28.12.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 332/60


JELENTÉS

az Európai Szakképzés-fejlesztési Központnak a 2004-es pénzügyi évre vonatkozó elszámolásáról, a Központ válaszaival együtt

(2005/C 332/09)

TARTALOMJEGYZÉK

1–2.

BEVEZETÉS

3–6.

A SZÁMVEVŐSZÉK VÉLEMÉNYE

7–11.

ÉSZREVÉTELEK

1–4. táblázat

A Központ válaszai

BEVEZETÉS

1.

Az Európai Szakképzés-fejlesztési Központot (a továbbiakban: Központ) a Tanács 337/75/EGK rendelete (1) alapján hozták létre. A Központ legfontosabb feladata a szakképzés közösségi szinten történő fejlesztése. E célkitűzés megvalósítása érdekében a Központ szakképzési rendszerekről szóló dokumentációkat gyűjt össze és terjeszt. A Központ hatáskörét és tevékenységeit az 1. táblázat foglalja össze a Központ által megadott adatok alapján.

2.

A Központnak a 2004-es pénzügyi évre vonatkozó elszámolását tájékoztatás céljából a 2., 3. és 4. táblázat foglalja össze.

A SZÁMVEVŐSZÉK VÉLEMÉNYE

3.

A Számvevőszék véleményét az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (2) 185. cikke (2) bekezdésének értelmében az Európai Parlament és a Tanács kapják. A vélemény kialakítására az Európai Közösséget létrehozó szerződés 248. cikke alapján, a Központ elszámolásának vizsgálatát követően került sor.

4.

A Központnak a 2004. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó elszámolását (3) a 337/75/EK rendelet 12. cikkének megfelelően az ügyvezető igazgató állította össze, majd megküldték a Számvevőszéknek, amely köteles véleményt nyilvánítani az elszámolás megbízhatóságáról, valamint az alapjául szolgáló ügyletek jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

5.

A Számvevőszék saját ellenőrzési irányelvei és standardjai szerint végezte az ellenőrzést. Ezek az általánosan elfogadott nemzetközi ellenőrzési standardoknak a közösségi környezet sajátosságaihoz igazított változatai. Az ellenőrzést olyan módon tervezték meg és hajtották végre, hogy megfelelő bizonyosságot lehessen nyerni az elszámolás megbízhatóságáról és az alapjául szolgáló ügyletek jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

6.

A Számvevőszék az alábbi, megfelelően megalapozott véleményt alakította ki.

Az elszámolás megbízhatóságaA Központnak a 2004. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó elszámolása minden lényegi szempontból megbízható.Az alapul szolgáló ügyletek jogszerűsége és szabályszerűségeA 10. bekezdésben leírtaktól eltekintve a Központ elszámolásának alapjául szolgáló ügyletek összességükben jogszerűek és szabályszerűek.

ÉSZREVÉTELEK

7.

A Központ pénzügyi szabályzata előírja, hogy a költségvetésben kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatokat kell megkülönböztetni, ám ez a 2004-es pénzügyi évről közzétett költségvetésben nem történt meg. A kérdéses pénzügyi év során azonban a Központ a működési előirányzatokat a differenciált előirányzatokra vonatkozó szabályoknak megfelelően kezelte. Ez a módszer lehetővé tette a Központ számára, hogy mérsékelje az előirányzatoknak a következő pénzügyi évre történő átvitelét, és ezáltal pontosabb képet adjon az eszközeiről. A Központnak továbbra is feladata, hogy az elkövetkezendő pénzügyi évek költségvetését az általa kezelt előirányzatokhoz igazítsa.

8.

A Központ épületében étkezde áll az alkalmazottak rendelkezésére. Az étkezde beszerzéseit és eladásait külön elszámolásban tartják nyilván (4). Erre az elszámolásra nem terjednek ki a pénzügyi szabályzatban meghatározott ellenőrzések, és nem szerepel a Központ éves elszámolásában sem. A Központnak orvosolnia kellene ezt a helyzetet.

9.

A 2003-as pénzügyi év eredménykimutatása 993 310 EUR összegű veszteséget állapított meg. A Központ pénzügyi szabályzatában szereplő rendelkezések értelmében ezt az eredményt be kellett volna állítani egy, a 2004-es pénzügyi évre vonatkozó költségvetés–módosításba (5).

10.

Egy összetett keretszerződés esetében a Központ első választása olyan szolgáltatóra esett, akinek pénzügyi ajánlata (az ajánlat összege: 150 000 EUR) nem felelt meg a dokumentációban szereplő feltételeknek (6). A másodiknak választott szolgáltató ajánlatához képest (amely összege 94 500 EUR volt) a Központnak ez a döntése 55 500 EUR, avagy 50 % többletkiadást eredményezett. Általánosságban elmondható, hogy a Központ által tevékenységei keretében tanácsadó cégekkel kötött szerződések jelentős részét tárgyalásos eljárás alapján ítélték oda. A versenyszabályokat a Számvevőszék által megvizsgált eljárások közül sok esetében nem alkalmazták szigorúan.

11.

A munkaerő–felvételi iratok vizsgálata következetlenségeket állapított meg az alkalmazott eljárásokban, illetve abban, hogy milyen dokumentumokat kértek be az egyes esetekben. Ezek a következetlenségek elkerülhetők azáltal, hogy munkaerő–felvételi útmutatást fogadnak el, amelyet az eljárások átláthatóságát biztosító módon alakítanak ki. Az egyes személyzeti dossziék számvevőszéki vizsgálata azt is kimutatta, hogy a személyzet anyagi jogosultságait nem rendszeresen felügyelik. A felügyelet biztosítaná azt, hogy ne kerüljön sor kifizetésekre olyan esetekben, amikor a jogosultság alapja időközben megszűnt (családi pótlék stb.).

Ezt a jelentést a Számvevőszék 2005. október 5-i és december 7-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Hubert WEBER

elnök


(1)  HL L 39., 1975.2.13., 1. o.

(2)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(3)  Az elszámolást 2005. szeptember 12-én állították össze, majd a Számvevőszékhez 2005. szeptember 13-án érkezett be.

(4)  A 2004-es pénzügyi év során az étkezde bevételei elérték a 137 000 EUR-t, míg a kiadásai 133 500 EUR-t tettek ki.

(5)  A Központ pénzügyi szabályzatának 35. cikke.

(6)  2004-FWC14/RP/D/CMC/VCPOD/013/04. sz. szerződés.


1. táblázat

Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Thesszaloniki)

Szerződésből eredő közösségi hatáskör

A Tanács 1975. február 10-i 337/75/EGK rendeletének 2. és 3. cikkeiben meghatározott hatáskör

Irányítás

A Központ rendelkezésére bocsátott eszközök

(2003-as adat)

Termékek és szolgáltatások 2004-ben

(2003-as adat)

A Közösség olyan szakképzési politikát folytat, amely támogatja és kiegészíti a tagállamok ezirányú tevékenységét.

A Közösség fellépésének célja:

az ipari változásokhoz való alkalmazkodás megkönnyítése, különösen szakképzés és átképzés útján;

a szakmai alapképzés és továbbképzés javítása a munkaerő-piaci szakmai beilleszkedés és újrabeilleszkedés megkönnyítése érdekében;

a szakképzésbe történő bejutás megkönnyítése, továbbá az oktatók és a szakképzésben részt vevők, különösen a fiatalok mobilitásának ösztönzése;

az oktatási vagy szakképző intézmények és a vállalkozások közötti együttműködés ösztönzése a képzés területén;

a tagállamok képzési rendszereit egyaránt érintő kérdésekre vonatkozó információ- és tapasztalatcsere fejlesztése.

(Idézetek a Szerződés 150. cikkéből)

A Központ megbízása

Mint az Európai Unió szakképzési és oktatási mintaközpontja, a Központ a jelenleg zajló folyamatok tisztább megértését lehetővé tevő információkkal látja el a politikai döntéshozókat, kutatókat és szakembereket, hogy azok jobban megalapozott döntéseket hozhassanak jövőbeli intézkedésekkel kapcsolatban.

A Központ segíti az Európai Bizottságot a szakképzés és a szakmai továbbképzés ösztönzésének és fejlesztésének közösségi szintű előmozdításában.

Feladatok:

válogatott dokumentáció összeállítása és az adatok elemzése;

közreműködés a kutatás fejlesztésében és összehangolásában;

vonatkozó információk összeállítása és terjesztése;

a szakképzés fejlesztésének problémáival kapcsolatos közös álláspontok előmozdítása és támogatása;

fórum biztosítása sokszínű és széles nyilvánosság számára.

1.

Igazgatótanács

Tagállamonként:

a kormány egy képviselője;

a munkaadói szervezetek egy képviselője;

a szakszervezetek egy képviselője;

A Bizottságot képviselő három tag és a társult országok (Norvégia és Izland) megfigyelői.

2.

Igazgató

A Bizottság nevezi ki az igazgatótanács által benyújtott jelöltlista alapján; végrehajtja az igazgatótanács döntéseit és felel a Központ napi adminisztrációjáért.

3.

Belső ellenőrzés:

A Bizottság belső ellenőrzési szolgálata.

4.

Külső ellenőrzés:

Európai Számvevőszék.

5.

A költségvetési beszámolók elfogadásáért felelős hatóság:

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

Költségvetés:

16,6 millió EUR (14,7 millió EUR),

amiből a Közösség hozzájárulása: 97 % (99 %).

A személyzet tagjainak száma 2004. december 31-én:

a létszámtervben szereplő állások száma: 88 (83), ebből betöltött: 81 (79)

+ 56 (46) egyéb alkalmazott (kisegítő alkalmazottak, kiküldött nemzeti szakértők, helyi és ideiglenes alkalmazottak).

A személyzet teljes létszáma: 137 (125),

amely foglalkoztatási terület szerint a következőképpen oszlik meg:

operatív feladatok: 74 (66) fő,

adminisztratív feladatok: 40 (38) fő,

vegyes feladatok: 23 (21) fő.

Konferenciák és szemináriumok: 90 (72)

Tanulmányok: 55 (65)

Projektek: 38 (23)

Részvétel a koppenhágai folyamatban,

az e-Learning programban, a Leonardo da Vinci programban, valamint a szociális partnerek együttes fellépésének keretrendszerében.

Kiadványok:

62 (28) különböző kiadvány, valamint a Központ tájékoztatójának,

a Cedefop Infónak 3 száma,

továbbá az Európai szakképzési magazin 3 száma.

Anyagok terjesztése:

10 293(10 244) dokumentum kérés alapján, 2 034(2 346) előfizetés az elektromos hírlevélre, 8 460(8 523) előfizetés a Cedefop Infóra.

Az Elektronikus Képzési Falu honlapjának üzemeltetése és fejlesztése. A falu több mint 53 000 regisztrált felhasználóval, valamint 8 000 résztvevőt tömörítő virtuális közösségekkel rendelkezik.

A Study Visits program résztvevőinek száma: 730 (773) fő.

Forrás: a Központ által szolgáltatott adatok.


2. táblázat

Európai Szakképzés-fejlesztési Központ – A 2004-es pénzügyi év költségvetésének végrehajtása

(1000 EUR)

Bevételek

Kiadások

A bevételek forrása

A pénzügyi év végleges költségvetésében szereplő bevétel

Beszedett bevétel

A költségek eloszlása

A folyó pénzügyi év előirányzatai

Az előző pénzügyi évről áthozott költségvetési előirányzatok

bevállalt

vállalt kötelezettségek

kifizetett

átvitt

törölt

rendelkezésre álló

vállalt kötelezettségek

kifizetett

átvitt

törölt

Közösségi támogatások

15 800 (1)

13 700

I. cím

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb bevételek

72

42

Személyi juttatások (CND)

9 243

9 045

8 579

466

197

443

0

393

0

50

PHARE célhoz kötött bevételek

315

277

II. cím

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harmadik országokhoz kötött bevételek

359

359

Működési kiadások (CND)

1 395

1 310

768

542

85

358

0

352

0

6

Egyéb célokhoz kötött bevételek

0

88

III. cím

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tevékenységi kiadások (CD)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– CE

5 234

5 234

 

 

 

– CP

3 062

2 508

554

3 138

2 702

436

 

 

 

Célhoz kötött bevételek

724

724

415

309

0

382

382

319

63

 

16 546

14 466

CE Összesen

16 596

16 313

282

1 183

382

56

CP Összesen

14 424

12 270

1 317

836

4 321

3 766

63

492

CND: nem differenciált előirányzatok (a kötelezettségvállalási előirányzatok megegyeznek a kifizetési előirányzatokkal).

CD: differenciált előirányzatok (a kötelezettségvállalási előirányzatok eltérhetnek a kifizetési előirányzatoktól).

CE: kötelezettségvállalási előirányzatok a differenciált előirányzatok keretében.

CP: kifizetési előirányzatok a differenciált előirányzatok keretében.

Forrás: a Központtól származó adatok – a táblázat a Központ saját éves beszámolójában közölt adatainak összegzése.


3. táblázat

Európai Szakképzés-fejlesztési Központ – A 2003-as és 2004-es pénzügyi év eredménykimutatása

(1000 EUR)

 

2004

2003

Bevételek

Bizottsági támogatások

13 700

14 500

Célhoz kötött bevételek

724

792

Egyéb bevételek

42

3

Összes bevétel (a)

14 466

15 295

A pénzügyi év költségvetési kiadásai

Személyi juttatások – a költségvetés I. címe

Kifizetések

8 579

7 554

Átvitt előirányzatok

466

443

Működési költségek – a költségvetés II. címe

Kifizetések

768

778

Átvitt előirányzatok

542

358

Tevékenységi kiadások – a költségvetés III. címe (a célhoz kötött bevételek kivételével)

Kifizetések a pénzügyi év kifizetési előirányzatai terhére

2 508

2 381

Kifizetések 2003.12.31-i fordulónappal fennálló kötelezettségvállalások terhére

2 702

 

Átvitt előirányzatok

 

3 138

Célhoz kötött bevételek (PHARE + harmadik országok)

Kifizetések

415

546

Átvitt előirányzatok

309

246

Összes kiadás (b)

16 289

15 444

A pénzügyi év eredménye (a – b)

–1 823

– 149

Az előző pénzügyi évről áthozott egyenleg

– 993

– 545

Áthozott és törölt N–1 előirányzatok (az I. és II. cím nem differenciált előirányzatai)

56

399

A III. cím N–1 átvitelének semlegesítése a differenciált előirányzatokra való átállás miatt

3 138

Az előző pénzügyi évben fel nem használt újra felhasználható összegek

1

10

Visszatérítések a Bizottságnak

0

– 716

Árfolyam-különbözet

–4

8

A pénzügyi év egyenlege

375

– 993

Forrás: a Központtól származó adatok – a táblázat a Központ saját éves beszámolójában közölt adatainak összegzése.


4. táblázat

Európai Szakképzés-fejlesztési Központ – 2004. december 31-i és 2003. december 31-i mérleg

(1000 EUR)

Eszközök

2004

2003

Források

2004

2003

Befektetett eszközök

 

 

Saját tőke

 

 

Tárgyi eszközök

183

14

Saját tőke

5 702

5 704

Ingatlanok

5 059

5 179

Pénzügyi év mérlege

375

– 993

Berendezések és felszerelések

455

471

Részösszeg

6 077

4 711

Befektetett pénzügyi eszközök, biztosítékok (garanciák)

5

5

Rövid lejáratú kötelezettségek

 

 

Részösszeg

5 702

5 669

Célhoz kötött, még be nem folyt bevételek

315

Készletek

 

 

Az I., II. és III. cím ellenében átvitt előirányzatok

1 008

3 939

Irodaberendezések

35

Célhoz kötött bevételek ellenében átvitt előirányzatok

372

382

Részösszeg

35

Egyéb kötelezettségek

89

86

Hosszú távú követelések

 

 

HÉA/Egyéb adók

91

90

Személyzetnek adott kölcsönök

3

Az EU-nak visszafizetendő banki kamatok

148

64

Részösszeg

3

Részösszeg

1 708

4 876

Forgóeszközök

 

 

Függőszámlák

 

 

Bizottság

315

Újra felhasználható bevételek

157

Egyéb előlegek

26

37

Részösszeg

157

Visszaigényelhető hozzáadottérték-adó

34

34

 

 

 

Egyéb követelések

74

81

 

 

 

Részösszeg

134

467

 

 

 

Pénztárak

 

 

 

 

 

Bankszámlák

1 905

3 532

 

 

 

Pénztár

3

5

 

 

 

Előlegszámlák

41

33

 

 

 

Részösszeg

1 949

3 570

 

 

 

Összesen

7 785

9 744

Összesen

7 785

9 744

Forrás: a Központtól származó adatok – a táblázat a Központ saját éves beszámolójában közölt adatainak összegzése.


(1)  A Hivatalos Lapban ez az összeg szerepel, mint a Bizottság költségvetésében a Cedefop számára elkülönített kötelezettségvállalási előirányzatok teljes összege. A Központ az általa közzétett éves elszámolásban inkább a kötelezettségvállalásoknak megfelelő kifizetési előirányzatokat közölte (13 700 000 EUR).

CND: nem differenciált előirányzatok (a kötelezettségvállalási előirányzatok megegyeznek a kifizetési előirányzatokkal).

CD: differenciált előirányzatok (a kötelezettségvállalási előirányzatok eltérhetnek a kifizetési előirányzatoktól).

CE: kötelezettségvállalási előirányzatok a differenciált előirányzatok keretében.

CP: kifizetési előirányzatok a differenciált előirányzatok keretében.

Forrás: a Központtól származó adatok – a táblázat a Központ saját éves beszámolójában közölt adatainak összegzése.


A KÖZPONT VÁLASZAI

7.

Az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ megteszi a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a jövőben a költségvetés bemutatása a megfelelő módon történjen.

8.

Az étkezde elszámolását minden folyó kiadás és bevétel tekintetében elkülönítve vezetik. A számlákat egy pénztárkönyvben tartják nyilván, melyet az adóhatóságok – pl. a hozzáadottérték-adót illetően a görög adóhatóságok – ellenőriznek. A Központ ugyanakkor tudomásul vette a Számvevőszék észrevételét és tájékozódni fog, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésére, pl. az előlegszámlák használatával, a helyzet korrigálására.

9.

Az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ megteszi a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy az ehhez hasonló helyzetek a jövőben ne alakuljanak ki.

10.

Az említett munkálatok során az értékelő bizottság elsősorban a napi költséget vette alapul, nem pedig a megrendelt munkák teljes költségét, és ez vezetett a Számvevőszék által leírt helyzet kialakulásához. Az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ útmutatásokat dolgoz ki az értékelő bizottság tagjai számára annak érdekében, hogy a bizottság tagjai valóban szem előtt tartsák a pályázati felhívásban foglaltakat, ami elősegítené munkájuk jobb átláthatóságát. A Központ megjegyzi a Számvevőszéknek a tárgyalásos eljárásra vonatkozóan tett megjegyzéseit, és már kialakított egy cselekvési tervet, melynek célja a megállapított hiányosságok orvoslása. Az új igazgató 2005. október 16-án kezdte meg tevékenységét. Azóta nem indult több tárgyalásos eljárás háromnál kevesebb ajánlattevővel, és nagy gondot fordítottak a közbeszerzési eljárások szabályszerűségének biztosítására.

11.

A munkaerő-felvételi eljárásokra vonatkozó útmutató kidolgozása szerepel a 2005-re kitűzött célok között. 2005-ben bevezették az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ alkalmazottainak járó támogatások rendszeres áttekintését.