52007DC0247




[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 16.5.2007

COM(2007) 247 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

A migrációval kapcsolatos általános megközelítés alkalmazása az Európai Unióval szomszédos keleti és délkeleti régiókra

TARTALOMJEGYZÉK

1. Bevezetés 3

2. Az EU-val szomszédos keleti és délkeleti régiók országai 4

2.1. Törökország és a Nyugat-Balkán 5

2.1.1. A párbeszéd jelenlegi kerete 5

2.1.2. Ajánlások 6

2.2. Európai szomszédságpolitikai partnerországok Kelet-Európában és a Dél-Kaukázusban 7

2.2.1. A párbeszéd jelenlegi kerete 7

2.2.2. Ajánlások 9

2.3. Orosz Föderáció 11

2.3.1. A párbeszéd jelenlegi kerete 11

2.3.2. Ajánlások 11

3. Egyéb régiók 12

3.1. Kelet-mediterrán térségbeli ESZP-partnerországok (Szíria, Libanon és Jordánia) és egyéb közel-keleti országok (Irán és Irak) 12

3.1.1. A párbeszéd jelenlegi kerete 12

3.1.2. Ajánlások 13

3.2. Közép-Ázsia 13

3.2.1. A párbeszéd jelenlegi kerete 13

3.2.2. Ajánlások 14

3.3. Ázsiai származási országok 14

3.3.1. A párbeszéd jelenlegi kerete 14

3.3.2. Ajánlások 14

4. A koordináció javítása 16

5. Következtetés 17

I. melléklet: Rövidítések és használt kifejezések jegyzéke 17

II. melléklet: Példák az EU és a közlemény által lefedett országok közötti együttműködésre és az ezen országoknak nyújtott támogatásra 20

III. melléklet: Az EU-val szomszédos keleti és délkeleti régiók migrációs helyzetének és a régióból kiinduló és a régión belül megfigyelhető áramlatok áttekintése és statisztikák 72

A migrációval kapcsolatos általános megközelítés alkalmazása az Európai Unióval szomszédos keleti és délkeleti régiókra

1. BEVEZETÉS

Az Európai Tanács 2005 decemberében elfogadta a migrációval kapcsolatos általános megközelítést. Ez eredetileg Afrikára és a mediterrán térségre összpontosított. A 2006 decemberében elfogadott következtetéseiben[1] az Európai Tanács felkérte a Bizottságot, hogy az általános megközelítésnek az EU-val szomszédos keleti és dél-keleti régiókra való alkalmazására tekintettel „a fokozott párbeszédre és a konkrét intézkedésekre … tegyen javaslatokat”. Ez a közlemény e felkérésnek tesz eleget. A „migrációs útvonal” koncepción (lásd az I. mellékletet az ezen szövegben használt fogalmak és rövidítések magyarázatáért) alapuló megközelítést javasol.

Ezen közlemény fő súlypontját az EU-val szomszédos keleti és délkeleti régiók jelentik, amelyek a Bizottság véleménye szerint az alábbiakat foglalják magukban:

Törökország, a Nyugat-Balkán (Albánia, Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Montenegró és Szerbia, Koszovót is beleértve [2] ); az európai szomszédságpolitika (ESZP) partnerországok Kelet-Európában (Ukrajna, Moldova és Fehéroroszország[3]) és a Dél-Kaukázus (Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia); és az Orosz Föderáció.

Ezen közlemény végrehajtása során elsősorban az ezen országokat közvetlenül érintő ajánlásokat kell figyelembe venni. Az általános megközelítés alkalmazása az EU-val szomszédos keleti és délkeleti régiókra a „migrációs útvonal” koncepciónak megfelelően azonban megköveteli a távolabbi származási és tranzitországok figyelembevételét is. Ezért figyelmet kell fordítani az alábbi országokra is:

közel-keleti ESZP-partnerországok (Szíria, Jordánia és Libanon), Irán és Irak; Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán); és ázsiai származási országok, úgymint Kína, India, Pakisztán, Afganisztán, Banglades, Srí Lanka, Vietnam, a Fülöp-szigetek és Indonézia.

Ezen országok és régiók vonatkozásában e közlemény közép- és hosszú távú ajánlásokat fogalmaz meg.

A Közösség és valamennyi felsorolt ország között már működnek a politikai és gazdasági párbeszéd és az együttműködési kapcsolatok intézményi keretei, amelyek általában kiterjednek a migráció területére is. Ezen keretekről a közlemény valamennyi országcsoport vonatkozásában beszámol. Egyes esetekben a migrációról és a kapcsolódó témákról (úgymint a foglalkoztatás és az oktatás) folytatott párbeszéd már igen előrehaladott. A migrációra vonatkozó párbeszéd és az együttműködés esetleges erősítésének a már fennálló párbeszédre és együttműködésre kell épülnie, a kapcsolódó kérdések és szereplők teljes mértékű bevonásával, különösen a munkavállalói migráció területén. A II. melléklet az ezen országokban a migráció, vízumok és a határellenőrzés területén folyamatban levő, az EK által finanszírozott együttműködési projektek nem kimerítő jellegű felsorolását tartalmazza.

Az általános megközelítés alkalmazása során szükség van a jogszerű és jogszerűtlen mozgásokról, a globális munkaerő-kínálatról és -keresletről, a munkavállalói migrációról és a gazdasági migráció kezeléséről, valamint a nemzetközi védelem szükségességéről készített átfogó elemezésre. A migrációs útvonalakat, trendeket és az útvonalak esetleges változásait szintén meg kell vizsgálni. A III. melléklet erre vonatkozó előzetes következtetéseket, valamint különféle statisztikákat tartalmaz a régió tekintetében. E régió jelentősége az EU számára már egyértelmű. Az EU-ban élő összes harmadik országbeli állampolgár hozzávetőleg egyharmada a keleti és délkeleti szomszédos országokból és az Orosz Föderációból származik. Az EU 2004-es és 2007-es keleti bővítése számos szomszédos ország számára megváltoztatta a határmenti ingázó forgalom és a migráció jogalapját, míg az EU-tagság magas gazdasági növekedésben és munkalehetőségekben megnyilvánuló előnyei vonzóbbá teszik az új tagállamokat a keleti szomszédos országokból kiinduló migráció számára. A szomszédos országok tapasztalják mind a képzett munkaerő visszanyerése, mind az agyelszívás hatásait, és a tiszta előnyök segítenek a magas munkanélküliségben és alacsony jövedelmekben megnyilvánuló, a politikai és gazdasági átmenet nehézségeinek következtében gyakran jelentkező nyomás enyhítésében.

Megjegyzendő, hogy Latin-Amerikával és a Karib-térséggel eddig nem foglalkoztak a migrációval kapcsolatos általános megközelítés keretében, bár a migráció az e térséggel folytatott rendszeres politikai párbeszéd részét képezi. Tekintettel a migrációval kapcsolatos kérdések növekvő fontosságára a latin-amerikai és karibi országokkal való kapcsolatokban, a Bizottság és partnerei a következő EU–LAC csúcstalálkozó (Lima, 2008. május) előkészítése során külön fognak foglalkozni a migráció kérdésével. Ez az általános megközelítéssel összhangban, a 2006. májusi bécsi csúcstalálkozón mindkét oldal által vállalt kötelezettségek teljesítését lehetővé tevő módon fog történni.

2. Az EU-val szomszédos keleti és délkeleti régiók országai

Az általános megközelítés afrikai országokra vonatkozó kidolgozása során számos eszköz bizonyult hasznosnak a partnerországokkal való együttműködésben, így például a migrációs profilok és a migrációval és fejlődéssel foglalkozó együttműködési fórumok (lásd az I. mellékletet). Ezek az eszközök az általános megközelítés keleti és délkeleti régiókra való alkalmazása során is relevánsak lehetnek. Igénybevételüket azonban az egyes országok tekintetében külön-külön és/vagy regionális alapon is meg kell vizsgálni, figyelemmel az érintett országokban és régiókban már fennálló keretekre és a velük való kapcsolatokra, annak fényében, hogy alkalmazásuk mennyiben jelenthet hozzáadott értéket. A fentieken kívül ezt a közleményt az egyidejűleg elfogadott, A körkörös migrációról, valamint az Európai Unió és harmadik országok közötti mobilitási partnerségekről szóló közleménnyel összefüggésben kell értelmezni.

2.1. Törökország és a Nyugat-Balkán[4]

2.1.1. A párbeszéd jelenlegi kerete

A migrációs kérdéseket Törökország vonatkozásában – amellyel 1963 óta áll fenn társulási megállapodás – a 2006-os csatlakozási partnerség szabályozza.

A Nyugat-Balkán esetében a Stabilizációs és Társulási Megállapodás (STM), amely a régió valamennyi országával létrehozott vagy létrehozandó kapcsolatok szerződéses keretrendszerét jelenti, kiterjed a migrációs kérdésekre[5]. Ezenkívül a migrációs kérdéseket – gyakran igen részletesen – a vonatkozó európai vagy csatlakozási partnerségekben is szabályozzák (Horvátország és Törökország esetében). A partnerségek végrehajtását főként az éves jelentések és az érintett országokkal való találkozások segítségével kísérik figyelemmel. A nyugat-balkáni országokkal tartott, a jogérvényesüléssel, szabadsággal és biztonsággal foglalkozó éves miniszteri találkozók során szintén foglalkoznak migrációs kérdésekkel.

Horvátország, Törökország és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság tagjelölt országok vonatkozásában a migrációs kérdéseket a megfelelő albizottsági üléseken részletekbe menően megvitatják, és ezeket a Társulási Bizottság és a Tanács keretein belül is fel lehet vetni. A Horvátországgal és Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalások keretében átvilágították a migrációs kérdéseket, és ezeket többek között a Jogérvényesülés, szabadság és biztonság, valamint a Munkavállalók szabad mozgása fejezetek keretén belül követik nyomon.

A régió többi országa vonatkozásában a migrációs kérdésekkel a különleges politikai tanácsadási és ellenőrzési folyamatok (konzultációs munkacsoport Albániával, reformellenőrzési eljárás Bosznia és Hercegovina esetében, fokozott állandó párbeszéd Montenegró és Szerbia esetében) keretein belül foglalkoznak, beleértve a szakmai munkacsoportok üléseit is. Koszovó vonatkozásában ezen kérdésekkel a stabilizációs és társulási folyamat előrehaladását nyomon követő mechanizmus keretein belül foglalkoznak.

A délkelet-európai együttműködési folyamat egyre növekvő jelentőségre tesz szert a regionális együttműködés fórumaként az egész délkelet-európai régióban, és kiterjed a jogérvényesülés, a szabadság és a biztonság területén való együttműködésre is. A délkelet-európai együttműködési folyamat szerepet játszik a Délkelet-európai Stabilitási Egyezmény regionális utódául szolgáló, új regionális keret kialakításában.

Valamennyi tagjelölt ország, valamint az elismert uniós csatlakozási kilátással rendelkező országok már teljes mértékben dolgoznak az uniós vívmányok átvételén. Ezen folyamat zökkenőmentes folytatása, valamint a délkeleti migrációs útvonalakon folyó áramlások jobb kezelése érdekében általános prioritásként a következő intézkedési javaslatok születtek:

2.1.2. Ajánlások

- A kétoldalú és regionális fórumokon a migrációról folyó párbeszéd kiegészítése érdekében a migrációval foglalkozó nemzeti és szubregionális együttműködési fórumok tovább javíthatnák a résztvevők közötti párbeszédet, a migráció- és menekültügyi regionális kezdeményezés (Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative, MARRI) tapasztalatait felhasználva.

- A tagjelölt és partnerországok hatóságaival folytatott párbeszédnek ki kell terjednie annak megvitatására, hogy a migráció fejlesztésre gyakorolt hatása hogyan segítheti a stabilitást és járulhat hozzá a növekedéshez a régióban . Az agyelszívást megelőző politikákat kell kidolgozni, mint például a képzésbe és a kapacitásépítésbe való befektetés a munkafeltételek javítása és a munkalehetőségek bővítése érdekében, egyúttal segítve ezzel a szakképzett munkaerő kivándorlásának megakadályozását. Tovább kell elemezni az átutalási költségek csökkentésének, valamint az ezen átutalások által a régió országainak fejlődésére gyakorolt hatás fokozásának lehetséges módjait. Tanulmányutakat kell szervezni szakértők részére a kapcsolatok építése és a közigazgatási szervek közötti közvetlen együttműködés ösztönzése, valamint az intézményi kapacitások vizsgálata érdekében. A migráció és a fejlesztési programterv különböző vonatkozásaival foglalkozó workshopokat kell szervezni. Végezetül, támogatni kell a magasan képzett bevándorlók, így például tudományos kutatók származási országukkal való összekötését célzó kezdeményezéseket.

- Bővíteni kell a körkörös migráció lehetőségeit, a régióban jellemző rövid távú szezonális, határon átnyúló mozgások figyelembevételével. Horvátország kivételével, amely már vízummentességet élvez az EU-val szemben, javítani kell és össze kell hangolni a vízumrendszereket a régióban, a munkaerő-áramlás lehetővé tétele érdekében. Meg kell vizsgálni továbbá a kutatók és diákok részére nyújtott szélesebb körű csereprogramok megvalósíthatóságát. Kellő figyelmet kell fordítani továbbá a bevándorlók kiutazásra való megfelelő felkészültségére, különösen ami az EU-ban való életről és a munkalehetőségekről alkotott reális képet illeti. Ezt a folyamatot képzésekkel vagy külön programokkal, valamint a munkaerő iránti kereslet és kínálat megfeleltetését szolgáló intézkedésekkel lehetne segíteni. Ebben a 2007 végétől már működő migrációs portálok kulcsszerepet fognak játszani. A már fennálló migrációs szolgáltatási központok működéséből nyert tapasztalatok értékelése után újabb központokat lehetne létesíteni. A kapcsolattartó pontok létrehozása a munkaügyi minisztériumokban vagy belügyminisztériumokban elősegítené a munkaerőpiaci igények és a migráció biztonsági vonatkozásai között kellőképpen kiegyensúlyozott, megfelelő szakpolitikai válaszok kialakítását. A rövid távú tartózkodásra jogosító vízumokat illetően egyes nyugat-balkáni országokkal már kezdeményezett, a közösségi vízumkönnyítésről szóló megállapodások hozzá fognak járulni a vízumkiadási eljárások javításához és egyszerűsítéséhez ezen országok állampolgárainak egyes csoportjainak vonatkozásában.

- A menekültügyre és a menekültek védelmére vonatkozó jogalkotást erősíteni kell, vagy ki kell egészíteni a nemzetközi védelemre szoruló személyek jogainak védelmét szolgáló átfogó jogi biztosítékokkal. Montenegró és Szerbia még nem fogadta el a menekültügyre vonatkozó alapvető törvényeket, ezek elfogadását ösztönözni kell. Törökországnak még módosítania kell főbb menekültügyi jogszabályait a vonatkozó közösségi vívmányokkal összhangban, biztosítania kell azok hatékony végrehajtását, és az európai uniós bevált gyakorlatokkal összhangban létre kell hozni az igazgatási kapacitást. Valamennyi államban további erőfeszítésekre van szükség a megfelelő jogi rendelkezések gyakorlatban való alkalmazásának biztosítása érdekében.

- Erősíteni kell az illegális migráció és az emberkereskedelem elleni küzdelmet. Ennek érdekében a FRONTEX-nek tovább kell fejlesztenie a régió országaival fennálló kapcsolatait. A határőrök és bevándorlási tisztviselők részére nyújtott továbbképzéseket és a bejelentett esetekre vonatkozó megbízható statisztikák kifejlesztését is magában foglaló technikai segítséget kell nyújtani a partnerországok részére olyan eszközök felhasználásával, mint például az előcsatlakozási támogatási eszköz, a twinning és a TAIEX. Az uniós tagjelölt és lehetséges tagjelölt országokban egyes határvédelemmel és migrációkezeléssel összefüggő intézkedéseket is támogatni lehetne az előcsatlakozási támogatási eszköz keretében. Az EK és a nyugat-balkáni országok közötti visszafogadási megállapodásokat végre kell hajtani, és Törökországgal haladéktalanul visszafogadási megállapodást kell kötni[6].

- Az EU-nak elő kell segítenie a szorosabb regionális multidiszciplináris bűnüldözési együttműködést a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén, különösen az Europol és a bukaresti SECI-központ közötti fokozott együttműködés révén. E tekintetben az Europol és a SECI egyetértési nyilatkozatot fog aláírni, amely különösen az emberkereskedelemmel foglalkozik majd, a hosszú távú cél pedig egy operatív együttműködési megállapodás megkötése.

2.2. Európai szomszédságpolitikai partnerországok Kelet-Európában és a Dél-Kaukázusban

2.2.1. A párbeszéd jelenlegi kerete

A kelet-európai és dél-kaukázusi országokkal fennálló kapcsolatok keretéül az ESZP szolgál. Bár a migrációra, vízumpolitikára, menekültügyre, határigazgatásra és egyéb összefüggő gazdasági és szociális kérdésekre vonatkozó együttműködés közvetett módon szerepel a partnerségi és együttműködési megállapodásokban, amelyek az EK ezen országokkal fennálló kapcsolatainak jogi alapját képezik, ezek a kérdések valamennyi, a keleti partnerekkel megállapodott ESZP cselekvési tervben szerepelnek. Ezen partnerországok közül néhány a fenti kérdésekre vonatkozó saját nemzeti cselekvési programmal is rendelkezik. Ukrajna esetében létezik egy külön JLS cselevési terv, amely az Örményországgal, Azerbajdzsánnal, Grúziával és Moldovával megállapodott cselekvési tervek ezen részének felel meg, és a Bizottság Ukrajnával a JLS cselekvési terven alapuló mutatórendszer alapján is dolgozik, amely referenciaértékeket is tartalmaz.

A migrációs kérdéseket Moldovával és Ukrajnával a megfelelő albizottságokban részletekbe menően megvitatják, és felvetik a jogérvényesüléssel, szabadsággal és biztonsággal foglalkozó rendszeres EU-Ukrajna miniszteri trojka során, valamint az Együttműködési Bizottság és az Együttműködési Tanács ülésein is. Hasonló megközelítést alkalmaznak a három dél-kaukázusi ország esetében, amelyek cselekvési terveit 2006 novemberében fogadták el. A párbeszéd és az együttműködés az egyes országokkal különböző ütemben halad, kapacitásuktól, méretüktől (ez különösen releváns Ukrajna esetében) és helyzetüktől függően. Bár Fehéroroszország különleges eset[7], a határkérdésekre, migrációra és szervezett bűnözésre vonatkozó technikai együttműködés a fehérorosz tisztviselőkkel való munkakapcsolatok szintjén, valamint regionális párbeszéd és programok keretében lehetséges.

2.2.2. Ajánlások

Az egyes országokkal fennálló kapcsolatok természetesen különbözőek, azonban a rövid távú prioritásoknak tartalmazniuk kell az alábbiakat:

- Bár a párbeszéd szükséges kerete ezen országokkal (Fehéroroszországot kivéve) kétoldalú szinten már fennáll, el kell kezdeni a tényleges párbeszédet ezekről a kérdésekről Örményországgal, Azerbajdzsánnal és Grúziával az ESZP cselekvési terveik keretében, míg Moldova és Ukrajna esetében a fennálló párbeszéd mélyítése van folyamatban. Bár Fehéroroszországgal korlátozottak a kapcsolatok, migrációs kérdésekben szakértői szintű kapcsolatokat kell kezdeményezni. Az ilyen párbeszéd az idegengyűlölet és annak migrációra és integrációra gyakorolt hatásainak kezelésében is fontos szerepet játszik.

- Regionális szinten , ahol a migrációs és ezzel összefüggő kérdéseket kezelik, felhasználhatók a söderköpingi és a budapesti folyamatból nyert tapasztalatok. Fokozni kell továbbá a partnerországoknak az illegális bevándorlók nemzetközi követelményeknek megfelelő kezelésére szolgáló kapacitásának javítását célzó támogatást. Ez vonatkozhat az illegális bevándorlók őrizetben tartására és az emberkereskedelem áldozatainak és más kiszolgáltatott személyek szükségleteire, valamint a menekültek védelmére vonatkozó nemzetközi követelményekre azokban az esetekben, ahol ezeknek az országoknak kötelezettségei vannak (többek között az Európa Tanács tagjaként), de még hiányoznak a menekültügyre és a menekültek védelmére vonatkozó hatékony törvények, eljárások és gyakorlatok. Folytatni kell a munkát a megfelelő szervezetekkel, a visszatérők újra beilleszkedése terén is.

- A migráció átfogó megközelítésének előmozdítása során a fekete-tengeri régió a tranzitmigráció és az emberkereskedelem szempontjából különös jelentőséggel bír. A balti-tengeri térségben kiépített együttműködési struktúrákat mintaként használva, meg kell vizsgálni egy regionális együttműködési fórum létrehozásának megvalósíthatóságát, amelyen a migráció jobb kezelése érdekében részt vennének az érintett EU-tagállamok, EU-ügynökségek, egyéb, a Fekete-tengerrel szomszédos országok és regionális szervezetek, úgymint a Dél-Kelet-Európai Együttműködés Kezdeményezés (SECI), a Fekete-tengeri Gazdasági Együttműködési Szervezet (BSEC), a balti-tengeri munkacsoport a szervezett bűnözés ellen (TF-OC) és a Fekete-tengeri Fórum. Ebben az összefüggésben támogatni lehetne az információk megosztását, és össze lehetne hangolni a határőrzési és ellenőrzési tevékenységet. Az EU hozzájárulása a bűnüldözési hatóságok tisztviselőinek képzésétől (twinning) a FRONTEX-szel és az Europollal való együttműködésig, valamint a szociális védelemtől és a munkaügyi tisztviselők képzésétől az emberkereskedelem áldozatainak rehabilitációjáig terjedhet.

- Mint azt a Bizottság a 2006. decemberi közleményében kifejtette, a személyek mobilitása kulcsfontosságú az ESZP-partnerek és az EU számára is, ezen külpolitikai prioritás való teljes körű érvényesítése érdekében. A Bizottság javaslata szerint ezért „komolyan meg kell vizsgálni, hogy miként lehetne csökkenteni a jelenlegi vízumkiadási eljárásokkal járó akadályokat, ami a szomszédos országokból az EU-ba (és fordítva) történő legális utazás megkönnyítését szolgálná. A kérdés természetesen csak olyan tágabb keretek között kezelhető, mely kiterjed ezzel összefüggő (a jogérvényesülésre, szabadságra és biztonságra vonatkozó) kérdésekre is”. Következésképpen meg kell fontolni ezen országok esetében mobilitási partnerségek létrehozását, amelyek különösen a vízumkönnyítésre , munkavállalási engedélyekre és az EU-n belüli szezonális munkaerőpiaci szükségletekkel kapcsolatos információkra vonatkozó lehetőségeket tartalmaznának. Az ilyen partnerség létrehozásának megvalósíthatóságát Ukrajna esetében kiemelten kell megvizsgálni.

- A fentieken kívül vízumkönnyítéseket kell biztosítani nem munkavállalási célú (pl. üzleti, oktatási és turisztikai célú) tartózkodás esetére, valamint a reformokkal összefüggő megbeszélésekre utazó tisztviselők részére, mint az már a jelenlegi a Közös Konzuli Utasítás alapján is lehetséges. A Bizottság hangsúlyozottan ajánlja ennek alkalmazását, különösen azon tagállamok részére, amelyek területén a legfontosabb megbeszélésekre sor kerül (pl. az EU-intézményeknek otthont adó vagy a rotációs elnökségi feladatokat ellátó tagállamok). A Bizottság különösen kéri ennek haladéktalan megvalósítását az „EU-ügyekben” utazó személyek tekintetében (amely réteg a vízumkérelmek nagyon kis részét teszi ki), erre vonatkozóan ajánlóleveleket fog biztosítani, és együtt fog működni az érintett uniós tagállami nagykövetségekkel vagy konzulátusokkal.

- A migránsok hazautalásai szintén jelentőséggel bírnak a régióban, Örményország, Grúzia, Moldova és Ukrajna a világ hazautalásoktól leginkább függő országai közé tartozik. Meg kell vizsgálni a hazautalások tranzakciós költségeinek csökkentésére és az átutalásoknak a származási ország fejlődésére gyakorolt hatása fokozásának lehetőségeit (figyelemmel arra a tényre is, hogy a hazautalások magánjellegű tranzakciók). Végül támogatni kell ezen országok társadalmi-gazdasági fejlődésének serkentését szolgáló lehetőségeket, így a további agyelszívás megelőzését, a (magasan) képzett munkavállalók önkéntes hazatelepülésének megkönnyítését és a nagy diaszpórák származási országuk fejlesztéséhez való hozzájárulásának ösztönzését. Támogatni kell a magasan képzett bevándorlók, így a tudományos kutatók származási országukkal való összekötését célzó kezdeményezéseket.

- Figyelmet kell fordítani visszafogadási megállapodások kötésére. Ukrajnával már kezdeményezték visszafogadási megállapodás megkötését, Moldovával pedig már befejeződtek a tárgyalások, és a cél az, hogy a megállapodás 2007 során mielőbb hatályba lépjen. A jövőben meg kell fontolni tárgyalások kezdeményezését más országokkal is. Az EU-val ilyen egyezményt már kötött országok esetében a hangsúlyt az egyezmény végrehajtására vonatkozó kapacitásukra kell helyezni, valamint támogatni kell hasonló egyezmények megkötését ezen országok és keleti és délkeleti szomszédaik között is.

- Bár ezen országok jelenleg is jelentős közösségi támogatásban részesülnek, erősíteni kell a kapacitásépítést ezen országokban, akár saját határaik kezelésével (vagy általában a bűnüldözéssel), akár az egymással való együttműködésük növelésével összefüggésben (Ukrajna, fekvéséből és méretéből, valamint határai őrzésének módjából eredően egyértelműen különös kihívásokkal néz szembe; Fehéroroszország érdeklődését fejezte ki a határvédelem és a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén való együttműködés iránt, míg a Fehéroroszországból kiinduló emberkereskedelem leküzdésében a tényleges munkát tovább lehetne erősíteni). A Moldova és Ukrajna közötti határon működő EU határőrizeti segítségnyújtó misszió (EUBAM) jó példa erre. Ezeknek a kezdeményezések összhangban kell lenniük a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén már folyamatban levő erőfeszítésekkel.

- Azonosítani kell a jogalkotási és intézményi keretek , valamint az adatgyűjtési és a migrációs áramlások figyelemmel kísérésére vonatkozó nemzeti kapacitások hiányosságait. Releváns technikai segítséget lehetne nyújtani, többek között az úti okmányok, tartózkodási engedélyek és vízumbélyegek, valamint az ezek alapjául szolgáló polgári információs rendszerek biztonságára vonatkozóan. Az okmányok biztonságának javítására vonatkozó erőfeszítéseknek fel kell használniuk a biometrikus azonosítók alkalmazására vonatkozó legújabb fejleményeket. Ezenkívül a technikai segítségnyújtási programok kiterjedhetnének különleges munkaügyi tájékoztatási, képzési és oktatási központok létrehozására.

2.3. Orosz Föderáció

2.3.1. A párbeszéd jelenlegi kerete

A 2005 májusában elfogadott, a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló közös térségre vonatkozó ütemterv fokozatos fejlesztése az EU-Oroszország partnerségi és együttműködési megállapodás keretében történik. Az EU-Oroszország Állandó Partnerségi Tanács kétévenkénti bel- és igazságügyminiszteri ülései során figyelemmel kísérik a közös térség általános végrehajtását. Ezenkívül informális párbeszéd is folyamatban van, és sor kerül szakértői szintű találkozókra is. Stratégiai partnerségünk a partnerségi és együttműködési megállapodásban és az ütemterveben is rögzített közös értékeken alapul, amelyek erősítik az EU és Oroszország közötti kapcsolatokat. Ezen dokumentumok kifejezetten előirányozzák az együttműködés erősítését az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásán keresztül, mind az EU-tagállamokban, mind Oroszországban, amelynek az Európa Tanács tagjaként tiszteletben kell tartania az emberi jogok európai egyezményében foglalt rendelkezéseket.

2.3.2. Ajánlások

A Szovjetunió felbomlása óta Oroszország a szomszédos országokból érkező menekültek és gazdasági migránsok egyik főbb célpontja volt, és az országon belül is sokan kényszerültek elhagyni lakóhelyüket. A közelmúltban ezenkívül jelentős tranzitországgá vált, főként a Délkelet-Ázsiából, Kínából és Afganisztánból Nyugat-Európa felé irányuló migrációs mozgások számára. A migrációs politikával és a személyek mozgásával kapcsolatos együttműködés Oroszországgal ezért növekvő jelentőséggel bír.

- Átfogó párbeszédet kell kezdeményezni Oroszországgal valamennyi migrációval összefüggő kérdésről, beleértve a menekültügyet, az illegális bevándorlás és az emberkereskedelem elleni küzdelmet, a munkaerő-migrációt és a migráció valamennyi releváns szociális vonatkozását. Az EU és Oroszország közötti tapasztalatcsere bővítése a munkaerő-migráció kezelése terén különösen gyümölcsöző lenne.

- Fokozni kell a közös térségre vonatkozó ütemtervben rögzített prioritások végrehajtását, nevezetesen a migráció kezelésére vonatkozó politikákra és bevált gyakorlatokra vonatkozó információk – ideértve a statisztikák értékelését is – cseréjét előíró, valamint a harmadik országokkal való együttműködést előíró célok tekintetében. Ebben az összefüggésben bátorítani kell a visszafogadási és vízumkönnyítési egyezmények végrehajtásáért felelős hatóságok közötti együttműködést, a végrehajtási folyamat szoros nyomon követésével, hozzájárulva így az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez és egyúttal megkönnyítve az emberek közötti kapcsolatokat. Ezenkívül a közös térségről szóló dokumentumban foglaltaknak megfelelően megkezdődött a párbeszéd a vízummentes utazás mint hosszú távú cél feltételeinek megvizsgálásáról. Ezt az újonnan létrehozott keretet fel lehetne használni a kapcsolatok intenzívebbé tétele módjainak felderítéséhez a migrációval kapcsolatos egyéb területeken.

- El kell oszlatni az 1951-es menekültügyi egyezmény orosz törvényalkotás általi végrehajtására vonatkozó aggodalmakat az Orosz Föderációval a menekültügy területén való együttműködés erősítése révén. Szükséges továbbá az országon belül lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek védelmének javítása a nemzetközi követelményekkel összhangban, nem utolsósorban a szomszédos országok menekültügyi rendszereire nehezedő nyomás elkerülése érdekében.

- Támogatni kell a jogalkotási keretre vonatkozó információcserét az emberkereskedelem valamennyi formájával összefüggésben, a szervezett bűnözés elleni munkacsoport keretein belül is. Különösen az Europol és Oroszország közötti 2003-as, a transznacionális bűnözés különböző formái elleni küzdelemről szóló együttműködési megállapodás végrehajtását kell erősíteni. További támogatást kell biztosítani az emberkereskedelem elleni küzdelemben a szervezett bűnözés elleni munkacsoport munkájának, amely a fekete-tengeri régióban – különösen az Orosz Föderációval – való regionális multidiszciplináris bűnüldözési együttműködés javítását szolgáló eszköz. Meg kell vizsgálni továbbá az Europol és a FRONTEX szerepe erősítésének módjait a balti-tengeri régióban.

- Fontos a hatékony operatív együttműködés a FRONTEX és az orosz határőrszolgálat közötti feladatmegosztásban rögzítetteknek megfelelően, különösen a határigazgatás terén bevált gyakorlatok támogatása szempontjából.

3. EGYÉB RÉGIÓK

3.1. Kelet-mediterrán térségbeli ESZP-partnerországok (Szíria, Libanon és Jordánia) és egyéb közel-keleti országok (Irán és Irak)

3.1.1. A párbeszéd jelenlegi kerete

Libanonnal és Jordániával a migrációs és ezzel összefüggő kérdéseket a megfelelő migrációs és szociális ügyekkel foglalkozó albizottságokban, a társulási megállapodások és ESZP cselekvési tervek keretében vitatják meg. A Libanonra vonatkozó cselekvési terv külön hivatkozást tartalmaz a migráció és a határigazgatás terén való együttműködésre, a FRONTEX-szel való partnerségre, a munkaerő-migráció jobb kezelésére és a vízumkönnyítésre vonatkozó lehetőségekre. A Jordániára vonatkozó cselekvési terv a migrációs kérdésekkel foglalkozó szakaszt tartalmaz, beleértve a tranzitmigráció, a menekültügy és a vízummal összefüggő kérdések terén való együttműködés megvitatásának lehetőségét. A határigazgatás szintén kiemelt kérdés mindkét ország cselekvési tervében. Szíriával a jelenlegi együttműködési megállapodás keretében nem áll fenn formális kétoldalú párbeszéd. Az Euro-Mediterrán Partnerség, amelyben Libanon, Jordánia és Szíria is részt vesz, regionális párbeszédet is biztosít migrációs kérdésekről az EU és a partnerországok között. Nincs keretrendszer az Iránnal való párbeszédhez[8], és a migrációról és kapcsolódó kérdésekről nem áll fenn hivatalos párbeszéd Irakkal[9] sem.

3.1.2. Ajánlások

- A Libanonnal és Jordániával folytatott párbeszéd során a migrációval, vízumokkal, menekültüggyel és határigazgatással összefüggő kérdésekkel intenzíven fognak foglalkozni a megfelelő albizottsági ülések keretében és az ESZP cselekvési tervekben rögzített prioritásokkal összhangban. Szíriával a Társulási Megállapodás aláírása után kezdeményezni fogják a migrációra vonatkozó kétoldalú párbeszédet.

- Tekintettel a menekültekkel összefüggő kérdések növekvő fontosságára ezen országokban, különösen az iraki konfliktusra és a szomszédos országokra gyakorolt hatására, valamint arra tényre, hogy eddig a legtöbb menekültnek a fogadó országok adnak otthont (Jordánia és Szíria fogadja be a legtöbb menekültet, 750 000 illetve 1 millió főt), az EU-nak készen kell állnia a vonatkozó regionális párbeszéd és együttműködési kezdeményezések további támogatására és az azokban való részvételre. Jordániával és Szíriával való kapcsolatukban az EU-nak és tagállamainak továbbra is elő kell mozdítania azon feltételeket, amelyek lehetővé teszik a nemzetközi közösség részére, hogy humanitárius támogatást és nemzetközi védelmet nyújtsanak, beleértve a rehabilitáción és más programokon keresztüli támogatást.

- Iránt arra kell ösztönözni, hogy vállaljon aktívabb szerepet a szomszédaival való együttműködésben (különösen Törökország és a Dél-Kaukázus, de Pakisztán és Afganisztán vonatkozásában is) az embercsempészet és az emberkereskedelem megelőzése és üldözése terén. Ki kell alakítani a konkrét együttműködés kísérleti formáit.

- Valamennyi országot ösztönözni kell a genfi egyezmény és az Egyesült Nemzetek nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezménye , valamint kiegészítő jegyzőkönyveinek ratifikálására és alkalmazására.

3.2. Közép-Ázsia

3.2.1. A párbeszéd jelenlegi kerete

Kazahsztánnal és Üzbegisztánnal a partnerségi és együttműködési megállapodások keretében előirányzott bel- és igazságügyi albizottsági üléseken vitatják meg a migrációs és kapcsolódó kérdéseket. A migrációs kérdéseket szintén vizsgálják az EU-Kirgizisztán partnerségi és együttműködési megállapodás alapján létrehozott Együttműködési Bizottságban. Türkmenisztánnal és Tádzsikisztánnal azonban jelenleg még nincs formális kétoldalú párbeszéd a migrációról. A fenti találkozókon kívül az EU és Közép-Ázsia között regionális párbeszéd is folyik a migrációs kérdésekről. Idővel az EU törekedhet annak biztosítására, hogy a migrációs kérdéseket beépítsék a közép-ázsiai országokkal folytatott politikai és gazdasági párbeszédbe.

3.2.2. Ajánlások

- Meg lehetne vizsgálni a határigazgatás terén való további együttműködést a BOMCA projekttel vagy a munkaerő-migráció kezelése terén folyamatban levő más projektekkel összhangban.

- Meg lehetne fontolni a régió országai részére nyújtandó technikai segítségnyújtást az EU-val, Törökországgal és a keleti ESZP-partnerországokkal való további együttműködés érdekében az illegális bevándorlás megelőzése, valamint az embercsempészet és emberkereskedelem elleni küzdelem terén.

- A partnerországokat ösztönözni kell a genfi egyezmény és az Egyesült Nemzetek nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezménye , valamint kiegészítő jegyzőkönyveinek – ahol szükséges – ratifikálására és alkalmazására.

3.3. Ázsiai származási országok

3.3.1. A párbeszéd jelenlegi kerete

Az Ázsiával való együttműködés politikai keretét az Európa és Ázsia: stratégiai keret a megerősített partnerségért című 2001-es közlemény[10] adja, amely számos területen az Ázsiával való párbeszéd és együttműködés erősítését irányozza elő, így a bel- és igazságügyi kérdések területén, ideértve a vízumokat, a menekültügyet, a bevándorlást és a személyek szabad mozgásával összefüggő egyéb területeket, valamint a szociálpolitika és a globális kihívások és lehetőségek területén is. A Bizottság véleménye szerint regionális szinten fokozni kell a politikai és gazdasági párbeszédet, olyan fórumokon, mint a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége és az Ázsia–Európa találkozó, valamint kétoldalú szinten is.

Kína és a Közösség között rendszeresen kerül sor magas szintű konzultációkra az illegális bevándorlás és az emberkereskedelem elleni küzdelem tárgyában, az információk cseréjére és bizalomépítő intézkedésekre koncentrálva. Ebben az összefüggésben kerül sor a két oldal által elfogadott jogalkotásról való információcserére és tájékozódási célú megbeszélésekre a visszafogadás tárgyában, az Európába és az Európán belüli utazás jogszerű módjaira vonatkozó megbeszélések mellett.

3.3.2. Ajánlások

A migrációs és a fejlesztéshez kapcsolódó kérdések mellett az Ázsiával való kapcsolatainkban növekvő jelentőségre tesznek szert az olyan területek, mint a vízumok, menekültügy, bevándorlás és a személyek szabad mozgásával összefüggő egyéb politikák. Ennek hátteréül különösen a következők szolgálnak: a kereskedelmi kapcsolatok növekedése, beleértve a szolgáltatások kereskedelmét; az Ázsia legnagyobb részében a népesség nagymértékű növekedésével, míg Európában a népesség csökkenésével járó demográfiai változások; valamint a munkaerő-migráció növekvő terjedelme, illetve a munkaerő-kínálat és -kereslet megfeleltetésének fontossága egyes gazdasági ágazatokban globális szinten. Ezt támasztja alá a régióból eredő bevándorlás fokozódása, az ezen kérdésekről folytatott párbeszéd fejlődése, a migráció belefoglalása a délkelet-ázsiai országokkal kötött új együttműködési megállapodásokba és a bali folyamathoz hasonló globális kezdeményezések fejlődése. Ezenkívül egyes országok különös figyelemben részesülnek az EU visszafogadási politikája alapján nekik tulajdonított jelentőség következtében. Ezekkel az országokkal vagy jogalanyokkal a Közösség már kötött visszafogadási megállapodást (Hongkong, Makaó és Srí Lanka), a megállapodás megkötése folyamatban van (Pakisztán), vagy a Közösség tárgyalásokat szándékozik folytatni megállapodás megkötéséről (Kína). Az EU a munkaerő-migrációval összefüggő kérdésekről is kétoldalú és többoldalú párbeszédet kezdeményezett Ázsiával, beleértve a foglalkoztatást, a szociálpolitikát és oktatást. A régióban található harmadik országokból induló kivándorlás kiváltó okaival való foglalkozás mint kiindulópont mellett ezért:

- A folyamatban levő visszafogadási tárgyalásokat , valamint az embercsempészet és emberkereskedelem elleni küzdelemmel összefüggő kezdeményezéseket továbbra is támogatni kell.

- Középtávon valamennyi migrációs kérdésről folytatott párbeszédnek a régió országaival folyó politikai és gazdasági párbeszéd általános szempontjává kell válnia. Teljes mértékben ki kell használni az Ázsia–Európa találkozó keretén belül zajló párbeszéd, valamint a jelenleg létrehozás alatt álló virtuális titkárság nyújtotta lehetőségeket a migrációs kérdésekre vonatkozó információk és bevált gyakorlatok cseréje érdekében.

- Meg kell fontolni az Ázsiából eredő munkaerő-migráció által nyújtott lehetőségeket. A régió országaiból származó személyek egyes csoportjainak fokozott és jól kezelt mobilitása nagy jelentőséggel bírhat az EU számára, valamint maguk az országok társadalmi-gazdasági fejlődése szempontjából is. A munkaerő-migráció az Indiával nemrég megkezdett párbeszéd napirendjének egyik fontos témája volt, és fennáll a lehetőség a Kínával folytatott párbeszéd kiszélesítésére is mindkét fél érdekében, a jelenlegi, illegális migrációra és idegenforgalomra helyezett súlypontokon túl a mobilitás megkönnyítése érdekében. Munkaerő-migrációról való eszmecserét az Ázsia–Európa találkozó keretében is kezdeményeztek, és jelenleg vizsgálják a szorosabb párbeszéd és együttműködés lehetőségét a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségével. A Bizottság ezért kísérleti jelleggel, a régió egyes kiválasztott országaival mobilitási partnerségek megkötését javasolja.

4. A KOORDINÁCIÓ JAVÍTÁSA

Számos kezdeményezés van folyamatban a migráció kezelésének javítása érdekében, mind a szomszédos, mind távolabbi országokban és régiókban. Tekintettel arra, hogy az átfogó megközelítés értékesebbé válna, ha biztosítani lehetne az ezen kezdeményezések közötti nagyobb koherenciát és egymást kiegészítő jelleget, a Bizottság azt javasolja, hogy a tagállamok egészítsék ki az e közlemény által lefedett országokat és régiókat érintő valamennyi közösségi kezdeményezést tartalmazó felsorolást (lásd az I. mellékletet) saját nemzeti kezdeményezéseik felsorolásával, annak érdekében, hogy teljesebb képet tudjunk alkotni a jelenlegi helyzetről.

Ezenkívül még többet lehet tenni a keletről és délkeletről érkező migrációs áramlatok méretének és jellemzőinek megértése érdekében. A rendelkezésre álló információkat nem gyűjtik össze vagy használják fel rendszerezett formában. Számos szervezet rendelkezik értékes adatokkal a migráció átfogó megközelítésének részét képező különböző területekre vonatkozóan. Meg lehetne fontolni egy információcsere-hálózat létrehozását a FRONTEX, az EUROPOL, a Nemzetközi Migrációs Szervezet, a Migrációs Politikát Fejlesztő Nemzetközi Központ, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, különböző ENSZ-ügynökségek – az ENSZ Fejlesztési Program, az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa és különösen az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala –, valamint egyéb nemzetközi és regionális szervezetek, mint például a Dél-Kelet-Európai Együttműködési Kezdeményezés között.

Az emberkereskedelem és az embercsempészet jelentőségére tekintettel összehangoltabb megközelítésre van szükség a jelenség kezelésére irányuló politikai kezdeményezések előbbre vitele érdekében. A konkrét kezdeményezések között szerepelhetne a jelenlegi kezdeményezések körének kiterjesztése (mint azt az Emberkereskedelem Elleni Szövetség már előkészítette), a harmadik országokkal az emberkereskedelem elleni hatékony politikák elősegítéséről folytatott párbeszéd erősítése és az egyes olyan, aggodalomra okot adó területek kezelése, mint az emberkereskedelem áldozatainak, különösen a nők és gyermekek védelme. A fentieken kívül az EU-nak meg kell fontolnia a folyamatban levő globális kezdeményezésekben, így az ENSZ emberkereskedelem elleni ügynökségek közötti együttműködési csoportban (Inter-Agency Cooperation Group on Human Trafficking, ICAT) való aktív részvételt. A nemrég elfogadott „Bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem” elnevezésű program lehetővé teszi projektek pénzügyi támogatását a kiemelt területeken, úgymint a megelőzés, védelem és az áldozatok segítése, valamint az elkövetők üldözése és megbüntetése.

Jelentősebb szerepet kell biztosítani a FRONTEX -nek az illegális áramlatok kezelése terén, egyúttal biztosítva a tevékenységei és az EU általános külpolitikája közötti összhangot és koordinációt. Az ügynökség földrajzi prioritásai között található 2007-ben az Oroszországgal, Ukrajnával, Moldovával, Grúziával, a nyugat-balkáni és ázsiai országokkal, különösen Kínával, Pakisztánnal és Indiával való együttműködés fejlesztése. A stratégia és a munkaprogram elfogadása után a FRONTEX számára biztosítani kell a feladata hatékony ellátásához szükséges erőforrásokat, és a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy rendelkezzenek elegendő erőforrással a FRONTEX közös műveleteiben és kockázatelemzéseiben való részvételhez. Szintén ajánlott a gyorsreagálású határvédelmi csapatok alkalmazásának lehetősége a keleti és délkeleti határokon. A FRONTEX-nek tovább kell fejlesztenie a megfelelő hírszerzési módszereket a kockázatelemzések megbízhatóságának biztosítása érdekében, valamint támogatni kell harmadik országokkal közös projektekben, találkozókon, konferenciákon és képzéseken való részvételét is.

Összehangoltabb megközelítésre van szükség a munkaerő-migráció kezelésének javításához is. A kezdeményezéseknek ezen a területen ki kell terjedniük valamennyi érintett szereplőre, így a kereskedelmi, a munkaügyi és az oktatási minisztériumokra és a többi résztvevőre, beleértve a szociális partnereket is. A konkrét kezdeményezéseknek fel kell mérniük a globális munkaerő-kínálatot és -keresletet képzettségi szint szerint, és erre vonatkozó előrejelzést kell készíteniük, kitérve olyan kérdésekre is, mint a készségek és képesítések elismerése, hozzáférés a munkaerőpiachoz, a bevándorlók beilleszkedése, a migráció új formáinak, úgymint az ideiglenes és a körkörös migrációnak a támogatása és megkönnyítése, valamint a kapacitásépítés harmadik országok foglalkoztatási szolgálatai vonatkozásában. A kezdeményezések szorosan kapcsolódnának a mindenki számára elérhető tisztességes munka elősegítéséhez a migráció vonatkozásában.

Az EU-tagállamok növelhetnék a bevándorlási összekötő tisztviselők számát a régióban, és összekötő tisztviselői hálózatokat hozhatnának létre a főbb migrációs útvonalakon. A Közösség hozzá tud járulni ezekhez az erőfeszítésekhez az Európai Határok Alapon keresztül.

Közös vízumkérelmi központok – úgymint az Ausztria, Magyarország, Lettország és Szlovénia, valamint nemsokára Észtország és Dánia együttműködésével Moldovában nyitott központ – létrehozása szintén segítheti a szolgáltatásnyújtás megosztását a tagállamok között. A fentieken kívül a vízuminformációs rendszer regionális kiépítése ösztönzésül szolgálhat a tagállamok képviseletének bővítéséhez és a közös vízumkérelmi központok létrehozásához e régióban.

Az EU és tagállamai fokozzák a harmadik országok támogatására irányuló tevékenységüket a migráció jobb kezelése érdekében. A szakértők rövid távú kirendelésére szolgáló EK TAIEX eszköz fontos szerepet játszik a szükséges szakértők biztosításában harmadik országok részére a jogérvényesüléssel, szabadsággal és biztonsággal összefüggő egyéb területeken is. Az iroda feladatköre azonban jelenleg a tagjelölt országokra és az ESZP által lefedett országokra korlátozódik. A jövőben meg lehetne vizsgálni az együttműködés új formáit is.

5. Következtetés

Az EU-val szomszédos keleti és délkeleti régiók fontosak a régió országai közötti, valamint az EU-ba irányuló legális és illegális migráció szempontjából. A migrációra vonatkozó párbeszéd és együttműködés e régiók számos országával már előrehaladott állapotban van, különösen az illegális bevándorlás elleni küzdelem terén. Az általános megközelítés alkalmazása ezekre a régiókra megköveteli az együttműködés továbbfejlesztését, kiegyensúlyozását és kiterjesztését a rendelkezésre álló keretek között, nevezetesen a mobilitással és a migráció fejlesztési dimenziójával összefüggő kérdések jobb kezelésével, az EU partnereivel szembeni hitelességének biztosítása és a velük való együttműködés következő szintjének elérése érdekében.

Az első szakaszban a Bizottság szükségnek látja a mobilitással összefüggő kérdésekre vonatkozó párbeszéd és megállapodások erősítését az EU ESZP-partnerországaival való kapcsolataiban, a migrációs kérdések megvitatására szolgáló már létező keretek felhasználásával. Az ezen politikai prioritásnak való megfelelés érdekében értékelni kell a jelenlegi vízumkiadási eljárásokat, és 2007 végéig meg kell vizsgálni a jelenlegi vízumrendszerekben megtalálható, az utazók egyes kiemelt csoportjai számára a mobilitás megkönnyítését szolgáló gyakorlati intézkedéseket. Az EU határainak bővítést követő változására tekintettel különös figyelmet igényel a regionális együttműködés támogatása a fekete-tengeri régióval és a régión belül, különösen a határellenőrzés és az illegális bevándorlás elleni küzdelem terén. Az Orosz Föderációval való együttműködést szintén folytatni kell és intenzívebbé kell tenni. Ezenkívül a keletebbre fekvő származási országokkal való párbeszédet és együttműködést tovább kell erősíteni.

Az általános megközelítés ezen régiókra való alkalmazásának kulcsfontosságú célkitűzése a politikák közötti összhang megőrzése és az egymást kiegészítő jelleg biztosítása az EU külpolitikájának általános keretén belül már folyamatban levő, a migrációra és kapcsolódó területekre vonatkozó párbeszéddel és együttműködési kezdeményezésekkel. A Bizottság, a tagállamokkal és valamennyi érintett szereplővel szorosan együttműködve biztosítani fogja ezen összhangot, egymást kiegészítő jelleget és megfelelő nyomon követést, ahol lehetséges, ütemterv meghatározásával, az általános megközelítés e régiókban való alkalmazásának koordinálása érdekében.

Annex I: Acronyms and glossary

1. ACRONYMS

ASEAN : Association of South-East Asian Nations

ASEM : Asia-Europe Meeting

BSBCIC : Black Sea Border Coordination and Information Centre

BSEC : Black Sea Economic Cooperation

BOMCA : Border Management in Central Asia

ENP : European Neighbourhood Policy

EUBAM : EU Border Assistance Mission

ICAT : UN Inter-Agency Cooperation Group on Human Trafficking

ICMPD : International Centre for Migration Policy Development

ILO : Immigration Liaison Officer

ILO : International Labour Organization

IOM : International Organisation for Migration

IPA : Instrument for Pre-Accession Assistance

MARRI : The Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative

PCA : Partnership and Cooperation Agreement

RABIT : Rapid Border Intervention Team

SAA : Stabilisation and Association Agreement

SECI : South-East European Cooperative Initiative

SEECP : South-East Cooperation Process

STM : Stabilisation and Association Process Tracking Mechanism

TAIEX : Technical Assistance and Information Exchange Instrument

TF-OC : Task Force on Organised Crime in the Baltic Sea Region

UNDP : United Nations Development Programme

UNHCR : United Nations High Commissioner for Refugees

UNODC : United Nations Office on Drugs and Crime

UNTOC : UN Convention Against Transnational Organised Crime

2. G LOSSARY

Asia-Europe Meeting : ASEM is an informal dialogue process initiated in 1996. The EU Member States, the European Commission and thirteen Asian countries (Brunei, Burma/Myanmar, China, Cambodia, Indonesia, Japan, South Korea, Malaysia, Laos, the Philippines, Singapore, Thailand, and Vietnam) participate in the process. The ASEM 6 Summit held in September 2006 decided to admit India, Mongolia, Pakistan and the ASEAN Secretariat to the ASEM process, upon their completion of the necessary procedures.

Bali Process : brings participants together to work on practical measures to help combat people smuggling, trafficking in persons and related transnational crimes in the Asia-Pacific region and beyond. Initiated at the "Regional Ministerial Conference on People Smuggling, Trafficking in Persons and Related Transnational Crime" held in Bali in February 2002, the Bali Process follow-up is a collaborative effort participated in by over fifty countries and numerous international agencies.

Budapest Process : a consultative forum of more than fifty Governments from the wider European region and ten international organisations, which aims to promote good governance in the field of migration, a harmonised approach in dealing with irregular migration challenges and support for the transfer and common understanding of migration concepts and policies.

Cooperation platforms on migration and development : A concept proposed in the 2006 Communication on the Global Approach and endorsed by the December European Council. The idea is to bring together migration and development actors in a country or region to manage migration more effectively, in the interests of all, along specific migratory routes. Such platforms would bring together representatives of the country or countries concerned with Member States, the Commission and international organisations.

Global Approach to Migration : brings together migration, external relations and development policy to address migration in an integrated, comprehensive and balanced way in partnership with third countries. It comprises the whole migration agenda, including legal and illegal migration, combating trafficking in human beings and smuggling of migrants, strengthening protection for refugees, enhancing migrant rights and harnessing the positive links that exist between migration and development. It is underscored by the fundamental principles of partnership, solidarity and shared responsibility and uses the concept of 'migratory routes' to develop and implement policy.

MARRI : an initiative forming part of the South-East European Cooperation Process which aims to enhance regional cooperation. Participating states are Albania, Bosnia and Herzegovina, Croatia, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Montenegro and Serbia. Its regional centre is located in Skopje.

Migration portals : web portals with information about legal migration opportunities and various other aspects of migration. The establishment of these web portals will be financially supported by the new budget line, 'Preparatory Action: Migration management – Solidarity in action'.

Migration profiles : a tool to bring together and analyse all the relevant information needed to develop policy in the field of migration and development and to monitor the impact of policies implemented.

Migration routes initiative : work along the main migratory routes through a particular region and towards the EU is identified and takes into account the need to work in close collaboration with the third countries along these routes.

Mobility partnerships : would provide the overall framework for managing various forms of legal movement between the EU and third countries. Such partnerships would be agreed with those third countries committed to fighting illegal immigration and that have effective mechanisms for readmission. Mobility partnerships are in the process of being developed – see the Communication on Circular migration and mobility partnerships between the European Union and third countries , adopted simultaneously.

Regional networks of ILOs : coordination mechanisms to bring together Immigration Liaison Officers so as to better coordinate and share information at the regional level.

Söderköping Process : supported by the EC, its strategic objective is to facilitate cross-border cooperation between a number of EU Member States, Candidate countries and the countries of Eastern Europe on asylum, migration and border management issues.

Annex II: Examples of EU cooperation with and assistance to countries covered by the Communication

This Annex aims to provide an overview of the cooperation which has been established until now in the field of migration and asylum by the EU and the European and Asiatic countries which are located along the migratory routes on the Eastern and South-Eastern flanks of the EU. The list is indicative and by no means exhaustive.

The Annex presents the projects which have been funded by the European Commission in these countries in the field of asylum, migration, border management and visa policy.

As regards the information included, it should be underlined that:

a) only those projects that were committed through programmes of the previous EU financial framework (2000-2006) are included in the list;

b) projects related to development of border infrastructures or addressing customs services or the police forces generically (not specifically the border police) are not included in the list; and

c) projects addressing the root causes of migration or trafficking in human beings are not listed.

The information presented should be used actively. Other donors can more easily see what the EC has been funding up to now, whereas we stimulate our implementing partners to take this information available on past projects into account when drafting proposals for future activities.

1. Countries in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU

1.1 The Western Balkans and Turkey

Regional

Project Name | Establishment of EU compatible legal, regulatory and institutional frameworks in the fields of asylum, migration and visa matters (CARDS/2003/077-352) |

Location | Western Balkans |

Implementation period | January 2004 – February 2006 |

Implementing Partner | Swedish Migration Board, together with ICMPD, IOM, UNHCR |

Budget/EC contribution | € 3.000.000 / € 3.000.000 |

Funding Programme | CARDS |

Responsible DG | ELARG |

Description | The objectives of the project were to contribute to a better strategic and technical understanding of EU standards and the best practices in the field of asylum, migration and visa; to support the development of a regional strategy, based upon benchmarks that translate a set of commonly accepted EU technical standards, practices and principles; to contribute in the development of detailed national strategies together with implementation action plans; to contribute to institution and capacity building. The project also promoted the creation of a regional network among the officials in the 5 countries of the region. |

Project Name | Support to and coordination of Integrated Border Management Strategies in the Western Balkans (CARDS/2004/081-242) |

Location | Western Balkans |

Implementation period | January 2005 – April 2007 |

Implementing Partner | France, Austria, OSCE, ICMPD |

Budget/EC contribution | € 1.999.984 |

Funding Programme | CARDS |

Responsible DG | ELARG |

Description | The project provided assistance to the countries for the development of their national Integrated Border Management strategies and Action Plans in order to ensure that these are coherent and effectively co-ordinated at the regional level. The project has contributed to this process by raising awareness and understanding of the concepts and relevant EU standards and best practice, as listed in the IBM Guidelines for Western Balkans. The assistance has supported a multidisciplinary approach, including support to border police, customs, veterinary and phyto-sanitary inspection services, as well as to other services involved in border management issues. |

Project Name | Fostering sustainable reintegration in Albania, the Kosovo province and former Yugoslav Republic of Macedonia, by reinforcing local NGO capacity service provision to returnees (2002/HLWG/003) |

Location | Albania, the Kosovo province and the FYR of Macedonia |

Implementation period | November 2003 – November 2005 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 700.759,69 / € 560.607,76 |

Funding Programme | B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | This project focused on new mechanisms and the development of existing ones for return and reintegration through support to local NGOs (service provision and counselling capacities). The IOM offices in Western Europe defined a list of potential returnees and were able to develop a database. The project was then pursued in Albania, Kosovo and former Yugoslav Republic of Macedonia, by workshops for local NGOs. Reintegration services could then be provided: for instance a reintegration package was defined. Another component of the project was the development of different campaigns to raise public awareness of the targeted areas. |

Project Name | Network of immigration liaison officers (ILO) in the Western Balkans (Albania and surrounding region) (2002/HLWG/013) |

Location | Albania and surrounding region |

Implementation period | November 2002 –December 2003 |

Implementing Partner | Commissariaat General - Beleid Internationale Politiesamenverking, Belgium |

Budget/EC contribution | € 729.500 / € 429.750 |

Funding Programme | B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | This project implemented by the Belgian authorities aimed at creating an Immigration Liaison Officers’ network (ILO) in the Western Balkans in order to structure and consolidate exchange of information and possible co-operation between the ILOs in the Western Balkans as well as with other important partners and local authorities. The added value of this project was the possible harmonisation of activities, the updated knowledge and the definition of policy guidelines in this field in the Western Balkans. |

Project Name | Promoting regular migration in the Western Balkans through establishment of regional migrant service centres providing information and migration related services” (2003/HLWG/051) |

Location | Western Balkans |

Implementation period | December 2004 – June 2006 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 815.119,64 / € 652.095,71 |

Funding Programme | B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | The aim was to promote orderly labour migration flows and related awareness-raising through the creation of the first regional network of Migration Services Centres (MSCs) in the Western Balkans. The project contributed to establish and run 6 MSCs (Skopje, Prishtina, Belgrade, Zagreb, Sarajevo, and Tirana, the last one having been created before the project and representing a model for the others) and a website, through which not only would be migrants, but also people interested to return and reintegration, were provided counselling. |

Project Name | Training Action for the Balkans: Three intensive seminars on Asylum and International Protection for 120 civil servants (2005/103474) |

Location | Western Balkans |

Implementation period | December 2005 – December 2007 |

Implementing Partner | ERA- Académie de Droit Européen |

Budget/EC contribution | € 641.643 / € 512.617 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Three seminars, one week each, will give a general overview of all the issues related to the migration and asylum, in particular: legal migration; dialogue on migratory flows; readmission and reintegration of the returnees; illegal migration. |

Project Name | Strong Institutions and a Unified Approach in the Asylum, Migration and Visa Management in the Western Balkans (2006/120-144) |

Location | Western Balkans |

Implementation period | January 2007 – October 2008 |

Implementing Partner | Migrationsverket |

Budget/EC contribution | € 625.000 / € 500.000 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | A better management of all aspects of migration flows in the region by regulating and facilitating legal migration and curbing illegal migration in the Western Balkan Countries. |

Project Name | Development of communication and information exchange systems on illegal migration in the Western Balkan region (2006/120-275) |

Location | Western Balkans |

Implementation period | January 2007 – June 2008 |

Implementing Partner | Ministry of the Interior of the Republic of Hungary - Office of EU Co-ordination and ICMPD |

Budget/EC contribution | € 625.000 / € 500.000 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | To assist the five SAp countries in the WB region in their efforts to developing a system for exchanging communication and information on illegal migration, and more particularly focussed on the preparation of the WB countries to the use of ICONET system and to the participation in the CIREFI group. |

Albania

Project Name | National Strategy on Migration (CARDS/2003/71910) |

Location | Albania |

Implementation period | September 2003 – July 2005 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.249.989 / € 1.000.000 |

Funding Programme | CARDS |

Responsible DG | EC DEL Tirana |

Description | The project addressed the need for reform in the field of migration management in Albania through the development of a national strategy on migration. |

Project Name | 'Establishment of EU compatible legal, regulatory and institutional frameworks? '(CARDS) |

Location | Albania |

Funding Programme | CARDS |

Responsible DG | EC DEL Tirana |

Description | CARDS 2002-3 promoted the establishment of EU compatible legal, regulatory and institutional frameworks in the fields of asylum, migration and visa matters. |

Project Name | Sustainable return, reintegration and development in Albania through consolidated preparatory actions for migration management (2001/HLWG/102) |

Location | Albania |

Implementation period | April 2002 – December 2003 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 835.885,00 / € 635.883 |

Funding Programme | HLWG – B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | This project aimed to develop and strengthen regional capacities to manage irregular migration flows into, through and from Albania. This has been achieved by establishing the necessary mechanisms to facilitate the voluntary return and sustainable reintegration of 175 victims of trafficking and illegal migrants stranded in Albania in their countries of origin such as Turkey, Moldova and Ukraine. The project was instrumental for the establishment of a National Reception Centre (NRC). It served as a preparatory measure working towards the long-term development of a sustainable migration management system. |

Project Name | Upgrading the border control system of Albania along European standards (2001/HLWG/124) |

Location | Albania |

Implementation period | December 2001 – April 2003 |

Implementing Partner | ICMPD |

Budget/EC contribution | € 551.649,43 / € 441.320 |

Funding Programme | HLWG – B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | This project aimed to develop a blueprint for a border guarding system and a master plan for its realisation. In order to achieve these goals, ICMPD worked closely with the Albanian authorities to establish an International Border Guarding Task Force. The project also elaborated jointly with the Albanian authorities an action plan which was the basis for later funding by the programme CARDS, thanks to the blueprint of the Albanian border system provided. |

Project Name | Developing of the asylum system in Albania (2001/HLWG/127 and 2004/81185) |

Location | Albania |

Implementation period | January 2002 – June 2006 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 764.438, 87 / € 732.088 (B7-667) €2.000.000 / € 2.000.000 (2004/81185) |

Funding Programme | HLWG – B7-667 CARDS |

Responsible DG | JLS and EC DEL Tirana |

Description | The overall objective of these projects was to set up a functioning and effective mechanism for asylum and refugee protection in Albania. This projects work along the lines of a three-stage process: pre-procedure (access), procedure (refugee status determination) and post-procedure (durable solutions). In term of access to the asylum system, fair and efficient procedures for the border regime, consistent with International and European protection standards, are being developed and implemented. |

Project Name | Migrant Service Centres (CARDS) |

Location | Albania |

Implementing Partner | IOM |

Funding Programme | CARDS 2003 |

Responsible DG | EC DEL Tirana |

Description | Migrant Service Centers were established providing information and migration related service in particular to improve management of labour migration towards Italy. |

Project Name | “Combating irregular migration in Albania and the wider region; Targeted support to capacity building within the framework of readmission support to Albania” (2003/HLWG/055) |

Location | Albania |

Implementation period | December 2004 – June 2006 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 882.345,45; EU grant: € 705.876,36 |

Funding Programme | HLWG – B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | Relevant Albanian authorities received information on the EU best practices related to management of apprehended illegal migrants, received training (including on foreign languages), were adviced regarding the standards to be respected for the establishement of a reception center for illegal migrants in Albania, for the handling of the latter and for their repatriation to their home countries. |

Project Name | Implementation of the readmission agreement (CARDS) |

Location | Albania |

Budget/EC contribution | € 2.000.000 |

Funding Programme | CARDS 2004 |

Responsible DG | ELARG |

Project Name | Building a Mechanism to effectively and sustainable implement readmission agreements between Albania, the EC and third countries (2005/103499) |

Location | Albania |

Implementation period | December 2005 – April 2008 |

Implementing Partner | Ministry of Interior, Public Administration and Decentralisation of the Hellenic Republic; IOM |

Budget/EC contribution | € 1.818.460 / € 1.454.768 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project supported Albania to identify and manage the return of third country returned illegal migrants and to help reintegration of returned Albanians. |

Project Name | W.A.R.M. (2005/103559) |

Location | Albania |

Implementation period | January 2006 – December 2008 |

Implementing Partner | Comune di Roma |

Budget/EC contribution | € 1.519.207 / € 1.215.196 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Reintegration of Albanian returnees through their insertion on labour market and through micro-enterprises creation. |

Project Name | ALBAMAR (2005/103632) |

Location | Albania and Morocco |

Implementation period | December 2005 – December 2008 |

Implementing Partner | COOPI - Cooperazione Internazionale |

Budget/EC contribution | € 1.668.216 / € 1.334.572 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Definition and implementation of an integrated support to Moroccan and Albanian migrants forcedly or voluntarily repatriated from Italy that are highly exposed to the risks of illegal migration and criminal activities |

Project Name | Former et créer un réseau institutionnel pour l’identification, l’accueil et l’intégration durable des personnes en retour |

Location | Albania |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | Associazione Centro Europa Per La Scuola Educazione E Societa-Ceses |

Budget/EC contribution | € 834.551 / € 652.443 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Soutenir les institutions albanaises dans le processus de création d’un système efficace de gestion des flux des personnes en retour visé à la mise en œuvre de l’accord de réadmission avec la CE et à l'élimination des causes de l'émigration illégal. |

Bosnia and Herzegovina

Project Name | Support to Migration Management Capacities (2003/72875 and 2005/115633) |

Location | Bosnia and Herzegovina |

Implementation period | November 2003 – January 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 870.000 / € 870.000 (2003/72875) € 1.200.000 / € 1.200.000(2005/115633) |

Funding Programme | CARDS 2003 and 2005 |

Responsible DG | DEL Bosnia and Herzegovina |

Description | These projects aim at ensuring that the Sector for Immigration and Asylum, established within the Ministry of Security have administrative and procedural capacity that will allow Bosnia and Herzegovina to effectively manage population movements, and develop a migration policy for Bosnia and Herzegovina that will be coordinated by the Ministry of Security and regularly reviewed; to ensure that management structures necessary for the effective implementation of migration policies and legislation, in line with the EU standards and practices are developed; to strengthen the legislative basis for the management of migration processes in Bosnia and Herzegovina by developing new legislation and by-laws and consolidating existing legislation and procedures in line with EU standards and practices and other international norms; to establish a Migration Information System that will allow the Ministry of Security to collect and analyze information about non-citizens that will be used to develop migration policy, visa requirements and improve legislation and procedures. |

Project Name | Support to Asylum Management Capacities (2003/072-091 and 2005/109048) |

Location | Bosnia and Herzegovina |

Implementation period | October 2003 – June 2007 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 1.000.000 / € 1.000.000 (2003/072-091) € 800.000 / € 800.000 (2005/109048) |

Funding Programme | CARDS |

Responsible DG | EC DEL Sarajevo |

Description | These projects have the following key objective: to establish a clearly identified and independent authority, as a competent “asylum unit” within the competent ministry, with responsibility for examining requests for refugee status and taking decisions on refugee status in the first instance. |

Project Name | Strengthening the protection of asylum seekers (2005/103661) |

Location | Bosnia and Herzegovina |

Implementation period | January 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | VASA PRAVA – Bosnia and Herzegovina |

Budget/EC contribution | € 856.932,56 / € 616.562,98 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Ensuring a maximum protection and access to justice for asylum seekers, recognized refugees and other categories of persons under international protection in Bosnia and Herzegovina, and victims of human trafficking, ensuring the full access to their rights via the provision of free legal aid and information campaigns. |

Project Name | Support to EU support for the implementation of the Integrated Border Management Strategy for Bosnia and Hezegovina (2006/120289) |

Location | Bosnia and Herzegovina |

Implementation period | May 2006 – April 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.018.016 / € 1.000.000 |

Funding Programme | CARDS |

Responsible DG | DEL Bosnia and Herzegovina |

Description | EU support to the Indirect Taxation Agency (ITA), State Border Service, Veterinary and phyto-sanitary and market inspectorates by providing training, study tours and workshops, revision of legislation, and setting up a joint analysis centre. |

Croatia

Project Name | Protection of Asylum seekers in the Republic of Croatia and Regio (2005/103578) |

Location | Croatia |

Implementation period | January 2006 – December 2008 |

Implementing Partner | Croatian Law Centre |

Budget/EC contribution | € 1.274.842,27 / € 1.000.000 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Strengthening the protection in CRO and region (Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro) by developing asylum system consistent with international standards. |

The former Yugoslav Republic of Macedonia

Project Name | Enhancement of the asylum management system (2003/01/08) |

Location | The former Yugoslav Republic of Macedonia |

Implementation period | April 2006 – December 2006 |

Implementing Partner | Transtec (BE) |

Budget/EC contribution | € 160.000 / € 160.000 |

Funding Programme | CARDS 2003 |

Responsible DG | ELARG |

Description | The programme provides short-term technical assistance in the field of asylum regarding the definition of operational procedures on asylum and the design of an IT platform for the relevant line ministries. The aim of the project is to enhance the asylum management system in the country. |

Project Name | Construction of reception centre for asylum seekers (2002/01/14) |

Location | The former Yugoslav Republic of Macedonia |

Implementation period | February 2005 – December 2006 |

Implementing Partner | GD Granit AD Skopje (MK) |

Budget/EC contribution | € 1.850.000 / € 1.850.000 |

Funding Programme | CARDS 2002 |

Responsible DG or EC Delegation | ELARG |

Description | The project aims to construct a reception centre for asylum seekers. The centre will be located in the vicinity of Skopje and will have an administrative building for registration and administration of asylum seekers and several buildings for hosting asylum seekers. It will be able to host up to 150 persons, but the design includes possible future extension for up to 300 people. |

Project Name | Development of immigration and asylum strategy, legislation and action plan (2002/01/14; 2003/01/08) |

Location | The former Yugoslav Republic of Macedonia |

Implementation period | February 2004 – December 2005 |

Implementing Partner | Charles Kendall & Partners Ltd (UK); B&S Europe (BE) |

Budget/EC contribution | € 160.000 / € 160.000 – CARDS 2002; € 1.000.000 / € 1.000.000 – CARDS 2003 |

Funding Programme | CARDS 2002 - 2003 |

Responsible DG or EC Delegation | ELARG |

Description | The programme provided technical assistance and training to develop and implement the National Action Plan for Migration and Asylum. The TA team also provided amendments to primary and secondary legislation pertaining to the new Law on Asylum as well as assisted in the development of the new Law on the Movement and Residence of Foreigners. In the framework of the programme, a new project proposal has been launched that will look into the enhancement of the asylum management system in the country. |

Serbia[11]

Project Name | Building an Asylum structure in Serbia and Montenegro (2003/HLWG/046) |

Location | Serbia and Montenegro |

Implementation period | October 2004 – October 2006 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 762.936,02 / € 530.890,77 |

Funding Programme | B7-667 - HLWG |

Responsible DG | JLS |

Description | This UNHCR project was designed to assist the authorities in setting up an asylum structure. This implies defining competencies and responsibilities on asylum within the current constitutional framework; Adopting an asylum law at the state level; Putting a functioning body in charge of asylum seekers and refugees; Setting up a fair RSD (Refugee Determination Status) process; Establishing reception centres. The project target is to set up the initial phases of a functioning protection mechanism; a first step, which targets the achievement of the adoption of Refugee legislation and the establishment of reception centres. In March 2005, the asylum law of the SGC at the state level was adopted, but remains incomplete, despite active lobbying during the formulation of the law. Negotiations on defining the best location for the reception centres in Serbia and in Montenegro are ongoing. The target is to have a centre in Serbia with a capacity of accommodating 200 people and of 110 people minimum in Montenegro. |

Project Name | Building an Asylum structure in Serbia and Montenegro (2005/103439) |

Location | Serbia and Montenegro |

Implementation period | January 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 872.507,41 / € 698.005,92 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Continuation of assistance to Serbia and Montenegro to develop their asylum structures. |

Project Name | Employed, Empowered – Serbia (2006/120-073) |

Location | Serbia |

Implementation period | November 2006 – November 2008 |

Implementing Partner | Stichting Center for Democracy and Reconciliation in Southeast Europe |

Budget/EC contribution | € 699.834 / € 559.867 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The specific objective of the project is to support the durable reintegration of refugees, IDPs and returnees into society by researching solutions enabling them to build up sustainable livelihoods for themselves. |

Project Name | Support to the process of readmission through sustainable reintegration of returnees from Western Europe to Serbia and Montenegro (2006/120-168) |

Location | Serbia and Montenegro |

Implementation period | January 2006 – June 2008 |

Implementing Partner | Kentro Anaptyxis kai Ekpaidefsis Evropaiki Prooptiki |

Budget/EC contribution | € 1.750.404,66 / €1.339.059,56 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Overall objective of the action is support to the process of readmission through sustainable reintegration of returnees from Western Europe to Serbia and Montenegro. |

Turkey

Project Name | Support to the Turkish Immigration authorities in the area of asylum (2001/HLWG/115) |

Location | Turkey |

Implementation period | June 2002- November 2004 |

Implementing Partner | Bundesamt für die Anerkennung ausländischer Flüchtlinge (BAFL), Germany. |

Budget/EC contribution | € 577.800, 50 / € 457.628,00 |

Funding Programme | B7-667 – HLWG |

Responsible DG | JLS |

Description | The aim of this project implemented by the German Bundesamt für die Anerkennung ausländischer Flüchtlinge (BAFL) was to promote partnership with Turkey on migration policy in order to contribute to a better control and prevention of migration flows and to help to combat illegal migration by establishing an effective asylum system. It helped to develop an efficient and balanced migration administration in all fields, in particular the development and establishment of an asylum system, corresponding to the EU acquis. This project has also contributed to a certain extent to the progress in the planning of the new national asylum system and implementation of the EU acquis. |

Project Name | Development of the asylum system in Turkey (2001/HLWG/126 and 2002/HLWG/031) |

Location | Turkey |

Implementation period | April 2002 – May 2005 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 969.417.47; € 775.533.98 (2001/HLWG/126) € 900.420,73 / € 596.800,00 (2002/HLWG/031) |

Funding Programme | B7-667 – HLWG |

Responsible DG | JLS |

Description | The project initially focused on reinforcing the UNHCR branch to carry out the Refugee Status Determination (RSD) and building an information system. It also commissioned studies on the best practice of countries that could be a model for Turkey, organised training of officials and strengthened the temporary procedure. It enabled the reduction of the back-log in the management of asylum files and enhanced co-operation between EU MS officials and Turkish officials. The second project covered needs for infrastructure, training and information and aimed at to strengthening the asylum procedure, train government officials and disseminate best practices. It also looked for a deeper involvement of the civil society. |

Project Name | Refugee Support Program – Turkey (2006/120-126) |

Location | Turkey |

Implementation period | January 2007 – December 2009 |

Implementing Partner | Helsinki Yurttaslar Dernegi |

Budget/EC contribution | € 732.340,36 / € 585.854,11 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The Refugee Support Program” of Helsinki Citizens’ Assembly aims to develop legislation and national practices as regards international protection and asylum in Turkey, ensuring observance of the principle of "non refoulement" and to improve Turkey's capacity to cope with asylum seekers and refugees. Within this broader objective, the specific objective of the action is to improve asylum seekers' and refugees' access to international protection by improving their reception and detention conditions in Turkey through the provision of comprehensive legal and psychological services; public legal education and refugee empowerment; capacity building for civil society organizations, professionals and government agencies; and lobbying for progressive change in law and policy reflecting refugee rights under EC and international law. |

Project Name | Pilot Refugee Application Centre (PRAC) and Screening Unit (SU) (2006/120281) |

Location | Turkey |

Implementation period | January 2007 – June 2009 |

Implementing Partner | Immigration and Naturalisation Service the Netherlands |

Budget/EC contribution | € 1.753.806 / € 997.915,61 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Implementation of the National Action Plan on asylum and migration. Specific objective: The setting up of a Pilot Refugee Application Centre in Konya including a Screening Unit in Van. |

1.2 European Neighbourhood Policy partner countries in Eastern Europe and the Southern Caucasus

Regional Eastern Europe

Project Name | Dialogue and Technical capacity building in migration management: Central Asia, Russia, Afghanistan and Pakistan (2002/ HLWG/004) |

Location | Central Asia, Russia, Afghanistan and Pakistan |

Implementation period | March 2003 – September 2005 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.488.765,15 / € 1.210.654 |

Funding Programme | B7-667 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project aimed at fostering the dialogue between the Russian Federation and the Central Asiatic Republics, Afghanistan and Pakistan in the field of border and migration management. Meetings between officers of the involved countries, and a study tour, aimed at facilitating coordination, at sharing information and disseminating best practices were organised. Some focus was also placed on improving the management of some segments of the Russian-Kazakh border, where some equipment was delivered and a study tour was organised. The project also assisted the voluntary repatriation of some migrants. |

Project Name | Re-direction of the Budapest process activities to the CIS region (2003/HLWG/064 ) |

Location | Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, the Russian Federation, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, Uzbekistan |

Implementation period | March 2004 – July 2005 |

Implementing Partner | ICMPD |

Budget/EC contribution | € 760.383,60 / € 587.183,96 |

Funding Programme | B7-667 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | This project's aim was to collect in a comprehensive and comparable manner information and analysis of irregular flows of migration within, from and through the CIS region. The project sought also to establish a network of senior officials dealing with irregular migration, in order to pave the way for a structured dialogue in the CIS region. The CIS countries are now brought into the framework of the Budapest process and are more aware of migration policies in the EU, by attending conferences with officials from other CIS countries, the EU Member States, the European Commission and international organisations. |

Project Name | Towards sustainable partnerships for the effective governance of labour migration in the Russian Federation, the Caucasus and Central Asia (2006/120-072) |

Location | Russian Federation, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan |

Implementation period | December 2006 – December 2009 |

Implementing Partner | ILO - International Labour Organization |

Budget/EC contribution | € 2.433.508 / € 1.945.105 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project focuses on key labour migration issues that are rising quickly on political agendas there and are essential components for stability and sustainable and equitable economic growth. There are five specific objectives: (1) To develop practical methods for assessing and forecasting labour market requirements with a view to improving migration governance; (2) to promote decent work and enhance the protection of migrant workers’ rights; (3) to develop a system of earned regularisation and introduce sound regularisation policies and procedures; (4) to contribute to the productive utilization of the region’s human resources by developing systems for the portability of qualifications and reducing bureaucratic obstacles to recruitment; and (5) to develop policies that enhance the positive impact of migration on development in origin countries. |

Project Name | The East-Central European Cross Border Co-operation Enhancement process (The Söderköping Process) (2003/HLWG/009 and 2005/103489) |

Location | Belarus , Moldova, Ukraine |

Implementation period | May 2004 – December 2008 |

Implementing Partner | Swedish Migration Board, UNHCR, IOM |

Budget/EC contribution | € 997.500 / € 762.488,00 (2003/HLWG/009) € 1.634.873,16 / € 1.307.898,40 (2005/103489) |

Funding Programme | B7-667 – HLWG and AENEAS 2004 |

Responsible DG | JLS and EuropeAid |

Description | This process provides training and a forum for comparing national experiences and disseminating best practices and for peer pressure mainly, but not exclusively, on asylum management, between WNIS countries, some EU MSs (with the Swedish Migration Board in a leading role), the UNHCR and the IOM. A Secretariat is now based in Kyiv. |

Project Name | The protection of refugees asylum seekers and forced migrants (2005/103619) |

Location | Belarus , Moldova, Ukraine, Russia |

Implementation period | December 2005 – December 2008 |

Implementing Partner | European Council on Refugees and Exiles - ECRE |

Budget/EC contribution | € 705.331 / € 529.705 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Improve the implementation in Belarus, Moldova, Ukraine and Russia of national and international refugee and human rights instruments – leading to increased security and protection for refugees. |

Project Name | Elimination of human trafficking from Moldova and Ukraine through labour market based measures (2006/120-079) |

Location | Moldova and Ukraine |

Implementation period | November 2006 – October 2008 |

Implementing Partner | ILO and ICMPD |

Budget/EC contribution | € 935.615,97 / € 748.492,78 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project offers a long-term perspective against trafficking in human beings in Moldova and Ukraine by addressing gaps in the current implementation of National Action Plans against Human Trafficking (NAP). Designed to strengthen national capacity in implementing NAP, this proposal aims in particular to involve labour market actors in prevention, reintegration and prosecution activities. The purpose is not only to support the prosecution and assistance to victims but also in particular to increase transparency, fairness and efficiency in the labour market as concerns job placements. |

Project Name | Combating Trafficking in Human Beings in Ukraine and Moldova (2006/120-250) |

Location | Moldova and Ukraine |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 2.160.346,02 / € 1.728.276,82 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | IOM will run 6 shelters for victims, promote information campaigns with focus on schools, carry out training for law enforcement agencies, including judges, and facilitate their cooperation with NGOs. |

Belarus

Project Name | Combating Trafficking in Human Beings in the Republic of Belarus (2002/29979) |

Location | Belarus |

Implementation period | September 2002 – November 2005 |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | € 900.000 / € 900.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The project contributed to the fight against trafficking in human beings in Belarus. |

Project Name | Enhancing Border Management in Belarus - BOMBEL 1 (2005/100-530) & BOMBEL 2 (2006/104-281) |

Location | Belarus |

Implementation period | March 2005 – December 2006 September 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | € 4.721.000 / € 4.500.000 (BOMBEL 1) € 9.066.000 / € 8.800.000 (BOMBEL 2) |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | Through the projects the EC funds a number of study visits and trainings and seminars which are organised with the involvement of EU MSs experts. Two European standard accommodation centres for irregular migrants (in Brest and in Pinsk) and a separate one for asylum seekers in the city of Pinsk have been / will be established, a dog training centre has been upgraded and equipped with modern technology, and various border control and surveillance equipment has been supplied. Furthermore the BOMBEL projects aim at modernising the equipment used by border troops in compliance with the EU standards, through the provision of computer-aided equipment and technology, motor-cars and lorries; engineering, technical, communication, radiation-measuring and other pieces of equipment; communication instrument, with the aim in particular of increasing the mobility of border troops along the green border and their capacity of surveillance on trains and at the border posts. |

Project Name | Strengthening Migration Management in Belarus - MIGRABEL (2006/104300) |

Location | Belarus |

Implementation period | June 2006 – May 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 775.000 / € 700.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | Through this project the EC is contributing to establishing a travel document issuing and control system which will meet latest international standards and comply with biometric requirements. Moreover, a national database will be developed and will be able to store and process biometric data. Beneficiaries are the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Foreign Affairs and the State Border Guard Committee. |

Project Name | Strengthening Protection Capacity in Belarus (2006/120221) |

Location | Belarus |

Implementation period | December 2006 – December 2008 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 719.628,50 / € 575.702,80 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The overall objective of the action is to facilitate the development of the asylum system in Belarus. The specific objective is to develop an effective referral system in order to ensure the respect of the principle of non-refoulement. |

Additionally, under CBC 2006 Budget, Belarus is supposed to receive an additional €14 million assistance aimed at improving border controls through provision of equipment for border surveillance and the establishment of fibre optic cable networks to central authorities and between selected border crossing points. This latter component will facilitate smooth border and customs clearance thus reducing waiting hours at border crossing points and at the same time ensuring and improving security controls through modern data networks and/or control equipment. Furthermore technical assistance will also be offered, possibly through a twinning.

Moldova

Project Name | Combating trafficking in women (2002/30263) |

Location | Moldova |

Implementation period | September 2002 – June 2004 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 600.000 / € 600.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | This project aimed at providing law enforcement agencies with technical support and training as well as promoting cross-border cooperation, raising awareness among potential victims about the risks of being trafficked, assisting the actual victims by facilitating repatriation, offering medical and psychological cares and hospitality in a shelter. |

Project Name | Capacity building and technical cooperation for Moldovan border officials (TACIS/2003/077575) |

Location | Moldova |

Implementation period | December 2003 – November 2005 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.100.000 / € 900.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | This project aimed at providing training, technical assistance, and supply of equipment to border guards and other border officials in Moldova, with a particular view to enhance capacity of the Ungheni Border Guard Training Centre by providing physical facilities and equipment as well as by assisting in curricula development. |

Project Name | IOM Rehabilitation Centre for Victims of Trafficking (Chisinau, Moldova): Recovery, Rehabilitation and Reintegration through Comprehensive Care (TACIS/2004/72590) |

Location | Moldova |

Implementation period | December 2004 – February 2006 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 308.000 / €308.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The project set up a Rehabilitation Centre for Victims of Trafficking (Chisinau, Moldova), focussed on the recovery, rehabilitation and reintegration of the victims through comprehensive Care. |

Project Name | Enhancing border control management in the republic of Moldova (TACIS/2004/027521) |

Location | Moldova |

Implementation period | December 2004 – December 2005 |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | € 1.850.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The project aimed at strengthening border control capacities at selected Moldovan border crossing points through the supply of equipment and training. |

Project Name | Strengthening Migration Management in Moldova - MIGRAMOL (2006/104300) |

Location | Moldova |

Implementation period | June 2006 – May 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 775.000 / € 700.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The aim of this project is to improve migration management capacity with a particular focus on the treatment of irregular migrants. The core activity under the project is to ensure international standards in the accommodation of irregular migrants with the refurbishment of an accommodation facility, to develop a health care system (including the creation of a health post), in order to provide medical assistance to irregular migrants held, to train staff and develop norms and guidelines for the management of an accommodation facility in accordance with the best international standards and most particularly with the standards set by the Council of Europe, the European Court of Human Rights and the Committee for Prevention of the Torture. |

Project Name | Improvement of Border Controls at the Moldovan-Ukrainian State Border - BOMMOLUK 1 (2006/125442) |

Location | Moldova and Ukraine |

Implementation period | September 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | € 3.250.000 / € 3.000.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The objective of this project is to build up appropriate and institutional capacity in Moldova and Ukraine to ensure effective border and customs controls and border surveillance with particular attention to the Moldovan-Ukrainian state border. |

Project Name | EU Border Assistance Mission to Ukraine and Moldova - EUBAM (RRM and TACIS) |

Location | Ukraine and Moldova |

Implementation period | November 2005 – December 2008 |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | RRM: € 4.000.000 TACIS: € 24.200.000 (not all yet contracted) |

Funding Programme | RRM and TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The objective of this project is to contribute to the enhancement of the overall border and customs management capacities of Moldova and Ukraine border officials and to contribute to a peaceful solution to the Transniestria conflict. The deployment of the EUBAM mission along the Moldovan-Ukrainian border as well as along the Moldovan internal/administrative boundary was initiated with particular attention to the Transnistrian border sector, which the Moldovan authorities can not effectively manage. 17 EU Member States provide significant financial contribution to EUBAM's activities through the secondment of border police and customs personnel whose salaries are being paid by the EU Member States' administration. |

Project Name | Beyond Poverty Alleviation: Developing a Legal, Regulatory and Institutional Framework for Leveraging Migrant Remittances for Entrepreneurial Growth in Moldova (2006/120234) |

Location | Moldova |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | IOM – International Organisation for Migration |

Budget/EC contribution | € 997.700 / € 794.665,38 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | This project aims at maximising the positive effects of migration on development, by promoting the cheaper transfer and providing advice for the most rentable use of migrants remittances in view of pro-development projects. |

Additionally, under CBC 2006 Budget Moldova is supposed to receive an additional €12 million assistance aimed at improving border controls through provision of equipment for border surveillance and the establishment of fibre optic cable networks to central authorities and between selected border crossing points. This latter component will facilitate smooth border and customs clearance thus reducing waiting hours at border crossing points and at the same time ensuring and improving security controls through modern data networks and/or control equipment. Furthermore technical assistance will also be offered, possibly through a twinning.

A TACIS RAP 2005 allocation of €6.6 million will enable to complete the demarcation of the Ukrainian- Moldovan border (the project will concentrate on the Southern border in front of the Black sea and on the Transnestrian sector, as the remaining parts were already ensured by the Ukrainian and Moldovan State Funds) and to set joint border posts.

Ukraine

Project Name | Fight against trafficking in human beings-Ukraine (2003/69572) |

Location | Ukraine |

Implementation period | December 2003- June 2006 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.892.000 / € 1.892.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The project covered three areas in this regard: 1) prevention of trafficking through dissemination of information and increase of public awareness; 2) prosecution and criminalisation of trafficking and building up capacity of Ukrainian law enforcement and judicial authorities; 3) protection and reintegration of victims through assisting victims with legal, medical and psychological help, shelter and micro-grants as an income generating basis. |

Project Name | Reinforcing the State Border Guard Service of Ukraine's Human Resources Management System (TACIS/2005/115-592) |

Location | Ukraine |

Implementation period | December 2005 – December 2007 |

Implementing Partner | International Organization for Migration |

Budget/EC contribution | € 4.341.000 / € 4.000.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | DEL Ukraine |

Description | Support to the State Border Guard Service's strategy towards an EU-type border police / law enforcement agency aimed at reforming the human resources management system (legislation, staff recruitment, staff training, career development).By the involvement of Hungarian and Polish border guards, it aims at improving human resources management, starting from recruitment, the development of training strategies, plans and curricula in line with EU standards and requirements, and being completed with a career development programme for border guard personnel. The programme will support the transition of a military-type structured entity towards a European-type law enforcement entity. |

Project Name | “Establishment of migration management in Zakarpattya in Ukraine” (2003/HLWG/039) and “Enhancing Capacities in the Area of Protection and Treatment of Refugees and Asylum Seekers in Zakarpattya /Western Ukraine” (2006/120-173) |

Location | Ukraine |

Implementation period | June 2004 – June 2008 |

Implementing Partner | Osterreichische Caritaszentrale |

Budget/EC contribution | € 1.627.823,77 / € 1.302.259,02 (2003/HLWG/039) € 874.928,04/ € 699.942,43 (2006/120-173) |

Funding Programme | HLWG B7-667 AENEAS 2005 |

Responsible DG | JLS and EuropeAid |

Description | The projects have a humanitarian component, improving the living conditions of apprehended migrants in Zakarpattya. In addition, the activities contribute to the improvement of counselling, protection and registration of refugees while being detained and during all phases of their asylum procedure as well as to the improvement of cooperation and exchange of migration authorities and NGOs specialised in the field. |

Project Name | Monitor and promote the respect of human rights and fundamental freedoms of refugees and migrants |

Location | Ukraine |

Implementing Partner | Chernihiv Public Committee for Human Rights Protection |

Budget/EC contribution | € 78.000 |

Responsible DG/Del | EIDHR (European Initiative for Democracy and Human Rights) |

Description | This project is implemented with the aim to monitor and promote the respect of human rights and fundamental freedoms of refugees and migrants with focus on the regions of Chernihiv, Kharkiv, Sumy, Zakarpattya and Lviv. |

Project Name | Assistance to the Legal and Administrative Reforms in Ukraine in the Sphere of Migration and Refugees’ Protection According to the Norms and Standards of the European Union (2004/87047 ) |

Location | Ukraine |

Implementation period | July 2006 – March 2007 |

Implementing Partner | Ludwig Boltzmann Institute |

Budget/EC contribution | € 500.000 / € 500.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Kiev |

Description | The project's objective is to increase the competence of the staff of Ukrainian institutions in asylum and asylum related matters and the inter-institutional cooperation of the institutions involved by establishing internal working relations. |

Project Name | Strengthening Asylum and Protection Capacity in Ukraine by Enhancing the Capacity of Governmental and Civil Society Stakeholders in a Participatory Approach and Cross-sector Co-operation (2006/120-176) |

Location | Ukraine |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | Dansk Flygtningehjaelp |

Budget/EC contribution | € 534397,23 / € 427517,78 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | To ensure that the Ukrainian asylum and refugee system is able to function in a transparent manner and in accordance with principles based on human rights and rule of law and in a participatory approach with civil society capacities. |

Project Name | Strengthening capacities and cooperation in the identification of forged and falsified documents in Ukraine (2006/120-195) |

Location | Ukraine |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | ICMPD |

Budget/EC contribution | € 783.161,25 / € 626.400,6 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | To contribute to an increased effectiveness in the fight against illegal migration by the Ukrainian authorities. |

Project Name | Capacity building of Migration management: Ukraine Phase I and Phase II (2004/096-462 and 2006/124-449) |

Location | Ukraine |

Implementation period | March 2005 – December 2007 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 4.204.672 / €3.781.505 (2004/096-462) € 3.074.474 / € 2.767.000 (2006/124-449) |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | DEL Ukraine |

Description | The activities aim at enhancing the capacity of the Government of Ukraine (GoU) to manage the migration flows and control the illegal movement of migrants to and through the territory of Ukraine. The projects seeks to do so by carrying out various interlinked actions, i.e. an assessment of migration situation, the development of best practices, based upon international standards and conventions, the refurbishment of accommodation centres for detained migrants and the piloting of a voluntary return programme, and to support the GoU’s efforts to comply with and ensure European best practices and humanitarian standards set by the Council of Europe, the European Court of Human Rights, and the CPT as well as the harmonisation with the EU acquis communautaire. |

Several projects were funded by TACIS (from RAP 2000 until NAP 2005) in view of providing the border guards of Ukraine with better equipment to control the green border and the land border crossing points (walky-talkies, radios for long distance communication including data transmission, 4 wheels cars, night-visors, metal detectors, passport readers, computers, software for data registration etc.) along the entire Northern and Eastern border with Belarus and Russia , and the South-West border with Moldova for an overall amount of approximately €20 million.

Under the TACIS NAP 2006, an allocation of €5 million (within a larger project addressing also Customs Service) is available to promote further improvement of the quality of Border Guards capacity of surveillance and alignment to the EU/Schengen standards. Both through this allocation and an additional €4 million which is available under the CBC programme (2006 budget) it will be possible to procure additional border equipment.

Regional Southern Caucasus

Project Name | An integrated approach to promoting legal migration through national capacity building (2005/103475) |

Location | South Caucasus |

Implementation period | January 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 971.747 / € 777.397 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project contributed to the creation in the three countries of Migration Resource Centers, where information about potential and actual migrants are collected for the benefit of employers and students, and potential migrants can find information about the rules of legal migration and the risks of illegal migration. MRCs were established in 2006 in Yerevan (Armenia), Baku and Nakhchivan (Azerbaijan), Tbilisi, Kutaisi and Gurjaani (Georgia). |

Project Name | Towards sustainable partnerships for the effective governance of labour migration in the Russian Federation, the Caucasus and Central Asia (2006/120-072) |

Location | Russian Federation, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan |

Implementation period | December 2006 – November 2009 |

Implementing Partner | ILO - International Labour Organization |

Budget/EC contribution | € 2.433.508 / €1.945.105 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | This project aims at promoting a better management of legal economic migration and at increasing the level of protection of migrants' rights through seminars, trainings and legal advice in several NIS. In particular in the Russian federation it aims at developing practical methods for assessing and forecasting labour market requirements with a view to improving migration governance, as well as a system of earned regularisation and introduce sound regularisation policies and procedures. |

Project Name | NGO and Governmental Cooperation Across the South Caucasus to Develop a Joint Response to Trafficking in Women and Children (2006/118051) |

Location | Armenia, Azerbaijan and Georgia |

Implementing Partner | Eesti Naisuurimus Ja Teabekeskus Mtu (Estonian Women’s Studies and Resource Center) |

Budget/EC contribution | €600.000 / € 480.000 |

Funding Programme | EIDHR (European Initiative for Democracy and Human Rights) |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project’s goal is to raise the qualification of law enforcement staff, social services and journalists. It will establish links between these actors and establish regional referral mechanisms. The project will carry out a public awareness campaign about trafficking. It will carry out regional research and regular monitoring of the situation. |

Project Name | Development of a comprehensive anti-trafficking response in Armenia, Azerbaijan and Georgia (2006/104772) |

Location | Armenia, Azerbaijan and Georgia |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | ILO with ICMPD, OSCE |

Budget/EC contribution | € 1.874.989,76 / € 1.500.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | This regional project aims at contributing to the progressive reduction of trafficking in human beings in the SC countries through capacity building and empowerment of actual and potential victims. It includes revision of National strategies and support to their implementation, awareness raising, strengthening capacity of national authorities and improve identification, protection and reintegration of victims. |

Armenia

Project Name | Support to Migration Policy Development and Relevant Capacity Building in Armenia (2006/120-233) |

Location | Armenia |

Implementation period | December 2006 – November 2009 |

Implementing Partner | The British Council |

Budget/EC contribution | € 845.607 / € 676.485,6 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | 1. Raising people’s awareness on issues, costs, risks, rights and responsibilities associated with migration; contribute to the development of public demand for an improved legal framework 2. Create a structure responsible for providing advice and reintegration assistance to Armenian nationals returning from abroad. Material help will be envisaged, if at all possible, in order to further minimise the risk of repeated emigration. 3. Assisting state agencies in the process of drafting legislation and regulating migration. |

Azerbaijan

Project Name | Establishment of Integrated Border Management Model at the Southern Border of Azerbaijan (TACIS/2006/109-609) |

Location | Azerbaijan |

Implementation period | June 2006 – June 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 2.185.799 / € 1.987.090 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project will facilitate an enhanced cooperation among law enforcement agencies in the fight against border-related crimes, support the establishment and the activities of a Border Guards Training School, and contribute to procure border equipment and to improve border infrastructure. The project aims to pilot an Integrated Border Management Model at the Southern Border of Azerbaijan, in an area comprising 30 km of border intersection with Iran, including the international Border Crossing Point at Bilasuvar. The latter is the fastest land connection between Baku and Iran, and with the Nakhichevan exclave of Azerbaijan, and is the longest border Azerbaijan shares with any other country. |

Georgia

Project Name | Toward Durable Re-integration Mechanisms in Georgia (2006/120-074) |

Location | Georgia |

Implementation period | January 2007 – October 2008 |

Implementing Partner | Dansk Flygtningehjaelp |

Budget/EC contribution | € 639.352,80 / € 511.354,37 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The Georgian Ministry of Refugees and Accommodation (MRA) capacitated to implement its mandatory function of supporting re-integration of returning migrants, rejected asylum seekers and other displaced groups MRA capacitated to take a co-ordinating function on issues related to re-integration of returning migrants and rejected asylum seekers vis-à-vis the relevant Georgian state actors and European Governments engaged in bilateral support to re-integration. |

Project Name | Prevention of trafficking in human beings, monitoring and support to the implementation of the National Action Plan on counter trafficking (2006/122530) |

Location | Georgia |

Implementation period | September 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | Peoples Harmonious Development Society Association |

Budget/EC contribution | € 77.580 / € 50.000 |

Funding Programme | EIDHR (European Initiative for Democracy and Human Rights) |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | This micro-grant is supporting the fight against trafficking in human beings in Georgia through prevention and development of institutional mechanisms for prosecution of trafficking and protection of trafficking victims as well as through the monitoring and support to the implementation of the Plan of Action against Trafficking. |

Project Name | Contribute to the transformation of the Georgian Border Guards into a civilian agency under the Ministry of Interior. (2006/) |

Location | Georgia |

Implementation period | January 2006 – July 2007 |

Implementing Partner | Finnish Border Guards |

Budget/EC contribution | € 1.000.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC Delegation Tblisi |

Description | The project aims to establish and equip a Border Police faculty in the Georgian Police Academy. An additional €1 million available under TACIS NAP 2004 and should be used to continue with assistance to the Georgian Border Guard Faculty for one more year, contract to be signed before July 2007. |

1.3 Russian Federation

Project Name | “House for Asylum seekers and Refugees in Saint Petersburg” (2003/HLWG/076) and “Complex action for improvement of refugees reception system in St. Petersburg – Russia”(2006/120-135) |

Location | Russian Federation |

Implementation period | March 2005 – October 2008 |

Implementing Partner | St. Petersburg Centre for International Cooperation of the Red Cross |

Budget/EC contribution | € 897.500 / € 698.740,00 (2003/HLWG/076) € 664.856,20 / €502.764,26 (2006/120-135) |

Funding Programme | HLWG B7-667 and AENEAS 2005 |

Responsible DG | JLS and EuropeAid |

Description | The project aims to increase the capacities of St Petersburg in the reception, registration, documentation and integration of refugees and asylum seekers and the protection of their rights by means of supplying them with legal, psychological, medical and social assistance and temporary settlement in a special building. |

Project Name | Migration Rights: Network of Legal Assistance to Refugees and Forced Migrants in Russian Regions (2003/HLWG/082 and 2006/120-166) |

Location | Russian Federation |

Implementation period | January 2005 – December 2009 |

Implementing Partner | Memorial Human Rights Centre |

Budget/EC contribution | € 762.675,50 / € 1.042.672,82 (2003/HLWG/082) € 1.756.092,84 / 1.404.874,27 (2006/120-166) |

Funding Programme | HLWG and AENEAS |

Responsible DG | JLS and EuropeAid |

Description | The projects foresee at providing legal counselling and representing forced migrants in the courts, the development of the asylum system in the Russian Federation, establishing a system of effective international protection for forced migrants in Russia and promoting respect for international standards and rights for refugees, stateless persons, IDPs and forced and labour migrants. |

Project Name | Assistance to the Government of the Russian Federation in Establishing a Legal and Administrative Framework for the Development and Implementation of Readmission Agreements (2006/120-282) |

Location | Russian Federation |

Implementation period | February 2007 – January 2009 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.756.092,84 / € 1.404.874,27 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | With this project, the EC provides assistance to the Russian Federal Migration Service in its preparation towards the implementation of the readmission agreement with the EC. The project aims more specifically to upgrade the treatment of readmitted illegal migrants that are nationals of third countries, through promoting the creation of a model centre in Pskov and disseminating information on best practices in this field (including on assisted voluntary returns). |

Project Name | Prevention of Human Trafficking (2005/115237) |

Location | Russian Federation |

Implementation period | March 2006 – August 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 4.444.444 / € 4.000.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC DEL Moscow |

Description | The main objective of the project is to combat trafficking in human beings in the Russian Federation as a country of origin, transit and destination – by: (i) improving the legislative framework and the State policies regarding human trafficking, including the national capacity to assess and measure this phenomenon in Russia; (ii) strengthening the capacity of the relevant law enforcement agencies to combat human trafficking; raising awareness amongst the risk group, general public and relevant Russian authorities, NGOs and diplomatic missions of foreign states; and (iii) building the capacity of the national authorities and local NGO networks to protect and reintegrate victims of trafficking. |

2. Other regions

2.1 Eastern Mediterranean ENP partner countries (Syria, Lebanon and Jordan) and Middle Eastern countries (Iran and Iraq)

Regional

Project Name | International migration from Middle East and North Africa (2005/103579) |

Location | Middle East and North Africa |

Implementation period | January 2006 – December 2008 |

Implementing Partner | World Bank |

Budget/EC contribution | € 916.963 / € 733.570 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Identify and support the implementation of projects, policies, regional arrangements, and institutional reforms that will maximise the benefits of international migration flows and reduce their costs. |

Project Name | Management of asylum and migration in North Africa and improving protection of for asylum-seekers and refugees in Jordan, Lebanon and Syria, with focus on Iraqis’ (2006/126-820) |

Location | Middle East and North Africa |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | UNHCR |

Budget/EC contribution | € 5.000.000 / € 4.000.000 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | €1 m of the total budget is reserved to strengthen the protection mechanisms in Jordan, Syria and Lebanon, with particular focus on Iraqi refugees and asylum-seekers. |

Project Name | Enhancing civil society participation in human rights management of migration (2005/103558) |

Location | Middle East and North Africa |

Implementation period | December 2005 – March 2008 |

Implementing Partner | Euro-Mediterranean Human Rights Network -EMHRN |

Budget/EC contribution | € 669.499 / € 535.598 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | This project supports the work of NGOs dealing with migrants and asylum seekers in all the Maghreb and Mashrek countries, including Jordan, Lebanon and Syria. |

Lebanon

Project Name | Legal protection to migrant workers and asylum seekers in Lebanon (2001/50530) |

Location | Lebanon |

Implementation period | April 2003 – March 2007 |

Implementing Partner | Caritas |

Budget/EC contribution | € 761.300 / € 761.300 |

Funding Programme | MEDA |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The overall objective of this project is the protection of the human and legal rights of migrant workers and asylum-seekers in Lebanon. By the end of its implementation period: 1. The existing legal protections for migrants’ rights will be enforced in the courts of Lebanon and migrants will have access to the legal and social counselling necessary to take advantage of these protections; 2. Migrants and asylum-seekers will be more capable of protecting themselves from abuse, exploitation and detention by understanding and using the legal process and their social networks; 3. The Lebanese public will be informed of the legal and human rights of the migrants working and living among them and of the nature and extent of the abuse and exploitation they experience; 4. The official administrative instructions and general practices regulating the status and treatment of migrant workers, especially female household workers, will provide greater protection for their human and legal rights. |

2.2 Central Asia

Regional

Project Name | Border Management in Central Asia (BOMCA) |

Location | Kazakhstan, Kyrgystan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan |

Implementation period | From 2003 - ongoing |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | € 13.600.000 (additional €12 million reserved) |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EC Delegation Almaty |

Description | The overall objectives of the programme are 1) to enhance security in Central Asia; 2) to reduce the flow of illicit traffic through the countries of the region; 3) to contribute to an increased flow of persons and legal goods across Central Asian borders. The specific objective of BOMCA is to strengthen the five countries' capacities in managing their borders in accordance with European best practices. The programme addresses all the issues related to border management, including improvement of relevant legislation, training, study tours, funding of infrastructures, supplying of equipment for upgrading of security at border crossing points, on certain parts of the green border of the countries and in selected airports. It supports as well training centres, facilitated networking and regional coordination. |

Project Name | Central Asian Labour Migration Programme (2006/131406) |

Location | Central Asia |

Implementation period | November 2006 – October 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.900.000 / € 1.700.000 |

Funding Programme | TACIS |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project supports in Kazakhstan the improvement of labour migration data and statistics, the development of a national labour migration strategy, capacity building for migration authorities, protection of migrants’ rights via NGOs, while in sending countries like Tajikistan, Kirghizstan and Uzbekistan it is aimed at better regulating and inspecting employment agencies, increasing information for would be migrants, enhancing capacities of national authorities to protect nationals working abroad. At regional level the project promotes raising awareness among decision makers and promotes coordination and dialogue. |

Tajikistan

Project Name | Enhancing Development Impact of Remittances and Promoting legal migration in Rural Communities. (2006/120-262) |

Location | Tajikistan |

Implementation period | January 2007 – December 2008 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 669.655 / 535.724 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | To enhance the development impact of labour migration and remittances in migrant sending areas through remittance-linked education and investment initiatives as well as promoting legal migration through information dissemination and training of community based entities on reality of labour migration. |

2.3 Asian countries of origin

As regards Asiatic countries, a big distinction is to be made between 1) actions providing material help to internally displaced people (IDPs) of countries in crisis situations or to its nationals having massively fled in a neighbouring country, which were carried out mainly through the "Aid to Uprooted People" budget line, and 2) actions more specifically addressing other aspects of migrations and in particular migrations towards the EU.

As concerns the "Aid to Uprooted People" budget line, there have been several large scale interventions concentrated in a few countries. Among them Afghanistan was a priority. €145.4 million was allocated between 2001 and 2006. Interventions aimed at facilitating return and reintegration of internally displaced Afghans or Afghans willing to repatriate in particular from Iran and Pakistan by facilitating land and houses recovery, access to information and employment, removal of various legal and material obstacles. The programme also supported the functioning of the Afghanistan Comprehensive Solutions Unit (ACSU), whose task is to steer the overall collection of information on Afghans abroad and promotion and coordination of their return and reintegration back home, while coordinating among all the State agencies and the actors involved into this process.

Furthermore, the "Aid to Uprooted people" budget line mobilised between 2001 and 2004 up to €3.8 million to support Bhutanese refugees in Nepal . In the same period, €26 million were allocated to help Burmese refugees in Burma, Bangladesh and Thailand. Additional €18 million were allocated under the budgets 2005 and 2006 of that budget line.

In Indonesia €15.7 million were mobilised by the "Aid to Uprooted people" budget line, with focus on Sulawesi and Timor populations.

The "Aid to Uprooted people" budget line mobilised €8.5 million between 2001 and 2004 for projects implemented by UNHCR in the Philippines aimed at assisting internally displaced people, with special focus on Mindanao. At the same time, in Sri Lanka the "Aid to Uprooted people" budget line provided up to €15.5 million between 2001 and 2004 for projects implemented by UNHCR aimed at assisting internally displaced people.

Furthermore many more interventions of a purely humanitarian nature were promoted by ECHO.

Project Name | Regional Dialogue and Program on facilitating managed and legal migration between Asia and the EU (2005/103523) |

Location | Asia |

Implementation period | December 2005 – December 2007 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.060.728 / € 848.583 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | Develop legal migration and enhance regional dialogue and cooperation in facilitating managed migration from Asia to the EU. |

Project Name | Asian Programme of the Governance of Labour Migration (2005/103503) |

Location | Countries of the Mekong region, China, Korea, Japan and South Asia |

Implementation period | January 2006 – December 2008 |

Implementing Partner | ILO and UNIFEM |

Budget/EC contribution | € 2.447.840 / € 1.955.335 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The project aims to promote active dialogue and cooperation for enhanced gender and rights-based management of labour migration among countries in the Asian region, and thereby minimize exploitative and abusive treatment of migrant workers. The project contributes to the adoption of appropriate policies and the enactment of enabling laws, the training of labour administrators, improving information systems for decision-making, and promoting bilateral agreements and regular consultations among the countries in the region. |

Bangladesh

Project Name | Anti-Trafficking of Human Beings within the Police Reform Programme (Asia/2006/124252) |

Location | Bangladesh |

Implementation period | January 2007 – October 2009 |

Implementing Partner | UNDP |

Budget/EC contribution | €13.700.000 / € 2.000.000 |

Funding Programme | ALA |

Responsible DG | DEL Dhaka |

Description | Within the framework of a much larger (13.7m€) reform programme for the Bangladeshi police funded by DFID and UNPD, the EC funds one component which will focus on introducing a victim oriented approach, and should provide details on how the Ministry of Home Affairs and the police will improve the capacity of the police to investigate THB, on the one hand by ensuring that witnesses are treated in such a way that they feel safe and comfortable enough by supporting the investigations and on the other hand to have the capacity to investigate cases without being fully dependent on victim-witnesses. The project also strives to increase access to justice to victims of human trafficking, create understanding among police officers how to deal with trafficking cases, and how and when to work together closely with other Ministries, the NGO community, and international organisations to ensure best possible referral of the victims. |

China

Project Name | Capacity Building For Migration Management in China (2006/120-244) |

Location | Philippines |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 2499548,85 / € 1999639,08 |

Funding Programme | AENEAS 2005 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | IOM is supported to contribute to the reduction of illegal migration from, into and through the PRC, including to the EU; to support the enhancement of the national capacity for migration management in the PRC; to contribute to building a sustainable and viable network of partnerships and cooperation in the area of migration between the administration of the PRC and EU MS and to increase mutual understanding and knowledge of respective approaches to migration and migration management between the PRC and the EU. |

Project Name | MIGRAMACAO (2005/103671) |

Location | Macao |

Implementation period | January 2006 – December 2007 |

Implementing Partner | Cabinet of Secretary for Security of the Macao Special Administrative Region |

Budget/EC contribution | € 626.131 / € 500.904,80 |

Funding Programme | AENEAS 2004 |

Responsible DG | EuropeAid |

Description | The aim of the MIGRAMACAU action is to ensure entities of Macao more effective management in all aspects of migration flows, including the prevention and combating of illegal migration and trafficking of human beings through the cooperation with regional countries and the coordination with the EC. |

Philippines

Project Name | Philippines Border Management Project (2005/113-343) |

Location | Philippines |

Implementation period | January 2006 – January 2009 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 5.145.000 / € 4.900.000 |

Funding Programme | ALA |

Responsible DG | DEL Manila |

Description | This project contributes to the efforts of the Government of the Philippines towards a more professional migration and border management in line with international norms and protocols. |

Project Name | “The Opportunity Card” (2003/HLWG/031) |

Location | Philippines |

Implementation period | June 2004 – December 2005 |

Implementing Partner | Opportunity International |

Budget/EC contribution | € 701.417,11 / € 530.055,00 |

Funding Programme | HLWG – B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | The project led by Opportunity International UK (an international network of microfinance organisations) aims to provide a remittance product for overseas Filipino workers to remit monies back to the Philippines. The product provides a secure and economically competitive means for remittances to be made and uses the HSBC (bank) Money transfer product which takes the form of a cash card to be held by the recipients of the remittance. The initial target is of 15,000 new cards. The aim was thus to increase the amount of remittances as a tool to alleviate poverty by making them more accessible, cost and time-effective and safe. |

Sri Lanka

Project Name | Possible Establishment of an Information Exchange System Field-Based Country of Origin Information System With Regard to Sri Lanka (2001/HLWG/122) |

Location | Sri Lanka |

Implementation period | January 2002 – April 2005 |

Implementing Partner | ICMPD |

Budget/EC contribution | € 1.079.663,55; EU grant: € 863.731,00 |

Funding Programme | HLWG – B7-667 |

Responsible DG | JLS |

Description | The purpose of this project was to provide country of origin information to interested Governments when dealing with pre-departure return planning of Sri Lankan nationals and therefore facilitating a more successful integration of Sri Lankan national returnees. |

Project Name | Capacity Building in Migration Management and Sustainable Return and Reintegration in Sri Lanka (2001/HLWG/130, 2002/HLWG/002, 2003/HLWG/060, 2005/103522) |

Location | Sri Lanka |

Implementation period | December 2001 – November 2007 |

Implementing Partner | IOM |

Budget/EC contribution | € 1.353.141 / € 1.082.513 (2001/HLWG/130) € 600.000 / € 507.713,70 (2002/HLWG/002) € 1.115.397,90 / € 892.318,32 (2003/HLWG/060) € 2.341.830 / € 1.873.464 (2005/103522) |

Funding Programme | HLWG and AENEAS |

Responsible DG | JLS and EuropeAid |

Description | The EC’s support to Sri Lanka focuses at strengthening the capacity of Sri Lanka to manage migration, enhance regular migration, support assisted voluntary return and reintegration and foster economic relations and exchange of experience between Sri Lankan migrants and their home country. In addition, the four projects strived to build the capacity of the Sri Lankan government to reduce irregular migration into and through Sri Lanka, and a wide range of training activities were conducted, both within Sri Lanka as is the EU. |

Annex III: Overview of the migratory situation and flows from and in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU and statistics

The latest available data indicates that around 5.5 million migrants from countries in the Eastern and South-Eastern regions are residing legally in the EU, which represents nearly 30% of all resident third-country nationals. The most important countries of origin are Turkey, Serbia, Montenegro, Albania and Ukraine.

In terms of illegal immigration , and in comparison to migration from Africa, migration from the Eastern and South-Eastern regions is different in nature: the flows are more constant (there is no specific seasonal cycle), more diffuse (given the multiplicity of possible entry points and the fact that an important share of illegal immigration is due to persons who enter the EU legally but overstay their visa) and more under the control of networks connected with organised crime and involved in multiform criminal businesses.

As regards numbers, a rough analysis suggests that migration flows to the EU originating in neighbouring countries reached its peak at the end of the 1990s and that this is now stabilising if not slightly declining; this is a trend that is likely to continue due to economic growth and increased political stability. At the same time there is evidence that migrants from Asia are seeking new routes into the EU via Africa, the Mediterranean and the Atlantic. It is predicted that flows from Asia will increase.

While illegal immigration negatively impacts on the EU, countries of origin are also significantly affected by migration. Whilst in some cases, attracting migrant labour is an important concern for the EU given the sharp decline in population, for countries of origin difficult economic situations can generate high levels of emigration among people of working age, people who may then however remit important earnings to their country of origin.

Assessing the scale and nature of migratory flows from, through or to the countries in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU is a difficult task which must take into account the changes in the EU's external borders: following enlargement of the Union to include Bulgaria and Romania, the EU now has more extended external borders with Serbia, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Ukraine and Turkey; a new external border with Moldova; and an additional external sea border at the Black Sea which brings the countries of the Southern Caucasus closer. Land borders are also due to change as soon as the newer Member States join the Schengen area. As the borders of the EU shift, migratory routes also shift, displacing existing routes or adding new ones. New routes also appear when certain routes are closed off following increased action by enforcement agencies charged with tackling illegal immigration and organised crime. In addition, in recent years migratory flows have increasingly diversified and new migratory flows are emerging alongside traditional and relatively long-standing ones. In this context, migration is more difficult to manage and Member States increasingly turn to the EU to seek solutions via cross-border dialogue and cooperation with and within the partner regions.

Regarding asylum, according to UNHCR, seven of the ten main countries of origin of asylum-seekers in the EU in 2004 were countries in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU, namely in the Western Balkans, the Middle East and Asia. This is compared to three countries in sub-Saharan Africa. Capacity to ensure proper asylum processing in many countries of these regions is weak. Even when refugees staying in the region enjoy legal security, the poor social and economic climate is a barrier to integration.

TABLE 1: Nationals of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU and of Asiatic countries registered by EU-25

As Legally residing (2004) | As Apprehended illegal migrants (2005) | As receivers of a visa (2005) | As asylum seekers (2005) |

From South Caucasus | 93,504 | 6,903 | 78,774 | 12,896 |

From Eastern Europe | 536,658 | 41,211 | 2,039,952 | 9,322 |

From Western Balkans | 2,502,906 | 83,173 | 838,174 | 25,890 |

From Turkey | 2,456,186 | 9,749 | 532,177 | 10,746 |

From Russian Federation | 485,053 | 13,844 | 2,833,392 | 18,143 |

TOTAL | 6,074,307 | 154,880 | 6,322,469 | 76,997 |

From Asiatic countries[12] | 2,002,589 | 58,518 | 1,447,382 | 62,975 |

TOTAL all groups above | 8,079,154 | 213,398 | 7,769,851 | 139,972 |

TABLE 2: Number of illegal migrants apprehended by law enforcement agencies of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU

Year 2004 | Year 2005 |

In South Caucasus | 3,123 | 3,029 |

In Eastern Europe | 10,104 | 13,748 |

In Western Balkans | 6,919 | 8,234 |

In Turkey | 61,228 | 57,428 |

TOTAL | 81,374 | 82,439 |

Notes: Figures are Commission estimates based on the apprehension reports by ICMPD and other national sources Apprehended own nationals are in some cases included.

Data from Turkey includes apprehensions within the country. Source: ICMPD: 2005 Yearbook. Vienna 2006.

South Caucasus: no data was available for Armenia.

Western Balkans: For Albania for 2004 no data was available.

Western NIS: For Belarus only the number of apprehended illegal migrants by MOI was available. For Moldova only the number of deported persons was available.

TABLE 3: Number of asylum seekers registered in Eastern and South Eastern countries neighbouring the EU- Year 2004

Total asylum seekers |

South Caucasus | 1,431 |

Eastern Europe | 2,189 |

Western Balkans | 586 |

Turkey | 3,908 |

TOTAL | 8,114 |

Source: UNHCR Statistical yearbook 2004

TABLE 4: Stock of third country nationals from Eastern countries legally residing in the EU27

Nationals of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU, including Russian Federation

Turkey | 2456186 |

Serbia-Montenegro | 839247 |

Albania | 778748 |

Russian Federation | 485053 |

Ukraine | 451283 |

Bosnia and Herzegovina | 352449 |

Croatia | 338307 |

Former Yugoslav Republic of Macedonia | 194155 |

Moldova | 82011 |

Armenia | 59381 |

Georgia | 31166 |

Azerbaijan | 2957 |

Belarus | 3364 |

TOTAL | 6074307 |

Nationals of Asiatic countries of transit and origin

China | 405546 |

India | 326592 |

Iraq | 186505 |

Pakistan | 170734 |

Sri Lanka | 149329 |

Islamic Republic of Iran | 131932 |

Vietnam | 126862 |

Indonesia | 124088 |

Bangladesh | 113464 |

Afghanistan | 92119 |

Lebanon | 74227 |

Syria | 54704 |

Jordan | 17290 |

Uzbekistan | 10313 |

Kirgizstan | 9759 |

Kazakhstan | 6257 |

Turkmenistan | 1755 |

Tajikistan | 1113 |

TOTAL nationals from Asiatic countries | 2002589 |

[pic]

TABLE 5: Visa data

Group 1 |

Russia | 2833392 |

Ukraine | 1348162 |

Belarus | 629849 |

Serbia and Montenegro | 541244 |

Turkey | 532177 |

Albania | 136569 |

Bosnia and Herezegovina | 128750 |

Moldova | 61941 |

Georgia | 40322 |

Armenia | 21911 |

Croatia | 17545 |

Azerbaijan | 16541 |

Former Yugoslav Republic of Macedonia | 14066 |

Total group 1 | 6322469 |

Group 2 |

China | 592644 |

India | 292861 |

Iran | 104898 |

Kazakhstan | 104166 |

Lebanon | 74299 |

Indonesia | 67931 |

Pakistan | 40243 |

Syria | 37708 |

Vietnam | 35372 |

Jordan | 31449 |

Sri Lanka | 16984 |

Uzbekistan | 12232 |

Bangladesh | 11808 |

Kyrgizstan | 8930 |

Iraq | 6563 |

Turkmenistan | 4033 |

Afghanistan | 3526 |

Tajikistan | 1735 |

TOTAL group 2 | 1447382 |

TOTAL group 1 + group 2 | 7769851 |

TOTAL visas issued worldwide | 11709251 |

Percentage of visas issued in countries group 1 | 54% |

Percentage of visas issued in countries group 2 | 12,30% |

NB. Transit A visas not included. Data is for the year 2005.

Source: Visa data collection managed by Council secretariat and Commission

TABLE 6: Apprehended illegal aliens in EU25, 2004-2005 |

Group 1 | Nationals of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU including Russian Federation |

Country | 2004 | 2005 |

Albania | 36965 | 52388 |

Ukraine | 29156 | 26791 |

Russia | 17276 | 13844 |

Serbia Montenegro | 6988 | 13058 |

Moldova | 10710 | 11444 |

Turkey | 9775 | 9749 |

Georgia | 5627 | 4009 |

Former Yugoslav Republic of Macedonia | 3532 | 3518 |

Belarus | 2911 | 2976 |

Bosnia | 2663 | 2483 |

Armenia | 2142 | 1938 |

Croatia | 1110 | 1151 |

Azerbaijan | 1417 | 956 |

Total group 1 | 134,597 | 154,880 |

Group 2 | Nationals of Asiatic countries of origin and transit |

Country | 2004 | 2005 |

Iraq | 6861 | 14242 |

China | 10715 | 10894 |

India | 9168 | 9905 |

Pakistan | 5151 | 6724 |

Iran | 2858 | 4640 |

Bangladesh | 3223 | 3551 |

Vietnam | 2325 | 2338 |

Syria | 1526 | 1728 |

Afghanistan | 724 | 909 |

Lebanon | 736 | 803 |

Sri Lanka | 1101 | 745 |

Uzbekistan | 517 | 642 |

Kazakhstan | 616 | 587 |

Kirgyzstan | 301 | 350 |

Jordan | 161 | 212 |

Indonesia | 147 | 114 |

Tajikistan | 109 | 100 |

Turkmenistan | 73 | 34 |

Total group 2 | 46312 | 58518 |

TOTAL groups 1 & 2 | 180,909 | 213,398 |

Total apprehended illegals in all countries in EU25 | 390123 | 423378 |

% from 2 above groups on global total | 46.37% | 50,40% |

Source: Eurostat

NB – Order in the list follows 2005 ranking.

Missing data: Ireland, Luxembourg, UK

TABLE 7: Asylum applications and positive decisions in EU25, 2004-2005 |

Asylum applications and positive decisions in EU25, 2004-2005 |

Source: Eurostat |

Group 1 |

2004 | 2005 |

Country | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions |

Serbia Montenegro | 17432 | 1866 | 10,70 | 19475 | 1978 | 10,16 |

Russia | 26373 | 7446 | 28,23 | 18143 | 8386 | 46,22 |

Turkey | 13547 | 1611 | 11,89 | 10746 | 1453 | 13,52 |

Georgia | 7452 | 189 | 2,54 | 6330 | 153 | 2,42 |

Moldova | 5229 | 90 | 1,72 | 4506 | 75 | 1,66 |

Armenia | 3682 | 193 | 5,24 | 3793 | 427 | 1,26 |

Bosnia | 3955 | 1134 | 28,67 | 3183 | 875 | 27,49 |

Ukraine | 4569 | 138 | 3,02 | 3077 | 118 | 3,83 |

Azerbaijan | 3630 | 362 | 9,97 | 2773 | 714 | 25,75 |

Belarus | 1931 | 165 | 8,54 | 1739 | 216 | 12,42 |

Former Yugoslav Republic of Macedonia | 2000 | 38 | 1,90 | 1578 | 68 | 4,31 |

Albania | 1882 | 214 | 11,37 | 1378 | 120 | 8,71 |

Croatia | 456 | 17 | 3,73 | 276 | 26 | 9,42 |

Total group 1 | 92138 | 13463 | 14,61 | 76997 | 14609 | 18,97 |

2004 | 2005 |

Country | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions |

Iraq | 7910 | 2705 | 34,20 | 10805 | 4260 | 39,43 |

China | 11445 | 305 | 2,66 | 7765 | 345 | 4,44 |

Iran | 8760 | 1560 | 17,81 | 7485 | 1920 | 25,65 |

Pakistan | 8940 | 360 | 4,03 | 6810 | 440 | 6,46 |

Afghanistan | 7135 | 2610 | 36,58 | 6765 | 2420 | 35,77 |

India | 9710 | 35 | 0,36 | 5795 | 45 | 0,78 |

Bangladesh | 5535 | 340 | 6,14 | 4220 | 225 | 5,33 |

Sri Lanka | 3600 | 480 | 13,33 | 3890 | 275 | 7,07 |

Syria | 2910 | 440 | 15,12 | 3695 | 730 | 19,76 |

Vietnam | 3340 | 285 | 8,53 | 2400 | 180 | 7,50 |

Lebanon | 1200 | 45 | 3,75 | 1320 | 130 | 9,85 |

Uzbekistan | 590 | 100 | 16,95 | 725 | 180 | 24,83 |

Kazakhstan | 590 | 85 | 14,41 | 435 | 85 | 19,54 |

Kirgyzstan | 510 | 45 | 8,82 | 390 | 90 | 23,08 |

Jordan | 230 | 15 | 6,52 | 255 | 25 | 9,80 |

Tajikistan | 130 | 25 | 19,23 | 95 | 10 | 10,53 |

Indonesia | 75 | 5 | 6,67 | 70 | 0 | 0,00 |

Turkmenistan | 115 | 30 | 26,09 | 55 | 15 | 27,27 |

Total Group 2 | 72725 | 9470 | 13,02 | 62975 | 11375 | 18,06 |

2004 | 2005 |

Applications | Positive decisions | % Positive decisions | Applications | Positive decisions | % Positive decisions |

TOTAL all groups | 164863 | 22933 | 13,91 | 139972 | 25984 | 18,56 |

Total asylum applications/decisions from all countries in EU25 | 282480 | 62986 | 237840 | 73068 |

Percentage from 2 above groups on global total | 58,36% | 36,40% | 58,85% | 35,56% |

N.B. Order on the list follows order of importance of applications in 2005 |

The ratio between applications and positive decisions is not a recognition rate |

Remarks: |

Data rounded up to the nearest 5. |

2004 - no applications data disaggregated by citizenship available for IT |

2004 - no decisions data available for IT |

2004, 2005 - no decisions data available for LU |

[1] A migrációval kapcsolatos általános megközelítés egy év távlatában: helyzetértékelés az átfogó európai migrációs politikáról című bizottsági közlemény alapján, 2006. november, COM(2006) 735.

[2] Az ENSZ Biztonsági Tanács 1244. sz. határozatában meghatározottak szerint.

[3] Belarusz esetében a párbeszédet az EU-Belarusz kapcsolatokra alkalmazandó, a hatóságokkal való kapcsolatfelvételre vonatkozó korlátozásokkal összhangban, regionális kereteken belül kell folytatni.

[4] Törökországot 1999 decemberében hivatalosan elismerték tagjelölt országként. A csatlakozási tárgyalásokat 2005. október 3-án kezdték meg. Horvátország szintén tagjelölt ország, amellyel tárgyalások folynak az EU-tagságról. Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság 2005 decemberében kapott tagjelölt országi státuszt, azonban a csatlakozási tárgyalások még nem kezdődtek meg.

[5] Míg a Horvátországgal és a Macedónia volt Jugoszláv Köztársasággal kötött STM-ek már hatályba léptek, az Albániával kötött STM-et aláírták, de még nem ratifikálták, Montenegróval kezdeményezték STM megkötését, a Bosznia és Hercegovinával az STM-ről folytatott tárgyalások befejeződtek, Szerbiával jelenleg felfüggesztették a tárgyalásokat az STM-ről.

[6] Az EK és Albánia közötti visszafogadási megállapodás 2006 májusától hatályos; Bosznia és Hercegovinával, Szerbiával, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal és Montenegróval kezdeményezték visszafogadási megállapodás megkötését, és a megállapodások várhatóan 2007. végén fognak hatályba lépni.

[7] Belarusszal nincs hatályos partnerségi és együttműködési megállapodás, és a tanácsi következtetésekkel összhangban az EU Belarusszal fennálló kapcsolatát kétlépcsős politika határozza meg, amely alapján a miniszteri szinten korlátozott kapcsolatok politikája mellett az EK által nyújtott segítség a demokratizálódásra és a lakosság szükségleteinek támogatására irányul.

[8] 2002-ben kereskedelmi és együttműködési megállapodás megkötésére irányuló tárgyalások kezdődtek Iránnal. Az iráni nukleáris válság következtében 2005 júliusa óta nem került sor tárgyalási fordulóra. Amint lehetségessé válik a kereskedelmi és együttműködési megállapodásra vonatkozó tárgyalások folytatása, az EU és az Iráni Iszlám Köztársaság közös érdekében állhat a migrációs kérdésekben folytatandó párbeszédre és együttműködésre vonatkozó rendelkezések beiktatása a megállapodásba.

[9] 2006 novemberében a Bizottság kereskedelmi és együttműködési megállapodás megkötésére irányuló tárgyalásokat kezdett Irakkal. Az Irakkal a migrációról, vízumokról és menekültügyről folytatott párbeszéd nagymértékben az iraki biztonsági helyzettől fog függni, valamint attól, hogy az iraki közigazgatás milyen mértékben növeli saját kapacitását.

[10] COM(2001) 469, 2001.9.4.

[11] Projects which started before the separation of Serbia and Montenegro and which now cover both countries can be found under Serbia.

[12] 'Asiatic countries' includes here: Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, China, India, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka, Indonesia, Vietnam, Iran, Iraq and Afghanistan, Lebanon, Syria and Jordan.