2023.6.26.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 160/12


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/... FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2023. június 22.)

az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyes rendelkezéseitől és az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettől eltérő rendkívüli, ideiglenes intézkedéseknek az egyes tagállamokban a borágazatban fellépő piaci zavarok kezelése érdekében történő elfogadásáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 219. cikkére, összefüggésben 228. cikkével,

mivel:

(1)

A jelenlegi gazdasági helyzetet a következők jellemzik: általánosan magas megélhetési költségek, amelyek hatással vannak a borfogyasztásra és -értékesítésre, valamint a mezőgazdasági termelés és a borfeldolgozás termelési költségeinek növekedése, ami hatással van a borárakra. Ezek a körülmények jelentős zavart okozhatnak az uniós borpiacon, mivel számos kulcsfontosságú termelő tagállamot érintenek, ahol a rendelkezésre álló borkészletek olyan szintre emelkedhetnek, hogy a következő szüreti és termelési idényt is figyelembe véve már fenntarthatatlanná válik a helyzet, valamint a bortermelők is pénzügyi nehézségekkel és likviditási problémákkal szembesülhetnek.

(2)

A globális infláció és a fogyasztók vásárlóerejének ezzel összefüggő csökkenése tovább fokozza a borfogyasztás elmúlt években megfigyelhető általános visszaesését. A látszólagos borfogyasztás csökkenését az idei gazdasági év tekintetében Olaszországban 7 %-ra, Spanyolországban 10 %-ra, Franciaországban 15 %-ra, Németországban 22 %-ra, Portugáliában pedig 34 %-ra becsülik a Covid19-járvány előtti piaci helyzethez képest. Ez a tendencia különösen bizonyos borpiaci szegmenseket érint, nevezetesen a vörös- és rozé borokat.

(3)

A rendelkezésre álló adatok a borértékesítések visszaesését mutatják a jelen gazdasági évben, ami összhangban van a belföldi keresletben észlelhető csökkenéssel, például az értékesítés Spanyolországban és Franciaországban tapasztalható 5,3 %-os visszaesésével; az említett országok néhány erősen érintett területén az értékesítés az előző gazdasági év azonos időszakához képest 25–35 %-kal csökkent. Ugyanakkor a 2023 januárja és áprilisa közötti időszakban az uniós borexport 8,5 %-kal volt alacsonyabb, mint 2022 azonos időszakában.

(4)

A mezőgazdasági termelés fő költségeinek – például a bortermeléshez szükséges műtrágya-, energia- és palackköltségeknek – részben az Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja miatt tapasztalható általános növekedése a termelési költségek rendkívüli megemelkedéséhez vezetett, amelynek mértéke egyes tagállamokban a becslések szerint akár a 30–40 %-ot is elérheti. Ezek a körülmények további nyomást gyakorolnak az uniós bortermelőkre, és csökkentik a marketingtevékenységekre és beruházásokra fordítható kapacitásukat. Ezenkívül a rendelkezésre álló adatok szerint a bortermelés teljes ciklusa tekintetében növekvő költségek ellenére egyes borok árának drasztikus csökkenése figyelhető meg a Covid19 előtti helyzethez képest a válság által leginkább sújtott régiókban; például Franciaország egyes régióiban az árak akár 10–26 %-kal is csökkentek.

(5)

Ezek a tényezők együttesen az uniós borok keresletének és értékesítésének általános csökkenésére utalnak, miközben az uniós termelés 4 %-kal nőtt az előző gazdasági évhez képest, ami hozzáadódott a kezdeti készletek amúgy is magas szintjéhez (+ 2 % az előző öt év átlagához képest). Ha nem kerül sor gyors intézkedésre az egyre növekvő túlkínálat csökkentése érdekében, a helyzet súlyos zavarokat okozhat a piacon, mivel várhatóan legkésőbb az idei szüretből származó szőlő beérkeztével jelentős és általános piaci egyensúlyhiányt idéz elő, és a bortermelőknek nem lesz tárolókapacitásuk az új termés elhelyezésére, vagyis arra kényszerülnek, hogy még alacsonyabb áron értékesítsék a termékeiket.

(6)

A jelenlegi piaci körülmények a borágazatban most még elszigetelt piaci zavarokat keltenek a különböző termelési régiókban, mivel az uniós borpiac erősen szegmentált. Az említett piaci zavarok jelentős hatással vannak bizonyos tagállamok egyes régióira, és különösen a vörös- és rozé borok piaci szegmenseit érintik. Néhány példa a piac széttagoltságára: a spanyolországi Extremadurában az ötéves átlagnál 27 %-kal magasabb a készletek szintje, Portugáliában a lisszaboni és az alentejói régióban az előző évhez képest 24 %-kal, illetve 14 %-kal magasabb a készletek szintje, a franciaországi Languedoc-Roussillonban pedig a jelenlegi gazdasági év elején 26 %-kal több rozé bor volt készleten, mint az előző év elején.

(7)

Ugyanakkor az uniós borpiacot már ezen kívül is sorozatos nehézségek sújtották, különösen 2019-ben, 2020-ban és 2021-ben, mégpedig a korábbi kereskedelmi korlátozások, a fogyasztás Covid19-világjárvány alatt tapasztalt visszaesése és számos szélsőséges időjárási esemény következtében. A jelenlegi nehéz körülmények tovább gyengítik a már amúgy is instabil ágazatot, és jelentős bevételkiesést okoznak az ágazat valamennyi szereplője számára. A tagállamok leginkább érintett régióinak bortermelői pénzügyi nehézségekkel és likviditási problémákkal szembesülnek. Ezért e tekintetben is azonnali fellépésre van szükség, hogy hatékonyan lehessen reagálni az ilyen heterogén piaci helyzetre, lehetővé téve a tagállamok számára, hogy a borágazatban megvalósuló nemzeti támogatási programjukra elkülönített pénzügyi források egy részét átirányítsák, és testre szabott támogatást nyújtsanak az ágazat különböző szereplőinek.

(8)

Ha a leginkább érintett régiók piacáról kivonják a megfelelő értékesítési lehetőségekkel nem rendelkező borok egy részét, azzal lehetővé válik a piaci egyensúlyhiányok kezelése és annak megelőzése, hogy a jelenlegi zavarok az egész uniós borágazatban súlyos vagy tartós jelenséggé váljanak. Indokolt esetben a borágazati támogatási programok keretében támogatható intézkedésként ideiglenesen be kell vezetni a borlepárlást, hogy ezáltal is javuljon a piaci egyensúly és a bortermelők gazdasági helyzete a leginkább érintett termelési régiókban. A versenytorzulás elkerülése érdekében indokolt megtiltani a lepárlásból származó alkohol élelmiszer- és italgyártásban történő felhasználását, és azt ipari, például fertőtlenítési vagy gyógyszerészeti, illetve energetikai célokra kell korlátozni. Annak érdekében, hogy e kivételes intézkedés végrehajtását követően elkerülhető legyen a visszaélés vagy a túlkompenzáció, helyénvaló előírni a tagállamok számára, hogy az intézkedést a piaci egyensúlyhiánnyal küzdő régiókra összpontosítsák, objektív kritériumokra alapozzák, és az általuk nyújtott kompenzáció ne haladhassa meg a közelmúltbeli piaci árakat.

(9)

Az 1308/2013/EU rendelet 47. cikkében előírt zöldszüreti eljárást piacszervezési intézkedésként alkalmazzák, amikor túlzott szőlőtermés várható. A 2023-as pénzügyi évben helyénvaló bizonyos rugalmasságot tanúsítani ezen intézkedés végrehajtása során annak érdekében, hogy a piaci szereplők könnyebben tudjanak reagálni a jelenlegi piaci körülményekre, és kisebb eséllyel ismétlődjön meg ugyanez a helyzet a következő gazdasági évben. Kivételes intézkedésként rendelkezni kell az 1308/2013/EU rendelet 47. cikkének (1) és (3) bekezdésétől való eltérésről, hogy lehetővé váljon az éretlen szőlőfürtök teljes megsemmisítése vagy eltávolítása az adott gazdaság területének egy részén, feltéve, hogy erre egész parcellákon kerül sor, valamint rendelkezni kell az ezen intézkedéshez nyújtott maximális uniós hozzájárulás ideiglenes növeléséről.

(10)

A krízislepárlásnak a támogatható intézkedésekhez való hozzáadása, valamint a zöldszüret tekintetében bevezetett rugalmasság tulajdonképpen egyaránt pénzügyi támogatást jelent, ez azonban nem igényel további uniós finanszírozást, mivel a borágazatban megvalósuló nemzeti támogatási programokra vonatkozóan a 2023-as pénzügyi év tekintetében továbbra is az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) VII. mellékletében meghatározott költségvetési korlátok alkalmazandók. A tagállamok ezért kizárólag az említett mellékletben meghatározott éves költségvetésen belül különíthetnek el magasabb összegeket a szóban forgó intézkedésekre. A fent említett két válságintézkedéshez nyújtott pénzügyi támogatás elsődleges célja tehát az, hogy a jelenlegi instabil piaci helyzetben úgy támogassa az ágazatot, hogy ahhoz ne legyen szükség többletforrások mozgósítására.

(11)

Az e válságintézkedésekre fordítható uniós pénzügyi források hatékonyságának növelése érdekében lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy a szóban forgó uniós pénzügyi forrásokat az e rendeletben előírt két válságintézkedéshez nyújtott támogatás legfeljebb 50 %-át fedező nemzeti kifizetésekkel egészítsék ki.

(12)

A negatív piaci fejlemények, az emelkedő költségek, valamint a borágazati szereplőket ebből eredően sújtó pénzforgalmi problémák megnehezítik a nemzeti borágazati támogatási programok intézkedéseinek végrehajtását, éppen akkor, amikor a leginkább szükség van az ágazat piacorientáltságának javítására. Annak érdekében, hogy a borágazat jelenlegi piaci és gazdasági környezetében hatékony lehessen a programok végrehajtása, indokolt ideiglenesen növelni a maximális uniós hozzájárulást a következő intézkedésekhez: promóció, a szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása, zöldszüret és beruházások.

(13)

Emellett fontos továbbá, hogy a kedvezményezettek számára biztosított legyen a megfelelő rugalmasság a nemzeti támogatási programok keretében végrehajtott műveleteikhez kapcsolódóan, hogy reagálni tudjanak a jelenlegi piaci bizonytalanságokra, és szükség esetén ezekhez igazíthassák a műveleteket. Az említett rugalmasság olyan további piactámogatási intézkedést képez, amely annak megakadályozására szolgál, hogy a jelenlegi gazdasági zavarok súlyos vagy elhúzódó rendellenességgé alakuljanak át az uniós borpiacon, valamint biztosítja, hogy az e rendeletben meghatározott egyéb rendkívüli intézkedések – miután valamely tagállam a bevezetésük mellett dönt – a kedvezményezettek szintjén is hatékonyan végrehajthatók legyenek. Ezért további rendkívüli intézkedésként szükséges eltérni az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettől (3), és lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy bizonyos rugalmasságot biztosítsanak a kedvezményezettek számára annak érdekében, hogy a tervezett műveleteket egyszerűsített eljárást követve kiigazíthassák, illetve kellően indokolt esetekben részlegesen hajtsák végre azokat.

(14)

Mivel az uniós finanszírozás arányának egyes intézkedések tekintetében történő megemelése és a programok irányítása során engedélyezett bizonyos rugalmasság a borágazat jelenlegi gazdasági helyzetéhez kapcsolódik, és mivel az említett intézkedések ideiglenesek, helyénvaló az alkalmazási körüket azokra a műveletekre korlátozni, amelyek végrehajtása a 2023-as pénzügyi év során vette kezdetét. Ezzel szemben a szóban forgó intézkedések nem alkalmazandók például a korábbi pénzügyi években végrehajtott műveletekre, amelyeknek a kifizetése a 2023-as pénzügyi évben történik meg.

(15)

Tekintettel a helyzet rendkívüli sürgősségére és a folyamatban lévő piaci zavarokra, valamint azon idő rövidségére, amely a tagállamok rendelkezésére áll ahhoz, hogy az e rendeletben foglalt intézkedéseket még a folyó pénzügyi évben végrehajtsák, és megelőzzék a piaci körülmények további romlását, azonnali intézkedéseket kell hozni. Egyrészt a lehető leghamarabb, de mindenképpen az új szüret kezdete előtt, 2023. augusztus végéig vagy szeptember elejéig ki kell vonni a piacról a túlkínálatot a leginkább érintett régiókban, különben a piaci helyzet tovább romlik, és a jelenlegi egyensúlyhiány áthúzódik az új gazdasági évre, ami az egész uniós borpiac elhúzódó válságának fenyegetését jelentené. Másrészt az e rendeletben foglalt valamennyi intézkedést már azelőtt végre kell hajtani, hogy a jelenlegi nemzeti borágazati támogatási programok véget érnek, hiszen ezek az (EU) 2021/2117 európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 5. cikkének (7) bekezdésében előírtak szerint csak 2023. október 15-ig alkalmazhatók. Az említett rendelkezés értelmében az 1308/2013/EU rendelet 39–54. cikkét 2022. december 31. után továbbra is alkalmazni kell a 2023. október 16. előtt végrehajtott műveletek vonatkozásában felmerült kiadások, illetve teljesített kifizetések tekintetében. Az intézkedések késleltetése tehát megnehezítené vagy akár lehetetlenné tenné az érintett tagállamok számára az intézkedések 2023-as pénzügyi évben, vagyis a borágazatban megvalósuló jelenlegi nemzeti támogatási programok utolsó végrehajtási évében történő végrehajtását.

(16)

A fent említett rendkívüli sürgősségre való tekintettel ezt a rendeletet az 1308/2013/EU rendelet 228. cikkében megállapított sürgősségi eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

(17)

Az azonnal szükséges lépések megtétele érdekében e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján hatályba kell lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Ideiglenes eltérés az 1308/2013/EU rendelet 43. cikkétől és 44. cikkének (3) bekezdésétől

(1)   Az 1308/2013/EU rendelet 43. cikkétől eltérve az e rendelet 2. cikkében meghatározott intézkedés a borágazati támogatási programok keretében finanszírozható.

(2)   Az 1308/2013/EU rendelet 44. cikkének (3) bekezdésétől eltérve a tagállamok nemzeti kifizetésekből finanszírozhatják az e rendelet 2. cikke és az 1308/2013/EU rendelet 47. cikke alapján nyújtott támogatás legfeljebb 50 %-át.

2. cikk

A bor krízislepárlásának ideiglenes támogatása

(1)   Az e cikkben megállapított feltételek teljesülése esetén támogatás nyújtható a bor lepárlásához. Az említett támogatásnak arányosnak és a tagállam által kellően indokoltnak kell lennie, valamint a második albekezdéssel összhangban a leginkább érintett borokra és termelési régiókra kell irányulnia. A végrehajtás történhet nemzeti vagy regionális szinten, a vörös-, illetve a rozé borok tekintetében – külön-külön vagy vegyesen –, amelyek lehetnek oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok, illetve oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel nem rendelkező borok is.

Azoknak a tagállamoknak, amelyek úgy döntenek, hogy végrehajtják ezt az intézkedést, minden támogatható bortípusra és borszínre vonatkozóan – az adott esetnek megfelelően regionális vagy nemzeti szinten – igazolniuk kell, hogy az alábbi piaci körülmények közül egy vagy több fennáll:

a)

a termelési szinten rendelkezésre álló legfrissebb borkészletek szintjének jelentős emelkedése a készleteknek az előző öt gazdasági év azonos időszakára vonatkozó átlagos mennyiségéhez képest vagy a készleteknek az előző öt gazdasági év azonos időszakára vonatkozó, a legmagasabb és a legalacsonyabb érték kizárásával kapott átlagos mennyiségéhez képest;

b)

az átlagos termelési szintű piaci ár jelentős csökkenése a folyó gazdasági évben az előző három gazdasági év átlagárához képest vagy az előző öt gazdasági évre vonatkozó, a legmagasabb és legalacsonyabb éves átlagérték kizárásával kapott átlagárhoz képest;

c)

az összesített termelési szintű piaci eladások jelentős csökkenése a folyó gazdasági évben az előző három gazdasági év azonos időszakára vonatkozó átlaghoz képest vagy az előző öt gazdasági év azonos időszakára vonatkozó, az összesített árbevétel legmagasabb és legalacsonyabb értékének kizárásával kapott átlaghoz képest, feltéve, hogy ez a visszaesés nem a termelés csökkenéséből ered.

(2)   Az (1) bekezdésben említett, támogatott lepárlásból származó alkohol – a versenytorzulás elkerülése érdekében – kizárólag ipari, például fertőtlenítési vagy gyógyszerészeti, illetve energetikai célokra használható.

(3)   Az (1) bekezdésben említett támogatás kedvezményezettjei az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének II. részében említett termékeket előállító vagy forgalmazó borászati vállalkozások, bortermelői szervezetek, két vagy több termelő által létrehozott társulások, szakmaközi szervezetek vagy szőlőből készült termékek lepárlói lehetnek.

(4)   Kizárólag a lepárlók borral való ellátásának és e bor lepárlásának a költségei támogathatók. Az ezen intézkedés keretében lepárolandó bornak az Unióból kell származnia, és meg kell felelnie az Unión belüli forgalmazásra vonatkozó követelményeknek, valamint – az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok esetében – a vonatkozó termékleírásoknak.

(5)   A tagállamok nemzeti támogatási programjaikban elsőbbségi kritériumokat állapíthatnak meg a kedvezményezettek számára. Ezeknek az elsőbbségi kritériumoknak a támogatási programban meghatározott konkrét stratégián és célkitűzéseken kell alapulniuk, továbbá objektíveknek és megkülönböztetéstől menteseknek kell lenniük.

(6)   A tagállamok megállapítják az (1) bekezdésben említett támogatás kérelmezési eljárására vonatkozó szabályokat, amelyeknek ki kell terjedniük a következőkre:

a)

a kérelem benyújtására jogosult természetes és jogi személyek;

b)

a kérelmek benyújtása és kiválasztása: legalább a kérelmek benyújtására, a javasolt fellépések megfelelőségének elbírálására és a gazdasági szereplőknek a kiválasztási eljárás eredményeiről való értesítésére vonatkozó határidők;

c)

a támogatható intézkedésekre és az (4) bekezdésben említett költségekre vonatkozó rendelkezéseknek, valamint elsőbbségi kritériumok alkalmazása esetén az elsőbbségi kritériumoknak való megfelelés ellenőrzése;

d)

a kérelmek kiválasztása: elsőbbségi kritériumok alkalmazása esetén legalább az egyes elsőbbségi kritériumok súlyozása;

e)

az előlegek fizetésének és a biztosítékok nyújtásának módja.

(7)   A tagállamok objektív és megkülönböztetésmentes kritériumok alapján határozzák meg a kedvezményezetteknek nyújtott támogatás összegét. A támogatás összegét – a helyzetnek megfelelően – regionális vagy nemzeti szinten kell rögzíteni, az (1) bekezdésben említett támogatható bortípusok és -színek szerinti bontásban. A támogatás összege nem haladhatja meg a 2022/2023-as gazdasági évben az adott régióban vagy a tagállam területén az intézkedés hatálya alá tartozó támogatható bortípusok és -színek tekintetében rögzített legalacsonyabb havi átlagár 80 %-át. Amennyiben nem állnak rendelkezésre rögzített piaci árak, az érintett tagállam illetékes hatósága a rendelkezésre álló legjobb adatok alapján becsülheti meg őket.

(8)   Az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (5) 1. és 2., 43., 48–54. és 56. cikke, valamint az (EU) 2016/1150 bizottsági végrehajtási rendelet (6) 1., 2. és 3., 19–23., 25–31. cikke, valamint 32. cikke (1) bekezdésének második albekezdése és 33–40. cikke értelemszerűen alkalmazandó a borok krízislepárlásához nyújtott támogatásra.

(9)   A tagállamoknak 2023. augusztus 31-ig értesíteniük kell a Bizottságot a támogatható borok típusairól és színéről, azokról a régiókról, ahol az intézkedést alkalmazni fogják, valamint az intézkedés (1) bekezdés szerinti indokolásáról, a (7) bekezdéssel összhangban alkalmazandó kompenzációs összegekről és azok indokolásáról, valamint a várhatóan lepárolandó mennyiségekről.

3. cikk

Ideiglenes eltérés az 1308/2013/EU rendelet 47. cikkének (1) bekezdésétől a zöldszüret tekintetében

Az 1308/2013/EU rendelet 47. cikkének (1) bekezdésétől eltérve a 2023-as pénzügyi év során „zöldszüret” alatt a még éretlen állapotban lévő szőlőfürtöknek a gazdaság egész területén vagy – amennyiben a zöldszüretet egész parcellákon végzik, akkor – annak egy részén történő teljes megsemmisítése vagy eltávolítása értendő.

4. cikk

Ideiglenes eltérések az 1308/2013/EU rendelet 45. cikkének (3) bekezdésétől, 46. cikkének (6) bekezdésétől, 47. cikkének (3) bekezdésétől és 50. cikkének (4) bekezdésétől a finanszírozási arányok tekintetében

(1)   Az 1308/2013/EU rendelet 45. cikkének (3) bekezdésétől eltérve a tájékoztatási vagy promóciós intézkedésekhez nyújtott uniós hozzájárulás mértéke a 2023-as pénzügyi év során nem haladhatja meg a támogatható kiadások 60 %-át.

(2)   Az 1308/2013/EU rendelet 46. cikkének (6) bekezdésétől eltérve a szőlőültetvények szerkezetátalakításának és átállításának tényleges költségeihez való uniós hozzájárulás mértéke a 2023-as pénzügyi év során nem haladhatja meg a 60 %-ot. A kevésbé fejlett régiókban a szerkezetátalakítás és átállítás költségeihez nyújtott uniós hozzájárulás mértéke nem haladhatja meg a 80 %-ot.

(3)   Az 1308/2013/EU rendelet 47. cikke (3) bekezdésének második mondatától eltérve a zöldszürethez nyújtott támogatás mértéke a 2023-as pénzügyi év során nem lépheti túl a szőlőfürtök megsemmisítéséhez vagy eltávolításához kapcsolódó közvetlen költségek és az ilyen megsemmisítésből vagy eltávolításból adódó bevételkiesés összegének 60 %-át.

(4)   Az 1308/2013/EU rendelet 50. cikkének (4) bekezdésétől eltérve a támogatható beruházási költségekhez nyújtott uniós hozzájárulás maximális mértéke a 2023-as pénzügyi év során a következő lehet:

a)

60 % a kevésbé fejlett régiókban;

b)

50 % a kevésbé fejlett régióktól eltérő régiókban;

c)

80 % az EUMSZ 349. cikkében említett legkülső régiókban;

d)

75 % a 229/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott kisebb égei-tengeri szigeteken.

5. cikk

Átmeneti eltérések az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelettől

(1)   Az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelet 22. cikkétől eltérve a 2023-as pénzügyi évben engedélyezhető, hogy ugyanazon a parcellán két vagy több egymást követő évben is sor kerüljön zöldszüret végrehajtására.

(2)   Az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelet 53. cikkének (1) bekezdésétől eltérve a 2023-as pénzügyi évben:

a)

a tagállamok engedélyezhetik, hogy a kedvezményezettek az eredetileg jóváhagyott műveletben legkésőbb 2023. október 15-ig változtatásokat hajtsanak végre az illetékes hatóságok előzetes jóváhagyása nélkül, feltéve, hogy az említett változtatások nem befolyásolják a művelet bármely részének támogathatóságát és annak átfogó célkitűzéseit, és feltéve, hogy a műveletre vonatkozóan jóváhagyott támogatás teljes összegét nem lépik túl. Az ilyen módosításokról a kedvezményezetteknek a tagállamok által meghatározott határidőn belül értesíteniük kell az illetékes hatóságot.

b)

A tagállamok kellően indokolt esetekben engedélyezhetik a kedvezményezettek számára, hogy legkésőbb 2023. október 15-ig olyan változtatásokat nyújtsanak be, amelyek módosítják az 1308/2013/EU rendelet 45., 46., 50. és 51. cikkében említett intézkedések keretében már jóváhagyott teljes művelet célkitűzését, feltéve, hogy az egyes átfogó műveletek részét képező, folyamatban lévő egyedi tevékenységek befejeződtek. Az ilyen módosításokról a kedvezményezetteknek a tagállamok által meghatározott határidőn belül értesíteniük kell az illetékes hatóságot, amelynek a szóban forgó módosításokat előzetesen jóvá kell hagynia.

(3)   Az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelet 54. cikkének (1) bekezdésétől eltérve, amennyiben egy már jóváhagyott művelet módosításáról az illetékes hatóság e cikk (2) bekezdése b) pontjának megfelelően értesítést kapott, és jóvá is hagyta azt, a szóban forgó művelet keretében már végrehajtott egyedi tevékenységekre ki kell fizetni a támogatást, amennyiben azokat maradéktalanul végrehajtották és alávetették az (EU) 2016/1150 bizottsági végrehajtási rendelet (8) IV. fejezetének 1. szakaszában előírt adminisztratív és – adott esetben – helyszíni ellenőrzéseknek.

(4)   Az (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelet 54. cikke (4) bekezdésének harmadik, negyedik, ötödik és hatodik albekezdésétől eltérve a 2023-as pénzügyi év során a legkésőbb 2023. október 15-ig benyújtott kifizetési kérelmek esetében, amennyiben az 1308/2013/EU rendelet 46. cikke alapján támogatott műveletek végrehajtása nem történik meg a teljes területen, amelyre a támogatást igényelték, a tagállamok a kifizetendő támogatás összegét a végrehajtást követő helyszíni ellenőrzések révén meghatározott terület alapján számítják ki.

6. cikk

Az ideiglenes rendkívüli piaci intézkedések alkalmazása

Az 1., a 2. és a 3. cikket a tagállamok illetékes hatóságai által e rendelet hatálybalépésének napjától kezdődően kiválasztott és legkésőbb 2023. október 15-ig végrehajtott műveletekre kell alkalmazni.

A 4. és az 5. cikk azokra a műveletekre alkalmazandó, amelyek végrehajtása a 2023-as pénzügyi év során kezdődött meg.

7. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. június 22-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/2115 rendelete (2021. december 2.) a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 435., 2021.12.6., 1. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. április 15.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a borágazatban megvalósuló nemzeti támogatási programok tekintetében történő kiegészítéséről és az 555/2008/EK bizottsági rendelet módosításáról (HL L 190., 2016.7.15., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/2117 rendelete (2021. december 2.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló 1308/2013/EU rendelet, a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU rendelet, az ízesített borászati termékek meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, jelöléséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról szóló 251/2014/EU rendelet és az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 228/2013/EU rendelet módosításáról (HL L 435., 2021.12.6., 262. o.).

(5)  A Bizottság (EU) 2016/1149 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. április 15.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a borágazatban megvalósuló nemzeti támogatási programok tekintetében történő kiegészítéséről és az 555/2008/EK bizottsági rendelet módosításáról (HL L 190., 2016.7.15., 1. o.).

(6)  A Bizottság (EU) 2016/1150 végrehajtási rendelete (2016. április 15.) a borágazatban megvalósuló nemzeti támogatási programok tekintetében az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazása szabályainak megállapításáról (HL L 190., 2016.7.15., 23. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 229/2013/EU rendelete (2013. március 13.) egyedi mezőgazdasági intézkedéseknek a kisebb égei-tengeri szigetek javára történő megállapításáról és az 1405/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 78., 2013.3.20., 41. o.).

(8)  A Bizottság (EU) 2016/1150 végrehajtási rendelete (2016. április 15.) a borágazatban megvalósuló nemzeti támogatási programok tekintetében az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazása szabályainak megállapításáról (HL L 190., 2016.7.15., 23. o.).