2022.10.25.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 275/80


A nemzetközi közjog értelmében jogi hatállyal kizárólag az ENSZ EGB eredeti szövegei rendelkeznek. Ennek az előírásnak a státusza és hatálybalépésének időpontja az ENSZ EGB TRANS/WP.29/343 sz. státuszdokumentumának legutóbbi változatában ellenőrizhető a következő weboldalon:

https://unece.org/status-1958-agreement-and-annexed-regulations

147. számú ENSZ-előírás – Egységes rendelkezések mezőgazdasági járműszerelvények mechanikus kapcsolószerkezetei alkatrészeinek jóváhagyásáról [2022/2055]

A hatálybalépés időpontja: 2019. január 2.

Ez a dokumentum kizárólag dokumentációs eszközként szolgál. A hiteles és jogilag kötelező érvényű szöveg a következő: ECE/TRANS/WP.29/2018/69.

TARTALOMJEGYZÉK

ELŐÍRÁS

1.

Alkalmazási kör

2.

Fogalommeghatározások

3.

Mechanikus kapcsolószerkezetek és -elemek jóváhagyása iránti kérelem

4.

A mechanikus kapcsolószerkezetekre és -elemekre vonatkozó általános követelmények

5.

Mechanikus kapcsolószerkezettel vagy -elemmel ellátott jármű jóváhagyása iránti kérelem

6.

A mechanikus kapcsolószerkezettel vagy -elemmel ellátott járművekre vonatkozó általános követelmények

7.

Jelölések

8.

Jóváhagyás

9.

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem vagy a jármű módosítása és a jóváhagyás kiterjesztése

10.

A gyártás megfelelősége

11.

Szankciók nem megfelelő gyártás esetén

12.

A gyártás végleges leállítása

13.

A jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok és a típusjóváhagyó hatóságok neve és címe

MELLÉKLETEK

1.

Értesítés berendezésekről és alkotóelemekről

2.

Értesítés járművekről

3.

Példa a jóváhagyási jel elrendezésére

4.

Példák a jellemző értékek feltüntetésének elrendezésére

5.

A T, R és S kategóriájú járművek mechanikus kapcsolószerkezeteire és -elemeire vonatkozó követelmények

6.

A T, R és S kategóriájú járművek mechanikus kapcsolószerkezeteinek és -elemeinek vizsgálata

7.

Felszerelés és különleges követelmények

1.   ALKALMAZÁSI KÖR

1.1.

Ez az előírás meghatározza azokat a követelményeket, amelyeket a mechanikus kapcsolószerkezeteknek és -elemeknek teljesíteniük kell annak érdekében, hogy azokat nemzetközileg kölcsönösen kompatibilisnek és felcserélhetőnek ismerjék el.

1.2.

Ez az előírás a T, R vagy S kategóriájú (1), járműszerelvények (2) kialakítására szolgáló járművekhez (mezőgazdasági járművek) szánt berendezésekre és alkotóelemekre vonatkozik.

1.3.

Ez az előírás az alábbiakra vonatkozik:

1.3.1.

a 2.2. szakaszban meghatározott szabványos berendezések és alkotóelemek;

1.3.2.

a 2.3. szakaszban meghatározott nem szabványos berendezések és alkotóelemek;

1.3.3.

a 2.4. szakaszban meghatározott nem szabványos egyéb berendezések és alkotóelemek.

1.4.

Ez az előírás nem vonatkozik az emelőszerkezetekre (hárompontos vonóhorgokra), valamint a traktorok alsó kapcsolókarjaira és azoknak a vontatott járműhöz való csatlakozásaira.

2.   FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

Ezen előírás alkalmazásában:

2.1.

Mechanikus kapcsolószerkezet és -elem”: a gépjármű és a pótkocsi alvázkeretén, felépítményük teherhordó részein és alvázukon található összes olyan elem, amely segítségével a gépjármű és a pótkocsi csatlakozik, és gépjárműszerelvényt vagy csuklós járművet alkot. A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem rögzítésére vagy működtetésére szolgáló rögzített, elmozdítható vagy levehető alkatrészek is idetartoznak.

2.1.1.

Az automatikus csatlakoztatás követelménye akkor teljesül, ha a vontatójármű pótkocsihoz tolatása elegendő a kapcsolószerkezet teljes összekapcsolásához, automatikus reteszeléséhez és a reteszelőberendezések megfelelő csatlakozásának kijelzéséhez, külső beavatkozás nélkül.

2.2.

Szabványos mechanikus kapcsolószerkezet és -elem”: olyan kapcsolószerkezet és -elem, amely megfelel az ezen előírásban megadott szabványos méreteknek és jellemző értékeknek. Osztályukon belül felcserélhetők, a szerelési méreteket tekintve függetlenek a gyártótól, és az 5. melléklet 2. táblázata szerint csatlakoztathatók a megfelelő osztályba tartozó szabványos mechanikus kapcsolószerkezetekhez és -elemekhez.

2.3.

Nem szabványos mechanikus kapcsolószerkezet és -elem”: olyan kapcsolószerkezet és -elem, amely nem felel meg minden tekintetben az ezen előírásban megadott szabványos méreteknek és jellemző értékeknek, de a megfelelő osztályba tartozó szabványos kapcsolószerkezetekhez és -elemekhez csatlakoztatható.

2.4.

Nem szabványos egyéb mechanikus kapcsolószerkezet és -elem”: olyan kapcsolószerkezet és -elem, amely nem felel meg az ezen előírásban megadott szabványos méreteknek és jellemző értékeknek, és nem csatlakoztatható a szabványos kapcsolószerkezetekhez és -elemekhez. Ezek közé tartoznak például az olyan berendezések, amelyek nem felelnek meg a 2.6. szakaszban felsorolt „a”–„r” osztály egyikének sem, hanem meglévő nemzeti és nemzetközi szabványoknak megfelelő berendezések.

2.5.

A vontatókeretek állhatnak egynél több alkatrészből is, és lehetnek gyorsan állítható magasságúak vagy csapokkal állíthatók.

Ez az előírás olyan vonószerkezetekre vonatkozik, amelyek külön egységet képeznek, azaz nem képezik a traktor szerkezeti részét.

2.6.

A mechanikus kapcsolószerkezetek és -elemek típus szerinti osztályozása a következő:

2.6.1.

„a80” osztály

A vontatójárművön található, gömb alakú berendezésből és vonószárakból álló, 80 mm átmérőjű vonógömb tartólemezzel, amely lehetővé teszi a pótkocsi 80 mm átmérőjű kapcsolófejjel történő csatlakoztatását.

2.6.2.

„b80” osztály

A pótkocsi vonórúdjához rögzített kapcsolófej 80 mm belső átmérőjű, gömb alakú üreggel, amellyel a 80 mm átmérőjű vonógömbhöz csatlakoztatható.

2.6.3.

„c40” osztály

Vonókengyeles típusú vonórúdkapcsoló (30–38 mm átmérőjű) csappal, befogópofával, valamint a vontatójárművön automatikusan vagy nem automatikusan záródó és reteszelő csappal, amelyhez a pótkocsit kapcsológyűrűvel csatlakoztatható.

2.6.4.

„d40-1” osztály

30–38 mm átmérőjű csap fogadására alkalmas, hengeres nyílású, a pótkocsi vonórúdjára felszerelt 40 mm-es vonószemek, amelyek névleges vastagsága 30,5 mm, és amelyek lehetővé teszik a vonókengyeles típusú kapcsolószerkezetekhez való csatlakoztatást.

2.6.5.

„d40-2” osztály

30–38 mm átmérőjű csap fogadására alkalmas, hengeres nyílású, a pótkocsi vonórúdjára felszerelt 40 mm-es vonószemek, amelyek névleges vastagsága 42 mm, és amelyek lehetővé teszik a vonókengyeles típusú kapcsolószerkezetekhez való csatlakoztatást.

2.6.6.

„d50” osztály

50 mm átmérőjű nyílással rendelkező, a pótkocsi vonórúdjára felszerelt toroid gyűrűs vonószemek, amelyek lehetővé teszik a vonóhoroghoz („g” osztály) vagy a vonócsapos típusú kapcsolószerkezetekhez („h” osztály) való csatlakoztatást.

2.6.6.1.

„d50-1” osztály

50 mm átmérőjű nyílással rendelkező és 30 mm névleges keresztmetszetű, a pótkocsi vonórúdjára felszerelt toroid gyűrűs vonószem, amely lehetővé teszi a vonóhoroghoz („g” osztály) vagy a vonócsapos típusú kapcsolószerkezetekhez („h” osztály) való csatlakoztatást.

2.6.6.2.

„d50-2” osztály

50 mm átmérőjű nyílással rendelkező és legfeljebb 41 mm keresztmetszetű, a pótkocsi vonórúdjára felszerelt toroid gyűrűs vonószem, amelyek lehetővé teszi a vonóhoroghoz („g” osztály) való csatlakoztatást.

2.6.7.

„e” osztály

Nem szabványos, a vontatott jármű elejére vagy a jármű alvázára felszerelt, ráfutóféket és hasonló felszereléseket is magukban foglaló villás és más vonórudak, amelyek kapcsológyűrűvel csatlakoztathatók a vontatójárműhöz. Vonószem, golyó alakú kapcsolófej vagy hasonló kapcsolószerkezet.

A vonórudak lehetnek csuklósak, hogy függőleges síkban szabadon mozogjanak, és függőleges terhet ne viseljenek, vagy lehetnek függőleges síkban rögzítettek, hogy függőleges terhet viselhessenek (merev vonórudak). A merev vonórudak lehetnek teljes mértékben merevek vagy állíthatóan (pl. hidraulikusan) felszereltek.

A vonórudak állhatnak egynél több alkotóelemből is, és lehetnek állíthatók vagy megtört kialakításúak.

2.6.8.

„f” osztály

Nem szabványos vonókeretek, amelyek valamennyi olyan alkotóelemet és szerkezetet magukban foglalnak, amelyet a kapcsolószerkezetek, például vonókengyel, vonógömb stb., valamint a traktor hátsó része (például erőátviteli rendszer, teherhordó felépítmény vagy alváz) között szerelnek fel.

2.6.9.

„g” osztály

Vonóhorog tartólemezzel és a távvezérlésű össze- és szétkapcsoláshoz külső áramforrás által meghajtott leeresztő szerkezettel a pótkocsihoz kapcsológyűrűk vagy vonószemek segítségével való csatlakozás céljából.

2.6.10.

„h” osztály

Vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek tartólemezzel, amelyeket a pótkocsihoz kapcsológyűrűkkel vagy vonószemekkel csatlakoztatnak.

2.6.11.

„i” osztály

A traktor vonórúdkapcsolói nem fordulnak el a hossztengely körül.

2.6.12.

„j” osztály

a pótkocsi vonórúdjára felszerelt vonószemek, amelyek lehetővé teszik a traktor vonórúdjához („i” osztály) való csatlakozást.

2.6.13.

„q” osztály

A vonókengyeles típusú vonórúdkapcsolók nem fordulnak el a hossztengely körül.

2.6.14.

„r” osztály

A hossztengely körül elforduló vonószemek, amelyek keresztmetszete kör alakú, és lehetővé teszik a vonókengyeles típusú csatlakozást („q” osztály).

2.6.15.

„s” osztály

Olyan kapcsolószerkezetek és -elemek, amelyek nem felelnek meg az „a”–„r” osztályok egyikének sem, amelyeket speciális célokra használnak, és amelyekre általában meglévő nemzeti vagy nemzetközi (egyes országok esetében egyedi) szabványok vonatkoznak.

2.7.

Távvezérlő rendszer”: olyan berendezés és alkotóelem, amely lehetővé teszi a kapcsolószerkezet működtetését a gépjármű oldaláról vagy a vezetőfülkéjéből.

2.8.

Távjelző”: olyan berendezés és alkotóelem, amely jelzi a csatlakoztatás megtörténtét és a reteszelőberendezések zárását.

2.9.

A kapcsolószerkezet vagy -elem típusa”: olyan berendezések vagy alkatrészek, amelyek többek között az alábbi lényeges tekintetben nem térnek el egymástól:

2.9.1.

a gyártó vagy beszállító márkaneve vagy védjegye;

2.9.2.

a kapcsolószerkezetnek a 2.6. szakaszban meghatározott osztálya;

2.9.3.

a külalak, a főbb méretek vagy a kialakítás alapvető eltérései, beleértve az alkalmazott anyagokat; és

2.9.4.

a 2.10. szakaszban meghatározott D, Dc, S, Av és V jellemző értékek.

2.10.

A D, Dc, S, Av és V jellemző értékek meghatározása a következő:

2.10.1.

A D vagy Dc érték a vontatójárműben és a pótkocsiban ható vízszintes erők elméleti referenciaértéke, amelynek alapján a dinamikus vizsgálatok során kiszámítják a vízszintes terhelést.

Függőleges terhet nem viselő kialakítású mechanikus kapcsolószerkezetek és -elemek esetében az érték:

Formula

A 2.12. szakaszban meghatározott merev vonórudas pótkocsik mechanikus kapcsolószerkezetei és -elemei esetében az érték:

Formula

ahol:

T

a vontatójármű műszakilag megengedett legnagyobb tömege tonnában. Ez adott esetben a merev vonórudas pótkocsi által gyakorolt függőleges terhelést is magában foglalja (3).

R

a függőleges síkban szabadon mozgó vonórúddal rendelkező pótkocsi vagy félpótkocsi műszakilag megengedett legnagyobb tömege tonnában3.

C

az a tonnában kifejezett tömeg, amelyet a 2.12. szakaszban meghatározott merev vonórudas pótkocsi tengelye vagy tengelyei a talaj felé továbbítanak, miután a műszakilag megengedett legnagyobb tömegéig terhelt pótkocsit a vontatójárműhöz csatlakoztatták2.

g

g a nehézségi gyorsulás (elfogadott értéke: 9,81 m/s2)

S

meghatározása a 2.10.2. szakaszban található.

2.10.2.

Az S érték az a kilogrammban kifejezett függőleges tömeg, amellyel a műszakilag megengedett legnagyobb tömegű3, a 2.12. szakaszban meghatározott merev vonórudas pótkocsi statikus körülmények között a kapcsolószerkezetre nehezedik.

2.10.3.

Az Av érték a csuklós vonórúddal felszerelt pótkocsik esetében a kormányzott tengely legnagyobb megengedett tengelyterhelése tonnában.

2.10.4.

A V érték a 3,5 tonnánál nagyobb műszakilag megengedett legnagyobb tömegű, merev vonórudas pótkocsi által a kapcsolószerkezetre kifejtett függőleges erő amplitúdójának elméleti referenciaértéke. A dinamikus vizsgálatok során a V érték alapján számítják ki a függőlegesen ható erőket.

Formula

2.11.

Az előírás 6. mellékletében alkalmazott jelölések és meghatározások.

Av

=

csuklós vonórúddal felszerelt pótkocsik esetében a kormányzott tengely legnagyobb megengedett tengelyterhelése tonnában.

C

=

merev vonórudas pótkocsi tömege tonnában – lásd ezen előírás 2.10.1. szakaszát.

D

=

a D érték kN-ban – lásd ezen előírás 2.10.1. szakaszát.

Dc

=

a Dc értéke kN-ban merev vonórudas pótkocsi esetében – lásd ezen előírás 2.10.1. szakaszát.

R

=

a vontatott jármű tömege tonnában – lásd ezen előírás 2.10.1. szakaszát.

T

=

a vontató jármű tömege tonnában – lásd ezen előírás 2.10.1. szakaszát.

Fs

=

statikus emelőerő kN-ban.

Fh

=

a vizsgálati erőnek a jármű hossztengelye menti, vízszintes összetevője kN-ban.

Fv

=

a vizsgálati erő függőleges összetevője kN-ban.

S

=

a statikus függőleges tömeg kg-ban

V

=

V érték kN-ban – lásd ezen előírás 2.10.4. szakaszát.

g

=

nehézségi gyorsulás (elfogadott értéke: 9,81 m/s2).

vmax

=

vmax az a legnagyobb tervezési sebesség, amelyre a kapcsolószerkezetet, illetve a járművet ezen előírás szerint vizsgálták és jóváhagyták.

Indexek:

O

=

legnagyobb vizsgálati erő.

U

=

legkisebb vizsgálati erő.

s

=

statikus erő.

h

=

vízszintes.

p

=

pulzáló.

res

=

eredő.

v

=

függőleges.

w

=

váltakozó erő.

2.12.

Merev vonórudas pótkocsi”: egy tengellyel vagy egy tengelycsoporttal ellátott vontatott jármű, amelynek a vonórúdja nem képes elfordulni a járműhöz képest, vagy (például) felfüggesztési rendszer megléte miatt csak korlátozott mértékben foroghat el egy tengely körül – az úttest felszínével párhuzamosan és a haladási irányra merőlegesen –, és így képes függőleges erőket továbbítani a vontató járműre. Az ilyen pótkocsi tömegének egy részét a vontató jármű viseli. A hidraulikusan szabályozható csuklós vonórúd merev vonórúdnak minősül. (4)

2.13.

Mechanikus kényszerkapcsolat”: a szerkezet és alkotóelemeinek kialakítása és geometriája olyan, hogy az nem nyílik vagy oldódik ki a rendeltetésszerű használat vagy vizsgálat során rá ható bármilyen erő vagy erőösszetevők hatására.

2.14.

Járműtípus”: olyan járművek, amelyek nem különböznek egymástól olyan lényeges jellemzők tekintetében, mint a mechanikus kapcsolószerkezetek vagy -elemek rögzítési területeinek szerkezete, méretei, alakja és anyagai. Ez vonatkozik a vontatójárműre és a pótkocsira egyaránt.

3.   MECHANIKUS KAPCSOLÓSZERKEZETEK ÉS -ELEMEK JÓVÁHAGYÁSA IRÁNTI KÉRELEM

3.1.

A jóváhagyás iránti kérelmet a márkanév vagy a védjegy jogosultja vagy annak jogszerűen meghatalmazott képviselője nyújtja be.

3.2.

A mechanikus kapcsolószerkezetek vagy -elemek egyes típusainak tekintetében a kérelemhez az alábbi információkat kell csatolni az 1. melléklet szerinti értesítési nyomtatványon:

3.2.1.

a kapcsolószerkezeten vagy -elemen feltüntetendő gyártói vagy beszállítói márkanevek vagy védjegyek részletei;

3.2.2.

rajzok, amelyek eléggé részletesek a berendezés vagy alkatrész meghatározásához, és bemutatják a járműre való felszerelés módját; a rajzokon fel kell tüntetni a jóváhagyási szám és a 7. szakaszban megadott egyéb jelölések egymáshoz viszonyított helyzetét és az ezeknek biztosított helyet;

3.2.3.

adott esetben nyilatkozat a D, Dc, S, Av és V értékekről, a 2.10. szakaszban megadott meghatározás szerint.

3.2.3.1.

a kapcsolószerkezetek jellemző értékeinek legalább egyenlőnek kell lenniük a megengedett legnagyobb vontatójármű, pótkocsi és szerelvény tömegére vonatkozó értékekkel;

3.2.4.

a szerkezet vagy alkotóelem részletes műszaki leírása, különösen a típus és a felhasznált anyagok megjelölésével;

3.2.5.

a típusjóváhagyó hatóság vagy műszaki szolgálat által kért minták;

3.2.6.

minden mintát teljes, végleges felületkezeléssel kell ellátni. Ha azonban az utolsó réteg festék vagy epoxiporbevonat, ezt el kell hagyni;

4.   A MECHANIKUS KAPCSOLÓSZERKEZETEKRE ÉS -ELEMEKRE VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

4.1.

Mindegyik mintának meg kell felelnie az 5. és a 6. mellékletben a méretekre és szilárdságra meghatározott előírásoknak. A 6. mellékletben meghatározott vizsgálatokat követően nem lehet semmilyen repedés, törés vagy túlzott tartós alakváltozás, amely hátrányosan befolyásolná a szerkezetet vagy alkotóelemet a megfelelő működésben.

4.2.

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem összes olyan alkatrészét, amelynek meghibásodása a vontatójármű és a pótkocsi szétválását eredményezheti, acélból vagy öntöttvasból kell készíteni. Egyéb anyagokat is lehet használni, feltéve, hogy a gyártó a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó szerződő fél típusjóváhagyó hatósága vagy műszaki szolgálata számára hitelt érdemlően igazolta az anyagok egyenértékűségét.

4.3.

A mechanikus kapcsolószerkezetek és -elemek üzemeltetésének biztonságosnak kell lennie, és az össze- és szétkapcsolást egy személynek el kell tudnia végzeni szerszámok használata nélkül. A 3,5 tonnát meghaladó műszakilag megengedett legnagyobb össztömegű pótkocsikhoz szánt kapcsolószerkezetek típusa a következő típusok valamelyike kell legyen:

a)

a 2.2. pontban meghatározott automatikus csatlakoztatás, vagy

b)

automatikus csatlakoztatási és reteszelési folyamat, melynek keretében a megkezdett csatlakoztatási folyamat automatikusan befejeződik, és a reteszelt állapotot a vezető látóterében egy jelzés jelzi, vagy

c)

kézzel reteszelhető és rögzíthető, automatizálás vagy önreteszelő szerkezet nélkül.

4.4.

A mechanikus kapcsolószerkezeteket és -elemeket úgy kell megtervezni és legyártani, hogy rendeltetésszerű használat és helyes karbantartás, valamint a kopóalkatrészek cseréje mellett kielégítő módon működjenek tovább, és megőrizzék az ezen előírásban előírt jellemzőket.

4.5.

Amennyiben az 5. melléklet nem határoz meg további követelményeket, minden mechanikus kapcsolószerkezetet és -elemet úgy kell megtervezni, hogy mechanikus kényszerkapcsolatot biztosítson, és zárt állapotban legalább egy további mechanikus kényszerkapcsolattal zárjon. Ettől eltérően a szerkezet egységét két vagy több különálló rögzítési lehetőség is biztosíthatja, de mindegyiknek mechanikus kényszerkapcsolatot kell létesítenie, valamint ezeket a 6. mellékletben szereplő követelmények szerint egyenként meg kell vizsgálni. A mechanikus kényszerkapcsolatnak meg kell felelnie a 2.13. szakaszban található meghatározásnak.

Rugóerőt csak a szerkezet zárására, valamint a rázkódás által a szerkezet alkatrészeire gyakorolt azon hatások megelőzésére lehet alkalmazni, amelyek miatt a szerkezet olyan helyzetekbe kerülne, amelyekben kinyílhat vagy kioldódhat.

Egy rugó meghibásodása vagy kihagyása miatt nem nyílhat ki vagy oldódhat ki az egész szerkezet.

A távjelző berendezéseket – ha a vezetőfülkében vannak felszerelve – a vezető látóterében kell felszerelni, és azokat egyértelműen meg kell jelölni.

Ha a jármű oldalára vannak felszerelve, a távjelző berendezéseket a vezető látóterében kell felszerelni, és azokat tartósan és egyértelműen meg kell jelölni. A távjelző berendezésnek a kapcsolószerkezet minden nyitásakor és zárásakor automatikusan aktiválódnia kell, illetve inaktiválódnia kell.

4.6.

Minden szerkezethez vagy alkotóelemhez olyan felszerelési és üzemeltetési útmutatót kell mellékleni, amely bármely hozzáértő személynek elégséges tájékoztatást ad ahhoz, hogy a járműre helyesen felszerelje és rendeltetésszerűen működtesse azt – lásd még a 7. mellékletet. Az utasításokat legalább annak az országnak a nyelvén kell biztosítani, amelyben a szerkezetet vagy alkotóelemet értékesítik. A jármű- vagy karosszériagyártó által felszerelt eredeti berendezésekhez szállított berendezések és alkotóelemek esetében el lehet tekinteni a felszerelési útmutatótól, de a jármű- vagy karosszériagyártó felel annak biztosításáért, hogy a jármű üzemeltetője megkapja a kapcsolószerkezet vagy -elem helyes üzemeltetéséhez szükséges utasításokat.

4.7.

A rásegítés nélküli gyorsan állítható magasságú vontatóberendezések esetében az üzemi erő nem haladhatja meg a 40 daN-t.

5.   MECHANIKUS KAPCSOLÓSZERKEZETTEL VAGY -ELEMMEL ELLÁTOTT JÁRMŰ JÓVÁHAGYÁSA IRÁNTI KÉRELEM

5.1.

A járműtípus mechanikus kapcsolószerkezettel vagy -elemmel való felszerelése tekintetében történő jóváhagyására vonatkozó kérelmet a járműgyártó vagy annak jogszerűen meghatalmazott képviselője nyújtja be.

5.2.

Ehhez meg kell adni az alábbi információkat, hogy a típusjóváhagyó hatóság ki tudja tölteni a 2. mellékletben szereplő értesítést:

5.2.1.

rajzok, amelyek eléggé részletesek a berendezés vagy alkotóelem meghatározásához, és bemutatják a járműre való felszerelés módját; a rajzokon fel kell tüntetni a jóváhagyási szám és a 7. szakaszban megadott egyéb jelölések egymáshoz viszonyított helyzetét és az ezeknek biztosított helyet;

5.2.2.

a berendezés vagy alkotóelem részletes műszaki leírása, különösen a típus és a felhasznált anyagok megjelölésével;

5.2.3.

adott esetben nyilatkozat a D, Dc, S, Av és V értékekről, a 2.10. szakaszban megadott meghatározás szerint.

5.2.3.1.

a jellemző értékeknek legalább egyenlőnek kell lenniük a megengedett legnagyobb vontatójármű, pótkocsi és szerelvény tömegére vonatkozó értékekkel;

5.2.4.

egy, a jóváhagyandó jármű típusát képviselő és a mechanikus kapcsolószerkezettel felszerelt járművet át kell adni a típusjóváhagyó hatóságnak vagy a műszaki szolgálatnak, amely a berendezésből vagy alkotóelemből további mintákat kérhet;

5.2.5.

olyan jármű is elfogadható, amely nem tartalmazza az adott típusnak megfelelő alkotóelemek mindegyikét, feltéve, hogy a kérelmező a típusjóváhagyó hatóság vagy a műszaki szolgálat számára kielégítő módon be tudja mutatni, hogy az alkotóelemek hiánya nem befolyásolja a vizsgálat eredményeit az ezen előírás követelményei szerint.

6.   A MECHANIKUS KAPCSOLÓSZERKEZETTEL VAGY -ELEMMEL ELLÁTOTT JÁRMŰVEKRE VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

6.1.

A járműre felszerelt mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem jóváhagyása az ezen előírás 3. és 4. szakaszának, valamint 5. és 6. mellékletének követelményei alapján történik.

6.2.

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem felszerelésének meg kell felelnie az ezen előírás 7. mellékletében megadott követelményeknek.

6.3.

A kapcsolószerkezet vagy -elem használatához használati utasítást kell biztosítani, amely tartalmazza az adott típusú kapcsolószerkezethez vagy -elemhez általában fűződő utasításoktól eltérő esetleges különleges használati utasításokat, valamint a különböző üzemmódok szerinti össze- és szétkapcsolásra vonatkozó utasításokat, például a vontató- és vontatott járművek közötti különféle szögben való csatlakoztatására vonatkozóan. Mindegyik járműhöz mellékelni kell e használati utasítást, amelyet legalább annak az országnak a nyelvén kell biztosítani, amelyben a járművet értékesítésre kínálják.

7.   JELÖLÉSEK

7.1.

A jóváhagyásra benyújtott mechanikus kapcsolószerkezetek és -elemek típusain fel kell tüntetni a gyártó, a beszállító vagy a kérelmező márkanevét vagy védjegyét a típustáblán.

7.2.

A 8.5. szakaszban említett és a 3. mellékletben bemutatott jóváhagyási jel elhelyezéséhez elég helyet kell biztosítani. Ezt a helyet fel kell tüntetni a 3.2.2. pontban említett rajzokon.

7.3.

A mechanikus kapcsolószerkezeten vagy -elemen a 7.2. és a 8.5. szakaszban említett jóváhagyási jel mellett fel kell tüntetni a csatlakozó 2.6. szakaszban meghatározott osztályát, valamint a 2.10. szakaszban meghatározott és a 4. mellékletben bemutatott vonatkozó jellemző értékeket, valamint a 2.11. pontban meghatározott legnagyobb tervezési sebességet. E jelölések helyét meg kell adni a 3.2.2. szakaszban említett rajzokon.

7.4.

Abban az esetben, ha a mechanikus kapcsolószerkezetet vagy -elemet a csatlakozók vagy berendezések azonos osztályán belül alternatív jellemző értékekkel hagyják jóvá, a szerkezeten vagy elemen meg kell adni legfeljebb két alternatívát.

7.5.

Ha a mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem alkalmazásának bármilyen korlátja van, például ha a szerkezet használata egy bizonyos sebességre korlátozódik, a korlátozást jelölni kell a szerkezeten vagy elemen.

7.6.

Minden jelölésnek tartósnak és akkor is láthatónak kell lennie, miután a szerkezetet vagy az alkotóelemek felszerelték a járműre.

8.   Jóváhagyás

8.1.

Ha a mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem típusának mintája (mintái) megfelel(nek) az ezen előírás követelményeinek, a jóváhagyást meg kell adni, feltéve, hogy a 10. szakasz követelményei kielégítő módon teljesülnek.

8.2.

Mindegyik jóváhagyott típushoz jóváhagyási számot kell rendelni. Ennek első két számjegye (jelenleg 00) a jóváhagyás kiadásának időpontjában az előírást lényeges műszaki tartalommal módosító legutóbbi módosítássorozat száma. Ugyanazon szerződő fél nem rendelheti ugyanazt a számot az ezen előírásban említett több szerkezet- vagy alkotóelem-típushoz.

8.3.

Mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem típusának ezen előírás szerinti jóváhagyásáról vagy a jóváhagyás kiterjesztéséről, elutasításáról vagy visszavonásáról, illetve a gyártás végleges leállításáról értesíteni kell az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket az ezen előírás 1. vagy 2. mellékletében megadott mintának megfelelő nyomtatványon.

8.4.

A 7.1. szakaszban előírt jelölésen kívül az ezen előírás szerint jóváhagyott minden mechanikus kapcsolószerkezeten vagy -elemen a 7.2. szakaszban megjelölt helyen el kell helyezni a 8.5. szakaszban leírt jóváhagyási jelet.

8.5.

A jóváhagyási jel nemzetközi jelzés, amely a következőkből áll:

8.5.1.

egy kör, benne az „E” betű és a jóváhagyó ország egyedi azonosító száma (5);

8.5.2.

a 8.2. szakaszban előírt jóváhagyási szám;

8.5.3.

egy nagy „D” betű, amennyiben a 6. melléklet 3.1.3. szakasza (dinamikus tartóssági vizsgálat) szerint vizsgálták, vagy

8.5.4.

egy nagy „S” betű, amennyiben a 6. melléklet 3.3.3.2. szakasza (statikus vizsgálat) szerint vizsgálták;

8.5.5.

egy nagy „T” betű két részből álló vizsgálat esetén;

8.5.6.

a jóváhagyási jelet és számot a 3. mellékletben látható példa szerint kell elrendezni.

9.   A MECHANIKUS KAPCSOLÓSZERKEZET VAGY -ELEM VAGY A JÁRMŰ MÓDOSÍTÁSA ÉS A JÓVÁHAGYÁS KITERJESZTÉSE

9.1.

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem, illetve a jármű típusának a 2.9. szakaszban meghatározottak szerinti módosításáról értesíteni kell a jóváhagyást megadó típusjóváhagyó hatóságot vagy műszaki szolgálatot. A típusjóváhagyó hatóság vagy a műszaki szolgálat ezt követően a következőképpen járhat el:

9.1.1.

úgy ítéli meg, hogy az elvégzett módosításoknak nagy valószínűséggel nincs számottevő kedvezőtlen hatása, és a szerkezet, az alkotóelem vagy a jármű továbbra is megfelel a követelményeknek; vagy

9.1.2.

új vizsgálati jegyzőkönyvet kér.

9.2.

A jóváhagyás megerősítéséről vagy elutasításáról – a módosítások részletes leírásával együtt – a fenti 8.3. szakaszban említett eljárás szerint értesíteni kell az ezen előírást alkalmazó szerződő feleket.

9.3.

A jóváhagyást kiterjesztő típusjóváhagyó hatóság vagy műszaki szolgálat sorszámot rendel a kiterjesztéshez, és erről a 8.3. szakaszban leírt eljárással értesíti az ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet.

10.   A GYÁRTÁS MEGFELELŐSÉGE

A gyártás megfelelőségének ellenőrzésére szolgáló eljárásoknak meg kell felelniük az 1958. évi megállapodás 1. jegyzékében (E/ECE/TRANS/505/Rev.3) megállapított eljárásoknak, valamint a következő követelményeknek:

10.1.

a jóváhagyás birtokosának gondoskodnia kell arról, hogy a gyártás megfelelőségére vonatkozó vizsgálatok eredményeit rögzítsék, és a mellékelt dokumentumok a jóváhagyó hatósággal vagy a műszaki szolgálattal egyetértésben meghatározott ideig rendelkezésre álljanak. Ez az időszak nem haladhatja meg a gyártás végleges leállításától számított tíz évet.

10.2.

A típusjóváhagyást megadó típusjóváhagyó hatóság vagy műszaki szolgálat bármikor ellenőrizheti az egyes gyártóüzemekben a gyártás megfelelőségének ellenőrzésére alkalmazott módszereket. Az ilyen ellenőrzésre általában kétévente kerül sor.

11.   Szankciók nem megfelelő gyártás esetén

11.1.

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem típusára ezen előírás szerint megadott jóváhagyás visszavonható, ha a követelmények nem teljesülnek, vagy ha a jóváhagyási jellel ellátott szerkezet vagy alkotóelem nem felel meg a jóváhagyott típusnak.

11.2.

Ha a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó valamely szerződő fél visszavon egy előzőleg általa megadott jóváhagyást, akkor erről az ezen előírás 1. vagy 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon haladéktalanul értesíti a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet.

12.   A GYÁRTÁS VÉGLEGES LEÁLLÍTÁSA

Ha a jóváhagyás jogosultja véglegesen leállítja a mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem ezen előírás szerint jóváhagyott típusának gyártását, akkor erről értesítenie kell a jóváhagyást megadó típusjóváhagyó hatóságot vagy műszaki szolgálatot. A típusjóváhagyó hatóság vagy a műszaki szolgálat az értesítés kézhezvételét követően az ezen előírás 1. vagy 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon értesíti erről az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet.

13.   A JÓVÁHAGYÁSI VIZSGÁLATOK ELVÉGZÉSÉÉRT FELELŐS MŰSZAKI SZOLGÁLATOK ÉS A TÍPUSJÓVÁHAGYÓ HATÓSÁGOK NEVE ÉS CÍME

13.1.

Az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó szerződő felek megadják az Egyesült Nemzetek Szervezete Titkárságának a jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok nevét és címét, valamint a jóváhagyásokat megadó, illetve a más országok által kiadott jóváhagyásokat, kiterjesztéseket, elutasításokat vagy visszavonásokat igazoló értesítéseket fogadó típusjóváhagyó hatóságok nevét és címét.

(1)  A járművek kialakításáról szóló összevont határozat (R.E.3.) (ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6. dokumentum) 2. szakaszának meghatározása szerint – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html

(2)  A Közúti Közlekedési Egyezmény (Bécs, 1968) 1. cikkének t) és u) albekezdése szerint.

(3)  A T és R tömeg, valamint a műszakilag megengedett legnagyobb tömeg meghaladhatja a nemzeti jogszabályban előírt megengedett maximumot.

(4)  A T és R tömeg, valamint a műszakilag megengedett legnagyobb tömeg meghaladhatja a nemzeti jogszabályban előírt megengedett maximumot.

(5)  Az 1958. évi megállapodásban részes szerződő felek egyedi azonosító számai a Motoros járművekre vonatkozó egységesített állásfoglalás (R.E.3) (dokumentum: ECE/TRANS/WP.29/78/Rev. 6) 3. mellékletében találhatók – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.


1. MELLÉKLET

Értesítés kapcsolószerkezetekről és -elemekről

(legnagyobb formátum: A4 [210×297 mm])

Image 1

 (1)

Kibocsátó:.

Hatóság neve:

...

...


Tárgy (2):

jóváhagyás megadása

 

jóváhagyás kiterjesztése

 

jóváhagyás elutasítása

 

jóváhagyás visszavonása

 

a gyártás végleges leállítása

mechanikus kapcsolószerkezetből álló műszaki egység vagy kapcsolóelem típusának tekintetében, az 147. számú előírás szerint

Jóváhagyási szám: ....Kiterjesztés száma: ....

1.   

A műszaki egység vagy alkotóelem kereskedelmi megnevezése vagy márkaneve:....

2.   

A műszaki egység vagy alkotóelem típusának gyártó általi megnevezése:....

3.   

A gyártó neve és címe:....

4.   

A gyártó képviselőjének (ha van) neve és címe:....

5.   

A műszaki egység vagy alkotóelem egyéb, a forgalmazó által adott márkaneve vagy védjegye:....

6   

Műszaki egység esetében: a jármű típusa és gyártmánya, amelyhez a műszaki egységet szánják....

7.   

A gyártás megfelelőségéért felelős cég vagy szervezet neve és címe:....

8.   

A jóváhagyási kérelem benyújtásának dátuma: ....

9.   

A jóváhagyási vizsgálat elvégzéséért felelős műszaki szolgálat:....

10.   

Rövid leírás: …

10.1.   

A műszaki egység vagy alkotóelem típusa és osztálya:....

10.2.   

Jellemző értékek: ....

10.2.1.   

Elsődleges értékek:

D... kN Dc... kN.S.... kg

Av ....tonna vmax....km/h. V...kN

Másodlagos értékek:

D.... kN.Dc.... kN.S...kg

Av....tonna.vmax....km/h V...kN

11   

Útmutató az adott kapcsolószerkezet vagy -elem járműre szereléséhez, valamint a jármű gyártója által mellékelt fényképek vagy rajzok a szerelési pontokról: ....

12   

A kapcsolószerkezet vagy -elem rögzítéséhez szükséges különleges merevítő karok, lemezek vagy távtartó elemek felszerelésére vonatkozó információk: ....

13.   

A vizsgálati jegyzőkönyv dátuma:....

14.   

A vizsgálati jegyzőkönyv száma:....

15.   

A jóváhagyási jel helye:....

16.   

A jóváhagyás kiterjesztésének indokolása. …

17.   

Jóváhagyás megadása/kiterjesztése/elutasítása/visszavonása (2)

18.   

Hely:....

19.   

Dátum:....

20.   

Aláírás:....

21.   

A típusjóváhagyó hatóságnál őrzött dokumentumok jegyzékét csatoltuk ehhez az értesítéshez; a jegyzéket a hatóság kérésre kiadhatja:....


(1)  A jóváhagyást megadó/kiterjesztő/elutasító/visszavonó ország egyedi azonosító száma (lásd ezen előírás jóváhagyásra vonatkozó rendelkezéseit).

(2)  A nem kívánt rész törlendő.


2. MELLÉKLET

Értesítés járművekről

(legnagyobb formátum: A4 [210×297 mm])

Image 2

 (1)

Kibocsátó:.

Hatóság neve:


Tárgy (2):

jóváhagyás megadása

 

jóváhagyás kiterjesztése

 

jóváhagyás elutasítása

 

jóváhagyás visszavonása

 

a gyártás végleges leállítása

járműtípus mechanikus kapcsolószerkezete vagy -eleme felszerelésének tekintetében, a 147. számú ENSZ-előírás szerint

Jóváhagyási szám:…. Kiterjesztés száma: …

1.   

A jármű kereskedelmi neve vagy védjegye:…

2.   

A jármű típusa:…

3.   

A gyártó neve és címe:…

4.   

A gyártó képviselőjének (ha van) neve és címe:…

5.   

A jármű kategóriája, például T, R (3):…

6.   

A jármű megengedett legnagyobb tömege: … kg

A jármű megengedett legnagyobb tömegének tengelyek közötti eloszlása: …

A vontatható pótkocsi megengedett legnagyobb tömege: … kg

A kapcsolási pontra nehezedő megengedett legnagyobb statikus tömeg:.… kg

A menetkész jármű legnagyobb tömege felépítménnyel együtt, beleértve a hűtőfolyadékot, a kenőanyagokat, a tüzelőanyagot, a szerszámokat és a pótkereket (ha van), járművezető nélkül:.… kg

7.   

Előírt jellemző értékek

D… kN. Dc… kN. S.… kg

Av … tonna.vmax… km/h...V … kN

8   

Utasítások a kapcsolószerkezet vagy -elem típusának a járműhöz való rögzítéséhez és a járműgyártó által melléklet fényképek vagy rajzok a szerelési pontokról: …

9.   

Akapcsolószerkezet vagy -elem rögzítéséhez szükséges különleges merevítő karok, lemezek vagy távtartó elemek felszerelésére vonatkozó információk:.…

10.   

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem kereskedelmi megnevezése vagy márkaneve és a jóváhagyás száma: …

11.   

A kapcsolószerkezet vagy -elem osztálya:.…

12.   

A jóváhagyási kérelem benyújtásának dátuma:…

13.   

A jóváhagyási vizsgálat elvégzéséért felelős műszaki szolgálat: …

14.   

A vizsgálati jegyzőkönyv dátuma:…

15.   

A vizsgálati jegyzőkönyv száma:…

16.   

A jóváhagyási jel helye:…

17.   

A jóváhagyás kiterjesztésének indokolása:…

18.   

Jóváhagyás megadása/kiterjesztése/elutasítása/visszavonása  (2):

19.   

Hely:…

20.   

Dátum:…

21.   

Aláírás:…

22.   

A típusjóváhagyó hatóságnál őrzött dokumentumok jegyzékét csatoltuk ehhez az értesítéshez; a jegyzéket a hatóság kérésre kiadhatja:…


(1)  A jóváhagyást megadó/kiterjesztő/elutasító/visszavonó ország egyedi azonosító száma (lásd ezen előírás jóváhagyásra vonatkozó rendelkezéseit).

(2)  A nem kívánt rész törlendő.

(3)  A járművek kialakításáról szóló összevont határozat (R.E.3.) (ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6. dokumentum) 2. szakaszának meghatározása szerint – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html


3. MELLÉKLET

Példa a jóváhagyási jel elrendezésére

Image 3

a = legalább 8 mm

A fenti jóváhagyási jelet viselő mechanikus kapcsolószerkezet, -elem, illetve jármű olyan szerkezet vagy alkotóelem, amelyet Hollandiában (E4) a 2405 számon hagytak jóvá, és amely megfelel a 00. módosítássorozattal módosított ezen előírás követelményeinek, és statikus vizsgálaton esett át (S).

Megjegyzés: A jóváhagyási számot és a kiegészítő jeleket a körhöz közel kell elhelyezni, az „E” betű fölött, alatt, illetve attól jobbra vagy balra. A jóváhagyási szám számjegyeinek az „E” betű ugyanazon oldalán kell lenniük, és ugyanabba az irányba kell nézniük. A jóváhagyási számban kerülni kell a római számok használatát, hogy ne legyen összetéveszthető más jelekkel.


4. MELLÉKLET

Példák a jellemző értékek feltüntetésének elrendezésére

1.   

Minden mechanikus kapcsolószerkezeten vagy -elemen fel kell tüntetni a szerkezet vagy az elem osztályát. Ezenkívül az ezen előírás 2.10. szakaszában meghatározott jellemző értékekkel kifejezett kapacitást is fel kell tüntetni.

1.1.   

A számok és betűk magassága nem lehet kisebb a jóváhagyási szám magasságánál, azaz a/3-nál, ahol „a” legalább 8 mm.

1.2.   

Az adott szerkezetre vagy alkotóelemre vonatkozó, feltüntetendő jellemző értékek megegyeznek az alábbi táblázatban láthatóakkal – lásd még ezen előírás 7.3. szakaszát:

1. táblázat

A kapcsolószerkezeten vagy -elemen feltüntetendő fontos jellemző értékek

A mechanikus kapcsolószerkezet vagy -elem leírása

Fontos jellemző értékek, amelyeket fel kell tüntetni

 

Osztály

D

Dc

S

V

vmax

T (*2)

80 mm átmérőjű vonógömb („a” osztály)

Kapcsolófej („b” osztály)

Vonókengyeles típusú kapcsolószerkezet („c” vagy „q” osztály)

Vonóhorog („g” osztály)

Traktorvonórudak („i” osztály)

Vontatókeretek („f” osztály)

Vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek (h osztály)

Vonószemek („d” vagy „r” osztály)

Vonórudak („e” osztály) (*1)

Példák

:

Az „a80 D130 Dc90 S2000” egy a80 osztályú, 80 mm átmérőjű szabványos vonógömböt jelöl, amelynek legnagyobb D értéke 130 kN, megengedett legnagyobb Dc értéke 90 kN, a megengedett legnagyobb statikus függőleges terhelés pedig 2 000 kg.


(*1)  A csuklós vonórudak Av értékét fel kell tüntetni a típustáblán, de az S vagy V értékét nem.

(*2)  Vontatható tömeg, amennyiben a 6. melléklet 3.3.3.2. szakasza (statikus vizsgálat) szerint vizsgálják (szükség esetén a fogalommeghatározásokban meg kell határozni)


5. MELLÉKLET

A T, R és S kategóriájú járművek mechanikus kapcsolószerkezeteire és -elemeire vonatkozó követelmények

1.   

80 mm átmérőjű vonógömb és tartólemez (a80 osztály)

1.1.   

A 80 mm átmérőjű vonógömbökre vonatkozó általános követelmények

1.1.1.   

Valamennyi 80 mm átmérőjű vonógömböt és tartólemezt úgy kell megtervezni, hogy a vonógömbök megfeleljenek a 6. melléklet 3.1. szakaszában előírt vizsgálatoknak, a tartólemezek pedig megfeleljenek a 6. melléklet 3.3.5. szakaszában előírt vizsgálatoknak.

1.1.2.   

Az „a” osztályú 80 mm átmérőjű vonógömbök külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük az 1. ábrának. A tartólemez helyzete a 2. ábrán látható.

1. ábra

„a” osztályú vonógömb (minden méret mm-ben)

Image 4

2. ábra

A tartólemez méretei (minden méret mm-ben)

Image 5

1.1.3.   

A 80 mm átmérőjű vonógömböknek legalább a következő szögekben képesnek kell lenniük csuklós mozgást végezni, mely szögeket azonban nem azonban egyidejűleg elérniük:

3. ábra

Elfordulási szögek

Image 6

2.   

80 mm átmérőjű kapcsolófej (b80 osztály)

2.1.   

A 80 mm átmérőjű kapcsolófejre vonatkozó általános követelmények

2.1.1.   

Minden 80 mm átmérőjű kapcsolófejet úgy kell megtervezni, hogy megfeleljen a 6. melléklet 3.2. szakaszában megadott vizsgálatokon.

2.1.2.   

A „b” osztályú 80 mm átmérőjű kapcsolófejek külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük a 4. ábrának.

4. ábra

A „b” osztályú 80 mm átmérőjű kapcsolófej méretei (minden méret mm-ben)

Image 7

3.   

Vonókengyeles típusú vonórúdkapcsoló (c40 osztály)

3.1.   

A vonókengyeles típusú vonórúdkapcsolóra vonatkozó általános követelmények

3.1.1.   

Valamennyi vonókengyeles típusú vonórúdkapcsolót úgy kell megtervezni, hogy megfeleljen a 6. melléklet 3.3.1. szakaszában előírt vizsgálatoknak, a reteszelőberendezések pedig megfeleljenek a 6. melléklet 3.3.1.3. szakaszában előírt vizsgálatoknak.

3.1.2.   

A „c” osztályú vonókengyeles típusú vonórúdkapcsolók külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük az 5., a 6. és a 7. ábrának. Minden osztály esetében a befogópofa legnagyobb magasságának állandónak kell lennie a befogópofa szélességének legalább felén.

3.1.3.   

Követelmények:

Automatikus kapcsolószerkezetek esetében csatlakozás után a zárt és reteszelt helyzetet kívülről egyértelműen és szembetűnő módon jelezni kell legalább egy kijelzővel.

3.1.4   

A vonókengyeles típusú vonórúdkapcsolóknak a következő szögekben kell képesnek lenniük csuklós mozgást végezni (lásd még az 5. és a 6. ábrát).

a)

Függőleges tengely: ± 70 ° min.

b)

Keresztirányú tengely: ± 20 ° min.

c)

Hossztengely: ± 20 ° min.

3.1.5   

A befogópofának legalább 90°-os szögben lehetővé kell tennie a vonógyűrűk axiális elfordulását a kapcsolószerkezet hosszanti tengelye körül jobbra vagy balra, 30–150 Nm közötti, rögzített fékezési nyomatékkal.

5. ábra

Automatikus kapcsolószerkezet kidomborodó csappal (balra) és automatikus vonószerkezet hengeres csappal (jobbra) (minden méret mm-ben)

Image 8

6. ábra

Nem automatikus vonószerkezet hengeres csappal (minden méret mm-ben)

Image 9

4.   

Vonószemek („d40-1” és „d40-2” osztály)

4.1.   

„d40-1” vonószemek

4.1.1   

A „d40-1” osztályú vonószemekre vonatkozó általános követelmények

A „d40-1” osztályú vonószemeket úgy kell megtervezni, hogy megfeleljenek a 6. melléklet 3.4. szakaszában megadott vizsgálatoknak. A „d40-1” vonószemek foglalattal vagy anélkül is felszerelhetők.

A vonószemek külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük a 7. ábrának.

7. ábra

A szabványos „d40-1” vonószemek fő méretei (minden méret mm-ben)

Image 10

4.2.   

„d40-2” vonószemek

4.2.1.   

A „d40-2” osztályú vonószemekre vonatkozó általános követelmények

A „d40-2” osztályú vonószemeket úgy kell megtervezni, hogy megfeleljenek a 6. mellékletben megadott vizsgálatoknak.

A vonószemek külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük a 8. ábrának.

8. ábra

A szabványos d40-2 kapcsológyűrű fő méretei

Méretek milliméterben

Image 11

4.3.   

Toroid gyűrűs vonószem („d50-1” és „d50-2” osztály)

4.3.1.   

Általános követelmények

A „d50” osztályú vonószemeket úgy kell megtervezni, hogy megfeleljenek a 6. mellékletben megadott vizsgálatoknak.

A „d50” osztályú vonószemek külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük a 9. ábrának.

9. ábra

A „d50” osztályú toroid gyűrűs vonószemek fő méretei (minden méret mm-ben)

Image 12

4.3.2.   

Ezenkívül a „d50-1” osztályú toroid gyűrűs vonószemek méreteinek meg kell, hogy egyezzenek a 10. ábra szerinti méretekkel, a „d50-2” osztályú toroid gyűrűs vonószemek méreteinek pedig meg kell, hogy egyezzenek a 11. ábra szerinti méretekkel.

10. ábra

A „d50-1” osztályú toroid gyűrűs vonószemek méretei (minden méret mm-ben)

Image 13

11. ábra

A „d50-2” osztályú toroid gyűrűs vonószemek méretei (minden méret mm-ben)

Image 14

a

Alternatív külső körvonal: max. 22,5 külső sugár és min. 15 alsó és felső kerekített sugár, vagy min. 15 alsó és felső kerekített sugár a sima külső felületig

b

Belső körvonal.

5.   

Vonórudak („e” osztály)

5.1.   

Az „e” osztályú vonórudaknak meg kell felelniük a 6. melléklet 3.7. szakaszában meghatározott vizsgálatokon.

5.2.   

A vontatójárműhöz való kapcsolódás biztosítására a vonórudakat fel lehet szerelni vagy kapcsolófejekkel, vagy „b”, „d” vagy „s” osztályú vonószemekkel. A kapcsolófejeket és vonószemeket csavarozással, csavaranyával vagy hegesztéssel lehet rögzíteni.

5.3.   

Csuklós vonórudak magasságállító berendezései

5.3.1.   

A csuklós vonórudakat fel kell szerelni a vonórudat a kapcsolószerkezet vagy befogópofa magasságához állító berendezésekkel. Ezeket a berendezéseket úgy kell kialakítani, hogy a vonórudat egy személy szerszámok vagy egyéb segédeszközök nélkül be tudja állítani.

5.3.2.   

A magasságállító berendezéseknek a vonószemet vagy a 80 mm átmérőjű vonógömböt a felszín feletti vízszintes síkról legalább 300 mm-re felfelé és lefelé kell tudniuk állítani. E tartományon belül lehetségesnek kell lennie a vonórúd fokozatmentes vagy (a kapcsológyűrűnél vagy a kapcsolófejnél mérve) legfeljebb 50 mm-es fokozatokban történő beállítása.

5.3.3.   

A magasságállító berendezések nem zavarhatják a vonórúd könnyű mozgását csatlakoztatás után.

5.3.4.   

A magasságállító berendezések nem zavarhatják semmiféle tehetetlenségi, ráfutó típusú fék működését.

5.4.   

A tehetetlenségi, ráfutó típusú fékkel kombinált vonórudak esetében a vonószem középpontja és a vonószem szabad szárának vége közötti távolságnak a fék működtetési helyzetében legalább 200 mm-nek kell lennie. Ha a vonószem szára teljesen be van nyomva, a távolság nem lehet 150 mm-nél kevesebb.

5.5.   

A merev vonórudas pótkocsikon alkalmazandó vonórudaknak oldalirányú erőkkel szemben legalább a függőleges erőkkel szembeni ellenálló nyomaték felével kell rendelkezniük.

6.   

Vontatókeretek és szerelősínek („f” osztály)

12. ábra

Példa az „f” osztályú vontatókeretre

Image 15

6.1.   

Az „f” osztályú vontatókereteknek meg kell felelniük a 6. melléklet 3.6. szakaszában meghatározott vizsgálatokon.

6.2.   

Ha a vontatókereteket meghatározott járműtípusokra kívánják felszerelni, a rögzítési pontoknak és a kapcsolószerkezetnek meg kell felelniük a jármű vagy a sebességváltó gyártója rendelkezéseinek.

6.3.   

A vontatókereteket tervezhetik gyorsan állítható magasságú keretként, állítható csapmagasságú keretként vagy magasságállítás nélküli keretként. A leggyakrabban alkalmazott típus a gyorsan állítható magasságú csúszószerkezetekhez tervezett gyorsan állítható magasságú keret, az úgynevezett létrakeret, amely a 12. ábrán látható.

7.   

Vonóhorgok és tartólemezek („g” osztály)

7.1.   

A vonóhorgokra vonatkozó általános követelmények

Valamennyi „g” osztályú vonóhorgot és tartólemezt úgy kell megtervezni, hogy a vonóhorgok megfeleljenek a 6. mellékletben előírt vizsgálatoknak, a tartólemezek pedig megfeleljenek a 6. mellékletben előírt vizsgálatoknak.

A „g” osztályú vonóhorgok külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük a 13. ábrának. A tartólemez helyzete a 14. ábrán látható.

A vonóhorognak lehetővé kell tennie az 1.1.3. szakasz szerinti szögekben való elfordulást.

13. ábra

A vonóhorog fő méretei (minden méret mm-ben)

Image 16

14. ábra

A tartólemez helyzete (minden méret mm-ben)

Image 17

8.   

Vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek és tartólemezek („h” osztály)

8.1.   

A vonócsapos típusú kapcsolószerkezetekre vonatkozó általános követelmények

Valamennyi „h” osztályú vonócsapos típusú kapcsolószerkezetet és tartólemezt úgy kell megtervezni, hogy a vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek megfeleljenek a 6. mellékletben előírt vizsgálatoknak, a tartólemezek pedig megfeleljenek a 6. mellékletben előírt vizsgálatoknak.

A „h” osztályú vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek külső alakjának és külméreteinek meg kell felelniük a 15. ábrának. A tartólemez helyzete a 16. ábrán látható.

A vonócsapos típusú kapcsolószerkezetnek lehetővé kell tennie az 1.1.3. szakasz szerinti szögekben való elfordulást.

15. ábra

A vonócsapos típusú kapcsolószerkezet fő méretei (minden méret mm-ben)

Image 18

16. ábra

A tartólemez helyzete (minden méret mm-ben)

Image 19

9.   

A hossztengely körüli elfordulást gátló traktor-vonórúdkapcsolók („i” osztály)

9.1.   

A traktorok vonórúdkapcsolóinak a következő szögekben kell képesnek lenniük csuklós mozgást végezni (lásd még a 17. ábrát).

a)

Függőleges tengely: min. ± 90 °

b)

Keresztirányú tengely: min. ± 20 ° (± 15° a 4. és az 5. kategória esetében)

c)

Hossztengely: min. ± 20 ° (± 15° a 4. és az 5. kategória esetében)

Az elfordulási szögeknek nem kell egyidejűleg elérhetőeknek lenniük.

9.2.   

A kapcsolóegységet a 6. melléklet 3.3.3. szakasza szerint kell vizsgálni.

9.3.   

A vonórúdkapcsoló elfordulásgátló vonókengyelét el kell látni egy olyan eszközzel, amely megakadályozza a véletlen lekapcsolódást.

9.4.   

Az „i” osztályú vonórúdnak és vonókengyelnek meg kell felelnie a 17. ábrának és a 2. táblázatnak.

17. ábra

A traktor vonórúdjának és vonókengyelének méretei („i” osztály) (minden méret mm-ben)

Image 20

2. táblázat

A traktor vonórúdjának és vonókengyelének méretei

Méretek milliméterben

Méret

A vonórúd kategóriája

0

1

2

3

4

5

A vonórúd A (1) szélessége

max.

60

67

90

100

130

160

A vonórúd B vastagsága

max.

20

36

52

57

64

80

A csap nyílásának C átmérője

+1,00/–0,25

20

33

33

41

52,5

72,5

A csap C1 átmérője

+1,00/–1,50

18,5

31

31

39

51

71

F

max.

30

45

45

55

70

80

G (2)

min.

140

210

210

210

210

210

H magasság

min.

50

70

70

90

90

100

J torokmélység

min.

50

70

80

80

90

110

A vonórúd és a kengyel R (3) végponti sugara

max.

30

45

50

60

80

80

W (3)

min.

20  °

20  °

20  °

20  °

15  °

15  °

10.   

A pótkocsi vonórúdjára felszerelt vonószemek, amelyek lehetővé teszik a traktor vonórúdjához („j” osztály) való csatlakozást.

10.1.   

A kapcsolóegységet a 6. melléklet 3.3.3. szakasza szerint kell vizsgálni.

10.2.   

A „j” osztályú vonószemeknek meg kell felelniük a 18. ábrának és a 3. táblázatnak.

18. ábra

A munkagépek kapcsológyűrűje („j” osztály)

Image 21

3. táblázat

A kapcsológyűrűre vonatkozó előírások („j” osztály)

Méret

A vonórúd kategóriája

0

1

2

3

4

5

E (4) nyílás

min.

23

38

38

47

56

78

F vastagság

max.

30

36

38

46

50

60

G távolság

max.

40

55

55

75

85

100

H távolság

min.

35

40

50

50

65

80

J szélesség

max.

85

107

115

140

160

190

M sugár

 

A traktor és a munkagép közötti megfelelő csuklós kapcsolat biztosításához szükséges Mmax = F/2

A csap átmérője

min.

A 2 . táblázat szerint

11.   

A hossztengely körüli elfordulást gátló, vonókengyeles típusú vonórúdkapcsoló („q” osztály)

11.1.   

A kapcsolóegység alakjának lehetővé kell tennie, hogy az elforduló kapcsológyűrű legalább a következő szögekben képes legyen elfordulni:

 

± 60° a vízszintes síkban (oldalirányú kitérés)

 

± 20° a függőleges síkban (emelkedés)

 

± 20° a hossztengely körül (elfordulás)

Az elfordulásgátló vonókengyelt el kell látni egy olyan eszközzel, amely megakadályozza a véletlen lekapcsolódást.

11.2.   

A kapcsolóegységet a 6. melléklet 3.3.3. szakasza szerint kell vizsgálni.

11.3.   

A „q” osztályú vonókengyeles típusú vonórúdkapcsolónak meg kell felelnie a 19. ábrának és a 4. táblázatnak.

19. ábra

Vonókengyeles típusú vonórúdkapcsoló („q” osztály)

Image 22

4. táblázat

Pótkocsik és munkagépek vonókengyeleinek alakja és mérete („q” osztály)

Alak

Méret (mm)

D

±0,5

a

min.

b

min.

w

18

50

40

x

28

70

55

y

43

100

80

z

50

110

95

12.   

A vonókengyeles típusú csatlakozást lehetővé tevő, hossztengely körül elforduló vonószemek („r” osztály).

12.1.   

A kapcsolóegységet a 6. melléklet 3.3.3. szakasza szerint kell vizsgálni.

12.2.   

Az r osztályú vonószemeknek meg kell felelniük a 20. ábrának és az 5. táblázatnak.

20. ábra

A kapcsológyűrű méreteinek meg kell felelniük a megadottaknak („r” osztály)

Image 23

5. táblázat

Alakok és méretek („r” osztály)

Alak

Kapcsológyűrű (mm)

A hengeres szem kialakítása

A kerek szem kialakítása

d

b

c

e

i

h

d 1

t

d

b

c

e

i

t

h

±0,5

min.

min.

max.

max.

±1

±3

min.

±0,5

min.

min.

max.

max.

min.

±1

W

28

50

80

30

30

20

70

44

22

40

80

30

30

44

20

X

45

70

100

60

40

32

105

63

35

50

100

60

40

63

30

Y

62

90

120

55

40

132

73

50

55

140

55

73

35

Z

73

100

140

75

60

42

157

78

68

60

160

75

60

78

42

13.   

Kapcsolószerkezetek („s” osztály)

Az „s” és „p” osztályú kapcsolószerkezetek esetében az 5. és a 6. mellékletben szereplő, a leginkább megegyező szabványos vagy nem szabványos szerkezetre vagy elemre vonatkozó követelményeket kell alkalmazni.

14.   

Vontató járművek vagy önjáró gépek és vontatott járművek mechanikus kapcsolószerkezeteinek megfelelő párosítása

A vontató járművek, önjáró gépek és vontatott járművek mechanikus kapcsolószerkezeteit a 6. táblázatnak megfelelően kell párosítani.

6. táblázat

Vontató járművek vagy önjáró gépek és vontatott járművek mechanikus kapcsolószerkezeteinek megfelelő párosítása

Kapcsolószerkezet a vontató járművön

Kapcsolószerkezet a vontatott járművön

a80 osztály

b80 osztály

c40 osztály

d40-1, d40-2 osztály

g osztály

d50-1, d50-2 osztály

h osztály

d50-2 osztály

i osztály

j osztály

q osztály

r osztály

15.   

Távirányítású és/vagy automatikus kapcsolószerkezet

Ha a kapcsolószerkezet távirányítású vagy automatikus, mindig kell lennie a kezelő által látható távjelzőnek, amely jelzi a csatlakoztatás megtörténtét és a reteszelőberendezések zárását.

A távjelzőt a jármű vezetőfülkéjében kell elhelyezni, ha a csatlakoztatás a vezetőfülke elhagyása nélkül történik.


(1)  A vonórúdcsap fogantyúja, a vonókengyel tartószerkezetei túlnyúlhatnak az „A” szélességén, de nem zavarhatják a munkagép 10. szakaszban meghatározott elfordulási szögeit.

(2)   „G” az a távolság, amelyen belül az előírt „A” és „B” méreteket fenn kell tartani.

(3)  A 17. ábrán látható profil a vonórudat és a vonókengyelt magában foglaló test maximális méretét mutatja. Az „R” sugár és a „W” szög eltérhet a megadott értékektől, amennyiben a szerkezeteket magában foglaló test nem lépi át a maximális méretet.

(4)  Speciális célok esetében az „E” nyílás lehet hosszúkás.


6. MELLÉKLET

A T, R és S kategóriájú járművek mechanikus kapcsolószerkezeteinek és -elemeinek vizsgálata

1.   Általános vizsgálati követelmények

1.1.

A kapcsolószerkezetek mintáinak mind szilárdságát, mind működését vizsgálni kell. A kapcsolószerkezetek szilárdságát dinamikus vizsgálattal kell ellenőrizni. A mechanikus kapcsolószerkezet szilárdságát próbapadon, váltakozó terheléssel kell megállapítani. Ha a mechanikus kapcsolószerkezet kialakítása következtében (pl. túl nagy illesztési játék, vonóhorog) nem lehetséges a vizsgálat váltakozó vizsgálóterheléssel történő elvégzése, úgy a vizsgálati terhelés növekvő módon is alkalmazható, a húzás vagy a nyomás irányában, attól függően, hogy melyik a nagyobb. Bizonyos esetekben további statikus vizsgálatokra lehet szükség. A dinamikus vizsgálat helyett a 40 km/h-t meg nem haladó legnagyobb tervezési sebességű mezőgazdasági járművekre tervezett „i”, „q” és „r” osztályú mechanikus kapcsolószerkezetek is vizsgálhatók e melléklet 3.3.3.2. pontja szerint (statikus vizsgálat). A 60 km/h-t meghaladó legnagyobb tervezési sebességű mezőgazdasági járművekre tervezett valamennyi osztályú mechanikus kapcsolószerkezetet a 01. módosítássorozattal módosított 55. számú ENSZ-előírás 6. melléklete szerint kell vizsgálni. Ezenkívül a típusjóváhagyó hatóság vagy műszaki szolgálat eltekinthet a dinamikus vagy statikus vizsgálattól, amennyiben az alkatrész egyszerű kialakítása lehetővé teszi az elméleti ellenőrzést a „d”, „e”, „f”, „i”, „j” osztályú kapcsolószerkezetek és az ezekhez hasonló „s” osztályú kapcsolószerkezetek esetében. A legrosszabb esetre vonatkozó feltételek meghatározása elméleti ellenőrzések útján is történhet. Az elméleti ellenőrzéseknek minden esetben ugyanolyan minőségű eredményt kell biztosítaniuk, mint a dinamikus vagy statikus vizsgálatnak. Kétség esetén a fizikai vizsgálat eredménye az irányadó.

1.2.

A dinamikus vizsgálatot az anyagnak megfelelő számú terhelési ciklusokkal, hozzávetőlegesen szinuszos (váltakozó, illetve pulzáló) terheléssel kell elvégezni. A kapcsolószerkezet működését befolyásoló repedések vagy törések nem megengedettek.

1.3.

Az előírt statikus vizsgálatok során csak enyhe maradó alakváltozás keletkezhet. Egyéb rendelkezés hiányában a lekapcsolást követő maradó (képlékeny) alakváltozás nem lehet a vizsgálat során mért legnagyobb alakváltozás 10 százalékánál nagyobb.

1.4.

A dinamikus vizsgálatok során a feltételezett terhelések a jármű hossztengelyén ható vízszintes erőkomponensen és a függőleges erőkomponensen alapulnak. A jármű hossztengelyére keresztben ható vízszintes erőkomponenseket és nyomatékokat nem kell figyelembe venni, feltéve, hogy azok csekély jelentőségűek.

Ha a kapcsolószerkezet kialakítása vagy a járműhöz való csatlakoztatása, illetve a kiegészítő rendszerek (pl. berendezésmeghajtók, erőkompenzátorok, kényszerkormányzó rendszerek stb.) felszerelése további erőket vagy nyomatékokat idéz elő, ezeket figyelembe kell venni a jóváhagyási eljárás során. A típusjóváhagyó hatóság vagy a műszaki szolgálat további vizsgálatokat is előírhat.

A jármű hossztengelyén ható vízszintes erőkomponenst egy elméletileg meghatározott referenciaerő, a D vagy Dc érték képviseli. A függőleges erőkomponenst adott esetben a csatlakozás pontjában kifejtett S statikus függőleges támasztóterhelés alkotja, valamint a V feltételezett függőleges erőkomponens.

1.5.

Az ezen előírás 2.11. szakaszában meghatározott, a vizsgálatok alapjául szolgáló D, Dc, S, Av és vmax jellemző értékeknek a gyártó által a típusjóváhagyási kérelemben megadott adatokkal kell megegyezniük – lásd az 1. és 2. mellékletben megadott értesítéseket.

1.6.

Minden, rugóerővel helyén tartott, kényszerkapcsolatot kialakítóreteszelőberendezésnek zárt helyzetben kell maradnia, ha olyan erő hat rá a legkedvezőtlenebb irányból, amely a reteszelőmechanizmus tömege háromszorosának felel meg.

1.7.

Feltételezett terhelések

Dinamikus pulzáló tartóssági vizsgálat az eredő vizsgálati erővel:

Formula
(kN)

Formula

a húzófeszültség vagy pulzáló nyomóerők tartományán belül (a kettő közül a nagyobbik)

ahol:

Vízszintes terhelés (kN):

Fh = 1.0 · Dc

Fh = 1.0 · D teljes pótkocsik esetében

Függőleges terhelés (kN)

Fs = g · S + 0.3 · V

2.   Vizsgálati eljárások

2.1.

A dinamikus és a statikus vizsgálatokhoz a mintát megfelelő próbapadra kell helyezni erőkifejtő berendezéssel, hogy arra a meghatározott vizsgálati erőtől eltekintve más további erők vagy nyomatékok ne hassanak. Váltakozó vizsgálatok esetében az erőkifejtés iránya ± 1°-nál többel nem térhet el a meghatározott iránytól. Pulzáló és statikus vizsgálatok esetében a szöget a legnagyobb vizsgálati erőre kell beállítani. Ehhez általában két csuklós csatlakozásra van szükség: egyre az erőkifejtés (például a csatlakozás) pontjánál, egyre pedig ettől megadott távolságra.

2.2.

A vizsgálati frekvencia nem haladhatja meg a 35 Hz-et. A kiválasztott frekvenciát jól el kell különíteni a vizsgálati berendezés rezonanciafrekvenciájától, ezen belül a vizsgált berendezés rezonanciájától. A két erőkomponens frekvenciája aszinkron vizsgálatnál kb. 1 százalék és legfeljebb 3 százalék közötti eltérést mutathat. Acélból készült kapcsolószerkezetek esetében a terhelési ciklusok száma 2 × 106. Nem acélból készült berendezések esetében nagyobb ciklusszámra lehet szükség. A vizsgálat során jelentkező esetleges repedések meghatározásához a repedésvizsgálat festékbehatolásos módszerét vagy ezzel egyenértékű módszert kell alkalmazni.

2.3.

A pulzáló vizsgálatok alkalmával a vizsgálati erő a legnagyobb és a legkisebb vizsgálati erő között váltakozik, amely utóbbi a konkrét vizsgálati eljárásban meghatározottak hiányában nem lehet nagyobb, mint a legnagyobb vizsgálati erő 5 %-a.

2.4.

A statikus vizsgálatoknál a vizsgálati erőt egyenletesen és gyorsan kell kifejteni, és legalább 60 másodpercig fenn kell tartani.

2.5.

A vizsgált kapcsolószerkezetet vagy -elemet a lehető legszilárdabban kell felszerelni a vizsgálati próbapadra, abban a helyzetben, amelyben a járműveken ténylegesen használják őket. A reteszelőberendezéseknek meg kell felelniük a gyártó vagy kérelmező által meghatározottaknak, továbbá azonosaknak kell lenniük, vagy azonos mechanikus jellemzőkkel kell rendelkezniük a kapcsolószerkezet vagy -elem járműhöz erősítésére használtakkal.

2.6.

A kapcsolószerkezeteket vagy -elemeket az úton használt formában kell vizsgálni. A gyártó döntése szerint azonban a műszaki szolgálattal egyeztetve a rugalmas alkatrészeket rögzíteni lehet, ha ez a vizsgálati eljáráshoz szükséges, és nem befolyásolja irreálisan a vizsgálat eredményét.

A felgyorsított vizsgálati eljárások során túlmelegedő rugalmas alkatrészeket a vizsgálat során ki lehet cserélni. A vizsgálati terhelést különleges, holtjáték nélküli berendezésekkel lehet kifejteni.

3.   Különleges vizsgálati követelmények

3.1.

80 mm átmérőjű vonógömb (a osztály)

3.1.1.

Az alapvizsgálat eredő vizsgálati erővel végzett dinamikus pulzáló tartóssági vizsgálat. Alternatív megoldásként két részből álló szinkron dinamikus tartóssági vizsgálat is végezhető. A vizsgálati minta a vonógömbből és a szerkezet járműhöz való rögzítésére szolgáló szerelvényekből áll. A vonógömböt szilárdan fel kell szerelni váltakozó vagy pulzáló erő kifejtésére képes vizsgálati próbapadra abban az elhelyezésben, ahogyan azt használni kell.

3.1.2.

Az erő kifejtésére alkalmas 80 mm átmérőjű kapcsolófejet kell használni. A mintát fel kell szerelni a próbapadra a kapcsolóelemekkel, amelyekre a jóváhagyást kérik, és úgy kell elrendezni, hogy relatív helyzete megfeleljen a rendeltetésszerű használatnak. A mintára a vizsgálati erőn kívül semmilyen további erő vagy nyomaték nem hathat. A vizsgálati erőt a kapcsolási ponton a vízszintes és függőleges feltételezett terhelésekből eredő szögben áthaladó hatásvonal mentén kell kifejteni.

3.1.3.

Feltételezett terhelések

E melléklet 1.7. szakasza szerint.

3.2.

80 mm átmérőjű kapcsolófej (b osztály)

3.2.1.

Az alapvető vizsgálat egy dinamikus tartóssági vizsgálat, amelynek során váltakozó vagy pulzáló erőt fejtenek ki. Alternatív megoldásként két részből álló szinkron dinamikus tartóssági vizsgálat is végezhető.

3.2.2.

A dinamikus vizsgálatot egy külön egység és egy arra felszerelt, azzal egyenértékű vagy nagyobb szilárdságú, 80 mm átmérőjű kapcsolófej használatával kell elvégezni.

A mintát fel kell szerelni a próbapadra a kapcsolóelemekkel, amelyekre a jóváhagyást kérik, és úgy kell elrendezni, hogy relatív helyzete megfeleljen a rendeltetésszerű használatnak.

A mintára a vizsgálati erőn kívül semmilyen további erő vagy nyomaték nem hathat.

A vizsgálati erőt a kapcsolási ponton a vízszintes és függőleges feltételezett terhelésekből eredő szögben áthaladó hatásvonal mentén kell kifejteni.

3.2.3.

Feltételezett terhelések

A melléklet 1.7. szakasza szerint.

3.3.

Vonórúdkapcsolók

3.3.1.

Vonókengyeles típusú csatlakozók („c” osztály)

A vizsgálati mintán dinamikus tartóssági vizsgálatot kell végezni. A kapcsolószerkezetet fel kell szerelni az összes rögzítéssel, amelyre a járműre történő rögzítéshez szükség van.

3.3.1.1.

Merev vonórudas pótkocsik esetében

Dinamikus pulzáló tartóssági vizsgálat az eredő pulzáló húzófeszültségek tartományán belül (hátrafelé és lefelé irányuló húzóerő)

E melléklet 1.7. szakasza szerint.

3.3.1.2.

Vonókengyeles típusú csatlakozók pótkocsikon

A D értéket figyelembe vevő feltételezett terheléseket

Formula

kell használni.

Az R1 és R2 értékét a gyártó adja meg (R2 · R1). Dinamikus tartóssági vizsgálatok e melléklet 3.3.1.1. szakasza szerint.

3.3.1.3.

A vonócsap reteszelőberendezésének statikus vizsgálata

A nem hengeres csapokkal ellátott vonókengyeles típusú csatlakozók esetében a zárat és minden reteszelőberendezést meg kell vizsgálni egy, a kinyílás irányába ható 0,25 D értékű statikus erővel.

Hengeres vonócsapok esetében 0,1 D vizsgálati erő is elég.

Ezt az erőt egyenletesen és gyorsan a fenti értékre kell emelni, és 10 másodpercig fenn kell tartani.

A vizsgálat nem eredményezheti a zár kinyílását, és nem okozhat károsodást.

3.3.2.

Vonóhorgok („g” osztály)

Az e melléklet 3.3.1. szakaszában leírtak szerint.

3.3.3.

Traktorvonórudak („i” osztály)

3.3.3.1.

Vagy a 3.3.1. szakaszban leírtak szerint, vagy statikus vizsgálattal a 3.3.3.2. szakaszban leírt dinamikus vizsgálat helyett, ha a vonórudat legfeljebb 40 km/h legnagyobb tervezési sebességű mezőgazdasági járművekre kívánják felszerelni.

3.3.3.2.

Statikus vizsgálati módszer

3.3.3.2.1.

Vizsgálati előírások

3.3.3.2.1.1.

Általános rendelkezések

A mechanikus kapcsolószerkezeten a szerkezeti jellemzők ellenőrzése után statikus vizsgálatokat kell végezni a 3.3.3.2.1.2, 3.3.3.2.1.3 és 3.3.3.2.1.4. szakasz követelményeivel összhangban.

3.3.3.2.1.2.

A vizsgálat előkészítése

A vizsgálatokat egy különleges berendezésen kell elvégezni, miközben a mechanikus kapcsolószerkezetet, valamint azt a traktor felépítményéhez kapcsoló szerkezetet egy merev szerkezetre kell felszerelni, ugyanazon alkotóelemek használatával, amelyekkel a vontatószerkezetet a traktorra szokták felszerelni.

3.3.3.2.1.3.

Vizsgálati műszerek

A terhelések és mozgások mérésére és rögzítésére használt műszereknek az alábbi pontosságúaknak kell lenniük:

a)

alkalmazott terhelések ±50 daN,

b)

mozgások ±0,01 mm.

3.3.3.2.1.4.

Vizsgálati eljárás

3.3.3.2.1.4.1.

A kapcsolószerkezetet először előhúzási terhelésnek kell alávetni, amely nem haladja meg a 3.3.3.2.1.4.2. pontban meghatározott húzó vizsgálóterhelés 15 %-át.

A 3.3.3.2.1.4.1. szakaszban leírt műveletet legalább kétszer meg kell ismételni, nulla terhelésről kiindulva, amelyet azután fokozatosan kell növelni a 3.3.3.2.1.4.1. szakaszban előírt terhelés eléréséig, majd 500 daN-ra kell csökkenteni; e terhelést legalább 60 másodpercen keresztül fenn kell tartani.

3.3.3.2.1.4.2.

A terhelés/alakváltozás görbe húzás közbeni megrajzolását, illetve e görbe – egy, a húzóberendezéshez csatolt nyomtató által biztosított – grafikus ábrázolását lehetővé tevő adatok mérésének kizárólag az alkalmazott, növekvő terhelésen kell alapulnia, mely terhelés 500 daN-ról indul, és a kapcsolószerkezet referencia-középpontjára lesz kifejtve.

A műszakilag megengedett vontatható tömeg 1,5-szeresének megfelelő húzó vizsgálóterhelés eléréséig vagy ezen értéknél nem léphetnek fel törések; emellett ellenőrizni kell, hogy a terhelés/alakváltozás görbe szabályosan, szokatlan csúcsoktól és visszaesésektől mentesen alakul-e az 500 daN és a legnagyobb húzóterhelés 1/3-ának megfelelő terhelés közötti tartományban.

A vizsgálóterhelésnek az 500 daN értékre való visszaállítása után a terhelés/alakváltozás görbén fel kell tüntetni az e terheléshez viszonyított maradó alakváltozást.

A feljegyzett maradó alakváltozás értéke nem lehet nagyobb a fellépő legnagyobb rugalmas alakváltozás 25 %-ánál.

3.3.3.2.1.5.

A 3.3.3.2.1.4.2. szakaszban leírt vizsgálat előtt el kell végezni egy másik vizsgálatot is, amelynek során a gyártó által ajánlott (daN-ban kifejezett, g · S/10-nek megfelelő) legnagyobb megengedett függőleges erő háromszorosának megfelelő terhelést kell a kapcsolószerkezet referencia-középpontjára kifejteni, 500 daN kiindulási terheléssel kezdve, és azt fokozatosan növelve.

A vizsgálat során a kapcsolószerkezet alakváltozása nem lehet nagyobb, mint a fellépő legnagyobb rugalmas alakváltozás 10 %-a.

Ennek ellenőrzését a (daN-ban kifejezett, g · S/10-nek megfelelő) függőleges erő megszüntetése és az 500 daN kiindulási terhelés visszaállítása után kell elvégezni.

3.3.4

Vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek („h” osztály)

Az e melléklet 3.3.1. szakaszában leírtak szerint.

3.3.5.

A hossztengely körüli elfordulást gátló, vonókengyeles típusú vonórúdkapcsoló („q” osztály)

Az e melléklet 3.3.3. szakaszában leírtak szerint.

3.3.6.

Tartólemezek (valamennyi „a”, „g” és „h” osztályú vonórúdkapcsoló esetében, ha vannak ilyenek)

Vonógömbös, vonóhorgos kapcsolószerkezetek és vonócsapos típusú kapcsolószerkezetek és ezekkel egyenértékű eszközök esetében a tartólemezt Fs stat = 0,6· D (függőlegesen felfelé irányuló) statikus erővel kell vizsgálni. A kapcsolószerkezet működését befolyásoló repedések vagy törések nem megengedettek.

3.4.

Vonószemek („d” osztály)

3.4.1.

A vonókengyeles típusú csatlakozáshoz való („d40-1” és „d40-2” osztályú) vontatórúdszemek esetében ugyanolyan dinamikus vizsgálatokat és egyenértékű feltételezett terheléseket kell alkalmazni (lásd a 3.3.1. szakaszt).

A kizárólag teljes pótkocsikon használt vontatórúdszemek esetében vízszintes feltételezett terheléseken alapuló vizsgálatot kell végezni.

A vizsgálatot váltakozó vagy pulzáló erő alkalmazásával is el lehet végezni a 3.3.1. szakaszban meghatározottak szerint.

3.4.2.

A vonóhorgokhoz, traktorvonórudakhoz vagy vonócsapos típusú kapcsolószerkezetekhez használt vonószemeket („d50” osztály) ugyanúgy kell vizsgálni, mint a vonókengyeles típusú csatlakozáshoz való vonórúdszemeket.

3.5.

Vonószemek („r” osztály)

Az e melléklet 3.3.3. szakaszában leírtak szerint.

3.6.

Vontatókeretek („f” osztály)

3.6.1.

A vontatókeretekre a vizsgálat során ugyanolyan erőket kell kifejteni, mint a kapcsolószerkezetre. A vizsgálati terhelést olyan vízszintes és függőleges távolságban kell kifejteni, amely megfelel azon kapcsolószerkezet helyzetének, amely a legkritikusabb igénybevételt fejti ki a vontatókeretre.

3.6.2.

A vizsgálat előkészítése

A vizsgálatokat a 3.3.3.2.1.2. szakasz szerint kell elvégezni.

3.6.3.

Vizsgálati műszerek

A terhelések és a mozgások mérésére és rögzítésére használt műszereknek meg kell felelniük a 3.3.3.2.1.3. szakasz előírásainak.

3.6.4.

A vontatókeretek összehasonlítása

A kötelező vizsgálatok helyett a vontatókereteket a számítások összehasonlításával is lehet értékelni. Az összehasonlított keretnek a fő tervezési jellemzők tekintetében hasonlónak kell lennie egy már vizsgált kerethez.

3.7.

Vonórudak („e” osztály)

3.7.1.

A vonórudakat a vonórúdkapcsolókkal (lásd a 3.3.1. szakaszt) megegyező módon kell tesztelni. A típusjóváhagyó hatóság vagy műszaki szolgálat eltekinthet a tartóssági vizsgálattól, amennyiben az alkotóelem egyszerű kialakítása lehetővé teszi a szilárdság elméleti ellenőrzését.

Az elméleti ellenőrzéshez szükséges tervezési erőket a következőképpen kell kiszámítani:

Formula

ahol:

V a 3.3.1.1. szakaszban megadott erőamplitúdó.

Fsc a számított függőleges terhelés.

A megengedett feszültségnek az ISO 7641/1:1983 szabvány 5.3. szakaszában foglaltaknak kell megfelelnie.

Hegesztés esetében a megengedett feszültség nem haladhatja meg a 90 N/mm2-t.

Hajlított vonórudak (pl. hattyúnyak) és teljes pótkocsik vonórúdjai esetében az

Formula
vízszintes erőösszetevőt kell számításba venni.

3.7.2.

Teljes pótkocsik függőleges síkban szabad mozgású vonórúdjai esetében a tartóssági vizsgálat vagy az elméleti szilárdságellenőrzés mellett az alakváltozással szembeni ellenállást is ellenőrizni kell, akár a tervezési
Formula
erő elméleti ellenőrzésével, akár egy
Formula
erővel végzett alakváltozási vizsgálattal.

Számítások végzése esetén a megengedett feszültségnek a 3.7.1. szakaszban foglaltaknak kell megfelelnie.

3.7.3.

Kormányzott tengelyek esetében a hajlítással szembeni ellenállást vagy elméleti számításokkal, vagy hajlítási vizsgálattal kell ellenőrizni. A vízszintes, oldalirányú statikus erőt a csatlakozási pont közepén kell alkalmazni. Ezen erő nagyságát úgy kell megválasztani, hogy az
Formula
(kNm) forgónyomatékot eredményezzen az első tengely középpontján. A megengedett feszültségnek a 3.7.1. szakaszban foglaltaknak kell megfelelnie.

7. MELLÉKLET

Felszerelés és különleges követelmények

1.   

Traktorok

1.1.   

A traktor felszerelhető egy vagy több mechanikus kapcsolószerkezettel az 5. melléklet 6. táblázatával összefüggésben értelmezett 2.6. szakaszban meghatározottak szerint.

1.2.   

Ha egy traktort az 5. melléklet 6. táblázatnak megfelelően a 2.6. szakaszban meghatározottak szerinti mechanikus kapcsolószerkezetekkel szerelték fel, legalább egy szerkezetnek rendelkeznie kell a traktor gyártója által megadott, megengedett legnagyobb jellemző értékeknek megfelelő D, Dc, S, Av és vmax jellemző értékekkel.

2.   

Vontatott járművek

Az 5. melléklet 6. táblázatának megfelelően a 2.6. szakaszban meghatározottak szerinti, a traktorhoz való csatlakoztatásra szolgáló, mechanikus kapcsolószerkezetekkel felszerelt vontatott jármű esetében a szerkezeteknek legalább a vontatott jármű gyártója által megadott, legnagyobb megengedett jellemző értékeknek megfelelő D, Dc, S, Av és vmax jellemző értékekkel kell rendelkezniük.