52011DC0859

/* COM/2011/0859 végleges */ A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat végrehajtásáról


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat végrehajtásáról

BEVEZETÉS

Az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat (a továbbiakban: a MEETS-határozat) 6. cikke szerint „2010. december 31-ig, majd 2013-ig évente a Bizottság jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a MEETS-program végrehajtásáról”.

Ez a második olyan jelentés, amely áttekintést ad a tagállamoknak és a Bizottságnak (Eurostat) a MEETS-program keretében az előző beszámolási időszak óta végzett tevékenységeiről. Az első jelentésben a 2009-es és 2010-es éves munkaprogram keretében megkezdett és/vagy tovább folytatott tevékenységek kaptak hangsúlyt. Az első két évben a MEETS operatív előirányzatainak felhasználási szintje csaknem elérte a 80 %-ot[1]. Ennek az értéknek a fő magyarázata az, hogy a tagállamok a 2008-as gazdasági és pénzügyi válságot követően kevésbé voltak képesek EU-projektekben részt venni.

Ez a második jelentés az eddig elért első fontosabb eredményekre, valamint a 2010-ben elfogadott 2011-es éves munkaprogramban részletezett főbb kezdeményezésekre tér ki.

Valamennyi MEETS-tevékenység követi „Az európai uniós statisztikák előállításának módszeréről: kitekintés az elkövetkező évtizedre” című, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett, 2009. augusztus 10-i bizottsági közleményben leírt stratégiát.[2].

CÉLOK, ÉVES TEVÉKENYSÉGEK ÉS PRIORITÁSOK

Bár a MEETS-program 2013 végéig működik, az első átfogó értékelés 2010 végén készült. Az értékelést követően sor került a MEETS 2011-es éves munkaprogramjának módosítására. A program ésszerűsítése történt meg, amelynek keretében áttekintették a MEETS-projektek és éves tevékenységek számát és csökkentették a stratégiai irányok számát.

A MEETS-program fő pillérei továbbra is az európai statisztikai rendszer (ESR) együttműködési hálózatai (ESR-hálózatok) körül szerveződnek. Már mind a nyolc tervezett ESR-hálózat létrejött és működik, az utolsó 2011 elején indult el. Az ésszerűsítés eredményeként a 2011-es munkaprogram számos ESR-hálózat számára hosszabb – éves helyett többéves – támogatási időszakot biztosít.

A nemzeti statisztikai hivatalokkal kötött egyedi támogatási megállapodások is finanszírozást kaptak, valamint szerződéses alapon számos külső tanulmány is készült. Egyéb projektek is folyamatban vannak, amelyeknek azonban nincsenek pénzügyi vonzatai, vagy amelyek beépülnek más tevékenységekbe.

A 2011-es munkaprogram uniós költségvetése összesen kevéssel meghaladja a 11 millió EUR összeget és 19 éves tevékenység, valamint a program végrehajtásához szükséges technikai és adminisztratív támogatás költségeit fedezi. A tevékenységek finanszírozásának leggyakoribb eszköze (körülbelül 90%-a) a pénzügyi támogatás marad, akár az ESR-hálózatokon keresztül, akár egyedi támogatások formájában.

1. cél: A prioritások felülvizsgálata és célmutató-csoportok kifejlesztése új területekre

Kevésbé fontos területek meghatározása

Mióta az EGSZB 2010 novemberében elfogadott egy új, stratégiai szemléletű megközelítést, a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák kevésbé fontos területeit az Eurostat prioritásainak éves stratégiai felülvizsgálata keretében határozzák meg. A 2010-es felülvizsgálat eredményeképpen a MEETS-program ésszerűsítésére, valamint számos olyan negatív prioritás meghatározására került sor, amelyeket tovább kell fejleszteni a jelenlegi jogszabályokat módosító konkrét javaslatok kidolgozása érdekében. Ez a vállalkozások szerkezeti statisztikáiról (Structural Business Statistics, SBS) szóló rendelet[3] 2. és 4. mellékletében szereplő szakosodott szervezetekre vonatkozó statisztikákat/adatsorokat, valamint a rövid távú statisztikákról (Short-Term Statistics, STS) szóló rendelet[4] A. mellékletének új ipari megrendelésekre vonatkozó változóit érinti. Továbbá folytatódik az Intrastat követelmények csökkentésére irányuló és a nemzetközi kereskedelmi árukra és szolgáltatásokra vonatkozó statisztikák súlypontjának a szolgáltatások felé való elmozdítását célzó munka.

Új területek fejlesztése (vállalkozáscsoportok, globalizáció, vállalkozói készség, innováció)

2010 végén egy kezdeti tanulmány eredményei alapján vállalatcsoportokra vonatkozó statisztikák fejlesztéséhez kapcsolódó módszertani munka vette kezdetét két prioritásterületen: „csoporton belüli kereskedelem” valamint „kutatás-fejlesztés és innováció”. Egy egész Európára kiterjedő konzultációs folyamat során megkérdezték a multinacionális vállalatokat, hogy az anyavállalat tud-e központi jelentést készíteni ezekről az adatokról. Továbbá a jelenleg nemzeti és európai szinten rendelkezésre álló adatok alapos tanulmányozását követően számba vették a vállalatcsoportokhoz kapcsolódó két kulcsfontosságú területre vonatkozó adatgyűjtés különböző lehetséges módjait. A két tevékenység eredményeképpen megfogalmazódtak ajánlások arról, hogy az érintett két területen hogyan a legcélszerűbb adatokat gyűjteni, valamint létrejött egy módszertani alap a vállalkozáscsoportokra vonatkozó adatok anyavállalaton keresztül való ESR-adatgyűjtéséhez. Ennek a módszertani munkának az első értékelése még a kísérleti tesztek elindítása előtt be fog épülni a nagy és komplex multinacionális vállalkozáscsoportok profiljának elkészítésével foglalkozó ESR-hálózat tevékenységeibe (lásd a 2. célt).

Az ESR-en belüli rendelkezésre állásra, valamint a „Gazdasági globalizáció mutatói” című OECD-kézikönyvben (OECD Handbook on Economic Globalisation Indicators) meghatározott mutatók kiszámítási módjára vonatkozó tanulmányt 2011 elejére véglegesítették. A MEETS-program ésszerűsítését követően további módszertani munkára és kísérleti tesztek szervezésére kerül majd sor a globális értékláncok mérését végző ESR-hálózat keretében (lásd a 3. célt).

A vállalkozói készséghez kapcsolódó politikák vizsgálata kapcsán folytatódik a vállalkozásdemográfiai mutatókra vonatkozó harmonizált adatok gyűjtése jogi keretének kialakítása. Továbbá elindult az első uniós szintű önkéntes adatgyűjtés 2011-ben az innovatív vállalatok feltételezett, kiemelt növekedésre utaló mutatói kapcsán, alátámasztva az Európa 2020 stratégia keretében újonnan létrehozott „elsődleges Innovatív Unió mutatót”. Az OECD-vel való együttműködés is folytatódott a közös „Vállalkozói készség mutatói” program (EIP) kidolgozásával és a vállalkozói készség determinánsainak kidolgozásával, a 2010 végén tartott műhelymunka eredményeit is beépítve.

2. cél: A vállalkozási statisztikák keretének ésszerűsítése

Fogalmak és módszerek beépítése a jogi keretbe

A 2010-ben létrehozott, a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák fogalmi és módszertani konzisztenciájával foglalkozó ESR-hálózat megkezdte a statisztikai egységek és azok definíciói tagállamokban való alkalmazásának vizsgálatát. 2011 elején műhelymunkákat szerveztek az Eurostat és a nemzeti statisztikai hivatalok szakértőivel és elkészült egy kérdőív, amelyet teszteltek is további információgyűjtés céljából. Továbbá elkészült egy jelentés, amely vázolta a fő megvizsgálandó témákat és a tervezett módszereket és eljárásokat. Ezenkívül előkészítő munka folyt a populációra, keretekre, tárgyidőszakra, besorolásokra és alkalmazásukra (bontás, speciális halmazok), valamint a jellemzőkre és definíciókra vonatkozó munka 2012 eleji elindítása érdekében.

A „fizetési mérleg és a nemzetközi tranzakciós statisztikák konzisztenciájának javítása” elnevezésű projekt lezárult. E projekt eredményei – beleértve az ajánlásokat és a teljes átvezetési táblázatot is – hozzájárultak a fizetési mérleg statisztikák és a kereskedelmi statisztikák konzisztenciájának javításán dolgozó munkacsoport munkájához.

Vállalkozáscsoportok statisztikáinak kialakítása

A globalizációra vonatkozó magas színvonalú statisztikák számára konzisztens és összehangolt felmérési keret biztosítására irányuló EuroGroups-regiszter [5] (EGR) kapcsán jelentős előrehaladás történt.

Az EGR-módszertannal foglalkozó ESR-hálózat egy lépéssel tovább vitte a központi és nemzeti EGR-folyamatok módszertanának kialakítását, valamint az adatmodellt (2. EGR-változat). Az 5 000 multinacionális vállalkozáscsoportot (MNE) tartalmazó EGR-populációt véglegesítették és megkezdődött a populáció 10 000 vállalkozáscsoportra való kibővítésére irányuló munka. Az EGR-módszertanra vonatkozó iránymutatásokat megkapták a tagállamok. A teljes EGR-populációnak a külföldi leányvállalatokra (FATS) és a közvetlen külföldi befektetésekre (FDI) vonatkozó statisztikákba való bevonására vonatkozó elemzés most készül.

Továbbá a 2009-ben (16) és 2010-ben (8) nyújtott támogatások elősegítették az EGR-folyamatok és módszerek nemzeti szintű meghatározását az EGR-adatoknak a nemzeti regiszterek környezetében történő importálása, validálása, adategyesítése és exportálása kapcsán. Ezenkívül fedezték az EGR-folyamatok lehetséges nemzeti szintű automatizálását és az EGR-adatok minőségének javítását szolgáló eszközök meghatározásának, valamint az előállítás első fázisának költségeit is. Minden tagállam kap hozzáférést e támogatott tevékenységek eredményeihez, így ezek segítségével készülhet fel az EGR nemzeti bevezetésére és valósíthatja meg azt.

A nagy és komplex multinacionális vállalkozáscsoportok profiljának elkészítésével foglalkozó ESR-hálózat az EGR-keret része. Célja az, hogy összehangolt és jól használható statisztikai egységekből álló rendszereket, valamint a vállalkozáscsoportokra vonatkozó statisztikák jelentéséről szóló megállapodást érjen el. 2010-ben nemzetközi profilkészítésre vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány és a tagállamok statisztikai egységeire vonatkozó tanulmány készült. Az ehhez kapcsolódó módszertani munkát tovább kell folytatni konkrét tesztelést is figyelembe véve. A vállalkozás definíciójára vonatkozó ajánlás végrehajtásának megvalósíthatóságát a konzisztenciával foglalkozó ESR-hálózat tevékenységeinek keretében fogják értékelni.

Uniós felmérések a vállalkozások terheinek minimalizálása érdekében

Tanulmány készül az uniós mintavételi rendszernek az adatgyűjtésben való felhasználásához kapcsolódó módszertani kérdésekről.

3. cél: A vállalkozási és kereskedelmi statisztikák hatékonyabb előállításának támogatása

A statisztikai rendszerben már meglévő adatok jobb kihasználása, ideértve a becslések lehetőségét is

„A vállalkozási statisztikák elkészítésekor alkalmazott adatraktározásra és az adatok összekapcsolására” irányuló munkát egy olyan ESR-hálózat végzi, amelyet 2010 második felében hoztak létre. Első lépésként az ESR-hálózat kezdeményezte a jelenlegi adatösszekapcsolási és raktározási megközelítések számba vételét. Elkészült egy kérdőív, amelyet megkaptak az ESR-tagállamok és Svájc, annak érdekében, hogy elkészüljön az integrált vállalkozási adatrendszerekben jelenleg alkalmazott bevált gyakorlatok jegyzéke, és egy áttekintés a felmerülő problémákról és a kívánt megoldásokról. Az eredményeket a 2011 áprilisában megrendezett műhelymunka során mutatták be és tárgyalták meg. A felmérés és a tárgyalások azt mutatták, hogy egy adatraktár létrehozásával és működésével kapcsolatos számos nagyobb téma elemzésére van szükség. Ebbe beletartozik az ezen ESR-hálózat statisztikai adatraktárának pontos definíciója/feladata, a metaadatok, a vállalkozás-nyilvántartás helyzete/szerepe, az adatok bizalmas jellege és konzisztenciája, valamint a minőség. Az ESR-hálózat egy szakértői csoport szerepét fogja betölteni azáltal, hogy tudásbázist épít fel, iránymutatásokat határoz meg és nyújt, valamint szakértői értékeléseket készít és tanácsokat ad.

Továbbá jelentős előrehaladás történt a mikroadatok egyedi statisztikák céljára való összekapcsolására irányuló három projekt kapcsán:

- Strukturális vállalkozási statisztikákat, külkereskedelmet, nemzetközi kiszervezésre vonatkozó mikroadatok összekapcsolását magában foglaló gyakorlatot alkalmaztak, valamint adatkinyeréshez és mikroadatok összekapcsolására szolgáló módszertant fejlesztettek ki. Az eredményeket figyelembe veszik egy másik fontos tevékenységben is, amely 2011 elején kezdődött a globális értékláncok mérését végző ESR-hálózat elindításával. Az ESR-hálózat az Európa 2020 stratégia egyik fő kezdeményezését veszi célba és célja az egyre globálisabbá váló vállalkozási tevékenységekre és felépítésükre, valamint a stratégiának a munkahelyteremtésre és a fenntartható fejlődésre gyakorolt hatására vonatkozó adatok összeállítása. Az is célja a projektnek, hogy a gazdasági globalizációra vonatkozó mutatók létrehozása és szolgáltatása révén segítse a döntéshozókat megalapozottabb döntések meghozatalában és a gazdaságok globalizációjának/nemzetközivé válásának nyomon követésében.

- Az „Új statisztikai mutatók a külkereskedelemről a vállalkozás jellemzői szerint ” projekt kapcsán készített tanulmány eredményeképpen elkészült a kereskedelmi adatok és a vállalkozás-nyilvántartás összekapcsolásán alapuló, a vállalkozás jellemzői szerinti nemzetközi kereskedelemről szóló statisztikák előállítását segítő statisztikakészítési kézikönyv. A tanulmány az egyesített külkereskedelmi és vállalkozási statisztikák készítéséhez kapcsolódó módszertani kérdésekről is adott információt. Ennek eredményeképpen az e statisztikák évente történő összeállítására vonatkozó követelmény megjelent a felülvizsgált Intrastat- és Extrastat-rendeletben. A rendszeres statisztikakészítés 2011-ben kezdődött el, 2009. volt az első tárgyév. Néhány kísérleti tanulmány – amelyek elkészítéséhez a tagállamok támogatást kaptak – most készül olyan új statisztikai mutatók megalkotása és kifejlesztése érdekében, amelyek kereskedelmi és vállalkozási statisztikákat egyesítenek. E tanulmányok további célja az új mutatók összeállításához kapcsolódó minőségi és módszertani problémák megoldása.

- Az IKT-használatra vonatkozó mikroadatok összekapcsolásával foglalkozó ESR-hálózat jelenleg tanulmányozza alternatív felmérési stratégiák megvalósíthatóságát az adatok reprezentatív jellegének javítása érdekében az összekapcsolt adatsorokban, beleértve a költség-haszon elemzést is.

A „Módszertan a modern vállalkozási statisztikákhoz (optimális mintavétel, modellalapú becslés, adatintegrálás)” projekt részeként az európai vállalkozási statisztikák módszereiről, valamint kulcsfontosságú módszertani fejlesztésekről – mint a felmérések integrálása, modern adatgyűjtési módszerek és fejlett becslési technikák – szóló kézikönyv felülvizsgálata folyik.

A gazdaságban már meglévő adatok jobb felhasználása

Annak érdekében, hogy a tagállamok a közigazgatási adatokat a leghatékonyabban tudják statisztikai célokra felhasználni , a MEETS-program pénzügyi támogatást nyújt a nemzeti statisztikai hivatalok számára az adatgyűjtési és feldolgozási rendszereik fejlesztéséhez. A 2009-ben 16 nemzeti statisztikai hivatallal aláírt támogatási megállapodások a vállalkozások nyilvántartásának újfajta statisztikai célú frissítéseit, a mikro- és kisvállalkozások adatbecslésére szolgáló innovatív módszerek kialakítását, a minőségi ellenőrzések, javítások és hibák kezelésére, valamint adattárolásra szolgáló eszközök létrehozását eredményezte. Ez enyhíteni fogja a vállalatokra nehezedő adatszolgáltatási kötelezettséget és javítani fogja a statisztikai információ minőségét.

A 2009-ben elindított közigazgatási és számviteli adatok használatával foglalkozó ESR-hálózat továbbra is vizsgálja ezen adatok használatának gyakorlati vonatkozásait, annak érdekében, hogy olyan statisztikák készüljenek, amelyek minden nemzeti statisztikai hivatalban egységesek. A tevékenységek első két évében elvégzett kutatási és elemzési munka eredményeit továbbfejlesztve ajánlások készülnek és a bevált gyakorlatok terjesztésére nyílik mód. Az eddigi fő eredmények: a közigazgatási adatok használata nemzeti gyakorlatainak áttekintése, a közigazgatási adatoknak a rövid távú statisztikában való használatakor a hiányos adatsorok becslésére irányuló különböző módszerek használatára vonatkozó nemzeti gyakorlat leírása, valamint a közigazgatási adatokon alapuló vállalkozási statisztikák minőségének értékelésére szolgáló mutatók jegyzékének elkészítése.

Adatok hatékonyabb kigyűjtésére, továbbítására és feldolgozására szolgáló eszközök kialakítása

A „Vámadatok jobb felhasználása a külkereskedelmi statisztikákban (Extrastat)” projekten belül néhány, tagállamokkal kötött támogatási megállapodás aláírására került sor 2010 végén. A cél támogatást nyújtani a tagállamoknak az Extrastat statisztikákhoz használt adatgyűjtési rendszerüknek a Modernizált Vámkódex[6] által bevezetett új vámrendszerhez való hozzáigazításához. Az első eredmények 2012 elejére várhatók.

A „Kombinált nómenklatúra használatának könnyítése” projekt keretében a nemzeti statisztikai hivataloknak nyújtott egyedi pénzügyi támogatás révén összeállítottak egy segédletet, amely megkönnyíti a besorolást az Intrastat-nyilatkozattévők számára. Internetalapú eszközöket és egyéb anyagokat készítettek a megfelelő vámtarifaszám megtalálásának megkönnyítése érdekében. Ez javítani fogja az adatok minőségét és csökkenteni fogja a nyilatkozattévők terheit.

2011 áprilisában a tagállamokat felkérték, hogy vegyenek részt „A vállalkozások és a nemzeti statisztikai hivatalok közötti adatátadás könnyítése” projektben. A tagállamok segítséget kapnak a vállalkozásoktól való statisztikai adatgyűjtéshez szükséges informatikai rendszerek kifejlesztéséhez, a nemzeti statisztikai taxonómiák kialakításához és a nemzeti statisztikai XBRL taxonómiák létrehozásához.

4. cél: Az Intrastat modernizálása

Módszerek harmonizálása a minőség javítása érdekében az egyszerűsített Intrastat-rendszer keretében

Az ésszerűsítés következtében a MEETS-program kezdetekor elindított „Az adatminőség javítása az egyszerűsített Intrastat-rendszer keretében” és „Az Intrastat aszimmetriájának csökkentése” elnevezésű projektek 2010 végén összeolvadtak a “Módszerek harmonizálása az Unión belüli kereskedelemi statisztikák minőségének javítása érdekében” projektnév alatt.

Ezen új projekt keretében a tagállamok továbbra is kapnak támogatást az aszimmetria csökkentéséhez, a minőség javítását célzó intézkedések megalkotásához és végrehajtásához, valamint egy alvállalkozó által 2010-ben készített módszertani útmutató alkalmazásához. A 2009-es és 2010-es két uniós szintű egyeztetési forduló eredményeképpen számos jelentős aszimmetriát kijavítottak és/vagy megelőztek, néhány konkrét áru (földgáz, elektromos áram, hajók, repülőgépek) esetében pedig a módszertani utasítások további fejlesztésének szükségességét állapították meg. A tagállamok támogatást kaptak az egyeztetésekhez.

A közigazgatási adatok jobb felhasználása

2010-ben támogatásokat hoztak létre annak érdekében, hogy a tagállamok jobban felhasználják a közigazgatási adatokat az Intrastat-statisztikák előállításához. A projektek még mindig működnek. A közigazgatási adatoknak az Intrastat rendszerben gyűjtött adatok validálására való felhasználására, valamint egyes tagállamokban az Intrastat, a hozzáadottérték-adó és a héa információcsere-rendszer (VIES) közös adatgyűjtési rendszereinek (további) fejlesztésére irányulnak.

Az Intrastaton belüli adatcsere javítása és megkönnyítése

Az elkészített tanulmányok és a tagállamoknak nyújtott támogatás az automatizált folyamatokkal végzett adatvalidáláshoz használt elektronikus eszközök és technológiák fokozottabb használatát, valamint a hibák kiszűrésére és automatikus javításukra szolgáló fejlett statisztikai koncepciók alkalmazását eredményezte.

KÖVETKEZTETÉS

A MEETS-határozat részletezi a program ideje alatt finanszírozandó tevékenységeket. Ez indokolja a program első két évében indított kezdeményezések viszonylag magas számát. Azonban a 2008-as gazdasági és pénzügyi válság egyik eredménye a nemzeti statisztikai hivatalok finanszírozási lehetőségeinek a munkaerő hiánya miatti kimerülése volt. Következésképpen szükség volt a program – bizonyos kezdeményezések integrálása, és/vagy az ESR-hálózaton keresztül irányított hat fő területre való koncentrálása révén történő – ésszerűsítésére: a koncepciók és módszerek konzisztenciája, EGR, profilkészítés a nagy és komplex multinacionális vállalkozáscsoportokról, mikroadatok összekapcsolása és adatraktározás statisztikák előállításához, modern vállalkozási statisztikák módszertana és a közigazgatási és számviteli adatok használata.

A 2009-ben illetve 2010-ben elindított ESR-hálózatok nagy munkát végeztek, különösen az EGR-módszertan, valamint a profilkészítés és a közigazgatási adatok használata területén. A MEETS-program más fő pilléreit illetően (jogszabályok konzisztenciája, adatraktározás és adatösszekapcsolási kezdeményezések) a tevékenységek előkészítő munkából, az alapinfrastruktúra megteremtéséből (az ESR-hálózatok elindítása, több kedvezményezettre kiterjedő támogatási megállapodások stb. ) és a nemzeti szakértők hálózatának megteremtéséből álltak.

Továbbá folytatódott az egyedi támogatás formájában megvalósuló finanszírozás, elsősorban a módszertani fejlesztés támogatásának és egyes módszertani ajánlások tesztelésének céljából, ezen kívül pedig a hatékonyabb adatkinyerés, -továbbítás és -feldolgozás eszközeinek kifejlesztése érdekében is. Számos eredmény már megszületett, de a legtöbb tevékenység még folyik.

Minden tevékenységet egymással összefüggőnek kell tekinteni annak érdekében, hogy hatékonyabbak legyenek a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák összegyűjtésének nemzeti eljárásai. Ehhez hosszútávú elkötelezettségre és állandó ellenőrzésre van szükség. Az előrehaladást bemutató következő jelentések 2012-ben, illetve 2013-ban esedékesek. A záró értékelésre 2014 elején kerül majd sor.

[1] A 2010-es éves tevékenységi jelentésben az Eurostat jelzett egy kivételt a MEETS előirányzatoknak a 2010-es költségvetésben való használata kapcsán. Ezt a kivételt figyelembe vették a MEETS operatív előirányzatok első két évre vonatkozó felhasználási szintjének kiszámításakor.

[2] COM(2009) 404.

[3] Az Európai Parlament és a Tanács 295/2008/EK rendelete (2008. március 11.) a vállalkozások szerkezeti statisztikáiról (átdolgozott szöveg), HL L 97., 2008.4.9., 13. o.

[4] A Tanács 1165/98/EK rendelete.(1998. május 19.) a rövid távú statisztikákról, HL L 162., 1998.6.5., 1. o.

[5] A jogalapot a vállalkozások statisztikai célú nyilvántartása közös keretének létrehozásáról és a 2186/93/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. február 20-i 177/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet hozta létre. HL L 61., 2008.3.5., 6. o.

[6] Az Európai Parlament és a Tanács 450/2008/EK rendelete (2008. április 23.) a Közösségi Vámkódex létrehozásáról (Modernizált Vámkódex), HL L 145., 2008.6.4., 1. o.