös vállalkozás azon tagjainak tagsági viszonyát, akik az Unió 2014–2020-as pénzügyi keretéből finanszírozott tevékenységekben nem vesznek részt, 2016. december 31-ig meg kell szüntetni.

(11)     A közös vállalkozásnak az 1605/2002/EK, Euratom rendelet[18] 185. cikke alapján uniós szervként folytatott tevékenysége során szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy a jelenlegi működési keret kellően rugalmas, és a közös vállalkozás igényeihez igazodik. A közös vállalkozásnak az 1605/2002/EK, Euratom rendelet 185. cikkét hatályon kívül helyező és annak helyébe lépő, az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló, 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet[19] 208. cikkével összhangban kell működnie, és olyan pénzügyi szabályokat kell elfogadnia, amelyek – a Bizottság előzetes hozzájárulásával – csak abban az esetben térhetnek el a költségvetési keretrendelettől, ha azt a közös vállalkozás sajátos igényei szükségessé teszik.

(12)     A közös vállalkozás által finanszírozott közvetett intézkedésekben való részvételnek meg kell felelnie a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló …/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet[20] előírásainak, és nem lehet indokolt az ettől a(z) …/2013/EU rendelet 1. cikkének (3) bekezdésével összhangban történő eltérés.

(13)     Annak érdekében, hogy e rendelet végrehajtására egységes feltételekkel kerüljön sor, végrehajtási hatásköröket kell a Bizottságra ruházni. Ezeket a hatásköröket a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló, 2011. február 16-i 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban kell gyakorolni.

(14)     A 219/2007/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 219/2007/EK rendelet módosításai

A 219/2007/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.           Az 1. cikk a következőképpen módosul:

a)      A (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2) A közös vállalkozás 2024. december 31-én megszűnik.”

b)      A (3) bekezdést el kell hagyni.

c)      Az (5) bekezdés ötödik francia bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„- a »Horizont 2020« kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló […]/2013/EU rendelettel összhangban az ATM-főtervben megfelelően meghatározott közös termékek kifejlesztésére irányuló tevékenységek felügyeletének biztosítása a tagállamoknak nyújtott támogatások és a legmegfelelőbbnek ítélt intézkedések, többek között a program célkitűzéseinek megvalósítását célzó ajánlattételi felhívások nyomán létrejövő közbeszerzés vagy odaítélt támogatások révén.”

2.           A 2a. cikk (5) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(5) A közös vállalkozás személyzete ideiglenes és szerződéses alkalmazottakból áll. Az alkalmazás teljes időtartama semmiképpen sem haladhatja meg a közös vállalkozás időtartamát.”

3.           A 4. cikk a következőképpen módosul:

a)      a (2) bekezdése első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2) A költségeket a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretből fedező maximális uniós hozzájárulás összege (az EFTA hozzájárulásával együtt) 600 millió EUR[21], amelyet a »Horizont 2020« kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) számára elkülönített költségvetési előirányzatokból kell kifizetni.”

b) A (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(3) A közös vállalkozást finanszírozó uniós pénzügyi hozzájárulások egészének folyósítása a 2014–2020-as pénzügyi keret lejártakor megszűnik, kivéve, ha a Tanács a Bizottság javaslata alapján másképp határoz.”

4.           A 4a. cikk a következőképpen módosul:

a)       Az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1) A közös vállalkozásra vonatkozó pénzügyi szabályokat a Bizottsággal való konzultációt követően az igazgatási tanács fogadja el. A szabályok nem térhetnek el a költségvetési keretrendelettől, kivéve, ha azt a közös vállalkozás sajátos működési szükségletei szükségessé teszik, és a Bizottság az eltérést előzetesen jóváhagyja.”

b)       A (2) bekezdést el kell hagyni.

5.           Az 5. cikk a következőképpen módosul:

a)       A (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„A Bizottság elfogadja az Unió igazgatási tanácsban képviselt álláspontját.”

b)       A (3) bekezdést el kell hagyni.

c)       A (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4) A (2) bekezdés sérelme nélkül, a Bizottságnak el kell fogadnia az Uniónak az igazgatási tanácsban képviselt álláspontját az ATM-főterv jelentős módosításaira vonatkozó határozatokat illetően. Ezeket a végrehajtási aktusokat a 6. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálati eljárásnak megfelelően kell elfogadni.”

6.           A 6. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„6. cikk

(1) A Bizottságot az 549/2004/EK rendelettel létrehozott, az egységes égbolttal foglalkozó bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet szerinti bizottság.

(2) Amennyiben e bekezdésre történik hivatkozás, a 182/2011/EU határozat 5. cikkét kell alkalmazni.”

7.           A 7. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„A közös vállalkozás tevékenységeinek megkezdése után háromévenként és hat hónappal a közös vállalkozás megszűnését követően a Bizottság értékeli e rendelet végrehajtását, a közös vállalkozás által elért eredményeket és az alkalmazott munkamódszert, valamint a közös vállalkozás általános pénzügyi helyzetét. A Bizottság ezen értékelések eredményeit közli az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal.”

8.           A melléklet e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Az ügyvezető igazgató megbízatására vonatkozó átmeneti rendelkezések

Az ügyvezető igazgató 2009. január 1-jén érvényes hivatali megbízatása legkésőbb 2016. december 31-én megszűnik. E megbízatás megszűnésekor vagy a 2009. január 1-jén hivatalban lévő ügyvezető igazgató felváltásakor az ügyvezető igazgató kijelölésére a 219/2007/EK rendelet melléklete 7. cikkének (2) bekezdésével összhangban új eljárás indul.

3. cikk

A közös vállalkozásban fennálló tagságra vonatkozó átmeneti rendelkezések

A közös vállalkozás azon tagjainak tagsági viszonya, akik 2014. január 1-je után a közös vállalkozásnak az Unió 2014–2020-as pénzügyi keretével összefüggő munkaprogramjában természetbeni vagy pénzbeli hozzájárulással nem vesznek részt, 2016. december 31-én megszűnik.

4. cikk

A közös vállalkozás 2007–2013-as uniós pénzügyi keretből finanszírozott tevékenységeire vonatkozó átmeneti rendelkezések

A közös vállalkozásnak a hetedik kutatási és technológiafejlesztési keretprogram, valamint a transzeurópai hálózatokra vonatkozó keretprogram alapján finanszírozott, 2013. december 31-ig elindított tevékenységeit – a lezáráshoz kapcsolódó projektirányítási tevékenységek kivételével – 2016. december 31-ig be kell fejezni.

5. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

2014. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

MELLÉKLET

A melléklet a következőképpen módosul:

1.           Az 5. cikk a következőképpen módosul:

a)      Az (1) bekezdés m) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„m) az ATM főterv végrehajtásához szükséges szerződések odaítélésére vonatkozó szabályok és eljárások meghatározása, beleértve az összeférhetetlenség elkerülésére vonatkozó különös eljárásokat;”

b)       A (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„a) Az igazgatási tanácsot legalább évente háromszor össze kell hívni. Rendkívüli ülést kell összehívni az igazgatási tanács tagjai egyharmadának kérésére, ha azok a szavazati jogok legalább 30 %-át képviselik, valamint a Bizottság vagy az ügyvezető igazgató kérésére.”

2.           A 6. cikk (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(1) A közös vállalkozás vagy az igazgatási tanács tagjai és a közös vállalkozás személyzete nem vehet részt a közös vállalkozás általi, különösen ajánlattételi felhívások alapján nyújtott pénzügyi támogatás előkészítésében, értékelésében vagy odaítélési eljárásában, amennyiben tulajdonosai, képviselői olyan szerveknek, amelyek potenciális jelöltek lehetnek vagy ajánlattevők, vagy ilyen szervekhez őket megállapodás köti.”

3.           A 7. cikk (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(2) Az ügyvezető igazgató az egyéb alkalmazottak alkalmazási feltételei 2. cikkének a) pontja értelmében a közös vállalkozás ideiglenes alkalmazottjaként tevékenykedik. Az ügyvezető igazgatót nyílt és átlátható kiválasztási eljárást követően a Bizottság által javasolt jelöltek közül az igazgatási tanács jelöli ki.

Az ügyvezető igazgató szerződésének megkötése céljából a közös vállalkozást az igazgatási tanács elnöke képviseli.

Az ügyvezető igazgató hivatali ideje öt év. A Bizottság ezen időszak végéig értékelést készít, amelyben figyelembe veszi az ügyvezető igazgató teljesítményére vonatkozó értékelést, valamint a közös vállalkozás előtt álló jövőbeni feladatokat és kihívásokat.

Az igazgatási tanács az e bekezdés harmadik albekezdésében említett értékelést figyelembe vevő bizottsági javaslat alapján eljárva az ügyvezető igazgató hivatali idejét egyszer, legfeljebb öt évre meghosszabbíthatja.

Az az ügyvezető igazgató, akinek hivatali idejét meghosszabbították, a teljes hivatali idő lejártát követően nem vehet részt az azonos munkakör betöltésére irányuló kiválasztási eljárásban.

Az igazgatási tanács kizárólag a Bizottság javaslata alapján határozhat az ügyvezető igazgató felmentéséről.”

4.           A 9. cikk (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„Az e rendelet 1. cikkének (5) bekezdésében meghatározott feladatok végrehajtása érdekében a közös vállalkozás külön megállapodást köthet tagjaival, illetve részükre támogatást ítélhet oda.”

5.           A 10. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„10. cikk

Szerződések és támogatások

(1) A 9. cikk sérelme nélkül, a közös vállalkozás vállalkozásokkal vagy vállalkozások konzorciumával szolgáltatásnyújtási és ellátási szerződéseket, valamint támogatási megállapodásokat köthet, különösen az e rendelet 1. cikkének (5) bekezdésében előírt tevékenységek elvégzése céljából.

(2) A közös vállalkozás gondoskodik arról, hogy az (1) bekezdésben említett szerződések, támogatási megállapodások és megállapodások biztosítsák a Bizottság számára a jogot ahhoz, hogy az Unió pénzügyi érdekei védelmének biztosítása céljából ellenőrzéseket végezzen.

(3) Az (1) bekezdésben említett szerződések és támogatási megállapodásoknak tartalmazniuk kell a 18. cikkben említett szellemitulajdon-jogokra vonatkozó megfelelő rendelkezések mindegyikét. Az összeférhetetlenség elkerülése érdekében azon tagok, akik a közbeszerzési vagy támogatási eljárás tárgyát képező munka meghatározásában részt vesznek, beleértve a 8. cikk alapján kirendelt alkalmazottjaikat is, nem működhetnek közre e munka elvégzésében.”

6.           A 13. cikk (2) bekezdése a következőképpen módosul:

„A közös vállalkozás tagjainak hozzájárulásaiból esetlegesen származó kamatok összege a közös vállalkozás bevételét képezi.”

7.           A 16. cikk (1) bekezdése bevezető szövegének helyébe a következő szöveg lép:

„A közös vállalkozás a 4. cikk (2) bekezdésében említett pénzügyi keret alapján, valamint a hatékony és eredményes gazdálkodás és az elszámoltathatóság elve szerint elkészíti munkaprogramját, világosan megfogalmazva az elérendő eredményeket és a mérföldköveket. A munkaprogram a következőkből áll:”

8.           A 17. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„17. cikk

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme

(1) A közös vállalkozás megteszi a megfelelő intézkedéseket annak érdekében, hogy az e rendelet alapján finanszírozott intézkedések esetén a csalás, a vesztegetés és egyéb illegális tevékenységek elleni megelőző intézkedések alkalmazásával, hatékony ellenőrzésekkel, illetve szabálytalanságok észlelése esetén a jogtalanul kifizetett összegek behajtásával és adott esetben hatékony, arányos és visszatartó erejű büntetésekkel biztosítsa az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét.

(2) A Bizottság vagy annak képviselői és a Számvevőszék hatáskörrel rendelkeznek, hogy dokumentumok alapján, valamint a helyszínen ellenőrizzék a támogatás kedvezményezettjeit, illetve a program keretében uniós támogatásban részesülő kedvezményezetteket, vállalkozókat és alvállalkozókat.

(3) Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) felhatalmazást kap arra, hogy az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról szóló, 1996. november 11-i 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendeletben meghatározott eljárásokkal összhangban helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezzen az ilyen finanszírozás által közvetlenül vagy közvetve érintett gazdasági szereplőknél annak megállapítása céljából, hogy az uniós finanszírozással kapcsolatos támogatási megállapodással, határozattal vagy szerződéssel összefüggésben történt-e csalás, vesztegetés vagy bármilyen más törvényellenes tevékenység, amely hatással van az Európai Unió pénzügyi érdekeire.

(4) Az (1), (2) és (3) bekezdésben foglaltak sérelme nélkül a nemzetközi szervezetekkel kötött együttműködési megállapodások, valamint az e rendelet végrehajtása nyomán létrejövő támogatási megállapodások, határozatok és szerződések kifejezetten feljogosítják a Bizottságot, a Számvevőszéket és az OLAF‑ot a fent említett ellenőrzések, helyszíni ellenőrzések és vizsgálatok elvégzésére.”

9.           A 24. cikket el kell hagyni.

II.6.4. – Pénzügyi kimutatás – „Ügynökségek”

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

[A jogalkotó hatóság számára a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervekkel kapcsolatban benyújtandó valamennyi javaslathoz és kezdeményezéshez

(a költségvetési rendelet 31. cikke és az alkalmazási szabályok 19. cikke)]

1.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

              1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe

              1.2.    A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

              1.3.    A javaslat/kezdeményezés típusa

              1.4.    Célkitűzések

              1.5.    A javaslat/kezdeményezés indoklása

              1.6.    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

              1.7.    Tervezett irányítási módszer(ek)

2.           IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

              2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

              2.2.    Irányítási és kontrollrendszer

              2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

              3.1.    A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

              3.2.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

              3.2.1. A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

              3.2.2. A [szerv] előirányzataira gyakorolt becsült hatás

              3.2.3. A [szerv] humánerőforrásaira gyakorolt becsült hatás

              3.2.4. A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

              3.2.5. Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

              3.3.    A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.        A javaslat/kezdeményezés címe

Az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítása érdekében közös vállalkozás alapításáról szóló 219/2007/EK rendelet módosításáról szóló .../.../EU tanácsi rendeletre vonatkozó javaslat

1.2.        A tevékenységalapú irányítás /tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) [22]

Szakpolitikai terület: 06. cím: Közlekedés

Tevékenység: 06 03. alcím – „»Horizont 2020« keretprogram: a közlekedéssel összefüggő kutatás és innováció”

1.3.        A javaslat/kezdeményezés típusa

¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul[23]

X A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.        Célkitűzés(ek)

1.4.1.     A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzések

Az általános célkitűzés a SESAR-koncepció kellő időben, a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek címzett bizottsági közleményben (COM(2008) 750) meghatározott európai légiforgalmi szolgáltatási főtervvel (ATM-főterv) összhangban történő kialakítása és megvalósítása révén az egységes európai égbolt teljesítménycéljainak eléréséhez való hozzájárulás.

Az Európai Unió az egységes európai égbolt megvalósítását célzó szakpolitika tekintetében 2020-ig elérendő nagyszabású célokat határozott meg:

• háromszoros kapacitásnövekedés lehetővé tétele, amely a földön és a levegőben is csökkenti a késéseket;

• a biztonság tízszeresére növelése;

• az egyes járatok környezetre gyakorolt káros hatásának 10 %-os csökkentése;

• az ATM-szolgáltatások költségének 50 %-os csökkentése.

1.4.2.     Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

… sz. konkrét célkitűzés

A konkrét célkitűzés a légiforgalmi szolgáltatások fejlesztésére irányuló kutatási és innovációs tevékenységek Európai Unióban, az ATM-főtervvel összhangban történő összefogása és koordinációja révén az európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer korszerűsítésének biztosítása.

• a közös vállalkozás tevékenységeinek folytatása;

• a projekt végrehajtásának megszervezése és koordinálása az ATM-főtervvel összhangban;

• a felügyelete alá tartozó kutatási, fejlesztési, hitelesítési és tanulmánykészítési szakmai munka megszervezése;

• közös termékek kifejlesztésére vonatkozó pályázati felhívások szervezése.

A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

06.03.03.01. alcím – Erőforrás-hatékony, környezetbarát, biztonságos és fennakadás nélküli európai közlekedési rendszer megvalósítása

1.4.3.     Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

A SESAR-projekt irányítási folyamatosságának biztosítása, valamint a légiforgalmi szolgáltatások fejlesztésére irányuló kutatás és innováció területén többéves keretben pénzügyi biztonság biztosítása. A közös vállalkozás fő feladata a SESAR-program kutatási és innovációs (kutatási, fejlesztési és hitelesítési) tevékenységeinek irányítása a köz- és magánszektorbeli tagjaitól származó finanszírozás összekapcsolásával. A SESAR-program a meghatározási, kiépítési és üzemeltetési folyamatai révén olyan új, globális, interoperábilis ATM-koncepciót hoz létre, amely a légi járművek üzemeltetői, a léginavigációs szolgáltatók, a repülőterek, az utasok és az európai gazdaság versenyképessége szempontjából egyaránt előnyös.

1.4.4.     Eredmény- és hatásmutatók

Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

A SESAR közös vállalkozás évente közzétett és az igazgatási tanács által ellenőrzött teljesítménymutatókat alakított ki. Ezek a következők:

• az elért eredményekről szóló beszámoló(k);

• a partnerek tényleges erőforrás-felhasználásának mérése;

• a készültségi fok az ATM-főtervben foglaltakhoz viszonyítva;

• a projektek függetlenségének általános helyzete;

• az egyes kérdések esetében elért eredmények és a cselekvési tervek relevanciája;

• a SESAR-projekt azon kutatási prototípusainak vagy operatív eljárásainak száma, amelyek elérték a megfelelő fejlettségi szintet;

• a projektek és az egész program minőségi értékelése az ellenőrző kapuk révén.

Ezenkívül a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram társadalmi kihívások kezelését célzó „Intelligens, környezetbarát és integrált közlekedés” megvalósítására irányuló konkrét célkitűzésében szereplő eredmény- és hatásmutatókat az igazgatási tanács évente ellenőrzi, és azokról a Bizottság számára jelentést készít.

1.5.        A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.     Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

A kiépítési folyamat folytonosságának biztosítása, amelynek során a SESAR közös vállalkozás jogosult többéves szerződéseket kötni, és az uniós szervekre vonatkozó költségvetési rendeletben foglalt alapelvekkel összhangban a szükséges költségvetési tervezést elvégezni.

1.5.2.     Az uniós részvételből adódó többletérték

Az uniós intézkedés az egységes európai égboltra vonatkozó szakpolitika és szabályozás keretében egyértelműen indokolt; az általános célkitűzés a légtérrel kapcsolatos belső piaci korlátok megszüntetése. Az egységes európai égboltra vonatkozó szakpolitikát megelőzően a légi közlekedés területén a hatékonyság, költséghatékonyság, kedvező környezeti hatások stb. irányába történő előrelépés igen lassan valósult meg, ami részben a nem szisztematikus megközelítésnek volt tulajdonítható. Az egységes európai égboltra vonatkozó szakpolitika ezért manapság épp olyan aktuális, mint a kidolgozásakor, és az Európai Unió vezető szerepe a szakpolitikában éppúgy nélkülözhetetlen, mint akkor volt.

A tagállamok vagy a magánszféra érdekelt felei önmagukban nem lennének képesek az erőforrásokat előteremteni és összevonni, a SESAR-koncepció megvalósítására irányuló kutatás-fejlesztési tevékenységeket uniós szinten koordinálni és irányítani, valamint az érdekelt feleket aktív közreműködésre ösztönözni. Az Európai Unió részvétele ezenkívül garantálja, hogy a Bizottság a közérdeket képviselje, és intézményi felelősséggel rendelkezzen ahhoz, hogy az egységes európai égbolt megvalósításának folyamatát szabályozási és felügyeleti szerepének betöltésével irányítsa. A Bizottság vezető szerepe abban, hogy a légi közlekedésben érintett feleket a légiforgalmi szolgáltatások korszerűsítése érdekében együttműködésre és az erőforrások ésszerű felhasználására ösztönzi olyan módon, hogy azok mindeközben megtartják vezető szerepüket, lehetővé teszi az uniós és a magánszférából származó erőforrások hatékonyabb felhasználását. Ez garantálja az európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer korszerűsítésének koherenciáját és a légiforgalmi szolgáltatások piacán a tisztességes verseny megvalósulását is. Az Európai Unió részvétele a SESAR-technológiák és eljárások kialakításában biztosítja, hogy az Európai Unió ATM-infrastruktúráját az európai célkitűzések és a hálózatból származó előnyök vezéreljék.

1.5.3.     Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Az előrelépést, az eredményeket és a tanulságokat a SESAR közös vállalkozás félidős értékelése (2010) támasztja alá. A Bizottság a 219/2007/EK rendelet 7. cikkével összhangban három év elteltével értékelte a rendeletben foglaltak végrehajtását, és azt állapította meg, hogy a közös vállalkozás mind a szervezet felállítását és kiépítését, mind a kijelölt feladatok teljesítését tekintve jól teljesített. Az értékelés a SESAR közös vállalkozást kifejezetten eredményesnek minősítette, mivel elérte a kívánt eredményeket, például a tevékenységeket az ATM-főtervnek megfelelően szervezte és koordinálta, ezenkívül kezelte és mobilizálta a pénzeszközöket, bevonta az érdekelt feleket, valamint a kis- és középvállalkozásokat, és a szakmai munkát a tevékenységek szétaprózódásának elkerülésével szervezte meg. A SESAR közös vállalkozás éves beszámolójáról szóló számvevőszéki jelentés azt is megerősítette, hogy a közös vállalkozás pénzgazdálkodása hatékony és eredményes.

1.5.4.     Egyéb pénzügyi eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

A javaslat összhangban van az egységes európai égboltra vonatkozó szakpolitikával és jogszabályokkal, különösen a SESAR közös vállalkozást létrehozó 219/2007/EK rendelettel, amellyel kapcsolatban az Európai Parlament és a Tanács megállapodásra jutott. A javaslat célja a SESAR közös vállalkozás időtartamának a 2016. december 31-ét követő időszakra történő meghosszabbítása, amely révén biztosítani kívánja az egységes európai égbolt megvalósítását és a „Horizont 2020” keretprogram légiforgalmi szolgáltatásokkal kapcsolatos célkitűzéseinek elérését.

1.6.        Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

X A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik

– X  A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2014. január 1-jétől 2024. december 31-ig.

– X  Pénzügyi hatás: a kötelezettségvállalási előirányzatok tekintetében 2014-től 2020-ig, a kifizetési előirányzatok tekintetében 2014-től 2024-ig

¨ A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

– Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

– azt követően: rendes ütem.

1.7.        Tervezett irányítási módszer(ek) [24]

A 2013. évi költségvetést illetően

NEM ALKALMAZANDÓ

¨ Centralizált irányítás közvetetten a következőknek történő hatáskör-átruházással:

– ¨  végrehajtó ügynökségek

– ¨  az Európai Unió által létrehozott szervek[25]

– ¨  tagállami közigazgatási /közfeladatot ellátó szervek

– ¨  az Európai Unióról szóló szerződés V. címe értelmében külön intézkedések végrehajtásával megbízott, a költségvetési rendelet 49. cikke szerinti vonatkozó jogalapot megteremtő jogi aktusban meghatározott személyek

¨ Nemzetközi szervezetekkel közös irányítás (nevezze meg)

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

A 2014. évi költségvetésből

¨ Centralizált irányítás közvetlenül a Bizottság által az alábbi szervek révén:

– ¨  végrehajtó ügynökségek

¨ Megosztott irányítás a tagállamokkal:

X Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

– ¨  nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (kérjük, nevezze meg);

– ¨  az EBB és az Európai Beruházási Alap;

– X  a költségvetési rendelet 208. cikkében említett szervek;

– ¨  közjogi szervek;

– ¨  magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak;

– ¨  valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek;

– ¨  az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét intézkedések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

2.           IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.        A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Ismertesse a nyomon követés és jelentéstétel gyakoriságát és feltételeit.

Az Európai Unió valamennyi szerve szigorú ellenőrzési rendszer szerint működik, amely magában foglalja a belső ellenőrzési részleg, az igazgatási tanács és a Bizottság ellenőrzési szolgálata által végzett ellenőrzéseket, a félidős és utólagos értékeléseket (a Bizottság háromévenként értékeli a rendeletben foglaltak végrehajtását és az elért eredményeket, valamint végleges ellenőrzés lefolytatását is tervezi), a Számvevőszék és a költségvetési hatóság éves jelentését, a SESAR közös vállalkozás munkájáról szóló éves beszámolókat, az éves munkaprogramokat és éves jelentéseket. Emellett a SESAR közös vállalkozást létrehozó rendeletben foglalt rendszer továbbra is működik.

Az igazgatási tanács a SESAR közös vállalkozás feladatainak végrehajtását a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogrammal összhangban évente ellenőrzi, és arról adott esetben jelentést küld a Bizottságnak.

2.2.        Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.     Felismert kockázat(ok)

A kockázatértékelésre az előzetes értékelésről készült jelentés összeállításakor került sor. A bizottsági munkadokumentum 1. táblázata áttekintést ad a különböző kockázatokról és azok értékeléséről (24–27. pont).

2.2.2.     Tervezett ellenőrzési mód(ok)

A SESAR közös vállalkozás ATM-főtervben foglaltak megvalósítása terén elért eredményei.

2.3.        A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

A SESAR közös vállalkozást létrehozó rendelet 15. cikke (A költségvetés végrehajtása és ellenőrzése), 17. cikke (Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme) és 20. cikke (Csalás elleni intézkedések) továbbra is alkalmazandó.

3.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.        A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

· Jelenlegi költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete || Költségvetési tétel || Kiadás típusa || Hozzájárulás

Szám [Megnevezés…] || diff./nem diff.([26]) || EFTA- országok­tól[27] || tagjelölt országok­tól[28] || harmadik országok­tól || a költségvetési rendelet 18. cikke (1) bekezdésének aa) pontja értelmében

1. || 06.03.07.01 Társadalmi kihívások – SESAR közös vállalkozás 2. || diff. || IGEN || IGEN || IGEN || NEM

· Nem szükséges új költségvetési tétel létrehozása

3.2.        A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

3.2.1.     A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret fejezete: || 1A. || Operatív kiadások

Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság || 06.06.03.0.1 || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || ÖSSZE­SEN

1. cím || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (1) || 0 || 0 || 0 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 10,500 ||     0 || 0 || 0 || 0 || 16,800

Kifizetési előirányzatok || (2) || 0 || 0 || 0 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 16,800

2. cím || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (1a) || 0 || 0 || 0 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 6,170 || 0 || 0 || 0 || 0 || 9,870

Kifizetési előirányzatok || (2a) || 0 || 0 || 0 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 9 870

3. cím || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (3a) || 20,000 || 50,00 || 60,00 || 76,670 || 116,670 || 116,670 || 133,330 || 0 || 0 || 0 || 0 || 573,330

|| Kifizetési előirányzatok || (3b) || 10,000 || 40,000 || 60,000 || 56,670 || 76,670 || 86,670 || 86,670 || 76,670 || 26,670 || 26,670 || 26,670 || 576,33

A[z] [szerv]-hez tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || =1+1a+3 || 20 || 50 || 60 || 80 || 120 || 120 || 150 || 0 || 0 || 0 || 0 || 600

Kifizetési előirányzatok || =2+2a+3b || 10 || 40 || 60 || 60 || 80 || 90 || 90 || 80 || 30 || 30 || 30 || 600

Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság || 06.03.07.01 || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || Összesen

Operatív előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok* || (1) || 20 || 50 || 60 || 80 || 120 || 120 || 150 || 0 || 0 || 0 || 0 || 600

Kifizetési előirányzatok* || (2) || 10 || 40 || 60 || 60 || 80 || 90 || 90 || 80 || 30 || 30 || 30 || 600

millió EUR (három tizedesjegyig)

(*) A kifizetési előirányzatokat 2020 után lehet teljesíteni, míg kötelezettségvállalási előirányzatokra legkésőbb 2020 végéig kerülhet sor.

Az előrejelzések elsősorban a SESAR-projekt megvalósítása során szerzett tapasztalatokon és a projekt időtartamának meghosszabbítása alatt elvégzendő tevékenységekkel kapcsolatos következtetéseken alapulnak.

A többéves pénzügyi keret fejezete: || 5 || „Igazgatási kiadások”

Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || Összesen

Ÿ Humánerőforrás (3) || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 3,297

Ÿ Egyéb igazgatási kiadások (4) ||   || || 0,100 ||   || || 0,100 ||   || 0,200

|| Előirányzatok || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 3,497

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || (Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat) (3) +(4) || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 3,497

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || ÖSSZE­SEN

A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok || 20,471 || 50,471 || 60,571 || 80,471 || 120,471 || 120,571 || 150,471 || 0 || 0 || 0 || 0 || 603,497

Kifizetési előirányzatok || 10,471 || 40,471 || 60,571 || 60,471 || 80,471 || 90,571 || 90,471 || 80 || 30 || 30 || 30 || 603,497

millió EUR (három tizedesjegyig)

3.2.2.     A SESAR közös vállalkozás előirányzataira gyakorolt becsült hatás

– ¨  A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

– X  A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

|| || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || ÖSSZESEN

Konkrét célkitűzés: a légiforgalmi szolgáltatások fejlesztésére irányuló kutatási és innovációs tevékenységek ATM-főtervvel összhangban történő koordinációja az Európai Unióban a SESAR‑programban előírtak szerint. || Kötelezettségvállalási előirányzatok || 20,471 || 50,471 || 60,571 || 80,471 || 120,471 || 120,571 || 150,471 || 0 || 0 || 0 || 0 || 603,497

3.2.3.     A SESAR közös vállalkozás humánerőforrásaira gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.  Összegzés

– ¨  A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

– X  A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

A SESAR közös vállalkozás személyzetének létszáma (létszám / teljes munkaidős egyenértékben kifejezve)[29]

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || ÖSSZE­SEN

Ideiglenes alkalmazottak || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39

ebből AD || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33

ebből AST || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6

Szerződéses alkalmazottak || -- || -- || -- || -- || -- || -- || - || -- || -- || -- || -- || --

Kirendelt nemzeti szakértők || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3

ÖSSZESEN || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || ÖSSZE­SEN

Tisztviselők (AD-besorolás) || || || || || || || || || || || ||

Tisztviselők (AST-besorolás) || || || || || || || || || || || ||

Ideiglenes alkalmazottak || || || || || || || || || || || ||

ebből AD || || || || || || || || || || || ||

ebből AST || || || || || || || || || || || ||

Szerződéses alkalmazottak || || || || || || || || || || || ||

Kirendelt nemzeti szakértők || || || || || || || || || || || ||

ÖSSZESEN || 6,300 || 6,400 || 6,500 || 6,600 || 6,700 || 6,800 || 6,900 || 7,000 || 7,100 || 7,200 || 7,300 || 74,85

Kérjük, tüntesse fel a munkaerő-felvétel tervezett időpontját és az összeget ennek megfelelően módosítsa (amennyiben a munkaerő-felvételre júliusban kerül sor, az átlagos költség 50 %-át kell figyelembe venni), további indokolást pedig a melléklet 3. szakaszában adjon.

3.2.3.2.  Becsült humánerőforrás-szükségletek az ügynökségért felelős főigazgatóságnál

– ¨  A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

– X  A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020

· A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) || || || || || || ||

06 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken – 2AD + 1AST) || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél) || || || || || || ||

XX 01 05 01 (közvetett kutatás) || || || || || || ||

10 01 05 01 (közvetlen kutatás) || || || || || || ||

|| || || || || || ||

· Külső személyi állomány teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve || || || || || || ||

06 01 02 01 – 1 (END a teljes keretből) || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél) || || || || || || ||

XX 01 04 yy[30] || – a központban[31] || || || || || || ||

– a küldöttségeknél || || || || || || ||

XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban) || || || || || || ||

10 01 05 02 (AC, END, INT közvetlen kutatásban) || || || || || || ||

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni) || || || || || || ||

ÖSSZESEN || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471

XX: az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt személyzettel és/vagy az adott főigazgatóságon belüli személyzetátcsoportosítással kell eleget tenni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak || – az igazgatási tanács támogatása; – kapcsolattartás az egységes égbolttal foglalkozó bizottsággal; – kapcsolattartás más szakpolitikai területekkel; – az ATM-főterv megvalósítására irányuló tevékenységek felügyelete, nyomon követése és értékelése.

Külső személyi állomány || – az egységes európai égbolt megvalósítására irányuló kutatási projekt keretében a légiforgalmi szolgáltatások fejlesztésére irányuló kutatások koordinálása a légi közlekedéssel kapcsolatos egyéb kutatási tevékenységekkel.

A teljes munkaidős egyenértékben kifejezett költségek kiszámításának leírását bele kell foglalni a melléklet 3. szakaszába.

3.2.3.3.  A SESAR közös vállalkozás becsült humánerőforrás-szükséglete[32]

– ¨  A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

– X  A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

a) A 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret előirányzataiból finanszírozandó becsült humánerőforrás-szükséglet

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024

· A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) || || || || || || ||

|| || || || || || ||

XX XX XX XX (PPP-szerv) || || || || || || ||

Tisztviselők (AD-besorolás) || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

Tisztviselők (AST-besorolás) || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

|| || || || || || ||

Ÿ Külső személyi állomány teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve[33]

XX XX XX XX (PPP-szerv) || || || || || || ||

TA || || || || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39

ebből AD || || || || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33

ebből AST || || || || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6

CA || || || || -- || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

END || || || || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3

INT || || || || -- || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

ÖSSZESEN || || || || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak || A SESAR közös vállalkozás és a SESAR-program hatékony és eredményes irányításának és pénzgazdálkodásának biztosítása a 219/2007/EK tanácsi rendeletben és az európai ATM-főtervben foglalt célkitűzések teljesítése révén. A személyzet az alaptevékenységekre összpontosítva irányítja a SESAR-program végrehajtását és biztosítja annak felügyeletét, a megvalósítást támogató szolgáltatások (ITC, bérkalkuláció és a kiküldetésekkel kapcsolatos kalkulációk stb.) ellátására pedig alvállalkozói szerződéseket köt külső szolgáltatókkal, többek között a Bizottsággal.

Külső személyi állomány || A közös vállalkozás az ideiglenes alkalmazottak műszaki szakértelmének kiegészítésére szükség szerint különleges szakértelemmel rendelkező szakértőket von be, különösen a tagállamokból. Ez biztosítja a SESAR-program eredményeit a jövőben megvalósító tagállamok és Eurocontrol-tagállamok várható igényeinek és szervezetének jobb megismerését.

A teljes munkaidős egyenértékben kifejezett költségek kiszámításának leírását bele kell foglalni a melléklet 3. szakaszába.

b)         A 2007–2013-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret előirányzataiból finanszírozott humánerőforrás[34]

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017

· A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) || || || ||

|| || || ||

XX XX XX XX (PPP-szerv) || || || ||

Tisztviselők (AD-besorolás) Tisztviselők (AST-besorolás) || -- || -- || -- || --

Ÿ Külső személyi állomány teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve[35]

SESAR közös vállalkozás (PPP-szerv) || || || ||

TA || 39 || 39 || 39 || --

ebből AD || 33 || 33 || 33 || --

ebből AST || 6 || 6 || 6 || --

CA || -- || -- || -- || --

END || 3 || 3 || 3 || --

INT || -- || -- || -- || --

ÖSSZESEN || 42 || 42 || 42 || --

c)         A 2007–2013-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretből finanszírozott tevékenységek véglegesítéséhez szükséges működési költségekhez nyújtott hozzájárulás

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| Év || Év || Év ||

2014 || 2015 || 2016 || Összesen[1]

Az Uniótól származó pénzbeli hozzájárulás || 0,000 || 0,000 || 0,000 || 0,000

Kötelezettségvállalási előirányzatok (*)

Harmadik felektől származó pénzbeli hozzájárulás (tagok + Eurocontrol) || 5,819 || 8,204 || 8,204 ||

Kötelezettségvállalási előirányzatok (egyenlő a kifizetési előirányzatokkal) || 22,228

ÖSSZESEN || 5,819 || 8,204 || 8,204 ||

22,228

[1] Az Uniótól származó pénzbeli hozzájárulás teljes összegének meg kell egyeznie a 2013. évi költségvetésben a szerv 2007–2013 időszakban elvégzett tevékenységeinek befejezésére előirányzott összeggel.

3.2.4.     A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

– X  A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

3.2.5.     Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

– A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

– A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || Összesen

Az Eurocontrol pénzbeli hozzájárulása az igazgatási költségekhez || 1 || 2 || 0,250 || 3 || 5 || 5 || 1,300 || 1,300 || 1,300 || 1,300 || 1,300 || 22,75

Az egyéb tagok pénzbeli hozzájárulása az igazgatási költségekhez || 2,500 || 2,500 || 2,500 || 2,500 || 5 || 5 || 1 || 1 || 1 || 1 || 1 || 25

Az Eurocontrol természetbeni hozzájárulása az operatív költségekhez || 19 || 38 || 49,750 || 57 || 95 || 95 || 24,700 || 24,700 || 24,700 || 24,700 || 24,700 || 477,25

Az egyéb tagok természetbeni hozzájárulása az operatív költségekhez || 47,500 || 47,500 || 47,500 || 47,500 || 95 || 95 || 19 || 19 || 19 || 19 || 19 || 475

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN || 70 || 90 || 100 || 110 || 200 || 200 || 46 || 46 || 46 || 46 || 46 || 1 000

3.3.        A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

– X  A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

– ¨  A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

– ¨            a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

– ¨            a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

[1]               A Tanács 219/2007/EK rendelete az Európai Közösséget létrehozó szerződés 171. cikke (jelenleg az EUMSZ 187. cikke) alapján.

[2]               SESAR, A fenntartható légiforgalmi szolgáltatások megvalósításának ütemterve – Az európai ATM-főterv (2. kiadás), 2012. október.

[3]               Az Európa 2020 stratégia költségvetése, a 2011. június 29-i COM(2011) 500 és COM(2011) 398 bizottsági közlemény.

[4]               A „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról szóló tanácsi határozatra irányuló javaslat – COM(2011) 811 végleges.

[5]               A 2004. március 10-i 549/2004/EK, 550/2004/EK, 551/2004/EK és 552/2002/EK tanácsi rendelet, HL L 96., 2004.3.31., 1. o.

[6]               HL L 300., 2009.11.14., 34. o.

[7]               Az egységes európai égbolt technikai pillérét képező SESAR-program üzemeltetésének irányítási és ösztönző mechanizmusai, COM(2011) 923 végleges.

[8]               A SESAR közös vállalkozás félidős értékelése (TREN/A2/143-2007), végleges jelentés, 2010.

[9]               Jelentés a SESAR közös vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról (2011/C 368/05) (valamennyi korábbi jelentés is pozitív hangvételű). A Számvevőszék jelentése, HL C 368/32.

[10]             Jelenlegi árakon számított hozzávetőleges összeg. Ez az összeg a Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság számára az „Intelligens, környezetbarát és integrált közlekedés” témakörében a költségvetési hatóság által a pénzügyi kimutatás végleges változatában jóváhagyott végleges összegtől függ.

[11]             Jelenlegi árakon számított hozzávetőleges összeg.

[12]               HL C […]., […]., […]. o.

[13]               HL C […]., […]., […]. o.

[14]               HL L 64., 2007.3.2., 1–11. o.

[15]               HL C 76., 2010.3.25., 28–31. o.

[16]               HL … [„Horizont 2020” egyedi program].

[17]               HL L 352., 2008.12.31., 12–17. o.

[18]               HL L 248., 2002.6.19., 1. o.

[19]               HL L 298., 2012.10.26., 1–96 o.

[20]               HL … [„Horizont 2020” kutatási keretprogram].

[21]             Jelenlegi árakon számított hozzávetőleges összeg. Ez az összeg a Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság számára az „Intelligens, környezetbarát és integrált közlekedés” témakörében a költségvetési hatóság által a pénzügyi kimutatás végleges változatában jóváhagyott végleges összegtől függ.

[22]               Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management), tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity Based Budgeting).

[23]               A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.

[24]               Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletben szereplő megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

[25]               A költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek.

[26]               Differenciált/nem differenciált előirányzat.

[27]               EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.

[28]               Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.

[29]               A költségvetési rendelet 209. cikkében említett köz- és magánszféra közötti partnerségre létrehozott szervek esetében ez a táblázat csak tájékoztatásul szolgál.

[30]               Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső személyi állományra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).

[31]               Elsősorban a strukturális alapok, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) és az Európai Halászati Alap (EHA) esetében.

[32]               A költségvetési rendelet 209. cikkében említett köz- és magánszféra közötti partnerségre létrehozott szervek esetében ez a szakasz csak tájékoztatásul szolgál.

[33]               AC=szerződéses alkalmazott; AL=helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.

[34]               A költségvetési rendelet 209. cikkében említett köz- és magánszféra közötti partnerségre létrehozott szervek esetében ez a táblázat csak tájékoztatásul szolgál.

[35]               AC=szerződéses alkalmazott; AL=helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.