52009PC0413

Javaslat a Tanács határozata az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás értelmében létrehozott vegyesbizottság által a megállapodás B. mellékletének módosításáról hozott határozatára vonatkozó közösségi álláspontról /* COM/2009/0413 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 2009.7.31.

COM(2009) 413 végleges

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás értelmében létrehozott vegyesbizottság által a megállapodás B. mellékletének módosításáról hozott határozatára vonatkozó közösségi álláspontról

INDOKOLÁS

Az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás[1] (a megállapodás) 2007. január 1-én lépett hatályba. a Közösség képviseletét a Bizottság látja el.

A megállapodás 3. cikke létrehozza az e megállapodás adminisztrációjáért és megfelelő végrehajtásának biztosításáért felelős „Közösségi/Svájci Statisztikai Bizottságot” (a vegyesbizottság).

A 2006/233/EK határozat 2. cikke előírja, hogy a Közösséget a Bizottság képviseli, és a Közösség által a vegyesbizottságban képviselendő álláspontot a Svájc pénzügyi hozzájárulásához kapcsolódó kérdésekben a Tanács fogadja el.

A megállapodás 4. cikke úgy rendelkezik, hogy a vegyesbizottság határozhat a megállapodás B. mellékletének felülvizsgálatáról a Svájc pénzügyi hozzájárulása tekintetében irányadó szabályokkal kapcsolatban.

A megállapodás 2007-es végrehajtása óta megszerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy szükség van a B. melléklet kiigazítására annak érdekében, hogy használata egyszerűbb legyen, és csökkenjenek a hozzá kapcsolódó adminisztratív terhek.

E javaslatnak pénzügyi következményei vannak a közösségi költségvetésre nézve, mivel a svájci hozzájárulás kiszámítási módjának egyszerűsítéséről rendelkezik. Ez a változtatás nem jár semmilyen azonnali változással a bevételt illetően, amely előre láthatólag hasonló szinten marad.

A vegyesbizottság határozatát az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzé kell tenni.

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás értelmében létrehozott vegyesbizottság által a megállapodás B. mellékletének módosításáról hozott határozatára vonatkozó közösségi álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás (a továbbiakban: megállapodás) megkötéséről szóló, 2006. február 27-i 2006/233/EK tanácsi határozatra[2] és különösen annak 2. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára[3],

mivel:

(1) A megállapodás 3. cikke létrehozza az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség képviselőiből álló bizottságot, azaz a „Közösségi/Svájci Statisztikai Bizottságot” (a továbbiakban: vegyesbizottság).

(2) A 2006/233/EK határozat 2. cikke úgy rendelkezik, hogy a vegyesbizottság határozatai tekintetében kialakítandó közösségi álláspontot a Bizottság javaslata alapján, minősített többséggel a Tanács fogadja el a Svájc pénzügyi hozzájárulásához kapcsolódó kérdésekben.

(3) Annak érdekében, hogy a részvétel teljes költségét lefedjék, Svájc éves alapon pénzügyileg hozzájárul a közösségi statisztikai programhoz.

(4) A megállapodás 4. cikke úgy rendelkezik, hogy a vegyesbizottság határozhat a megállapodás B. mellékletének felülvizsgálatáról a Svájc pénzügyi hozzájárulása tekintetében irányadó szabályokkal kapcsolatban.

(5) A megállapodás végrehajtása óta megszerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy szükség van a pénzügyi alkalmazás egyszerűsítésére és a hozzá kapcsolódó adminisztratív terhek csökkentésére, ugyanakkor hasonló szinten tartva Svájc pénzügyi hozzájárulását. Ezért a megállapodás B. mellékletét felül kell vizsgálni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A vegyesbizottságnak a megállapodás B. mellékletének módosításáról szóló határozatára vonatkozó, az Európai Közösség által elfogadandó álláspont az e határozathoz mellékelt vegyesbizottsági határozattervezeten alapul.

2. cikk

A vegyesbizottság ezen határozatát az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzé kell tenni.

Kelt Brüsszelben, […]

a Tanács részéről

az elnök

MELLÉKLET

T E R V E Z E T -

A Közösségi/Svájci Statisztikai Bizottság 1/2009 határozata (2009….)

No 1/2009 of …. 2009

az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás B. mellékletének módosításáról

az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség között a statisztika terén történő együttműködésről

A KÖZÖSSÉGI/SVÁJCI STATISZTIKAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodásra[4] és különösen annak 4. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1) 2007. január 1-jén hatályba lépett az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti megállapodás, amelynek B. melléklete tartalmazza a Svájc pénzügyi hozzájárulása tekintetében irányadó szabályokat.

(2) A megállapodás végrehajtása óta megszerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy szükség van a pénzügyi alkalmazás egyszerűsítésére és a hozzá kapcsolódó adminisztratív terhek csökkentésére. Ezért a B. mellékletet felül kell vizsgálni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A megállapodás B. melléklete helyébe e határozat melléklete lép.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Luxembourgban,

a vegyesbizottság részéről

az Európai Közösség küldöttségének vezetője

a Svájci Államszövetség küldöttségének vezetője

B. MELLÉKLET

SVÁJC A MEGÁLLAPODÁS 8. CIKKÉBEN EMLÍTETT HOZZÁJÁRULÁSÁRA IRÁNYADÓ PÉNZÜGYI SZABÁLYOK

1. A pénzügyi részvétel meghatározása

1.1. Svájc éves alapon pénzügyileg hozzájárul a közösségi statisztikai programhoz.

1.2. Ez a hozzájárulás két részen alapul:

—Az Eurostat teljes költsége [költség]

—Az Európai Unió tagállamainak száma [# tagok]

1.3. A pénzügyi hozzájárulás mértéke a következő: [költség] / [# tagok]

1.4. Ezeket az elemeket a következőképpen kell meghatározni:

1.4.1. Az Eurostat teljes költségét a kötelezettségvállalási előirányzat 85 %-aként kell meghatározni az Európai Unió költségvetésének statisztikai politikára vonatkozó területén (29. cím), a tevékenység-alapú költségvetési előirányzás nómenklatúrája szerint. Ez tartalmazza a politikai területekre vonatkozó statisztikák irányítási és támogatási kiadásait (az aktív foglalkoztatásban lévő alkalmazottakhoz és a külső alkalmazottakhoz kapcsolódó kiadások, az irányításhoz kapcsolódó egyéb kiadások, épületek és kapcsolódó kiadások, valamint a műveletek támogatását célzó kiadások), illetve a statisztikai információk előállítására vonatkozó pénzügyi beavatkozásokat. [költség]

1.4.2. A tagállamok számának meghatározása: az érintett év január 1-jén az Európai Unió tagállamainak száma. [# tagok]

1.5. Az Európai Unió előzetes költségvetési tervezetének elfogadását követően haladéktalanul el kell végezni a pénzügyi hozzájárulás előzetes kiszámítását. A végső számítást az adott évre vonatkozó költségvetés elfogadását követően, késedelem nélkül kell elvégezni.

2. Fizetési eljárások

2.1. A Bizottság minden pénzügyi évben legkésőbb június 15-én e megállapodás szerinti hozzájárulásának megfelelő fizetési felhívást küld Svájcnak. E fizetési felhívás előírja a hozzájárulás legkésőbb július 15-ig történő kifizetését. A fizetési felhívások kiküldésében történő bármilyen késedelem az esedékes kifizetés ütemezett napjának kitolását eredményezi oly módon, hogy a kifizetésre legalább 30 nap álljon rendelkezésre.

2.2. Svájc hozzájárulását euróban kell meghatározni és kifizetni.

2.3. Svájc e megállapodás szerinti hozzájárulását a 2.1. pontban előírt ütemezés szerint fizeti. A kifizetésben történő bármely késedelem esetén kamatot kell fizetni, amelynek mértéke másfél százalékponttal haladja meg az Európai Központi Bank által a főbb újrafinanszírozási műveletekre alkalmazott, az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában megjelentetett, az esedékesség napja szerinti hónap első naptári napján érvényes kamatot. A megemelt kamat a késedelem egész időszakára vonatkozik. A kamatot azonban a hozzájárulás csak azon összegei után kell fizetni, amelyeket a 2.1. pontban említett ütemezett fizetési napokat követő harminc napon túl fizetnek be.

2.4. A Bizottság által e megállapodás értelmében összehívott találkozókon részt vevő svájci képviselőknél és szakértőknél felmerült kiadásokat nem téríti meg a Bizottság. Amint azt a 6. cikk (2) bekezdése is megállapítja, a svájci nemzeti tisztviselők Eurostathoz történő kiküldésének költségeit teljes mértékben Svájc fedezi.

Az EUROSTAT és a Svájci Szövetségi Statisztikai Hivatal közötti megállapodástól függően Svájc a pénzügyi hozzájárulásából levonhatja a nemzeti szakértők kiküldetéseinek költségeit. Az egyes tisztviselők tekintetében levonható legmagasabb összeg nem haladja meg az EGT-megállapodás értelmében az Eurostathoz kiküldött EGT-EFTA országok tisztviselői tekintetében levont legmagasabb összeget. Az összeget a vegyesbizottság éves alapon állapítja meg.

2.5. A Svájc által végrehajtott kifizetéseket költségvetési bevételként írják jóvá, amelyet az Európai Unió általános költségvetése bevételi nyilatkozatának megfelelő költségvetési keretéhez irányoztak elő. Az Európai Közösségek általános költségvetése tekintetében alkalmazandó költségvetési rendelet[5] vonatkozik az előirányzatok kezelésére.

3. A végrehajtás feltételei

3.1 Svájc 8. cikk szerinti pénzügyi hozzájárulása rendes körülmények között változatlan marad a kérdéses pénzügyi év tekintetében.

3.2. A Bizottság az egyes pénzügyi évekhez (n) kapcsolódó elszámolások lezárásakor, a jövedelem- és költségelszámolás létrehozásának keretében, tekintettel Svájc részvételére, elkezdi az elszámolások szabályozását, figyelembe véve az átutalások, a törlések és halasztott fizetések, vagy a pótköltségvetések vagy költségvetés-módosítások eredményeként történt módosításokat a pénzügyi év során. Ezt a szabályozást a következő évre (n+2) vonatkozó költségvetés megállapításának keretében kell végrehajtani, és jelezni kell a fizetési felhívásban.

4. Tájékoztatás

4.1 Minden pénzügyi év (n+1) legkésőbb május 31-én elkészítik az Eurostat működtetési és igazgatási pénzügyi kötelezettségeivel megegyező, és az előző pénzügyi évre (n) vonatkozó előirányzati nyilatkozatot, és tájékoztatás céljából továbbítják Svájcnak a Bizottság jövedelem- és költségelszámolásával azonos formában.

4.2. A Bizottság közöl Svájccal minden egyéb, az Eurostathoz kapcsolódó általános pénzügyi adatot, amelyet az EGT-EFTA államok rendelkezésére bocsátottak.

JOGALKOTÁSI PÉNZÜGYI KIMUTATÁS A KIZÁRÓLAG A BEVÉTELI OLDALRA KORLÁTOZOTT KÖLTSÉGVETÉSI HATÁSSAL JÁRÓ JAVASLATOKHOZ

1. A JAVASLAT CÍME:

Határozat az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti statisztikai együttműködésről szóló megállapodás B. mellékletének módosításáról.

2. KÖLTSÉGVETÉSI TÉTELEK:

Alcím és jogcímcsoport: 29.0203 “közösségi statisztikai program 2008-2012”

A költségvetésben az adott évre előirányzott összeg: 3,8 millió EUR

3. PÉNZÜGYI HATÁS

( A javaslatnak nincs pénzügyi hatása.

X A javaslatnak nincs pénzügyi hatása a kiadásra, van azonban pénzügyi hatása a bevételre – a hatás a következő:

(millió EUR egy tizedesjegyig)

Költségvetési tétel | Bevétel[6] | 12 hónap, kezdő időpont: 2009.01.01. |

29.0203. jogcímcsoport | A saját forrásokra gyakorolt hatás | 3,8 |

… jogcímcsoport | A saját forrásokra gyakorolt hatás |

A fellépés után |

[n+1] | [n+2] | [n+3] | [n+4] | [n+5] |

29.0203. jogcímcsoport | 3,8 | 3,8 | 3,9 | 3,9 | 3,9 |

4. EGYÉB ÉSZREVÉTELEK

E javaslat célja, hogy Svájc hozzájárulása a közösségi statisztikai programhoz egyszerűbben kiszámítható legyen.

A hozzájárulást egy százalékos formában rögzítik, és nem függ majd a Közösség és Svájc közötti éves munkaprogram elfogadásától.

E javaslatnak pénzügyi hatásai vannak a közösségi költségvetésre nézve, mivel a svájci hozzájárulás kiszámítási módjának egyszerűsítéséről rendelkezik. Ez a változtatás nem jár semmilyen azonnali változással a bevételt illetően, amely előre láthatólag hasonló szinten marad. Az adott százalék (85 %) Svájcnak a közösségi statisztikai programhoz való átlagos éves hozzájárulásán alapul. A becslések szerint a programra fordított összeg 2013-ig nagyjából azonos marad.

Svájc pénzügyi hozzájárulása a megállapodás végrehajtásának kezdete óta évi 3,6 millió és 3,8 millió EUR között változott. Ez a statisztikai programnak körülbelül 85 %-át teszi ki.

Megjegyzendő, hogy a Svájcban letelepedett jogalanyok jogosultak arra, hogy a Közösségben letelepedett jogalanyokéival azonos szerződéses jogokkal és kötelezettségekkel vegyenek részt az Eurostat által irányított egyes közösségi programokban. A svájci illetőségű jogalanyok azonban nem jogosultak semmiféle pénzügyi hozzájárulásra az Eurostattól .

A svájci nemzeti szakértőknek az Eurostathoz történő kiküldésével kapcsolatos költségek, beleértve az illetményeket, a társadalombiztosítási költségeket, a nyugdíjellátást, a napidíjat és az utazási támogatást teljes mértékben Svájcot terhelik.

[1] HL L 90., 2006.3.28., 2. o.

[2] HL L 90., 2006.3.28., 1. o.

[3] [5] HL C […], […], […]. o.

[4] HL L 90., 2006.3.28., 2. o.

[5] A Tanács 1605/2002/EK, Euratom rendelete (2002. június 25.) az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről

[6] A hagyományos saját források (mezőgazdasági vámok, cukorilletékek, vámok) tekintetében nettó összegeket kell megadni, vagyis a bruttó összeget csökkenteni kell 25%-kal (beszedési költség).