16.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 368/8


JELENTÉS

a Tiszta Égbolt közös vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a közös vállalkozás válaszaival együtt

2011/C 368/02

BEVEZETÉS

1.

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás, amelynek székhelye Brüsszelben található, 2007 decemberében jött létre (1) 10 éves időszakra.

2.

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás célja a lehető leggyorsabban igénybe vehető környezetbarát légi közlekedési technológiák kifejlesztésének, validálásának és demonstrációjának meggyorsítása az Európai Unióban (2). A közös vállalkozás által koordinált kutatási tevékenységek hat technológiai területre, vagyis integrált technológiademonstrációs rendszerre (ITD) oszthatók.

3.

A közös vállalkozás alapító tagjai az Európai Unió, amelyet a Bizottság képvisel, valamint az ITD-ket vezető ipari partnerek és az egyes ITD-k társult tagjai.

4.

Az Európai Unió a Tiszta Égbolt közös vállalkozás működési költségeihez, illetve kutatási tevékenységeihez – a hetedik kutatási keretprogram (3) költségvetéséből – maximum 800 millió euróval járul hozzá. A közös vállalkozás többi tagjának – a természetbeni hozzájárulásokat is beleértve – legalább az uniós hozzájárulással megegyező összegig kell hozzájárulniuk a költségvetéshez.

5.

A közös vállalkozás 2009. november 16-án kezdte meg önálló működését.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

6.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikkének (1) bekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Tiszta Égbolt közös vállalkozás éves beszámolóját (4), amely a 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (5) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (6) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

7.

Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése értelmében (7) az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

Az igazgató felelőssége

8.

Az igazgató, mint engedélyezésre jogosult tisztviselő, a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatával összhangban, saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (8). Az igazgató feladata a szervezeti struktúra felállítása (9) és az, hogy kialakítsa az akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes végleges beszámoló elkészítésére vonatkozó belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (10), valamint, hogy biztosítsa a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét.

A Számvevőszék felelőssége

9.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen a közös vállalkozás éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

10.

A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (11) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényegi hibáktól, valamint, hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

11.

A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hibák, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszereit. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

12.

A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

13.

A Számvevőszék véleménye szerint a közös vállalkozás éves beszámolója minden lényegi szempontból híven és a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2010. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott gazdasági események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

14.

A Számvevőszék véleménye szerint a közös vállalkozás 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

15.

A 16–25. bekezdésben szereplő megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

A költségvetés végrehajtása

16.

A 2010-es költségvetés szerkezete és bemutatása nem volt összhangban sem a közös vállalkozást létrehozó tanácsi rendelet követelményeivel, sem a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatával (12).

17.

A végleges költségvetés 168 millió euro összegű kötelezettségvállalási előirányzatot és 129 millió euro összegű kifizetési előirányzatot tartalmazott. Míg a kötelezettségvállalási előirányzatok felhasználási aránya 96 % volt, addig a kifizetési előirányzatok esetében ez az arány csupán 58 %-ot ért el. Ez tükrözi azt a tényt, hogy az eredeti tervhez képest jelentős késedelmek voltak tapasztalhatók a tevékenységek megvalósításában (13). A költségvetés végrehajtásának alacsony mértékét a banki készpénzkészlet is tükrözi, amely az év végén 53 millió euro volt (a 2010-ben rendelkezésre álló kifizetési előirányzatok 41 %-a).

Belsőkontroll-rendszerek

18.

A közös vállalkozás 2010 során nem alakította ki teljes mértékben belsőkontroll-rendszereit, illetve pénzügyi információs rendszereit. További munkára van szükség különösen a költségigénylések validálására szolgáló előzetes kontrolleljárások kialakítása terén. Ezek a közös vállalkozás belsőkontroll-rendszerének fontos elemei.

19.

A Számvevőszék azt tapasztalta, hogy azokban az esetekben, amikor egy tag vagy egy társult tag nem nyújtotta be a szükséges könyvvizsgálói igazolást (14), a közös vállalkozás – helyesen – nem fogadta el a költségigénylést. A költségigénylések validálása során négy esetben azonban a közös vállalkozás nem vette figyelembe a könyvvizsgálói igazolásokban megfogalmazott kivételeket.

20.

Az informatikai kontrollmechanizmusok korlátozott átvilágítása azt mutatta, hogy a közös vállalkozás méretének és céljainak megfelelő informatikai irányítással és gyakorlattal rendelkezik, azonban az alapelvek és eljárások formalizálása terén elmaradás tapasztalható bizonyos területeken (15).

21.

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás számvitelért felelős tisztviselője validálta a pénzügyi és számviteli rendszereket (ABAC és SAP). A rendszerek által feldolgozandó pénzügyi információkat biztosító üzleti folyamatok validálására azonban nem került sor, így pl. a költségigénylések validálásával kapcsolatos pénzügyi információkat biztosító rendszer validálása sem történt meg.

22.

2010 októberében a közös vállalkozás átfogó stratégiai belső ellenőrzési tervet fogadott el a 2010–2012-es időszakra vonatkozóan. Megjegyezzük azonban, hogy bizonyos kulcsfontosságú folyamatok – mint pl. a költségigénylések előzetes validálása – ellenőrzését csak 2011-ben tervezik elvégezni, valamint hogy az utólagos ellenőrzések megkezdése – amelyek pedig az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének felmérésére irányuló egyik legfontosabb kontrollt jelentik – 2011-ig nem szerepel a tervben.

EGYÉB SZEMPONTOK

A szellemi tulajdon védelme

23.

A közös vállalkozás 2010 végéig még nem fejezte be azokat a belső eljárásokat, amelyek a kutatási eredmények védelmére, felhasználására és terjesztésére vonatkozóan a konzorcium- és támogatási megállapodásokban foglalt rendelkezések alkalmazását felügyelik.

A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata

24.

Korábbi jelentésében a Számvevőszék hangsúlyozta, hogy a közös vállalkozás alapszabályában egyértelműbbé kell tenni a Bizottság belső ellenőrének szerepéről szóló rendelkezést. Annak ellenére, hogy a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatába még nem került be a Bizottság belső ellenőrének hatáskörét meghatározó módosítás, a Bizottság és a közös vállalkozás lépéseket tett a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata, illetve a közös vállalkozás belső ellenőrzési részlege által ellátandó operatív feladatok egyértelműbb meghatározása érdekében.

Nem kötöttek befogadói megállapodást

25.

Amint arra a Számvevőszék korábbi jelentésében utalt, a közös vállalkozást létrehozó tanácsi rendelet értelmében a közös vállalkozásnak és Belgiumnak befogadói megállapodást kell kötnie a Belgium által nyújtandó irodahelyiségekről, kiváltságokról és mentességekről, valamint egyéb támogatásokról. 2010 végéig azonban még nem került sor ennek a megállapodásnak a megkötésére.

Ezt a jelentést Igors LUDBORŽS számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2011. október 25-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  A Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásáról szóló, 2007. december 20-i 71/2008/EK tanácsi rendelet (HL L 30., 2008.2.4., 1. o.).

(2)  A melléklet a közös vállalkozás hatáskörét, tevékenységeit és a rendelkezésére álló erőforrásokat foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

(3)  Az 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal elfogadott hetedik keretprogram egyetlen programba fogja össze az összes kutatással kapcsolatos uniós kezdeményezést, és alapvető szerepet játszik a növekedés, a versenyképesség, valamint a foglalkoztatás terén kitűzött célok elérésében. A keretprogram az Európai Kutatási Térségnek is egyik alappillére.

(4)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok teljesítésének alakulását, és összefoglalót ad a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosításokról.

(5)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow kimutatás, a nettó eszközökben bekövetkezett változásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

(6)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentés a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazza.

(7)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.) 33. cikke.

(9)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(10)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az európai uniós szervek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatába.

(11)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

(12)  A költségvetést nem önálló dokumentumként mutatták be, hanem az éves végrehajtási terv részeként, továbbá az nem tartalmazta az összes előírt elemet (így például nem szerepelt benne létszámterv).

(13)  A 2008-ra és 2009-re tervezett tevékenységeket 2009 végéig nem valósították meg maradéktalanul és ez 4,9 millió eurót kitevő visszafizettetéseket eredményezett 2010 során. A közös vállalkozás 2010 végéig nem kapta meg a 2010-es tevékenységeire vonatkozó költségigényléseket. Ezeket 2011. március 1. után kell beküldeniük a kedvezményezetteknek.

(14)  A támogatási szerződésekben szereplő feladatmeghatározás értelmében a költségigénylések alátámasztására be kell nyújtani egy hites könyvvizsgáló által kiadott független jelentést.

(15)  a) Nem teljes körű a stratégiai IT-tervezési és nyomonkövetési ciklus; b) nem állnak rendelkezésre formális biztonsági szabályok és eljárások; c) nem teljes körű a számítástechnikai kockázatok kezelése; és d) hiányzik a formális üzletfolytonossági terv (BCP), valamint egy teljes körű és tesztelt katasztrófaelhárítási terv (DRP).


MELLÉKLET

Tiszta Égbolt közös vállalkozás (Brüsszel)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(Részletek az Európai Unió működéséről szóló szerződés 171. és 172. cikkéből)

A hetedik keretprogramról szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat arról rendelkezik, hogy az Unió a köz- és magánszféra közötti hosszú távú partnerségek kialakításához hozzájárulást nyújthat közös technológiai kezdeményezések formájában, amely – a Szerződés 171. cikke értelmében – közös vállalkozások révén valósítható meg.

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásáról szóló, 2007. december 20-i 71/2008/EK tanácsi rendelet (HL L 30., 2008.2.4., 1. o.).

A közös vállalkozás hatásköre

(71/2008/EK tanácsi rendelet)

Célkitűzések

Hozzájárulás a hetedik keretprogramnak és különösen az Együttműködés egyedi program 7. témájának (közlekedés, többek között repüléstechnika) megvalósításához,

a lehető leggyorsabban igénybe vehető környezetbarát légi közlekedési technológiák kifejlesztésének, validálásának és demonstrációjának meggyorsítása az Európai Unióban,

a légi közlekedés terén végzett, a környezet állapotának javítását célzó európai kutatási erőfeszítések koherens végrehajtásának biztosítása,

radikálisan innovatív légi közlekedési rendszer létrehozása, amely a haladó technológiák és az átfogó demonstrációs rendszerek integrációján alapul, és a zaj- és gázkibocsátás jelentős mérséklése, valamint a repülőgépek üzemanyag-gazdaságosságának javítása révén a légi közlekedés okozta környezeti hatások csökkentését célozza,

az új ismeretek megteremtésének, az innovációnak és azon kutatási eredmények alkalmazásának meggyorsítása, amelyek az alkalmazott technológiák és rendszerek teljeskörűen integrált rendszerének megfelelő üzemeltetési környezetben való alkalmasságát igazolják, oly módon, hogy az az ágazat versenyképességének javulásához vezessen.

Feladatok

ITD-k egybefogása, különös tekintettel az innovatív technológiákra és az átfogó demonstrációs rendszerek kifejlesztésére,

az ITD-ken belül végzett erőfeszítések azon kulcsfeladatokra való összpontosítása, amelyek döntő módon hozzájárulhatnak a környezetvédelem és a versenyképesség terén megfogalmazott európai célkitűzések megvalósításához,

a technológiai hitelesítési eljárás javítása annak érdekében, hogy a későbbi piacra kerülést akadályozó tényezőket fel lehessen tárni és ki lehessen küszöbölni azokat,

a felhasználói igények összegyűjtése abból a célból, hogy azok a kutatás és fejlesztés terén megvalósuló beruházások számára iránymutatásként szolgálhassanak a működőképes és piacképes megoldások kidolgozásához,

a szükséges kutatási és fejlesztési tevékenységek végrehajtása, szükség esetén támogatások pályázati felhívásokat követő odaítélésével,

támogatások odaítélése pályázati felhívásokat követően a tagok, valamint más jogi személyek által végzett kutatásokhoz, az irányítótestület által elfogadott nyílt kritériumok alapján,

projektekkel kapcsolatos információk közzététele, beleértve a kedvezményezettek nevét és a Tiszta Égbolt közös vállalkozás pénzügyi hozzájárulásának összegét kedvezményezettenként,

szolgáltatói és szállítási szerződések megkötésének biztosítása, szükség esetén versenypályázati felhívások révén,

a szükséges erőforrások mozgósítása az állami és a magánszektorban,

kapcsolattartás a közös vállalkozás szakterületén működő nemzeti és nemzetközi tevékenységekkel, különösen a SESAR közös vállalkozással,

az államok képviselői csoportjának tájékoztatása rendszeres találkozók keretében és az ACARE bevonása,

a Tiszta Égbolt közös vállalkozással már támogatási szerződést kötött jogi személyek értesítése az Európai Beruházási Banktól felvehető hitelekről, különös tekintettel a hetedik keretprogram alapján létrehozott kockázatmegosztási pénzügyi mechanizmusra.

Irányítás

1.   Irányítótestület

Az irányítótestület a Tiszta Égbolt közös vállalkozás irányító szerve.

2.   Igazgató

Az ügyvezető igazgató a közös vállalkozás napi ügyintézésért felelős vezetője és jogi képviselője. Az igazgató az irányítótestületnek felel.

3.   ITD-irányítóbizottságok

Az irányítótestület mind a hat ITD részére külön ITD-irányítóbizottságot hoz létre. A következő ITD-k létesítésére kerül sor:

Smart Fixed-Wing Aircraft (Intelligens merevszárnyú légi járművek),

Green Regional Aircraft (Regionális légi közlekedésre szánt környezetbarát légi járművek),

Green Rotorcraft (Környezetbarát forgószárnyas légi járművek),

Systems for Green Operations (Környezetbarát üzemeltetési rendszerek),

Sustainable and Green Engines (Fenntartható környezetbarát motorok),

Eco-Design (Ökotervezés).

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás teljes időtartamára ki kell nevezni egy független technológiaértékelőt.

4.   Az államok képviselői csoportja

Az államok képviselői csoportja a tagállamok és a keretprogram társult országai egy-egy képviselőjéből áll. Tagjai közül elnököt választ.

5.   A közgyűlés

A közgyűlés a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tanácsadó testülete. A közgyűlésre egy-egy képviselőt delegál:

a Tiszta Égbolt közös vállalkozás minden tagja,

valamennyi partner.

6.   Tudományos és technológiai tanácsadó testület

A tudományos és technológiai tanácsadó testület az irányítótestület tanácsadó szerve. A testület elismert tudósokból és mérnökökből áll, célja a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tevékenységének tudományos és technikai szempontú elemzése, különös tekintettel a következőkre: környezeti hatás; technológiai és tudományos előrejelzések; társadalmi aspektusok; gazdasági hatások.

7.   Külső ellenőrzés

Az Európai Számvevőszék.

8.   A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

A közös vállalkozás rendelkezésére álló erőforrások 2010-ben

Költségvetés

168 553 053 euro

Létszám 2010. december 31-én

A létszámtervben 24 álláshely szerepelt (ideiglenes és szerződéses alkalmazottak), ebből a betöltött álláshelyek száma 20 volt.

Egyéb alkalmazottak:

Kiküldött tagállami szakértők: 0

Szerződéses alkalmazottak: 3

Helyi alkalmazottak: 0

Teljes alkalmazotti létszám: 20,

amely a következőképpen oszlik meg:

Operatív feladatok: 8

Adminisztratív feladatok: 9

Vegyes feladatok: 3

Tevékenységek és szolgáltatások 2010-ben

Smart Fixed-Wing Aircraft (Intelligens merevszárnyú légi járművek)

A lamináris szárnykialakítás aerodinamikai definíciója. A CROR-hajtómű integrációjának és a CROR demonstrációs bevizsgálási tesztpéldánynak (FTB) a megvalósíthatósági szakasza – a numerikus szimulációt is beleértve – befejeződött, és a kicsinyített makett földi próbái megtörténtek. Pozitív eredménnyel zárult az a teszt, mely előfeltétele a nagy sebességű demonstrációs rendszer passzív repülési tesztjének részeivel kapcsolatos tervezés és gyártás megkezdésének. Az első földi lamináris szárnyú demonstrációs rendszert (felsőszárnyas panel) sikeresen legyártották.

Green Regional Aircraft (Regionális légi közlekedésre szánt környezetbarát légi járművek)

A tevékenységek három területén (LWC, LNC és AEA) történt jelentős előrelépés 2010-ben, beleértve a természetes lamináris áramlású szárny háromdimenziós modelljének előzetes meghatározását, a teljesen elektromos repülőgép (AEA) koncepcióját, az intelligens szerkezeti épség nyomon követésének (SHM – Structural Health Monitoring) demonstrációját a szárnytábla léptékében, a kompozit anyagok jellemzőinek javulását (a jegesedés hatásaival kapcsolatban elvégzett laboratóriumi teszt). Ezek a területek járulnak hozzá az ATR repülőgép használatával jelenleg tervezett repülési teszthez.

Green Rotorcraft (Környezetbarát forgószárnyas légi járművek)

(Csak a legfontosabb tevékenységeket ismertetjük.) A Friendcopterből származó aktív elcsavarodás koncepció tanulmányozása és értékelése megtörtént. Kidolgozásra kerültek a következők optimalizálásához szükséges módszerek: a forgólapát kialakítása, a mozgatórendszer integrációja, az érzékelési adatok átvitele, az erőátvitel és a vezérlő algoritmusok. A szimuláció és a szélcsatorna-tesztelés meghatározása egyaránt megtörtént. Az elektromos farokrotorral kapcsolatos partnertevékenység novemberben indult útjára, ami jelentős mérföldkő a GRC3 történetében. A dízelhajtómű tanulmányozása és az ezzel meghajtott helikopter optimalizálása elkezdődött. A röpképes demonstrációs helikopter útitervének integrációját kidolgozták, a helikopter műszaki leírásának a légi dízelhajtóműhöz való hozzáigazítása és a turbinameghajtású könnyű helikopter átalakítása megtörtént. A környezetbarát repülési útvonalak és az alacsony zajszintű eljárások előírását – a helikopteres repülésekre vonatkozó érvényes követelmények áttekintése után – elvégezték. Jelentős erőfeszítést tettek a PHOENIX (Platform Hosting Operational & Environmental Investigations for Rotorcraft) elnevezésű szimulátor platform megvalósítására.

Sustainable and Green Engines (Fenntartható és környezetbarát hajtóművek) (Egyebek között …)

A nyitott szélcsatornás tesztek adatainak elemzésében előrehaladás történt, és a zajmodellezési eszközöket úgy módosították, hogy azok tükrözzék a fékpadon végzett tesztek tapasztalatait. Elkészült a közvetlen meghajtású és az áttétellel hajtott nyitott rotort összehasonlító tanulmány.

Felülvizsgálták a bolygómű külső gyűrűje tömítésének tervére vonatkozó elképzelés kiválasztását,

a bolygómű külső gyűrűje tömítése anyagának és előállítási eljárásának felülvizsgálata,

a kompozit burkolati anyag és a gyártási eljárás áttekintése,

a modulokra és a hajtómű-módosításokra vonatkozó koncepció kidolgozásának első felülvizsgálata (Initial Modules and Engine Modifications Concept Design Review),

a magas nyomású kompresszorra vonatkozó koncepció kidolgozásának első felülvizsgálata (Initial High Pressure Compressor Concept Design Review),

a nagy sebességű alacsony nyomású turbinára vonatkozó koncepció kidolgozásának első felülvizsgálata (Initial High-Speed Low Pressure Turbine Concept Design Review).

Elkészült a magra és a teljes hajtóműre vonatkozó tanulmány tervezési szempontú áttekintése. Számos technológiát vizsgáltak felül, és megtörtént a demonstrációs rendszer kiválasztása.

Systems for Green Operations (Környezetbarát üzemeltetési rendszerek)

A regionális légi közlekedésre szánt, illetve a nagy légi járművekre vonatkozó követelményt egyaránt elemezték. A különböző repülőgép-architektúrák értékelését szolgáló modellezési eszközök továbbfejlesztése és az elektromos felépítés szerkezeti leírásának további pontosítása megtörtént.

A különböző alkotóelemek (pl. jégvédelmi rendszerek, áramfejlesztők/áramátalakítók, elektromos környezetszabályozási rendszer, elektromos hajtóműgondola-rendszerek) technológiáinak további finomítása.

Tovább folyt az MTM-hez kapcsolódó ígéretes funkciók vizsgálata, és az alábbiak kerültek kiválasztásra:

környezetbarát felszállási és emelkedési funkció,

környezetbarát sebességtartó funkció (lépcsőzetes, illetve folyamatos emelkedés),

környezetbarát megközelítési funkció.

Eco-Design (Ökotervezés)

A modellezési számítógépes platform (MCP) megvalósítása: 2010 novemberében kiadták a rendszerkövetelményeket és a validálási tervet.

Az elektromos hálózati elemző modell (ENAM) szimulációs eszközének (SABER) kiválasztására és a vonatkozó specifikációk/dokumentációk kiadására 2010 októberében került sor.

A SABER konverziós szoftver eszköz fejlesztése: a „SMART” projekttel kapcsolatos ajánlattételi felhívás 2010. szeptemberben indult útjára.

Technológiaértékelő eszköz

A kapcsolódó külső projektek (beleértve a Sourdine II-t, az OPTIMAL-t és az ERAT-ot) és kiválósági hálózatok eredményeinek elemzése. Az elemzés a szinergiák és az együttműködési lehetőségek ellenőrzése érdekében kiterjedt a felhasznált modellekkel, adatokkal és értékelési eljárásokkal kapcsolatos tapasztalatok vizsgálatára.

Az SGO-val közösen kezdeményezés történt a SESAR-ral folytatott tapasztalatcserére, néhány erre a célra szervezett munkacsoportban. A Tiszta Égbolt és a SESAR között aláírt egyetértési megállapodásnak köszönhetően 2011-ben lehetőség lesz mélyrehatóbb együttműködésre.

Forrás: a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által közölt adatok.


A TISZTA ÉGBOLT KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

16.   bekezdés

A jogi keret követelményeinek teljesítése érdekében a közös vállalkozás lépéseket tett a 2011. évi költségvetés szerkezetének és bemutatásának javítására.

17.   bekezdés

Bár a Számvevőszék tisztában van a végrehajtás késedelmének okával, a közös vállalkozás 2010-ben lépéseket tett annak a lehetőségek szerinti biztosítására, hogy a program során további késedelmekre és így alacsonyabb mértékű költségvetés-végrehajtásra ne kerüljön sor. A 2010-re vonatkozó költségigénylések alapján a közös vállalkozás a tevékenységek és a költségvetés végrehajtásának szintjében javulást figyelt meg. A közös vállalkozás tagjaival és partnereivel törekszik ennek a javulási tendenciának a folytatására.

18.   bekezdés

A közös vállalkozás levonta az első pénzügyi évre vonatkozó tanulságokat, és 2011-ben előzetes kontrolleljárásaiban javításokat eszközölt. Egy következetesebb és átfogóbb ellenőrzésre került sor 2011-ben, amely kiterjedt a 2008 és 2009-es költségigénylések felülvizsgálatára is.

19.   bekezdés

A 2008 és 2009-es költségigénylések előzetes kontrolleljárásainak felülvizsgálata során a Számvevőszék által kiemelt eseteket újra megvizsgáltuk, és megfelelő intézkedéseket tettünk annak érdekében, hogy a helyzetet az érintett kedvezményezettekkel 2011 vége előtt rendezzük.

20.   bekezdés

A közös vállalkozás szorosan együttműködik a többi közös vállalkozással a szükséges dokumentáció elkészítése érdekében. Intézkedéseket vezettünk be a Számvevőszék által említett összes probléma tekintetében, amelyek teljes végrehajtására 2011-ben sor kerül.

21.   bekezdés

A számvitelért felelős tisztviselő tudomásul vette a probléma kapcsán tett különböző észrevételeket, és 2011 augusztusa folyamán megkezdte ezt a gyakorlatot a közös vállalkozásnál.

22.   bekezdés

A Számvevőszék észrevételei, valamint a közös vállalkozás belső kontrollrendszerének elkötelezett kockázatértékelése alapján a belső ellenőrzésért felelős tisztviselő szakmai tanácsadási szolgáltatást nyújtott a 2010 és 2011-es költségigénylések előzetes validálásával kapcsolatban. A belső ellenőrzésért felelős tisztviselő koordinálta és vezette le 2011-ben a közös vállalkozás utólagos ellenőrzési folyamatát is. A tervek szerint a közös vállalkozás támogatáskezelésének pénzügyi végrehajtását 2012-ben elfogultsági okokból a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata (IAS) fogja ellenőrizni.

23.   bekezdés

A közös vállalkozás intézkedéseket tesz a támogatási és a konzorciumi szerződésekbe már beillesztett, a kutatási eredmények védelmére, felhasználására és terjesztésére vonatkozó rendelkezések alkalmazásának ellenőrzésére irányuló belső folyamatok teljesítésére.

24.   bekezdés

A Bizottság közös vállalkozásokra alkalmazandó pénzügyi keretszerződése felülvizsgálatának összefüggésében a közös vállalkozás megvizsgálja, hogy szükség van-e a Tiszta Égbolt pénzügyi szabályok módosítására a Bizottság belső ellenőrének szerepét tekintve.

25.   bekezdés

A befogadói megállapodás tervezetét jóváhagyásra benyújtottuk a belga kormányhoz. Bár nem hivatalosan már jóváhagyták, a hivatalos megerősítés még várat magára. A dokumentum igazgatótanács általi elfogadását követően azt a közös vállalkozások és a belga állam is aláírják.