52007SC0504

A Bizottság szervezeti egységeinek munkadokumentuma - Az európai űrprogram alapjairól {COM(2007) 212 végleges} {SEC(2007) 505} {SEC(2007) 506} /* SEC/2007/0504 */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 26.4.2007

SEC(2007) 504

A BIZOTTSÁG SZERVEZETI EGYSÉGEINEK MUNKADOKUMENTUMA

az európai űrprogram alapjairól {COM(2007) 212 végleges}{SEC(2007) 505}{SEC(2007) 506}

TARTALOMJEGYZÉK

1. Bevezetés: Az európai űrprogram indítéka 3

2. A program célkitűzéseinek tervezete 4

3. Az európai űrprogram tervezett célkitűzéseit támogató európai szintű és nemzeti tevékenységek 8

3.1. Műholdas navigáció 8

3.2. Földmegfigyelés 9

3.3. Műholdas távközlés 10

3.4. Tudomány és technológia 11

3.4.1. Űrtudomány 11

3.4.2. Földtudomány 12

3.4.3. Technológia 12

3.5. A Nemzetközi Űrállomás és a naprendszer felderítése 13

3.6. A világűrbe jutás 14

4. Az európai szintű főbb űrprogramok indikatív költségvetései 15

Bevezetés: Az európai űrprogram indítéka

Az európai űrprogram közös, átfogó és rugalmas programalapot jelent , amely keretet biztosít Európa űrtevékenységeihez a rendelkezésre álló források lehető leghatékonyabb felhasználásával minden szinten. A program összhangban áll az európai űrpolitika célkitűzéseivel és iránymutatásaival, és azok végrehajtása érdekében űrtevékenységi területenként programcélkitűzéseket határoz meg. Lehetővé teszi a résztvevő főbb szereplők számára, hogy figyelemmel kísérjék az elért haladást, és segíti őket az űrtevékenységekkel kapcsolatos programok közötti nagyobb átláthatóságra , szükségtelen duplikációk csökkentésére és a komplementaritás fokozására irányuló törekvéseikben. Ezáltal olyan koordinált közös európai űrtevékenység megvalósítását segíti elő a közeljövőben, amely kielégíti az európai és nemzeti felhasználók igényeit és követelményeit .

A programban részt vevő európai szereplők a következők:

- Európai Űrügynökség (ESA): A megvalósítás fő eszközei az Ügynökség kötelező és opcionális programjai az ESA hosszú távú stratégiáján belül, figyelembe véve más kormányközi, uniós és nemzeti kapacitásokat és tevékenységeket is annak érdekében, hogy hatékonyan lehessen köztük szinergiákat és integrált megközelítéseket létrehozni.

- Európai Unió (EU): A megvalósítás fő eszközei elsősorban a 7. kutatási és technológiai fejlesztési keretprogram (FP7), a transzeurópai hálózatok programjai és a nem K+F forrásokból származó források.

- Tagállamok: A nemzeti űrprogramok, amelyeket tagállami szinten kezdeményeznek és hajtanak végre a nemzeti szabályokkal és pénzügyi eszközökkel összhangban, a nemzeti igényekre reagálnak, ugyanakkor az európai űrpolitika szélesebb körű célkitűzéseinek elősegítésére is irányulnak. Ehhez a két- és többoldalú tevékenységek is hozzájárulnak.

- Európai szinten működő egyéb kormányközi szervezetek , különösen azok az ügynökségek, amelyek űrbeli eszközöket működtetnek és alkalmaznak, mint pl. a Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezete (EUMETSAT).

Az európai űripar, valamint a szereplők és szolgáltatók által végzett tevékenységeket kellőképpen figyelembe kell venni, és szoros együttműködést kell biztosítani a K+F technológia, valamint az űrmissziók tervezése és végrehajtása terén. Az alkalmazások és a szolgáltatásnyújtás terén a köz- és a magánszféra partnerségének rendszereit tovább kell fejleszteni.

Az alkalmazások és alapok terén az európai űrprogram előzetes elemei a jelenleg folyamatban lévő, rövid- és középtávra előirányzott, nem kötelező jellegű tevékenységek sorozatát jelentik. Ez megfelel az érdekelt felek által biztosított információknak, és célja a már meglévő európai űrtevékenységek átláthatóságának javítása. Az alkalmazások terén különleges figyelmet szentelnek a közös európai programoknak, mint pl. a GMES-nek (Global Monitoring for Environment and Security – globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelés) és a GALILEO-nak.

Azok a tevékenységek, amelyekről az európai űrpolitika létrejötte előtt döntöttek, az európai űrpolitika célkitűzései szerint vannak csoportosítva: ez a rendszerezés a program fokozatos frissítésével egyre koherensebb lesz. További, kevésbé részletezett tevékenységeket, mint pl. bizonyos hasznos terhek, eszközök vagy kísérletek kifejlesztését ez a dokumentum nem említi, noha aktívan hozzájárulnak az európai űrtevékenységek összességéhez.

A program tartalma és alkalmazásának módszere szoros együttműködésben a felhasználókkal és minden érdekelttel rendszeresen felülvizsgálatra és frissítésre kerül annak érdekében, hogy jól tükrözze az általános politikai célkitűzéseket, illetve idomuljon hozzájuk. A leendő tevékenységeket fokozatosan illesztik be, hogy olyan koordinált és közös stratégiai keret épüljön ki , amely egész Európában az űrtevékenységek kiegészítő jellegét mutatja. Az európai űrprogram jövőbeli hatóköréről és egyedi szervezéséről a magas szintű űrpolitikai csoporttal folytatott megbeszéléseket követően a dokumentum első felülvizsgálatát az ESA és az Európai Közösség közös titkársága 2007 és 2008 során készíti el. A felülvizsgálat számításba veszi az ESA miniszteri tanácsa ülésének előkészületeit, valamint a közösségi programok és nemzeti tervek további alakulását. A felülvizsgált európai űrprogramot az Űrtanács ötödik ülésén mutatják be, hogy a versenyképességi tanács és az ESA miniszteri tanácsának hivatalos elfogadási eljárása segítségével jóváhagyhassák.

A tagállamokat ezért felkérik, hogy tájékoztassák az ESA és az Európai Közösség közös titkárságát minden tervezett új programról, illetve a meglévő programok frissítéséről. Az információknak szemléltetniük kell, hogy ezek a programok hogyan illeszkednek az európai űrpolitika vonatkozó célkitűzéseihez és iránymutatásaihoz.

A 2007–2013 közötti időszakra az előirányzott költségvetési információk a főbb európai szintű tevékenységekre vonatkoznak. Az európai űrprogram felülvizsgálati szakasza alatt űrtevékenységi területenként hasonlóan részletes, nemzeti költségvetési információkat kell gyűjteni. A jelenlegi dokumentum az európai űrtevékenységen belül a nemzeti programok együttes súlyát jelzi feltüntetve százalékos részesedésüket, referenciaévként 2006-ot véve. Az európai űrprogram keretébe új tevékenység bevonása nem vonja magával pénzeszközök cseréjét vagy a felelősség átruházását az érdekeltek között.

A program célkitűzéseinek tervezete

Az európai űrpolitika stratégiai küldetésnyilatkozatában felvázolt általános politikai célkitűzéseket támogatandó az európai űrprogram űrtevékenységi területenként programcélkitűzéseket állapít meg az európai űrpolitika dokumentumának rendelkezései, az ESA 2007–2016-os hosszú távú terve és a 7. kutatási és technológiai fejlesztési keretprogram alapján. A végrehajtásnak a 3. fejezetben felvázolt, folyamatban lévő és rövid-, ill. középtávú tevékenységekre kell épülniük.

Általános űrpolitikai célkitűzések | A program célkitűzéseinek tervezete |

ALKALMAZÁSOK A felhasználói igények alakulásának figyelembevételével integrált űrrendszereket kell létrehozni, és elő kell segíteni az űr- és földi rendszerek integrálását hatékony és költséghatékony szolgáltatások nyújtása érdekében. |

MŰHOLDAS NAVIGÁCIÓ |

az innováció, a versenyképesség és a gazdasági növekedés elősegítése Európa biztonsági igényeinek kielégítése korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez | Európa függetlenítése a korszerű műholdas navigációs technológia tekintetében és a navigációs rendszerek által kínált szolgáltatások terén, a minőség, a mennyiség és a szolgáltatott adatok sokféleségének növelése, illetve hozzájárulás az európai űripar versenyképességéhez a következők által: a GNSS-infrasturktúra (világméretű műholdas navigációs rendszer) teljes kifejlesztésének folytatása jövőbeli GNSS-infrastruktúrák előkészítése és egy második generációs PNT-rendszer technológiai demonstrációjának megkezdése az integrált alkalmazásokon belül a PNT-rendszerek használatának elősegítése a GNSS terén nemzetközi partnerségek megvalósításának biztosítása |

FÖLDMEGFIGYELÉS |

az innováció, a versenyképesség és a gazdasági növekedés elősegítése Európa biztonsági igényeinek kielégítése korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez a környezetvédelem és az éghajlatváltozás terén fenntartható politikák alkotása során az európai közérdek szolgálata | Átfogó európai földmegfigyelési infrastruktúra és kapcsolódó környezetvédelmi és biztonsági operatív szolgáltatások kialakítása a duális hasznosítású eszközök figyelembevételével a következők által: a GMES űrbéli komponense kifejlesztésének folytatása a nemzeti szinten és az ESA által kifejlesztett eszközök alapján a felhasználói közösségekkel folytatott párbeszéd elmélyítése, valamint új szolgáltatások és alkalmazások kialakításának és érvényesítésének elősegítése, az adathozzáférési politikák, adatszolgáltatási és -kezelési mechanizmusok (űrbéli és in situ) felderítése, 2008-ig elsősorban a GMES első szolgáltatásainak egy csoportjára összpontosítva a megfelelő nemzetközi szervekkel folytatott párbeszéd elmélyítése a GEOSS-on (globális földmegfigyelő rendszerek rendszere) belül a GMES szerepének meghatározása az európai kapacitások folytonosságának biztosítása az operatív meteorológia terén |

MŰHOLDAS TÁVKÖZLÉS |

az innováció, a versenyképesség és a gazdasági növekedés elősegítése és piacvezető szerep a kereskedelmi űrtevékenységek terén Európa biztonsági igényeinek kielégítése korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez | Hozzájárulás az európai űripar versenyképességéhez és Európában az információs társadalom fejlődéséhez a következők által: fejlett műholdas távközlési technológiák kialakítása az iparral és a szereplőkkel együttműködve, új demonstrációs tevékenységekhez vezetve, a duális hasznosítás követelményei figyelembevételével a földi rendszerekkel történő integráció folytatása az európai és globális kommunikációs infrastruktúrák támogatásával, és más alkalmazási területekkel kapcsolat kialakítása a műholdas távközlés által kínált végfelhasználói szolgáltatások kialakítása a minőség, a mennyiség és az adatok sokféleségének növelése mellett, valamint multimédiás műholdas rendszerek kifejlesztése (a mobil- szélessávú- és műsorszórás-szolgáltatások egyesítése) |

BIZTONSÁG ÉS VÉDELEM Leendő nemzeti és európai szintű fejlemények. |

Európa biztonsági és védelmi igényeinek kielégítése korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez | Jövőbeli nemzeti és európai fejlemények |

ALAPOK |

TUDOMÁNY és TECHNOLÓGIA |

az innováció, a versenyképesség és a gazdasági növekedés elősegítése az űrkutatás hozzájárulásának növelése a tudásalapú társadalomhoz Európa biztonsági igényeinek kielégítése korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez a környezetvédelem és az éghajlatváltozás terén fenntartható politikák alkotása során az európai közérdek szolgálata | ŰRTUDOMÁNY |

A lisszaboni menetrend és az ESA versenyképességi és felderítési tevékenységeivel összefüggésben globális tudományos vezető szerep kialakítása és a tudásalap kibővítése a következők által: egyedi prioritási kérdésekre történő összpontosítás: élet és bolygók keletkezése, naprendszer, a világegyetem alapvető törvényei, a világegyetem eredete és evolúciója az űrtudományos és más tudományos tevékenységek közötti szinergia, valamint az alkalmazásokban a technológia használatának elősegítése nemzetközi együttműködési tevékenységek növelése |

FÖLDTUDOMÁNY |

A globális változások felmérésének és a környezetpolitikák támogatására irányuló földtudományos tevékenységek kibővítése a következők által: új küldetések kialakítása a fő témák támogatására: óceánok/hidroszféra, levegő/atmoszféra, jég/krioszféra, földfelszín/bioszféra, szilárd Föld/geoszféra a GMES-en belül a földmegfigyelési alkalmazásokkal kapcsolatos tudományos adatok hatékony felhasználásának biztosítása nemzetközi együttműködési tevékenységek növelése |

TECHNOLÓGIA |

Hozzájárulás az innovációhoz és a versenyképességhez a következők által: a polgári és védelmi, az űr- és nem űrtechnológiai fejlemények közötti szinergiák maximalizálása a kritikus technológiák felismerése és ehhez kapcsolódóan technológiai demonstrációs küldetések végrehajtása a technológiai fejlesztések összehangolása |

A NEMZETKÖZI ŰRÁLLOMÁS ÉS A NAPRENDSZER FELDERÍTÉSE |

az űrkutatás tudásalapú társadalomhoz történő hozzájárulásának növelése korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez | A nemzetközi űrállomás projektjébe történő befektetés tudományos és technológiai eredményeinek gyakorlati alkalmazása és jövőbeli felderítő tevékenységek előkészítése a nemzetközi felderítési struktúrában kulcsszerep kialakítása végett a következők által: a tudományos eredmények maximális megtérülésének biztosítása, a befektetéseknek elsősorban az élet- és fizikai tudományok terén történő megtérülésére vonatkozóan és a nemzetközi űrállomás optimális kihasználása az élet- és fizikai tudományos tevékenységek megerősítése az űralkalmazásokon kívüli és felderítési vonatkozású tevékenységeket támogatandó alapképességek kialakítása és demonstrálása (technológiák és infrastruktúrák létrejötte) a felderítés – különösen a Mars robotikus felderítése és a Hold felderítéséhez kapcsolódó lehetséges tevékenységek – következő lépéséhez; nemzetközi partnerekkel folytatott együttműködés az emberi űrrepülés terén a tagállamok által meghatározott forgatókönyvek szerint |

A VILÁGŰRBE JUTÁS |

korlátlan hozzáférés biztosítása az új és kritikus technológiákhoz, rendszerekhez és képességekhez az innováció, a versenyképesség és a gazdasági növekedés elősegítése | Függetlenség fenntartása a világűrbe jutás terén a következők által: Európa űrrepülőterének (Guyana Űrközpont) működőképes fenntartása Az európai hordozórakéta-család megszilárdítása: Ariane 5, Vega, Szojuz a Guyana Űrközponton az újgenerációs hordozórakéták kifejlesztéséhez technológiai és ipari képességek kialakítása és fenntartása a stratégiai partnerekkel lehetséges hosszú távú együttműködési lehetőségek felderítése |

EUROPEAN-LEVEL AND NATIONAL ACTIVITIES SUPPORTING THE DRAFT OBJECTIVES OF THE EUROPEAN SPACE PROGRAMME

The following tables provide an overview by space domain about activities that are currently on-going and envisaged for the short to medium term by the actors taking part in the European Space Programme and that are disposed to support the draft programmatic objectives outlined in chapter 2.

Satellite Navigation

Programmatic Objectives | Activities |

Proceeding with the full-fledged development of the GNSS infrastructure | I. European-level : Galileo IOV and EGNOS/GNSS support programme (funded by EC and ESA and technically managed by ESA) Galileo FOC deployment and Galileo EGNOS operations managed by the Galileo Supervisory Authority (GSA) and the Galileo Operating Company (GOC) under a concession contract. Giove-A (2005), Giove-B (2007), IOV 1-2-3-4, FOC |

Preparation of future GNSS infrastructures: Launch of technology demonstration of 2nd generation PNT System | I. European level : FP7 Programme (GSA) GNSS Evolution Programme (under preparation by ESA) |

II. National level : National PNT-related technology development |

Promoting the use of PNT systems within integrated applications | I. European-level : GSA: FP7 SESAR (air traffic management) Proposed ESA Integrated Applications Programme |

II. National level : Diverse National applications development activities [e.g. GATE (Galileo test environment for hardware, applications and services) (D), Galileo Test Range project (I), Navigation Project (F)] National PNT-related technology developments [e.g. Argos 3/Sarsat 3 (F), GATE (D), HIGAPS, INDOOR, GALTEC, SEAGATE (D)] |

Ensuring implementation of international partnerships on GNSS | I. European level : EC activities with technical support from GSA: cooperation with the United States (Galileo/GPS-Agreement of July 2004), Russia (GLONASS, negotiations ongoing) and other countries relating to interoperability and compatibility of Galileo with existing and coming GNSS Systems. ESA activities relating to Galileo and EGNOS |

Earth Observation

Programmatic Objectives | Activities |

Proceed with GMES space component development based on national and ESA developed assets | I. European level : GMES Space Component Programme (ESA) Planned : GMES Sentinel 1a (2011) and 2a (2012), Sentinel-3a (2012), Sentinel-1b and 2b (2013), Sentinel-3b (2014) FP7-Space Theme: Contribution to the GMES Space Component (EC) Coordination of national or bilateral/multilateral EO mission developments |

II. National level : National technology development programmes/Preliminary activities and precursor missions, e.g. PASO studies (F), SAFARI (D), METIMAGE (D) Development of national or bilateral/multilateral EO missions Under operation: TerraSAR-X (2006/D), DMC/Disaster monitoring constellation (UK2002/2005), Spot-4/5, Jason-1 (2001/F) Planned: Rapid-Eye (2007/D), TanDEM (2009/D), TerraSAR-X 2nd gen. (2012), Venus (2009/F), SARAL (2009/F) En MAP (2010/D), Bissat (2010/I) Future Spanish EO satellite, Future Norwegian Sea monitoring satellite; Pleiades (2008/F), Cosmo-SkymMed (2007/08/09/I) Cosmo-Skymed 2nd gen. (2012/2013/I), Pleiades (2009/2010/F-B), SVEA: Swedish national surveillance mission, HYPSEO (I), Microsat (I), Nanoform (I) |

Reinforce dialogue with user communities and foster the development + validation of new services and applications, also by exploring mechanisms for data provision and management (space and in-situ), focusing in the first place on a set of GMES fast-track services in the field of: Emergency Management Land Monitoring Maritime Services Atmospheric services (in preparation) | I. European level : FP7-Space Theme (e.g. grant agreement or other mechanisms for space and non-space data provision). Additional activities foreseen in other FP7 themes (e.g. ICT, environment), in JRC direct actions, and in other EU sectoral policies (e.g. agriculture, fisheries, development, …) (EC) GMES Service element transfer activities (ESA) EUSC activities in support of EU Security Policies |

II. National level : Availability of national or regional data Other service and product development activities: [e.g. SIASGE (Italian-Argentinian cooperation on emergency EO satellites/Cosmo-Skymed); Disaster Management Pilot project (I); MOSAIC (Microsatellites Applications in collaboration(UK); Stereo programme (B); Project on development of application products and Cosmo-SkyMed Ground segment (I); SatHav (maritime applications) and SatNat (land applications) (N); National Earth observation Users’ Platform (NL); Ether, Mercator, Postel, Aviso, Icare (F); EO centres of excellence (UK) DeCover, DeSecure, DeMarine, Enviland(D)] |

Reinforce dialogue within appropriate international bodies in view of embedding GMES into the GEOSS infrastructure | I. European level : a) EC: FP7-Environment Theme (additional activities foreseen in other FP7 themes (e.g. ICT, Space) and in JRC direct action) b) ESA: Availability of Earth observation data (e.g. Webportal, Data Clearinghouse) c) EUMETSAT: Continuation of Satellite Application Facilities, Geonetcast |

II. National level : National contributions |

Ensure continuity of European capacities in operational meteorology: developing and operating state-of the-art meteorology missions developing and operating innovative meteorological services and applications | I. European level : Development of meteorological satellites, also contributing to GMES (ESA/EUMETSAT) Under operation: Meteosat 5/6/7/8/9 (1991/93/97/02/05), Metop-A (2006) Planned:MSG-3 (2009), METOP-B (2010), MSG-4 (2012), MTG (2015) METOP-C (2015); Post-Eumetsat Polar System (EPS) satellite generation studies Development of associated services and applications (EUMETSAT) EUMETSAT Satellite Application Facilities (SAFs) within the Applications ground segment: Ocean + Sea Ice, Ozone Monitoring, Climate Monitoring, Numerical Weather prediction, Land surface analysis. High precision weather forecast for 4D-aircraft trajectory prediction (SESAR). |

II. National level activities, e.g. Jason-2 (2008/F), METIMAGE (D). |

Satellite Communications

Programmatic Objectives | Activities |

Development of advanced satellite communication technologies in cooperation with industry and operators leading to new demonstration missions, also by taking into account dual-use requirements | I. European level : EC: In FP7 and TEN-T, general (i.e. non-proprietary space) technologies development in research programmes in TREN, ENTR, RTD and INFSO. ESA: Preparatory mission, system and general configuration studies, technology for satellite based telecom and multimedia, development of payloads and ground segments, in-orbit validation, Alphabus/Alphasat, Small GEO platform (Artes-11 programme) ; Preliminary System and architecture studies (Proposed contribution to European Integrated Secured Communication network) Hylas, Alphasat (2010), Small GEO satellite |

II. National level : National telecom-related technology R+D activities: payload development (e.g. Programme Stentor (F);COMED NG/Santana/LCT (D); National in-kind contributions (Alphasat), telecom-related technology activities (I), parallel platform development programme (D) Spainsat/Xtar (E), Athena-Fidus (2010/F/I) |

Increasing integration with terrestrial systems in support of European and global communication infrastructures with other application domains | I. European level : EC: FP7: ICT Challenge, Pervasive and trusted network and service infrastructures ESA: Telecom application demonstration (e.g. Artes). Possible future Data-Transmission System (DTS) including a data relay component in support of Earth observation missions (proposed DTS architecture and technology study within TRP/GSTP) |

II. National activities : Integration of space/terrestrial infrastructures (e.g. ‘Village communicant’/F), Institutional Communication for security and emergency (I) |

Develop end-user services increasing quality, quantity and variety of data by developing a multimedia satellite system (merging mobile, broadband and broadcast) | I. European level : EC: FP7, TEN-T, Space Theme: Space-based end-user application developments (e.g. GMES, Galileo), Telemedicine; SESAR Joint Undertaking (air traffic management); ICT Pervasive and trusted network and service infrastructures ESA: Proposed contribution to SESAR as well as telemedicine applications |

II. National activities : TANGO: Telecom advanced networks for GMES operations (F); Activities in support of the integration of telecom and navigation services (e.g. D), Tele-Education/Tele-Medicine project (I) |

Provision of a harmon-ised regulatory environ-ment on a pan-European scale (e.g. concerning spectrum availability, service licensing). | I. European level : EC: Revised eCommunications and TV without frontiers regulation directives.Harmonised spectrum and standardisation activities (EC with ESA support). |

II. National activities: Harmonised spectrum and standardisation activities. |

Science and Technology

Space Science

Programmatic Objectives | Activities |

Focusing on specific priority issues: Life and planetary formation Solar System Fundamental laws of the Universe Origins and evolution of the Universe | I. European-level : ESA Scientific Programme: Cosmic Vision 2025 EC: FP7 activities for the optimal preparation of scientific payloads and for the effective scientific exploitation of their data. Under operation: HST (1990/US), SOHO (1995), Newton (1999/US), Cluster2 (2000), Integral (2002), Mars Express (2003), SMART-1 (2003), Rosetta(2004), Double Star (2003/04/China), Venus Express (2005), AKARI/Astro-F (2006/Japan), Solar B (2006/Japan) Planned: Chandrayaan1 (2007/India), Herschel-Planck (2008), Lisa PF (2009), Lisa, Gaia(2011), Bepi- Colombo (2013), MIRI/ JWST (2013/US) , Solar Orbiter (2015) |

II. National activities : National in-kind contributions to ESA missions by ESA Member States and European Cooperating States National science programmes: Development of instruments/platforms relying notably on national technical centres for R+T for orbital systems (e.g. Platform for mini-satellites Myriade and Proteus(F)), Balloon operation centre (F), Long-duration stratospheric balloons: SnowCake/ Boomerang (I) Under operation: Corot (2006/F) Planned: Picard (2008/F), T2L2 (2008/F), Pharao/ACES (F, CH), Microscope(2009/F), Taranis (F), Smese (F), Agile (I), New hard x-ray mission (2010/I), eRosita (2011+/D) |

Supporting synergies of space science activities with other science activities and towards applications | Diverse national data exploitation activities (e.g. CNES, DLR, ASI Science Data Center) [Scientific data treatment, archiving, processing capabilities, including data valorisation for ESA and national missions] Link between Space Science and Exploration activities (e.g. Exomars) |

Increasing international cooperation activities | Activities performed by ESA, its Member States and Cooperating states |

Earth Science

Programmatic Objectives | Activities |

Developing new missions in support of core topics: Ocean/Hydrosphere Air/Atmosphere Ice/Cryosphere LandSurface/ Biosphere Solid Earth/ Geosphere | I. European level : Earth Observation Envelope programme/Earth Explorer missions (ESA) FP7 Space work programme/actions area strengthening of the foundations of space sciences and technology (EC) Under operation: ERS-2 (1995), ENVISAT (2002) Planned: GOCE (2007), SMOS (2007), ADM-Aeolus (2008), Cryosat-2 (2009), SWARM (2010), EarthCare (2012) |

II. National level : Development of instruments/platforms relying notably on national technical centres and of full-fledged national missions. National in-kind contributions to ESA missions by ESA Member States and European Cooperating States Under operation: Champ (2001/D), Jason-1 (2001/F), Odin (2001/S), GRACE (2002/D), Parasol (2004/F), Demeter (2004/F), Calipso (2006/F), Spot 4/5 (F), Rosa (I) Planned: Jason-2 (2008/F), MeghaTropiques (2009/F), Venus (2009/F), SARAL (2009/F) |

Ensuring effective exploitation of science data in conjunction with EO applications within GMES | ESA and national data treatment capabilities (e.g. CADTS Centre Archivage et Traitement Données SMOS/ F, NL-SCIA-DC Sciamachy Data Center, Matera Space Geodesy Center (I)) National data valorisation activities/R+D for pilot applications/product development (e.g. Ether, Mercator, Aviso, Icare, Postel/F); German Remote Sensing Center DFD/D) |

Increasing international cooperation activities | Activities performed by ESA, its Member States and Cooperating States |

Technology

Programmatic objectives | Activities |

Maximising synergies between civil and defence, space and non-space technology developments Identifying critical technologies and perform associated technology demonstration missions | I. European level : Basic Technology Research programme/TRP (ESA) General Support Technology Programme/GSTP (ESA) European Component Initiative Technology Transfer Programme/TTP (ESA) ESA proposed NEWPro (technologies focusing on non-dependence, spin-in, security) Proposed in orbit demonstration for technologies and techniques (ESA) FP7 Space Work Programme/actions area strengthening of the foundations of space sciences and technology (EC) Planned: Proba-2, Proba-3, Expert. Proposed: Further Proba elements for technology demonstrators and precursors |

II. National level : National transversal technology R+D programmes Planned: Prisma (S), Simbol-X (F), Tandem-X (D), TET108/210 (D), Future national micro-satellite missions |

Harmonising technology developments | Technology harmonisation (ESA and EC) European Space technology Platform, European Space Technology Master Plan |

International Space Station and Exploration of the solar system

Programmatic objectives | Activities |

Ensuring maximum scientific return on investment and optimum utilisation of the ISS Strengthening life and physical sciences activities in support of non-space applications and exploration-related activities | I. European level : ISS Exploitation Programme (ESA) Planned: Node-2 (2007), ATV-1 (2007), Columbus (2007), ERA (2009) ATV-2(2009), ATV-3(2011), ATV-4(2012), ATV-5(2013) ISS utilisation programme/ELIPS (ESA) II. National level : Nationally funded experiments within the ELIPS programme National contributions to the ISS: [e.g. Declic facility/F; Multiuser facilities for Columbus/D; Pharao ACES (F, CH)] National activities promoting the commercial use of ISS. National infrastructure/activities: e.g. Cardiolab (D/F), Neurolab (D); Cardiomed (F); DCMC (I), OSMA (I), MOMA/Biotech applications (I), GPM and CAB (I) User Support Operational Centre USOC’s: e.g. CADMOS (F), MUSC (D), Immulab (D), BEC-Lab (D) |

Preparing and demonstrating core capabilities (enabling technologies and infrastructures) for next step in exploration, notably for robotic Mars exploration and possible activities linked to moon exploration and cooperation with international partners on human space transportation according to scenario to be decided by Member States | I. European level : Proposed Aurora Core Programme (MSR, MSR precursor mission, Lunar exploration/Moon Orbit infrastructure) Preliminary studies Crew Space Transportation System) (ESA) FP7 Space work programme/actions area strengthening the foundations of space science and technology (EC) Planned:ExoMars mission (2013) |

II. National technology development in support of exploration : e.g.: MSL-Mars Surface laboratory (F) Network of geophysical stations on Mars (2011/F) Moon exploration (I, D) Inflatable structures-FLECS (I) |

Access to space

Programmatic Objectives | Activities |

Maintaining Europe’s space port (Guiana Space Centre) under operation-al conditions/launch infrastructure | I. European level: CSG Kourou (ESA) Ariane 5 Infrastructure (ESA) VEGA (ESA) Soyuz at CSG (ESA), partly supported by Soyuz in Kourou/FP7 (EC) |

[II. National launch infrastucture] CNES-CSG Kourou (F) Esrange rocket range (S) Andoya rocket range (N), Other national rockets ranges: e.g. Broglio Space Center (I), Broglio launch base Trapani (I), Mobile rocket base (MORABA/D), Propulsion Test Center Lampoldshausen (D), Malindi (I) |

Consolidating the European family of launchers: Ariane 5, Vega, Soyuz at CSG | I. European level: Ariane (ACEP, ARTA, EVOLUTION, PLUS, EGAS, …) (ESA) VEGA(VERTA) (ESA) Soyuz at CSG (ESA), partly supported by Soyuz in Kourou/FP7 (EC) |

II. National technical support to Ariane, Vega. CNES/F as prime contractor for Soyuz at CSG. Exploration of potential upgrades for Ariane and Vega/Evolution of the family of Launchers e.g. Ariane (F) and VEGA surveillance (I) |

Preparing technological and industrial capabilities for the development of next generation launchers | I. European level: FLPP 1, FLPP 2 (ESA) Re-entry technology: Expert (ESA) FP7 programme on the Strengthening of space foundations (EC) |

II. National R+T for future launchers R+T launchers and phases 0/A (F) Launcher development activities: [Tekin 2010, Tehora 3, Astra, Phoenix 1, TETRA, Tanks and structures (D); Future launchers/LYRA (I) Re-entry technology: [SHEFEX(D); Pre-X(F), Compere(D/F)] |

Exploring possible long-term options for cooperation with strategic partners | Agreement between ESA and the Russian Federal Space Agency on long-term cooperation and partnership in the field of development, implementation and use of launchers First Implementing Arrangement between ESA and the Russian Federal Space Agency on cooperation in research and technology development for future launchers France-Russia long-term cooperation/OURAL EU-Russia Dialogue on Space Cooperation (EC, ESA) |

INDICATIVE BUDGETS FOR MAJOR SPACE PROGRAMMES ON EUROPEAN LEVEL

ORIGIN | NAME OF PROGRAMMATIC ACTIVITY | TIMEFRAME | BUDGET/EXPENDITURE (in bn€) |

European-level activities |

ESA | Indicative figures (current e.c.) provided for ESA represent overall expenditure as indicated in ESA’s Long Term Plan 2007-2016. They do not represent binding commitments for ESA Member States and include proposed future activities not yet approved. |

Navigation and Telecommunication | 2007-2013 | 3.4 |

Earth Observation | 2007-2013 | 4.5 |

Integrated Applications | 2007-2013 | 0.5 |

Basic Activities | 2007-2013 | 1.4 |

Science Programme and Science Support (Prodex) | 2007-2013 | 3.4 |

Technology | 2007-2013 | 0.8 |

Human Space Flight, Microgravity and Exploration | 2007-2013 | 4.2 |

Launchers | 2007-2013 | 5.0 |

EC | FP7 Space WP | 2007-2013 | 1.4 (of which 85% for GMES) |

FP7 Transport WP | 2007-2013 | 0.45 (incl. SESAR) |

FP7 Environment, ICT | 2007-2013 | Not determined (annual commitments) |

Galileo budget line | 2007 onward | 1,0 (under review) |

Activities other than Research or Galileo (e.g. AGRI, FISH, DEV, REGIO, …) | 2007 onward | Not determined (annual commitments) |

EUMETSAT | MSG | 1992-2018 | 2,1 incl. ESA contribution of 400 M€ |

EPS | 1994-2019 | 2,4 (estimates), incl. ESA contribution of 550 M€ |

Post-EPS | 2012-2034 | 2,4 (estimates) |

MTG | 2015-2034 | 2,5 (estimates), incl. ESA contribution |

National-level activities |

Taking 2006 as a reference year, national programmes, including civil and defence-dedicated activities account for approximately 40 % of the overall European space effort.[1] |

[1] In line with figures provided by EUROCONSULT.