52012PC0611

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 5. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazásának Bulgária és Románia számára történő engedélyezéséről /* COM/2012/0611 final - 2012/0293 (NLE) */


INDOKOLÁS

1.           A JAVASLAT HÁTTERE

A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK irányelv (a továbbiakban: héairányelv) [1] 395. cikke értelmében a Tanács a Bizottság javaslata alapján, egyhangúlag eljárva bármelyik tagállamot felhatalmazhatja arra, hogy az említett irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket alkalmazzon a hozzáadottérték-adó (héa) beszedésének egyszerűsítésére vagy az adócsalás és adókikerülés egyes típusainak megakadályozására.

A Bizottság által 2011. május 25-én iktatott levelükben Bulgária és Románia engedélyt kért héairányelvnek a héa területi hatályát szabályozó 5. cikke rendelkezéseitől való eltérésre a Duna felett átívelő (közúti és vasúti) határhídra vonatkozóan. Bulgária és Románia részben felváltotta ezt a kérelmet a Bizottság által 2012. március 7-én iktatott levéllel.

A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2012. július 17-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Bulgária és Románia kérelméről (Spanyolországot a Bizottság azonban 2012. július 18-án kelt levelében tájékoztatta). A Bizottság 2012. július 19-én kelt levelében értesítette Bulgáriát és Romániát, hogy a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információ a birtokában van.

Bulgária és Románia 2000. június 5-én úgy határozott, hogy országaik közötti közúti és vasúti közlekedés elősegítése érdekében aláírja a Vidin (Bulgária) és Calafat (Románia) közötti, a Duna felett átívelő határhíd megépítéséről szóló megállapodást.

Ezzel összefüggésben Bulgária és Románia engedélyt kért az említett híd karbantartási és felújítási munkálataival, valamint az áthaladáskor behajtandó útdíjjal kapcsolatban a területiség elvére vonatkozó hozzáadottérték-adó szabályoktól eltérő intézkedések alkalmazására (a határhíd megépítését egyértelműen kizárták az eltérés iránti kérelemből).

A rendes szabályok szerint a héairányelv 5. cikkében meghatározott területiség elve a termékértékesítés vagy szolgáltatás teljesítési helyére vonatkozó szabályokkal együttesen azt írják elő, hogy bolgár héát vessenek ki a Bulgáriában végzett karbantartási és felújítási munkálatokra. Ehhez hasonlóan a román területen végzett karbantartási és felújítási munkálatokra román héát kell kivetni. A rendes szabályok alkalmazása azzal járna, hogy az adóköteles ügyletek teljesítésének pontos helyét a szerint a terület szerint kellene megállapítani, ahol a munkálatok egyes fázisait kivitelezték. E célból a munkálatokban részt vevő vállalkozásoknak meg kell határozniuk a folyó felett végzett munkálatokra vonatkozóan a Duna felett húzódó határ pontos helyét. Bulgária és Románia meglátása szerint a rendes szabályok alkalmazása adóügyi bonyodalmakhoz vezetne a szóban forgó vállalkozások számára, továbbá úgy látják, hogy a kérelemben foglaltaknak megfelelően ezen egyszerűsítési eltérés célja ezért, hogy országhatárként a híd közepét határozzák meg.

Az útdíjat illetően az adóalapnak a jelenlegi szabályok értelmében a hídnak az adott tagállamhoz tartozó részéhez kell kapcsolódnia. Az országhatár megállapítására vonatkozó fent említett problémától eltekintve minden, a hídon történő áthaladásra vonatkozóan két útdíjról – egyet a bolgár, egyet pedig a román területen való áthaladásról – szóló, két különböző héamértéket alkalmazó két számlát kell kiállítani, ami megterhelő lenne az érintett adóalanyok számára. E tekintetben az útdíjra vonatkozó eltérés alapján a hídra úgy kell tekinteni, mintha az azon tagállam területén helyezkedne el, ahonnan az adott határt keresztező utazás indul. A gyakorlatban a bolgár héát fogják kivetni a bolgár oldalon kezdődő és Romániába tartó, a határhídon áthaladó valamennyi utazás teljes útdíjára. Ezzel azonos módon a román héát fogják kivetni a Romániában kezdődő valamennyi utazás teljes útdíjára. Ezáltal egyszerűbbé válik a héa kiszámítása és elszámolása is.

2.           AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Konzultációra vagy külső szakértők bevonására nem volt szükség.

A határozatjavaslat célja, hogy egyszerűsítse a héabehajtást a határhíddal kapcsolatos egyes szolgáltatások tekintetében.

Az eltérés szűk alkalmazási köre miatt a hatás mindenképpen korlátozott lesz.

3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

A határozat felhatalmazza Bulgáriát és Romániát arra, hogy a határhíd tekintetében a héairányelv területi alkalmazásától eltérő intézkedéseket alkalmazzon.

E határozat alapja a héairányelv 395. cikke.

A javaslat az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.

A határozat tárgya engedély megadása egyes tagállamok részére azok saját kérelmére, és nem jelent semminemű kötelezettséget.

A szigorú hatálybeli korlátozásra tekintettel a különleges intézkedés a kitűzött céllal arányosnak tűnik.

A héairányelv 395. cikke értelmében a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag engedélyt ad. A tanácsi határozat az egyetlen megfelelő eszköz, mivel címzettjei egyes tagállamok is lehetnek.

4.           KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslatnak nincsenek az uniós költségvetést érintő vonzatai.

2012/0293 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 5. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazásának Bulgária és Románia számára történő engedélyezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre[2] és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)       Bulgária és Románia a Bizottság által 2011. május 25-én iktatott levelükben a Duna felett átívelő határhídra vonatkozóan engedélyt kért a 2006/112/EK irányelvnek a héa területi hatályát szabályozó 5. cikke rendelkezéseitől való eltérésre. Bulgária és Románia részben felváltotta ezt a kérelmet a Bizottság által 2012. március 7-én iktatott levéllel.

(2)       A 2006/12/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2012. július 17-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Bulgária és Románia kérelméről; Spanyolország kivételével, amelyet a Bizottság 2012. július 18-án kelt levelében tájékoztatott. A Bizottság 2012. július 19-én kelt levelében értesítette Bulgáriát és Romániát, hogy a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információ a birtokában van.

(3)       A híd karbantartási és felújítási munkálataival kapcsolatban a Bulgária és Románia által kérelmezett eltérés abban áll, hogy a két tagállam közötti országhatárként a híd közepét határozzák meg.

(4)       A két tagállam a határhídon történő áthaladáskor behajtandó útdíjjal kapcsolatban azt szeretné, hogy a híd teljes hosszát azon állam területének tekintsék, amelyben a hídon keresztül történő utazás megkezdődik. Ezért valamennyi, a bolgár oldalon kezdődő utazás teljes útdíjára csak bolgár héát vetnek ki. Ezzel azonos módon a román oldalon kezdődő valamennyi utazás teljes útdíjára vonatkozóan csak román héát vetnek ki.

(5)       Eltérő intézkedések hiányában a karbantartási és felújítási munkálatokkal kapcsolatos termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás teljesítési helyének, valamint az útdíjbehajtás helyének megállapítása elsősorban a víz feletti országhatár pontos meghatározásától függ, ami a gyakorlatban rendkívül bonyolult az érintett adóalanyok számára. Másodsorban az egyik tagállamból a másikba tartó egyirányú, a határhídon történő áthaladást is magában foglaló utazás vonatkozásában a bolgár és román héát egyaránt alkalmazni kellene. Az eltérési intézkedések ezért az e szolgáltatásokra alkalmazandó héa behajtásának egyszerűsítésére irányulnak.

(6)       Mivel a területnek a héa szempontjából történő meghatározásáról van szó, amelyre vonatkozóan nem várhatók változtatások, a kért eltérést határozatlan időre kell biztosítani.

(7)       Az intézkedések nincsenek kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira, és nem csökkentik a fogyasztás végső fázisában esedékes adó összegét sem,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/112/EK irányelv 5. cikkétől eltérve Bulgária és Románia az e határozat 2. és 3. cikkében foglalt feltételek szerint felhatalmazást kap a 2006/112/EK irányelvtől eltérő intézkedések alkalmazására a Vidin (Bulgária) és Calafat (Románia) közötti, a Duna felett átívelő határhídra vonatkozó karbantartási és felújítási munkálatok, valamint az útdíjbehajtás tekintetében.

2. cikk

A határhíd karbantartási és felújítási munkálataival összefüggő adóköteles ügyletek pontos teljesítési helyének meghatározása érdekében országhatárnak a termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás, a Közösségen belüli árubeszerzés, valamint a határhíd karbantartásához és felújításához szükséges áruk behozatala tekintetében a híd közepe tekintendő.

3. cikk

Az útdíjbehajtással összefüggő adóköteles ügyletek pontos teljesítési helyének meghatározása érdekében a határhíd teljes hossza azon tagállam területének tekintendő, amelyből a hidat igénybe vevő bármely utazás megkezdődik.

4. cikk

Ennek a határozatnak a Bolgár Köztársaság és Románia a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

[1]               HL L 347., 2006.12.11., 1. o.

[2]               HL L 347., 2006.12.11., 1. o.