5.8.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

CE 212/140


2009. május 6., szerda
A petíciós eljárás (az eljárási szabályzat VIII. címének módosítása)

P6_TA(2009)0353

Az Európai Parlament 2009. május 6-i határozata az eljárási szabályzat módosításáról a petíciós folyamat tekintetében (2006/2209(REG))

2010/C 212 E/25

Az Európai Parlament,

tekintettel elnöke 2006. július 20-i levelére,

tekintettel eljárási szabályzata 201. és 202. cikkére,

tekintettel az Alkotmányügyi Bizottság jelentésére és a Petíciós Bizottság véleményére (A6-0027/2009),

1.

úgy határoz, hogy az alábbi módon módosítja eljárási szabályzatát;

2.

rámutat arra, hogy e módosítások a következő ülés első napján lépnek hatályba, kivéve az (új) 193a. cikkre vonatkozó módosítást, amely a Szerződés vonatkozó rendelkezésének hatálybalépését követő első napon lép hatályba;

3.

utasítja elnökét, hogy továbbítsa ezt a határozatot a Tanácsnak és a Bizottságnak tájékoztatás céljából.

HATÁLYOS SZÖVEG

MÓDOSÍTÁS

Módosítás 1

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 2 a bekezdés (új)

 

(2a)

Ha a petíciót több természetes vagy jogi személy írja alá, az aláírók kijelölnek egy képviselőt és helyetteseket, akik az e cím alkalmazásában a petíció benyújtóinak tekintendők.

Ha nem jelölnek ki képviselőt, az első aláírót vagy egy másik megfelelő személyt kell a petíció benyújtójának tekinteni.

Módosítás 2

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 2 b bekezdés (új)

 

(2b)

A petíció bármelyik benyújtója bármikor visszavonhatja a petíció támogatását.

Ha a petíció valamennyi benyújtója visszavonja támogatását, a petíció semmis.

Módosítás 3

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 3 bekezdés

(3)

A petíciót az Európai Unió hivatalos nyelveinek egyikén, írásban kell megfogalmazni.

(3)

A petíciót az Európai Unió egyik hivatalos nyelvén, írásban kell megfogalmazni.

A más nyelven megfogalmazott petíciót csak abban az esetben veszik figyelembe, ha ahhoz a petíciót benyújtó személy az Európai Unió hivatalos nyelveinek egyikén megfogalmazott fordítást vagy összefoglalót mellékel. A Parlament munkája a fordításon vagy összefoglalón alapul. A Parlamentnek a petíciót benyújtó személlyel folytatott levelezése azon a hivatalos nyelven zajlik, amelyen a fordítás vagy az összefoglaló készült.

A más nyelven írt petíciót csak abban az esetben veszik figyelembe, ha ahhoz a petíció benyújtója fordítást mellékel a hivatalos nyelvek egyikén. A Parlamentnek a petíció benyújtójával folytatott levelezése azon a hivatalos nyelven zajlik, amelyen a fordítás készült.

 

Az Elnökség dönthet úgy, hogy a petíciókat vagy a petíciók benyújtóival folytatott levelezést egy adott tagállamban használt más nyelveken is meg lehet fogalmazni.

Módosítás 4

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 5 bekezdés

(5)

A nyilvántartásba vett petíciókat az elnök az illetékes bizottsághoz utalja, amely először megvizsgálja, hogy a nyilvántartásba vett petíció az Európai Unió tevékenységi körét érinti-e.

(5)

A nyilvántartásba vett petíciókat az elnök az illetékes bizottsághoz utalja, amely először az Európai Unió működéséről szóló szerződés 194. cikkével összhangban megállapítja a petíció elfogadhatóságát vagy el nem fogadhatóságát .

Ha az illetékes bizottság nem jut egyetértésre a petíció elfogadhatóságát illetően, a bizottsági tagok legalább egynegyedének kérelme alapján a petíciót elfogadhatónak kell nyilvánítani.

Módosítás 5

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 6 bekezdés

(6)

A bizottság által elfogadhatatlannak nyilvánított petíciókat irattárba helyezik, és a petíciót benyújtó személyt tájékoztatják a határozatról és annak indokairól.

(6)

A bizottság által elfogadhatatlannak nyilvánított petíciókat irattárba helyezik, és a petíció benyújtóját tájékoztatják a határozatról és indokairól. Adott esetben alternatív megoldási lehetőségeket lehet javasolni.

Módosítás 6

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 7 bekezdés

(7)

Ilyen esetekben a bizottság javasolhatja a petíciót benyújtó személynek, hogy forduljon az érintett tagállam vagy az Európai Unió illetékes hatóságához.

törölve

Módosítás 7

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 8 bekezdés

(8)

Ha a petíciót benyújtó személy nem kéri a petíció bizalmas kezelését, a petíciót nyilvános nyilvántartásba veszik .

(8)

A petíciók nyilvántartásba vételüket követően fő szabályként nyilvános dokumentummá válnak, és a petíciót benyújtó személy nevét és a petíció tartalmát a Parlament az átláthatóság biztosítása érdekében közzéteheti .

Módosítás 8

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 8 a bekezdés (új)

 

(8a)

A (8) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, petíció benyújtója a magánélet védelme érdekében kérheti nevének bizalmas kezelését, amit a Parlamentnek tiszteletben kell tartania.

Ha a petíció benyújtójának panaszát azért nem lehet kivizsgálni, mert kérte nevének elhallgatását, akkor a további lépésekről a petíció benyújtójával konzultálni kell.

Módosítás 9

A Parlament eljárási szabályzata

191 cikk – 8 b bekezdés (új)

 

(8b)

A petíció benyújtója kérheti petíciójának bizalmas kezelését; ebben az esetben a Parlament megfelelő intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy a petíció tartalma ne kerüljön nyilvánosságra. A petíció benyújtóját tájékoztatják e rendelkezés pontos alkalmazási feltételeiről.

Módosítás 10

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – -1 bekezdés (új)

 

(-1)

Az elfogadható petíciókat az illetékes bizottság szokásos tevékenysége keretében megvizsgálja, rendes ülésen tartott vita, vagy írásbeli eljárás keretében. A petíció benyújtóit meg lehet hívni a bizottság üléseire, ha a petíciót megvitatják, illetve saját maguk is kérhetik részvételüket. Az elnök engedélyezheti a petíció benyújtóinak felszólalását.

Módosítás 11

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – 1 bekezdés

(1)

Az illetékes bizottság határozhat úgy, hogy az általa elfogadhatónak nyilvánított petíciókról jelentést készít, vagy más módon véleményt nyilvánít .

(1)

A bizottság határozhat úgy, hogy a 45. cikk (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően saját kezdeményezésű jelentést készít egy elfogadhatónak nyilvánított petícióról , vagy egy rövid állásfoglalási indítványt terjeszt a Parlament elé, feltéve, hogy ez ellen az Elnökök Értekezlete nem emel kifogást . Ezen állásfoglalási indítványok bekerülnek a bizottsági elfogadást követően legkésőbb nyolc héten belül sorra kerülő ülés napirendtervezetébe. Hacsak az Elnökök Értekezlete nem dönt kivételesen a 131a. cikk alkalmazása mellett, az állásfoglalási indítványokat egyszeri, vita nélküli szavazásra bocsátják.

A bizottság, különösen a hatályos jog megváltoztatására irányuló petíciók esetén , a 46. cikk alapján más bizottságok véleményét is kikérheti.

A 46. cikkel és a VI. melléklettel összhangban a bizottság a vizsgált kérdésben kifejezetten illetékes más bizottságok véleményét is kikérheti.

Módosítás 12

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – 2 bekezdés

(2)

Elektronikus nyilvántartást készítenek, amelyben a polgárok a petíciót benyújtó személyt támogatásukról biztosíthatják azáltal, hogy a saját elektronikus aláírásukat az elfogadhatónak nyilvánított és a nyilvántartásba felvett petícióhoz mellékelik.

(2)

Elektronikus nyilvántartást készítenek, amelyben a polgárok a petíció benyújtóját támogatásukról biztosíthatják azáltal, hogy a saját elektronikus aláírásukat az elfogadhatónak nyilvánított és a nyilvántartásba felvett petícióhoz mellékelik, vagy támogatásukat visszavonhatják.

Módosítás 13

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – 3 bekezdés

(3)

Petíciók megvizsgálása vagy ténymegállapítás céljából a bizottság intézkedhet a petíciót benyújtó személyek meghallgatásáról, vagy általános meghallgatást szervezhet, illetve ténymegállapítás céljából képviselőket küldhet a helyszínre .

(3)

Petíciók kivizsgálása , ténymegállapítás vagy megoldások keresése céljából a bizottság szervezhet tényfeltáró látogatásokat a petíció által érintett tagállamokba vagy régiókba.

A látogatásokról a résztvevők jelentést készítenek. A jelentéseket a bizottsági jóváhagyást követően az Európai Parlament elnökének továbbítják.

Módosítás 14

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – 4 bekezdés

(4)

A bizottság, véleményének előkészítéséhez , felkérheti a Bizottságot dokumentumok benyújtására, tájékoztatás nyújtására, és az eszközeihez való hozzáférés lehetővé tételére.

(4)

A bizottság felkérheti a Bizottságot, hogy nyújtson számára segítséget, különösen a közösségi jog alkalmazásával és tiszteletben tartásával kapcsolatos részletes felvilágosítás, valamint a petíció tárgyával kapcsolatos valamennyi információ és dokumentum átadása révén . A Bizottság képviselőit meg kell hívni a bizottság üléseire .

Módosítás 15

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – 5 bekezdés

(5)

A bizottság szükség esetén állásfoglalási indítványokat nyújt be a Parlamentnek az általa vizsgált petíciókról .

(5)

A bizottság kérheti, hogy az Európai Parlament elnöke intézkedésre vagy válaszadásra továbbítsa véleményét vagy ajánlását a Bizottságnak, a Tanácsnak vagy az adott tagállami hatóságnak .

A bizottság ezenkívül kérelmezheti, hogy az elnök továbbítsa véleményét a Bizottsághoz vagy a Tanácshoz.

 

Módosítás 16

A Parlament eljárási szabályzata

192 cikk – 7 bekezdés

(7)

Az elnök a petíciót benyújtó személyeket értesíti a határozatokról és indokaikról.

(7)

A petíció benyújtóját tájékoztatják a bizottság határozatáról és a határozat indokairól .

Az elfogadható petíciót megvizsgálásának befejezését követően lezártnak nyilvánítják, és erről tájékoztatják a petíció benyújtóját.

Módosítás 17

A Parlament eljárási szabályzata

193 a cikk (új)

 

193 a. cikk

A polgárok kezdeményezései

Amikor a Parlament tájékoztatást kap arról, hogy a Bizottságot az EU-Szerződés 11. cikkének (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelően felkérték egy jogi aktusra irányuló javaslat előterjesztésére, a Petíciós Bizottság megvizsgálja, hogy ez jellegénél fogva befolyással van-e tevékenységeire, és adott esetben értesíti erről azokat a személyeket, akik kapcsolódó ügyekben petíciót nyújtottak be.