52013PC0185

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Bolíviából, Kambodzsából, Egyenlítői-Guineából, Grúziából és Sierra Leonéból származó atlanti nagyszemű tonhal (Thunnus obesus) behozatalának tilalmáról, valamint az 1036/2001/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 827/2004/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről /* COM/2013/0185 final - 2013/0097 (COD) */


INDOKOLÁS

1.           A JAVASLAT HÁTTERE

A 86/238/EGK tanácsi határozat[1] elfogadása nyomán az Unió 1997. november 14. óta szerződő fele az atlanti tonhalfélék védelméről szóló nemzetközi egyezménynek (ICCAT-egyezmény).

Az Atlanti Tonhal Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottság (ICCAT) létrehozásával, valamint a szerződő felek számára kötelező védelmi és gazdálkodási intézkedések ICCAT általi elfogadása révén az ICCAT-egyezmény keretet biztosít az Atlanti-óceánban és a szomszédos tengerekben élő tonhal és tonhalszerű fajok védelmére és kezelésére irányuló regionális együttműködéshez.

1998-ban az ICCAT elfogadta a nagyméretű horogsoros hajók által az egyezmény hatálya alá tartozó területen ejtett, be nem jelentett és szabályozatlan tonhalfogásokról szóló 98-18 számú határozatot. A határozat eljárásokat állapított meg azon országok beazonosítása céljából, amelyek hajói az ICCAT védelmi és gazdálkodási intézkedéseinek hatékonyságát csökkentő módon halásztak tonhalra és tonhalszerű fajokra. A határozat megállapította a meghozandó intézkedéseket – beleértve, amennyiben szükséges, a hátrányos megkülönböztetéstől mentes kereskedelmi korlátozó intézkedéseket is – annak megelőzésére, hogy ezen országok hajói továbbra is ilyen halászati módszereket alkalmazzanak.

A 98-18 számú határozat elfogadása óta az ICCAT Bolíviát, Kambodzsát, Egyenlítői-Guineát, Grúziát és Sierra Leonét minősítette olyan országnak, amelynek hajói a védelmi és gazdálkodási intézkedéseinek hatékonyságát csökkentő módon halásznak az atlanti nagyszemű tonhalra (Thunnus obesus), és erre vonatkozó megállapításait a fogásokra, a kereskedelemre és a hajók tevékenységére vonatkozó adatokkal támasztotta alá. Ennek nyomán az ICCAT azt ajánlotta a szerződő feleknek, hogy az 1998. évi határozattal összhangban hozzanak megfelelő intézkedéseket az atlanti nagyszemű tonhal és a belőle készülő, bármilyen formájú termékek említett országokból származó behozatalának tilalmára.

Következésképpen a 827/2004/EK rendelet[2] betiltotta a Bolíviából, Kambodzsából, Egyenlítői-Guineából, Grúziából és Sierra Leonéból származó atlanti nagyszemű tonhal Európai Unióba irányuló behozatalát.

2004-ben megrendezett 14. rendkívüli ülésén az ICCAT elismerte a probléma kezelésére Kambodzsa, Egyenlítői-Guinea és Sierra Leone által tett erőfeszítéseket, és javaslatokat fogadott el a három ország elleni kereskedelmi korlátozó intézkedések feloldásáról.

Ennek nyomán a 919/2005/EK rendelet[3] módosította a 827/2004/EK rendeletet oly módon, hogy az ilyen termékek Bolíviából és Grúziából származó behozatalának tilalma fennmaradjon, a Kambodzsából, Egyenlítői-Guineából és Sierra Leonéból származó behozatal pedig ismét engedélyezett legyen.

Ezenkívül 22. rendes éves ülésén az ICCAT elismerte a Bolívia és Grúzia által tett erőfeszítéseket és intézkedéseket, és elfogadta a 11-19 számú ajánlást, amely feloldja az atlanti nagyszemű tonhal és a belőle készülő termékek behozatalára vonatkozó, a szóban forgó két országot sújtó tilalmat.

Következésképpen a 919/2005/EK rendelettel módosított 827/2004/EK rendeletet hatályon kívül kell helyezni.

2.           AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Tárgytalan.

3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

Az ICCAT – mint olyan nemzetközi szerv, amelynek az Európai Unió szerződő fele – feloldotta az atlanti nagyszemű tonhal és a belőle készülő termékek behozatalának Bolíviát és Grúziát sújtó korlátozásait. A nemzetközi kötelezettségvállalások teljesítése érdekében az Európai Uniónak át kell ültetnie az uniós jogba az ICCAT határozatát, és ezért hatályon kívül kell helyeznie a 827/2004/EK rendeletet. Mivel e javaslat a közös kereskedelempolitikát érinti, jogalapjának az Európai Unió működéséről szóló szerződés 207. cikkének kell lennie.

4.           KÖLTSÉGVETÉSI HATÁSOK

Tárgytalan

5.           OPCIONÁLIS ELEMEK

Tárgytalan

2013/0097 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a Bolíviából, Kambodzsából, Egyenlítői-Guineából, Grúziából és Sierra Leonéból származó atlanti nagyszemű tonhal (Thunnus obesus) behozatalának tilalmáról, valamint az 1036/2001/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 827/2004/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezetének a nemzeti parlamentek számára való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)       A 86/238/EGK tanácsi határozat[4] elfogadása nyomán az Unió 1997. november 14. óta szerződő fele az atlanti tonhalfélék védelméről szóló nemzetközi egyezménynek (ICCAT-egyezmény).

(2)       Az Atlanti Tonhal Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottság (ICCAT) létrehozásával, valamint a szerződő felek számára kötelező védelmi és gazdálkodási intézkedések ICCAT általi elfogadása révén az ICCAT-egyezmény keretet biztosít az Atlanti-óceánban és a szomszédos tengerekben élő tonhal és tonhalszerű fajok védelmére és kezelésére irányuló regionális együttműködéshez.

(3)       1998-ban az ICCAT elfogadta a nagyméretű horogsoros hajók által az egyezmény hatálya alá tartozó területen ejtett, be nem jelentett és szabályozatlan tonhalfogásokról szóló 98-18 számú határozatot. A határozat eljárásokat állapított meg azon országok beazonosítása céljából, amelyek hajói az ICCAT védelmi és gazdálkodási intézkedéseinek hatékonyságát csökkentő módon halásztak tonhalra és tonhalszerű fajokra. A határozat meghatározta a meghozandó intézkedéseket – beleértve, amennyiben szükséges, a hátrányos megkülönböztetéstől mentes kereskedelmi korlátozó intézkedéseket is – annak megelőzésére, hogy ezen országok hajói továbbra is ilyen halászati módszereket alkalmazzanak.

(4)       A 98-18 számú határozat elfogadása óta az ICCAT Bolíviát, Kambodzsát, Egyenlítői-Guineát, Grúziát és Sierra Leonét minősítette olyan országnak, amelynek hajói a védelmi és gazdálkodási intézkedéseinek hatékonyságát csökkentő módon halásznak az atlanti nagyszemű tonhalra (Thunnus obesus), és erre vonatkozó megállapításait a fogásokra, a kereskedelemre és a hajók tevékenységére vonatkozó adatokkal támasztotta alá.

(5)       Ennek nyomán az ICCAT azt ajánlotta a szerződő feleknek, hogy az 1998. évi határozattal összhangban hozzanak megfelelő intézkedéseket az atlanti nagyszemű tonhal és a belőle készülő, bármilyen formájú termékek említett országokból származó behozatalának tilalmára.

(6)       A 827/2004/EK tanácsi rendelet[5] betiltotta a Bolíviából, Kambodzsából, Egyenlítői-Guineából, Grúziából és Sierra Leonéból származó atlanti nagyszemű tonhal Európai Unióba irányuló behozatalát.

(7)       2004-ben megrendezett 14. rendkívüli ülésén az ICCAT elismerte a probléma kezelésére Kambodzsa, Egyenlítői-Guinea és Sierra Leone által tett erőfeszítéseket, és javaslatokat fogadott el a három ország elleni kereskedelmi korlátozó intézkedések feloldásáról.

(8)       Ennek nyomán a 919/2005/EK rendelet[6] módosította a 827/2004/EK rendeletet oly módon, hogy az ilyen termékek Bolíviából és Grúziából származó behozatalának tilalma fennmaradjon, a Kambodzsából, Egyenlítői-Guineából és Sierra Leonéból származó behozatal pedig ismét engedélyezett legyen.

(9)       22. rendes éves ülésén az ICCAT elismerte a Bolívia és Grúzia által tett erőfeszítéseket és intézkedéseket, és elfogadta a 11-19 számú ajánlást, amely feloldja az atlanti nagyszemű tonhal és a belőle készülő termékek behozatalára vonatkozó, a szóban forgó két országot sújtó tilalmat.

(10)     A 827/2004/EK rendeletet ezért hatályon kívül kell helyezni.

ELFOGADTÁK EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 827/2004/EK rendelet hatályát veszti.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

Az Európai Parlament részéről                     a Tanács részéről

az elnök                                                          az elnök

[1]               HL L 162., 1986.6.18., 33. o.

[2]               HL L 127., 2004.4.29., 21. o.

[3]               HL L 156., 2005.6.18., 1. o.

[4]               HL L 162., 1986.6.18., 33. o.

[5]               HL L 127., 2004.4.29., 21. o.

[6]               HL L 156., 2005.6.18., 1. o.