6.3.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 65/4


Az 1. és a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosó irányító testületének határozata az 1. és 2. számú vasúti árufuvarozási folyosón belüli kapacitáselosztási keret létrehozásáról

2013/C 65/04

A BELGA KIRÁLYSÁG, A NÉMETORSZÁGI SZÖVETSÉGI KÖZTÁRSASÁG, A FRANCIA KÖZTÁRSASÁG, AZ OLASZ KÖZTÁRSASÁG, A LUXEMBOURGI NAGYHERCEGSÉG ÉS A HOLLAND KIRÁLYSÁG KÖZLEKEDÉSI MINISZTERE,

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG ALELNÖKÉNEK JELENLÉTÉBEN,

tekintettel:

az egységes európai vasúti térség (1) létrehozásáról szóló, 2012. november 21-i 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre és különösen annak 39., 43., 45., 46., 48. cikkére, 56. cikkének (1) bekezdésére és VII. mellékletére,

a versenyképes árufuvarozást (2) szolgáló európai vasúti hálózatról szóló, 2010. szeptember 22-i 913/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre és különösen annak 8., 13., 14., 15., 18., 19. és 20. cikkére,

mivel:

A 2011. június 27-i antwerpeni konferencián létrejött az 1., valamint a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosó 913/2010/EU rendelet 8. cikkében említett irányító testülete, és elfogadták mindkét testület küldetésnyilatkozatát.

Az 1., valamint a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosó irányító testületének elnöke 2011. június 29-i, illetve 2011. július 11-i levelében tájékoztatta az Európai Bizottságot testületének létrejöttéről.

Az Európai Bizottság 2011. október 19-i levelében válaszolt a két elnöknek, és üdvözölte az 1., illetve a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosó irányító testületének létrejöttét.

A 913/2010/EU rendelet 14. cikkének (1) bekezdése szerint az irányító testületnek meg kell határoznia az infrastruktúra-kapacitás árufuvarozási folyosón belüli elosztására vonatkozó keretet.

Svájc a 913/2010/EU rendelet átültetéséről jelenleg tárgyal az Európai Bizottsággal.

Az 1. és a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosó Rotterdamban, Antwerpenben és Bázelben; az 1. és a 8. számú vasúti árufuvarozási folyosó Rotterdamban, Antwerpenben és Duisburgban; az 1. és a 6. számú vasúti árufuvarozási folyosó Milánóban; a 2. és a 6. számú vasúti árufuvarozási folyosó Lyonban; míg a 2. és a 4. számú vasúti árufuvarozási folyosó Metzben kapcsolódik össze egymással.

Olyan közös, a folyosók szintjén alkalmazandó kötelező erejű szabályokra van szükség, amelyek lehetővé teszik, hogy az egyes folyosók egyablakos ügyintézési rendszerei egymásnak ellentmondó kérelmek beérkezése esetén méltányosan el tudják osztani a kapacitásokat.

Valamennyi vasúti árufuvarozási folyosón belül kívánatos létrehozni egy, az infrastruktúra-kapacitás elosztására vonatkozó harmonizált keretet.

Az 1., valamint a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosó ügyvivő testülete megállapodott az infrastruktúra-kapacitás elosztására vonatkozó keretről.

A keret végrehajtása céljából a pályahálózat-működtetők/elosztó szervek hivatkozni fognak e keretre saját nemzeti vasúthálózat-használati feltételeikben.

A szabályozó szervezetek kifejtették az infrastruktúra-kapacitás elosztására vonatkozó kerettel kapcsolatos álláspontjukat.

A dokumentumot aláíró miniszterek törekedni fognak e dokumentum alkalmazására, és fontolóra veszik az alkalmazás kiterjesztését más, általuk érintett folyosókra is.

A keret angol nyelvű szövege rendelkezésre áll,

ÚGY HATÁROZ, hogy elfogadja az 1. és a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosón belüli infrastruktúra-kapacitás elosztására vonatkozó mellékelt keretet,

ÚGY HATÁROZ, hogy ezt a keretet végre kell hajtani,

KINYILVÁNÍTJA államainak hozzájárulását ahhoz, hogy e határozat azokra nézve kötelező erejű legyen,

FELKÉRI az Európai Bizottságot, hogy tegye közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában ezt a határozatot, valamint az 1. és a 2. számú vasúti árufuvarozási folyosón belüli infrastruktúra-kapacitás elosztására vonatkozó mellékelt keretet.

FOLYOSÓ-KERET

az árufuvarozói folyosókon belüli infrastruktúra-kapacitás 913/2010/EU rendelet szerinti elosztására

I.   A KERET CÉLJA, ALKALMAZÁSI KÖRE ÉS JELLEGE

(1)

A 913/2010/EU rendelet (a továbbiakban: a rendelet) 14. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy az irányító testületnek meg kell határoznia a folyosón belüli kapacitáselosztásra vonatkozó keretet. A folyosón belüli kapacitáselosztásra vonatkozó keret a rendeletnek a kapacitáselosztásra vonatkozó kötelező szempontjait érinti.

A folyosón belüli kapacitáselosztásra vonatkozó keret (a továbbiakban: folyosó-keret) kizárólag azon árufuvarozó vonatok tekintetében érinti az egyes folyosók egyablakos ügyintézési rendszereinek biztosított, előre meghatározott menetvonalak és kapacitástartalék elosztását, amelyek a rendelet 14. cikkének (4) bekezdése szerint a folyosón belül legalább egy határon áthaladnak, azaz azokra az esetekre vonatkozik, amelyekben a rendelet 13. cikke szerint a kapacitások elosztását kötelezően az egyes folyosók egyablakos ügyintézési rendszere végzi.

A folyosó-keret működését az irányító testület az 1. mellékletben megállapított nyomon követés figyelembevételével értékelni fogja. A szabályozó szervezetek közölni fogják az irányító testülettel észrevételeiket.

(2)

A keret a pályahálózat-működtetőkre és az elosztó szervekre alkalmazandó annak érdekében, hogy világos és átlátható elvek lépjenek életbe arra vonatkozóan, hogy miként osztják el a folyosók egyablakos ügyintézési rendszerei az előre meghatározott menetvonalakat és a kapacitástartalékot. A pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek ki fogják kényszeríteni a keret végrehajtását azáltal, hogy a vonatkozó rendelkezéseket beépítik vasúthálózat-használati feltételeikbe.

A keret alkalmazási körét a folyosó megvalósítási terve határozza majd meg, amely meghatározza az útvonalakat és a vonal-összeköttetéseket.

II.   AZ ELŐRE MEGHATÁROZOTT MENETVONALAK BIZTOSÍTÁSÁNAK ELVEI

Az a kapacitás, amelyet az előre meghatározott menetvonalak és a kapacitástartalék tekintetében a nemzeti pályahálózat-működtetők és elosztó szervek a folyosók egyablakos ügyintézési rendszereinek biztosítanak, az áruforgalmat szolgáló nemzeti kapacitásból származik. Az előre meghatározott menetvonalakat a rendelet 14. cikke szerint a pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek állítják össze, továbbá ők állapítják meg a kapacitástartalékot is, többek között a következők figyelembevételével:

a közlekedési piac elemzése, amely kiterjed a folyosón belüli nemzetközi áruforgalom iránti keresletre, és felöleli a forgalom különböző típusait, különösen az utasforgalmat,

a korábbi és jelenlegi szolgálati menetrendekkel kapcsolatos infrastruktúra-kapacitás iránti kérelmek,

a nemzeti keretmegállapodások.

Az előre meghatározott menetvonalak biztosítását részletesen ismerteti a folyosói információs dokumentum.

Az előre meghatározott menetvonalakat legkésőbb X-11 időpontban, a kapacitástartalékot pedig a vonatközlekedést megelőzően legalább 60 nappal (X-2) adják át a folyosók egyablakos ügyintézési rendszereinek kizárólagos kezelésre.

A pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek törekedni fognak arra, hogy az előre meghatározott menetvonalak biztosítását lehetőség szerint kiterjesszék a hozzáférésre és a terminálokat összekötő menetvonalakra is.

A folyosók egyablakos ügyintézési rendszerei által az éves menetrendre vonatkozó elosztás tekintetében kezelt előre meghatározott menetvonalak és a kapacitástartalék szorosan hozzátartoznak az adott folyosóhoz. Ezért rendkívül fontos, hogy a feltüntetett hozzárendelt kapacitást a pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek a későbbiekben ne módosíthassák oly módon, amely a kérelmezők szempontjából kulcsfontosságú lenne.

Az ügyvivő testület – a folyosói információs dokumentumban közzétett elv alapján, és figyelembe véve, hogy elegendő jó minőségű kapacitástartalék álljon rendelkezésre – eldönti, hogy a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere X-7,5 időpontban visszaadja-e az érintett pályahálózat-működtetőknek és elosztó szerveknek a felhasználatlan kapacitásokat, és ha igen, milyen mértékben.

III.   MELY ELVEK ALAPJÁN OSZTJA EL A FOLYOSÓ EGYABLAKOS ÜGYINTÉZÉSI RENDSZERE AZ ELŐRE MEGHATÁROZOTT MENETVONALAKAT ÉS A KAPACITÁSTARTALÉKOT?

A folyosó egyablakos ügyintézési rendszere a rendelet 13. cikke szerint határoz az áruszállítási folyosón belüli előre meghatározott menetvonalak és a kapacitástartalék elosztásáról.

A folyosó egyablakos ügyintézési rendszere – a pályahálózat-működtetőkhöz és az elosztó szervekhez hasonlóan – köteles betartani a 2012/34/EU irányelvben és különösen annak 29. cikkében foglalt szabályokat.

Az előre meghatározott menetvonalakhoz és a kapacitástartalékhoz kapcsolódó menetrend-készítési tevékenységeket a 2. melléklet ismerteti.

1.   A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének létrehozásához kapcsolódó általános elvek

A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerét az átláthatóság, a megkülönböztetésmentesség, a függetlenség, az egyensúly és a méltányosság elve szerint kell létrehozni, és működésére ezen elvek irányadók.

A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének – valamint a rendszer működési szabályainak – kijelölése vagy létrehozása az ügyvivő testület hatáskörébe tartozik. A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének hatásköreit, szervezeti formáját, hozzáférési jogait, a kérelmezőkkel szembeni kötelezettségeit és működési módját, valamint használatának feltételeit a megvalósítási terv fogja ismertetni, amely az ügyvivő testület által a rendelet 18. cikke szerint közzéteendő folyosói információs dokumentum részét fogja képezni.

2.   Az átláthatóság és a megkülönböztetésmentesség elve

A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének működését és létrehozását annak elfogadása után a pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek – a folyosói információs dokumentum mellett – saját vasúthálózat-használati feltételeikben is közzéteszik. Emellett vasúthálózat-használati feltételeikben említést tesznek a folyosói információs dokumentumról.

A rendelet 13. cikkének megfelelően a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere feldolgoz minden, a folyosón belüli infrastruktúra-kapacitás tekintetében a vasúttársaságoktól vagy engedélyezett kérelmezőktől érkező, olyan előre meghatározott menetvonalak és kapacitástartalék iránti kérelmet, amely az árufuvarozási folyosón belül legalább egy határon áthalad (kérelmek kezelése, koordináció a pályahálózat-működtetőkkel és az elosztó szervekkel, nyomon követés, határozathozatal és válaszadás). A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének minden kérelmet nyilvántartásba kell vennie, és minden kérelemre megfelelően válaszolnia kell.

Miután X-8 időpontig (az éves menetrendre vonatkozó menetvonal iránti kérelmek rendes benyújtási ideje) beérkezett valamennyi előre meghatározott menetvonal iránti kérelem, a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere haladéktalanul, legkésőbb X-7,5 időpontig határoz az előre meghatározott menetvonalak elosztásáról, és az elosztást a menetvonal-nyilvántartásban megfelelően jelöli.

A rendelet 13. cikkének (3) és (4) bekezdése értelmében a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének haladéktalanul tájékoztatnia kell az illetékes pályahálózat-működtetőket és elosztó szerveket is a beérkezett kérelmekről és a meghozott döntésekről. Azon kérelmek esetében, amelyek nem teljesíthetők, a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének haladéktalanul továbbítania kell az infrastruktúra-kapacitás iránti kérelmet az illetékes pályahálózat-működtetőknek és elosztó szerveknek, amelyek határoznak a kérelemről, és határozatukról további feldolgozás céljából tájékoztatják a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerét. Ez az eljárás lehetővé teszi a folyosó egyablakos ügyintézési rendszeréhez az adott folyosón belüli nemzetközi vasúti árufuvarozási menetvonalak iránt benyújtott kérelmek további kimenetelének nyomon követését.

3.   A méltányosság és a függetlenség elve

A folyosó egyablakos ügyintézési rendszere betartja a beérkezett kérelmek tekintetében a bizalmas kezelésre vonatkozó kötelezettségeket.

A folyosóval kapcsolatban, azaz a nemzetközi együttműködés szempontjából a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerében dolgozó személyi állomány szakértői – megbízatásuk keretein belül – kötelesek a pályahálózat-működtetőknél és az elosztó szerveknél ellátott feladataiktól függetlenül eljárni, továbbá a folyosó szintjén biztosítják az előre meghatározott menetvonalakra és a kapacitástartalékra vonatkozó elosztási határozatokat. A folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének szakértői ugyanakkor együttműködhetnek a pályahálózat-működtetőkkel és az elosztó szervekkel annak érdekében, hogy összehangolják a folyosón belüli menetvonalak elosztását a nemzeti bevezető/kivezető menetvonalak elosztásával.

4.   Az együttműködés és az egyensúly elve

A pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek összehangolják és egyesítik előre meghatározott menetvonalaikat a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének előre meghatározott menetvonalakat tartalmazó katalógusában annak érdekében, hogy figyelembe vehessék a – többek között a közlekedési piac elemzésében is kifejezésre juttatott – piaci igényeket. A folyosón belüli menetvonalak mennyiségének és minőségének alakulásáról az ügyvivő testület a rendelet 19. cikkének (2) bekezdése szerint évente tájékoztatja az irányító testületet (a minimálisan feltüntetendő mutatókat lásd az 1. mellékletben).

5.   Mely prioritásokat kell alkalmaznia a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének egymásnak ellentmondó kérelmek esetén?

Miután az X-8 időpontig beérkezett valamennyi előre meghatározott menetvonal iránti kérelem, a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere határoz az előre meghatározott menetvonalak elosztásáról.

Egymásnak ellentmondó kérelmek esetén a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere az összehangolás során azt a közös elsőbbségi szabályt alkalmazza, amely azokat a kérelmezőket jutalmazza, amelyek a pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek szempontjából magasabb kereskedelmi értéket képviselnek, miközben törekszik a kapacitások maximális kihasználtságának biztosítására (minél hosszabb és minél gyakrabban használt előre meghatározott menetvonal-szakaszok). A képlet ismertetése a 3. mellékletben található.

A melléklet az irányító testületet és az ügyvivő testület közös megállapodásával módosítható.

Ez az összehangolás során alkalmazott elsőbbségi szabály csak a folyosón belüli előre meghatározott menetvonalakra vonatkozik, és kizárólag X-8 és X-7,5 közötti időpontokban, egymásnak ellentmondó kérelmek esetében alkalmazandó.

Miután megszületett a döntés az X-8 időpontig benyújtott kérelmek elosztásáról, a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere alternatív előre meghatározott menetvonalakat javasol azon kérelmezőknek, akiknek kérelmét nem sikerült kielégíteni. Amennyiben ezek az alternatív megoldások nem felelnek meg a kérelmezőnek, a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere a rendelet 13. cikkének (4) bekezdése szerint továbbítja a kérelmet az illetékes pályahálózat-működtetőknek és elosztó szerveknek. A pályahálózat-működtetőknek és az elosztó szerveknek úgy kell tekinteniük, hogy ezeket a menetvonal iránti kérelmeket az X-8 határidő előtt nyújtották be.

Az X-8 időpont után benyújtott kérelmek esetében az összehangolás során a beérkezési sorrend szerinti elsőbbségi szabályt fogják alkalmazni.

Ezeket a szabályokat beépítik a folyosó ügyvivő testülete valamennyi tagjának a folyosó szempontjait leíró nemzeti vasúthálózat-használati feltételeibe, majd közzéteszik a folyosói információs dokumentumban.

IV.   SZABÁLYOZÁSI ELLENŐRZÉS

Panasz esetén a szabályozó szervezetek (utólagosan) ellenőrzik a kapacitáselosztásra vonatkozó keretnek az éves elosztásra gyakorolt hatását. A szabályozó szervezetek saját kezdeményezésükre is indíthatnak vizsgálatot.

Az egyes folyosók szabályozó szervezetei a rendelet 20. cikke szerint együttműködnek egymással. A miniszterek felkérik a szabályozási szervezeteket, hogy írják le a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének szabályozási ellenőrzése tekintetében folytatott együttműködés módját, és e célból különösen kössenek olyan együttműködési megállapodást, amely meghatározza, miként kell iktatni a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere által alkalmazott elosztási eljárásra vonatkozó panaszokat, és panasz nyomán miként kell határozatot hozni. Ezt a megállapodást közzé kell tenni.

Egyes országok nemzeti rendelkezései szerint a szabályozási szervezeteket is be kell vonni az elosztási eljárásba (például amennyiben egy adott kérésnek nem tudnak eleget tenni). Ilyenkor a 2012/34/EU irányelv 56. cikkének (1) bekezdése szerint a szabályozási szervezet hatáskörébe tartozik a saját területén működő pályahálózat-működtetők és elosztó szervek nyomon követése.

V.   ENGEDÉLYEZETT KÉRELMEZŐK

A rendelet 15. cikke szerint az engedélyezett kérelmezők közvetlenül kérelmezhetik a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerénél az előre meghatározott menetvonalak/kapacitástartalék odaítélését. Miután a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere ennek megfelelően odaítélte az előre meghatározott menetvonalat/kapacitástartalékot, az engedélyezett kérelmezőnek az ügyvivő testület által meghatározott időn belül tájékoztatnia kell a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerét arról, hogy az engedélyezett kérelmező részéről mely kijelölt vasúttársaságok fogják használni az előre meghatározott menetvonalat/kapacitástartalékot. A kijelölt vasúttársaságoknak saját nemzeti hálózati hozzáférési feltételeik alapján meg kell kötniük az érintett pályahálózat-működtetőkkel és elosztó szervekkel a szükséges egyedi szerződéseket.

A kérelmezőknek a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerével szembeni jogait és kötelezettségeit a folyosói információs dokumentum fogja ismertetni, különös tekintettel arra az esetre, ha még nem jelölték ki a vasúttársaságot. Az odaítélt menetvonal hatékony kihasználásának ösztönzése érdekében a vasúthálózat-használati feltételeknek foglalási díjat is tartalmazniuk kell.

VÉGREHAJTÁS

Ez a folyosó-keret a jelen keret aláírásával lép hatályba. Az irányító testületek két hónappal azután értékelik először a folyosó-keretet, miután megkapták a 19. cikk (2) bekezdésében előírt 2014. évi nyomon követési jelentést. A keret jelen szövegét közzé kell tenni a folyosói információs dokumentumban.

MELLÉKLETEK

1.

Az elosztási folyamat nyomon követése

2.

Az előre meghatározott menetvonalakhoz és a kapacitástartalékhoz kapcsolódó menetrend-készítési tevékenységek

3.

Az összehangolás során X-8 időpontban azon esetben alkalmazandó elsőbbségi szabály ismertetése, ha egymásnak ellentmondó, előre meghatározott menetvonal iránt kérelmek érkeznek be

Aláírták Brüsszelben, 2012. december 20-án, készült egy-egy eredeti példányban francia, német, olasz és holland nyelven, a szövegek mindegyike egyaránt hiteles.

Melchior WATHELET

Staatssecretaris voor Mobiliteit

Secrétaire d’Etat à la mobilité

Staatssekretär für Mobilität

Voor het Federal Overheid Dienst Mobiliteit and Vervoer van Belgïe

Pour le service publique fédéral mobilité et transports de Belgique

Für den Föderaler Öffentlicher Dienst Mobilität und Transportwesen

Peter RAMSAUER

Bundesminister für Verkehr, Bau und Stadtentwicklung von Bundesrepublik Deutschland

Für das Bundesministerium für Verkehr, Bau und Stadtentwicklung

Frédéric CUVILLIER

Ministre délégué auprès de la ministre de l'écologie, du développement durable et de l'énergie, en charge des transports, de la mer et de la pêche de la République française

Pour le ministre de l'écologie, du développement durable et de l'énergie

Mario CIACCIA

Vice Ministro delle infrastrutture e dei trasporti de la Repubblica italiana

Per il Ministero delle infrastrutture e dei trasporti

Claude WISELER

Ministre du développement durable et des infrastructures du Grand-Duché de Luxembourg

Pour le Département des Transports du Grand-Duché de Luxembourg

Wilma J. MANSVELD

De Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu van het Koninkrijk der Nederlanden

Voor het Ministerie van Infrastructuur en Milieu

In Anwesenheit von Siim KALLAS, Vizepräsident der Europäischen Kommission

En présence de M. Siim KALLAS, vice-président de la Commission européenne

In presenza di Siim KALLAS, vicepresidente della Commissione europea

In aanwezigheid van Siim KALLAS, vicevoorzitter van de Europese Commissie


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 32. o.

(2)  HL L 276., 2010.10.20., 22. o.


1. MELLÉKLET

Az elosztási folyamat nyomon követése

A folyosón belüli kapacitáselosztási eljárás – az eljárás folyamatos javításának céljával – évente értékelésre kerül. Az értékelést az éves menetrendhez kapcsolódó odaítélések után, azaz minden évben augusztus közepe és október között fogják készíteni.

Az értékelést az ügyvivő testület végzi, amely konzultál a vasúttársaságok tanácsadó csoportjával, valamint a terminálok tanácsadó csoportjával.

Az ajánlásokat tartalmazó értékelési jelentéstervezetet az irányító testület minden év negyedik negyedében megvitatja.

Az ügyvivő testület a nyomon követés eredményeit a rendelet 19. cikke szerint közzéteszi.

Az első értékelési jelentés 2014-ről készül.

A félévente nyomon követendő mutatók (1. szakasz: december közepétől június közepéig, 2. szakasz: június közepétől december közepéig (menetrendváltozás)):

előre meghatározott menetvonal:

az X-11 időpontig felajánlott előre meghatározott menetvonalak száma szakaszonként,

az X-11 és X-8, valamint az X-8 (– 1 nap) és X-2 időpont között benyújtott kérelmek száma (a bevezető/kivezető szakaszok nélkül),

a folyosó egyablakos ügyintézési rendszere által odaítélt menetvonalak száma,

az aktív menetrend szakaszába eljutó menetvonalak száma,

az egymásnak ellentmondó kérelmek száma (X-8 időpontig benyújtott kétszeres foglalások),

a folyosók egyablakos ügyintézési rendszerei által odaítélendő kapacitástartalék mutatói X-2 időpontban:

felajánlott menetvonalak,

odaítélt menetvonalak,

az aktív menetrend státuszát elérő menetvonalak.


2. MELLÉKLET

Az előre meghatározott menetvonalakhoz és a kapacitástartalékhoz kapcsolódó menetrend-készítési tevékenységek

Időpont/Időszak

Tevékenység

X-11

A pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek által biztosított előre meghatározott menetvonalak közzététele

X-8

A menetvonalak iránti kérelmek benyújtási határideje

X-7,5

A „rugalmas megközelítést” (például első/utolsó mérföld) vagy „különleges kezelést” igénylő kérelmek továbbítása a pályahálózat-működtetőknek és az elosztó szerveknek

X-7,5

A folyosó ügyvivő testületének döntésétől függően a fennmaradó (felhasználatlan) előre meghatározott menetvonalak esetleges visszaadása a pályahálózat-működtetőknek és az elosztó szerveknek annak érdekében, hogy utóbbiak felhasználhassák azokat az éves menetrend elkészítésekor

X-5,5

A pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek véglegesítik a kért „rugalmas megközelítések” esetében a menetvonalak összeállítását, és tájékoztatásul és a menetrendtervezet kidolgozása érdekében továbbítják az eredményeket az adott folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének

X-5

Az előre meghatározott menetvonalakra vonatkozó menetrendtervezet közzététele – beleértve azokat szakaszokat is, amelyeket a pályahálózat-működtetők és az elosztó szervek a folyosó egyablakos ügyintézési rendszerének „rugalmas megközelítés” iránti kérelme keretében biztosítottak

X-5 – X-4

A kérelmezők észrevételei

X-4 – X-3,5

Utófeldolgozás és végleges elosztás

X-4 – X-2

Az eseti forgalom számára fenntartott kapacitástartalék megtervezése (kialakítása)

X-2

Az eseti forgalom számára fenntartott kapacitástartalék közzététele


3. MELLÉKLET

Az összehangolás során X-8 időpontban azon esetben alkalmazandó elsőbbségi szabály ismertetése, ha egymásnak ellentmondó, előre meghatározott menetvonal iránt kérelmek érkeznek be

LPAP

=

az előre meghatározott menetvonal teljes kérelmezett hossza

LTP

=

a teljes menetvonal teljes kérelmezett hossza

YRD

=

a menetrend által felölelt időszakban kért menetnapok száma

K

=

az elsőbbség foka

A vonalak hosszát mindig kilométerben kell feltüntetni.

Az elsőbbség kiszámítása a következő képlettel történik:

Formula

A képlet – első lépésben – úgy is használható, hogy az elsőbbség értékének (K) kiszámítása során csak az előre meghatározott menetvonal teljes kérelmezett hosszát (LPAP) vesszük figyelembe, amelyet megszorzunk a kérelmezett menetnapok számával (YRD).

Amennyiben ily módon nem lehet elkülöníteni a kérelmeket, úgy a számítás során a kérelmek elkülönítése érdekében a teljes menetvonal teljes kérelmezett hosszát (LTP) is figyelembe kell venni.