3.4.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 99/18


Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

2012/C 99/10

Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

„SALE MARINO DI TRAPANI”

EK-sz.: IT-PGI-0005-0892-09.09.2011

OFJ ( X ) OEM ( )

1.   Elnevezés:

„Sale Marino di Trapani”

2.   Tagállam vagy harmadik ország:

Olaszország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása:

3.1.   A termék típusa:

1.8. osztály:

A Szerződés I. mellékletében felsorolt egyéb termékek (fűszerek, stb.)

3.2.   A termék leírása, amelyre az 1. pontban található elnevezés vonatkozik:

A „Sale Marino di Trapani” oltalom alatt álló földrajzi jelölés az e dokumentum 4. pontjában körülírt földrajzi területen található Trapani, Paceco és Marsala tengeri sótelepeken kitermelt tengeri sót jelöli.

A „Sale Marino di Trapani” kémiai referenciaértékeit az alábbi táblázat mutatja be.

Referenciaértékek

Mértékegység

Sale Marino di Trapani

Nem oldódó maradék

%

< 0,2

Fennmaradó nedvesség

%

< 8

Nátrium-klorid (a szárazanyagra vetítve)

%

> 97,0

Magnézium

%

< 0,70

Kálium

%

< 0,30

Kalcium

%

< 0,40

Szulfátok

%

< 1,5

Vas

Mg/kg (ppm)

< 20

Ólom

Mg/kg (ppm)

< 1,5

Cink

Mg/kg (ppm)

< 1

Réz

Mg/kg (ppm)

< 1

Króm

Mg/kg (ppm)

< 0,15

Higany

Mg/kg (ppm)

< 0,05

Kadmium

Mg/kg (ppm)

< 0,15

Arzén

Mg/kg (ppm)

< 0,1

Jód

Mg/kg (ppm)

> 0,70

Az értékek mérését a Codex Alimentarius STAN 150-1985 szabványban meghatározott módszerekkel kell végezni.

A „Sale Marino di Trapani” só külcsín tekintetében az alábbi kémiai-fizikai tulajdonságokkal rendelkezik:

 

színe fehér;

 

a sókristályok tömörek;

 

szemcsemérete vegyes;

 

adalékanyagot, fehérítőszert, tartósítószert és/vagy csomósodásgátlót nem tartalmaz.

3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetén):

3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetén):

3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani:

A „Sale Marino di Trapani” előállításának valamennyi műveletét, a sótelepek művelésétől a só begyűjtéséig és feldolgozásáig, az e termékleírás 4. pontjában körülírt földrajzi területen kell végezni.

A feldolgozási ciklusban az alábbi műveletek közül egy vagy több megy végbe:

az előállítási terület sótelepeinek kádjaiból származó, sóval telített vízzel, ellenáramban történő mosás,

centrifugálás,

mechanikus őrlés a helyi kőmalmokban (a hagyományos szélmalmok őrlőiben) vagy rozsdamentes acélhengeres malmokban,

szárítás folyadékágyas kemencékben 250 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten,

mechanikus rostálás, a meghatározott szemcseméret-intervallumok kiválasztása érdekében.

3.6.   A szeletelésre, aprításra, előkészítésre, stb. vonatkozó egyedi szabályok:

3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok:

A „Sale Marino di Trapani” megfelelő, nem újra-felhasználható garanciazárjeggyel ellátott, élelmiszerekhez használható csomagolóanyagban kerül forgalomba, az alábbi kiszerelésekben: 1 000 kg, 25 kg, 10 kg, 5 kg, 2 kg, 1 kg, 750 g, 500 g, 250 g, 120 g, 100 g.

A kiszerelések csomagolásának címkéjén, az európai grafikai jelzés mellett jól látható és olvasható betűkkel fel kell tüntetni az „IGP — Sale Marino di Trapani” jelölést, amely kolorimetriásan erős kontrasztban áll a címke színével, és egyértelműen kitűnik a címkén feltüntetett jelölések közül.

Image

Image

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása:

A „Sale Marino di Trapani” oltalom alatt álló földrajzi jelöléssel ellátott termék előállítási területe Trapani, Paceco és Marsala (Trapani megye) községek közigazgatási területét foglalja magában. Az előállítási terület konkrétan a part menti sótelepeket („La Via del Sale”) jelenti, amelyeket délen Marsala lakott területe, északon Trapani város, nyugaton pedig a Földközi-tenger határol, beleértve Stagnone di Marsala szigeteit is (Isola Grande, Isola di Mothia, Isola Santa Maria), a 115-ös autóúttól keletre.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel:

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai:

A „Sale Marino di Trapani” kitermelése a Trapani, Paceco és Marsala községekben található sótelepeken történik: e települések a „Sale Marino di Trapani” előállítási területével pontosan szemben elhelyezkedő Egadi-szigetek tengeri természetvédelmi területéről származó csodálatosan tiszta vizet használhatják. A parthoz kapcsolódó – alacsonyan, olykor egyenesen az átlagos tengerszint alatt elterülő – földterületek terepviszonyai, a jó nedvesség-áteresztésű talaj tulajdonságai mind olyan körülmények, amelyek miatt a területnek szinte küldetése a sókitermelés, hiszen ezek teszik lehetővé a kitermelő telepek hatékony és gazdaságos működtetését. Ezenkívül az előállítási terület földrajzi elhelyezkedése, a jelentéktelen mennyiségű ideáramló édesvíz, valamint az erős áramlatok biztosítják a sótartalom állandóságát, és a nagy mértékű vízcserélődést.

5.2.   A termék sajátosságai:

A „Sale Marino di Trapani” teljes egészében természetes só, amely adalékanyagot, tartósítószert vagy csomósodásgátlót nem tartalmaz, és tisztasága miatt az olasz, valamint az európai konzervgyárak által különösen kedvelt termék.

5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat:

A „Sale Marino di Trapani” hírnevének nagy múltja van, mind az olasz, mind pedig a nemzetközi piacon, a kereskedők és a fogyasztók körében egyaránt. A „Sale Marino di Trapani” kitermelésének és begyűjtésének régi hagyományairól tanúskodnak a háromezer évvel ezelőttre visszanyúló történelmi feljegyzések, amelyek szerint a föníciaiak gazdaságának középpontjában az úgynevezett „fehér arany” állt. Az első igazi történelmi bizonyíték, amely egy Trapaniban fellelhető sótelepről szól, az Idris vagy Edris néven is ismert Al-Abu 'Abd Allah Muhhammad arab geográfus nevéhez fűződik, aki a normandiai II. Roger királynak írt 1154-es keltezésű, „Libro per lo svago di chi ama percorrere le regioni” című művében említést tesz a Trapani városkapuja mellett működő sótelepekről. A sótelepek évszázadokon át összeforrtak Trapani város nevével, azt Európa-szerte ismertté tették, és dicsőséget, büszkeséget jelentettek egy olyan terület számára, amely természetes adottságokkal rendelkezik a só kitermeléséhez, éghajlatát erős napsütés, gyakori széljárás, valamint kevés csapadék jellemzi.

A statisztikai és kereskedelmi adatok (Mondini 1999) támasztják alá, hogy a „Sale Marino di Trapani” már a XVI. és XVII. században jó hírnévnek örvendett. 1572 után, Ciprus szigetének török megszállását követően a Velencei Köztársaság és a Milánói Hercegség Trapaniból kezdte szállíttatni a sót, a közelebb fekvő Barletta és Valona helyett.

A „Sale Marino di Trapani” hírneve napjainkig fennmaradt, sőt a „Riserva Naturale Orientata Isole dello Stagnone” és a „Riserva Naturale Orientata delle Saline di Trapani e Paceco” természetvédelmi területek létrehozásának köszönhetően tovább nőtt. A két említett eseménnyel egyidejűleg, a „Sale Marino di Trapani” iránti kereslet nem pusztán a termék kereskedelmi síkon már megszilárdult belső minőségének köszönhetően nőtt tovább, hanem amiatt is, hogy a termék származási területe védett, és mint ilyen, környezetvédelmi szempontból is felügyelet alatt áll. Nem véletlen tehát, hogy egyes szofisztikáltabb és nagyobb odafigyeléssel tevékenykedő élelmiszeripari üzemek, mint például néhány jelentős emiliai sonkaüzem, ragusai sajtgyár, valamint több szicíliai és campaniai konzervgyár úgy dönt, hogy gyártási folyamataihoz a „Sale Marino di Trapani” sót használja, amelyet tisztasága miatt már a huszadik század első éveitől kezdődően különösen nagyra tartottak az észak-európai halkonzervek gyártói is.

A termék – főként nemzetközileg elismert – jó hírét támasztja alá az az aranyérem is, amelyet 1910-ben, a Buenos Airesben megrendezett Exposicion Internacional de Medicina e Higiene kiállítás alkalmával nyert el.

A területnek szentelt figyelem alátámasztására érdemes megemlíteni, hogy az előállítási területet határoló part menti útként meghatározott, északról déli irányban Trapani és Marsala városait összekötő, Paceco községen áthaladó „Via del Sale” 1995-ben az Európai Unió által kezdeményezett I Gran Premio del Turismo Ambientale nagydíjra történő olasz jelöléssel lett kitüntetve.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére:

Ez a közigazgatási szerv a „Sale Marino di Trapani” OFJ elismerésére irányuló javaslatnak az Olasz Köztársaság 2011. július 15-i, 163. számú Hivatalos Közlönyében történő közzétételével a fenti kérelem vonatkozásában elindította a nemzeti kifogásolási eljárást.

A termékleírás egységes szerkezetbe foglalt szövege az alábbi internetes oldalon tekinthető meg:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

vagy

közvetlenül a Minisztérium honlapján (http://www.politicheagricole.it), (a képernyő jobb fölső sarkában) a „Qualità e sicurezza” (Minőség és biztonság) címszóra, majd a „Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE” („Az uniós vizsgálatnak alávetett termékleírások”) menüpontra kattintva.


(1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.