52010DC0189

a Bizottság véleménye az Európai Unióról szóló szerződés 48. cikke (3) bekezdésének első albekezdése alapján a spanyol kormány által javasolt, a Szerződéseknek az Európai Parlament összetételére vonatkozó módosításainak megvitatását támogató európai tanácsi határozatról /* COM/2010/0189 végleges */


[pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

Brüsszel, 2010.4.27.

COM(2010) 189 végleges

A BIZOTTSÁG VÉLEMÉNYE

az Európai Unióról szóló szerződés 48. cikke (3) bekezdésének első albekezdése alapjána spanyol kormány által javasolt, a Szerződéseknek az Európai Parlament összetételére vonatkozó módosításainak megvitatását támogató európai tanácsi határozatról

A BIZOTTSÁG VÉLEMÉNYE

az Európai Unióról szóló szerződés 48. cikke (3) bekezdésének első albekezdése alapjána spanyol kormány által javasolt, a Szerződéseknek az Európai Parlament összetételére vonatkozó módosításainak megvitatását támogató európai tanácsi határozatról

A Bizottság üdvözli a spanyol kormánynak a Lisszaboni Szerződés átmeneti rendelkezésekről szóló (36.) jegyzőkönyvének módosítására irányuló kezdeményezését. Osztja azt az álláspontot, hogy a szükséges jogi eljárásokkal összhangban a lehető leghamarabb el kell fogadni az Európai Parlament összetételét érintő azon átmeneti intézkedéseket, amelyekhez az Európai Tanács politikai egyetértését adta.

A Bizottság felidézi, hogy a spanyol kezdeményezés célja az Európa Tanácsban régóta fennálló politikai megállapodás átültetése a gyakorlatba. A kezdeményezésre annak következtében került sor, hogy az eredetileg eltervezettől eltérően 2009. júniusában nem került sor európai választásokra a Lisszaboni Szerződés szabályainak megfelelően.

Az Európa Tanács kérésére az Európai Parlament 2007. október 11-én már elfogadott egy állásfoglalást[1], amely a Parlament jövőbeli összetételére vonatkozó európai tanácsi határozattervezetet tartalmazott. A határozattervezet az Európai Unióról szóló, a Lisszaboni Szerződés által módosított szerződés 14. cikkének (2) bekezdésében foglaltak fényében rendelkezett az európai parlamenti képviselők számáról. Az Európai Tanács a 2007-es kormányközi konferencián[2] politikai egyetértését adta a határozattervezethez, beleértve a javasolt létszám egy további módosítását (konkrétan további egy olasz képviselői helyet)[3].

Az Európai Tanács 2008. december 11–12-i ülésén kinyilvánította, hogy amennyiben a Lisszaboni Szerződés csak a 2009. júniusi európai választások után lép hatályba, amint lehet átmeneti intézkedéseket fognak elfogadni annak érdekében, hogy a 2009–2014 parlamenti ciklus végéig a 2007-es kormányközi konferencia keretében meghatározott számoknak megfelelően növekedjen az európai parlamenti képviselők létszáma. A nyilatkozat kifejezetten tartalmazza azt a kijelentést, hogy a képviselők összlétszáma ennek következtében a 2009–2014-es parlamenti ciklus végéig 736-ról 754-re fog emelkedni. Azt a kijelentést is tartalmazza továbbá, hogy a módosításnak lehetőség szerint 2010-ben hatályba kell lépnie.

A 2009-es európai választások után az Európai Tanács 2009. június 18–19-i ülésén újra felidézte nyilatkozatát, kifejezetten felsorolva a 2007-es kormányközi konferencián elfogadott számokat. Meghatározták annak módját is, hogy a tagállamok hogyan tölthetik be a kiegészítő helyeket, mégpedig ad hoc választáson vagy a 2009. júniusi európai parlamenti választások eredménye alapján – választják meg, vagy nemzeti parlamentjük a saját tagjai közül választja meg a szükséges létszámú képviselőt. A Lisszaboni Szerződés 2009. december 1–jei hatálybalépését követően a spanyol kormány előterjesztette javaslatát, melyről most az Európai Tanács konzultált a Bizottsággal.

Mivel a javaslat a tagállamok között azon feltételezés alapján létrejött politikai megállapodást tükrözi, miszerint a Szerződés 2009. júniusi európai választások után hatályba lép, a Bizottság javasolja olyan kormányközi konferencia lehető leghamarabb történő összehívását, ahol a vitának szigorúan az átmeneti rendelkezésekről szóló (36.) jegyzőkönyv módosítására vonatkozó spanyol javaslatra kell korlátozódnia.

[1] Az Európai Parlament 2007. október 11-i állásfoglalása az Európai Parlament összetételéről (2007/2169(INI)).

[2] A kormányközi konferencia záróokmányához csatolt 5. nyilatkozat.

[3] A kormányközi konferencia záróokmányához csatolt 4. nyilatkozat.