2023.9.18.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 229/55


A TANÁCS (EU) 2023/1782 RENDELETE

(2023. július 25.)

a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 rendeletnek a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 187. cikkére és 188. cikkének első bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére (1),

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (2),

mivel:

(1)

Az (EU) 2021/2085 tanácsi rendelet (3) az (EU) 2021/695 európai parlamenti és tanácsi rendeletben (4) meghatározott Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram (a továbbiakban: Horizont Európa) keretében létrehozza a közös vállalkozásokat, köztük a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozást.

(2)

A Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás olyan, világosan meghatározott témákkal foglqalkozik, amelyek általánosságban lehetővé teszik az európai iparágak számára, hogy az elektronikai alkatrészek és rendszerek területén biztosítsák a leginnovatívabb technológiák tervezését, gyártását és felhasználását.

(3)

Az (EU) 2023/1781 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) létrehozza az Unió félvezető-technológiákkal kapcsolatos rezilienciájának növelésére szolgáló keretet, amely megerősíti az Unió félvezető-ökoszisztémáját azáltal, hogy csökkenti a függőségeket, fokozza a digitális szuverenitást, ösztönzi a beruházásokat, megerősíti az Unió félvezető-ellátási láncának képességeit, biztonságát, alkalmazkodóképességét és rezilienciáját, és fokozza a tagállamok, a Bizottság és a nemzetközi stratégiai partnerek közötti együttműködést. Az Unió ipari innovációs kapacitásának megerősítéséhez szükséges feltételek megteremtése érdekében az említett rendelet létrehozta az Európai Csipkezdeményezést (a továbbiakban: kezdeményezés). A kezdeményezés következetes végrehajtásának biztosítása érdekében az említett rendelet 28. cikkével létrehozott, félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek tanácsadással kell támogatnia (EU) 2021/2085 rendelet 28. cikkével létrehozott, hatóságok testületét.

(4)

A kezdeményezés keretében támogatott tevékenységeket a Horizont Európa, valamint az (EU) 2021/694 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (6) létrehozott Digitális Európa program (a továbbiakban: DEP) révén kell finanszírozni, és az említett programokra vonatkozó szabályoknak megfelelően kell végrehajtani.

(5)

A kezdeményezés célja megerősíteni a félvezetőkkel kapcsolatos technológiai és ipari bázis versenyképességét és rezilienciáját, egyúttal Unió-szerte megerősítve az Unió félvezető-ökoszisztémájának innovációs kapacitását, csökkentve azt, hogy néhány harmadik országbeli vállalattól és földrajzi területtől függjön, valamint növelve a fejlett félvezetők tervezésére, gyártására, csomagolására, újrafelhasználására és újrafeldolgozására való képességét. A kezdeményezésnek támogatnia kell az említett célokat azáltal, hogy áthidalja az Unió fejlett kutatási és innovációs képességei és az azok fenntartható ipari hasznosítása közötti szakadékot. A kezdeményezésnek elő kell mozdítania a kapacitásépítést annak érdekében, hogy a következő generációs félvezető-technológiák terén lehetővé váljon a tervezés, a gyártás és a rendszerintegráció, valamint Unió-szerte fokoznia kell a kulcsfontosságú szereplők közötti együttműködést, megerősítve az Unió félvezető-ellátási láncait és félvezető-értékláncait, kiszolgálva a kulcsfontosságú iparágakat, valamint új piacokat létrehozva.

(6)

A kezdeményezés (EU) 2023/1781 rendelet 4. cikke (2) bekezdésének a)–d) pontjában említett operatív célkitűzéseit (a továbbiakban: az 1-4. operatív célkitűzés) olyan tevékenységek révén kell megvalósítani, amelyek az (EU) 561/2014 tanácsi rendelet (7) által létrehozott ECSEL Közös Vállalkozás – amelynek helyébe a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás lépett – által kialakított erős tudásbázisra épülnek. A Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozást át kell nevezni Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozásra, és meg kell bízni azzal, hogy a Horizont Európa vagy a DEP keretében meghatározott bármely eszközön vagy eljáráson keresztül pénzügyi támogatást nyújtson a kezdeményezés keretében finanszírozott tevékenységekhez. A Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás teljes élettartama alatt legfeljebb 2,875 milliárd EUR-t kell elkülöníteni a kezdeményezésre. Ebből az összegből 1,450 milliárd EUR-t az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kapacitásépítési tevékenységekre, 1,425 milliárd EUR-t pedig az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kutatási és innovációs tevékenységekre kell elkülöníteni. Ezenkívül el kell különíteni 1,3 milliárd EUR-t a kezdeményezés hatályán kívül eső kutatási és innovációs tevékenységekre.

(7)

A Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás által finanszírozott tevékenységeket egyetlen munkaprogramban kell összefoglalni, amelyet a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás (EU) 2021/2085 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésével összhangban létrehozott irányító testületének kell elfogadnia. A munkaprogramnak két különálló részt kell tartalmaznia. Az első különálló résznek tartalmaznia kell egy, az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kapacitásépítési tevékenységekre vonatkozó alszakaszt, és egy, az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kutatási és innovációs tevékenységekre vonatkozó alszakaszt. A második különálló résznek a kezdeményezés hatályán kívül eső kutatási és innovációs tevékenységekkel kell foglalkoznia.

(8)

Az (EU) 2021/2085 rendelet 2. cikkének 12. pontjában meghatározott stratégiai kutatási és innovációs terv végrehajtása érdekében valamennyi kutatási és innovációs tevékenységet – beleértve a kezdeményezéshez kapcsolódó tevékenységeket is – a Horizont Európa programon keresztül kell finanszírozni. A kapacitásépítési tevékenységekkel foglalkozó alszakaszt a DEP-en keresztül kell finanszírozni.

(9)

A munkaprogramnak tartalmaznia kell a közfinanszírozásban részesülő infrastruktúrához, például a kísérleti és tesztelési létesítményekhez, valamint a kompetenciaközpontokhoz való hozzáférésre vonatkozó feltételeket, és biztosítania kell, hogy azok a felhasználók széles köre számára nyitottak legyenek, mégpedig átlátható és megkülönböztetésmentes módon, továbbá a nagyvállalatok számára piaci feltételek mellett vagy „költség plusz észszerű árrés” alapon, miközben a kis- és középvállalkozások (a továbbiakban: kkv-k) és a tudományos intézetek kedvezményes hozzáférésben vagy csökkentett árakban részesülhetnek.

(10)

A munkaprogram elkészítése előtt a hatóságok testületének fel kell vázolnia a különálló részeket és a vonatkozó alszakaszokat – beleértve az ezekhez kapcsolódó költségbecsléseket is –, figyelembe véve a magánszektorbeli tagok tanácsait a munkaprogramban foglalt tevékenységek ágazati relevanciájának biztosítása érdekében, valamint – adott esetben – a félvezetőkkel foglalkozó európai testület tanácsait és a többi érdekelt fél észrevételeit. Az említett célra a hatóságok testülete kizárólag a Bizottságot és a tagállamokat foglalhatja magában. Ezt követően az említett vázlat és a stratégiai kutatási és innovációs terv alapján a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás ügyvezető igazgatójának el kell készítenie a munkaprogramot a két különálló részre és a megfelelő alszakaszokra vonatkozóan, valamint az ezekhez kapcsolódó költségbecsléseket.

(11)

A munkaprogram elkészítésében és a vonatkozó megbeszéléseken az irányító testület minden képviselőjének részt kell vennie, továbbá meg kell kapniuk a szükséges információkat. Amikor az irányító testület elfogadja a munkaprogramot, a munkaprogramnak a kezdeményezés végrehajtására vonatkozó különálló része kapacitásépítési tevékenységekkel foglalkozó alszakasza tekintetében a szavazati jogokat kizárólag a Bizottságra és a tagállamokra kell korlátozni. A munkaprogramnak a kezdeményezés végrehajtására vonatkozó különálló része kutatási és innovációs tevékenységekkel foglalkozó alszakasza tekintetében a szavazati jogok 45–45 %-át a Bizottság és a tagállamok részére, 10 %-át pedig magánszektorbeli tagok részére kell biztosítani. A munkaprogramnak a kezdeményezés hatályán kívül eső kutatási és innovációs tevékenységekre vonatkozó különálló részével kapcsolatos szavazati jogokat egyenlő arányban kell elosztani a Bizottság, a részt vevő államok és a magánszektorbeli tagok között. Abban az esetben, ha a munkaprogram két része közül valamelyikről nem születik döntés, helyénvaló a munkaprogramot csak arra a részre vonatkozóan elfogadni, amelyről pozitív döntés született.

(12)

A pályázatok kiválasztása a hatóságok testületének felelősségi körébe kell, hogy tartozzon. A kezdeményezés végrehajtásával összefüggő pályázatok kiválasztásakor a hatóságok testülete kizárólag a Bizottságot és a tagállamokat foglalhatja magában.

(13)

A kezdeményezés keretébe illeszkedő pályázati felhívásoknak nyitva kell állniuk az együttműködés különböző jogi formái és egyéb résztvevők előtt, és a támogatás iránti pályázatok kiválasztása nem alapulhat az együttműködés valamely konkrét jogi formáján. A kezdeményezés részét képező – például a tervezési platformokkal és a kísérleti gyártósorokkal kapcsolatos – konkrét tevékenységek végrehajtásának elősegítése érdekében a (EU) 2023/1781 rendelet 7. cikkével összhangban létrehozott európai csipinfrastruktúra-konzorciumot (ECIC) lehet létrehozni. Egy ECIC-ben legalább három tagnak, nevezetesen tagállamoknak, legalább három tagállamból származó köz- vagy magánjogi jogalanyoknak, vagy ezek kombinációjának kell részt vennie, Unió-szerte érvényesülő, széles körű képviseletre törekedve.

(14)

Mivel a kezdeményezés keretében támogatott, a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás által végrehajtott tevékenységek finanszírozása a Horizont Európa programból és a DEP-ből történik, a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozásnak nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulást ennek megfelelően növelni kell. Az operatív feladatok növekedésével összhangban a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás igazgatási költségeit is növelni kell. A magánszektorbeli tagoknak nem kell hozzájárulniuk az igazgatási költségekhez. A magánszektorbeli tagoknak nem kell hozzájárulniuk a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás megnövelt igazgatási költségeihez, mivel a munkaprogramnak a kezdeményezésre vonatkozó részével kapcsolatos szavazati jogaik nem teljeskörűek, és a kutatási és innovációs tevékenységekre korlátozódnak.

(15)

A részt vevő államok számára kivételes jelleggel lehetővé kell tenni, hogy jelentést tegyenek a 2022. február 8. óta nyújtott pénzügyi hozzájárulásokról, feltéve, hogy a kapcsolódó nemzeti tevékenységek megfelelnek különösen e rendeletnek, valamint a meglévő, fejlett kísérleti gyártósorok fejlesztésére és új, fejlett kísérleti gyártósorok kialakítására irányuló, az Unió egészére kiterjedő célkitűzésnek, tekintettel arra, hogy egyes részt vevő államok – a csipválság súlyosságára való reagálás politikai sürgőssége miatt – már azt követően megkezdték e kapacitásépítési tevékenységek végrehajtását, hogy a Bizottság benyújtotta az (EU) 2023/1781 rendeletre irányuló javaslatát. Az e tevékenységekhez kapcsolódó költségeknek bizonyos feltételek mellett elszámolhatónak kell lenniük, ideértve különösen azt a feltételt, hogy a pályázatokat a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás értékelje és válassza ki.

(16)

A tevékenységekhez a DEP-ből biztosított pénzügyi támogatást az (EU) 2021/694 rendeletnek megfelelően kell nyújtani.

(17)

mivel e rendelet célját, nevezetesen a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás létrehozását a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban az intézkedés terjedelme vagy hatása miatt e cél jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat a szubszidiaritásnak az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt elvével összhangban. Az arányosságnak az említett cikkben foglalt elvével összhangban ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(18)

Az (EU) 2021/2085 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(19)

Annak érdekében, hogy e rendelet végrehajtása – a célkitűzéseinek megvalósítása céljából – a lehető leghamarabb megkezdődhessen, e rendeletnek sürgősen hatályba kell lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2021/2085 rendelet a következőképpen módosul:

1.

A rendelet teljes szövegében a „Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás” kifejezés helyébe a „Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás” lép, a szükséges nyelvtani módosításokkal együtt.

2.

A 2. cikkben, a 2., a 3. és a 4. pont helyébe a következő szöveg lép:

„2.

»alapító tag«: olyan, valamely tagállamban letelepedett bármely jogalany, a Horizont Európához vagy adott esetben a DEP-hez társult ország vagy egy nemzetközi szervezet, amelyet e rendelet vagy annak egyik melléklete közös vállalkozás tagjaként azonosít;

3.

»társult tag«: olyan, valamely tagállamban letelepedett bármely jogalany, a Horizont Európához vagy adott esetben a DEP-hez társult ország vagy egy nemzetközi szervezet, amely a 6. cikk (3) bekezdésével összhangban kötelezettségvállalási nyilatkozat aláírásával, és a 7. cikk szerinti jóváhagyástól függően csatlakozik egy közös vállalkozáshoz;

4.

»részt vevő állam«: a Horizont Európához vagy adott esetben a DEP-hez társult bármely tagállam vagy ország, miután kötelezettségvállalási nyilatkozat útján bejelentette, hogy részt vesz az érintett közös vállalkozás tevékenységeiben;”.

3.

A 3. cikkben a (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A Horizont Európa vagy adott esetben a DEP időtartamának figyelembevétele érdekében a közös vállalkozások keretében meghirdetett pályázati felhívásokat legkésőbb 2027. december 31-ig kell közzétenni. Megfelelően indokolt esetekben lehetőség van a pályázati felhívások legkésőbb 2028. december 31-ig történő közzétételére.”

4.

A 4. cikk (1) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

„A Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozásnak emellett hozzá kell járulnia az (EU) 2023/1781 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*1)4. cikkének (1) bekezdésében említett általános célkitűzéshez, az (EU) 2023/1781 rendelet 4. cikke (2) bekezdésének a)–d) pontjában említett operatív célkitűzésekhez (a továbbiakban: 1-4. operatív célkitűzés), valamint a DEP-nek az (EU) 2021/694 rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében említett általános célkitűzéseihez.

(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1781 rendelete (2023. szeptember 13.) az Európa félvezető-ökoszisztémájának megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról és az (EU) 2021/694 rendelet módosításáról (csiprendelet) (HL L 229.., 2023.9.18., 1. o.)”."

5.

A 10. cikk (2) és (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   A második részben meghatározott uniós hozzájárulás összege növelhető a Horizont Európáról szóló rendelet 16. cikkének (5) bekezdésével összhangban a Horizont Európához és adott esetben –az (EU) 2021/694 rendelet 10. cikke (1) bekezdésének d) pontjával összhangban – a DEP-hez társult harmadik országok hozzájárulásaival, feltéve, hogy az Uniótól eltérő tagok, illetve azok tagszervezetei vagy kapcsolódó szervezetei legalább annak a teljes összegnek megfelelő hozzájárulást nyújtanak, amellyel az uniós hozzájárulás összege nőtt.

(3)   Az uniós hozzájárulást az Unió általános költségvetésében a Horizont Európa végrehajtását szolgáló egyedi programhoz és adott esetben a DEP-hez rendelt előirányzatokból kell kifizetni, az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 62. cikke (1) bekezdése c) pontjának iv. alpontjával, az említett rendelet 71. cikkében említett szervek esetében pedig a 154. cikkével összhangban.”

6.

A 12. cikkben a második és harmadik albekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„A Horizont Európáról szóló rendelet 22. cikkében vagy a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás esetében az (EU) 2021/694 rendelet 18. cikkében meghatározott kritériumokon túlmenően a munkaprogram – mellékletként – a nemzeti jogalanyokra vonatkozó támogathatósági kritériumokat is tartalmazhat.

Az egyes részt vevő államoknak meg kell bízniuk a közös vállalkozást a pályázatoknak a Horizont Európáról szóló rendelet és adott esetben az (EU) 2021/694 rendelet szerinti értékelésével.”

7.

A 29. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   A 3. cikk (1) bekezdésének b), d), g) és h) pontjában említett közös vállalkozások költségvetési kötelezettségvállalásai éves részletekre oszthatók. 2024. december 31-ig az említett, részletekre osztott költségvetési kötelezettségvállalások kumulatív összege nem haladhatja meg a 10. cikkben meghatározott maximális uniós hozzájárulás 50 %-át. 2025 januárjától a fennmaradó évek kumulatív költségvetésének legalább 20 %-a nem fedezhető éves részletekből.”

8.

A 126. cikk a következőképpen módosul:

a)

az (1) bekezdés a következőképpen módosul:

i.

a b) pont helyébe a következő szöveg lép:

„b)

az Unió tudományos kiválóságának és innovációs vezető szerepének megteremtése az újonnan megjelenő alkatrészek és rendszertechnológiák – köztük az alacsonyabb TRL-ekhez kapcsolódó tevékenységek – terén; valamint a kkv-k aktív bevonásának előmozdítása, aminek révén – az összes kutatási és innovációs tevékenységet figyelembe véve, beleértve az (EU) 2023/1781 rendelettel létrehozott Európai Csipkezdeményezéshez kapcsolódó tevékenységeket is – a kkv-knak a közvetett tevékenységekben részt vevők teljes számának legalább egyharmadát kell képviselniük, és a közfinanszírozás legalább 20 %-át nekik kell juttatni;”

ii.

a bekezdés a következő ponttal egészül ki:

„d)

az Unió egész félvezető-értékláncában nagyszabású technológiai kapacitásépítés megvalósítása, és a kapcsolódó kutatási és innovációs tevékenységek támogatása annak érdekében, hogy lehetővé váljon olyan élvonalbeli félvezető-technológiák, következő generációs félvezető-technológiák és élvonalbeli kvantumtechnológiák kifejlesztése és alkalmazása, valamint a bevált technológiák olyan innovatív fejlesztése, amelyek meg fogják erősíteni a fejlett tervezési, rendszer-integrációs és csipgyártási képességeket az Unióban, ezáltal fokozva az Unió versenyképességét; továbbá hozzájárulás a zöld és digitális átállás megvalósításához, különösen az elektronikus rendszerek éghajlati hatásának csökkentése, a következő generációs csipek fenntarthatóságának javítása és a körforgásos gazdaság folyamatainak megerősítése révén, hozzájárulás a félvezető-ökoszisztémán belüli minőségi munkahelyekhez, valamint a beépített biztonság elveinek kezelése, amelyek védelmet nyújtanak a kiberbiztonsági fenyegetésekkel szemben.”;

b)

a (2) bekezdés a következő pontokkal egészül ki:

„g)

fejlett tervezési kapacitások kiépítése az integrált félvezető-technológiák számára;

h)

a meglévő fejlett kísérleti gyártósorok fejlesztése és újak kialakítása Unió-szerte az élvonalbeli félvezető-technológiák és következő generációs félvezető-technológiák kifejlesztése és alkalmazása érdekében;

i)

fejlett technológiai és mérnöki kapacitások kiépítése az élvonalbeli kvantumcsipek és a kapcsolódó félvezető-technológiák innovatív fejlesztésének felgyorsítása érdekében;

j)

kompetenciaközpontok hálózatának létrehozása Unió-szerte a meglévő létesítmények továbbfejlesztése vagy új létesítmények létrehozása révén.”

9.

A 128. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„128. cikk

Uniós pénzügyi hozzájárulás

(1)   A Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozásnak nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás – beleértve az EGT-előirányzatokat is – legfeljebb 4 175 000 000 EUR, amelyből legfeljebb 62 287 000 EUR nyújtható igazgatási költségekre; e hozzájárulás a következőképpen oszlik meg:

a)

legfeljebb 2 725 000 000 EUR a Horizont Európából;

b)

legfeljebb 1 450 000 000 EUR a DEP-ből.

(2)   Az e cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett uniós pénzügyi hozzájárulást a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozásnak arra kell felhasználnia, hogy pénzügyi támogatást nyújtson a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás kutatási és innovációs tevékenységeinek megfelelő, a Horizont Európáról szóló rendelet 2. cikkének 43. pontjában meghatározott közvetett tevékenységekhez, beleértve az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kutatási és innovációs tevékenységeket is.

(3)   Az (1) bekezdés b) pontjában említett uniós pénzügyi hozzájárulást az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kapacitásépítési tevékenységekre kell felhasználni.

(4)   Az (1) bekezdés b) pontjában említett uniós pénzügyi hozzájárulás nem haladhatja meg a kapacitásépítési tevékenységek összköltségének 50 %-át.

(5)   Az 1-4. operatív célkitűzésnek a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás általi megvalósításából eredő kapacitásokhoz való hozzáférésnek Unió-szerte a felhasználók széles köre számára nyitottnak kell lennie, és azt átláthatóan és megkülönböztetésmentesen, az Unió által az említett tevékenységek összköltségéhez nyújtott pénzügyi hozzájárulással közvetlenül arányos módon kell biztosítani.”

10.

A 129. cikk (3) és (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A 28. cikk (4) bekezdésétől eltérve, a magánszektorbeli tagoknak legfeljebb 26 331 000 EUR pénzügyi hozzájárulást kell nyújtaniuk a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás igazgatási költségeihez, vagy pedig gondoskodniuk kell arról, hogy tagszervezeteik és kapcsolódó szervezeteik tegyék meg e hozzájárulást. A magánszektorbeli tagoknak a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás igazgatási költségeihez való teljes éves hozzájárulása 30 %.

(4)   Az e cikk (1) bekezdésében említett hozzájárulásoknak a 11. cikk (3) bekezdésében meghatározott hozzájárulásokból kell állniuk. Kivételesen, a 11. cikk (3) bekezdésétől eltérve, a részt vevő államok számára engedélyezett, hogy jelentést tegyenek a 2022. február 8. óta nyújtott pénzügyi hozzájárulásokról. A kapcsolódó tevékenységekkel összefüggő költségek ettől az időponttól kezdve elszámolhatónak tekinthetők, még abban az esetben is, ha azok a vissza nem térítendő támogatás elnyerésére irányuló pályázat benyújtása előtt merültek fel, feltéve, hogy az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

a)

a tevékenységek megfelelnek e rendeletnek;

b)

a tevékenységek hozzájárulnak a 126. cikk (2) bekezdésének h) pontjában említett célkitűzés megvalósításához, és a kapcsolódó, felmerült költségek tőkekiadásokból állnak;

c)

a vissza nem térítendő támogatás elnyerésére irányuló pályázatokat a 12. cikk (1) bekezdésével összhangban a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás értékeli és választja ki;

d)

a tevékenységek végrehajtása a vissza nem térítendő támogatás odaítélésének időpontjában folyamatban van;

e)

a részt vevő állam említett költségekhez kapcsolódó hozzájárulását nem veszik figyelembe a részt vevő államok szavazati jogainak a 133. cikk (2) bekezdésében, a 133. cikk (3) bekezdésében és a 136. cikk (1) bekezdésében említett kiszámítása céljából;

f)

a részt vevő állam említett költségekhez kapcsolódó hozzájárulása nem haladja meg az adott részt vevő államnak a 126. cikk (2) bekezdésének h) pontjában említett célkitűzés megvalósításához hozzájáruló tevékenységek tekintetében előirányzott teljes pénzügyi hozzájárulásának 25 %-át.

(5)   Az e cikk (2) bekezdésében említett hozzájárulásoknak a 11. cikk (1) bekezdésében meghatározott hozzájárulásokból kell állniuk, amelyekből legalább 90 %-nak a 11. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott hozzájárulásoknak kell lennie.”

11.

A 133. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(3a)   Az (1) bekezdéstől eltérve, az irányító testület kizárólag a Bizottságot és a tagállamokat foglalhatja magában, amikor a munkaprogramnak az Európai Csipkezdeményezés végrehajtására vonatkozó különálló része kapacitásépítési tevékenységekkel foglalkozó alszakaszáról szavaz. A Bizottság a szavazati jogok 50 %-ával rendelkezik. A munkaprogramnak az Európai Csipkezdeményezés végrehajtására vonatkozó különálló része kutatási és innovációs tevékenységekkel foglalkozó alszakasza tekintetében a Bizottság és a tagállamok a szavazati jogok 45–45 %-ával, a magánszektorbeli tagok pedig a 10 %-ával rendelkeznek. A tagállamok szavazati jogaira a (2) és a (3) bekezdés értelemszerűen alkalmazandó. Az irányító testület valamennyi képviselőjének részt kell vennie a munkaprogram említett különálló részének az előkészítésében.”

12.

A rendelet a következő cikkel egészül ki:

„133a. cikk

A DEP keretében finanszírozott tevékenységekre alkalmazandó szabályok

(1)   A Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás által a DEP keretében finanszírozott tevékenységekre a 24. cikk (2) bekezdése mellett az (EU) 2021/694 rendelet alkalmazandó.

(2)   A Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás munkaprogramját és pályázati felhívásait közzé kell tenni a DEP honlapján.

(3)   A DEP költségvetéséből finanszírozott tevékenységek kiadásainak utólagos ellenőrzését a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozásnak az (EU) 2021/694 rendelet 27. cikkével összhangban kell elvégeznie.”

13.

A 134. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„134. cikk

Az egyedi tevékenységekben való részvétel korlátozása és feltételei

(1)   A Horizont Európa keretében finanszírozott tevékenységek esetében az egyedi tevékenységekben való részvételt – az e rendelet 17. cikke (2) bekezdésének l) pontjától eltérve – a Bizottság kérésére, a hatóságok testületének jóváhagyását követően a Horizont Európáról szóló rendelet 22. cikkének (5) bekezdésével összhangban korlátozni kell.

(2)   A DEP keretében finanszírozott tevékenységek esetében az egyedi tevékenységekben való részvételt a Bizottság kérésére – a hatóságok testületének jóváhagyását követően – az (EU) 2021/694 rendelet 12. cikkének (6) bekezdésével és 18. cikkével összhangban korlátozni kell.

(3)   A munkaprogramnak az Európai Csipkezdeményezésre vonatkozó különálló részében feltüntetett pályázati felhívásoknak nyitva kell állniuk az együttműködés különböző jogi formái és más résztvevők előtt. A támogatás iránti pályázatok kiválasztása nem alapulhat az együttműködés valamely konkrét jogi formáján. Az intézkedéseket olyan jogalanyok is végrehajthatják, amelyek az (EU) 2023/1781 rendelet 7. cikkével összhangban egy európai csipinfrastruktúra-konzorcium (a továbbiakban: ECIC) formájában létrehozott konzorcium keretében működnek együtt. A munkaprogramnak az Európai Csipkezdeményezésre vonatkozó különálló részében meg kell határozni, hogy amennyiben valamely ECIC egy adott intézkedés tekintetében támogatásra pályázik, a pályázónak magának az ECIC-nek kell lennie, nem pedig az ECIC-et alkotó egyes jogalanyoknak.”

14.

A rendelet a következő cikkel egészül ki:

„134a. cikk

Az ügyvezető igazgató további feladatai

A 19. cikk (4) bekezdésének c) pontjától eltérve, a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás ügyvezető igazgatójának a hatóságok testülete által készített, a 137. cikk aa) pontja szerinti vázlat és a stratégiai kutatási és innovációs terv alapján el kell készítenie a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás munkaprogramját, és azt elfogadásra be kell nyújtania az irányító testületnek.”

15.

A 136. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„2.   A 134. cikk (1) és (2) bekezdésének alkalmazása céljából a hatóságok testülete kizárólag a tagállamokból állhat. E cikk (1) bekezdése értelemszerűen alkalmazandó.”

;

b)

a cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(2a)   A 137. cikk aa) pontjának alkalmazása tekintetében, valamint az Európai Csipkezdeményezés végrehajtásával összefüggő pályázatoknak a 137. cikk d) pontja szerinti kiválasztása céljából a hatóságok testülete kizárólag a Bizottságot és a tagállamokat foglalhatja magában. E cikk (1) bekezdése értelemszerűen alkalmazandó.”

16.

A 137. cikk a következőképpen módosul:

a)

a szöveg a következő ponttal egészül ki:

„aa)

az egyes munkaprogramok kidolgozása előtt – figyelembe véve a magánszektorbeli tagok véleményét, valamint adott esetben az (EU) 2023/1781 rendelet 28. cikkével létrehozott, félvezetőkkel foglalkozó európai testület véleményét és az egyéb érdekelt felektől származó hozzájárulásokat – fel kell vázolnia a munkaprogram két, a vonatkozó költségbecsléseket is feltüntető, különálló részét, amelyek közül az elsőnek magában kell foglalnia egyrészt egy, az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kapacitásépítési tevékenységekkel foglalkozó alszakaszt, másrészt pedig egy, az 1-4. operatív célkitűzéshez kapcsolódó kutatási és innovációs tevékenységekkel foglalkozó, a közfinanszírozásban részesülő infrastruktúrához való hozzáférésre vonatkozó feltételeket is meghatározó alszakaszt; a második különálló résznek pedig az Európai Csipkezdeményezés hatályán kívül eső kutatási és innovációs tevékenységekre kell vonatkoznia;”;

b)

a d) pont helyébe a következő szöveg lép:

„d)

a 12. cikk (1) bekezdésével és a 17. cikk (2) bekezdésének u) pontjával összhangban ki kell választania a pályázatokat;”;

c)

a szöveg a következő ponttal egészül ki:

„f)

szükség esetén ajánlania kell, hogy valamely ECIC korrekciós intézkedéseket tegyen, például módosítsa a létesítő okiratát, amennyiben az ECIC anélkül utasította el egy új tag felvételét a konzorciumba, hogy az ilyen elutasításra a létesítő okiratában meghatározott tisztességes és észszerű feltételek alapján kielégítő indokolást nyújtott volna, és egy tagállam az ügyet a hatóságok testületének tudomására hozta.”

17.

A 141. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„141. cikk

Finanszírozási ráták és részvételi szabályok

(1)   A Horizont Európa keretében finanszírozott közvetett intézkedések esetében a Horizont Európáról szóló rendelet 17. cikkének (2) bekezdésével összhangban és az említett rendelet 34. cikkétől eltérve, valamint a DEP keretében finanszírozott tevékenységek esetében a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás különböző finanszírozási rátákat alkalmazhat az intézkedés keretében nyújtott uniós finanszírozás tekintetében a résztvevő típusa szerint – különösen a kkv-k és a nonprofit jogalanyok esetében – és az intézkedés típusától függően. A finanszírozási rátákat fel kell tüntetni a munkaprogramban.

(2)   E cikk (1) bekezdésétől és a Horizont Európáról szóló rendelet 34. cikkétől eltérve, az Unió a kutatási és innovációs intézkedéseket a 4. TRL-szintig az összes elszámolható költség 100 %-os arányában finanszírozza.

(3)   A Horizont Európáról szóló rendelet 22. cikkének (2) bekezdésétől vagy az (EU) 2021/694 rendelet 18. cikkétől eltérve, a kompetenciaközpontok, valamint a legalább három különböző részt vevő államban – ezen belül legalább egy tagállamban – letelepedett legalább három független jogalanyból álló önálló jogalanyok jogosultak részt venni a Csipekkel Foglalkozó Közös Vállalkozás által finanszírozott, az e rendelet 134. cikke (4) bekezdése szerinti pályázati felhívásokban, feltéve, hogy ezt az eltérést a munkaprogram a vonatkozó témák leírásában kellően megindokolja.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. július 25-én.

a Tanács részéről

az elnök

L. PLANAS PUCHADES


(1)   2023. február 15-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)   HL C 365., 2022.9.23., 40. o.

(3)  A Tanács (EU) 2021/2085 rendelete (2021. november 19.) a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról, valamint a 219/2007/EK, az 557/2014/EU, az 558/2014/EU, az 559/2014/EU, az 560/2014/EU, az 561/2014/EU és a 642/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 427., 2021.11.30., 17. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1781 rendelete (2023. szeptember 13.) az Európa félvezető-ökoszisztémájának megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról és az (EU) 2021/694 rendelet módosításáról (csiprendelet) (HL L 229.., 2023.9.18., 1. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/694 rendelete (2021. április 29.) a Digitális Európa program létrehozásáról és az (EU) 2015/2240 határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 166., 2021.5.11., 1. o.).

(7)  A Tanács 561/2014/EU rendelete (2014. május 6.) az ECSEL közös vállalkozás létrehozásáról (HL L 169., 2014.6.7., 152. o.).