52008DC0158

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai gazdasági és Szociális bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Vitassuk meg Európát!: a D-terv (demokrácia, párbeszéd és vita) tapasztalatainak továbbviteléről /* COM/2008/0158 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 2.4.2008

COM(2008) 158 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

Vitassuk meg Európát! – a D-terv (demokrácia, párbeszéd és vita) tapasztalatainak továbbviteléről

TARTALOMJEGYZÉK

Bevezetés 3

1. A D-TERV ÉRTÉKELÉSE – EREDMÉNYEK ÉS TAPASZTALATOK 4

2. A KÖVETKEZŐ LÉPÉS: VITASSUK MEG EURÓPÁT! 6

2.1. A polgárok eszmecseréinek és a képviseleti szerveknek az összekapcsolása 6

2.2. Az Európai Parlamenttel történő fokozottabb együttműködés 7

2.3. Egységes bizottsági kommunikációs programok 7

2.4. A D-tervvel kapcsolatos egyéb kezdeményezések további lépései 8

3. FELHÍVÁS AJÁNLATTÉTELRE ÉS DECENTRALIZÁLT TEVÉKENYSÉGEK 9

4. KÖVETKEZTETÉS 10

BEVEZETÉS

Az Európai Tanács 2005 júniusában az intézményi reformok további végrehajtásának mikéntjével kapcsolatban mérlegelési időszakot határozott el[1]. Válaszként e felhívásra az Európai Bizottság 2005. október 13-án elfogadta D-tervét „a Demokrácia, Dialógus és Diszkusszió érdekében”[2]. Célja az volt, hogy az Európai Unió jövőjével kapcsolatos, széles körű nyilvános viták megszervezésére ösztönözze a tagállamokat, amelyekben az uniós intézmények támogatásával a polgárok, a civil társadalom, a szociális partnerek, a nemzeti parlamentek és a politikai pártok vennének részt.

A D-terv fő vonala a polgárok részvételre buzdítása azáltal, hogy figyelmesebben meghallgatjuk őket („listening better”), érthetőbben elmagyarázzuk számukra az uniós fellépéseket („explaining better”), és helyi szinten cselekszünk („going local”). A D-terv olyan konzultációtípust mozdított elő Európa jövőjével kapcsolatban, amely kiegészítette a konkrét politikai javaslatokról az érdekelt felekkel és a nagyközönséggel folytatott nyilvános konzultációkat.

A D-tervet hat, a polgárokra irányuló, határokon átívelő projekt kísérte, amelyeket civil társadalmi szervezetek irányítottak (lásd az I. mellékletet). A projektek célja innovatív konzultációs módszerek kipróbálása, illetve annak biztosítása volt, hogy a különféle nemzeti közszférákból érkező résztvevők európai polgárként kapcsolatba lépjenek egymással és megvitassák az EU jövőjét.

Az Európai Tanács 2006 júniusában elismerően nyilatkozott a mérlegelési időszakhoz történő bizottsági hozzájárulásról, és úgy döntött, hogy a demokratikusabb, átláthatóbb és hatékonyabb EU iránti elkötelezettségét a mérlegelési időszak után is fenntartja. Az állam- és kormányfők megjegyezték, hogy „a polgárokkal folytatott megerősített párbeszéd megfelelő eszközöket és kötelezettségvállalást igényel”[3] és azt javasolták, hogy a mérlegelési időszakot 2007-ig hosszabbítsák meg.

A Bizottság 2006 novemberében válaszolt erre a felhívásra, és a „D-terv – Szélesebb körű és mélyebb vita Európáról” című informális feljegyzésében[4] levonta az első év tanulságait. A Bizottság megújította a D-terv keretében folytatott tevékenységekkel kapcsolatban vállalt kötelezettségeit. Úgy döntött emellett, hogy a civil társadalmi projektek új sorozatát társfinanszírozza, különös hangsúlyt fektetve a fiatalokra, a nőkre és a helyi jelleg erősítésére.

A mérlegelési időszak 2007 júniusában ért véget, amikor is az Európai Tanács határozott az Unió intézményi keretének megreformálását megcélzó új kormányközi konferencia megbízásáról. A kormányközi konferencia októberben lezárult és a „reformszerződést” 2007 decemberében Lisszabonban aláírták. Ezek az események új szakasznak vették kezdetét, és az új szerződést a 2009. júniusi európai parlamenti választásokig ratifikálni kell. Az Európai Tanács hangsúlyozta az európai polgárokkal folytatott kommunikáció megerősítésének alapvető fontosságát, amely teljes és átfogó tájékoztatást nyújt az Európai Unióról, és amelynek keretében a polgárokkal állandó párbeszédet alakítanak ki[5].

A Bizottság 2007 októberében „Partnerség az Európáról szóló kommunikációért” címmel közleményt[6] fogadott el. Átfogó célja a különböző uniós intézmények és a tagállamok által végzett tevékenységek közötti egységesség és szinergia megerősítése, könnyebb hozzáférést biztosítva a polgárok számára elősegítve azt, hogy jobban megérthessék az uniós szakpolitikák európai, nemzeti és helyi szinten gyakorolt hatását.

A közlemény tárgya a „jobban meghallgatni, jobban elmagyarázni és helyi szinten cselekedni” megközelítésű D-terv (2005–2007) jövője. A megközelítés bizonyos kiigazításokkal 2008-ban és 2009-ben, a Lisszaboni Szerződés ratifikálása alatt is folytatódni fog, megfelelően figyelembe véve a következő európai választásokat.

Célja, hogy hozzájáruljon a Bizottság kommunikációs politikájának egyik legfőbb célkitűzéséhez, amely szerint a polgárokat információkhoz kell juttatni, hogy tájékozottan folytathassanak vitákat az Uniót érintő kérdésekről.

A D-TERV ÉRTÉKELÉSE – EREDMÉNYEK ÉS TAPASZTALATOK

Az európai közélet kialakításának ösztönzése érdekében a D-terv előmozdította az uniós intézmények és az Unió polgárai közötti kétirányú párbeszédet, amely a valóságban és virtuálisan egyaránt megtörtént. Ez a megközelítés különösen hasznosnak bizonyult az Alkotmányszerződés franciaországi és hollandiai visszautasítása után az Európa jövőjéről folytatott párbeszéd elindításakor.

A Bizottság, valamint az egyéb uniós intézmények és szervek által irányított további programok mellett a D-terv elsődleges fontosságú szerepet játszott annak tesztelésében, hogy a civil társadalmi szervezetek milyen innovatív módon tudják bevonni az élet különböző területét képviselő szereplőket az Európa jövőjéről szóló vitákba, a következők ötvözésével:

- virtuális és valódi kommunikáció,

- deliberatív konzultáció és közvélemény-kutatás,

- országos, határokon átnyúló és páneurópai konzultációk.

Az internetes viták a Debate Europe (Vitassuk meg Európát!) weboldalon[7] folytak. A bizottsági képviseletek és a Europe Direct-központok is részt vettek a vitákban. A Bizottság tagjainak a D-terv keretében tett látogatásai fontos szerepet játszottak abban, hogy a különböző tagállamokban a nemzeti parlamentek, a civil társadalom, a vállalkozások és a szakszervezetek vezetői, valamint a regionális és a helyi hatóságok bekapcsolódjanak a vitákba. Ez igazolta a személyes kapcsolatok és az emberarcúbb EU fontosságát.

A Bizottság elsősorban civil társadalmi projekteket társfinanszírozott a D-terv részeként. A véletlenszerűen kiválasztott polgárok között találkozásokat szerveztek azok tagállamaiban és a határokon kívül is. A polgárokat ellátták a megfelelő tájékoztatással (pl. a megvitatandó témákról szóló olyan információkkal, amelyeket az Európai Parlament tagjaiból álló bizottság vizsgált felül) és megszüntették a nyelvi akadályokat, így a konzultációs folyamat során végig anyanyelvüket használhatták. Mindezek eredményeképpen képesek voltak lényegi vitát folytatni a döntéshozókkal és javaslatokkal előrukkolni az EU jövőjét illetően. Összesen körülbelül 40 ezren vettek személyesen részt a D-terv hat transznacionális projektjében, és becslések szerint több százezer polgár járult hozzá a projektekhez az interneten keresztül. A projekteket irányító civil társadalmi szervezetek vállalták fel a hírvivő szerepét, és a projektek különböző szakaszaiban politika- és médiahálózataikon keresztül terjesztették a polgárok véleményeit.

A D-terv civil társadalmi projektjei azt bizonyították, hogy a részvételi demokrácia hasznosan kiegészítheti a képviseleti demokráciát. A projektek igazolták a polgárokat érintő egyéb programok tanulságait, nevezetesen hogy a konzultációk emberi és politikai tapasztalatokkal egyaránt gazdagítják a részvevőket. Tekintet nélkül az Unióval kapcsolatos véleményükre, a polgárok nézetei jelentős változáson mentek keresztül a konzultációk során. A folyamat végén alig várták, hogy visszajelzést kapjanak a döntéshozóktól, különösen az uniós intézményektől és szervektől.

Ezért a Bizottság 2007 decemberében zárókonferenciát rendezett a D-terv hat, a polgárokhoz intézett projektjéről, amelynek címe: „Európa jövője – a polgárközpontú programok” ( The Future of Europe — The Citizens’ Agenda ) volt. A részvételi demokráciát középpontba helyező számos transznacionális projektben részt vevő polgárok első ízben tudták óhajaikat páneurópai szinten összefoglalni és a döntéshozókhoz eljuttatni.

Az ennek eredményeképpen létrejövő ajánlásokat a decemberi Európai Tanácsot megelőzően a polgárok nyílt levélben intézték az EU állam- és kormányfőkhöz, a nemzeti parlamentekhez, az uniós intézményekhez és az európai politikai pártokhoz (lásd a 2. mellékletet). A levélben a polgárok felszólították az európai politikai pártokat, hogy vegyék figyelembe ezeket az ajánlásokat politikai programjukban, és vitassák meg azokat a polgárokkal a 2009-es európai parlamenti választások fényében. Felkérték emellett az állam- és kormányfőket, hogy bátorítsák az aktív európai polgárság kialakulását a kormányzat valamennyi szintjén.

A polgárközpontú programok különféle módszereket szemléltettek ennek megvalósítására:

- a nemzeti internetes vitafórumok hálózatához kapcsolódó európai internetes vitafórum, amelyet a helyi, nemzeti és európai szintű eszmecserékkel ötvözték,

- többnyelvű, fokozottan interaktív weboldal, amelynek tartalmát a különböző uniós országokban felállított fókuszcsoportok alapján határozták meg és a célközönséget bevonó munkacsoportok visszajelzései szerint igazítottak ki,

- ugyanazon témákat tárgyaló, valamennyi tagállamban nagyjából ugyanakkor megrendezett nemzeti konzultációk, amelyeket a végén európai szinten foglaltak össze,

- páneurópai deliberatív közvélemény-kutatás, amelynek során a véletlenszerűen kiválasztott polgárok háromnapos vitában vettek részt,

- számos európai uniós tagállamban megrendezett helyi eszmecserék, amelyeket közvélemény-kutatással és a polgárok felszólalásairól készült videofelvétellel egészítettek ki.

E projektek bebizonyították, hogy minőségi és logisztikai szempontból egyaránt van lehetőség az uniós témákkal kapcsolatban részvételi demokráciára, helyi, regionális, nemzeti és határokon átnyúló szinten is.

Tartalmi szempontból a projektek arról tettek tanúbizonyságot, hogy a polgárok elvárásai és az EU jelenlegi hatásköre között olykor nagy a szakadék, például a szociális ügyek, az oktatás és a diplomácia/védelem terén. A konzultációkban való részvétellel az emberek jobban megismerték az uniós döntéshozatali folyamatot. A folyamat végén érthetőbbé vált számukra, hogyan lehet a döntéshozókat reagálásra késztetni, illetve a politikusok és a polgárok közötti szakadékot a jövőben csökkenteni.

A projektekből emellett egyéb érdekes tanulságot is le lehet vonni az időzítéssel, a résztvevők kiválasztásával, a moderátorok képzésével, a határokon átívelő és többnyelvű eszmecserék logisztikájával, valamint azon információkkal és szakmai tapasztalatokkal kapcsolatban, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az élet különböző területéről érkező polgárok tudatos vitát folytathassanak az Uniót érintő kérdésekről. A tudományos véleményhez és szaktudáshoz történő könnyű hozzáférés különösen fontos a laikusokat és a politikai döntéshozókat egyesítő részvételi folyamatokban.

A KÖVETKEZŐ LÉPÉS: VITASSUK MEG EURÓPÁT!

A D-terv első szakasza a folyamat „vita és párbeszéd” összetevőjére koncentrált. A D-terv folytatása egy lépést halad előre és a D, mint „demokrácia” elemre összpontosít, lehetővé téve a későbbiekben a polgárok számára, hogy óhajaikat közvetlenül a döntéshozókhoz juttassák el, és hogy jobban használják ki a folyamatban a média nyújtotta lehetőségeket. Ezért az új szakasz neve a Bizottság D-tervvel kapcsolatos weboldala után: Vitassuk meg Európát! (Debate Europe ).

A Vitassuk meg Európát! keretében az alábbiak fognak megvalósulni:

1. A civil társadalom polgárközpontú konzultációit meg fogják ismertetni a politikai döntéshozókkal. A polgárok következtetéseit maguk a polgárok fogják összefoglalni és a választott politikusokhoz, politikai pártokhoz és alapítványokhoz eljuttatni. Fontos esemény lesz a polgárok és a politikusok között a polgárok platformján kialakuló javaslatokról szóló eszmecsere. Ebben a folyamatban a Vitassuk meg Európát! az új európai politikai intézményi keretre fog támaszkodni, ideértve az európai szintű politikai pártokról és alapítványokról szóló új rendeletet[8].

2. Szoros együttműködés az uniós intézmények és szervek között (és amennyiben lehetséges, közös fellépések), az aktív európai partnerség előmozdítására irányuló törekvéseik hatásainak maximalizálása érdekében (polgárok fóruma, az Európai Parlament kommunikációs stratégiája a 2009-es választások előtt, Agora-eszmecserék a civil társadalmi szervezetekkel, a Régiók Bizottsága és a Gazdasági és Szociális Bizottság kezdeményezései).

3. A meglévő uniós kezdeményezések (ideértve az aktív polgárságot előmozdító bizottsági programok) kiaknázása, pl. az Európa a polgárokért (Europe for Citizens) program, az Európai Beilleszkedési Alap, a társadalmi kohézióra és a szegénység csökkenésére irányuló programok, a kultúrák közötti párbeszéd európai éve (2008) és az oktatás és a kultúra ösztönözte kreativitás és innováció európai éve egyéb egyszeri kezdeményezései, illetve az eParticipation (e-részvétel) előkészítő és vonatkozó tevékenységei, valamint az e-Inclusion (e-integráció ) elnevezésű kezdeményezés. Mindezek segítségével a Vitassuk meg Európát! meg fogja sokszorozni a Bizottság arra irányuló törekvéseit, hogy tudatosítsa a polgárokban az EU hozzáadott értékét (pl. a belső piachoz kapcsolódó sikertörténetek – barangolási (roaming) mobiltelefon-díjak, fapados légitársaságok, a regionális fejlődési szintek kiegyenlítése, környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem).

4. A D-tervhez kapcsolódó egyéb sikeres tevékenységek továbbvitele (internetes viták, az uniós tisztviselők és a polgárok közötti kapcsolat megerősítése, a bizottsági és az európai parlamenti információs hivatalok közötti együttműködés, az EU információs pontjainak felhasználása a helyi szintű tevékenységek megerősítésére).

A polgárok eszmecseréinek és a képviseleti politikai szerveknek az összekapcsolása

Általános igény mutatkozik arra, hogy a nemzeti és az európai szintű politikákat összekapcsoljuk. Támogatni kell az európai politikai pártokat az arra vonatkozó erőfeszítéseikben, hogy részt vegyenek a nemzeti közszférában megrendezett eszmecseréken. Az európai választási kampány során az európai témájú kérdéseket különösen előtérbe kell helyezni, és a polgároknak a mindennapi életükben érezniük kell az európai szinten született politikai döntések hatását.

A Vitassuk meg Európát! katalizátorszerepet fog betölteni a fent említett szakadék megszüntetésére irányuló, már folyamatban lévő bizottsági kezdeményezések megerősítése érdekében. Társfinanszírozni fogja a civil társadalmi szervezetek által irányított, a polgárok konzultációjára vonatkozó páneurópai projektet, együttműködve agytrösztökkel, kutatási szervezetekkel és egyetemekkel, politikai pártokkal és alapítványokkal. Nemzeti és regionális szintű fellépéseket fog emellett előmozdítani, lehetővé téve az élet minden területét képviselő résztvevőknek, hogy eszmét cseréljenek, összegezzék nézeteiket és megbeszéljék azokat a döntéshozókkal, bevonva a folyamatba a médiát is.

A kezdeményezés az európai szintű politikai pártokról és alapítványokról szóló új uniós rendeletre épít, amely a D-terv első szakasza eredményeképpen hozott egyik gyakorlati intézkedés volt. A rendelet kiszélesíti az európai politikai pártok tevékenységi körét és támogatja az európai politikai alapítványok létrehozását, amelyek fontos szerepet fognak játszani abban, hogy a polgárokat állandó, valódi és tudatos politikai párbeszédekben történő részvételre buzdítsuk.

Ezek az alapítványok 2007-ben cselekvési terveket nyújtottak be a Bizottsághoz, amelyek célja kísérleti tevékenységek végrehajtása volt 2008-ban: a polgárok figyelmének képzési szemináriumok segítségével történő felkeltése a következő európai választásokkal kapcsolatban, célzott kommunikációs tevékenységek, honlapok, illetve brosúrák, nemzeti alapítványokat és agytrösztöket tömörítő hálózatok kiépítése. 2008 szeptemberétől a politikai alapítványok állandó jelleggel támogatásban részesülnek.

A Vitassuk meg Európát! kiegészíti ezeket a törekvéseket, mivel arra szólítja fel a politikai alapítványokat: járuljanak hozzá a civil társadalom által szervezett polgárközpontú konzultációikhoz.

Az Európai Parlamenttel történő fokozottabb együttműködés

A 2007 decemberi Európa jövője – a polgárközpontú programok (The Future of Europe — The Citizens’ Agenda) című konferencia tanulságai szerint az uniós intézmények nagyobb hatásfokkal dolgoznak, ha közösen cselekednek és együttesen vesznek részt a polgárokkal folyó párbeszédekben. Ez lehetőséget kínál számukra, hogy az uniós demokrácia valamennyi spektrumát bemutassák. A polgárok pedig ezáltal jobban megérthetik az uniós döntéshozatali folyamatot. Az intézményközi együttműködés e formája európai, nemzeti és regionális szinten jelen lesz a Vitassuk meg Európát! projektjeiben.

Az Európai Parlament a választásokra vonatkozó kommunikációs stratégiájában az uniós intézményeket szoros együttműködésre szólította fel: a Vitassuk meg Európát! hozzá fog járulni e célkitűzés eléréséhez. Az aktív európai polgárság előmozdítása céljából ugyanakkor nem csupán az Európai Parlamenttel, hanem a Régiók Bizottságával és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal történő együttműködés is elsődleges fontosságú. Valamennyi intézmény/szerv jelentős tapasztalattal rendelkezik polgári fórumok szervezésében.

A Bizottság készen áll arra, hogy együtt dolgozzon a elkövetkező olyan uniós elnökségekkel, amelyek hajlandók különböző uniós intézményeket és szerveket, illetve polgárokat tömörítő csúcstalálkozókat szervezni, és ezzel olyan platformot létrehozni, ahol az európai döntéshozók konkrét témákkal kapcsolatban meghallgathatják a polgárok véleményét.

Egységes bizottsági programok

A Vitassuk meg Európát! kiegészíti az aktív európai polgárság előmozdítását célzó többi bizottsági programot, illetve együttműködik ezekkel. A Vitassuk meg Európát! kezdeményezéshez kapcsolódó projektek megkülönböztető jegye az intézményköziség, valamint a politikához és a médiához fűződő kapcsolat – a regionális, nemzeti és páneurópai szinten megszervezett konzultációk eredménye a polgárok, valamint a tagállamok és az összes uniós intézmény döntéshozói között kialakuló tájékozottságon alapuló, nyílt vita lesz.

A Vitassuk meg Európát! ajánlatkéréseinek megszövegezése biztosítani fogja, hogy a kiválasztott projektek figyelembe vegyék a Bizottságnak az aktív polgárság előmozdítására irányuló általános politikai törekvését, különösen a következőket:

- Az Európa a polgárokért (Europe for Citizens ) program, amely szereplők széles skálájának (helyi hatóságok, civil társadalom, vállalatok és fogyasztóvédelmi szervezetek, polgárok) támogatást biztosítva mozdítja elő az aktív európai polgárságot, így e szereplők különféle módokon (hagyományosan: testvérvárosi programokban, transznacionális civil társadalmi projektekben, vagy innovatív módon: polgárok bizottságaiban) cselekedhetnek, vitatkozhatnak és folytathatnak párbeszédet egymással, illetve kapcsolódhatnak hálózatba.

- A kultúrák közötti párbeszéd európai éve (2008) amelyben valamennyi uniós intézmény/szerv részt vesz, illetve az oktatás és a kultúra ösztönözte kreativitás és innováció európai éve (2009).

- Az európai politikai pártok és alapítványok, amelyek bizottsági támogatással arra törekednek, hogy felhívják a polgárok figyelmét a következő európai parlamenti választásokra.

- Az Európai Beilleszkedési Alap. A bevándorlók beilleszkedésének folyamatával kapcsolatban szoros partnerségi viszony áll fenn a különböző szintű kormányzati, és nem kormányzati szereplők között (pl. munkaadók, szakszervezetek, vallási szervezetek, civil társadalom, bevándorlói szervezetek, illetve a bevándorlókat segítő média és nem kormányzati szervezetek között).

- Az eParticipation (e-részvétel ) előkészítő tevékenységei, amelynek célja a polgároknak a jogalkotási és döntéshozatali folyamatba való bevonása uniós szinten, új technológiák felhasználásával. A polgárok és az európai intézmények közötti interakció új formái már tesztelés alatt állnak.

- A hetedik kutatási keretprogram által a kormányzás és a polgárság (Social Sciences and Humanities Work Programme), illetve a tudományok (Science in Society Work Programme) terén finanszírozott kutatási és egyéb kezdeményezések[9].

A D-tervvel kapcsolatos egyéb kezdeményezések további lépései

A Vitassuk meg Európát! a tagállamokban már beindított kezdeményezésekkel együtt fogja kifejteni hatását, amelyek közül az intézményközi cselekvés szempontjából sokban rejlik értékes lehetőség. Ezek közé tartozik:

- Kísérleti információs hálózatok (Pilot Information Networks) — a hálózatra vonatkozóan a szerződéskötés már megtörtént. A hálózatok segítségével európai, nemzeti és regionális parlamenti képviselők, újságírók és más európai véleményformálók találkozhatnak és oszthatják meg egymással információikat, tudásukat és az Uniót érintő ötleteiket. A kísérleti információs hálózatok segítségével a nemzeti parlamentek fokozottabban rész tudnak venni az Európát érintő eszmecserében. Az internet, valamint az egyéb online eszközök és virtuális találkozók segítségével „ötletek hálózatát” alakítják ki, illetve elősegítik, hogy a média és a politikusok tudomást szerezzenek az innovatív civil társadalmi projektekről.

- Európai közéleti találkozóhelyek – a madridi, tallini és dublini bizottsági képviselet és az európai parlamenti információs hivatal közösen európai közéleti találkozóhelyeket hozott létre, amelyek kiállításokat, vitafórumokat, szemináriumokat és képzéseket rendeznek uniós ügyekkel kapcsolatban. A tervek szerint e kísérleti projektet más fővárosokra is kiterjesztik, először is Rómára, Londonra, Koppenhágára és Berlinre.

- Polgárok fóruma – az Európai Parlament, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság és a Régiók Bizottsága fórumokat szerveznek a polgárok számára a tagállamokban. A Vitassuk meg Európát! arra ösztönzi a különféle uniós intézmények és szervek tagjait, hogy az „Európai Kerekasztal a Demokráciáért” elnevezésű, a D-terv keretén belüli kezdeményezés[10] alapján közösen vegyenek részt az ilyen fórumokon.

- A tagállamokban tett látogatások – a biztosok a D-terv keretében a tagállamokban tett látogatásaik során nemzeti parlamentekhez, regionális és helyi hatóságokhoz, médiához és a civil társadalomhoz jutottak el. A bizottsági tisztviselőket arra buzdították, hogy látogassanak el volt iskoláikba. A Vitassuk meg Európát! az ilyen személyes kapcsolatok további kialakítását is támogatja, a Bizottságnak a személyzet kötelezettségvállalására vonatkozó stratégiájával[11] összhangban, amely arra ösztönzi a Bizottságnál dolgozókat, hogy az intézmény "nagyköveteként" aktív szerepet játsszanak a kommunikáció terén, például az ilyen iskolalátogatási program vagy az Enterprise Europe Network (a vállalkozások támogatására hivatott európai hálózat) segítségével. A Vitassuk meg Európát! hasonló tevékenységekre szólítja fel a többi uniós intézmény és szerv tagjait és tisztviselőit.

- A helyi szintű cselekvések fokozott megerősítése – a Europe Direct-központok a Bizottság képviseleteivel karöltve vitafórumokat, eszmecseréket és szemináriumokat szerveztek a tagállami fővárosokon kívüli városokban. A Vitassuk meg Európát! folytatni fogja az ilyen tevékenységek kialakítását, annál is inkább, mivel 2009-ben beindul a Europe Direct-központok „második generációja”.

- Az Eurobarométer-közvéleménykutatások újragondolása – a Bizottság Eurobarométer-közvéleménykutatásai figyelembe fogják venni a D-terv projektjeinek első szakaszából levont tapasztalatokat: a projektek páneurópai skálán történő deliberatív közvélemény-kutatási technikákat teszteltek az EU jövőjével kapcsolatban.

- Internetes viták – a D-tervnek szentelt Debate Europe (Vitassuk meg Európát! ) weboldalt 2008 januárjában átalakították, hogy több lehetőség legyen az adott uniós témákról folyó interaktív vitákra az internethasználók körében, a Bizottság képviseleteinek részvételével. Az internetes eszmecserék jelenlegi újraindítását 2008 folyamán és 2009-ben hasonló online viták fogják követni.

FELHÍVÁS AJÁNLATTÉTELRE ÉS DECENTRALIZÁLT TEVÉKENYSÉGEK

A Vitassuk meg Európát! segítségével a Bizottságnak az aktív európai polgárság előmozdítására irányuló átfogó törekvése egy integrált intézményközi erőfeszítés részévé válik, amely a kormányzat valamennyi szintjén működő döntéshozókhoz szól.

A javaslatok szerint kétszintű stratégiát kellene bevezetni, 7,2 millió eurós költségvetéssel:

- páneurópai szint: centralizált ajánlattételi felhívás egy átfogó, 27 tagállamot felölelő transznacionális projekt társfinanszírozására (2 millió EUR),

- nemzeti és regionális szint: decentralizált felhívások és tevékenységek helyi projektek támogatására (5,2 millió EUR)[12].

Páneurópai szinten az ajánlattételi felhívás ki fogja kötni, hogy – figyelembe véve a részvételi demokráciára irányuló, első transznacionális projektekből levont tanulságot – a Vitassuk meg Európát!:

- polgárközpontú konzultációkat szervez valamennyi tagállamban,

- európai szintű következtetéseket von le, és továbbítja őket az európai politikai szervezetekhez,

- a választott képviselőkkel és európai politikai szervezetekkel folytatott párbeszédre buzdítja a polgárokat, szoros együttműködésben az Európai Parlamenttel, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal és a Régiók Bizottságával.

Nemzeti és regionális szinten a Bizottság képviseletei:

- 2008-ban körülbelül 140 fellépést terveztek meg az Unióról szóló nyílt vita létrehozása érdekében,

- különleges igényekhez szabott tevékenységeket (pl. iskolákat és ifjúsági központokat megcélzó tevékenységek, kiállítások, fesztiválok, konferenciák, szemináriumok, nem kormányzati szervezetekkel folytatott vitaestek stb.) társfinanszíroznak helyi ajánlattételi felhívások segítségével.

- az ilyen tevékenységeket egyéb uniós intézményekkel és szervekkel közösen szervezik, például az európai közéleti találkozóhelyekkel, a kultúrák közötti párbeszéd európai évével, valamint az oktatás és a kultúra ösztönözte kreativitás és innováció tervezett európai évével, illetve az EU nemzeti kulturális intézeteivel.

A tagállam helyzetétől függően még az országos szintű nem kormányzati szervezetnek ítélt korlátozott finanszírozás is gyümölcsöző párbeszédet eredményezhet uniós témákban. A Bizottság képviseletei az Európai Parlament információs irodáival együttműködve a regionális és a helyi hatóságok bevonásával növelni fogják az ilyen párbeszédek hatását.

Ezek a kezdeményezések erősíthetik a meglévő és új regionális és helyi hálózatokat, és elősegíthetik a bevált gyakorlatok elterjesztését, az e-részvétel (e-Participation ) eszközei segítségével[13]. Ez számot tarthat az európai választásokon induló politikusok érdeklődésére is, akik e párbeszédeket használhatják a választókkal folytatott párbeszéd kiindulópontjaként.

KÖVETKEZTETÉS

A polgárok bevonása az európai döntéshozatalba

A nyilvánosság kizárólag élénk és nyílt vitán, valamint az európai ügyekben való aktív részvételen keresztül fogja támogatni az Uniót. A Bizottság által szervezett, a különféle politikai témákról az érintett felekkel és a nagyközönséggel folytatott konzultációkon kívül az Uniónak több politikai tartalmú vitára és figyelemfelkeltő tevékenységre van szüksége, amennyiben el akarja érni célkitűzéseit és megfelelő politikákat kíván végrehajtani. Ez a Bizottság kommunikációs politikájának[14] egyik fő célkitűzése: a polgárok bevonása az uniós ügyekbe az aktív európai polgárság előmozdításával .

A politikai döntéshozókkal létrejövő kapcsolat

A politikai pártok és választott képviselőik különlegesen kedvező helyzetben vannak ahhoz, hogy az európai témákat bevonják a nemzeti szintű vitákba, és hogy határokon átnyúló nyílt vitát generáljanak Európa-szerte. A határokon átnyúló kommunikációs csatornáknak elő kell mozdítaniuk a vitát és a párbeszédet az európai menetrenddel kapcsolatos kérdésekben. A Bizottság az európai politikai pártok létrehozásának elősegítését megcélzó jogalkotási javaslatokon, illetve polgárközpontú programokon, nem kormányzati szervezeteket bevonó tevékenységeken és a D-terven keresztül járult hozzá e csatornák kialakításához.

A végrehajtott kísérleti projekteket követően azt kell biztosítani, hogy a döntéshozatali folyamatok figyelembe vegyék a projektek végeredményét. A D-terv első szakasza igazolta, hogy egyértelműen szükség van olyan intézkedésekre, amelyek megerősítik és kiszélesítik az európai kérdésekről folyó politikai vitát, és hogy a részvételi demokrácia hasznosan kiegészítheti a képviseleti demokráciát.

A következő szakaszban (2008-ban, 2009-ben, illetve az európai parlamenti választásokat követően) a Vitassuk meg Európát! működési keretet fog biztosítani a polgárok bevonásához, a kapcsolatok kialakításához és a partnerség létrehozásához. Mindezt ugyanakkor hosszú távon is értékelni kell: a Vitassuk meg Európát! elnevezésű kezdeményezéssel meg kívánjuk változtatni azt az általános nézetet, amely szerint az uniós ügyek túlságosan elvontak és túlságosan távol állnak a nemzeti közélettől ahhoz, hogy számot tarthassanak a polgárok érdeklődésére; a kezdeményezés lehetőséget biztosít a nemzeti és az európai kérdések gyakran mesterséges különválásának megszüntetéséhez.

Annex 1: Plan D project descriptions

Annex 2: Open letter / recommendations from the participants at the concluding conference of the six Plan D citizens’ projects

Annex 3: Draft centralised call for proposals

Annex 4: Draft decentralised call for proposals

ANNEX 1

Citizens' consultations projects co-funded by the Commission in the framework of Plan D in 2006-2007 projects

Speak Up Europe

- Co-ordinator: European Movement International

- Amount of the project: EUR 1,039,310.63

- Grant from the EU budget: EUR 719,375.70

- Pan-European

- An integrated approach combining virtual and face to face communication, both on a European level and on a national level.

- Virtual: each partner created a national web site. Web animation (e.g. cartoon "What has Europe ever done for us?).".

- Face to face: a series of local, national and European events.

- 27 000 people had taken part physically in the project by the end of September 2007.

- Specific multimedia site targeting youth, called "European Vibes".

- Specific site launched by one of the partners, Euractiv, called "EU debates and opinions" to promote the outcome of Speak Up Europe had received 110 000 viewers by end of September 2007.

European Citizens' Consultations

- Co-ordinator: King Baudouin Foundation

- Amount of the project: EUR 2.715.376,60

- Grant from the EU budget: EUR 1.895.751,95

- Pan-European.

- Deliberative consultation of citizens on a national level, on the basis of an agenda set at European level by a sample of citizens.

- European synthesis of the outcome of the national consultations and a European web site.

- 1 800 citizens participated in the project altogether.

- Feedback from 1 000 out of the 1 800 citizens involved via an evaluation survey.

Tomorrow's Europe

- Co-ordinator: Notre Europe

- Amount of the project: EUR 1.352.500

- Grant from the EU budget: EUR 849.500

- Pan-European

- Europe-wide deliberative poll.

- 3 550 citizens polled on the future of the EU.

- 362 of them were randomly selected to deliberate for three days in Brussels, with the help of experts.

- They filled in a questionnaire at the beginning of the deliberative phase and were polled at the end to measure the evolution of their views.

Our message to Europe

- Co-ordinator: Deutsche Gesellschaft e.V.

- Amount of the project: EUR 358.000,00

- Grant from the EU budget: EUR 250.000,00

- Germany, Austria, Slovakia, Czech Republic, Poland.

- 4 000 participants altogether.

- 70 intensive dialogue events (54 in Germany, 4 in Austria, 4 in Slovakia, 4 in Czech Republic, 4 in Poland) with panel discussions.

- Opinion polls carried out during those events: 2600 people polled altogether, under 21 and over 21.

- In 20 of the events people had the opportunity to have their individual "message to Europe" recorded on video - 300 audiovisual messages collected altogether.

Radio Web Europe

- Co-ordinator: CENASCA-CISL

- Amount of the project: EUR 794.475,03

- Grant from the EU budget: EUR, 556.132,50

- Italy, Lithuania, Austria, UK, Spain, Portugal, Malta.

- Creation of a multimedia and interactive website targeting 18-35 years old. Content determined by face to face meetings with target audience through focus groups (two per country). At a second stage, workshops to collect feedback.

- National reports served as a basis for a synthesis report.

- Users can view and download audiovisual products and post their own (comments, videos, interviews, games, cartoons…). At the end of the project, website hosted 200 multimedia products. Average number of monthly visits: 5 000.

Our Europe-Our Debate-Our Contribution

- Co-ordinator: European House Budapest

- Amount of the project: EUR 364.000

- Grant from the EU budget: EUR 254.500

- Hungary, Austria, Italy, Slovakia and Slovenia.

- Fostering debate at grass-root level by meeting people in the streets and public transport, asking them to reply to a questionnaire (also posted on the project's English-language website).

- A "regional events" dimension (face to face meetings).

- A European bus touring the five countries, displaying a "European labyrinth" at every stop which people were invited to enter with a "European passport". People's views were recorded on video at every stop.

- The aim was to collect 2 500 people's views on Europe either through the questionnaire or by video.

Projects co-funded by the Commission Representations in the framework of Plan D in 2007-2008

Representation | Project |

Bulgaria | Regional Dialog Open Forum: Women for Social Inclusion |

The Tender Europe: targeting more marginalised social groups – meetings and debates in schools, youth organisations, municipalities, chambers of commerce etc. |

An Investment for Creating Qualified and Internationally Educated Young People Corresponding to the Requirements of the European Single Market: Advertise the possibilities provided through European funding under the ERASMUS Program. |

No to Discrimination in United Europe: Let us Talk about the Different! Civic debate on issues related to discrimination and dissemination of EU best practices in the field of anti-discrimination measures in the cross-border region Svishtov (BG) - Zimnitch (RO). |

Czech Republic | Gender Studies OPS: Flexicurity/labour market/ professional-private life - survey, video, discussions, leaflets, audit of pre-school establishments. |

Klub mladych Evropanu, o.s.: Generation EU: Target group - young people 15-19years. Workshops on labour market, education, security, freedom, future, European social model, European identity/values, 1 national conference. |

Denmark | Your Europe |

Food Safety in the Consumers’ EU |

Gender Divided Labour Market and Violence against Women |

Global Citizen and EU |

The Model Parliament |

Estonia | Federation of Estonian student unions - Estonia in the EU’s higher educational system (seminars, conference, articles in student press, discussions on internet forums, publication). |

Junior Achievement Estonia - Youth Entrepreneurship Conference on gender equality Project activities. |

NGO umbrella organisation in Viljandi - promotion of equal opportunities of local level citizens in the EU (conference, seminars, youth forum, study visit to Finnish rural areas). |

France Paris | Europe, the future and citizenship in the Aquitaine region. |

Brittany youth's contribution to a European strategy to limit the scale of climate change. |

Know more about Europe to understand it better. |

Young European prize. |

Les Eurois, citizens of Europe. |

Europe for and by the young. |

A silent majority: women in the EU. Awareness raising among women, a major stake for the future of Europe. |

Etats généraux de l'Europe. |

Etats généraux de l'Europe. |

Deedale – Vendée region. |

Hungary | Launch of the Hungarian chapter of the European Youth Parliament (Pillar Foundation) |

National consultation of women (Partners Hungary Foundation) |

Climate Change Youth Campaign (WWF Hungary) |

Ireland | Institute of European Affairs (Future of Europe including immigration; crime and terror; climate change; Reform Treaty; Citizens Europe; EU@50; What has Europe done for citizens; use of overall theme "Europe 2.0". Use of web based products to widen and deepen the debate; meetings and debates across colleges, and other centres; production and dissemination of publications; explaining the new Treaty to different groups and especially the target groups; specifically target young professionals. Virtual tools and meetings, debates, high visibility events; dedicated Europe 2.0 website; podcasts; production of "6 Pack" information items for use with the target groups; production of a book "What the Reform Treaty Means", pamphlets; Young Professional network; high profile discussions and debates. |

Irish Countrywomen's Association (ICA) : legal rights in Europe; Irish farm Families; Quality of Life in Europe; Migration; Social Reality. Regional Seminars; training of co-ordinators; use of co-ordinators for training and organisation of seminars; use of expert speakers. Focus is on 16,000 families. |

Latvia | Regional debates on social reality |

Youth observers in local and district authorities on cohesion and regional policy |

Training of multipliers - schoolchildren and teachers - on corruption and transparency issues |

Malta | Fondazzjoni Temi Zammit |

Portugal | Porto, Coimbra, Santarém, Évora and Faro Environment protection / Energy- Youth |

National: Future of Europe; Europe in the world; Migrations; Security - Youth |

All islands of the archipelago of Azores European integration; Future of Europe; Europe in the world |

Vila Real district Prosperity; Solidarity; Segcurity and Freedom e Liberdade; Future of Europe; Europe in the world |

Beira Interior Solidarity – European Year Equality; European Year of Intercultural Dialogue; Cohesion and Rural Developement Sept.2007 to August 2008 |

Spain Madrid - Barcelona | Fundación Ciudadanía Euro activos. ex:talleres para jóvenes que quieren darle la vuelta a Europa |

Europa Action and Lobby Development of a multilingual forum. |

Infocentro de Zaragoza Europa Joven, 50 años de logros |

Casal d'Europa de Sabadell Euroaptive,T |

The Netherlands | Communicado Foundation Le Camping: Development of a pilot episode for six broadcastings for NL school TV. EU is visualised as a campsite; Member States are tents with their habitants. EU cooperation issues (enlargement, environment etc..) are explained through interaction of the actors in a comprehensible and educational way. |

ETV NL Europe is Fun! : Production of an educational project for secondary education scholars. A competition for digital EU stories, study materials and teachers training. |

Stichting Eggietalk (io) Eggietalk. Communication translation programme: pupils can communicate in their own language with pupils in other EU languages. |

Click on Europe. "Debatainment" with website and educational material for lower secondary education. Organisation aims at stimulating hard-to-reach target group to debate Europe in a competitive way. |

Nationaal oorlogsmuseum/ CHO Consultants Freedom and Democracy: Fundamental rights in Europe. Creating awareness and stimulating debate among youth in the national war museum. Electronic info pillars will be placed in the museum (including a voting system), and a website will be launched with small clips on 4 basic rights. |

Passage Christelijk-Maatschappelijke Vrouwenbeweging Living together in Europe: Project proposed by the 4 largest woman movements in NL combined. The target group is approximately 120.000 female members, including many housewives. Newsletter, symposium, study days and an EU crafts contest. spin-off through family, friends etc. Create awareness of European issues among the members and to promote woman participation (use of voting right) in the 2009 European Parliament elections. |

Nationale Jeugdraad All about Europe.nl: website aiming at providing youth with a complete overview of the EU, to facilitate a structured dialogue. Bundle all relevant info for youth in one website. Nationale Jeugdraad (National Youthcounsil) portal website: Allesovereuropa.nl. This portal will bundle all relevant EU information for youth and youngsters in an understandable manner. Advertising campaign. |

CED Groep Europe in the news: 8 special topics on the EU. Communication with pupils in other EU countries. EU section added to existing website.Website is part of "learning by discussing/debating" teaching method. |

United Kingdom London | Women in Northern Ireland – Connecting to Europe. Northern Ireland Women's European Platform. The platform aims to promote any charitable purpose for the benefit of women in Northern Ireland including the advancement of their education and development. |

My Voice in Europe The Community Development Foundation is a leading source of intelligence, guidance and delivery on community development in England and across the UK. The overall aim of the European and International Unit of CDF is to link and feed into practice and policy within the European and International arena by acting as a bridge between the UK and relevant international mechanisms. |

Voicing young people’s views on climate change Inspire, support and celebrate young people as agents for change in society. Their aim is to create a generation of young, active citizens, drawn from all sectors of the UK population who will be a force for change in achieving global social and environmental justice. |

Flexicurity: young workers’ views in a cohesion region Bevan Foundation,at the forefront of new thinking about achieving a fair and just Wales by carrying out research, organising conferences and debates, and by publishing articles and reports. |

Fem e-U Link,FATIMA Women's Network Innovation Centre. Fatima is a socially responsible minority ethnic-led organisation supporting the social and economic empowerment of all women through inter alia personal development, education and training, networking and engagement, as well as research and consultation. |

Forward Ladies Limited Non-profit business support network for women -networking opportunities, inspirational speakers, training, mentoring, coaching, business support and facilitates international trade missions. |

People and Politics Day-Europe: promoting democracy and active citizenship. Research, conferences, reports, promotion of democratic change. |

Decentralised communication actions planned by Commission Representations in 2008

Plan D decentralised actions planned for 2008 |

Action type | Member State | Associated communication priority | € |

1. Local calls | Programmed | UK | Energy & CC | 150 000 |

Italy | Intercultural Dialogue | 150 000 |

Netherlands | None | 142 000 |

Austria | 203 000 |

Germany | 200 000 |

Sub-total | 845 000 |

To be programmed | Amounts confirmed | Netherlands | None | 258 000 |

Malta | 150 000 |

Germany | 100 000 |

Slovakia | 50 000 |

Czech Rep. | 50 000 |

Lithuania | 20 000 |

Sub-total | 628 000 |

Amounts TBC | Latvia | None | TBC |

Slovenia | Reform Treaty | TBC |

Total | 1 473 000 |

2. Other actions | 3 429 867 |

Total Plan D | Allocated | 5 200 000 |

Requested | 4 902 867 |

ANNEX 2

Open letter / recommendations from the participants at the concluding conference of the six Plan D citizens’ projects

The future of Europe-the citizens' agenda Open letter to the EU Heads of State and Government, the National Parliaments, the European Union Institutions and European political parties |

Brussels, 9 December 2007

Next week, the Heads of State and Government of the European Union will sign the Lisbon Treaty. The EU celebrated its 50th Anniversary this year. Since 1957, the European Union has progressed from economic cooperation to a political union that affects the lives of almost 500 million citizens. This evolution also brings responsibilities for the political leaders of Europe. The permissive consensus that existed at the beginning has to be turned into an actively earned consensus in dialogue with the European citizens.

Associating citizens to the European construction is more than ever a fundamental issue. If we do not want the citizens to desert once more the European elections in 2009, political leaders need to regain the citizens' trust and confidence in the European project and show they care about citizens' involvement in the decision-making machine.

Plan D launched by Commission Vice-President Margot Wallström responded to this challenge in a novel manner. It co-financed a series of projects to learn how ordinary citizens can be invilved in the EU decision-making and how they view the EU's future. This exercise responds to a basic value of the EU in the 21st century: active citizenship.

The European Movement International, the King Baudouin Foundation, Notre Europe, Deutsche Gesellschaft, European House Budapest and CENASCA-CISL, with a large network of partners across Europe have engaged actively in Plan D. A series of grass roots debates, consultations, polls and events aimed at consulting citizens on their visions of Europe have been carried out in a number of Member States, while deliberative polling and consultation has taken place on a pan-European scale.

Thousands of citizens took part in those projects throughout the European Union in 2007. Over 250 of them have assembled in Brussels on 8 and 9 December to debate on the major concerns which have emerged through Plan D. There was a clear consensus among participants that more opportunities of this kind should be provided to involve citizens in the debate over Europe's future.

They have structured these concerns into three themes:

1. The human aspects of globalisation

2. Enlargement, political integration and EU citizenship

3. The EU's role on the world stage.

They have consolidated their conclusions into a single set of recommendations (annexed to this letter).

They have debated those recommendations with decision-makers representing the EU institutions as well as the present Portuguese and future Slovenian Presidencies of the EU:

- Mrs. Margot Wallström, Vice-President, European Commission.

- Mrs Jillian van Turnhout, Vice-President, European Economic and Social Committee.

- Mr. Ivo Opstelten, Mayor of Rotterdam, Member of the Committee of Regions,

- Mr. Pierre Jonckheer, Member of the European Parliament

- Mr. Valter Lemos, Portuguese Secretary of State for Education,

- Ambassador Igor Sencar, Permanent Representative of Slovenia.

They call on the European political parties to address those recommendations in their programmes and to discuss them with citizens in view of the elections to European Parliament in 2009.

They call upon the EU Heads of State and Government, both in their capacity as European but also as national leaders, to heed those recommendations and thereby encourage the development of active European citizenship, without which there cannot be a truly political Union.

They call for the dialogue with citizens on European issues to be continued and deepened in the future.

The participants to the conference on "The future of Europe-the citizens' agenda

Twenty–seven recommendations |

1. As work is considered a crucial dimension for individual emancipation, the welfare systems should protect citizens’ life conditions during periods of transition for example by providing people with an unemployment indemnity when changing jobs.

2. Citizens expect more action from the EU in the area of social policy and social cohesion in order to fight the black market, reduce salary gaps, promote gender-equality, ease unemployment and to make it attractive to work longer before retiring.

3. The EU should promote equal rights, comparable standard of living in all EU member states and foster equal opportunities through harmonised social and economic policies and a welfare model for all member states.

4. The Member States and the EU should make sure that migrants enjoy equal rights and opportunities and have access to education and work if they observe the laws, rules and values of the host country and commit to learning the language.

5. The European migration policy , so far based only on restrictive measures, should adopt a more sophisticated approach aiming at the social and economic development of the involved countries. The EU needs to clarify its approach to economic refugee status.

6. Migration needs to be acknowledged as one of today’s most pressing issues, and cannot be tackled without a coherent development aid strategy.

7. The EU should ensure that part of each country’s national curriculum, in both schools and universities , requires a section on Democracy and European Citizenship, to ensure a greater understanding of the EU, its history, and its opportunities.

8. The EU should show more commitment to educational promotion in general but also specifically regarding European issues, e.g. through the expansion of existing educational EU programmes or the establishment of new EU programmes as well as the incorporation of the European integration process as a central topic in the national school curricula.

9. Exchange projects need further support to encourage young people to recognise the importance of their EU citizenship in the global context.

10. The EU should help preserving, appreciating and respecting the diversity of peoples, knowledge, customs and languages identities - while recognising common and shared European values.

11. Integration strategies such as the educational policy incorporating the EU into school curricula will favour the development of a European identity.

12. The EU should prioritise creating and communicating a new ‘memory’ about Europe , to move away from the stereotypes associated with certain countries and history, so that all citizens can be valued and we can understand each other better.

13. The EU should increase opportunities for a more active, direct participation of European citizens from all walks of life in policy-making through regular citizen Plan D-type participatory projects, debates, public hearings, etc. at EU but also at regional and national levels. More transparency-more influence for European citizens!

14. The EU should make sure that the current citizen recommendations are considered and discussed not only by the EU but also national policy-makers or become part of existing policy-making processes (e.g. impact assessments, public consultations). The EU should not only listen but also learn.

15. The EU should become more interactive, citizen friendly and inclusive, recognising the growing significance of regional approach and identity . New and innovative information technique should be used to improve communication with citizens especially young people. Specific attention has to be paid to the frequently neglected gender issues.

16. Climate change and energy security cannot successfully be dealt with at the national level alone. The EU should be given stronger powers to develop a common energy policy and ensure that Member States live up to the commitments they have made at European level.

17. In a global world, it makes sense for the EU to take greater responsibility than today in the fields of military action, foreign aid and diplomatic relations . The EU should be able to speak with one voice on a global level to defend its values.

18. The EU can be more efficient than national governments in security, police and struggle against drugs traffic and cartels .

19. The EU should lead the world in protecting the environment and promoting clean energy.

20. Europe should develop a strong voice on the global stage with common foreign and security policies that promote peace , security in regional conflicts democracy and the respect for human rights providing for a strong role model across the world, whilst recognizing the importance of the nation state.

21. The EU should show a united front in international affairs ; the current practice is influenced too much by national short-term interests and considerations.

22. The EU should tackle the impact of Europe’s energy use on both the economy and the energy and foster the transition to environmentally clean, safe and sustainable energy sources.

23. European citizens want the EU to take the lead when it comes to social, energy and environmental standards on a global level.

24. The EU should develop specific educational and action-oriented programmes for citizens on global issues such as trade, energy and the environment.

25. The EU should coordinate its aid programmes with NG Os engaged in humanitarian work to bring timely and efficient relief to crisis regions or to promote sustainable development.

26. The EU should lower barriers to international trade as, overall, freer trade benefits developed and developing countries.

27. The EU should show more commitment in the fields of international peacekeeping as well as humanitarian aid during catastrophes.

ANNEX 3

CENTRAL CALL FOR PROPOSALS - DG COMM No < A2-1/2008 > Financial support for an initiative emanating from organisations with a significant trans-national dimension as provided by the European Commission’s Debate Europe Communication

1. INTRODUCTION/BACKGROUND

On 13 October 2005 the Commission approved its Communication to the Council, to the European Parliament, to the European Economic and Social Committee and to the Committee of the Regions: Plan D for Democracy, Dialogue and Debate.

This was a listening exercise so that the European Union can act on the concerns expressed by its citizens. The Commission aimed to stimulate debate and widen recognition for the added value that the E U provides.

It was a two-way process which:

- informed the public about the EU's role, with examples of its projects and achievements,

- identified their expectations for the future in return.

On 29 November 2006 Vice President Wallström presented an information note to the College of Commissioners on Plan D – Widen & deepen the debate. The purpose of this was to take stock and further widen and deepen the debate in the period of reflection.

On 2 April 2008, the Commission adopted a Communication to the Council, the European Parliament, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions entitled "Debate Europe-building on the experience of Plan D for Democracy, Dialogue and Debate". It noted that the first phase Plan D focused on the "debate and dialogue" part of the process. The next phase of Plan D will take this process one step further and focus on "D for democracy", further enabling citizens to articulate their wishes directly to decision-makers and making better use of the media in the process. This new phase has been named "Debate Europe".

In October 2005 the Commission launched a series of Europe-wide civil society projects for 2006,which it co-financed. In 2007, it promoted a further series of initiatives, targeting young people and women in particular.

2. OBJECTIVES

One of the key lessons from this first round of projects and the concluding conference of Plan D is that the interface between citizens and EU decision-makers needs to be strengthened to ensure that issues of interest and concern Europe-wide are debated and addressed at a European level. There is a need to communicate those Europe-wide issues and concerns which affect to a large degree all of Europe's citizens identified from consulting on a pan-European basis and to communicate these to European political decision-makers and media especially in view of the June 2009 European elections.

As a result, the Commission wishes to strengthen the existing debate about the future of Europe and its impact on citizens' daily lives by launching one or more pan-European projects with the following objectives:

In a first phase;

- Carry out a Europe-wide dialogue between citizens, political decision-makers and other key opinion formers through a series of debates/conferences/consultations and other events, with a view to ascertaining citizens' principal issues and concerns at a European level which touch their daily lives. This dialogue will ensure a close involvement of the other EU institutions (EP, EESC, COR) and European political parties' foundations.

- The conclusions arising from these events would be synthesised and made public . At a concluding event they should be presented to European decision makers to give them the opportunity to react and take into account the concerns of the European electorate. This phase of the project should be completed ideally before the June 2009 European elections.

In a second phase, the contractor could continue with a series of meetings with newly-elected MEPs and representatives from the principal European media (television, radio, press).

In carrying out both phases, the contractor will take into account the European Year of Intercultural Dialogue and on-going Commission programmes such as Europe for Citizens and e-Participation.

The resulting projects will involve consortia of civil society organisations with a view to replying to these objectives on a Europe-wide scale. These consultations will complement those planned to be held at local level designed to address concerns focused on European issues with a more local impact.

3. TIMETABLE

3.1. Submission of applications

Publication of call beginning April 2008.

Applications must be submitted by end June 2008 at the latest.

Contracts will be signed September 2008.

Please read carefully section 10 of this call for proposals concerning the procedures for submitting applications.

3.2. Duration of projects

The project should begin between 1 September and 1 October 2008 and will be in two phases as described above.

The first phase will be completed by mid-May 2009 (before the European elections) and the second phase by 1 November 2009.

Applications must clearly state the project's starting and finishing dates (dd/mm/yy).

The maximum duration of projects is 14 months.

However, if, after the signing of the agreement and the start of the project, the beneficiary observes that, for fully justified reasons beyond his control, it becomes impossible to complete the project within the scheduled period, an extension to the eligibility period may be granted. A maximum extension of 3 months will be granted, provided that this is requested before the deadline specified in the grant agreement. The maximum duration will then be 18 months.

The period of eligibility of expenditure resulting from implementation of a project will begin on the day of signature of the grant contract by the last of the parties. If the nature of the project requires the project to start before the contract is signed, expenditure may be considered eligible before the signature of the contract. Under no circumstances can the eligibility period start before the date of submission of the grant application.

3.3. Information on the results of the selection

It is planned that applicants will be informed of the outcome of the selection procedure in July 2008.

The lists of selected projects will be published on the following website:http://europa.eu.int/comm/dgs/communication/grants/index_en.htm

Applicants whose applications have not been selected will be informed in writing.

4. FINANCING

The budget initially available for part-financing projects is estimated at € 2 000 000.

If during the 2008 budget year, additional amounts are allocated to boost the initial budget for this call for proposals, they might be allocated to co-financing projects which were adopted at the selection phase but not given priority for co-financing in the overall budget initially available. The Commission therefore reserves the right to set up a “reserve list” of proposals evaluated positively in order to take account of the resources actually available in the 2008 budget.

The grant awarded may not exceed 70% of the total eligible project costs.

Community contributions are meant to facilitate the implementation of a project which could not otherwise be implemented easily without the support of the European Union. They are based on the co-financing principle.

Consequently, a minimum of 30% of the total estimated eligible expenditure of the project must come from sources other than the European Union budget. Applicants must include evidence that co-financing is available (secured) for the remainder of the total cost of the project.

The Commission intends to finance 1 to 2 projects for a budget of € 1 or € 2 million in total..

The European Commission reserves the right not to distribute all the funds available.

The amount allocated by the Commission may not in any circumstances exceed the amount requested. Moreover, the Commission reserves the right to award a grant lower than the amount requested by the applicant.

An organisation is not entitled to receive more than one grant from the Commission for the action covered by the selected project.

After approval by the Commission, a “grant contract”, a draft of which is reproduced at Annex VI, expressed in euros and specifying the conditions and the financing level, will be concluded between the Commission and the beneficiary. The originals of the finance contract must be signed and returned to the Commission immediately for signature. The Commission will be the last party to sign.

The payment methods are detailed in the draft contract (Article I.4), with a list of eligible and ineligible costs (Article II.14 of the general conditions and Article I.3 of the special conditions of the grant contract).

5. ELIGIBILITY CRITERIA

Applications which comply with the following criteria will be the subject of an in-depth evaluation.

5.1 . Eligible countries

Grant applications are eligible if they are presented by organisations having a legal status and established in one of the 27 Member States.

Organisations established in countries other than the countries listed above are not eligible.

5.2 . Types of cooperation eligible

The types of cooperation eligible include partnerships. The term partnership/partners implies full or partial active intellectual collaboration in the execution of the project. In no case will financial support alone (sponsorship) be deemed to constitute a partnership. However, any financial support accompanied by active intellectual collaboration in the execution of the project will be accepted as a partnership. In all cases, the purpose of partnership is to add value to the project.

6. EXCLUSION CRITERIA

Applicants must certify on their honour, by signing the application form, that they are not in one of the situations mentioned in Articles 93 and 94 of the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities (Council Regulation (EC, Euratom) No 1605/2002 of 25 June 2002), which are listed below.

Applicants will be excluded from participating in this call for proposals if they are in one of the following situations:

a) they are bankrupt or being wound up, are having their affairs administered by the courts, have entered into an arrangement with creditors, have suspended business activities, are the subject of proceedings concerning those matters, or are in any analogous situation arising from a similar procedure provided for in national legislation or regulations;

b) they have been convicted of an offence concerning their professional conduct by a judgement which has the force of res judicata;

c) they have committed serious professional misconduct recorded by any means that awarding authorities can justify;

d) they have not fulfilled obligations relating to the payment of social security contributions or the payment of taxes in accordance with the legal provisions of the country in which they are established or with those of the country of the contracting authority or those of the country where the contract is to be performed;

e) they have been the subject of a judgment which has the force of res judicata for fraud, corruption, involvement in a criminal organisation or any other illegal activity detrimental to the Communities’ financial interests;

f) following another procurement procedure or grant award procedure financed by the Community budget, they have been declared to be in serious breach of contract for failure to comply with their contractual obligations.

Applicants will not receive financial support if, during the grant allocation procedure:

a) they are subject to a conflict of interests;

b) they are guilty of misrepresentation in supplying the information required by the European Commission as a condition of participation in the grant award procedure, or fail to supply this information.

In accordance with Articles 93 to 96 of the Financial Regulation, administrative and financial penalties may be imposed on applicants who are guilty of misrepresentation or are found to have seriously failed to meet their contractual obligations under a previous contract award procedure.

To respect these provisions, the applicant and his partners must provide evidence that they are in none of the situations listed in Articles 93 and 94 of the Financial Regulation.

7. SELECTION CRITERIA

The selection criteria are designed to demonstrate the applicant’s capacity to see the project through to a successful conclusion.

Applicants must provide evidence of stable and sufficient sources of funding to maintain the activity throughout the period during which the project is being carried out and/or grant-aided, as well as evidence of their financial participation. The applicant must also provide evidence of professional competencies, qualifications and/or experience relevant to the proposed project.

7.1 . Technical capacity

Candidates must show that they have the operational (technical and management) capacity needed to complete the proposed action and provide evidence of their capacity to direct a large-scale activity corresponding to the dimension of the project for which the grant is requested. Particular attention will be devoted to the capacity for integration in society in the Member States, to the mobilisation of the public and to the analysis of their contributions. The capacity to operate in a large number of Member States (ideally in all of them) would be an advantage.

Applicants must attach to the grant application a curriculum vitae for the project leader and for the personnel of their organisation who will actually do the work. They must also enclose a recent activity report .

7.2 Financial resources

In order to permit assessment of this criterion, applicants must submit with their application the following documents:

- annual accounts for the last complete financial year;

- the “financial identification” form (bank details) (Annex III), completed by the beneficiary and certified by the bank (with original signatures).

If, on the basis of the submitted documents, the Commission assesses that the financial capacity of the applicant is not sufficient, it may:

- reject the request for a Community grant;

- ask for further information;

- ask for the deposit of a guarantee;

- propose a grant agreement without a pre-financing payment.

7.3 . Audit

Where the cost of the project to be financed exceeds €300 000, the grant application must be accompanied by an external audit report produced by an approved auditor.

This report must certify the accounts for the last year available and give an assessment of the applicant’s financial viability.

8. AWARD CRITERIA

ACCOUNT WILL ALSO BE TAKEN OF OTHER COMMISSION PROGRAMMES SUCH AS THE EUROPEAN YEAR FOR INTERCULTURAL DIALOGUE IN 2008, EUROPE FOR CITIZENS AND INTI (INTEGRATION OF THIRD-COUNTRY NATIONALS) .

Eligible projects will be evaluated on the basis of:

a) the consistency of the overall concept of the project with the objectives of Debate Europe, as described at point 2 of the call for proposals;

b) the quality of the work programme and the modus operandi ;

c) the dynamics of networking and the establishment of pan-European cooperation;

d) the capacity of the project to:

- act in the largest number of Member States as possible, and ideally in all 27;

- involve the largest number of citizens as possible;

- ensure their diversity of origin and their representativeness;

- provide for the use of the largest number of national languages possible;

- generate transnational results;

e) the likely multiplier effect through the media and civil society networks, as calculated on the basis of the measures proposed to give visibility to the project and its outcomes;

f) the system of feedback to European political decision-makers and citizens involved, as recommended by Debate Europe;

g) the mechanism for evaluation of the objectives pursued by the project.

9. PUBLICITY

Provided the successful tenderer agrees (unless the publication of information is likely to endanger the successful tenderer’s safety or harm his interests), the Commission will publish the following information in whatever form and on whatever medium it wishes, including the Internet:

- the name and address of each beneficiary;

- the subject of the grant;

- amount awarded and rate of funding.

10. PROCEDURE FOR THE SUBMISSION OF PROPOSALS

10.1. Publication

The text of the call for proposals, the annexes and, for information purposes, a copy of the standard agreement can be obtained from the Europa website at the following address:

http://europa.eu.int/comm/dgs/communication/grants/index_en.htm

10.2. Application form

Applications must be presented in one of the official languages of the EU.

Since the call is addressed first of all to organisations operating in several Member States, DG Communication would, however, appreciate it if grant applications (which must be made out on the 2006 form devised for the purpose) are accompanied by a version in one of the European Commission’s working languages (French, English or German).

This form can be downloaded from the above Internet address.

Only grant applications submitted on the application forms attached to this call for proposals and comprising all the necessary documents mentioned in Annex D will be considered.

Applications must be:

- typed; hand-written applications will not be accepted;

- duly dated, filled in and signed by the legal representative of the organisation;

- sent in quadruplicate (the original, which must be identified as such, plus three copies).

10.3. Submission of the application

Deadline for the submission of applications: end May/early June 2008

Applications submitted after will not be considered. |

Applications may be submitted in one of the following ways:

Proposals must be submitted on paper:

- by registered post to the following address, for which purposes the relevant date is to be the date of dispatch by post, as evidenced by the postmark or the registered delivery receipt issued by the postal services:

European Commission Directorate-General COMMUNICATION Unit A2 (Communication: planning and priorities) Debate EuropeOffice BERL 5/234 B-1049 Brussels Belgium |

- by hand delivery or courier service.For security reasons, applications submitted personally or conveyed by a courier service can be presented only to the Commission’s Central Mail Department (Rue de Genève 1, 1140 Evere,Belgium), and envelopes must be marked “ DG COMMUNICATION, Unit A2 (Communication: planning and priorities), BERL 05/234 – Debate Europe Project”. In the event of hand delivery, the submission date is the date of receipt. In the event of delivery by a courier service, the submission date is the date of receipt by the mail department.

Applications submitted by fax or e-mail will not be considered.

No modification of the application will be authorised after the submission of the application and its annexes. However, the Commission reserves the right to request any additional information needed for it to take a final decision on the award of financial support.

Applicants will be informed in writing when their application is received.

Only applications complying with the eligibility and exclusion criteria will be considered for the possible award of a grant.

Applicants whose applications are judged to be ineligible will be notified by mail, with an explanation as to why they were judged ineligible.

Tenderers will be informed, as soon as possible, of the decision taken by

the Commission on their grant application. No information will be released until the Commission's decision on project selection has been taken.

All selected applications will be subject to technical and financial analysis. In this connection the Commission may ask the applicant organisation for supplementary information, or possibly for guarantees.

Any applicant whose application for a Community grant is not accepted will be informed in writing.

10.4 . Legal framework

- European commission Communication dated ….March 2008 (Comm ….): "Debate Europe-building on the experience of Plan D for Democracy, Dialogue and Debate".

- European Commission Communication dated 13 October 2005 (COM(2005) 494 final): The Commission’s contribution to the period of reflection and beyond: Plan D for Democracy, Dialogue and Debate

- European Commission Communication dated 03 October 2007 (COM(2007) XXX final): Communicating Europe in Partnership

- OJ L 248, 16.9.2002 (Council Regulation (EC, Euratom) No 1605/2002 of 25 June 2002 on the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities)

- OJ L 357, 31.12.2002 (Commission Regulation (EC, Euratom) No 2342/2002 of 23 December 2002 laying down detailed rules for the implementation of Council Regulation (EC, Euratom) No 1605/2002 on the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities)

10.5. Contacts

The Commission department responsible for the implementation and management of call for proposals DG COMM No A2-1/2006 is Unit A2 (Communication: planning and priorities) of Directorate-General Communication (COMM).

Additional information can be obtained by electronic mail or by fax, either at the electronic address COMM-A2@cec.eu.int , or by fax number from ++ 32 2 295 24 69 , indicating clearly the reference of this call for proposals.

Annexes :

Annex A: Daily allowance scale

Annex B: Contractual obligations

Annex C: Text of the banking guarantee to be completed (only on request)

Annex D: Application checklist

Annex I: Application form (parts A and B)

Annex II: Budget form

Annex III: Financial identification form

Annex IV: Financial capacity form

Annex V: Legal entity form

Annex VI: Draft contract (for information)

Annex VII: Acknowledgement of receipt of the application

ANNEX 4

CALL FOR PROPOSALS MANAGED BY EUROPEAN COMMISSION REPRESENTATIONS IN EU MEMBER STATES (LOCAL CALL) - DG COMM No xxxxxx, EC Representation xxxxxxxx Grants for local and national civil society initiatives to promote public debate about European issues - part of the European Commission’s "Debate Europe" initiative

1. BACKGROUND

On 13 October 2005 the Commission approved its Communication to the Council, the European Parliament, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions entitled "Plan D for Democracy, Dialogue and Debate".

This was a listening exercise to enable the European Union (EU) to act on citizens' concerns. The Commission aimed to stimulate debate and widen recognition for the added value that the EU provides.

It was to be a two-way process which:

- informed the public about the EU's role, with examples of its projects and achievements,

- identified their expectations for the future in return.

On 29 November 2006 Vice President Wallström presented a note to the Commissioners entitled, "Plan D – Widen & Deepen the Debate". Its purpose was to take stock and further widen and deepen the debate in the period of reflection. The note is publicly available and has been sent to Member States and other EU institutions.

On 2 April 2008, the Commission adopted a Communication to the Council, the European Parliament, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions entitled "Debate Europe - Building on the Experience of Plan D for Democracy, Dialogue and Debate". It noted that the first phase of Plan D focused on the "debate and dialogue" part of the process. The next phase of Plan D will take this process one step further and focus on "D for democracy", further enabling citizens to articulate their wishes directly to decision-makers and making better use of the media in the process. This new phase has been named "Debate Europe".

In October 2005 the Commission launched a series of Europe-wide civil society projects[15] for 2006, which it co-financed. In 2007, it promoted a further series of initiatives, targeting young people and women in particular.

Drawing on this experience, the Commission, through its Representations in EU Member States, will offer grants in each Member State for civil society initiatives focusing on "Debate Europe" priority issues[16]. These are:

- Priority issue 1: involvement of citizens with political decision-makers;

- Priority issue 2: joint action between EU institutions and bodies to promote active citizenship.

Differences in economic, social and other aspects of national life greatly affect the public's attitudes to the EU and to particular European issues. So the new round of local calls will therefore be tailored to each Member State's needs .

The Commission’s Representations will help define the content, and manage and follow up the calls. Depending on the national context, even limited funding for country-level NGOs could result in a fruitful debate on EU issues .

2. OBJECTIVES

2.1. General

The Commission wishes to help fund national and regional initiatives by civil society organisations to:

- solicit citizens' views on European issues which have a direct impact, locally and nationally, on their daily lives; and

- encourage citizens to become more informed about these issues, and to discuss and debate them with local opinion-formers.

These initiatives will:

- facilitate dialogue between citizens, national and/or local political decision-makers and opinion-formers through debates, conferences, consultations and/or other events;

- closely involve local members of:

° the European Parliament, European Economic and Social Committee, and Committee of the Regions, and

° European political parties, and those parties' foundations

- collate and publish these events' conclusions to:

° identify specific European issues which matter to people in their particular local/national environment;

° raise local media and politicians' interest in the debate on Europe;

° increase understanding of the EU's impact on citizens' everyday life;

- create networks of participatory democracy which integrate the European dimension of local/regional/national debates;

- complement:

° Commission Representations' other initiatives to target local constituencies;

° current EU programmes with similar goals, including:

( the European Year of Intercultural Dialogue (EYID) 2008

( Europe for Citizens

( e-Participation

( Integration of Third Country Nationals (INTI).

- be tailored to meet each Member State's specific needs.

2.2. Detailed

2.2.1. Form

Projects can:

- take many different forms – from public debates to online fora.

- be combined with events targeting the public

° schools and youth centres,

° exhibitions,

° fairs and festivals,

° conferences and seminars

2.2.2. Content

They should:

- define specific issues to be addressed around the overarching topic of debating the relevance of the EU to ordinary citizens lives;

- be accessible to the public and provoke their interest;

- link in with current issues:

° of local/regional/national interest

° at EU level.

- allow a variety of opinions to be expressed, without excluding any opinions

- include:

° dialogue with local, national or EU political authorities;

° participation by members of the European Parliament, European Economic and Social Committee and Committee of the Regions;

- use the internet to promote the project and facilitate debate.

2.2.3. Impact

As a result, projects should:

- make a lasting contribution to the debate on the EU;

- promote genuine local and national participation in debates on the EU;

- lead to the creation of regional and local networks or strengthen existing ones with a view to continuing and deepening the involvement of citizens in the debate on Europe;

- identify those issues at EU level of greatest local concern and how best they can be addressed on an ongoing basis.

2.2.4. Action plan

To allow the Commission to assess whether proposals meet these criteria, the applicant will need to present an action plan setting out:

- the issues which the project will address;

- the project's overall concept and the tools it will use;

- measures to attract the awareness and involvement of the:

- media - through partnerships and press relations activities;

- target audience

- actions to follow up the debate including the preparation of a structured summary of citizens' concerns and describe how these will be brought to the attention of local decision-makers including Members of the European Parliament;

- a detailed schedule which respects the deadlines in section 3.1 below.

3. TIMETABLE

3.1. Submission of applications

Applications must be submitted by end June 2008.

Please read carefully section 12 of this call for proposals concerning the procedures for submitting applications.

3.2. Duration of projects

The project should begin before 1 September 2008.

The project must finish no later than 01 November 2009.

Applications must clearly state the project's starting and finishing dates (dd/mm/yy).

The maximum duration of projects is 14 months.

The period of eligibility of expenditure resulting from implementation of a project will begin on the day of signature of the grant contract by the last of the parties. If the nature of the project requires the project to start before the contract is signed, expenditure may be considered eligible before the signature of the contract. Under no circumstances can the eligibility period start before the date of submission of the grant application.

3.3. Information on the results of the selection

It is planned that applicants will be informed of the outcome of the selection procedure [deadline needs to be no later than Jul. 2008]

The lists of selected projects will be published on the following website:

http://europa.eu.int/comm/dgs/communication/grants/index_en.htm &

http:// xxxxxxxxx

Applicants whose applications have not been selected will be informed in writing.

4. FINANCING

THE BUDGET AVAILABLE FOR THIS CALL FOR PROPOSAL IS € [TO BE FILLED BY EACH REPRESENTATION].

The grant awarded may not exceed 70% of the total eligible project costs.

Community contributions are meant to facilitate the implementation of a project which could not otherwise be implemented easily without the support of the European Union. They are based on the co-financing principle.

Consequently, a minimum of 30% of the total estimated eligible and final expenditure of the project must come from sources other than the European Union budget. Applicants must include evidence that co-financing is available (secured) for the remainder of the total cost of the project.

Indicatively, the amount of the grant from the EU will be between 50 000 and 100 000 EUR per project.

The European Commission reserves the right not to distribute all the funds available.

The amount allocated by the Commission may not in any circumstances exceed the amount requested. Moreover, the Commission reserves the right to award a grant lower than the amount requested by the applicant.

An organisation is not entitled to receive more than one grant from the Commission for the action covered by the selected project.

After approval by the Commission, a “grant contract”, a draft of which is reproduced at Annex VI, expressed in euros and specifying the conditions and the financing level, will be concluded between the Commission and the beneficiary. The originals of the finance contract must be signed and returned to the Commission immediately for signature. The Commission will be the last party to sign.

The payment methods are detailed in the draft contract (Article I.4), with a list of eligible and ineligible costs (Article II.14 of the general conditions and Article I.3 of the special conditions of the grant contract).

5. ELIGIBILITY CRITERIA

Applications which comply with the following criteria will be the subject of an in-depth evaluation.

5. 1. Eligible organisations

Grant applications are eligible if they are presented by organisations having a legal status and established in one of the 27 Member States[17].

6. EXCLUSION CRITERIA

Applicants must certify on their honour, by signing the application form, that they are not in one of the situations mentioned in Articles 93 and 94 of the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities (Council Regulation (EC, Euratom) No 1605/2002 of 25 June 2002), which are listed below.

Applicants will be excluded from participating in this call for proposals if they are in one of the following situations:

a) they are bankrupt or being wound up, are having their affairs administered by the courts, have entered into an arrangement with creditors, have suspended business activities, are the subject of proceedings concerning those matters, or are in any analogous situation arising from a similar procedure provided for in national legislation or regulations;

b) they have been convicted of an offence concerning their professional conduct by a judgement which has the force of res judicata;

c) they have committed serious professional misconduct recorded by any means that awarding authorities can justify;

d) they have not fulfilled obligations relating to the payment of social security contributions or the payment of taxes in accordance with the legal provisions of the country in which they are established or with those of the country of the contracting authority or those of the country where the contract is to be performed;

e) they have been the subject of a judgment which has the force of res judicata for fraud, corruption, involvement in a criminal organisation or any other illegal activity detrimental to the Communities’ financial interests;

f) following another procurement procedure or grant award procedure financed by the Community budget, they have been declared to be in serious breach of contract for failure to comply with their contractual obligations.

Applicants will not receive financial support if, during the grant allocation procedure:

a) they are subject to a conflict of interests;

b) they are guilty of misrepresentation in supplying the information required by the European Commission as a condition of participation in the grant award procedure, or fail to supply this information.

In accordance with Articles 93 to 96 of the Financial Regulation, administrative and financial penalties may be imposed on applicants who are guilty of misrepresentation or are found to have seriously failed to meet their contractual obligations under a previous contract award procedure.

To respect these provisions, the applicant and his partners must provide evidence that they are in none of the situations listed in Articles 93 and 94 of the Financial Regulation.

7. SELECTION CRITERIA

The selection criteria are designed to demonstrate the applicant’s capacity to see the project through to a successful conclusion.

Applicants must provide evidence of stable and sufficient sources of funding to maintain the activity throughout the period during which the project is being carried out and/or grant-aided, as well as evidence of their financial participation. The applicant must also provide evidence of professional competencies, qualifications and/or experience relevant to the proposed project.

7.1. Technical capacity

Candidates must show that they have the operational (technical and management) capacity needed to complete the proposed action and provide evidence of their capacity to direct an activity corresponding to the dimension of the project for which the grant is requested. Particular attention will be devoted to the capacity for mobilising the public and to analyse of their contributions. The capacity to involve organisations from other EU countries would be an advantage.

Applicants must attach to the grant application a curriculum vitae for the project leader and for the personnel of their organisation who will actually do the work. They must also enclose a recent activity report.

7.2. Financial resources

In order to permit assessment of this criterion, applicants must submit with their application the following documents:

- annual accounts for the last complete financial year;

- the “financial identification” form (bank details) (Annex III), completed by the beneficiary and certified by the bank (with original signatures).

If, on the basis of the submitted documents, the Commission assesses that the financial capacity of the applicant is not sufficient, it may:

- reject the request for a Community grant;

- ask for further information;

- ask for the deposit of a guarantee;

- propose a grant agreement without a pre-financing payment.

8. AWARD CRITERIA

COMMISSION REPRESENTATIONS WILL EVALUATE E ligible projects against four criteria:

a) consistency – is the project's overall concept consistent with the:

i. objectives of Plan D?

ii. general and detailed objectives of the call (see point 2 above)

b) quality – are the work programme and working methods of sufficient quality?

c) feasibility – is the project feasible, based on the action plan?

d) visibility – what is the likely effect of the project's actions to raise awareness?

9. ELIGIBLE COSTS

For all projects, the eligibility period for expenditure relating to the implementation of a project will be stipulated in the grant agreement and will, except as described in the next point, be no earlier than the signature of the agreement by the Commission.

A grant may be awarded for a project which has already begun only where the applicant can demonstrate the need to start the project before the agreement is signed. In such cases, expenditure eligible for financing may not have been incurred before responding to the call for proposals.

The eligibility period for expenditure will not exceed the time allowed under each type of action, and may not go beyond .

Only the categories of expenditure listed below are eligible , provided that they are properly accounted for and evaluated in accordance with the market conditions, and that they are identifiable and verifiable. They must be direct costs (i.e. generated directly by the project and indispensable for its implementation, having regard to the cost/benefit principle):

- personnel costs incurred exclusively for the purpose of implementing the project are eligible only where the accounting systems of the applicants in question can clearly isolate and demonstrate the percentage of staff time devoted to the implementation of the project within the period of expenditure eligibility, and therefore the percentage of personnel costs which can be attributed to the project;

- travel / accommodation / subsistence costs associated with the project. Organisations must use their own daily scales to calculate these costs. However, these may not exceed the maximum amounts set by the Commission[18];

- the cost of organising and running conferences and seminars (rental of rooms, welcoming and reception services, interpretation, speaker fees);

- cost of hire or depreciation of technical equipment and services (only the depreciable element of durable goods can be considered);

- information dissemination costs (production, translation, distribution and dissemination costs, etc.);

- cost of consumables and supplies

- costs entailed by other contracts awarded by the beneficiary for the purposes of the project (also see Section 10);

- costs arising from requirements imposed by the agreement ;

- general costs (or " eligible indirect costs ": office supplies, sundry consumables, depreciation of computer equipment, etc.). These costs may be eligible if incurred by the beneficiary for the purpose of implementing the project, but may not exceed 7% of total eligible direct expenditure .

N.B.: indirect costs will not be eligible if the applicant already receives an operating grant from the Commission during the lifetime of the project.

10. NON-ELIGIBLE COSTS

Non-eligible expenditure

The following expenditure cannot be considered eligible under any circumstances :

- costs of invested capital;

- general provisions (e.g. for losses, possible future liabilities);

- debts;

- interest owed;

- doubtful debts;

- exchange losses;

- expenditure on luxuries;

- the production of material and publications for commercial purposes; however, monographs, books, journals, discs, CDs, CD ROMs and videos will be taken into consideration if they are an integral part of the project;

- VAT, unless the beneficiary proves that he cannot recover it;

- contributions in kind.

Contributions in kind

Part of the contribution from project sponsors to the project costs may be in kind. These contributions in kind must be included in the provisional budget under the "receipts" section, expressed as a financial equivalent of the services or materials provided, and for an identical amount in the "expenditure" section, but separately from the rest of the budget. In fact, they cannot be considered as eligible costs.

Contributions in kind refer in particular to the provision of durable capital goods, raw materials and unpaid voluntary work by a private individual or corporate body.

The amount declared by the beneficiary as contributions in kind must be valued either on the basis of objective factors or on the basis of official scales laid down by an independent authority or by an outside independent professional.

The cost of private charity work must be valued in accordance with the national rules regarding the calculation of hourly, daily or weekly labour costs.

Contributions in kind will not be accounted for as eligible costs but rather as an increase in the grant in terms of value or as a percentage of the eligible costs.

The Community contribution is subject to a ceiling relating to the total eligible cost (70% maximum of the total eligible cost), excluding the value of contributions in kind.

Subcontracting and calls for tender

Where the implementation of subsidised actions requires a subcontract or the launch of a call for tender, the beneficiaries of the grant must award this contract to the tender offering the best value for money, respecting the principles of transparency and equal treatment of potential contractors and ensuring there is no conflict of interests. None of the basic activities of the project may be subcontracted, et subcontracting must account for only a limited part of the project.

For all contracts, beneficiaries must keep evidence that the selection of subcontractors was competitive, involving at least three offers, unless it can be shown that only one supplier exists in a given market. Grants may only be awarded after a project's start date (given in the application) upon prior written approval from the Commission.

11. PUBLICITY

The Commission will publish the list of successful applicants (unless the publication of information is likely to endanger the successful applicant safety or harm his interests). The Commission will publish the following information in whatever form and on whatever medium it wishes, including the Internet:

- the name and address of each beneficiary;

- the subject of the grant;

- amount awarded and rate of funding.

12. PROCEDURE FOR THE SUBMISSION OF PROPOSALS

12.1. Publication

The text of the call for proposals, the annexes and, for information purposes, a copy of the standard agreement can be obtained from the Europa website at the following address:

http://europa.eu.int/comm/dgs/communication/grants/index_en.htm &

http:// xxxxxxxxx (Website of the Representation)

12.2. Application form

Applications must be presented in one of the official languages of the EU.

This form can be downloaded from one of the above Internet addresses.

Only grant applications submitted on the application forms attached to this call for proposals and comprising all the necessary documents mentioned in Annex D will be considered.

Applications must be:

- typed; hand-written applications will not be accepted;

- duly dated, filled in and signed by the legal representative of the organisation;

- sent in quadruplicate (the original, which must be identified as such, plus three copies).

12.3. Submission of the application

Deadline for the submission of applications: 30 June 2007

Applications submitted after will not be considered. |

Applications may be submitted in one of the following ways:

Proposals must be submitted on paper:

- by registered post to the following address, for which purposes the relevant date is to be the date of dispatch by post, as evidenced by the postmark or the registered delivery receipt issued by the postal services:

European Commission EC Representation XXXXXXXX |

- by hand delivery or courier service.For security reasons, applications submitted personally or conveyed by a courier service can be presented only to the Commission’s Representation xxxxxx, and envelopes must be marked “DG COMMUNICATION, EC Representation xxxxxxxx - Plan D Project”. In the event of hand delivery, the submission date is the date of receipt. In the event of delivery by a courier service, the submission date is the date of receipt by the mail department.

Applications submitted by fax or e-mail will not be considered.

No modification of the application will be authorised after the submission of the application and its annexes. However, the Commission reserves the right to request any additional information needed for it to take a final decision on the award of financial support.

Applicants will be informed in writing when their application is received.

Only applications complying with the eligibility and exclusion criteria will be considered for the possible award of a grant.

Applicants whose applications are judged to be ineligible will be notified by mail, with an explanation as to why they were judged ineligible.

Tenderers will be informed, as soon as possible, of the decision taken by

the Commission on their grant application. No information will be released until the Commission's decision on project selection has been taken.

All selected applications will be subject to technical and financial analysis. In this connection the Commission may ask the applicant organisation for supplementary information, or possibly for guarantees.

Any applicant whose application for a Community grant is not accepted will be informed in writing.

12.4. Legal framework

- European Commission Communication dated 2 April 2008 - COM(2008) 158: "Debate Europe-building on the experience of Plan D for Democracy, Dialogue and Debate"

- European Commission Communication dated 13 October 2005 - COM(2005) 494: The Commission’s contribution to the period of reflection and beyond: Plan D for Democracy, Dialogue and Debate

- Information note from Vice President Wallström to the Commission – Plan D, Wider and deeper debate on Europe - SEC(2006) 1553, 24.11.2006.

- OJ L 248, 16.9.2002 (Council Regulation (EC, Euratom) No 1605/2002 of 25 June 2002 on the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities)

- OJ L 357, 31.12.2002 (Commission Regulation (EC, Euratom) No 2342/2002 of 23 December 2002 laying down detailed rules for the implementation of Council Regulation (EC, Euratom) No 1605/2002 on the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities)

12.5. Contacts

The Commission department responsible for the implementation and management of the call for proposals Is EC Representation XXXXXXXX

Additional information can be obtained by electronic mail or by fax, either at the electronic address xxxx@ec.europa.eu, or by fax number from ++ xx xx xx xx xx , indicating clearly the reference of this call for proposals.

Annexes :

Annex I: Application form (parts A and B)

Annex II: Budget form

Annex III: Financial identification form

Annex IV: Financial capacity form

Annex V: Legal entity form

Annex VI: Draft contract (for information)

Annex VII: Acknowledgement of receipt of the application

Annex VIII: Application checklist

A KÖLTSÉGVETÉSRE GYAKOROLT HATÁSRÓL SZÓLÓ KIMUTATÁS A Bizottság közleménye: Vitassuk meg Európát! – a D-terv (demokrácia, párbeszéd és vita) tapasztalatainak továbbviteléről

SZAKPOLITIKAI TERÜLET: KOMMUNIKÁCIÓ TEVÉKENYSÉG: EGYEDI FELLÉPÉSEK KIEMELT PRIORITÁSÚ TÉMÁKBAN, IDE ÉRTVE A PRINCE-PROGRAMOT IS |

Munkaprogram a 2008-as évre |

1. ÉRINTETT KÖLTSÉGVETÉSI MEGNEVEZÉS ÉS CÍM

16.0304 - Egyedi fellépések kiemelt prioritású témákban, ide értve a PRINCE-programot is

2. JOGALAP

A Bizottság intézményi szintű jogosultságaiból fakadó feladatok, ahogyan azokat az 1995/2006/EK rendelettel (HL L 390., 2006.12.30., 1. o.) módosított, az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.) 49. cikke (6) bekezdése előírja.

3. A PÉNZÜGYI ÉV ÁTFOGÓ ADATAI (euróban)

ÿ 3.a – Folyó év

Kötelezettségvállalási előirányzatok |

Eredeti előirányzat a pénzügyi évre (költségvetés) | 12 830 000 |

Átcsoportosítások | 0 |

További előirányzat | 0 |

Összes előirányzat | 12 830 000 |

Más munkaprogram által már elkülönített előirányzatok | 0 |

Rendelkezésre álló egyenleg | 12 830 000 |

Összeg a javasolt tevékenység esetében | 7 200 00[19] |

ÿ 3.b. – Áthozott összegek

n.a.

ÿ 3.c – Következő pénzügyi év

n.a.

4. A TEVÉKENYSÉG LEÍRÁSA

A Vitassuk meg Európát! a D-terv folytatása 2008-ban és 2009-ben. A Vitassuk meg Európát! segítségével a Bizottságnak az aktív európai polgárság előmozdítására irányuló átfogó törekvése az uniós intézmények politikai és kommunikációs prioritásaival összhangban integrált intézményközi erőfeszítés részévé válik, amely a kormányzat valamennyi szintjén működő döntéshozókhoz szól.

A javaslatok szerint kétszintű stratégiát kell bevezetni, 7,2 millió eurós költségvetéssel:

centralizált ajánlattételi felhívás egy átfogó transznacionális projekt társfinanszírozására (2 millió EUR),

decentralizált felhívások és tevékenységek helyi projektek támogatására (5,2 millió EUR).

Páneurópai szinten az ajánlattételi felhívás megszövegezése kifejezetten ki fogja kötni, hogy figyelembe véve a részvételi demokráciára irányuló, a D-terven alapuló első transznacionális projektekből levont tanulságot, a Vitassuk meg Európát! a civil társadalom részéről érkező olyan kezdeményezéseket támogasson, amelyek polgárközpontú konzultációkat tesznek lehetővé valamennyi tagállamban, európai szinten hasznosítható következtetéseket/javaslatokat vonnak le a közös platform tanulságaiból, és a választott képviselőkkel és európai politikai szervezetekkel folytatott párbeszédre buzdítja a polgárokat, együttműködésben az európai politikai alapítványokkal.

Tagállami szinten figyelembe véve a Bizottság képviseletei által néhány tagállamban társfinanszírozott civil társadalmi projektek tanulságait, a Vitassuk meg Európát! különleges igényekhez szabott decentralizált tevékenységeket fog társfinanszírozni (pl. iskolákat és ifjúsági központokat megcélzó tevékenységek, kiállítások, fesztiválok, konferenciák, szemináriumok, nem kormányzati szervezetekhez kapcsolódó események stb.). E tevékenységek helyi ajánlattételi felhívásokat és a Vitassuk meg Európát! keretében meghatározott egyéb tevékenységeket foglalják magukban (pl. internetes viták, az európai biztosok látogatásai, az európai közéleti találkozóhelyek és a kísérleti információs hálózatok keretében szervezett tevékenységek, a Europe Direct-központok stb.).

5. AZ ELFOGADOTT SZÁMÍTÁSI MÓDSZER

A Vitassuk meg Európát! kezdeményezésre kiutalt 7,2 millió EUR a következőképpen oszlik meg:

Amint azt már említettük, a Kommunikációs Főigazgatóság egy átfogó transznacionális projekt finanszírozása érdekében egy körülbelül 2 millió eurós értékű ajánlattételi felhívást fog közzétenni.A képviseletek emellett decentralizált ajánlattételi felhívásokat írnak ki körülbelül 3,1 millió EUR értékben. Előreláthatóan tagállamonként egy ajánlattételi felhívást írnak ki, átlagosan 100 000 és 200 000 EUR értékben.Ezek a becsült adatok a korábbi tapasztalatokra épülnek (a D-terv 2007. évi ajánlattételi felhívása 13 tagállam vonatkozásában 2,4 millió EUR volt).

A fennmaradó 2,1 millió EUR vonatkozásában a jelenleg érvényes szerződéseken kívül a képviseletek mintegy 136 ajánlati felhívást kívánnak közzétenni (131 felhívás 60 000 eurós vagy annál kisebb összegre vonatkozik, míg 5 felhívás meghaladja a 60 000 eurót).

6. FIZETÉSI ÜTEMTERV (EURÓBAN)

16.0304 tétel | 2008 | 2009 | 2010 | Összesen |

Kötelezettségvállalások | 7 200 000 | 0 | 0 | 7 200 000 |

Kifizetések | 3 600 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 7 200 000 |

[1] Az európai uniós tagállamok állam- és kormányfőinek nyilatkozata az alkotmányszerződés megerősítéséről, 2005. június 16–17-i Európai Tanács, 4. bekezdés.

[2] COM(2005) 494, 2005.10.13.

[3] Az Európai Tanács elnökségi következtetései, június 15-16., 3. bekezdés

[4] SEC(2006) 1553.

[5] SI (2007) 500.

[6] COM(2007) 568, 2007.10.3.

[7] http://ec.europa.eu/commission_barroso/wallstrom/communicating/conference/dialogue/index_en.htm.

[8] Az Európai Parlament és a Tanács 1524/2007/EK (2007. december 18.) rendelete.

[9] Az Európai Parlament és Tanács 1982/2006/EK határozata, a Tanács 2006/971/EK és 2006/974/EK határozata.

[10] COM(2005) 494, 4.1.5. szakasz

[11] SEC(2007) 912.

[12] A Bizottság C(2008) 924 határozata (2008. március 12.) a kommunikáció terén a támogatások és a szerződések 2008-as éves munkaprogramjáról (lásd a 2.6.2. táblázatot).

[13] Lásd az e-részvétel (e-Participation ) honlapján leírtakat: www.epractice.eu

[14] COM(2007) 568, 2007.10.3.

[15] “Tomorrow’s Europe” introduced by the foundation “Notre Europe” (Paris)http://www.notre-europe.eu/“European Citizens’ Consultations” introduced by the “King Baudouin Foundation” (Brussels)http://www.european-citizens-consultations.eu“Speak up Europe” introduced by the “European Movement International” (Brussels)http://www.europeanmovement.org/emailing/newsletter/speakupeurope_briefing_nonote.pdf“Our message to Europe” introduced by the Deutsche Gesellschaft (Berlin)http://ec.europa.eu/dgs/communication/grants/index_fr.htm“Radio Web Europe” introduced by CENASCA (Rome)http://www.cenasca.cisl.it/entra.htm“Our Europe – Our Debate – Our Contributions” introduced by the European House (Budapest)http://www.europeanhouse.hu/All data on the 6 Plan D projects are summarized at the following address:http://europa.eu/debateeurope/paneurope_en.htm.

[16] Priorities specified in the Commission's communication entitled "Debate Europe - Building on the Experience of Plan D for Democracy, Dialogue and Debate"(2 April 2008) and in its 2008 annual work programme.

[17] Based on the organisation's registered place of business or its place of main activity.

[18] Commission Decision C(2004) 1313 of 7 April 2004: General implementing provisions adopting the Guide to missions for officials and other servants of the European Commission.

[19] A fellépés összege (7 200 000 EUR) a 2008-as költségvetés 16.0304 költségvetési tétel előirányzataihoz tartozik (Egyedi fellépések kiemelt prioritású témákban, ide értve a PRINCE-programot is) További források tehát nem szükségesek.Az összeg részletes bontása a kommunikáció terén a támogatások és a szerződések 2008-as éves munkaprogramjáról szóló, 2008. március 12-én elfogadott C(2008) 924 bizottsági határozatban található (lásd 2.6.2. táblázatot).