15.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 366/1


JELENTÉS

a Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatal 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Hivatal válaszaival együtt

2011/C 366/01

BEVEZETÉS

1.

A Vigóban található Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatalt (a továbbiakban: „a Hivatal”) a Tanács 2005. április 26-i 768/2005/EK rendelete (1) alapján hozták létre. A Hivatal fő feladata, hogy megszervezze a tagállamok halászattal kapcsolatos ellenőrzési és felügyeleti tevékenységeinek operatív összehangolását annak érdekében, hogy biztosítsa a közös halászati politika szabályainak hatékony és egységes alkalmazását (2).

2.

A Hivatal 2010-es költségvetése 11 millió eurót tett ki, szemben az előző évi 10,1 millió euróval. A Hivatal az év végén 54 alkalmazottat foglalkoztatott, míg az előző évben az alkalmazottak száma 49 volt.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke (1) bekezdésének második albekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hivatal éves beszámolóját (3), amely a 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

4.

Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése értelmében (6) az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

Az igazgató felelőssége

5.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Hivatal pénzügyi szabályzatával összhangban a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (7). Az igazgató feladata a szervezeti struktúra felállítása (8) és az, hogy kialakítsa az akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes végleges beszámoló elkészítésére vonatkozó belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (9), valamint hogy biztosítsa a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét.

A Számvevőszék felelőssége

6.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen a Hivatal éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

7.

A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (10) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényegi hibáktól, valamint hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

8.

A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hibák, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszereit. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

9.

A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

10.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatal éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven és a Hivatal pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2010. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott gazdasági események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

11.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatal 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

12.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

13.

A Hivatal 2010-es költségvetésében egyes kötelezettségvállalások 2011. évi projektekkel kapcsolatos kiadásokra vonatkoztak, ami ellenkezik az évenkéntiség költségvetési elvével.

14.

Hiányosságokra derült fény a Hivatalnak azokban az eljárásaiban, amelyek biztosítják, hogy a beszerzési dokumentumokat ellássák a szükséges aláírással és dátummal.

EGYÉB SZEMPONTOK

15.

Ami a munkaerő-felvételi eljárásokat illeti, sem a felvételi beszélgetésre való behíváshoz szükséges minimális pontszámot, sem pedig a tartaléklistára való felvételhez szükséges minimális pontszámot nem határozták meg előre. Ez a gyakorlat veszélyezteti a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságát.

Ezt a jelentést Igors LUDBORŽS számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2011. szeptember 6-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 128., 2005.5.21., 1. o.

(2)  A Melléklet a Hivatal hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok teljesítésének alakulását, és összefoglalót ad a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosításokról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a tőkeváltozásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(7)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették a Hivatal pénzügyi szabályzatába.

(10)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

(11)  A végleges éves beszámolót 2011. június 30-án állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2011. július 7-én érkezett be. A Hivatal végleges éves beszámolója megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://cfca.europa.eu.


MELLÉKLET

Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatal (Vigo)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 38. cikke)

A halászati erőforrások közös halászati politika alapján történő megőrzéséről és fenntartható kiaknázásáról szóló 2371/2002/EK tanácsi rendelet 28. cikke a tagállamok számára előírja a hatékony ellenőrzés és felügyelet biztosítását, a közös halászati politika szabályainak alkalmazását, valamint ennek érdekében az egymás közötti és harmadik országokkal való együttműködést.

A Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatal létrehozásáról szóló 768/2005/EK tanácsi rendelet és a közös halászati politika ellenőrző rendszerének létrehozásáról szóló 2847/93/EGK módosító rendelet.

A Hivatal hatásköre

(768/2005/EK tanácsi rendelet)

Célkitűzések

Ez a rendelet létrehozza a Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatalt, amelynek célja a tagállamok által folytatott halászati ellenőrzési és felügyeleti tevékenységek operatív koordinációjának megszervezése, valamint a tagállamok közötti együttműködés támogatása, hogy azok megfelelhessenek a közös halászati politika szabályainak, e szabályok hatékony és egységes alkalmazása érdekében.

Feladatok

koordinálja az Unió ellenőrzési és felügyeleti kötelezettségeit,

koordinálja az érintett tagállamok összefogásával rendelkezésre bocsátott nemzeti ellenőrzési és felügyeleti eszközök alkalmazását,

segítséget nyújt a tagállamoknak abban, hogy információkat szolgáltassanak a halászati, valamint az ellenőrzési és felügyeleti tevékenységekről,

segítséget nyújt a tagállamoknak a közös halászati politika szabályai értelmében felmerülő feladataik és kötelezettségeik végrehajtásában,

segítséget nyújt a tagállamoknak és a Bizottságnak a közös halászati politika uniós alkalmazásának harmonizációjában,

hozzájárul a tagállamok és a Bizottság ellenőrzési és felügyeleti technikák kutatására és fejlesztésére irányuló munkájához,

hozzájárul az ellenőrképzés és a tapasztalatcsere tagállamok közötti összehangolásához,

összehangolja a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni harc jegyében folytatott tevékenységeket az uniós jogszabályoknak megfelelően.

Irányítás

1.   Igazgatótanács

A tagállamok egy-egy képviselője és a Bizottság hat képviselője alkotja.

2.   Vezérigazgató

Az igazgatótanács nevezi ki a Bizottság által javasolt, legalább két jelöltet megnevező lista alapján.

3.   Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

4.   A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

A Hivatal rendelkezésére bocsátott erőforrások 2010-ben (zárójelben a 2009-es adat szerepel)

Végleges költségvetés

11,0 millió EUR (10,1 millió EUR)

Létszám 2010. december 31-én

A létszámtervben szereplő ideiglenes alkalmazotti állások száma: 53 (55), ebből betöltött: 52 (44)

+ 2 (5) szerződéses alkalmazott

A teljes létszám: 54 (49)

Termékek és szolgáltatások 2010-ben

Operatív koordináció

Az Északi-tengeren, a Skagerrak- és Kattegat-szorosban és a La Manche-csatornában, valamint az északnyugati vizeken (Skóciától nyugatra és az Ír-tengeren) folytatott tőkehalhalászatra vonatkozó közös alkalmazási terv végrehajtása.

Közös alkalmazási terv a tőkehalhalászatra a Balti-tengeren.

Közös alkalmazási terv a kékuszonyú tonhal halászatára a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceán keleti részén.

Az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet területére és a Északkelet-atlanti Halászati Szervezet területére vonatkozó közös alkalmazási terv végrehajtása.

A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni harc jegyében folytatott tevékenységek támogatása.

A közös alkalmazási tervek konszolidációja regionális megközelítés előmozdítása révén.

A közös alkalmazási tervekben résztvevő tagállami ellenőrök képzése.

Kapacitásépítés

A nemzeti halászati ellenőröknek nyújtott tagállami képzési programok feltérképezése.

A képzési alaptanterv javasolt tartalmának összeállítása.

A képzéshez webalapú együttműködési platform kifejlesztése.

A tagállamok nemzeti képzési programjainak támogatása.

A hajómegfigyelési rendszer (Vessel Monitoring System) működtetése és karbantartása.

A közös alkalmazási tervek számára koordinációs helyiség létrehozása a Hivatalban.

Forrás: a Hivataltól származó adatok.


A HIVATAL VÁLASZA

13.

A 2011 első negyedévére tervezett operatív találkozók és küldetések szervezésére a Hivatal a 2010. évi költségvetésben vállalt kötelezettségeket. A Hivatal figyelembe veszi a Számvevőszék észrevételét és intézkedéseket hoz, hogy a jövőben hasonló körülmények ne jöhessen létre.

14.

A CFCA tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételét és az összes releváns dokumentum keltezési és aláírási kötelezettségeiben érintett valamennyi munkatárs számára tudatosították a hiányosságokat.

Egyéb szempontok

15.

A Hivatal módosította a kiválasztási eljárásokban alkalmazott sablonokat, és minimum pontszámot állított fel, amelyet a felvételi bizottság az eljárás kezdetétől alkalmaz az átláthatóság biztosítása érdekében.