30.11.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 302/100


A SZÁMVEVŐSZÉK MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATA

(2005/C 302/02)

I.

A Szerződés 248. cikke alapján a Számvevőszék megvizsgálta az Európai Közösségeknek a 2004. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó, „a költségvetés végrehajtásáról szóló összevont jelentéseit és összevont pénzügyi beszámolóit” (1). A Számvevőszék saját ellenőrzési irányelvei és standardjai szerint végezte az ellenőrzést, amelyek általánosan elfogadott nemzetközi standardokat alkalmaznak a közösségi környezethez. Ellenőrzése révén a Számvevőszék kellő bizonyosságot nyert a megalapozott véleményalkotáshoz. A bevételt illetően a Számvevőszék vizsgálatának hatóköre korlátozott volt, ugyanis a HÉA- és GNI-alapú saját forrásokra irányuló számvevőszéki ellenőrzések olyan makrogazdasági statisztikákat használnak fel, amelyek alapjául a Számvevőszék által közvetlenül nem ellenőrizhető adatok szolgálnak, másrészt pedig a hagyományos saját források ellenőrzése olyan behozott termékre nem vonatkozhat, amelyet nem vettek vámfelügyelet alá.

A BESZÁMOLÓ MEGBÍZHATÓSÁGA

II.

A Számvevőszék véleménye szerint az Európai Közösségeknek „a költségvetés végrehajtásáról szóló összevont jelentéseit és összevont pénzügyi beszámolóit” a 2002. június 25-i költségvetési rendeletnek, illetve az összevont pénzügyi kimutatások függelékében kifejtett számviteli elveknek, szabályoknak és módszereknek megfelelően állították össze (2). A III. pontban kifejtett észrevétel kihatásaira vonatkozó fenntartással a beszámoló híven tükrözi a Közösségeknek a tárgyévre vonatkozó bevételeit és kiadásait, illetve év végi pénzügyi helyzetét.

III.

Az „Adósok számlái” tétellel kapcsolatos ügyletek nyilvántartásának helyességét és hiánytalanságát a különböző bevételekre és a kifizetett előlegekre vonatkozó belső ellenőrzés hatékony eljárásainak hiányában a Számvevőszék nem tudja szavatolni.

IV.

A II. pontban kifejtett véleményének fenntartásával a Számvevőszék felhívja a figyelmet a következőkre:

a)

Akárcsak a korábbi években, a 2004-es beszámoló elkészítésére használt számviteli rendszert sem úgy tervezték meg, hogy képes lett volna szavatolni az eszközök és források teljes körű kimutatását.

b)

A Bizottság folytatta az Európai Közösségek számviteli rendszerének korszerűsítésére irányuló cselekvési tervét, és jelentős előrelépést tett az eredményszemléletű számvitel 2005-ös bevezetése felé. Késedelmesen folynak azonban az új számviteli keretrendszer teljes körű bevezetéséhez elengedhetetlen átdolgozások és érvényesítések.

AZ ELSZÁMOLÁSOK ALAPJÁUL SZOLGÁLÓ ÜGYLETEK JOGSZERŰSÉGE ÉS SZABÁLYSZERŰSÉGE

V.

Ellenőrzési eredményeinek alapján a Számvevőszék úgy ítéli meg, hogy azokon a területeken, ahol a kiépített felügyeleti és ellenőrzési rendszerek megfelelő kockázatkezelést tesznek lehetővé – vagyis a bevételeket, a kötelezettségvállalásokat, a működési kiadásokat és az előcsatlakozási stratégiát illetően –, az Európai Közösségek összevont éves beszámolója alapjául szolgáló ügyletek összességükben véve jogszerűek és szabályszerűek. A Közös Agrárpolitika (KAP) kiadásait illetően a számvevőszéki ellenőrzés ezen felül azt állapította meg, hogy az Integrált Igazgatási és Ellenőrzési Rendszer (IIER) – megfelelő alkalmazása esetén – eredményesen korlátozza a szabálytalan kiadások kockázatát.

VI.

Az V. pontban kifejtett véleményének fenntartásával a Számvevőszék hangsúlyozza, hogy az előcsatlakozási stratégia területén a tagjelölt országokban minden támogatási program és eszköz vonatkozásában továbbra is különböző mértékű kockázatok állnak fenn a végrehajtó szervezetek szintjén.

VII.

Jobban kell törekedni a felügyeleti és ellenőrzési rendszerek hatékony működtetésére és hiányosságaik kiküszöbölésére, s ezáltal javítani kell a kapcsolt kockázatok kezelését a következő területeken, ahol továbbra is jelentős hibák terhelik a kifizetéseket:

a)

A KAP-kiadások terén a Számvevőszék ismételten bizonyosságot lelt arra nézve, hogy az olyan kiadások, amelyekre nem vonatkozik az IIER, vagy amelyek esetében nem alkalmazták azt megfelelően, az ellenőrzési rendszerek kevésbé eredményes volta miatt nagyobb kockázatot hordoznak. Az IIER által nem lefedett KAP-támogatásokra vonatkozó, kifizetés utáni ellenőrzések nem szolgálnak megfelelő biztosítékkal a közösségi jogszabályoknak való megfelelésre nézve. A Számvevőszék következtetése szerint a KAP-kiadások egészét tekintve azokat továbbra is jelentős hibák terhelik.

b)

A strukturális intézkedések terén a Számvevőszék ismét hiányosságokat talált az irányítási és ellenőrzési rendszerekben. Ez rávilágít arra, hogy az eredményes napi irányítási ellenőrzésekre és/vagy a 2000–2006-os programozási időszak műveleteinek szúrópróbaszerű független ellenőrzésére vonatkozó jogszabályi előírásoknak való teljes megfelelés csak különböző mértékű javítások megtételével lehet biztosítható. Mindkét programozási időszakra (1994–1999 és 2000–2006) vonatkozóan számos jogszerűségi és szabályszerűségi hibára derült fény a bizottsági kifizetésekhez vezető nyilatkozatokban foglalt kiadásokban.

c)

A belső politikák terén – az egyes területeken elért haladás ellenére – a Számvevőszéknek a felügyeleti és ellenőrzési rendszerekre és az azok alapjául szolgáló ügyletekre vonatkozó ellenőrzési megállapításai nem szolgálnak elégséges bizonyossággal a kifizetések jogszerűségét és szabályszerűségét illetően. Valószínű, hogy a hibák kockázata mindaddig fenn fog állni, amíg a jogi szabályozás változtatásával nem sikerül egyszerűsíteni a költségtérítési rendszereket, illetve világosabbá tenni a különböző programok eljárás- és utasításrendszereit.

d)

A külső fellépések terén a Bizottság felügyeleti és ellenőrzési rendszerei javulásának hatása még nem érződik a végrehajtó szervezetek szintjén, ahol viszonylag magas számú hibát (gyakoriság és pénzügyi kihatás) tártak fel a kifizetésekben, többek közt abból fakadóan, hogy e szervezeteknél hiányzik egy egységes felügyeleti és ellenőrzési megközelítés.

VIII.

A Számvevőszék tudomásul veszi a Bizottság által elért haladást mind a belső ellenőrzési rendszerének reformja terén, mind azzal a pozitív hatással kapcsolatban, amelyet ez a reform a Bizottság belső kiadáskezelésének jogszerűségére és szabályszerűségére gyakorol. A működési hatékonyság érdekében mindazonáltal még további erőfeszítések szükségesek.

2005. szeptember 28.

Hubert WEBER

elnök

Európai Számvevőszék

12, rue Alcide De Gasperi, LU-1615 Luxembourg


(1)  A „költségvetés végrehajtásáról szóló összevont jelentés és az összevont pénzügyi kimutatás” az Európai Közösségeknek a 2004-es pénzügyi évre vonatkozó éves elszámolásainak első kötetét alkotják.

(2)  Lásd az Európai Közösségeknek a 2004-es pénzügyi évre vonatkozó végleges beszámolója I. kötetének 1. mellékletét.