52004PC0515

Javaslat a tanács rendelete az Európai Közösségbe irányuló faanyagimport önkéntes FLEGT engedélyezési rendszerének létrehozásáról {SEC(2004) 977} /* COM/2004/0515 végleges - ACC 2004/0173 */


Javaslat A TANÁCS RENDELETE az Európai Közösségbe irányuló faanyagimport önkéntes FLEGT engedélyezési rendszerének létrehozásáról {SEC(2004) 977}

(előterjesztő: a Bizottság)

INDOKLÁS

1. Bevezető

2003. májusában az Európai Bizottság kihirdette az erdészeti törvény végrehajtási, irányítási és szakmai akciótervét ( [1]) (FLEGT). A Tanács akciótervre vonatkozó döntéseit október közepén fogadták el ( [2]).

[1] COM(2003) 251

[2] A Tanács 13439/03 dokumentuma

Az akcióterv egy új innovatív megközelítést határozott meg az illegális fakitermelés megoldására, amely a fejlődő országoknak az a jó gyakorlatra való ösztönzésre irányuló irányítás megerősítésére irányuló erőfeszítéseinek támogatására törekszik, ami az EU belső piaca által biztosítható. Az akcióterv lényegi összetevői fokozott irányítás támogatása a fakitermelő országokban és egy engedélyezési rendszer annak biztosítása céljából, hogy csak legális faanyag léphessen be az EU-ba.

A faanyag import engedélyezési rendszere önkéntes alapon kerül végrehajtásra azon fakitermelő országokkal és régiókkal kötött partnerségi megállapodások révén, amelyek megegyeznek az EU-val ez ügyben való együttműködésben.

A döntéseivel kapcsolatban a Tanács által közölt kérés szerint a Bizottság a következő lépéseket vállalta a 2004. közepére eső jelentési határidőre tekintettel:

1. Elkészít egy, a FLEGT faanyag import engedélyezési rendszerről szóló rendelettervezetet;

2. A tagállamokkal együttesen tárgyalásokat kezd a fakitermelő országokkal a partnerségi megállapodásra vonatkozó nézeteikről;

3. Előkészíti azon további jogi lehetőségek vizsgálatát, amelyek felhasználhatók lehetnek az akcióterv céljainak támogatására.

A javaslat meghatározza ezen engedélyezési rendszer bevezetésének jogszabályi kereteit. A Bizottságot, az érdekelt tagállamokat és a potenciális partnerországokat bevonó gördülő konzultációs program már folyamatban van. Ezek az e dokumentummal együtt beadott tárgyalási irányelvekre vonatkozó javaslat mellékletében szerepelnek. E kezdeti megbeszélések és más politikai kapcsolatok alapján egy, a FLEGT önkéntes partnerségi megállapodások megkötésére vonatkozó javaslat kerül beadásra a Tanácsnak e javaslat mellett.

A Bizottság kezdeményezett egy hatókörbecslést azon további jogi lehetőségek felmérésére, amelyek felhasználhatók a FLEGT akcióterv céljainak támogatására és erről a munkáról 2004 során később jelentést tesz a Tanácsnak.

2. Kiterjedt hatásvizsgálat

Egy kiterjedt hatásvizsgálat kiemelte a javasolt önkéntes engedélyezési rendszer gazdasági, szociális és környezetvédelmi hatásait. Általánosságban a rendszer legjelentősebb hatása Afrikában lenne érezhető, ahol a legális ellátás az EU kereslettel kapcsolatban korlátozott. Ázsiában és Latin-Amerikában az EU piacának korlátozottabb szerepe van.

A partnerországok kitartanak lényeges további bevételek megszerzése mellett. A várt környezetvédelmi haszon tartalmazza az erdészeti erőforrásokra és a védett területekre nehezedő nyomás csökkenését. A javaslatnak sokkal csekélyebb társadalmi hatásai vannak, az illegális fakitermeléstől függő munkahelyek elveszítését kiegyenlíti a legális vállalkozásokat általában kísérő jobb gyakorlat. Fennáll annak valós veszélye, hogy az illegális kereskedelem átirányul más piacokra, miközben a legális termelés az EU-ba kerül exportálásra. A végrehajtás során intézkedéseket kell hozni e veszély enyhítésére.

Az EU-n belül a javaslat az importált faanyag árának és ellátásának potenciális változásain keresztül érvényesülhet. A belső hatás enyhének várható. A faanyagok árai nőhetnek, amint az illegális faanyag eltűnik az EU-ba tartó szállításokból, de a piacra gyakorolt hatás a faanyagok ár-rugalmasságától és a helyettesítő termékek keresetté válásának mértékétől függhet.

A hatás nagysága az engedélyezési rendszer által elért teljes lefedettségtől függ. A hatás minimális lehet, ha az EU fő exportőrei közül csak néhány vesz részt, de növekedhet, ha az összes fő exportőr részt vesz.

A rendszer trópusi országokban történő végrehajtásából származó hatások legerősebben arra a hat tagországra összpontosulhatnak, amelyek együttesen az EU-ba irányuló trópusi faanyag import 83%-át hozzák be. A mérsékelt övi országokból, különösen Oroszországból származó faanyag hatása az északi országokra összpontosulna. Az Oroszországból az EU-ba érkező import jelentősen meghaladja a trópusi országokból származó import mennyiségét és ezt figyelembe kellene venni bármely, az utóbbiakkal a partnerkapcsolatok keretében kialakítandó önkéntes engedélyezési rendszer esetében.

A rendszer nyomon követésére vonatkozó rendelkezések kerülnek majd beépítésre a fakitermelő országok partnerkapcsolatainak végrehajtásába, ezek le vannak írva a rendelet tervezetben.

Ennek alapján a Bizottság javaslatot tesz egy faanyag import engedélyezési rendszerre, amely a fakitermelő országokkal kötött partnerkapcsolatok révén önkéntesen kerül végrehajtásra. Az erre vonatkozó részletes javaslat az alábbiakban található.

2004/0173 (ACC)

Javaslat A TANÁCS RENDELETE az Európai Közösségbe irányuló faanyagimport önkéntes FLEGT engedélyezési rendszerének létrehozásáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 133. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) A Tanács és az Európai Parlament üdvözölte az erdészeti törvény végrehajtási, irányítási és szakmai EU akciótervét (FLEGT) mint az első lépést az illegális fakitermelés és az ehhez társuló kereskedelem sürgős ügyének leküzdésének irányába( [3], [4]).

[3] HL C 268., 2003.11.7., 1-2. o.

[4] A parlament 7014/04. számú dokumentuma

(2) Az erdészeti törvény végrehajtási, irányítási és szakmai EU akciótervéről szóló (FLEGT)( [5]) közlemény megállapítja az önkéntes FLEGT engedélyezési rendszer iránti igényt olyan intézkedésként, amely biztosítja azt, hogy csak legális faanyag lépjen be az EU-ba.

[5] COM(2003) 251

(3) A FLEGT végrehajtása megköveteli azt, hogy az adott fatermékeknek a Közösség területére történő importálására egy, az exporttermékek kitermelésének legális voltát garantáló ellenőrzési és felügyeleti rendszer vonatkozzon.

(4) A FLEGT engedélyezési rendszer az EU és harmadik országok és régiók közötti önkéntes partnerségi megállapodások révén veszi kezdetét. E partnerségi megállapodások szerint a faanyagnak a partnerországokból és -régiókból az EU-ba történő exportja esetén mellékelni kell egy egyedi exportengedélyt vagy ezzel egyenrangú dokumentumot, ha a fát a vonatkozó nemzeti jogszabályok szerint vágták ki. A valamelyik partnerországból vagy -régióból származó és egy EU importálási pontra ilyen engedély vagy azzal egyenértékű legálisságot bizonyíték nélkül érkező faanyag nem bocsátható szabad forgalmazásra az EU-ban.

(5) A adott importált fatermékek engedélyeinek érvényességét a Közösség hatóságainak megfelelően igazolniuk kell és ezeket rendszeres független auditálásnak és a partnerországokkal közösen jóváhagyott harmadik felek által végzett nyomon követésnek kell alávetni.

(6) Minden tagállamnak meg kell határoznia azokat a szankciókat, amelyeket ennek a rendeltnek a megszegésekor kell alkalmazni.

(7) Az ennek a rendeletnek a végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozat ( [6]) szerint kell elfogadni.

[6] HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

TÁRGY ÉS MEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

1. Ez a rendelet létrehozza a bizonyos fatermékek importjára vonatkozó szabályok közösségi rendszerét az önkéntes FLEGT engedélyezési rendszer végrehajtásának céljából, amint az meghatározásra került az erdészeti törvény végrehajtási, irányítási és szakmai EU akciótervében (FLEGT) ( [7]).

[7] COM(2003) 251

2. Az önkéntes engedélyezési rendszer a fakitermelő országokkal kötött partnerségi megállapodások révén kerül végrehajtásra.

3. A partnerségi megállapodás megkötése a partnerországok és -régiók részéről maga után von egy, a FLEGT engedélyezési rendszerhez az említett megállapodásban kikötött ütemterv szerint való csatlakozásra vonatkozó specifikus és kötelező politikai kötelezettségvállalást.

4. A partnerségi megállapodásoknak tartalmazniuk kell az intézményi támogatás, az itt leírt engedélyezési rendszer végrehajtását elősegítő kapacitás kiépítés és technikai támogatás elemeit és az illegális fakitermelés elleni harcra és az erdészeti ágazat szabályozásának javítására vonatkozó további tevékenységeket. Ezek az elemek úgy kerülnek kialakításra, hogy megfeleljenek a partnerországok körülményeinek és igényeinek és ezek így legyenek leírva az egyes partnerségi megállapodásokban.

5. Ez a rendelet nem sért vagy helyettesít semmilyen a vámeljárásra vagy vámellenőrzésre vonatkozó hatályos rendelkezést.

2. cikk

A rendelet alkalmazásában a következő meghatározásokat kell alkalmazni:

(a) ,az erdészeti törvény végrehajtási, irányítási és szakmai engedélyezési rendszere" (a továbbiakban: ,FLEGT engedélyezési rendszer") a partnerországokkal és -régiókkal a faanyag kereskedelemre vonatkozóan megkötött engedélyezési rendszert jelenti;

(b) a ,partnerország vagy -régió" azokat az állami vagy regionális szervezeteket jelenti, amelyek esetében a FLEGT engedélyezési rendszer érvényes;

(c) a ,partnerségi megállapodás" az a megállapodást jelenti, amelyek révén a partnerországok vagy -régiók elkötelezetté válnak a FLEGT engedélyezési rendszer végrehajtása iránt;

(d) a ,regionális szervezet" a független országok olyan szervezetét jelenti, amelyek illetékességet adtak át az említett szervezetnek a FLEGT engedélyezési rendszer által irányított ügyekre vonatkozóan;

(e) a ,FLEGT engedély" azt a szabványos formátumú hamisíthatatlan dokumentumot jelenti, amely kizárólag egy fatermék szállítmányt a FLEGT engedélyezési rendszer követelményeinek megfelelőként azonosít, amit a partnerország vagy -régió illetékes hatósága bocsátott ki és igazolt megfelelő módon. Ez a dokumentum lehet fizikai vagy elektronikus, feltéve, hogy az utóbbi egyenértékű biztonsági szintet biztosít;

(f) a ,harmadik fél által végzett nyomon követés" egy olyan független nyomon követési vagy auditálási rendszert jelent, amely bizonyítékot nyújt arra nézve, hogy a FLEGT engedélyek csak legálisan kitermelt fatermékek esetében kerülnek kiadásra;

(g) az ,illetékes hatóságok" partnerország vagy -régió által az engedélyek kiadására, érvényesítésére vagy igazolására kijelölt hatóságo(ka)t jelenti;

(h) a ,fatermékek" a II. mellékletben meghatározott azon termékeket jelenti, amelyek esetében a FLEGT engedélyezési rendszert alkalmazni kell és amelyek kereskedelmi célból kerülnek az EU-ba importálásra;

(i) az ,illegálisan kitermelt faanyag" a partnerországokban vagy -régiókban érvényes nemzeti jogszabályok megsértésével kitermelésre került fatermékeket jelenti;

(j) az ,importálás" a termékek 2913/1992/EGK rendelet 79. cikke szerint történő szabad forgalmazását jelenti;

(k) az ,exportálás" a partnerországok vagy -régiók földrajzi területének bármely részének fizikai elhagyását vagy az onnan történő kivitelt jelenti;

(l) a ,származási ország" azt az országok jelenti, ahonnan a termék származik a nem preferált származásra vonatkozó közösségi rendelkezések szerint;

(m) a ,szállítmány" a II. mellékletben meghatározott fatermékek specifikusan azonosítható küldeményét jelenti.

II. FEJEZET

IMPORT RENDSZER

3. cikk

1. Ezt a FLEGT import rendszert csak a benne résztvevő partnerországokból vagy -régiókból származó export esetében kell alkalmazni.

2. A partnerországok és -régiók a Közösséggel való partnerségi megállapodás megkötésével csatlakoznak a FLEGT engedélyezési rendszerhez. Az ezáltal vállalt kötelezettségek megállapodás szerinti végrehajtási ütemtervét a partnerségi megállapodásban kell meghatározni.

3. A partnerségi megállapodások tükrözik a partnerországok elvárásait és körülményeit, de tartalmazniuk kell harmadik fél által végrehajtott nyomon követésre vonatkozó előírásokat a FLEGT engedélyezési rendszer átláthatóságának és megbízhatóságának biztosítására.

4. A Bizottság az EK Szerződés 300. cikkében meghatározott rendelkezések szerint javaslatokat nyújt be e partnerségi megállapodások Közösség részéről történő megkötésére vonatkozó tárgyalási felhatalmazás céljából.

3a. cikk

A fatermékek harmadik országokból származó importja esetében érvényes eredetigazolást kell bemutatni a módosított 2454/1993 bizottsági rendelet 47. cikkének rendelkezéseit követve.

4. cikk

1. A partnerországokból vagy -régiókból származó fatermékek Közösségbe történő importálása betiltásra kerül, kivéve ha a fatermékek szállítmányához mellékeltek egy a partnerország vagy -régió illetékes hatósága által kiadott érvényes engedélyt.

2. Ahol már léteznek rendszerek a partnerországokból vagy -régiókból származó fatermékek legális származásának ellenőrzésére, ott e rendszereknek a FLEGT engedélyhez alapul kell szolgálniuk. Ennek az a feltétele, hogy ezeket az eszközöket a 12. cikk (2) bekezdésében meghatározott megállapított el˙írások szerint felmérésre és jóváhagyásra kerültek abból a célból, hogy megfelel˙ bizonyítékos nyújtsanak az érintett fatermékek legális származására vonatkozóan.

3. A vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló, 1996. december 9-i 338/97/EK tanácsi rendelet A., B. és C. mellékletében felsorolt fatermékek e követelmény alól mentesülnek. A Bizottság e mentességet e rendelet hatályba lépése után öt évvel a 12. cikk (2) bekezdésében meghatározott eljárással összhangban felülvizsgálja.

5. cikk

1. A FLEGT engedélyt a vámnyilatkozattal együtt kell benyújtani a Közösségen belüli forgalmazáshoz. A vámhatóság megőrzi a FLEGT engedély egy példányát a vámnyilatkozattal együtt.

2. A vámhatóság a Bizottság vagy a Bizottság által kijelölt személyek vagy testületek számára szabad betekintést enged az eredeti engedélyekbe abban az esetben, ha olyan problémák merülnek fel, amelyek lerontják a FLEGT engedélyezési rendszer működésének hatékonyságát.

3. A vámhatóság partnerországok vagy -régiók által a FLEGT engedélyezési rendszer független nyomon követésére felelősként kijelölt személyek vagy testületek számára szabad betekintést enged az eredeti engedélyekbe.

4. A vámhatóság kockázat-alapú megközelítést alkalmazva dönti el azt, hogy szükség van-e a szállítmányok további igazolására. A Bizottság szorgalmazhatja annak megerősítését, hogy megfelelő igazolás és ellenőrzés történik a FLEGT engedélyezési rendszer hatékony nyomon követésének támogatására.

5. Az engedély valódiságára vonatkozó kétség esetén a vámhatóságok további igazolásba kezd, és az ügy további tisztázását szorgalmazza az exportáló ország vagy régió partnerségi megállapodásában meghatározottak szerint.

6. cikk

1. Ha a vámhatóság megállapítja azt, hogy a 4. cikk feltételeit nem tartották be, akkor visszatartja és lefoglalja a szállítmányt és a hatályos nemzeti jogszabályok szerint jár el.

2. Ha a vámhatóság úgy találja, hogy a FLEGT engedély bemutatásának elmulasztása nem tudatosan és szándékosan történt, akkor továbberesztheti a szállítmányt, ha van arról kielégítő bizonyíték, hogy a FLEGT engedély létezik. Az érvényes FLEGT engedélyt a 2454/1993 bizottsági rendelet 256. cikkében meghatározott haladékon belül be kell mutatni az illetékes hatóságoknak.

7. cikk

A Bizottság megadja a tagállamok összes vámhatóságának a partnerországok és -régiók által kijelölt illetékes hatóságok nevét és adatait, az engedély legális kiadását tanúsító bélyegzők és aláírások hitelesített másolatait és az engedélyekkel kapcsolatban kapott összes egyéb vonatkozó információt.

8. cikk

1. A tagállamok minden évben áprilisig kötelesek benyújtani egy éves jelentést, ami a következő adatokat tartalmazza:

(a) a FLEGT engedélyezési rendszer szerint a Közösségbe belépő fatermékek mennyiségeit a II. mellékletben megadott HR címsorok szerint és partnerországonként vagy -régiónként.

(b) az egyes partnerországokból vagy -régiókból benyújtott FLEGT engedélyek számát és az ezek szerinti faanyag mennyiségeket és típusokat.

A Bizottság meghatározhatja ennek a jelentésnek a formátumát a FLEGT engedélyezési rendszer működése nyomon követésének elősegítése céljából.

2. A tagállamok minden évben áprilisig benyújtanak egy jelentést a Bizottságnak a lefoglalásokról és az utólagos intézkedésekről, beleértve a következő információt:

(a) a lefoglalások száma és a lefoglalt fatermékek mennyisége és értéke.

(b) az e rendelet végrehajtására ösztönző jogi cselekvések előrehaladása.

III. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

9. cikk

A Bizottság és a partnerországok vagy -régiók e rendelet végrehajtásának során szerzett kezdeti tapasztalatok után felülvizsgálhatják és módosíthatják az engedély specifikációit tekintettel a FLEGT engedélyezési rendszer céljaira vonatkozó biztonságának, feldolgozásának és funkcionalitásának javítására.

10. cikk

1. A Bizottság a Tanács jóváhagyásával kiegészítheti és módosíthatja a partnerországok és -régiók és a partnerországok és -régiók által az engedélyeik kiadására és igazolására kijelölt illetékes hatóságok I. mellékletben megadott listáját. További partnerországok és -régiók I. mellékletbe történő felvételéhez a Bizottság javaslatokat nyújt be a Tanácsnak a Szerződés 300. cikkében foglaltak szerinti tárgyalási felhatalmazások céljából.

2. A Bizottság a Tanács és a partnerországok és -régiók jóváhagyásával kiegészítheti vagy módosíthatja azon II. mellékletben megadott termékek listáját, amelyek esetében a FLEGT engedélyezési rendszert alkalmazni kell.

11. cikk

A Bizottság célja a FLEGT engedélyezési rendszer optimális alkalmazásának biztosítása, különösen a partnerországokkal és -régiókkal való együttműködés révén. E célból a Bizottság különösen információt cserél a partnerországokkal és -régiókkal a fatermékek kereskedelméről és ha az helyénvaló, együttműködik a nyomon követési tevékenységekben.

12. cikk

1. A kötelességei betartásában a Bizottságot egy bizottság segíti (a továbbiakban ,a bizottság"). Egy az e célra megfelelő bizottság kerül meghatározásra a megadott komitológián belül.

2. Ha erre a bekezdésre hivatkoznak, akkor az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkeit kell alkalmazni.

Az 1999/468/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdésében meghatározott időszak tíz munkanapban kerül megállapításra.

3. A bizottság saját maga állapítja meg az eljárási szabályait.

13. cikk

A 12. cikkben említett bizottság ennek a rendeletnek a végrehajtásával kapcsolatos bármely kérdést vizsgálhatja. Ezeket a kérdéseket vagy az elnök vagy valamelyik tagállam képviselője felvetheti.

14. cikk

1. A 4. cikk hatálya alá eső tevékenységekkel közvetlen vagy közvetett kapcsolatban lévő szolgáltatásokat nyújtó bármely természetes vagy jogi személynek megfelelő gondosságot kell tanúsítania annak megerősítésére, hogy az általa biztosított szolgáltatások megfeleljenek e rendelet előírásainak.

2. Tilos a tudatos vagy szándékos részvétel olyan tevékenységekben, amelyek célja vagy hatása e rendelet előírásainak közvetlen vagy közvetett kijátszása.

3. A Bizottságot értesíteni kell minden információról, ami arra utal, hogy e rendelet rendelkezéseit kijátsszák vagy kijátszották.

15. cikk

1. Az e rendelet szerint átadott információ kizárólag olyan célra kerül felhasználásra, amely célra átadták.

2. A Bizottság birtokában lévő FLEGT engedélyezési rendszerre vonatkozó információkat tartalmazó dokumentumok általában nyilvánosak. Egyes dokumentumok azonban - kereskedelmi jellegű vagy az egyén magánéletét vagy testi épségét illető információkat tartalmazó dokumentumok - mentesek e feltétel alól, az esetben az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 1049/2001/EK rendelet 4. cikkének és az Európai Közösséget létrehozó szerződés 287. cikkének megfelelően, amennyiben szükséges, a nyilvánosságrahozatal előtt kérni kell az információforrást nyújtó harmadik fél előzetes beleegyezését.

3. Az ilyen információk közlése azonban engedélyezésre kerül, ha a Bizottságot kötelezik vagy felhatalmazzák erre, különösen a jogi eljárásokkal kapcsolatban. Az ilyen közlésnek azonban figyelembe kell vennie és megfelelő intézkedéseket kell tennie az érintett személy törvényes érdekei érdekében arra nézve, hogy az ő titkossága ne kerüljön megzavarásra és különösen a személyazonossága és az üzleti titkai ne kerüljenek nyilvánosságra.

4. Ez a cikk nem zárja ki az általános információ Bizottság által történő felfedését. Ez a nyilvánosságra hozás nem kerül engedélyezésre, ha ez nem fér össze az adott információ eredeti céljával.

5. A titoktartás megsértése esetén az információ létrehozója az esettől függően felhatalmazást kap az információ törlésére, figyelmen kívül hagyására vagy helyesbítésére.

16. cikk

E rendelet betartása nem mentesít egy természetes vagy jogi személyt sem a közösségi vagy nemzeti jogszabályok szerinti kötelezettségek teljes vagy részleges betartása alól.

17. cikk

1. Minden tagállam meghatározza az e rendelet megszegése esetén alkalmazandó szankciókat. Ezeknek a szankcióknak hatékonyaknak, arányosaknak és visszatartóknak kell lenniük és képesnek kell lenniük arra, hogy a megszegésért felelős személyek a cselekedetük révén ne szerezhessenek gazdasági hasznot. A tagállamok azt is meghatározzák, hogy hogyan kell bánni az e rendelet előírásainak megszegése miatt lefoglalt faanyaggal.

2. Bármilyen jogszabály e célból történő elfogadására várva, szükség esetén az e rendelet rendelkezéseinek megszegésekor alkalmazandó szankciókat a tagállamok határozzák meg a 303/2002/EK rendelet 5. cikkének foganatosítása céljából.

18. cikk

Ezt a rendeletet:

(a) a Közösség területén belül,

(b) a tagállamok bármely állampolgára és a közösségi jogszabályok vagy valamely tagállam jogszabályai szerint alakított vagy létrehozott jogi személy vagy testület esetében

kell alkalmazni.

19. cikk

1. Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

2. Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, [...]-án/-én.

a Tanács részéről

az elnök

[...]

I. MELLÉKLET

A FLEGT engedélyezési rendszer partnerországainak és azok megfelelően kijelölt illetékes hatóságainak a 2., 4., 7. és 10. cikkek szerinti listája

II. MELLÉKLET

A FLEGT engedélyezési rendszer hatáskörébe tartozó termékek

HR - címsor // Leírás

4403 // Kérges rönk, szijácsfa kéregtelenítve vagy kéreggel vagy durván nagyolva.

4406 // Vasúti vagy villamos talpfa (vágányalj).

4407 // Hosszában felfűrészelt vagy felvágott fa, felvágva vagy lekérgezve, gyalulva, csiszolva vagy szélezve vagy anélkül, legalább 6 mm vastagsággal.

4408 // Falapok furnérozásra (beleértve a rétegelt lemez felvágásával nyert lemezeket), rétegelt falemez vagy hasonló rétegelt lemez és egyéb fa előállítására, hosszában felfűrészelve, felvágva vagy lekérgezve, gyalulva, csiszolva vagy szélezve vagy anélkül, legfeljebb 6 mm vastagsággal.

4412 // Furnérlemez, furnérozott falapok és hasonló rétegelt fa.