27.7.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 175/8


Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: „Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a Közösség 2008-2012-ig tartó statisztikai programjáról”

COM(2006) 687 final – 2006/0229 (COD)

(2007/C 175/02)

2007. január 19-én a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 262. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a fenti tárgyban.

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Gazdasági és Monetáris Unió, gazdasági és társadalmi kohézió” szekció 2007. április 19-én elfogadta véleményét. (Előadó: Sergio E. SANTILLÁN CABEZA.)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2007. május 30-31-én tartott 436 plenáris ülésén (a 2007. május 30-i ülésnapon) 159 szavazattal 1 ellenében, 5 tartózkodás mellett elfogadta a következő véleményt.

1.   Következtetések

1.1

Az EGSZB üdvözli a 2008-2012 közötti időszakra szóló, ötéves statisztikai programra vonatkozó javaslatot, és egyetért azzal az állítással, mely szerint az összehangolt és összehasonlítható statisztikák elengedhetetlenek ahhoz, hogy a nagyközönség jobban megértse Európát, illetve a polgároknak a vitába történő bevonásához és a gazdasági szereplőknek az egységes piacon való jelenlétéhez.

1.2

Az EGSZB hangsúlyozza, hogy az Eurostatnak és a nemzeti statisztikai hivataloknak a költségvetésük által megengedett, lehető legjobb emberi és pénzügyi erőforrásokkal kell rendelkezniük, egyrészt azért, mert ezek igen lényegesek a statisztikai információkkal szemben támasztott egyre magasabb szintű követelmények teljesítéséhez, másrészt pedig az Európai Unió jelentős világszintű szerepe miatt.

1.3

Az EGSZB véleménye szerint nagyobb hangsúlyt kell fektetni az európaiak jólétével kapcsolatos szempontokra, és ennek értelmében azt javasolja, hogy a statisztikai programot terjesszék ki az alábbi területekre:

a gyermekek érdekeit képviselő politikák,

a társadalom elöregedése és az idős emberek helyzete,

a család és a munka összeegyeztetése,

illetve a szociálpolitikának a többitől elkülönített fejezetet kell képeznie.

1.4

Figyelembe véve, hogy mindez milyen fontos a lisszaboni célok elérésének szempontjából, úgy tűnik, hogy a 2008-2012-es statisztikai program nem szentel elég figyelmet az oktatás és a szakmai képzésről szóló statisztikai információk javításának.

1.5

Továbbá helyénvaló lenne statisztikákkal szolgálni a szociális gazdaságról, mivel az magas fejlettségi szintet ért el az Európai Unióban.

1.6

Másrészt léteznek olyan területek, amelyeken a jelenleg rendelkezésre álló statisztikai adatok nem kielégítők, ezért az ötéves programnak nagyobb hangsúlyt kellene fektetni ezekre. Ebben az összefüggésben a következőkről van szó:

bevándorlás és menekültügy. Ezek egyre nagyobb jelentőséggel bírnak, de hiányoznak az idevonatkozó megbízható statisztikák,

bűnözés és büntetőjog,

munkaügy. Bár léteznek jelenleg statisztikai adatok az aktív népességről, a foglalkoztatottságról, a munkanélküliségről stb., a munkaerőpiacon tapasztalható gyors fejlődés – új gazdasági tevékenységek megjelenése, új szakmák létrejötte, új szerződéstípusok kialakulása – az idevonatkozó vizsgálati módszerek és a vizsgálati terület állandó naprakésszé tételét teszi szükségessé.

1.7

Az EGSZB emlékeztet rá, hogy a Szerződés szerint a közösségi statisztikák összeállítása „nem róhat terheket a gazdasági szereplőkre”  (1) Ez az alábbiakat feltételezi:

a)

egyrészt arra irányuló erőfeszítéseket, hogy ne rójanak felesleges és túlzott költségeket a vállalatokra, különös tekintettel a kkv-kra,

b)

másrészt a többszörös adatszolgáltatás elkerülését. Azon alapelvnek kell érvényesülnie, hogy a közösségi statisztikákra érvényes elvek (statisztikai titkok stb.) betartása mellett minden adatot csak egy alkalommal szabadjon megadni, továbbítani és statisztikai szervek által egymás között megosztani.

1.8

Külkereskedelmi statisztikák: javításra szoruló eltéréseket tapasztaltak az egy bizonyos országból egy másikba történő kiviteli adatok és a másik országnak az előzőből történő behozatali adatai között. Azaz az A-nak B-be történő exportját érintő adatok különböznek B-nek az A-ból történő importját jelző adatoktól.

1.9

Az EU 27 tagállama között tapasztalt különbségekre való tekintettel az EGSZB hangsúlyozza a statisztika terén a lehető legnagyobb terminológiai együttműködés megteremtése érdekében tett erőfeszítések fontosságát.

1.10

Az EGSZB alapvetően azon a véleményen van, hogy a statisztikai adatok nagyobb semlegessége, valamint a bevált gyakorlatok kódexében foglalt egyéb elvek (pl. a statisztikai titok) biztosítása érdekében ellenőrizni kell azoknak a magánügynökségeknek a tevékenyégét, amelyek közvetlenül vagy közvetetten az Európai Statisztikai Rendszeren belül működnek.

2.   A javaslat lényegi tartalma

2.1

A 322/97/EK tanácsi rendelet (2) többéves közösségi statisztikai program (3) létrehozását kezdeményezi a legfeljebb öt évre tervezett tevékenységek céljainak, fő területeinek és megközelítéseinek meghatározására, továbbá az összes közösségi statisztika előállítási kereteinek megalkotására. A közösségi statisztikai program az egyes évekre részletes célkitűzéseket tartalmazó, éves munkaprogramokon, továbbá a fő tevékenységekre vonatkozó, egyedi jogszabályokon keresztül valósul meg. A közösségi statisztikai programról félidei előrehaladási jelentés, a programidőszak lejártát követően pedig formális értékelés készítendő.

2.2

Ezekre való tekintettel a javaslat, amelynek jogi alapját az Európai Közösséget létrehozó szerződés 285. cikke képezi, átfogó stratégiai program megvalósítását tűzi ki célul a hivatalos közösségi statisztikákra vonatkozóan. Ennek tartalmaznia kell a szolgáltatások és a termékek előállítását és a felhasználókhoz való eljuttatását, a statisztikák minőségének javítását, valamint az Európai Statisztikai Rendszer (ESR) (4) továbbfejlesztését.

2.3

A hivatalos közösségi statisztikák fő célja a közösségi politikák fejlődésének, nyomon követésének és értékelésének rendszeres alátámasztása megbízható, tárgyilagos, összehasonlítható és koherens tényadatokkal. Egyes területeken a statisztikai adatokat kulcsfontosságú politikák közösségi intézmények általi irányításához közvetlenül is felhasználják.

2.4

A 2008-2012 közötti közösségi statisztikai programot az alábbi politikai prioritások vezérlik:

jólét, versenyképesség és növekedés;

szolidaritás, gazdasági és társadalmi kohézió és fenntartható fejlődés;

biztonság, valamint

az Európai Unió további bővítése.

2.5

A javaslat határozathozatalra való megfogalmazásakor az Európai Bizottság valamennyi érdekelt fél véleményét kikérte, beleértve az EU tagállamait, az EFTA országait és a tagjelölt országokat, továbbá az ESR technikai munkacsoportjait is. A gazdasági és szociális statisztikai információkkal foglalkozó európai tanácsadó bizottság (CEIES) (5), valamint a monetáris, pénzügyi és fizetési mérleggel kapcsolatos statisztikákkal foglalkozó bizottság (CMFB) (6) is fogalmazott meg véleményeket e tárgyban.

2.6

A program megközelítésére tekintettel a két választási lehetőség (a „korlátozott” és az „átfogó” változat) közül az Európai Bizottság a másodikat választotta, három tényezőt tartva szem előtt: a) az európai statisztikai rendszerben rejlő lehetőségeket és annak hatékonyságát; b) az ezen intézkedéseket végrehajtó tagállamok számára fellépett költségeket és c) a vállalkozásokra és a háztartásokra háruló terhet.

3.   Általános megjegyzések

3.1

Az EGSZB az évek során már számos alkalommal kifejtette nézetét a statisztikai programok (7) és az Unió statisztikai politikájának több, különféle vonatkozása kapcsán. Általában véve elmondható, hogy az EGSZB állandóan arra törekszik, hogy kiemelje a statisztikai rendszer jelentőségét az EU gazdasági, társadalmi és politikai célkitűzéseinek elérésében, valamint az Eurostat támogatásának és megerősítésének szükségességét, mivel az a rendszer kulcseleme, csakúgy, mint a nemzeti statisztikai hivatalok, jóllehet ezek a tagállamok illetékességébe tartoznak.

3.2

Az EGSZB megerősíti e kritériumokat, és a fenti határozat kapcsán rá kíván mutatni ezenkívül három olyan szempontra, amelyek szükségessé tették, hogy a lehető legjobb statisztikai rendszerrel rendelkezzünk. Ezek: az EU világszintű szerepe, a lisszaboni és a bővítési célkitűzések teljesítése, továbbá az a tény, hogy 27 állam statisztikájának összehangolása soha nem látott kihívást jelent. Dióhéjban úgy foglalható össze, hogy az EU-nak a sikerhez többek között hatékony statisztikai rendszerre van szüksége.

3.3

Ami a pénzügyi erőforrásokat illeti, a 2008-2012 közötti ötéves program költségvetési kerete 274,2 millió euró (ez 24,3 %-os növekedést jelent a 2003-2007 közötti programhoz rendelt operatív erőforrásokhoz képest). Ugyanakkor számításba kell venni az ezzel az összeggel nem fedezett, egyéb tényezőket is (8). Az adminisztratív költségeket és tagállamok vagy egyéb szervek általi társfinanszírozást is hozzászámolva a kötelezettségvállalási előirányzatok teljes összege 739,34 millió euró.

3.4

Statisztikai irányítás A magatartási szabályzat (9) értelmében a nemzeti hivatalok és a közösségi statisztikai hivatal feladatai az alábbiak:

a)

olyan intézményi és szervezeti környezet kialakítása, amely fokozza a hivatalos statisztikákat készítő és terjesztő nemzeti és közösségi statisztikai hivatalok eredményességét és hitelességét;

b)

az európai szabványok, iránymutatások és bevált gyakorlatok betartása a hivatalos statisztikai adatok összegyűjtése, feldolgozása és terjesztése, továbbá e feladatok megszervezése céljából az országos és közösségi statisztikai hivatalok által alkalmazott eljárások során, valamint az ahhoz szükséges lépések megtétele, hogy e hivatalokat elismerjék jó vezetésükért és hatékonyságukért az általuk készített statisztikák hitelessége megerősítésének érdekében;

c)

annak biztosítása, hogy a közösségi statisztikák megfeleljenek az európai minőségi szabványoknak, és kielégítsék az Európai Unió intézményi felhasználóinak, kormányainak, kutatóintézeteinek, civil szervezeteinek, vállalkozásainak és lakosságának igényeit.

3.5

A 2008-2012 közötti statisztikai program 32 átfogó cél elérését javasolja (ezeket az I. melléklet részletezi), és mintegy 90 célkitűzést és gyakorlati tevékenységet irányoz elő (lásd a II. mellékletet), amelyek egyaránt vonatkoznak általános politikákra és a jelenlegi uniós politika 18 konkrét területére.

3.5.1

A program az alábbi főbb területeken rendelkezik intézkedésekről:

az áruk szabad mozgása;

mezőgazdaság;

a személyek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgása;

vízumok, menedékjog, bevándorlás és egyéb, a személyek szabad mozgásával kapcsolatos politikák;

közlekedés, szállítás;

közös versenyjogi, adózási és a jogszabályok közelítésére vonatkozó szabályok;

gazdasági és monetáris politika;

foglalkoztatás;

közös kereskedelempolitika;

vámügyi együttműködés;

szociálpolitika, oktatás, szakképzés és ifjúságpolitika;

kultúra;

közegészségügy;

fogyasztóvédelem;

transzeurópai hálózatok;

ipar (beleértve az információs társadalommal összefüggő statisztikákat is);

gazdasági és társadalmi kohézió;

kutatás és technológiai fejlesztés;

környezetvédelem;

fejlesztési együttműködés;

gazdasági, pénzügyi és technikai együttműködés harmadik országokkal.

4.   Részletes megjegyzések

4.1

Tekintettel a 2008-2012 közötti időszakra szóló program ambiciózus célkitűzéseire, amelyek között most az Eurostat és a 27 tagállam statisztikai hivatalainak szoros együttműködése is szerepel, meg kell állapítani a statisztikai munka prioritásait, és a korlátozott erőforrásokat a lehető leghatékonyabban kell felhasználni.

4.2

A javasolt határozat 4. cikke statisztikai prioritások meghatározására utal, tekintettel annak szükségességére, hogy a korlátozott erőforrásokat a lehető leghatékonyabban használják fel. Ugyanakkor nem jelöl ki semmilyen kritériumot vagy eszközt e prioritások meghatározására. Ezt nehéz is megtenni, amikor ezzel párhuzamosan elismerten szükség van meglévő munkaterületek továbbfejlesztésére, illetve új területek kialakítására.

4.3

Az EGSZB osztja azt a nézetet, miszerint „kapacitásának és elérhetőségének villámgyors fejlődése a jövőben a statisztikai adatok terjesztésének elsődleges eszközévé teszi az internetet. Jelentősen megnöveli a lehetséges felhasználói közösséget, és így új terjesztési lehetőségeket teremt” (10) Ennek a célnak az elérése érdekében, továbbá figyelembe véve azt, hogy az Eurostat weboldalai egyfajta képet adnak az Európai Unióról, fontos, hogy az adatok megjelenítése a technika által elérhető legáttekinthetőbb és legvonzóbb módon történjen.

4.4

Az EGSZB egyetért azzal az állítással, hogy az Eurostat és a nemzeti statisztikai hivatalok közötti együttműködést fokozni kell (11). Az EGSZB hangsúlyozni kívánja azonban, hogy a javasolt határozat nem fektet le semmilyen konkrét intézkedést az együttműködés fokozására.

4.5

Az európai statisztikák területe és prioritásai. Az EGSZB hangsúlyozza, hogy – mint ahogyan azt a vélemény 3.5.1. pontjában feltüntetett intézkedési területek listája is jelzi – a statisztikai rendszer alapvetően gazdasági szempontokra összpontosít, és nem szolgál kellő információval azokról a szociális szempontokról, amelyek közvetlen hatással vannak az európai polgárok életére. Utal arra is, hogy a többi területtel szemben a szociálpolitika szorosan összefügg az oktatással, a szakmai képzéssel és az ifjúsággal.

Kelt Brüsszelben, 2007. május 30-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

elnöke

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Az Európai Közösség Alkotmányszerződése, 285. cikk (2) bekezdés.

(2)  HL L 52., 1997.2.22., 1. o.

(3)  3. cikk (1) bekezdés.

(4)  Partnerség, amely magában foglalja az Eurostatot, a nemzeti statisztikai hivatalokat és más, az egyes tagállamokban az európai statisztikák előállításáért és terjesztéséért felelős nemzeti hatóságokat.

(5)  Létrehozta (a 97/255/EK tanácsi határozattal módosított) 91/116/EGK tanácsi határozat.

(6)  91/115/EGK tanácsi határozat (módosította a 96/174/EK tanácsi határozat).

(7)  1998-ban az EGSZB véleményt fogalmazott meg a Javaslat tanácsi határozatra a Közösség 1998-tól 2002-ig tartó statisztikai programjáról tárgyában (HL C 235., 1998.7.27., 60. o.), majd 2002-ben a Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a Közösség 2003-tól 2007-ig tartó statisztikai programjáról tárgyában (HL C 125., 2002.5.27., 17. o.).

(8)  Az alkalmazottakra és az ügyvitelre fordított kiadások; operatív erőforrások más statisztikai költségvetési tételektől elvonva, amelyeket pótlólagosan hozzáférhetővé lehetne tenni annak érdekében, hogy új szabályozási szükségleteket fedezzenek a 2008-2012 közötti időszakban (Edicom-típusú intézkedések); egyéb Főigazgatóságok által, költségvetési tételeik terhére rendelkezésre bocsátott operatív erőforrások; nemzeti és regionális szintű erőforrások. Az Eurostat át fogja csoportosítani saját operatív és emberi erőforrásait a program átfogó prioritásainak betartása céljából.

(9)  A Bizottság ajánlása a nemzeti és közösségi statisztikai hivatalok függetlenségéről, integritásáról és elszámoltathatóságáról. COM(2005) 217 final.

(10)  I. sz. melléklet 3.6. pont: Terjesztés.

(11)  I. melléklet, 3.6. pont: Terjesztés.