2023.7.27.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 188/28


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/1547 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2023. július 26.)

egy elnevezésnek az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába való bejegyzéséről („Gower Salt Marsh Lamb” (OEM))

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 52. cikke (3) bekezdésének b) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1151/2012/EU rendelet 50. cikke (2) bekezdése a) pontjának megfelelően a Bizottság közzétette az Európai Unió Hivatalos Lapjában (2) az Egyesült Királyság kérelmét a „Gower Salt Marsh Lamb” elnevezés oltalom alatt álló eredetmegjelölésként történő bejegyzésére.

(2)

2022. március 8-án a Bizottsághoz felszólalás érkezett Franciaországtól. A Bizottság 2022. március 10-én továbbította az Egyesült Királyságnak e felszólalást. 2022. május 6-án Franciaország indokolással ellátott kifogásolási nyilatkozatot nyújtott be a Bizottsághoz.

(3)

Miután a Bizottság megvizsgálta és elfogadhatónak ítélte az indokolással ellátott kifogásolási nyilatkozatot, az 1151/2012/EU rendelet 51. cikkének (3) bekezdésével összhangban 2022. június 30-án kelt levelében felkérte az Egyesült Királyságot és Franciaországot, hogy egy megállapodás elérése érdekében kezdjenek megfelelő konzultációkat.

(4)

A Bizottság 2022. szeptember 28-án az Egyesült Királyság kérésére egy hónappal meghosszabbította a konzultációkra vonatkozó határidőt. Az Egyesült Királyság és Franciaország közötti konzultációk megállapodás elérése nélkül zárultak le.

(5)

A Bizottságnak ezért e konzultációk eredményét figyelembe véve, az 1151/2012/EU rendelet 52. cikke (3) bekezdésének b) pontjában előírt eljárásnak megfelelően kell meghoznia a bejegyzésre vonatkozó határozatát.

(6)

Franciaországnak az indokolással ellátott kifogásolási nyilatkozatában és az Egyesült Királysággal folytatott konzultációi során megfogalmazott fő érvei az alábbiak szerint foglalhatók össze.

(7)

Franciaország szerint az 1151/2012/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdésének e) pontjában előírtaknak megfelelően egyértelműsíteni kellene, hogy engedélyezett-e a hús lefagyasztása. A felszólaló szerint amennyiben a lefagyasztás engedélyezett, ez destabilizálná két, kizárólag júliustól novemberig forgalomban lévő francia OEM, a „Prés-salés de la baie de Somme” és a „Prés-salés du Mont-Saint-Michel” piacát, és tisztességtelen versenyhez vezetne. E húsok fagyasztását és olvasztását tiltja a termékleírásuk.

(8)

A felszólaló szerint továbbá ki kellene egészíteni az egységes dokumentumot a termékleírás sós mocsarakat meghatározó részével, mivel az 1151/2012/EU rendelet 8. cikke (1) bekezdése c) pontjának ii. alpontja szerint az egységes dokumentumnak tartalmaznia kell az OEM-ként bejegyeztetni kívánt termék és a körülhatárolt földrajzi terület közötti kapcsolat bemutatását.

(9)

Az Egyesült Királyság kifejtette, hogy a húst lehetőleg friss állapotban kell értékesíteni és fogyasztani, bár le is fagyasztható. Amennyiben a hús lefagyasztásra kerül, így is kell értékesíteni. Ennek megfelelően sor került a termékleírás, valamint az egységes dokumentum módosítására.

(10)

Az egyesült Királyság ezenkívül a sós mocsarakat jelző térképeket és GPS-koordinátákat is hozzáadott az egységes dokumentumhoz.

(11)

Franciaország e módosításokat elégtelennek ítélte, és további felvilágosítást kért azzal kapcsolatban, hogy a termék mely időszakban van fagyasztott állapotban forgalmazva. A sós mocsarak meghatározásával kapcsolatban azt kérték, hogy a termékleírás bizonyos részei az egységes dokumentumban is szerepeljenek, különösen a „sós mocsár” meghatározása és az ehhez kapcsolódó egyedi előírások.

(12)

A Bizottság az 1151/2012/EU rendelet rendelkezéseire figyelemmel megvizsgálta a Franciaország indokolással ellátott kifogásolási nyilatkozatában előadott érveket, figyelembe véve a kérelmező és a felszólaló között lezajlott megfelelő konzultációk eredményeit, és a következő következtetésekre jutott.

(13)

Ami az OEM bejegyzése iránti kérelemnek az 1151/2012/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott feltételeknek való állítólagos meg nem felelést illeti, a hús lefagyasztása önmagában nem előállítási mód. Az 1151/2012/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdésének e) pontja nem írja elő, hogy a termékleírásnak tartalmaznia kellene a hús lefagyasztásának lehetőségére vonatkozó egyedi szabályt, sem pedig annak az időszaknak a meghatározását, amikor a terméket fagyasztott állapotban lehet értékesíteni. A kérelmező saját döntése, hogy ismerteti-e az erre vonatkozó szabályokat. A felszólalás után a kérelmező úgy döntött, hogy egyértelműsíti a fagyasztott termékre vonatkozó szabályokat. A fagyasztás szabályai a termék leírásához tartoznak.

A fentiek alapján az 1151/2012/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott feltételt teljesítettnek kell tekinteni.

(14)

Ami az 1151/2012/EU rendelet 8. cikke (1) bekezdése c) pontja ii. alpontjának való állítólagos meg nem felelést illeti, az egységes dokumentum pontosan és kimerítően mutatja be a „a termék és földrajzi környezete vagy földrajzi eredete közötti […] kapcsolatot”.

A termék jellemzőit és minőségét két fő tényező befolyásolja, melyek közül az egyik a juhok természetes étrendje, amely a Gower-félsziget északi partvidékén található sós mocsarak egyedülálló növényzetéből áll. Az egységes dokumentumból kiderül továbbá, hogy a sós mocsarak egyedülálló sótűrő növényzettel rendelkeznek, ahol a mocsarak középső és felső részén élő növényközösségek vannak túlsúlyban, és amelyeken az uniós élőhely- és fajvédelmi irányelv 1. mellékletében meghatározott két élőhelytípus meghatározó: Atlanti-partvidéki sós rétek, valamint Salicornia és más egyéves növények telepei iszapon és homokon. Franciaország kérésére a kérelmező egy, a sós mocsárral borított területet ábrázoló térképpel és GPS-koordinátákkal egészítette ki az egységes dokumentumot.

Az egységes dokumentum a termékleírás összefoglalása. A kiegészítő elemek, melyek hozzáadását a felszólaló kéri, nem alapvető fontosságúak a termék előállítási módjának megértéséhez.

A fentiek alapján a rendelet 8. cikke (1) bekezdése c) pontjának ii. alpontjában meghatározott követelményeket teljesítettnek kell tekinteni.

(15)

A felek közötti konzultáció eredményeképpen mind az egységes dokumentum, mind a termékleírás módosult. Mivel ezek nem számítanak jelentős mértékű módosításnak, az 1151/2012/EU rendelet 51. cikke (4) bekezdésének megfelelően a Bizottság a kérelem újbóli vizsgálata nélkül megállapította, hogy a bejegyzés feltételei teljesülnek.

(16)

A fentiekre tekintettel a „Gower Salt Marsh Lamb” elnevezést indokolt bejegyezni az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába. Az egységes dokumentum egységes szerkezetbe foglalt változatát csak a tájékoztatás céljából kell közzétenni.

(17)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági termékek minőségpolitikájával foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A „Gower Salt Marsh Lamb” (OEM) elnevezés bejegyzésre kerül.

Az első bekezdésben említett elnevezés a 668/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (3) XI. melléklete szerinti 1.1. osztályba – Friss hús (valamint vágási melléktermék és belsőség) – tartozó terméket jelöl.

2. cikk

Az egységes dokumentum egységes szerkezetbe foglalt szövegét e rendelet melléklete tartalmazza.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. július 26-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.

(2)  HL C 492., 2021.12.8., 8. o.

(3)  A Bizottság 668/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. június 13.) a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 179., 2014.6.19., 36. o.).


MELLÉKLET

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„Gower Salt Marsh Lamb”

EU-szám: PDO-GB-02452 – 2019.4.1.

OEM (X) OFJ ( )

1.   Elnevezés (OEM vagy OFJ)

„Gower Salt Marsh Lamb”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Egyesült Királyság

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa [a XI. mellékletben szereplő felsorolás alapján]

1.1. osztály: Friss hús (valamint vágási melléktermék és belsőség)

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Gower Salt Marsh Lamb” kiváló minőségű bárányhús, amelyet a dél-walesi Gower-félszigeten nevelt és levágott juhokból állítanak elő. A hús különleges jellemzőit a Gower-félsziget északi partvonalán található sós mocsarak egyedülálló növényzete és környezete adja, ahol a juhok legelnek.

A „Gower Salt Marsh Lamb” egy természetes szezonális termék, amely júniustól december végéig kapható. Nincs korlátozás arra vonatkozóan, hogy mely juhfajták (vagy keresztezett juhfajták) használhatók a „Gower Salt Marsh Lamb” előállítására. A legalkalmasabb fajták azonban az ellenállóképes, kissé agilisabb fajták, amelyek jól boldogulnak a sós mocsár növényzetén.

A „Gower Salt Marsh Lamb” előállításához használt juhok a vágás időpontjában 4–10 hónaposak. Minden egyed összesen legalább 2 hónapig (és élete legalább 50 %-ában), bár egyes juhok akár 8 hónapig is legelnek a sós mocsarak környezetében.

A juhokat külterjes rendszerben tenyésztik, és természetes módon „fitt” állatok, amelyek nagy távolságokban legelnek a sós mocsarak területén. Ez hozzájárul a „Gower Salt Marsh Lamb” sajátos jellemzőihez, amelyből lassabban érő bárányhús állítható elő, amelyben optimális az egyensúly a színhús és a faggyú között, „az izomrostok teljes hosszában egyenletesen eloszló, márványozott faggyúréteggel”. A lábízületek jól körülhatároltak, jó izmoltságúak, a nyers hús színe sötétvörös.

A „Gower Salt Marsh Lamb” hasított testének vágáskori súlya 16–23 kg. A „Gower Salt Marsh Lamb” hasított teste az EUROP-minősítés szerint a 2L–3L faggyúborítottsági osztályba és az U-tól O-ig terjedő húsossági osztályba sorolható: a bárányok többsége az R húsossági osztályba és a 3L faggyúborítottsági osztályba tartozik.

A „Gower Salt Marsh Lamb” főzéskor (egy független érzékszervi elemző bizottság leírása szerint) „enyhe, édes és lágy, telt bárányhús-ízzel, füves, fűszernövényekre emlékeztető, enyhén sós és friss jegyekkel rendelkezik, kellemesen fűszeres, bárányhúsra jellemző utóízzel”. A faggyú (amely jól oszlik el, és főzéskor továbbra is látható) krémszínű, és a főzés során tiszta, nem zsíros textúrájúvá válik. A bárányhús „enyhén édes zamatú, puha és szaftos”. A hús textúrájának elemzése alapján a „Gower Salt Marsh Lamb” megőrizte az izomrost épségét, ami összefügg „az első falatnál érezhető szaftossággal”.

A „Gower Salt Marsh Lamb” hasított test vagy darabolt hús formájában értékesíthető. Lehetőleg friss állapotban kell értékesíteni és fogyasztani, bár le is fagyasztható. Minden lefagyasztott húst lefagyasztott állapotban kell értékesíteni.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

A legelt és tartósított összes takarmánynak a körülhatárolt területről kell származnia, és a cél az, hogy az összes takarmány 100 %-át innen szerezzék be. Kivételes körülmények között azonban engedélyezett takarmány behozatala legfeljebb az éves szárazanyag-mennyiség 25 %-ának megfelelő mennyiségben. Ezt legeltetési és természetvédelmi nyilvántartásokkal, valamint a gazdaságba behozott takarmány-alapanyagok termelők általi nyilvántartásba vételével ellenőrzik.

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A „Gower Salt Marsh Lamb” bárányhús előállításához használt valamennyi juhnak a körülhatárolt területen kell születnie, nevelésük és levágásuk is itt történik.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A Gower-félsziget

A dél-walesi Gower-félsziget, a választókerületek határvonalai által körülhatárolva, amelyeket az alábbi A. térkép sorol fel:

A Gower-félsziget választókerületi határai

Gorseinon, Llwchrwr, Gowerton, Dunvant, Killay, Upper Killay, Mumbles, Bishopston, Pennard, Llanrhidian Higher, Llanrhidian Lower, Ilston, Penrice, Reynoldstone, Port Eynon, Rhossili, Llangennith, Llanmadoc, Port Eynon, Rhossili, Llangennith, Llanmadoc, Cheriton

A. térkép

A Gower-félsziget választókerületeinek határa

Image 1

A partvidéki sós mocsarak a Gower-félsziget északi partvidékén találhatók, ahogy az az alábbi B. térképen látható:

B. térkép

A Gower-félsziget északi részének sós mocsarai

Image 2

Ahogy azt a fenti térkép mutatja, a sós mocsarak együttesen a Whitford Burrows keleti részétől az A484-en található Loughor Bridge-ig terjedő területet fedik le. E területhez tartoznak az alábbiak:

1)

Llanrhidian és Landimore sós mocsár – a Whitford Burrows keleti részétől a Salt house Pointig

Whitford Burrows

Salthouse Point

Koordináták

Koordináták

OS X (Eastings): 244680

OS Y (Northings): 195115

Legközelebbi irányítószám: SA3 1DL

Földrajzi szélesség: (WGS84) N51:38:00 (51.633343)

Földrajzi hosszúság: (WGS84) W4:14:44 (-4.245646)

Földrajzi szélesség és hosszúság: 51.633343,-4.245646

Nat Grid: SS446951 / SS4468095115

OS X (Eastings): 252330

OS Y (Northings): 195847

Legközelebbi irányítószám: SA4 3SN

Földrajzi szélesség: (WGS84) N51:38:31 (51.641982)

Földrajzi hosszúság: (WGS84) W4:08:08 (-4.135504)

Földrajzi szélesség és hosszúság: 51.641982,-4.135504

Nat Grid: SS523958 / SS5233095847

2)

Penclawdd és Crofty sós mocsár – a Salthouse Pointtól a Loughor Bridge-ig

Salthouse Point

Loughor Bridge

Koordináták

Koordináták

OS X (Eastings): 252330

OS Y (Northings): 195847

Legközelebbi irányítószám: SA4 3SN

Földrajzi szélesség: (WGS84) N51:38:31 (51.641982)

Földrajzi hosszúság: (WGS84) W4:08:08 (-4.135504)

Földrajzi szélesség és hosszúság: 51.641982,-4.135504

Nat Grid: SS523958 / SS5233095847

OS X (Eastings): 256120

OS Y (Northings): 198082

Legközelebbi irányítószám: SA4 6TP

Földrajzi szélesség: (WGS84) N51:39:47 (51.663047)

Földrajzi hosszúság: (WGS84) W4:04:54 (-4.081691)

Földrajzi szélesség és hosszúság: 51.663047,-4.081691

Nat Grid: SS561980 / SS5612098082

3)

Cwm Ivy sós mocsár – a B. és C. térképen sötétkék vonal jelzi a határait.

Koordináták

OS X (Eastings): 244220

OS Y (Northings): 194094

Legközelebbi irányítószám: SA3 1DL

Földrajzi szélesség: (WGS84) N51:37:27 (51.624043)

Földrajzi hosszúság: (WGS84) W4:15:07 (-4.251832)

Földrajzi szélesség és hosszúság: 51.624043,-4.251832

Nat Grid: SS442940 / SS4422094094

C. térkép

A Cwm Ivy sós mocsár

Image 3

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A „Gower Salt Marsh Lamb” bárányhús kiváló minőségű termékként ismert, amelynek előállításához a dél-walesi Gower-félszigeten született, nevelt és levágott juhok húsát használják fel. A „Gower Salt Marsh Lamb” egy természetes szezonális termék, amely júniustól december végéig kapható.

Az előállított bárányhús extenzív, hagyományos gazdálkodási rendszerből származik, ahol a végtermék jellemzőit és minőségét a következő két fő tényező befolyásolja:

a juhok természetes étrendje, amely a Gower-félsziget északi partvidékén található egyedülálló sós mocsarak növényzetéből áll;

a termelők ismeretei és készségei, amelyek több generáció során alakultak ki és viszonylag változatlanok maradtak.

Ezek a tényezők szoros kapcsolatot teremtenek a földrajzi terület és a végtermék között, és hozzájárulnak a termék egyedi ízéhez és jellemzőihez.

A „Gower Salt Marsh Lamb” juhok legalább két hónapig legelnek a Gower-félsziget északi partvidékén található sós mocsarak környékén, de egyes juhok akár nyolc hónapig is. Ezek a sós mocsarak körülbelül 4 000 hektárt fednek le, és a walesi sós mocsarak 22 %-át teszik ki.

A természetes sós mocsarak növényzete az éghajlati és a talajviszonyok ötvözetéből ered. A talaj sótartalma és pH-értéke befolyásolja a növényzet egyedi típusát és eloszlását. A sós mocsarak természetesen savasak, jellemzően 4-es pH-értékkel. A Gower-félsziget északi részén található sós mocsarak sajátossága a magas homoktartalom és a megfelelő vízelvezetés. Ez okozza a sós mocsaras rétek túlsúlyát, ami miatt a mocsarak értékes források a „Gower Salt Marsh Lamb” juhok legeltetéséhez.

A sós mocsarak egyedi sótűrő növényzettel rendelkeznek, ahol a mocsarak középső és felső részén élő növényközösségek vannak túlsúlyban, és amelyeken az uniós élőhely- és fajvédelmi irányelv 1. mellékletében meghatározott két élőhelytípus meghatározó:

Atlanti-partvidéki sós rétek;

Salicornia és más egyéves növények telepei iszapon és homokon.

A „Gower Salt Marsh Lamb” bárányhús „sós jegyekkel rendelkező füves, fűszernövényekre emlékeztető ízéhez” a Gower-félsziget északi részén található sós mocsarak területén a bárányok takarmányát képező változatos sótűrő növényfajok járulnak hozzá.

A mocsarak takarmányértéke alacsony a javított, mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított gyepterületekhez képest. A bárányok nagy kiterjedésű nyílt földterületeken legelnek, aminek eredményeképpen a húsukból jó izmoltsággal és jól körülhatárolt lábízületekkel rendelkező, sovány hasított test állítható elő. Ez a külterjes legeltetési rendszer azt eredményezi, hogy a „Gower Salt Marsh Lamb” az intenzívebb tartású báránynál lassabban növekszik, ezenkívül hozzájárul a hasított test jellemzőihez és minőségéhez. A lassabb növekedés több időt biztosít arra, hogy a „Gower Salt Marsh Lamb” húsában teljesen kialakuljon a „telt, enyhe, édes, lágy íz” a „füves, fűszernövényekre emlékeztető, enyhén sós friss jegyekkel”, amelyek a bárányok takarmányát képező, változatos, sótűrő növényfajoknak köszönhetőek.

Különleges ismeretekre és speciális készségekre van szükség az egyedülálló és fizikai kihívást jelentő terepen legelő „Gower Salt Marsh Lamb” juhok tartásához és a bárányhús előállításához. Ezek a készségek és hagyományok az idők során fejlődtek, és generációról generációra szálltak. A speciális készségeket az alábbiakban soroljuk fel.

A termelőknek ismerniük kell a sós mocsarakat és az árapályokat a juhok és bárányok dagályok veszélyével szembeni védelme érdekében. A termelők munkája az árapály és az árapály-táblázat köré szerveződik, amely meghatározza az összes fontosabb munka időzítését.

Az olyan juhfajták (és keresztezések) kiválasztásának és felhasználásának ismerete is szükséges, amelyek képesek megbirkózni a sós mocsarak területén történő legelés, és mocsarakat átszelő számtalan mély csatorna jelentette fizikai korlátokkal és kihívásokkal. Ellenálló, agilis állatokat választanak ki, amelyeknek erős lábai vannak, és alkalmasak arra, hogy instabil, gyakran víz borította földeken mozogjanak.

Nagyobb mértékben támaszkodnak a juhok és bárányok sós mocsaras területeken történő tartásához szükséges pásztori készségekre, mivel e hatalmas kiterjedésű nyílt területeket a juhok mozgását akadályozó mély csatornák szelik át. Mivel a terep nagy része csak gyalogosan megközelíthető, a pásztoroknak terelőkutyájuk munkaképességére kell támaszkodniuk.

A legeltetés, valamint a sós mocsarak és egyedülálló növényzetük ismerete szükséges ahhoz, hogy a bárányhús előállítását a rendelkezésre álló növényzethez és annak vegetációs időszakához igazodva optimalizálják.

A bárányok a középkor óta legelnek a Gower-félsziget sós mocsarainak területén, és ez a gyakorlat az évek során alig változott. 1976-ban 30 mezőgazdasági termelő rendelkezett legeltetési joggal a goweri sós mocsarakon, ahol több ezer juhot legeltettek. 2018-ban 8 termelő évente körülbelül 3 500 bárányt tartott ezeken a sós mocsaras területeken.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

Gower Salt Marsh Lamb – GOV.UK (www.gov.uk)