52010PC0518

/* COM/2010/0518 final */ Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, 2006. május 17-i intézményközi megállapodás 28. pontja alapján történő igénybevételéről (Hollandiának a 18. ágazatot érintő „EGF/2009/029 NL/Limburg” referenciaszámú kérelme)


[pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

Brüsszel, 2010.10.1.

COM(2010) 518 végleges

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, 2006. május 17-i intézményközi megállapodás 28. pontja alapján történő igénybevételéről (Hollandiának a 18. ágazatot érintő „EGF/2009/029 NL/Limburg” referenciaszámú kérelme)

INDOKOLÁS

A költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között létrejött, 2006. május 17-i intézményközi megállapodás[1] 28. pontja a pénzügyi keret vonatkozó fejezeteinek felső korlátain felül legfeljebb évi 500 millió EUR erejéig lehetővé teszi az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (a továbbiakban: EGAA) igénybevételét.

Az EGAA-ból érkező hozzájárulásokra vonatkozó szabályokat az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap létrehozásáról szóló, 2006. december 20-i 1927/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet[2] tartalmazza.

2009. december 30-án Hollandia Limburg (NL24) NUTS II. szintű régiójában a NACE Rev. 2. rendszer szerinti 18. ágazatban („Nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység”)[3] működő kilenc vállalatnál történt elbocsátásokat követően „EGF/2009/029 NL/Limburg” referenciaszámmal kérelmet nyújtott be az EGAA-ból igénybe vehető pénzügyi hozzájárulás iránt.

E kérelem hat egymással összefüggő kérelemből álló csomag része, melyek mind Hollandia nyolc különböző NUTS II. szintű régiójában olyan vállalatoknál bekövetkezett elbocsátásokkal függnek össze, amelyek a grafikai ágazatban működnek, mely ágazat tevékenységei a NACE Rev. 2 rendszer két különböző ágazatába, nevezetesen a 18. ágazatba („Nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység”) és az 58. ágazatba („Kiadói tevékenység”) tartoznak.

A kérelem alapos vizsgálata után a Bizottság az 1927/2006/EK rendelet 10. cikke alapján megállapította, hogy a pénzügyi hozzájárulásnak a rendeletben megállapított feltételei teljesülnek.

A KÉRELEM ÖSSZEFOGLALÁSA ÉS ELEMZÉS

Főbb adatok:

EGAA-referenciaszám EGF/2009/028

Tagállam Hollandia

2. cikk c)

Érintett vállalatok 9

NUTS II. régiók Limburg (NL42)

NACE Rev. 2. ágazat 18 (nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység)

Referencia-időszak 2009.4.1–2009.12.29

A személyre szabott szolgáltatások kezdetének időpontja 2009.4.1

A kérelem benyújtásának időpontja 2009.12.30

A referencia-időszakban történt elbocsátások száma 129

A támogatásra jogosult elbocsátott munkavállalók száma 129

A személyre szabott szolgáltatások: költségvetés EUR-ban 812 229

Az EGAA végrehajtásához kapcsolódó kiadások[4]: költségvetés EUR-ban 33 843

Az EGAA végrehajtásához kapcsolódó kiadások (%) 4 %

Teljes költségvetés EUR-ban 846 071

EGAA-hozzájárulás EUR-ban (65 %) 549 946

1. A kérelmet 2009. december 30-án nyújtották be a Bizottságnak, és 2010. május 6-ig további információkkal egészítették ki.

2. A kérelem az 1927/2006/EK rendelet 2. cikkének b) pontja szerint eleget tesz az EGAA igénybevételéhez szükséges feltételeknek, és benyújtása a rendelet 5. cikkében említett 10 hetes határidőn belül megtörtént.

Az elbocsátások és a világkereskedelemben a globalizáció hatására bekövetkezett fő strukturális változások, illetve a globális pénzügyi és gazdasági válság közötti kapcsolat

3. Az elbocsátások és a globális pénzügyi és gazdasági válság közötti kapcsolat bizonyítása érdekében Hollandia azzal érvel, hogy a gazdasági válság következtében a nyomdai és kiadói ágazatban lényegesen csökkent a kereslet. A média- és reklámköltségvetéseknek a gazdasági válság által indukált csökkentése miatt 2008 és 2009 között 5,6 %-kal estek vissza a többi gazdasági ágazat által nyomtatott reklámanyagokra leadott megrendelések, melyek a nyomdai és kiadói ágazat teljes forgalmának 35 %-át képviselik. A kérelem több példát említ. A válság kitörése után a tájékoztatási és reklámcélú költségvetést az építőiparban 36,8 %-kal, a pénzügyi ágazatban 33,3 %-kal, míg a szórakoztatóelektronikai ágazatban 30,6 %-kal csökkentették. A gazdasági válság emellett a nyomtatott reklámanyagok különféle típusai iránti keresletet is negatívan befolyásolta: 2009 első felében a népszerű magazinok, az újságok, az ingyenes kereskedelmi újságok, valamint a szakmai magazinok iránti kereslet 18,2 %-kal, 7,5 %-kal, 16,4 %-kal, illetve 16,5 %-kal esett vissza.

Az elbocsátások számának igazolása és a 2. cikk c) pontjában foglalt kritériumok teljesítése

4. Hollandia ezt a kérelmet az 1927/2006/EK rendelet 2. cikkének c) pontja értelmében nyújtotta be, amely szerint kisméretű munkaerőpiacok esetében vagy az érintett tagállam által kellőképpen alátámasztott kivételes esetekben, ha az elbocsátások súlyos következménnyel járnak a foglalkoztatottságra és a helyi gazdaságra nézve, akkor is elfogadható az EGAA-ból származó támogatásra benyújtott kérelem, ha az a) és a b) pontban meghatározott beavatkozási kritériumok nem teljesülnek maradéktalanul. Ebben az esetben a kérelmezőnek meg kell adnia, hogy a kérelem a beavatkozás mely fő kritériumait nem teljesíti.

5. Hollandia jelezte, hogy kérelmében el kíván térni a 2. cikk b) pontjától, vagyis attól a feltételtől, amely szerint az alapból akkor lehet támogatást nyújtani, ha egy kilenchónapos időszak alatt egy tagállamnak egyetlen vagy két egymással határos NUTS II. szintű régiójában, ugyanabban a NACE Rev. 2. rendszer szerinti ágazatban működő vállalatoktól legalább 500 munkavállalót elbocsátanak.

6. A kérelem arra hivatkozik, hogy a 2009. április 1-jétől 2009. december 29-ig terjedő kilenchónapos referencia-időszakban 129 személyt bocsátottak el kilenc, azonos NACE Rev. 2. ágazatba sorolt vállalattól, melyek valamennyien Limburg (NL42) NUTS II. szintű régióban találhatók. Valamennyi elbocsátottat az 1927/2006/EK rendelet 2. cikke második bekezdésének második francia bekezdése alapján vettek számításba.

7. A holland hatóságok úgy érvelnek, hogy kérelmük eleget tesz az 1927/2006/EK rendelet 2. cikkének c) pontja alapján, kivételes körülményekre hivatkozva benyújtott kérelemre vonatkozó kritériumoknak: olyan további elbocsátásokra vonatkozik, amelyek ugyanabban a referencia-időszakban és NACE Rev. 2. rendszer szerinti ágazatban következtek be, mint a Hollandia által az 1927/2006/EK rendelet 2. cikkének b) pontja alapján, a 18. ágazatot érintő EGF/2009/027 NL/Noord Brabant és Zuid Holland referenciaszámon benyújtott kérelemben szereplő elbocsátások. Emellett Limburg közvetlenül határos Noord Brabant NUTS II. szintű régióval. Az eset kivételes jellege e tényezők együttállásából ered, amelyek együttesen szokatlanul nehéz helyzetbe hozzák az érintett munkavállalókat és régiót.

8. Hollandia szerint Limburg nagyon nehéz helyzetben van. Limburg tartományban a munkanélküliségi ráta 2008 októbere és 2009 októbere között 6,7 %-ról 8 %-ra emelkedett. Hollandiában ebben a tartományban a legmagasabb a munkanélküliségi ráta. 2009 februárja és 2010 februárja között 7,5 %-kal emelkedett a munkát keresők száma. Limburg azok közé a holland tartományok közé számít, ahol az átlagnál lényegesen alacsonyabb az egy főre jutó jövedelem.

9. Ugyanakkor Hollandiában a grafikai ágazatot nagy arányú leépítés sújtja, mint azt a Hollandia által benyújtott öt másik, egymással összefüggő EGAA-kérelem is alátámasztja, melyek szerint az ország más részein is sok elbocsátásra került sor a grafikai ágazatban működő vállalatoknál.

10. A bizottsági szolgálatok ezért azon az állásponton vannak, hogy a szóban forgó elbocsátások súlyos következménnyel járnak a foglalkoztatottságra és a helyi gazdaságra nézve, továbbá a Limburgban kialakult nehéz gazdasági és munkaerő-piaci helyzet, valamint a Hollandia más NUTS II. szintű régióiban ugyanabból az okból, ugyanabban az időszakban, és ugyanabban NACE Rev. 2. rendszer szerinti ágazatban történt további elbocsátások együttesen eleget tesznek az 1927/2006/EK rendelet 2. cikkének c) pontjában foglalt kritériumoknak.

11. Ez az értelmezés a Bizottságnak az 546/2009/EK rendelet[5] elfogadásának alkalmával tett nyilatkozatával is összhangban áll, mely szerint „ a Bizottság úgy véli, hogy azokban az esetekben, amikor egy tagállam EGAA-kérelmet nyújt be a 2. cikk b) pontja alapján, és ugyanabból az okból kifolyólag, ugyanabban az időszakban és ugyanabban a NACE 2-es ágazatban további elbocsátások történtek ugyanannak a tagállamnak egy másik NUTS II. szintű régiójában is, akkor ez utóbbi munkavállalók után is lehet kérelmezni EGAA-segítségnyújtást a 2. cikk c) pontja alapján, az eset kivételes voltára hivatkozva ”[6].

Az elbocsátások előre nem látható jellegének bizonyítása

12. A holland hatóságok érvelése szerint a pénzügyi és gazdasági válság és az ágazatra gyakorolt hatása nem volt előre látható. A kérelem kifejti, hogy a válságot megelőzően a holland nyomdaipari és kiadói ágazat költséges szerkezetátalakításon ment keresztül annak érdekében, hogy műszaki szempontból versenyképes maradjon az EU-n kívüli, különösen a török, kínai és indiai vállalkozásokkal. Az ágazat keresletvezéreltből kínálatorientált gazdasági ágazattá változott. A jelenlegi válság azt a veszélyt rejti magában, hogy eltörli az ágazat komoly beruházásainak és erőfeszítéseinek előnyeit.

Az elbocsátó vállalatok és a támogatásra jogosult munkavállalók meghatározása

13. A kérelem összesen 129 fő elbocsátását említi, akik mind támogatásra jogosultak, a következő kilenc vállalatnál:

A vállalatok és az elbocsátott személyek száma |

Drukkerij Van Lieshout Horst BV, Horst | 3 | Helio Service BV, Kerkrade | 54 |

Home Card BV, Weert | 2 | Boekbinderij Tindemans Van Den Burg BV, Weert | 4 |

Roto Smeets Groep Limburg, Weert | 52 | Cortjens BV, Maastricht | 2 |

Drukkerij Hub Tonnaer BV, Weert | 7 | Drukkerij Maenen BV, Meerssen | 1 |

Drukkerij Crolla BV, Valkenburg | 4 |

Vállalatok összesen: 9 | Összes elbocsátás: 129 |

14. A támogatásra jogosult munkavállalók megoszlása a következő:

Csoport Szám Százalék

Férfiak 84 65

Nők 45 35

EU-állampolgárok 121 94

Nem EU-állampolgárok 8 6

15 és 24 év közöttiek 23 18

25 és 54 év közöttiek 71 55

55 és 64 év közöttiek 32 25

65 évesnél idősebbek 3 2

A fenti kategóriákban öt olyan munkavállaló szerepel (4 %), akik tartós egészségügyi problémával küzdenek vagy fogyatékkal élnek.

15. A foglalkozási csoportok szerinti megoszlás a következő:

Csoport Szám Százalék

Vezetők 9 7

Felsőfokú képzettséget igénylő foglalkozások 26 20

Technikusok 27 21

Irodai foglalkozások 15 12

Szolgáltatási és értékesítési foglalkozások 15 12

Gépkezelők, összeszerelők és járművezetők 37 28

16. Az 1927/2006/EK rendelet 7. cikkének megfelelően Hollandia megerősíti, hogy az EGAA végrehajtásának különböző szakaszaiban és különösen az EGAA-hoz való hozzáférésben mind jelenleg, mind a jövőben a nők és a férfiak egyenlőségét szem előtt tartó és diszkriminációellenes politikát alkalmaz és fog is alkalmazni.

Az érintett terület, valamint az ott működő hatóságok és érdekelt felek bemutatása

17. Az érintett terület Limburg tartomány. Limburg lakossága néhány nagyváros, például Maastricht, Heerlen and Venlo köré összpontosul.

18. A Tanácsnak a grafikai és médiaágazatban folytatandó egyeztetésre vonatkozó utasítása alapján a legfontosabb érintett hatóságok a Szociális Ügyek Minisztériuma, valamint a grafikai és média-ágazat képzési alapja (A&O Fonds Grafimedia). Egyéb érintettek: a Kreatív Ágazat Intézete (GOC); az ellátásokért felelős közigazgatási szervezet (UWV werkbedrijf); Limburg UWV mobilitási központja; a kkv-k szervezete (MKB-ondernemingen); Noord és Midden Limburg regionális képzési központja, az Arcuscollege egyetem, a Grafimedia szolgáltatópont, valamint a szociális partnerek szervezetei: FNV Kiem (szakszervezet), CNV Media (szakszervezet), KVGO (munkaadói szervezet) a Zuid-Nederland régióban, NUV (munkaadói szervezet).

Az elbocsátások várható hatása a helyi, a regionális és az országos foglalkoztatásra

19. A holland hatóságok hangsúlyozzák, hogy a grafikai ágazatban bekövetkezett elbocsátások tovább fokozzák a munkanélküliséget, amely a gazdasági és pénzügyi válság hatására már egyébként is súlyosbodott. Limburg tartományban a munkanélküliségi ráta 2008 októbere és 2009 októbere között 6,7 %-ról 8 %-ra emelkedett. Hollandiában ebben a tartományban a legmagasabb a munkanélküliségi ráta. 2009 februárja és 2010 februárja között 7,5 %-kal emelkedett a munkát keresők száma. A kérelmező továbbá arra hivatkozik, hogy a grafikai ágazat viszonylag nagy arányban foglalkoztat idősebb korcsoportba tartozó munkavállalókat, akiknek a körében nagyon magas a munkanélküliségi ráta a vizsgált tartományban. Emellett Limburg a csökkenő és idősödő népesség általános problémájával is küzd: a lakosságnak körülbelül 30 %-a tartozik a 45 és 65 év közötti korcsoportba. A grafikai ágazatban ezt a korcsoportot sújtó további elbocsátásoknak ezért jelentős hatásuk lesz. Limburg azok közé a holland tartományok közé tartozik, ahol az átlagnál lényegesen alacsonyabb az egy főre jutó jövedelem.

A finanszírozásra javasolt, személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagja és annak tételes bontásban meghatározott, becsült költségei, valamint a strukturális alapok által támogatott intézkedésekkel mutatott kiegészítő jelleg

20. Az alábbiakban a javasolt intézkedéstípusok felsorolása következik; ezek az intézkedéstípusok összehangolt csomagot képeznek, amely a munkavállalók munkaerőpiacra történő visszailleszkedését célzó, személyre szabott szolgáltatásokból áll. Ezeket a Kreatív karrierek központja elnevezésű (Centrum Creatieve Carrieres) munkaügyi központ kínálja az elbocsátott munkavállalóknak.

Előkészítő tevékenységek

- Felvétel és regisztráció: ez egy kezdő beszélgetést takar, melynek keretében nyilvántartásba veszik az elbocsátott munkavállalót, és meghatározzák, hogy melyek a legmegfelelőbb intézkedéstípusok.

- Információnyújtás és ügyfélszolgálat: csoportos megbeszéléseket és egy ügyfélszolgálatot jelent, amely tájékoztatást nyújt az elbocsátott munkavállalóknak a rendelkezésre álló intézkedésekről.

Álláskeresési támogatás

- Új munkahely kereséséhez nyújtott támogatás: személyre szabott programot jelent, beleértve a válogatást, a karrierterv és szakmai terv kidolgozását, valamint a rövid távú mentorálást az új munkahelyen.

- Az újbóli elhelyezkedés esélyének javítása (outplacement): célja, hogy aktív támogatást nyújtson az elbocsátott munkavállalónak az új elhelyezkedési lehetőségek felkutatásához.

- Állások megpályázásával kapcsolatos képzés: ide tartozik az állásajánlatok elemzése, a szakmai önéletrajz és a jelentkezés megírásához nyújtott segítség, valamint felvételi beszélgetésekre való felkészítés.

- Vállalkozás alapításához nyújtott támogatás: olyan elbocsátott munkavállalóknak nyújt segítséget, akik saját vállalkozás alapítását tervezik. Jogi tanácsadást, az üzleti terv kidolgozásához nyújtott segítséget és az adminisztratív előírások teljesítéséhez nyújtott segítséget foglalja magában.

Képzés

- Képzés és átképzés: olyan munkavállalók szakképzése, vezetői és szociális készségeik fejlesztését célzó képzése és konkrét szakmai átképzése tartozik ide, akiknek a szakképzettsége elavult.

- A korábbi tapasztalatok elismerése: ez az egyes dolgozók által korábban megszerzett tudás és tapasztalat értékelését, valamint a további képzést igénylő területek azonosítását jelenti.

21. A kérelemben az 1927/2006/EK rendelet 3. cikke szerint feltüntetett, az EGAA végrehajtásához kapcsolódó kiadások irányítási és ellenőrzési, valamint tájékoztatási és népszerűsítési tevékenységeket takarnak.

22. A holland hatóságok által ismertetett, személyre szabott szolgáltatások az 1927/2006/EK rendelet 3. cikkében meghatározott támogatható tevékenységek közé sorolható aktív munkaerő-piaci intézkedéseknek minősülnek. A holland hatóságok e szolgáltatások összköltségét 812 228,54 EUR-ra, az EGAA végrehajtásához kapcsolódó kiadásokat pedig 33 842,86 EUR-ra (az összköltség 4 %-ára) becsülik. Az EGAA-ból igényelt teljes hozzájárulás összege 549 946 EUR (az összköltségek 65 %-a).

Intézkedések | A támogatásra jogosult munkavállalók becsült száma | Becsült költségek (egy támogatásra jogosult munkavállalóra) (EUR) | Teljes költség (EGAA és nemzeti társfinanszírozás (EUR)* |

Személyre szabott szolgáltatások (az 1927/2006/EK rendelet 3. cikkének első bekezdése) |

1. Előkészítő tevékenységek 1.1. Felvétel és regisztráció (intake en registratie) | 129 | 195,62 | 25 234,78 |

1.2. Információnyújtás és ügyfélszolgálat (voorlichting en helpdesk) | 129 | 86,94 | 11 215,46 |

2. Álláskeresési támogatás 2.1. Új munkahely kereséséhez nyújtott támogatás (werk naar werk begeleiding) | 62 | 3 804,37 | 235 870,70 |

2.2. Az újbóli elhelyezkedés esélyének javítása (outplacement) | 50 | 4 526,30 | 226 315,17 |

2.3. Állások megpályázásával kapcsolatos képzés (solicitatietraining) | 50 | 1 434,51 | 71 725,34 |

2.4. Vállalkozás alapításához nyújtott támogatás (begeleiding eigen onderneming) | 8 | 5 337,84 | 42 702,74 |

3. Képzés 3.1. Képzés és átképzés (opleiding en omscholing) | 60 | 2 521,34 | 151 280,84 |

3.2. A korábbi tapasztalatok elismerése (erkenning verworven competenties) | 17 | 2 816,69 | 47 883,71 |

Az összes személyre szabott szolgáltatás részösszege | 812 228,54 |

Az EGAA által támogatott intézkedések végrehajtásához kapcsolódó kiadások (az 1927/2006/EK rendelet 3. cikkének harmadik bekezdése) |

Irányítás | 8 460,71 |

Tájékoztatás és népszerűsítés | 8 460,71 |

Ellenőrzési tevékenységek | 16 921,43 |

Az EGAA végrehajtásához kapcsolódó kiadások részösszege | 33 842,86 |

Becsült költségek összesen | 846 071 |

EGAA-hozzájárulás (az összköltségek 65 %-a) | 549 946 |

* a végösszeg a kerekítés miatt nem egyezik.

23. Hollandia megerősíti, hogy a fent ismertetett intézkedések kiegészítik a strukturális alapok által támogatott tevékenységeket, különösen az ESZA által támogatott, a grafikai ágazatban dolgozó munkavállalók számára szervezett képzési projekteket, melyeknek az ütemezése egybeesik az EGAA végrehajtásának időszakával. Az EGAA irányító hatósága, amely az ESZA irányító hatósága is egyben, bevezette a szükséges ellenőrzési eljárásokat a kettős finanszírozás veszélyének az elkerülésére.

Az érintett munkavállalóknak nyújtott személyre szabott szolgáltatások kezdetének tényleges vagy tervezett időpontja(i)

24. Hollandia 2009. április 1-jén kezdte meg az EGAA általi társfinanszírozásra javasolt, összehangolt csomag keretében a személyre szabott szolgáltatások nyújtását az érintett munkavállalóknak. Ez az időpont tekintendő tehát az EGAA-ból nyújtandó valamennyi támogatásra való jogosultság kezdetének.

A szociális partnerekkel folytatott konzultáció során követett eljárások

25. A szociális partnerekkel folytatott konzultációra a Munkaerő-piaci és képzési alap grafikai és médiatagozatán (Arbeids & Opleidingsfonds Grafimedia branche) keresztül került sor, akik a válságra való tekintettel beleegyeztek a Kreatív karrierek központja (Centrum Creatieve Carrières, C3) elnevezésű, az ágazatot szolgáló munkaügyi központ létrehozásába. Ennek a munkaügyi központnak a célja a különféle aktív munkaerő-piaci intézkedéseknek a koordinálása a szociális partnerekkel egyeztetve.

26. A holland hatóságok megerősítették, hogy a nemzeti és közösségi jogszabályokban a csoportos elbocsátások vonatkozásában előírt követelményeknek eleget tettek.

Tájékoztatás a nemzeti jog alapján vagy kollektív szerződések értelmében kötelezően végrehajtandó intézkedésekről

27. Az 1927/2006/EK rendelet 6. cikkében foglalt kritériumok tekintetében a holland hatóságok kérelmükben:

- megerősítették, hogy az EGAA-ból származó pénzügyi hozzájárulás nem helyettesíti azokat az intézkedéseket, amelyek meghozatala a nemzeti jog vagy kollektív szerződések alapján a vállalatok felelőssége;

- bizonyították, hogy az intézkedések az egyes munkavállalóknak nyújtanak segítséget, és nem vállalatok vagy ágazatok szerkezetátalakítására irányulnak;

- megerősítették, hogy a fent említett támogatható intézkedésekre más közösségi pénzügyi eszközből nem folyósítanak támogatást.

Irányítási és ellenőrzési rendszerek

28. Hollandia értesítette a Bizottságot, hogy a pénzügyi hozzájárulásokat is az Európai Szociális Alap (ESZA) kiosztását és felügyeletét Hollandiában ellátó hatóságok és szervek fogják irányítani és ellenőrizni. Az irányító hatóság közreműködő szervezete a szociális és foglalkoztatásügyi hivatal (Agentschap SZW) lesz.

Finanszírozás

29. Hollandia kérelme alapján az összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomaghoz javasolt EGAA-hozzájárulás 549 946 EUR, amely az összköltség 65 %-át teszi ki. A Bizottság által az alap terhére javasolt forrásallokáció a Hollandia által szolgáltatott információkon alapul.

30. Figyelembe véve az EGAA-ból folyósítható pénzügyi hozzájárulásnak az 1927/2006/EK rendelet 10. cikkének (1) bekezdése szerint meghatározott maximális összegét, továbbá az előirányzatok átcsoportosításához megállapított mozgásteret, a Bizottság azt javasolja, hogy a fent említett teljes összeget folyósítsák az EGAA-ból; az összeg a pénzügyi keret 1a. fejezetében különítendő el.

31. A javasolt pénzügyi hozzájárulás összege lehetővé teszi, hogy – az 1927/2006/EK rendelet 12. cikkének (6) bekezdésében szereplő előírás szerint – az év utolsó négy hónapjában az EGAA-ra elkülönített éves maximális összeg több mint 25 %-a továbbra is rendelkezésre álljon támogatások kifizetésére.

32. A kivételes körülményekre hivatkozó EGAA-kérelmekre 2010-re jóváhagyott EGAA-hozzájárulások aggregált összege, beleértve az ebben a javaslatban szereplő összeget is, az 1927/2006/EK rendelet 2. cikkének c) pontjában szereplő előírás szerint nem haladja meg az EGAA éves maximális összegének 15 %-át.

33. Az EGAA-ból történő forrásallokációra tett javaslat révén a Bizottság a 2006. május 17-i intézményközi megállapodás 28. pontjának megfelelően kezdeményezi az egyszerűsített háromoldalú eljárást, hogy az EGAA igénybevételének szükségességét és az igényelt összegeket illetően biztosítsa a költségvetési hatóság két ágának egyetértését. A Bizottság felkéri a költségvetési hatóság két ága közül azt, amelyik a megfelelő politikai szinten előbb jut egyetértésre az igénybevételre irányuló javaslattervezet ügyében, hogy szándékáról értesítse a másik ágat és a Bizottságot. A költségvetési hatóság bármelyik ágának elutasító véleménye esetén hivatalos háromoldalú egyeztetést kell kezdeményezni.

34. A Bizottság a 2010. évi költségvetés kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzataiba irányuló külön átcsoportosítási kérelmet nyújt be a 2006. május 17-i intézményközi megállapodás 28. pontjának megfelelően.

A kifizetési előirányzatok forrása

35. A végrehajtás jelenlegi fázisában előrelátható, hogy a 01.0404 („Versenyképességi és innovációs keretprogram – Vállalkozási és innovációs program”) költségvetési tétel keretében 2010-re rendelkezésre álló kifizetési előirányzatokat idén nem használják fel teljes mértékben.

36. Az említett költségvetési tételbe tartoznak a kkv-k pénzügyi forrásokhoz való hozzáférésének megkönnyítésére szolgáló program pénzügyi eszközének a végrehajtásához kapcsolódó kiadások. Az Európai Beruházási Alap által kezelt vagyonkezelői számlákra történő átutalások és a kedvezményezetteknek történő kifizetések között van némi időbeli eltolódás. A pénzügyi válság jelentős hatással van a 2010. évi kifizetésekkel kapcsolatos előrejelzésekre. Emiatt – a várható kifizetéseket figyelembe véve – felülvizsgálták a kifizetési előirányzatok számítási módszerét annak érdekében, hogy elkerüljék a túlzott többletet a vagyonkezelői számlákon. Ennélfogva 549 946 EUR átcsoportosítható.

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, 2006. május 17-i intézményközi megállapodás 28. pontja alapján történő igénybevételéről (Hollandiának a 18. ágazatot érintő „EGF/2009/029 NL/Limburg” referenciaszámú kérelme)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között létrejött, a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, 2006. május 17-i intézményközi megállapodásra[7] és különösen annak 28. pontjára,

tekintettel az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap létrehozásáról szóló, 2006. december 20-i 1927/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre[8] és különösen annak 12. cikkének (3) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára[9],

mivel:

(1) Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapot (a továbbiakban: EGAA) azzal a céllal hozták létre, hogy kiegészítő támogatást nyújtson azoknak az elbocsátott munkavállalóknak, akik a globalizáció hatására a világkereskedelemben bekövetkezett fő strukturális változások következtében veszítették el munkájukat, és segítse őket a munkaerőpiacra történő ismételt beilleszkedésben.

(2) A 2009. május 1-je után benyújtott kérelmek tekintetében az EGAA hatálya kibővült az olyan munkavállalók támogatásával, akik közvetlenül a pénzügyi és gazdasági világválság miatt veszítették el állásukat.

(3) A 2006. május 17-i intézményközi megállapodás az EGAA igénybevételét évi 500 millió EUR felső korlátig engedélyezi.

(4) Hollandia a Limburg (NL42) NUTS II. szintű régiójában a NACE Rev. 2. rendszer szerinti 18. ágazatban („Nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység”) működő kilenc vállalatnál történt elbocsátásokra tekintettel 2009. december 30-án az EGAA igénybevételére irányuló kérelmet nyújtott be, 2010. május 6-ig pedig további információkkal egészítette ki azt. A kérelem eleget tesz az 1927/2006/EK rendelet 10. cikkében a pénzügyi hozzájárulás meghatározására vonatkozóan megállapított követelményeknek. A Bizottság ezért 549 946 EUR rendelkezésre bocsátására tesz javaslatot.

(5) Az EGAA-t tehát igénybe kell venni a Hollandia által benyújtott kérelem alapján történő pénzügyi hozzájárulás folyósítása érdekében,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az Európai Unió 2010. évi általános költségvetésének keretein belül az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapból (EGAA) 549 946 EUR összeget vesznek igénybe kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatok formájában.

2. cikk

Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

Kelt

az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

az elnök az elnök

[1] HL C 139., 2006.6.14., 1. o.

[2] HL L 406., 2006.12.30., 1. o.

[3] Az Európai Parlament és a Tanács 1893/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról és a 3037/90/EGK tanácsi rendelet, valamint egyes meghatározott statisztikai területekre vonatkozó EK-rendeletek módosításáról (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.).

[4] Az 1927/2006/EK rendelet 3. cikkének harmadik bekezdése szerint.

[5] Az Európai Parlament és a Tanács 2009. június 18-i 546/2009/EK rendelete az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap létrehozásáról szóló 1927/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 167., 2009.6.29., 26. o.).

[6] Az Európai Unió Tanácsának 2009.6.8.-i 10304/09 ADDI dokumentuma.

[7] HL C 139., 2006.6.14., 1. o.

[8] HL L 406., 2006.12.30., 1. o.

[9] HL C […], […], […]. o.