16.2.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 44/120


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Tárgy: Javaslat tanácsi irányelvre az a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-mértékekre vonatkozó egyes átmeneti rendelkezések tekintetében történő módosításáról

COM(2007) 381 final – {SEC(2007)910}

(2008/C 44/26)

2007. július 27-én a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 95. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a fenti tárgyban.

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Gazdasági és Monetáris Unió, gazdasági és társadalmi kohézió” szekció 2007. október 8-án elfogadta véleményét. (Előadó: Umberto BURANI.)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2007. október 24–25-én tartott 439. plenáris ülésén (az október 24-i ülésnapon) 154 szavazattal, 4 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

Következtetések és ajánlások

Indokolás

1.   Az irányelvjavaslat összefoglalása

1.1

Az Európai Bizottság a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek címzett közleményében (1) széles körű vitát indított a kedvezményes héa-mértékek alkalmazásáról. Ennek célja, hogy előkészítse a talajt egy elfogadható, tartós és globális megoldást kereső új irányelv számára a kedvezményes adómértékek vonatkozásában. Kedvezményes adómértékeken a 15 %-os normál héa-mértéknél alacsonyabb adómértékeket kell érteni.

1.2

A közleményben – mely az irányelvjavaslattal egy napon jelent meg – az Európai Bizottság kimondja, hogy „sok időt vesz majd igénybe az előrelépéshez alkalmas út megtalálása”. Addig is problémát jelenthetnek a legutóbb csatlakozott tagállamoknak biztosított átmeneti eltérések, amelyek érvényessége eltérő időpontokban, 2007. júniusa és 2010. január 1. között jár le (a „HÉA-irányelv” 123–130. cikkei) (2). Az Európai Bizottság jelen vélemény tárgyát képező irányelvjavaslata közzétételekor a legegyszerűbb megoldást választotta, vagyis a 2010. végéig történő meghosszabbítást, ami nem jelent általános meghosszabbítást, hanem csupán egyes árukra és szolgáltatásokra korlátozódik. Így az eltérések számára biztosított időszak vége egybeesik majd a 15 %-os minimális normál héa-mérték megszűnésével, illetve a bizonyos munkaerőigényes szolgáltatásoknál alkalmazandó, kedvezményes héa-mértékre vonatkozó kísérlet végével.

1.3

A meghosszabbítás a munkaerőigényes javak és szolgáltatások nyújtására vonatkozik (építkezés, éttermi szolgáltatások stb.), és egyes országok esetében a szociális szempontból különösen fontos javakat (élelmiszerek, könyvek és szakfolyóiratok, gyógyszerek stb.) érinti. Ezt a szelekciót az igazolja, hogy a kedvezményes héa-mértékek minden valószínűség szerint érvényesek maradnak minden ország számára, még az új jogszabályok meghatározását követően is. A belső piac zökkenőmentes működését akadályozó eltéréseket (mezőgazdasági termékek) nem hosszabbítják meg.

1.4

A meghosszabbítás alól kizárt termékek között elsősorban a szén és a hőenergia szerepel, ezekkel kapcsolatban a különböző csatlakozási dokumentumokban előírt eltérések 2007. vagy 2008. végén lejárnak, meghosszabbításukról nincs szó. Egyébiránt az energiaforrások megadóztatása külön fejezetet jelent és jelenleg is vizsgálat tárgyát képezi; a megoldás – amikor majd megtalálják – minden tagállamra érvényes lesz.

2.   Általános megjegyzések

2.1

A 2006/112/EK irányelv a 2001 előtt csatlakozott tagállamok esetében egy sor eltérést irányoz elő (3). Ezek az eltérések időkorlátozás nélkül érvényesek, pontosabban „a közösségen belüli műveletekre alkalmazandó végleges rendszer” hatálybalépéséig. A jelenlegi helyzet szerint és a tapasztalatok fényében elmondható, hogy rövid vagy középtávon nem tűnik valószínűnek egy végleges rendszer bevezetése, ezért a „régi” tagállamoknak biztosított mentesítések gyakorlatilag a végtelenségig meghosszabbíthatóak, míg az „új” tagállamokat a csatlakozás pillanatában letárgyalt határidők lejártával büntetnék. Ráadásul néhány tagállam 2010. végéig megkapta az engedélyt kedvezményes adómérték alkalmazására a helyi szolgáltatások terén (4), míg mások számára nincs meg ez a lehetőség – ez a helyzet tarthatatlan.

2.2

Az irányelvjavaslat áthidaló megoldást jelent, amely lehetővé teszi a legutóbb csatlakozott tagállamok számára, hogy alapvetően ugyanolyan feltételekkel működjenek, mint a többi tagállam, legalább 2010. december 31-ig, amikorra az Európai Bizottság reményei szerint a Tanács majd elfogadja az új irányelvet, amely szabályozni fogja az összes mentesítést, ahogyan azt a közlemény elvárja.

3.   Részletes megjegyzések

3.1

Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság által elvégzett munkát, legyen szó akár az irányelvjavaslatról – melyet fenntartás nélkül támogat –, akár a mentesítések kategóriájának az egységes piac elveivel és a lisszaboni stratégiával összhangban történő meghatározását bejelentő közlemény közzétételéről. Az EGSZB konstruktívan kíván hozzájárulni a vitához, ezért külön véleményben tér majd vissza a közleményre.

3.2

A korábbi tapasztalatok fényében azonban jogos az attól való félelem, hogy az irányelvjavaslatról való gyors megegyezést sürgető általános érdek egyéni érdekek és politikák védelmének rendelődhet alá: az EGSZB reméli, hogy ezek a félelmek alaptalanok. Technikai szempontból a javaslat kifogástalan: kizárólag a politikai szempontok játszanak majd szerepet a további döntéshozatalban. Az EGSZB fel kívánja hívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy a piacnak és a polgároknak átlátható, méltányos és mielőbb elfogadandó jogszabályokra van szükségük.

Kelt Brüsszelben, 2007. október 24-án.

az Európai Szociális és Gazdasági Bizottság

elnöke

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  COM(2007) 380 final, 2007. július 5.

(2)  2006/112/EK tanácsi irányelv, 2006.11.28.

(3)  A HÉA-irányelv 109–122. cikke.

(4)  Lásd a HÉA-irányelv IV. mellékletét.