16.12.2004   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 311/1


KUBA – A TANÁCS KÖVETKEZTETÉSEI A KÖZÖS ÁLLÁSPONT TIZENNEGYEDIK ÉRTÉKELÉSÉRŐL

(2004/C 311/01)

A Tanács tudomásul vette az EU Kubáról szóló közös álláspontjának tizennegyedik értékelését. A Tanács újólag megerősítette, hogy Kubával folytatott kapcsolatai során az Európai Unió célja továbbra is a pluralista demokrácia felé vezető békés átmenet folyamatának és az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának, valamint a fenntartható gazdasági fellendülésnek és a kubai nép életszínvonala javításának előmozdítása.

A Tanács megállapította, hogy az előző, 2003. júliusi értékelés óta a kubai kormány kiábrándítóan keveset ért el a közös álláspont céljainak megvalósításában.

A Tanács komoly aggodalmát fejezte ki különösen az emberi jogok Kubában való folyamatos és nagymértékű megsértésével kapcsolatban. A Tanács mélyen elítélte a tizenhat emberjogi aktivistából és újságíróból álló csoport 2004. áprilisában és májusában történt bíróság elé állítását és elítélését, valamint a nagyszámú, meggyőződése miatt bebörtönzött személy folyamatos fogva tartását, beleértve azokat, akiket a kubai hatóságok a 2003. márciusi és áprilisi rajtaütések során vettek őrizetbe. A Tanács felszólította Kubát, hogy azonnal engedje szabadon valamennyi politikai foglyot.

A Tanács sajnálatát fejezte ki a legutóbbi értékelés óta bevezetett, magánvállalkozásokat sújtó új korlátozások kapcsán, amelyek számos kubai ember számára járnak negatív következményekkel. A Tanács megerősítette azon álláspontját, hogy a kubai gazdaság megnyitása az egész kubai nép számára előnyös lenne, ugyanakkor elutasított minden, Kubával szemben hozott és a nemzetközi kereskedelem általánosan elfogadott szabályaival ellentétes egyoldalú intézkedést. Az Európai Unió politikájának soha nem volt célja az, hogy olyan kényszerítő intézkedésekkel kíséreljen meg változásokat előidézni, amelyek hatására fokozódnak a kubai nép gazdasági nehézségei.

A Tanács megerősítette az 1996-os közös álláspont érvényességét és megismételte, hogy az Európai Unió Kubával szembeni politikájának alapja továbbra is a konstruktív kötelezettségvállalás marad. A Tanács megállapította, hogy bár nem valósult meg a közös álláspont valamennyi célja, Kuba elszigetelése mégsem járulna hozzá ezen erőfeszítéshez. A Tanács hangsúlyozta annak fontosságát, amelyet az Unió a párbeszédnek tulajdonít annak érdekében, hogy a politika, a gazdaság, a polgári jog és az együttműködés területén egyaránt kézzelfogható eredményt érjen el. Az Európai Unió továbbra is nyitott az ilyen párbeszéd újrafelvételére.

A Tanács mélyen elítélte a kubai kormánynak az EU-delegációkkal szemben Havannában tanúsított elfogadhatatlan magatartását, és felszólította Kubát arra, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elfogadott elveket és gyakorlatokat. A Tanács továbbá sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Kuba visszautasította az EU-val való együttműködést, valamint megismételte, hogy – amennyiben a feltételek azt lehetővé teszik – az EU kész együttműködni Kubával azon területeken, amelyek a pluralista demokráciára és az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartására való átmenetet ösztönzik, illetve azon területeken, amelyek a fenntartható gazdasági növekedést és a kubai lakosság életszínvonalának javítását mozdítják elő. Az 1990-es évek közepétől kezdve az EU Kuba egyik legfontosabb partnere a kereskedelem, a befektetések és az idegenforgalom előmozdításában, az együttműködésben, valamint a kulturális és tudományos cserékben.

Az emberi jogok területén elért javulás irányába mutató folyamat hiánya miatt a Tanács megerősítette, hogy a 2003. június 5-én elfogadott intézkedések továbbra is érvényben maradnak, beleértve a békés ellenállás tagjainak és más civil szervezetek tagjainak, valamint a kormányképviselőknek a felhívását arra, hogy nemzeti ünnepükön úgy vegyenek részt, mint azt bárhol máshol a világon teszik. A konstruktív kötelezettségvállalás politikájának összefüggésében az EU és tagállamai a továbbiakban is támogatják a Kubában megrendezett kulturális eseményeket, és arra ösztönzik a kubai hatóságokat, hogy ne akadályozzák ezt a folyamatot.