52008PC0057

Javaslat az Európai parlament és a Tanács határozata a Kultúra program (2007–2013) létrehozásáról szóló 1855/2006/EK határozat módosításáról /* COM/2008/0057 végleges - COD 2008/0024 */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 07.2.2008

COM(2008) 57 végleges

2008/0024 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

a Kultúra program (2007–2013) létrehozásáról szóló 1855/2006/EK határozat módosításáról

(előterjesztő: a Bizottság)

INDOKOLÁS

1. 2006. december 12-én az Európai Parlament és a Tanács elfogadta a 2007–2013-as időszakra a Kultúra program létrehozásáról szóló 1855/2006/EK határozatot. E program célja a kultúra szereplői nemzetközi mobilitásának előmozdítása, a művek és a művészeti, illetve kulturális termékek nemzetek közötti áramlásának elősegítése, valamint a kultúrák közötti párbeszéd ösztönzése.

2. E célok elérése érdekében a program három, konkrét tevékenységek támogatását célzó fellépést javasol. A projektek kezdeményezőinek, akik támogatást szeretnének kapni, ajánlattételi eljárásban kell részt venniük, amelynek során a Bizottság dönt a támogatások odaítéléséről. E döntéseknek, mivel a program végrehajtására irányuló intézkedéseknek minősülnek, különleges intézményközi eljárást kell követniük.

3. Az Európai Közösséget létrehozó szerződés 202. cikke értelmében a Tanács az általa elfogadott jogszabályokban hatáskörrel ruházza fel a Bizottságot a Tanács által megállapított szabályok végrehajtására, és meghatározhatja e hatáskör gyakorlásának egyes eljárási szabályait.

4. Ezeket a szabályokat nevezik „komitológiának”. A komitológiai eljárás az alap-jogiaktus által meghatározott végrehajtási intézkedésekre vonatkozóan kötelező konzultációt ír elő a kérdésben illetékes bizottsággal, méghozzá azt megelőzően, hogy a Bizottság ezeket az intézkedéseket elfogadná. Az ilyen bizottság kizárólag a tagállamok képviselőiből áll; elnöki tisztét pedig a Bizottság tölti be.

5. A konzultációs bizottsági eljárásoknak több fajtája van. Ezeket a Tanács 2006/512/EK határozatával módosított, a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 1999/468/EK tanácsi határozat állapítja meg. A Bizottság végrehajtási hatásköreinek jogalapjául szolgáló jogszabály előírhatja e különféle eljárások alkalmazását a végrehajtási intézkedések meghozatala során.

6. A komitológiai határozat ellenőrzési jogot biztosít továbbá az Európai Parlamentnek az együttdöntési eljárásnak megfelelően elfogadott jogszabályok végrehajtása fölött. Az ellenőrzési jognak köszönhetően az Európai Parlament megtámadhatja a Bizottság által tervezett intézkedéseket, ha úgy ítéli meg, hogy azok túllépnék az alap-jogiaktusban meghatározott végrehajtási hatásköröket, és ezzel veszélyeztetnék a Parlament együttdöntési hatáskörét.

7. A Parlamentnek egy hónapja van arra, hogy a tervezett intézkedéseket megvizsgálja, mielőtt a Bizottság hivatalosan is határozatot hozna. Ezt a határidőt a végrehajtási intézkedés végleges tervezetének az Európai Parlamenthez való eljuttatásától kell számítani, a bizottság hivatalos véleményét követően.

8. A Kultúra program létrehozásáról szóló 1855/2006/EK határozat előírja, hogy a Bizottság a program végrehajtásához szükséges intézkedéscsomagot a komitológiai határozatban megállapított eljárások szerint határozza meg.

9. A programról folytatott tárgyalások során a jogalkotó világosan előírta, hogy mely kiválasztási határozatokat kell a bizottság elé terjeszteni. Az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkében szereplő irányítóbizottsági eljárás a többéves együttműködési projektekre vonatkozott. A többi kiválasztási határozatot nem kellett komitológiai eljárásnak alávetni. Ilyen esetben a Bizottság vállalta, hogy haladéktalanul tájékoztatja a programbizottságot és az Európai Parlamentet minden olyan kiválasztási határozatról, amelyet nem vetettek alá irányítóbizottsági eljárásnak. Ezt a megegyezést a Bizottság a Tanácshoz és az Európai Parlamenthez intézett nyilatkozatban erősítette meg.

10. Ez a megegyezés a program keretében megvalósítandó fellépések jellegén alapult, amelyek a kedvezményezettek meglehetősen nagy részét érintették; e kedvezményezettek tevékenysége jórészt a közösségi támogatástól függ. A támogatások túlnyomó többségét ugyanis korlátozott időtartamú, hosszú döntéshozatali eljárásokkal összeegyeztethetetlen életciklusú projekteknek ítélték oda, melyek összege az időtartamhoz hasonlóképpen korlátozott, és kulturális szervezetek működési költségeinek támogatását szolgálják. A komitológia ilyen esetben csak kicsiny hozzáadott értéket képvisel, viszont aránytalan terhet ró a program igazgatására. Elmondható tehát, hogy a megállapodás intézményközi konszenzuson nyugodott, és az eljárások egyszerűsítésére törekedett a lehetséges kedvezményezettek érdekében meghozandó döntések határidejének lerövidítése céljából.

11. Míg azonban az 1855/2006/EK határozat szövegezésében helyesen jelenik meg a jogalkotó akarata az irányítóbizottsági eljárásnak alávetendő kiválasztási határozatokra vonatkozóan, a jogalkotó szándékát helytelenül ültették át a határozatba, amikor minden más intézkedést – a kiválasztási határozatokat is beleértve – az 1999/468/EK határozat 3. és 7. cikkében előírt tanácsadói bizottsági eljárásnak vetettek alá, ahelyett, hogy azt írták volna elő, hogy a Bizottságnak haladéktalanul értesítenie kell a programbizottságot és az Európai Parlamentet.

12. Ezért a programbizottsággal folytatott konzultáció az irányítóbizottsági eljárás szerint zajlik mindazoknak a kiválasztási határozatoknak az esetében, amelyeket az 1855/2006/EK határozat 8. cikkének (2) bekezdése kifejezetten előír, azaz a többéves együttműködési projektek tekintetében. Ugyanezen határozat 8. cikkének (3) bekezdése ezzel szemben azt írja elő, hogy minden más kiválasztási határozatot a tanácsadói bizottsági eljárás szerint kell meghozni.

13. Az 1855/2006/EK határozatnak ez a megszövegezése komoly nehézségeket okoz a program keretében meghatározott fellépések és intézkedések végrehajtása során.

14. A kiválasztási döntéseknek a tanácsadói bizottsági eljárás szerinti meghozatala ugyanis az elfogadásukhoz szükséges határidőt két vagy három hónappal is meghosszabbítja. A kérelmezőknek ezért hosszabb ideig kell várakozniuk, mielőtt az ajánlatukkal kapcsolatban hozott döntésről tájékoztatják őket. Az érintett projekteket azonban általában rövid időn belül kívánják megkezdeni. Következésképpen az így meghosszabbodott határidők késedelmet okozhatnak a támogatások odaítélésében, amivel veszélybe sodorhatják számos projekt kivitelezhetőségét. E kényszerű határidők emellett ellentmondanak a program végrehajtását irányító elveknek – az egyszerűség és a közelség elvének –, és ezáltal közvetlenül befolyásolják a program hatékonyságát is.

15. A programbizottsággal folytatott rendszeres konzultációval és az abból eredő ellenőrzési joggal járó határidők csökkentése érdekében kidolgoztak különböző átmeneti megoldásokat. A programbizottság beleegyezett, hogy a tanácsadói bizottsági eljárásnak alávetett kiválasztási döntésekre vonatkozó konzultációk határidejének csökkentése céljából módosítsa eljárási szabályzatát. A bizottság jelenleg már írásbeli eljárást alkalmaz, és öt napos határidővel rendelkezik a véleményét igénylő kiválasztási döntésekkel kapcsolatos észrevételek megtételére. Ezzel az eljárással párhuzamosan az Európai Parlament – a Bizottság és az Európai Parlament közötti előzetes megállapodás tárgyát képező dossziék esetében – átmeneti intézkedéseket hozott, amelyek lehetővé tették a megelőző nyári időszak alatt az ellenőrzési jog gyakorlásának határidejének egy hónapról öt napra való csökkentését.

16. Ezek az eseti jellegű intézkedések és átmeneti megoldások lehetővé tették ugyan a legsürgősebb problémák elhárítását, de a tapasztalat azt mutatja, hogy végleges megoldást kell találni annak érdekében, hogy a programok kedvezményezettjeinek biztosítékot lehessen nyújtani a támogatások odaítélésének határidejét illetően.

17. Annak érdekében, hogy végleges megoldást lehessen találni a határozatoknak a tanácsadó bizottsági eljárás keretében történő jóváhagyása által felvetett problémára, az 1855/2006/EK határozat technikai jellegű módosítására van szükség. A jelenlegi konzultációs eljárást el kell törölni, és helyette a Bizottság – nyilatkozata alapján – haladéktalanul tájékoztatni fogja a programbizottságot és az Európai Parlamentet azokról a kiválasztási határozatokról, amelyeket elfogad.

18. Az 1855/2006/EK határozat módosítási javaslata hűen követi a határozat előzetes tárgyalásain megnyilvánuló jogalkotói szándékot.

19. Ezáltal az 1855/2006/EK határozatra irányuló módosítási javaslat lehetővé fogja tenni, hogy a támogatások odaítélésének határideje két vagy három hónappal megrövidüljön, és ezzel biztosítani lehessen a program keretében zajló tevékenységek és intézkedések végrehajtásának hatékonyságát. A programbizottságot és az Európai Parlamentet a kiválasztási határozatokról haladéktalanul értesíteni fogják. Végezetül pedig ez a módosítás hozzá fog járulni ahhoz, hogy megvalósuljon az eljárások egyszerűsítésének és arányos voltának elve, mert azokat – a támogatások kedvezményezettjeinek érdekeit szolgálva – gyorsabbá és hatékonyabbá teszi.

20. Az Európai Parlament és a Tanács által – az oktatás, az ifjúság és az európai polgárság területén – elfogadott három másik program hasonló rendelkezéseket tartalmaz a kiválasztási határozatok az irányítóbizottsági eljárás és a tanácsadó bizottsági eljárás közötti megoszlására vonatkozóan, és esetükben ugyanezek a problémák állnak fenn a kiválasztási határozatok végrehajtásával kapcsolatban. A fenti módosító javaslattal egy időben a fent említett alap-jogiaktusok hasonló felülvizsgálatát tervezik.

2008/0024 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

a Kultúra program (2007–2013) létrehozásáról szóló 1855/2006/EK határozat módosításáról

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 151. cikke (5) bekezdésének első francia bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára[1],

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[2],

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére[3],

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően[4],

mivel:

21. Az 1855/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat[5] létrehozta a 2007–2013-as időszakra a „Kultúra” programot.

22. Az 1855/2006/EK határozat 8. cikkének (3) bekezdése előírja, hogy a program végrehajtásához szükséges összes, a (2) bekezdésben fel nem sorolt egyéb intézkedést a határozat 9. cikkének (3) bekezdésében meghatározott eljárásnak – azaz a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 1999/468/EK tanácsi határozattal[6] létrehozott tanácsadó bizottsági eljárásnak – megfelelően kell meghozni.

23. Az 1855/2006/EK határozatnak ez a megszövegezése azt jelenti, hogy a határozat 8. cikkének (2) bekezdésében foglalt kiválasztási határozatokon kívüli egyéb kiválasztási határozatok a tanácsadó bizottsági eljárásnak, illetve a Parlament ellenőrzési jogának hatálya alá tartoznak.

24. E kiválasztási határozatok azonban elsősorban korlátozott időtartamú, hosszú döntéshozatali eljárásokkal összeegyeztethetetlen életciklusú, fontos politikai döntéseket nem igénylő projekteket érintenek.

25. A szóban forgó eljárási szabályok két-három hónapos további késedelmet okoznak a támogatások pályázóknak történő odaítélési folyamatában. E szabályok számtalan késedelmet idéznek elő a támogatások kedvezményezettjei számára, aránytalan terhet rónak a programigazgatásra, és az odaítélt támogatások jellegénél fogva nem képviselnek hozzáadott értéket.

26. Ezért a kiválasztási határozatok gyorsabb és hatékonyabb végrehajtásának lehetővé tétele érdekében az 1855/2006/EK határozatot módosítani kell.

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az 1855/2006/EK határozat 8. cikke a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) Amikor a Bizottság e határozat szerint a (2) bekezdésben felsoroltak támogatás-odaítélési határozatokon kívüli támogatás-odaítélési határozatot fogad el, e határozatot bizottság segítsége nélkül hozza meg.”

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, […]-án/-én.

az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

az elnök az elnök

[1] HL C […], […], […] o.

[2] HL C […], […], […] o.

[3] HL C […], […], […] o.

[4] HL C […], […], […] o.

[5] HL L 378., 2006.12.27., 22. o.

[6] HL L 184., 1999.7.17., 23. o. A legutóbb a 2006/512/EK határozattal (HL L 200., 2006.7.22., 11. o.) módosított határozat