52007SC1013

Tervezet a Bizottság EK, Euratom rendelete az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló 2343/2002/EK bizottsági rendelet módosításáról /* SEC/2007/1013 végleges - CNS 2007/0151 */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 20.7.2007

SEC(2007) 1013 végleges

2007/0151 (CNS)

Tervezet

A BIZOTTSÁG EK, EURATOM RENDELETE

az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló 2343/2002/EK bizottsági rendelet módosításáról

2007/0151 (CNS)

Tervezet

A BIZOTTSÁG EK, EURATOM RENDELETE

az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló 2343/2002/EK bizottsági rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendeletre és különösen annak 185. cikke (1) bekezdésére[1],

tekintettel az Európai Parlament véleményére[2],

tekintettel a Tanács véleményére[3],

tekintettel az Európai Számvevőszék véleményére[4],

mivel:

(1) Miután az 1995/2006/EK, Euratom tanácsi rendelet módosította az 1605/2002/EK, Euratom rendeletet (a továbbiakban: a költségvetési rendelet), módosítani kell az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló, 2002. december 23-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendeletet[5] annak érdekében, hogy az összhangban legyen a költségvetési rendelettel.

(2) A meglévő közösségi szervek által gyűjtött tapasztalatok fényében más módosítások is szükségessé váltak.

(3) Egyértelművé kell tenni, hogy a hatékony és eredményes pénzgazdálkodáshoz hatékony és eredményes belső ellenőrzésre van szükség. Meg kell határozni a belső ellenőrzési rendszer főbb jellemzőit és célkitűzéseit.

(4) Annak érdekében, hogy a különféle forrásokból származó pénzeszközök felhasználása átlátható legyen, helyénvalónak tűnik azon általános kötelezettséget tartalmazó rendelkezés bevezetése, miszerint a közösségi szerveknek nyilvánosságra kell hozniuk a szóban forgó pénzeszközök kedvezényezettjeire vonatkozó információkat.

(5) A célhoz kötött bevételek listája nem teljes, ezért azt a költségvetési rendelet 18. cikkének (1) bekezdésével összhangban ki kell egészíteni.

(6) Anélkül kell egyszerűsíteni a közösségi szervek költségvetésének közzétételét, hogy ezáltal sérülnének a költségvetési hatóság és a Számvevőszék jogai.

(7) Nem egységes azon eljárás alkalmazása, amely szerint az átcsoportosításokat a közösségi szervek igazgatóinak kell engedélyezniük, ezért azt egyértelművé kell tenni.

(8) Meg kell határozni a részmunkaidős foglalkoztatás létszámtervre gyakorolt hatásait, hogy – különösen kisebb közösségi szervek körében történő – alkalmazását elő lehessen mozdítani.

(9) Pontosítani kell az összeférhetetlenségi helyzetek meghatározására vonatkozó rendelkezéseket annak érdekében, hogy azok magukba foglalják a közbeszerzések és támogatási eljárások által érintett valamennyi személyt.

(10) Az egyes rutinjellegű kiadási tételekhez kapcsolódó, hasonló egyedi tranzakciók kezelését egyszerűsíteni kell az előzetes ellenőrzésre vonatkozó kötelezettség figyelembe vételével.

(11) Az engedélyezésre jogosult tisztviselők pénzügyi felelősségét explicit módon a szándékosság és súlyos gondatlanság eseteire kell korlátozni.

(12) A közösségi szervek számára lehetővé kell tenni közvetlen követelés-elszámolási rendszer alkalmazását, amit bizonyos esetekben megkönnyítheti a tranzakciókat.

(13) A számvitelért felelős tisztviselő feladatköri függetlenségét egyértelművé kell tenni, tekintettel arra, hogy a közösségi szerv igazgatója engedélyezésre jogosult tisztviselőként a számvitelért felelős tisztviselő hivatali felettese.

(14) A számvitelért felelős tisztviselő esetében tisztázni kell az engedélyezésre jogosult tisztviselők által neki szolgáltatott pénzügyi információk alapján történő elszámolás-hitelesítésben viselt felelősségét. Ennek érdekében a számvitelért felelős tisztviselő jogosult a felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselőtől kapott információkat ellenőrizni és szükség esetén fenntartásokkal élni.

(15) A finanszírozási igényeket fedező díjak és illetékek vonatkozásában szabályokat kell alkotni azon közösségi szervek esetében, amelyek ilyen bevételekből fedezik kiadásaikat.

(16) A Bizottság pénzügyi szabálytalanságokat figyelő szakosított testületének illetékessége automatikusan kiterjed a közösségi szervekre, kivéve ha az utóbbiak önálló testület létrehozása vagy több közösségi szerv által létrehozott közös testületben való részvétel mellett határoznak.

(17) Tisztázni kell a Bizottság szolgálatainak, az intézményközi európai hivataloknak, valamint az Európai Unió szervei számára az Európai Unió Szervei Fordítóközpontjának létrehozásáról szóló 2965/94/EK tanácsi rendelettel[6] létrehozott Fordítóközpontnak (a továbbiakban: Fordítóközpont) közösségi szervek általi igénybevételére vonatkozó feltételeket, valamint a fogadó tagállamokkal közösen kiírt közbeszerzési eljárások feltételeit annak érdekében, hogy erősödjön az intézmények közötti, a közösségi szervek közötti, illete a befogadó tagállamokkal folytatott együttműködés.

(18) Be kell illeszteni egy speciális, a szakértők kiválasztására vonatkozó, az általános költségvetési rendeletben szereplőhöz hasonló rendelkezést.

(19) Ezért a 2343/2002/EK, Euratom rendeletet ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2343/2002/EK, Euratom rendelet a következőképpen módosul:

1. A 3. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„3. cikk

A közösségi szerv költségvetésének (a továbbiakban: „a költségvetés”) elkészítése és végrehajtása megfelel az egységesség és teljesség, az évenkéntiség, az egyensúly, az elszámolási egység, a globális fedezet, az egyediség, a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás és az átláthatóság elvének, melyek biztosításához az e rendelet rendelkezéseinek megfelelő hatékony és eredményes belső ellenőrzés, illetve átláthatóság szükséges.

2. A 8. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„1. A költségvetés nem differenciált előirányzatokat tartalmaz, továbbá differenciált előirányzatokat, amennyiben a működési igények ezt indokolják. Az utóbbiak kötelezettségvállalási előirányzatokból és kifizetési előirányzatokból állnak.”;

3. A 10. cikk a következőképpen módosul:

4. Az (1) bekezdés második albekezdésében a „(2)–(8) bekezdés” kifejezés helyébe a „(2)–(7) bekezdés” lép.

5. A (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„3. A kötelezettségvállalási előirányzatok és a pénzügyi év zárásakor még le nem kötött, nem differenciált előirányzatok átvihetők azon kötelezettségvállalási előirányzatoknak megfelelő összegek tekintetében, amelyekre az egyes közösségi szervek pénzügyi szabályzatát végrehajtó rendelkezésekben meghatározandó kötelezettségvállalási eljárás előkészítő szakaszának legnagyobb része december 31-ig befejeződött; ezen összegek a következő év március 31-éig leköthetők.”

6. A (4) bekezdés első mondata helyébe a következő szöveg lép:„A kifizetési előirányzatok átvihetők azon összegek tekintetében, amelyek meglévő kötelezettségvállalások vagy az átvitt kötelezettségvállalási előirányzatokhoz kacsolódó kötelezettségvállalások fedezésére szükségesek, amennyiben a következő évi költségvetés vonatkozó tételére előírt előirányzatok nem fedezik a szükségleteket.”;

7. A 13. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„13. cikk

1. Minden év november 15-étől a rendszeres igazgatási kiadások előre leköthetőek a következő évre tervezett előirányzatok terhére. E kötelezettségvállalások azonban nem haladhatják meg a szóban forgó költségvetési sor operatív bizottság által meghatározott, folyó pénzügyi évi előirányzatainak egynegyedét. Nem vonatkozhatnak olyan új típusú kiadásokra sem, amelyeket a szabályszerűen elfogadott legutóbbi költségvetés elvben még nem hagyott jóvá.

2. Az előre fizetendő kiadások, például a bérleti díjak, december 1-jétől kezdődően olyan kifizetéseket eredményeznek, amelyeket a következő pénzügyi évre vonatkozó előirányzatokra kell terhelni. Ebben az esetben az (1) bekezdésben említett korlát nem alkalmazandó.”

8. A 15. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„4. A közösségi szervnek kifizetett közösségi pénzeszközök a közösségi szerv költségvetése számára kiegyensúlyozó támogatást testesítenek meg, amely az általános költségvetési rendelet 81. cikke (1) bekezdése b) pontjának i) alpontja értelmében előfinanszírozásnak tekintendő.

5. Kifizetés iránti kérelmeiben a közösségi szerv az év során folyamatosan nyújtja be tényleges készpénzigényére vonatkozó, részletes és naprakész előrejelzéseit.”;

9. A 19. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„19. cikk

(1) A következő bevételeket meghatározott kiadások finanszírozására kell felhasználni:

a) meghatározott rendeltetésű bevételek, úgymint alapítványoktól, támogatásokból, ajándékokból és hagyatékokból származó jövedelem;

b) a közösségi szervek tevékenységeihez történő hozzájárulások a tagállamok, harmadik országok vagy egyéb szervek részéről, amennyiben azokról az adott közösségi szerv és a tagállamok, harmadik országok vagy egyéb szervek közötti megállapodások rendelkeznek;

c) a harmadik felek által rendelt áruk, szolgáltatások és munkavégzés ellenében kapott bevételek, az 5. cikk a) pontjában meghatározott díjak és illetékek kivételével;

d) közösségi intézmények vagy egyéb közösségi szervek részére teljesített áruszállításból, szolgáltatásnyújtásból és munkavégzésből származó bevételek;

e) a jogalap nélkül kifizetett összegek visszafizetéséből származó bevételek;

f) a könyv szerinti érték teljes értékcsökkenésének elszámolását követően lecserélt vagy leselejtezett járművek, felszerelések, berendezések, anyagok és tudományos és technikai berendezések eladásából származó bevétel;

g) befolyt biztosítási díjak;

h) a bérleti díjakból származó bevételek;

i) kiadványok és filmek értékesítéséből származó bevételek, beleértve az elektronikus adathordozókat is.

(1a) A vonatkozó jogalapot megteremtő jogi aktus szintén megállapíthat olyan bevételeket, amelyeket meghatározott kiadási tételekhez rendel.

(2) Az (1) bekezdés a)–d) pontjai szerinti összes bevételi tétel fedezi az adott tevékenység vagy cél miatt felmerült összes közvetlen vagy közvetett kiadást.

(3) A költségvetés tartalmaz olyan tételeket, amelyeken az (1) és (1a) bekezdésben említett célhoz kötött bevételi kategóriák szerepelnek, és amennyiben lehetséges, jelzi az összegüket.”;

10. A 23. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„23. cikk

1. Az igazgató egyik alcímből a másikba, vagy egyik jogcímcsoportból a másikba korlátozás nélkül hajthat végre átcsoportosításokat, míg egyik címből a másikba az adott pénzügyi évre érvényes, a forrásként felhasznált tételnél szereplő előirányzatok maximum 10 %-áig.

2. Az első bekezdésben említett határ felett az igazgató javaslatot tehet az igazgatótanácsnak előirányzatok átcsoportosítására egyik címből a másikba. Az igazgatótanácsnak három hét áll rendelkezésére, hogy elutasítsa ezen átcsoportosításokat; e határidő lejárta után azokat elfogadottnak kell tekinteni. Sürgős esetben az igazgató e határidőt minimálisan 5 munkanapra leszállíthatja.

3. Az átcsoportosítási javaslatokat és az (1) és (2) bekezdés szerint elvégzett átcsoportosításokat megfelelő és részletes bizonylatok kísérik, amelyek bemutatják az előirányzatok végrehajtását és a pénzügyi év végéig várható igényeket mind a jóváírandó megnevezésekre, mind pedig azokra, amelyekből az előirányzatokat kiveszik.

4. Az igazgató az összes végrehajtott átcsoportosításról a lehető leghamarabb tájékoztatja az igazgatótanácsot.”;

11. A szöveg a következő 25a. cikkel egészül ki:

„25a. cikk

1. A költségvetést a hatékony és eredményes belső ellenőrzéssel összhangban hajtják végre.

2. A költségvetés végrehajtásának alkalmazásában a belső ellenőrzés a végrehajtási lánc minden szintjén alkalmazandó folyamat, amelynek célja ésszerű mértékű bizonyossággal szolgálni a következő célkitűzések eléréséről:

(a) a műveletek hatékonysága, eredményessége és gazdaságossága;

(b) a jelentések megbízhatósága;

(c) az eszközök és információk megőrzése;

(d) a csalás és szabálytalanságok megelőzése és felderítése;

(e) az alapul szolgáló műveletek jog- és szabályszerűségéhez kapcsolódó kockázatok megfelelő kezelése, figyelembe véve a programok többéves jellegét, valamint az érintett kifizetések jellegét,”;

12. A 26. cikk a következőképpen módosul:

13. Az (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„2. A véglegesen elfogadott költségvetés és a költségvetés-módosítások összefoglalóját a jóváhagyástól számított három hónapon belül közzéteszik az Európai Unió Hivatalos Lapjában ”.

14. A cikk a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

„3. A költségvetést és a költségvetés-módosításokat véglegesen elfogadott formájukban tájékoztatásképpen megküldik a költségvetési hatóságnak, a Számvevőszéknek és a Bizottságnak, valamint az elfogadásukat követő két hónapon belül közzéteszik az érintett közösségi szerv internetes honlapján.

4. A közösségi szervek megfelelő módon hozzáférhetővé teszik a költségvetésből származó forrásokból részesülő kedvezményezettekre vonatkozó információkat. Ezen információkat a bizalmas kezelés követelményei, különösen a személyes adatok 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben(*) rögzített védelme, valamint a biztonsági követelmények kellő figyelembevétele mellett teszik hozzáférhetővé.

(*) HL L 8., 2001.1.12., 1. o.”;

15. A 31. cikkből a (2) bekezdés c) pontját el kell hagyni.

16. A 32. cikk a következőképpen módosul:

17. Az (1) bekezdés harmadik albekezdésében az „A1, A2 és A3” kifejezés helyébe az „AD 16, AD 15, AD 14 és AD 13” lép.

18. A (2) bekezdés a következő mondattal egészül ki:

„Ha valamely munkatárs az érvényességi időszak lejárata előtt kéri az engedélyezés visszavonását, a közösségi szerv a lehető leghamarabb megfelelő intézkedéseket hoz az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott keretszám betartása érdekében.”;

19. A 35. cikk (1) és (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„1. Az e cím 2. fejezetében meghatározott minden pénzügyi szereplőnek és a költségvetés végrehajtásában, pénzgazdálkodásban, könyvvizsgálatban vagy ellenőrzésben érintett minden személynek tilos olyan, a költségvetés végrehajtására vonatkozó intézkedést hoznia, amely révén saját érdekei a közösségi szerv érdekeivel szembekerülhetnek. Amennyiben ilyen eset előfordul, úgy az érintett személynek tartózkodnia kell az intézkedéstől, és az ügyet az illetékes hatóság elé kell terjeszteni.

2. Összeférhetetlenség áll fenn, ha az (1) bekezdésben említett valamely személy funkciójának pártatlan és tárgyilagos gyakorlását családi, érzelmi okok, politikai vagy nemzeti hovatartozással kapcsolatos, illetve gazdasági érdek vagy bármely más, a kedvezményezettel közös érdek veszélyezteti.”;

20. A 38. cikk (6) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„Lehetőség szerint törölni kell a bizonylatokban található olyan személyes adatokat, amelyek a költségvetési mentesítés, ellenőrzés és könyvvizsgálat szempontjából nem szükségesek. A forgalmi adatok megőrzésével összefügésben minden esetben a 45/2001/EK rendelet 37. cikkének (2) bekezdése alkalmazandó.”;

21. A 39. cikk (3) bekezdése a következő albekezdésekkel egészül ki:

„Az előzetes ellenőrzés céljából a fizetésekkel, nyugdíjakkal és a kiküldetési és egészségügyi költségtérítésekkel kapcsolatos rendszeres kiadások egymáshoz hasonló külön műveleteinek sorozatát az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő egyetlen műveletnek tekintheti.

A második albekezdésben meghatározott esetben az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő – kockázatértékelésétől függően – a (4) bekezdéssel összhangban megfelelő utólagos vizsgálatot hajt végre.”;

22. A 40. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„1. Az engedélyezésre jogosult tisztviselő feladatai elvégzéséről éves tevékenységi jelentés formájában tesz jelentést az igazgatótanácsnak, amellyel egyidejűleg pénzügyi és igazgatási tájékoztatást is ad; az utóbbi tájékoztatásnak igazolnia kell, hogy a jelentésben szereplő információk megbízható és valós képet adnak, kivéve ha a bevételek és kiadások meghatározott körével kapcsolatban tett fenntartások ezzel ellentétes közleményt tartalmaznak.

Az éves tevékenységi jelentés kitér arra, hogy mennyiben sikerült a műveletek kitűzött céljait elérni, ismerteti a műveletekkel összefüggő kockázatokat, a biztosított források felhasználását és a belső ellenőrzési rendszer működésének hatékonyságát és eredményességét. A 71. cikk szerinti belső ellenőr figyelembe veszi az éves tevékenységi jelentést, és minden egyéb megjelölt információt.”

23. Az 43. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„ 43. cikk

1. Az igazgatótanács kinevez egy, a személyzeti szabályzat hatálya alá tartozó, számvitelért felelős tisztviselőt, aki feladatai ellátását illetően hivatali szempontból független. Ez a tisztviselő a közösségi szerven belül a következőkért felel:

(a) a kifizetések megfelelő végrehajtása, a bevételek beszedése és a megállapított követelések behajtása;

(b) a beszámoló elkészítése és bemutatása a VII. címmel összhangban;

(c) könyvvezetés a VII. címmel összhangban;

(d) a számviteli szabályok és módszerek, valamint a számlatükör VII. címmel összhangban történő végrehajtása, a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott rendelkezésekkel összhangban;

(e) a számviteli rendszerek megállapításáért és érvényesítéséért, és – adott esetben – az engedélyezésre jogosult tisztviselő által a számviteli információ biztosítása vagy igazolása érdekében lefektetett rendszerek érvényesítéséért;

(f) pénztárkezelés.

2. A számvitelért felelős tisztviselő az engedélyezésre jogosult tisztviselőtől megkapja az ez utóbbi által megbízhatóként garantált összes olyan információt, amely szükséges azon elszámolások elkészítéséhez, amelyek a valóságnak megfelelő képet adnak a közösségi szerv vagyonáról és a költségvetés végrehajtásáról.

2a. Mielőtt az igazgató elfogadja a beszámolót, a számvitelért felelős tisztviselő záradékkal látja el azt, tanúsítva, hogy megfelelő bizonyossággal rendelkezik arról, hogy a beszámoló megbízható és valós képet ad a közösségi szerv pénzügyi helyzetéről.

Ennek érdekében a számvitelért felelős tisztviselő megbizonyosodik róla, hogy a beszámolót az érvényes számviteli szabályokkal, módszerekkel és számviteli rendszerekkel összhangban állították össze, valamint hogy a beszámolóban minden bevétel és kiadás szerepel.

Az engedélyezésre jogosult tisztviselő továbbít minden olyan információt, amelyre a számvitelért felelős tisztviselőnek feladatai elvégzéséhez szüksége van.

Az engedélyezésre jogosult tisztviselő továbbra is teljes mértékben felel az általa kezelt pénzeszközök megfelelő felhasználásáért, valamint az ellenőrzése alatt álló kiadások jogszerűségéért és szabályszerűségéért.

2b. A számvitelért felelős tisztviselő jogosult ellenőrizni a kapott információt, valamint további olyan ellenőrzéseket végezni, amelyeket szükségesnek ítél ahhoz, hogy a beszámolót záradékkal láthassa el.

Amennyiben szükséges, a számvitelért felelős tisztviselő fenntartásokkal él, pontosan megmagyarázva azok jellegét és hatályát.

2c. A közösségi szerv számvitelért felelős tisztviselője záradékkal látja el éves beszámolóját, és elküldi azt a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjének.

3. E cikk (4) bekezdésére és a 44. cikkre is figyelemmel, a számvitelért felelős tisztviselő rendelkezik egyedül felhatalmazással arra, hogy készpénzt és készpénz jellegű tételeket kezeljen. Ő felel azok megóvásáért.

4. A számvitelért felelős tisztviselő feladatai ellátásával összefüggésben bizonyos feladatokat átruházhat a személyzeti szabályzat hatálya alá tartozó beosztottjaira, amennyiben ez feladatai ellátásához elengedhetetlen.

5. A felhatalmazó jogi aktus állapítja meg a felhatalmazottakra bízott feladatokat, és azok jogait és kötelezettségeit.

24. A 44. cikk a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az előlegszámlákról történő kifizetések történhetnek banki átutalással – beleértve a 66. cikk 1a) pontjában említett közvetlen követelés-elszámolási rendszert –, csekkel vagy egyéb fizetési mód igénybe vételével, a számvitelért felelős tisztviselő által megállapított szabályokkal összhangban.”

25. A IV. cím 3. fejezetében a 2. szakasz címe helyébe a következő szöveg lép:

„2. szakaszAz engedélyezésre jogosult tisztviselőre, illetve a felhatalmazás vagy továbbadott felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselőre alkalmazandó szabályok”

26. AZ 47. CIKK HELYÉBE A KÖVETKEZő SZÖVEG LÉP:

„47. cikk

1. Az engedélyezésre jogosult tisztviselőt a személyzeti szabályzatban megállapított kártérítési kötelezettség terheli.

1a. A kártérítés-fizetési kötelezettség különösen akkor alkalmazandó, amikor:

(a) az engedélyezésre jogosult tisztviselő – szándékosan vagy súlyos gondatlanságból – behajtandó követelések megállapításáról dönt vagy beszedési utalványokat bocsát ki, kiadásokra kötelezettséget vállal vagy kifizetési utalványt ír alá anélkül, hogy e rendeletnek és e rendelet végrehajtási szabályainak megfelelne;

(b) az engedélyezésre jogosult tisztviselő – szándékosan vagy súlyos gondatlanságból – elmulasztja egy követelést megalapozó bizonylat kiállítását, elmulasztja vagy későn állítja ki a beszedési utalványokat, illetve késlelteti olyan kifizetési utalvány kiállítását, amelynek következtében az adott közösségi szervnek polgári jogi felelőssége keletkezik harmadik felekkel szemben.

2. Amennyiben a felhatalmazás vagy továbbadott felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselő úgy véli, hogy a felelősségi körébe tartozó határozat szabálytalan vagy ellentétes a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elveivel, úgy írásban tájékoztatja az őt felhatalmazó hatóságot. Amennyiben a felhatalmazó hatóság írásban indokolt utasításokat ad a felhatalmazás vagy továbbadott felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselőnek az adott döntés végrehajtására, úgy ez utóbbinak azt végre kell hajtani, és ezért nem tekinthető felelősnek.

3. Felhatalmazás esetén az engedélyezésre jogosult tisztviselő továbbra is felelős a belső igazgatási és az ellenőrzési rendszerek hatékonyságáért és eredményességéért, valamint a felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselő kiválasztásáért.

4. A Bizottság által a költségvetési rendelet 66. cikkének (4) bekezdésével összhangban a pénzügyi szabálytalanságok megállapítására létrehozott szakosított testület ugyanazon jogokat gyakorolhatja a közösségi szerv tekintetében, mint a Bizottság szervezeti egységei tekintetében, kivéve ha az igazgatótanács önálló testület létrehozása vagy több közösségi szerv által létrehozott közös testületben való részvétel mellett határoz.

E testület véleménye alapján az igazgató dönt arról, hogy kezdeményez-e fegyelmi vagy kártérítési eljárást. Amennyiben a testület rendszerproblémát tár fel, úgy arról ajánlásaival együtt jelentést küld az engedélyezésre jogosult tisztviselőnek és a Bizottság belső ellenőrének. Ha a vélemény az igazgatót is érinti, úgy a testület azt az igazgatótanácsnak és a Bizottság belső ellenőrének küldi meg.

5. A személyzet bármely tagja kötelezhető, hogy teljesen vagy részben jóvátegye azon kárt, amelyet a közösségi szervnek a feladatai teljesítése során vagy azzal kapcsolatban elkövetett súlyos kötelességszegés miatt okozott.

A kinevezéssel megbízott hatóság a személyzeti szabályzatban a fegyelmi ügyekre megállapított alakszerűségek elvégzése után indoklással ellátott döntést hoz.”

27. Az 55. cikk (3) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„3. „Amennyiben az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő egy megállapított, esedékessé váló követelés egészének vagy egy részének behajtásáról való lemondását tervezi, biztosítja, hogy a lemondás szabályosan és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás, valamint az arányosság elvének megfelelően történjen.”;

28. Az 58. cikkben az a) pont helyébe a következő szöveg lép:

‘(a) az adós vállalja, hogy a 2342/2002/EK, Euratom rendelet 86. cikkében meghatározott mértékű kamatot fizet az engedélyezett határidő-meghosszabbítás teljes idejére, amely a terhelési értesítésben rögzített napon kezdődik”;

29. A szöveg a következő 58a. és 58b. cikkel egészül ki:

„58a. cikk

A számvitelért felelős tisztviselő összeállítja az esedékes behajtandó összegek jegyzékét, amelyben a közösségi követeléseket a beszedési utalvány kállítási időpontja szerint csoportosítja. A jegyzéket csatolják a közösségi szerv költségvetési és pénzgazdálkodásáról szóló jelentéséhez.

A közösségi szerv összeállítja azon követeléseinek – az adósok nevét és a kötelezettség összegét tartalmazó – jegyzékét, amelyek esetében az adóst jogerős bírósági határozat kötelezi fizetésre, és amelyek esetében kihirdetésüket követő egy éven belül egyáltalán nem történt kifizetés, vagy nem történt jelentősebb kifizetés. E jegyzéket a vonatkozó adatvédelmi jogszabályok figyelembevételével teszik közzé.

58b. cikk

A közösségi szerv harmadik felekkel szembeni, valamint harmadik felek közösségi szervvel szembeni követeléseire ötéves elévülési időszak vonatkozik.”;

30. Az 59. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„59. cikk

Amennyiben a közösségi szerv az 5. cikk a) pontjában említett díjakat és illetékeket szed be, a következő szabályokat kell alkalmazni:

a) E díjakról és illetékekről minden pénzügyi év elején átfogó ideiglenes becslést kell készíteni.

b) Amennyiben e díjakat és illetékeket teljes egészében jogszabály vagy az igazgatótanács határozata állapítja meg, az engedélyezésre jogosult tisztviselő eltekinthet a beszedési utalvány kiállításától, és a követelés összegének megállapítását követően közvetlenül terhelési értesítést is kiállíthat. Ez esetben a közösségi szerv követelésének minden részletét rögzíteni kell.

c) Ha a közösségi szerv külön számlázási rendszert használ, a számvitelért felelős tisztviselő köteles a beszedett díjak és illetékek felhalmozódott összegét rendszeresen, de legalább havonta bevezetni az elszámolásba.

d) Általános szabályként a közösségi szerv a rábízott feladatok alapján csak akkor nyújtja szolgáltatásait, ha a megfelelő díjakat és illetékeket teljes összegben kifizették számára. Amennyiben – kivételes esetben – a szolgáltatást a megfelelő illeték vagy díj előzetes kifizetése nélkül nyújtották, úgy e fejezet 3., 4. és 5. szakaszát kell alkalmazni.”;

31. A 62. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„62. cikk

1. A költségvetést terhelő kiadást eredményező intézkedés tekintetében az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő először költségvetési kötelezettséget vállal, mielőtt harmadik féllel szemben jogi kötelezettséget vállalna.

2. A globális költségvetési kötelezettségvállalások fedezik az N + 1. év december 31-ig tett megfelelő, önálló jogi kötelezettségvállalások teljes költségét.

Az egyedi vagy ideiglenes költségvetési kötelezettségvállalásra vonatkozó egyedi jogi kötelezettségek N. év december 31-éig vállalhatók.

Az első és második albekezdésben említett időszakok végén e költségvetési kötelezettségvállalások fel nem használt egyenlegeit az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő visszavonja.

3. Az egy pénzügyi évet meghaladó fellépésekre kötött jogi kötelezettségvállalásoknak és a megfelelő költségvetési kötelezettségvállalásoknak, a személyzeti kiadások kivételével, a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének megfelelően megszabott végleges végrehajtási határidővel kell rendelkezniük.

Az ilyen kötelezettségvállalások bármely részét, amelyet e határidőt követő hat hónapon belül nem teljesítettek, a 11. cikkel összhangban vissza kell vonni.

Az olyan jogi kötelezettségvállalásokhoz tartozó költségvetési kötelezettségvállalások összegét, melyek esetében a jogi kötelezettségvállalás aláírását követő három évben nem történt a 67. cikk értelmében vett kifizetés, vissza kell vonni.”;

32. A 66. cikk a következő, (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Amennyiben az igénybevett szolgáltatások, többek között (ingatlan)bérlet vagy az áruszállítások kifizetése időszakos fizetéssel történik, az engedélyezésre jogosult tisztviselő kockázatértékelést követően elrendelheti közvetlen követelés-elszámolási rendszer alkalmazását.”;

33. A 72. cikk (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

‘(b) a minden költségvetés-végrehajtási műveletre alkalmazandó belső ellenőrzési és auditrendszerek hatékonyságának és eredményességének értékeléséért.”;

34. A 74. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„74. cikk

1. A közbeszerzési szerződések odaítélésére az általános költségvetési rendelet, illetve a 2342/2002/EK Euratom rendelet vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

2. A közösségi szerv kérheti, hogy mint ajánlatkérőt bevonják a bizottsági vagy intézményközi szerződések, valamint más közösségi szervek szerződésének odaítélési eljárásába.

3. A közösségi szerv jogosult a Bizottsággal, az intézményközi hivatalokkal és a Fordítóközponttal közbeszerzési eljárás igénybevétele nélkül áruszállítási, szolgáltatási, illetve a Fordítóközpont esetében munkavégzési szerződést kötni.

4. A közösségi szerv adminisztratív igényeinek fedezésére a fogadó tagállam ajánlatkérő hatóságaival közös közbeszerzési eljárásban vehet részt. Ebben az esetben a 2342/2002/EK, Euratom rendelet 125c. cikkét értelemszerűen kell alkalmazni.”;

35. A rendelet a következő VA. címmel egészül ki:

„Va. CÍMSZAKÉRTŐK

74A. CIKK

A szakértők kiválasztása esetében a 2342/2002/EK, Euratom rendelet 265a. cikkét értelemszerűen kell alkalmazni. E szakértők fix összegű díjazásban részesülnek, a közösséig szerv munkájához különösen az ajánlatok és támogatási kérelmek vagy közbeszerzési pályázatok értékelésében, valamint a költségvetésből finanszírozott projektek nyomonkövetéséhez és végső értékeléséhez nyújtott technikai segítségnyújtásban vállalt feladataikért. A közösségi szerv a Bizottság vagy más közösségi szerv által összeállított szakértői jegyzékét használhatja.”;

36. A 76. cikkben az utolsó mondat helyébe a következő szöveg lép:

„A közösségi szerv beszámolójához csatolni kell az adott év költségvetési és pénzgazdálkodásáról szóló jelentést, amely többek közt tájékoztatást nyújt az előirányzatok felhasználásának mértékéről, valamint összefoglaló információkat tartalmaz a különböző költségvetési jogcímek közötti előirányzat-átcsoportosításról.”;

37. A 82. és 83. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„82. cikk

A számvitelért felelős tisztviselő legkésőbb a következő év március 1-jéig megküldi a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjének és a Számvevőszéknek az előzetes beszámolót, valamint az e rendelet 76. cikkében említett költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló éves jelentést, hogy a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője az általános költségvetési rendelet 128. cikkének rendelkezései szerint összevonhassa a beszámolókat.

A számvitelért felelős tisztviselő legkésőbb a következő év március 31-ig az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak szintén megküldi a költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentést.

83. cikk

1. Az általános költségvetési rendelet 129. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Számvevőszék legkésőbb a következő év június 15-ig megteszi az egyes közösségi szervek előzetes beszámolójára vonatkozó észrevételeit.

2. Amint a közösségi szerv kézhez kapja a Számvevőszéknek az előzetes beszámolóra vonatkozó észrevételeit, az igazgató a 43. cikkel összhangban saját hatáskörében összeállítja a közösségi szerv végleges beszámolóját, és elküldi azt az igazgatótanácsnak, amely véleményezi a beszámolót.

3. Az igazgató a végleges beszámolót az igazgatótanács véleményével együtt legkésőbb a következő év július 1-jéig megküldi a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjének, a Számvevőszéknek, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

4. A közösségi szerv Bizottságéval összevont végleges beszámolóját a következő év október 15-ig kell kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában .

5. Az igazgató legkésőbb a következő év szeptember 30-ig választ küld a Számvevőszék éves jelentésében megfogalmazott észrevételeire. A közösségi szerv egyúttal a Bizottságnak is megküldi válaszait.”;

38. A 97. cikket el kell hagyni;

39. A 99. cikk a következő mondattal egészül ki: „Az igazgató e szabályokat tájékoztatásul megküldi a Bizottságnak.";

2. cikk

E rendelet hatályba lépését követően, [ a rendelet kihirdetését követő hat hónapon ] belül az általános költségvetési rendelet 185. cikkében említett minden szerv módosítja saját pénzügyi szabályzatát.

3. cikk

E rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

E rendelet teljes egészében és közvetlenül alkalmazandó minden tagállamban.

Kelt Brüsszelben, …-án/-én

a Bizottság részéről

a Bizottság tagja

[1] HL L 248., 2002.9.16., 1. o. A 1995/2006/EK rendelettel (HL L 390., 2006.12.30., 1. o.) módosított rendelet.

[2] HL L …

[3] HL L …

[4] HL L…,

[5] HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

[6] HL L 314., 1994.12.7., 1. o. A legutóbb az 1645/2003/EK rendelettel (HL L 245., 2003.9.29., 13. o.) módosított rendelet.