15.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 366/100


JELENTÉS

az Európai Vasúti Ügynökség 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

2011/C 366/18

BEVEZETÉS

1.

Az Európai Vasúti Ügynökséget (a továbbiakban: az Ügynökség), amelynek székhelye Lille-ben és Valenciennes-ben van, a 2004. április 29-i 881/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján hozták létre (1). Az Ügynökség célja a vasúti rendszerek kölcsönös átjárhatósági szintjének növelése és közös biztonsági koncepció kialakítása egy versenyképesebb és magas biztonsági szintű európai vasúti ágazat kialakítása érdekében (2).

2.

Az Ügynökség 2010-es költségvetése 24,1 millió EUR-t tett ki, szemben az előző évi 21 millió EUR-val. Az Ügynökség az év végén 142 alkalmazottat foglalkoztatott, míg az előző évben az alkalmazottak száma 127 volt.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke (1) bekezdésének második albekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt az Ügynökség éves beszámolóját (3), amely a 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

4.

Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése értelmében (6) az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

Az igazgató felelőssége

5.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő az Ügynökség pénzügyi szabályzatával összhangban a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (7). Az igazgató feladata a szervezeti struktúra felállítása (8) és az, hogy kialakítsa az akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes végleges beszámoló elkészítésére vonatkozó belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (9), valamint hogy biztosítsa a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét.

A Számvevőszék felelőssége

6.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Ügynökség éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

7.

A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (10) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényegi hibáktól, valamint hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

8.

A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hibák, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszereit. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

9.

A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

10.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven és az Ügynökség pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2010. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott gazdasági események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

11.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

12.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

13.

A 2011-re áthozott előirányzatok összege 5,5 millió EUR volt. Ebből 4,3 millió EUR (78 %) 2011-ben leszállítandó árukhoz és nyújtandó szolgáltatásokhoz kapcsolódik. Az áthozatok ilyen magas szintje túlzott és nem egyeztethető össze az évenkéntiség számviteli alapelvével.

Ezt a jelentést Igors LUDBORŽS számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2011. szeptember 6-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 220., 2004.6.21., 3. o.

(2)  A Melléklet az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok teljesítésének alakulását és összefoglalót ad a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosításokról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a tőkeváltozásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(7)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették az Ügynökség pénzügyi szabályzatába.

(10)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

(11)  A végleges éves beszámolót 2011. június 15-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2011. július 4-én érkezett be. A végleges éves beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu, illetve www.era.europa.eu.


MELLÉKLET

Európai Vasúti Ügynökség (Lille/Valenciennes)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 91. cikkének (1) bekezdése)

„A 90. cikk végrehajtása céljából és a közlekedés sajátosságainak figyelembevételével az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében, a Gazdasági és Szociális Bizottsággal és a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően meghatározza:

a)

a valamely tagállam területére irányuló vagy onnan kiinduló, illetve egy vagy több tagállam területén áthaladó nemzetközi közlekedésre alkalmazandó közös szabályokat;

b)

azokat a feltételeket, amelyek mellett valamely tagállamban egy ott nem honos fuvarozó közlekedési szolgáltatásokat végezhet;

c)

a közlekedés biztonságát javító intézkedéseket;

d)

az egyéb megfelelő rendelkezéseket.”

Az Ügynökség hatásköre

(Az Európai Parlament és a Tanács 881/2004/EK rendelete)

Célkitűzések

Szakmai kérdésekben azoknak az uniós jogszabályoknak a végrehajtásához való hozzájárulás, amelyek célja:

a vasúti ágazat versenypozíciójának javítása,

az európai vasúti rendszer biztonsága tekintetében közös koncepció kialakítása

egy határok nélküli európai vasúti térség megteremtésének és a magas szintű biztonság szavatolásának érdekében.

Feladatok

1.   Ajánlások megfogalmazása a Bizottság számára a következőkkel kapcsolatosan:

a közösségi vasutak biztonságáról szóló (2004/49/EK) irányelv által előírt közös biztonsági módszerek (KBM) és közös biztonsági célok (KBC),

biztonsági tanúsítványok és a biztonság területére vonatkozó intézkedések,

átjárhatósági műszaki előírások kidolgozása,

a kölcsönös átjárhatóság monitoringja,

a karbantartó műhelyek tanúsítása,

szakmai ismeretek,

a gördülőállomány nyilvántartása.

2.   Szakvélemények kibocsátása a következőkről:

nemzeti biztonsági szabályok,

az elismert szervezetek által végzett munka minőségének monitoringja,

a transzeurópai hálózat kölcsönös átjárhatósága.

3.   A tagállami szervek koordinálása

A tagállami biztonsági hatóságok és vizsgáló testületek munkájának összehangolása (a 2004/49/EK irányelv 17. és 21. cikke értelmében).

4.   Kiadványok és adatbázisok

jelentés a biztonsági teljesítményről (kétévente),

jelentés a kölcsönös átjárhatóság fejlődéséről (kétévente),

a biztonsági dokumentumok nyilvános adatbázisa,

a kölcsönös átjárhatóságról szóló dokumentumok nyilvános jegyzéke.

Irányítás

1.   Igazgatótanács

Tagjai: egy-egy képviselő valamennyi tagállamból, a Bizottság négy képviselője, valamint az érintett szakmai ágazatok hat, szavazati jog nélküli képviselője.

2.   Igazgató

Az igazgatótanács nevezi ki a Bizottság javaslata alapján.

3.   Külső ellenőrzés

Az Európai Számvevőszék.

4.   A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2010-ben (zárójelben a 2009-es adatok szerepelnek)

Költségvetés

24 (21) millió EUR

Létszám 2010. december 31-én

A létszámtervben szereplő álláshelyek száma: 139 (124)

Betöltött álláshelyek száma 2010. dec. 31-én: 133 (113)

Egyéb alkalmazottak: 15 (14)

A teljes létszám: 148 (127), a következő megoszlásban:

operatív feladatok: 101 (84)

adminisztratív feladatok: 47 (43)

Tevékenységek és szolgáltatások 2010-ben

Biztonsági minősítésekre, így többek között az egységes uniós biztonsági minősítési rendszerre való átállásra vonatkozó ajánlások; továbbá ajánlások a vonatvezetői engedély és az arra vonatkozó nyilvántartás uniós formátumával, valamint a karbantartó műhelyek és karbantartást végző vállalkozások minősítési rendszerével kapcsolatban.

Biztonsági szabályokra vonatkozó ajánlások – értékelés arról, hogy az országos biztonsági szabályokat hogyan teszik hozzáférhetővé; annak vizsgálata, hogy a vasútbiztonsági irányelvet hogyan ültették át a tagállamok saját szabályozói rendszerükbe.

Ajánlások a biztonsági ügyekről szóló beszámolás rendszerére vonatkozóan, beleértve a közös biztonsági mutatószámokat, a biztonsági hatóságok és vizsgáló hatóságok együttműködését, valamint a biztonsággal kapcsolatos teljesítményről szóló számadást a tagállamokban.

Ajánlások a biztonsági szempontok értékelésére nézve, beleértve a közös biztonsági módszereket is.

Kölcsönös átjárhatósági műszaki előírásokra, illetve felülvizsgálatukra vonatkozó ajánlások. A hatókör kiterjesztésének és a hibák kijavításának értékelése.

Vasútbiztonsági jelentés közzététele.

Szakvélemények készítése a tagállami szabályozásról és az elismert szervezetek munkájának felügyelete.

Kölcsönös átjárhatósági és biztonsági nyilvántartások létrehozása és vezetése.

Az ERTMS (Európai Vasúti Forgalomirányítási Rendszer) rendszerhatósági és változáskontroll menedzseri feladatainak ellátása; segítség a Bizottságnak az ERTMS projektek értékelésében.

A járműengedélyekre vonatkozó tagállami szabályok egybevetését lehetővé tevő szakmai anyag megtervezése és összeállítása, valamint a szabályok minősítése a kölcsönös elfogadhatóság szempontjából.

Valamennyi ajánláshoz hatásvizsgálat mellékelése.

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.


AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZA

13.

Az Ügynökség keresi a lehetőséget, hogy a tanulmányokra keretszerződéseket kössön. Ennek keretében lehetővé válik majd, hogy a költségvetés elfogadását követően lényegesen hamarabb konkrét szerződéseket írjon alá. Ezenkívül az Ügynökség felülvizsgálja a 2011. és a 2012. évekre vonatozó költségvetési előrejelzéseit annak érdekében, hogy azok jobban tükrözzék a valós igényeit és a lehető leghatékonyabban használja fel a költségvetési forrásait.