2023.6.20.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 157/11


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/1184 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2023. február 10.)

az (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállítására vonatkozóan részletes szabályokat meghatározó uniós módszertan létrehozásával történő kiegészítéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló 2018. december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 27. cikke (3) bekezdésének hetedik albekezdésére,

mivel:

(1)

A nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok fontos szerepet játszanak a megújuló energia részarányának növelésében az olyan ágazatokban, amelyek hosszú távon várhatóan a gáznemű és folyékony üzemanyagokra támaszkodnak majd: ilyen például a tengeri és légi közlekedés. Létre kell hozni egy olyan uniós módszertant, amely részletesen meghatározza azokat a szabályokat, amelyek alapján eldönthető, hogy a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, közlekedési célú üzemanyagok előállításához használt villamos energia teljes mértékben megújuló energiának minősül-e. E célból és az (EU) 2018/2001 irányelvben megfogalmazott általános környezetvédelmi célkitűzéseket szem előtt tartva, objektív és megkülönböztetésmentes kritériumok alapján egyértelmű szabályokat kell megállapítani. Főszabályként a villamos energiából előállított nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű üzemanyagok csak akkor minősülnek megújulónak, ha magát a villamos energiát megújuló energiaforrásokból állítják elő. Ez a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia érkezhet egy, a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagokat előállító létesítményhez (rendszerint egy elektrolizátorhoz) közvetlenül kapcsolódó létesítményből, vagy közvetlenül a hálózatból.

(2)

Szinte valamennyi nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag energiatartalma elektrolízissel előállított megújuló hidrogénen alapul. A fosszilis alapú villamos energiával előállított hidrogén kibocsátásintenzitása lényegesen magasabb, mint a hagyományos folyamatokban földgázból előállított hidrogéné. Ezért fontos biztosítani, hogy a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához szükséges villamosenergia-kereslet kielégítése megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiával történjen. Oroszország Ukrajna elleni invázióját követően még egyértelműbbé és sürgetőbbé vált, hogy az Uniónak fel kell gyorsítania a tiszta energiára való átállást és csökkentenie kell a fosszilis tüzelőanyagok behozatalától való függőségét. A Bizottság a RepowerEU-ról szóló közleményében (2) felvázolta azt a stratégiáját, amely lehetővé tenné, hogy az Unió még jóval az évtized vége előtt függetlenné váljon az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól. A nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok fontos szerepet játszanak e törekvésben, valamint általában véve csökkentik a fosszilis tüzelőanyagok importjától való függést. A kritériumok megállapításakor ezért fontos szempont annak elkerülése is, hogy a nem biológiai eredetű, megújuló közlekedési célú üzemanyagokhoz szükséges hidrogén előállítása iránti villamosenergia-kereslet a szükséges villamos energia előállításához a fosszilis tüzelőanyagok Oroszországból történő behozatalának növekedését eredményezze.

(3)

Az e rendeletben meghatározott szabályokat attól függetlenül alkalmazni kell, hogy a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, közlekedési célú üzemanyagot az Unió területén belül vagy kívül állítják-e elő. Amikor az ajánlattételi övezetekre és a kiegyenlítőenergia-elszámolási időszakra, azaz az Unióban alkalmazott, de nem minden országban használatos fogalmakra történik hivatkozás, helyénvaló lehetővé tenni a harmadik országbeli üzemanyaggyártók számára, hogy a fent említettekkel egyenértékű fogalmakra támaszkodjanak, feltéve, hogy e rendelet célkitűzése ezáltal nem csorbul, és a rendelkezés végrehajtása az érintett harmadik országban használatos leghasonlóbb fogalom alapján történik. Az ajánlattételi övezetek esetében ez lehet valamilyen hasonló piaci szabályozás, a villamosenergia-hálózat fizikai jellemzői, legfőképp a hálózati összeköttetés szintje, vagy végső esetben az ország.

(4)

A hidrogénipar kialakulóban lévő állapota, valamint az ágazat értékláncának és piacának kezdetleges jellege miatt a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények, valamint a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagokat előállító létesítmények tervezését és építését gyakran már az engedélyezés szakaszában jelentős csúszások és más váratlan akadályok hátráltatják, noha a tervek szerint egyidejűleg kellene működésbe lépniük. Ezért a gyakorlati megvalósíthatóság okán célszerű egy legfeljebb 36 hónapos időszakot figyelembe venni annak meghatározása során, hogy egy megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítménnyel egyidejűleg, vagy annak működésbe lépése után kezdte meg működését. Amennyiben a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához használandó, megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia olyan megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítményből érkezik közvetlen kapcsolaton keresztül, amely nincs a hálózathoz csatlakoztatva, ez önmagában bizonyítja, hogy a villamos energiát ebben a létesítményben állítják elő. Ha azonban a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény és a hidrogént fejlesztő létesítmény nem csak közvetlenül egymáshoz, hanem a hálózathoz is kapcsolódik, igazolni kell, hogy a hidrogén előállításához felhasznált villamos energia a közvetlen kapcsolaton keresztül érkezik. A hidrogénfejlesztéshez közvetlen kapcsolaton keresztül villamos energiát szállító létesítménynek mindig megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát kell biztosítania. Amennyiben nem megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát szállít, az így fejlesztett hidrogén nem tekinthető megújuló energiaforrásnak.

(5)

Azokban az ajánlattételi övezetekben, ahol a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia részaránya már jelenleg is meghatározó, a hálózatból származó villamos energiát helyénvaló teljes mértékben megújuló energiaforrásnak tekinteni, feltéve, hogy a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításának teljes kihasználási időtartama nem haladja meg a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia ajánlattételi övezeten belüli részarányát, és az említett részarányt meghaladóan előállított villamos energia nem tekintendő megújuló energiának. Nincs szükség további megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítményekre, mivel észszerűen feltételezhető, hogy amennyiben a megújuló hidrogén előállítása egy olyan ajánlattételi övezetben történik, ahol a megújuló energia részaránya meghaladja a 90 %-ot, teljesül az (EU) 2018/2001 irányelv 25. cikkének (2) bekezdésében meghatározott 70 %-os üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritérium, és az újabb létesítmények nehézséget okozhatnának a villamosenergia-rendszer működtetésében.

(6)

Hasonlóképpen, azokban az ajánlattételi övezetekben, ahol a villamos energia kibocsátásintenzitása nem éri el a 18 gCO2eq/MJ értéket, nincs szükség további, megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítményekre a megújuló hidrogénre vonatkozó 70 %-os kibocsátásmegtakarítás eléréséhez. Ezekben az esetekben célszerű a hálózatból származó villamos energiát teljes mértékben megújulónak tekinteni, amennyiben a villamos energia megújuló tulajdonságai megújulóenergia-adásvételi megállapodásokkal, valamint az időbeli és földrajzi kapcsolatra vonatkozóan meghatározott kritériumok alkalmazása révén igazolhatók. Azmennyiben az említett feltételek és kritériumok nem teljesülnek, a folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához felhasznált villamos energia nem tekinthető teljes mértékben megújulónak.

(7)

Helyénvaló továbbá a hálózatból elvont villamos energiát teljes mértékben megújuló forrásból származó energiának tekinteni olyan időszakokban, amikor a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállítása támogatja a megújulóenergia-termelés villamosenergia-rendszerbe történő integrálását, és csökkenti a megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-termelés teher-újraelosztásának szükségességét.

(8)

Minden más esetben a megújuló hidrogén előállításának ösztönöznie kell az új, megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-termelési kapacitások kiépítését, valamint ott és akkor kell történnie, ahol és amikor megújuló villamos energia áll rendelkezésre (időbeli és földrajzi kapcsolat), hogy elkerülhető legyen a fosszilis alapú villamosenergia-termelés növekedése. Tekintettel arra, hogy a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények tervezése és építése gyakran jelentős késedelmet szenved az engedélyezési eljárásokban, célszerű a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítményt újnak tekinteni, ha legkorábban 36 hónappal a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítmény működésbe lépése előtt kezdte meg működését.

(9)

Az energiavásárlási megállapodások megfelelő eszközök az új, megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-termelési kapacitások kiépítésének ösztönzésére, feltéve, hogy az új megújulóenergia-termelési kapacitás nem kap pénzügyi támogatást, mivel a megújuló hidrogén már részesül támogatásban azáltal, hogy beszámítható az (EU) 2018/2001 irányelv 25. cikkében az üzemanyag-forgalmazókra vonatkozóan meghatározott kötelezettségbe. Alternatív megoldásként az üzemanyaggyártók saját, megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-termelési kapacitásukban is előállíthatnák a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához szükséges mennyiségű, megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát. Az energiavásárlási megállapodás megszűnése nem akadályozhatja meg, hogy a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény továbbra is új létesítménynek minősüljön, amikor egy új energiavásárlási megállapodás hatálya alá kerül. Továbbá a megújuló hidrogént előállító létesítmény termelési kapacitásának növelését eredményező bármely bővítés tekinthető úgy, mint ami az eredeti létesítménnyel egyidejűleg vált operatívvá. Így nem kellene esetleg minden egyes bővítés alkalmával különböző létesítményekkel energiavásárlási megállapodásokat kötni, és az adminisztratív terheket is csökkenteni lehetne. A visszafizetett pénzügyi támogatást vagy a megújulóenergia-termelő létesítmény hálózati összeköttetéséhez vagy a létesítményhez szükséges földterület megvásárlásához nyújtott pénzügyi támogatást helyénvaló lenne nem működési támogatásnak vagy beruházási támogatásnak tekinteni.

(10)

Egyes megújuló energiaforrások – köztük a szélenergia és a napenergia – változékony jellege, valamint a villamosenergia-hálózat túlterheltsége miatt előfordulhat, hogy nem mindig áll rendelkezésre megújuló energiaforrásokból származó villamos energia a megújuló hidrogén előállításához. Ezért helyénvaló olyan szabályokat meghatározni, amelyek biztosítják, hogy a megújuló hidrogén előállítása ott és akkor történik, ahol és amikor megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia áll rendelkezésre.

(11)

Annak igazolása érdekében, hogy megújuló hidrogén előállítására akkor kerül sor, amikor megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia áll rendelkezésre, a hidrogénfejlesztőknek bizonyítaniuk kell, hogy a megújuló hidrogén előállítása ugyanazon naptári hónapban történik, mint a megújuló energiaforrásokból származó villamos energia előállítása, hogy az elektrolizátor a tárolt megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát használ fel, vagy hogy az elektrolizátor akkor használ villamos energiát, amikor a villamosenergia-árak olyan alacsonyak, hogy a fosszilis alapú villamosenergia-termelés gazdaságilag nem életképes, és ezért a villamos energia iránti keresletnövekedés növeli a megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-termelést, és nem eredményezi a fosszilis alapú villamosenergia-előállítás növekedését. A hidrogénfejlesztés gyors kiigazítását, valamint a villamosenergia-termelés és a hidrogénfejlesztés szinkronizálását lehetővé tévő piacok, infrastruktúrák és technológiák elérhetővé válásával a hálózatok szinkronizálására szigorúbb kritériumokat kell meghatározni.

(12)

Az ajánlattételi övezeteket úgy alakították ki, hogy egy adott övezeten belül ne legyenek hálózati szűk keresztmetszetek. Annak biztosítására, hogy a megújuló hidrogént előállító elektrolizátor és a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény között ne alakuljon ki szűk keresztmetszet a villamosenergia-hálózatban, célszerű előírni, hogy mindkét létesítménynek ugyanabban az ajánlattételi övezetben kell elhelyezkednie. Amennyiben a létesítmények összekapcsolt ajánlattételi övezetekben találhatók, abban az ajánlattételi övezetben, ahol a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény található, a villamosenergia-árnak legalább akkorának kell lennie, mint abban az ajánlattételi övezetben, ahol a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag előállítása történik, ami segíti a szűk keresztmetszetek csökkentését; vagy az energiavásárlási megállapodás alapján megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítménynek az elektrolizátor helye szerinti ajánlattételi övezettel összekapcsolt tengeri ajánlattételi övezetben kell elhelyezkednie.

(13)

Az ajánlattételi övezetek nemzeti sajátosságainak kezelése, valamint a villamosenergia- és hidrogénhálózatok integrált tervezésének támogatása érdekében a tagállamok számára lehetővé kell tenni, hogy további kritériumokat határozzanak meg az elektrolizátorok ajánlattételi övezeteken belüli elhelyezkedésére vonatkozóan.

(14)

Az üzemanyaggyártók kombinálhatják a különböző opciókat a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához felhasznált villamos energia rugalmas beszámítására, feltéve, hogy minden egyes bemeneti villamosenergia-egységre csak egy opció vonatkozik. A szabályok megfelelő betartásának ellenőrzése érdekében helyénvaló felkérni az üzemanyag-forgalmazókat, hogy alaposan dokumentálják, mely opciókat alkalmazták a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához használt, megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia beszerzésére. Az önkéntes rendszerek és a nemzeti rendszerek várhatóan fontos szerepet fognak játszani a szabályok harmadik országokban történő végrehajtásában és tanúsításában, mivel a tagállamoknak el kell fogadniuk az elismert önkéntes rendszerekből származó bizonyítékokat.

(15)

Az (EU) 2018/2001 irányelv 7. és 19. cikke elegendő biztosítékot nyújt arra vonatkozóan, hogy a megújuló hidrogén előállításához használt villamos energia megújuló tulajdonságait csak egyszer és csak egy végfelhasználói ágazatban veszik figyelembe. Az említett irányelv 7. cikke biztosítja, hogy a megújuló energiaforrásoknak a teljes bruttó energiafogyasztáson belüli teljes részarányának kiszámításakor a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagokat nem veszik figyelembe, mivel az előállításukhoz használt, megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát már számításba vették. A megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia előállítója számára kiállított származási garanciák törlésének biztosításával el kell kerülni, hogy az említett irányelv 19. cikke alapján mind a megújuló energiaforrásokból származó villamos energia előállítója, mind az említett villamos energiából előállított, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállítója származási garanciát kaphasson.

(16)

Az időbeli kapcsolat megvalósítását rövid távon akadályozzák az óránkénti megfeleltetés mérésének technológiai akadályai, az elektrolizátorok tervezését érintő kihívások, valamint a megújuló hidrogén tárolását és a folyamatos hidrogénellátást igénylő végfelhasználók számára történő továbbítását lehetővé tévő infrastrukturális hiányosságok. A nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításának növelése érdekében ezért a kezdeti szakaszban az időbeli kapcsolatra vonatkozóan rugalmasabb kritériumokat kell meghatározni, amelyek lehetővé teszik a piaci szereplők számára a szükséges technológiai megoldások bevezetését.

(17)

A megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények tervezéséhez és építéséhez szükséges idő, valamint a támogatásban nem részesülő, megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító új létesítmények hiánya miatt az e rendelet 5. cikkének a) és b) pontjában meghatározott követelményeket csak egy későbbi szakaszban kell alkalmazni.

(18)

Az európai zöld megállapodás végrehajtásával idővel csökkennie kell a villamosenergia-termelés fosszilis tüzelőanyagoktól való függésének, a megújuló forrásokból származó energia részarányának pedig növekednie kell. A Bizottságnak szorosan nyomon kell követnie ennek alakulását és értékelnie kell az e rendeletben meghatározott követelmények hatását, különösen az időbeli kapcsolatra vonatkozó követelmények fokozatos erősítésének az előállítási költségekre, az üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarításra és az energiarendszerre gyakorolt hatását, és legkésőbb 2028. július 1-jéig jelentést kell benyújtania az Európai Parlament és a Tanács számára,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet részletes szabályokat állapít meg annak meghatározására vonatkozóan, hogy mikor tekinthető a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához felhasznált villamos energia teljes mértékben megújuló energiának. Ezek a szabályok a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok elektrolízissel és hasonló, kevésbé elterjedt előállítási módokon történő előállítására alkalmazandók.

A szabályokat attól függetlenül alkalmazni kell, hogy a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, közlekedési célú üzemanyagot az Unió területén belül vagy azon kívül állítják-e elő.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.

„ajánlattételi övezet”: a tagállamok esetében az (EU) 2019/943 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 2. cikkének 65. pontjában meghatározott ajánlattételi övezet, vagy ezzel egyenértékű fogalom harmadik országok esetében;

2.

„közvetlen vezeték”: az (EU) 2019/944 európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) 2. cikkének 41. pontjában meghatározott közvetlen vezeték;

3.

„megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény”: az egy vagy több helyszínen az (EU) 2018/2001 irányelv 2. cikkének 1. pontjában meghatározott, azonos vagy különböző megújuló forrásokból villamos energiát előállító önálló egységek vagy egységek csoportjai, a biomasszából villamos energiát előállító egységek és a tárolóegységek kivételével;

4.

„üzemanyaggyártó”: nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító gazdasági szereplő;

5.

„működésbe lépés”: nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok vagy megújuló energiaforrásokból származó villamos energia előállításának első alkalommal vagy az (EU) 2018/2001 irányelv 2. cikkének 10. pontjában meghatározott erőmű-átalakítást követően történő megkezdése, amely egy hasonló új létesítmény megépítéséhez szükséges beruházás 30 %-át meghaladó befektetést igényel;

6.

„okos mérési rendszer”: az (EU) 2019/944 irányelv 2. cikkének 23. pontjában meghatározott okos mérési rendszer;

7.

„kiegyenlítőenergia-elszámolási időszak”: az Unión belül az (EU) 2019/943 rendelet 2. cikkének 15. pontjában meghatározott kiegyenlítőenergia-elszámolási időszak vagy ezzel egyenértékű fogalom harmadik országok esetében.

3. cikk

A megújuló forrásokból villamos energiát előállító létesítménnyel való közvetlen kapcsolaton keresztül érkező villamos energia teljes mértékben megújuló energiaként történő beszámítására vonatkozó szabályok

A megújuló forrásokból villamos energiát előállító valamely létesítményhez való közvetlen kapcsolaton keresztül érkező villamos energia teljes mértékben megújuló energiaként történő beszámítására vonatkozóan az (EU) 2018/2001 irányelv 27. cikke (3) bekezdésének ötödik albekezdésében meghatározott kritériumoknak való megfelelés igazolása céljából az üzemanyaggyártónak bizonyítékot kell szolgáltatnia a következőkről:

a)

a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények közvetlen vezetéken keresztül kapcsolódnak a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítményhez, vagy a megújuló energiaforrásokból származó villamos energia előállítása és a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag előállítása ugyanazon a létesítményen belül történik;

b)

a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények legkorábban 36 hónappal a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítmény működésbe lépése előtt kezdték meg működésüket; egy nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító meglévő létesítmény termelési kapacitásának bővítése esetén, a hozzáadott kapacitást a meglévő létesítmény részének kell tekinteni, feltéve, hogy a kapacitás hozzáadása ugyanazon a telephelyen történik, és a bővítésre legkésőbb az eredeti létesítmény működésbe lépését követő 36 hónapon belül kerül sor;

c)

a villamos energiát előállító létesítmény nem kapcsolódik a hálózathoz, vagy ha igen, akkor a hálózatból érkező villamosenergia-áramlást mérő okos mérési rendszerrel bizonyítható, hogy nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag előállításához hálózatból elvont villamos energiát nem használtak fel.

Amennyiben az üzemanyaggyártó a hálózatból származó villamos energiát is felhasznál, azt abban az esetben számíthatja be megújuló energiaként, ha megfelel a 4. cikkben meghatározott szabályoknak.

4. cikk

A hálózatból származó villamos energia teljes mértékben megújuló energiaként történő beszámítására vonatkozó általános szabályok

(1)   Az üzemanyaggyártók a hálózatból vett villamos energiát teljes mértékben megújuló forrásból származónak számíthatják be, ha a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítmény olyan ajánlattételi övezetben található, ahol a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia átlagos részaránya az előző naptári évben meghaladta a 90 %-ot, és a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag előállítása nem haladja meg a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia ajánlattételi övezetbeli részarányához viszonyított maximális óraszámot.

A maximális óraszám kiszámításához az egyes naptári évekre vonatkozó teljes óraszámot meg kell szorozni a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia azon ajánlattételi övezetre jelentett részarányával, amelyben a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállítják. A megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia átlagos részarányának meghatározásához az ajánlattételi övezetben a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia (EU) 2018/2001 irányelv 7. cikkének (2) bekezdésében meghatározott szabályokhoz hasonlóan kiszámított teljes bruttó fogyasztását el kell osztani az 1099/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) B. mellékletében meghatározott valamennyi energiaforrásból – az előzőleg felszivattyúzott víz kivételével – előállított bruttó villamosenergia-termelés mennyiségével, hozzáadva az ajánlattételi övezetbe irányuló villamosenergia-behozatal exporttal csökkentett volumenét. Ha egy adott naptári évben a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia átlagos részaránya meghaladja a 90 %-ot, azt a következő öt naptári évben továbbra is 90 %-nál magasabbnak kell tekinteni.

(2)   Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott feltételek nem teljesülnek, az üzemanyaggyártók a hálózatból vett villamos energiát teljes mértékben megújuló forrásból származónak számíthatják be, ha a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítmény olyan ajánlattételi övezetben található, ahol a villamos energia kibocsátásintenzitása 18 gCO2eq/MJ-nál alacsonyabb, feltéve, hogy teljesülnek a következő kritériumok:

a)

az üzemanyaggyártók közvetlenül vagy közvetítőkön keresztül egy vagy több megújulóenergia-adásvételi megállapodást kötöttek olyan gazdasági szereplőkkel, amelyek megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát állítanak elő egy vagy több létesítményben, olyan mennyiségre vonatkozóan, amely legalább egyenértékű a teljes mértékben megújulónak minősített villamos energia mennyiségével, és az igényelt villamos energiát ténylegesen ebben vagy ezekben a létesítményekben állítják elő;

b)

teljesülnek a 6. és 7. cikk szerinti, az időbeli és földrajzi kapcsolatra vonatkozóan meghatározott feltételek.

A villamos energia kibocsátásintenzitását az (EU) 2018/2001 irányelv 28. cikkének (5) bekezdése alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusban meghatározott, a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagokból, valamint a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokból származó üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítás meghatározására szolgáló módszertanban a hálózati villamos energia átlagos karbonintenzitásának kiszámítására alkalmazott megközelítés szerint kell meghatározni, a rendelkezésre álló legfrissebb adatok alapján.

Ha egy adott naptári évben a villamos energia kibocsátásintenzitása nem éri el a 18 gCO2eq/MJ értéket, a villamos energia átlagos kibocsátásintenzitását a következő öt naptári évben továbbra is 18 gCO2eq/MJ-nál alacsonyabbnak kell tekinteni.

(3)   A nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállítására használt, hálózatból vett villamos energia akkor is teljes mértékben megújuló forrásból származóként számítható be, ha a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag előállításához felhasznált villamos energiát olyan kiegyenlítőenergia-elszámolási időszakban használják fel, amely során az üzemanyaggyártó a nemzeti átvitelirendszer-üzemeltetőtől származó adatok alapján bizonyítani tudja, hogy:

a)

a megújuló energiaforrásokat hasznosító villamosenergia-termelő létesítmények (EU) 2019/943 rendelet 13. cikke szerinti teher-újraelosztása leirányú módon történt;

b)

a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához felhasznált villamos energia megfelelő mértékben csökkentette a teher-újraelosztás szükségességét.

(4)   Amennyiben az (1), (2) és (3) bekezdésben foglalt feltételek nem teljesülnek, az üzemanyaggyártók akkor számíthatják be a hálózatból vett villamos energiát teljes mértékben megújuló forrásból származónak, ha az az addicionalitásra, az időbeli kapcsolatra és a földrajzi kapcsolatra vonatkozóan megfelel az 5., 6. és 7. cikkben meghatározott feltételeknek.

5. cikk

Addicionalitás

A 4. cikk (4) bekezdésének első albekezdésében említett addicionalitási feltétel akkor tekinthető teljesítettnek, ha az üzemanyaggyártók saját létesítményeikben olyan mennyiségben állítanak elő megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát, amely legalább egyenértékű a teljes mértékben megújulónak minősített villamos energia mennyiségével, vagy ha az üzemanyaggyártók közvetlenül vagy közvetítőkön keresztül egy vagy több megújulóenergia-adásvételi megállapodást kötöttek egy vagy több létesítményben megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát előállító gazdasági szereplőkkel olyan, megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-mennyiségre vonatkozóan, amely legalább egyenértékű a teljes mértékben megújulónak minősített villamos energia mennyiségével, és az igényelt villamos energiát ténylegesen ebben vagy ezekben a létesítményekben állítják elő, feltéve, hogy teljesülnek a következő kritériumok:

a)

A megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények legkorábban 36 hónappal a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítmény működésbe lépése előtt kezdték meg működésüket.

Amennyiben egy megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény egy üzemanyaggyártóval kötött olyan megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján teljesítette az e bekezdés első albekezdésében meghatározott követelményeket, amely lejárt, akkor úgy kell tekinteni, hogy a létesítmény egy új megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító létesítménnyel egyidejűleg kezdte meg működését.

Egy nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállító meglévő létesítmény termelési kapacitásának bővítése esetén úgy kell tekinteni, hogy a hozzáadott kapacitás az eredeti létesítménnyel egyidejűleg kezdte meg működését, feltéve, hogy a kapacitás hozzáadása ugyanazon a telephelyen történik, és a bővítésre legkésőbb az eredeti létesítmény működésbe lépését követő 36 hónapon belül kerül sor.

b)

A megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény nem részesült támogatásban működési támogatás vagy beruházási támogatás formájában, kivéve azt a támogatást, amelyet a létesítmények átalakításuk előtt kaptak, a földterület-vásárláshoz vagy hálózati összeköttetéshez nyújtott pénzügyi támogatást, a nettó támogatásnak nem minősülő támogatást, például a teljes mértékben visszafizetett támogatást, valamint a nem biológiai eredetű, megújuló energiaforrásokból származó, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú, kutatáshoz, teszteléshez és kimutatáshoz használt üzemanyagot előállító létesítményeket ellátó, megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények támogatását.

6. cikk

Időbeli kapcsolat

2029. december 31-ig a 4. cikk (2) és (4) bekezdésében említett időbeli kapcsolatra vonatkozó feltétel akkor tekintendő teljesítettnek, ha a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó üzemanyagot ugyanazon naptári hónapban állítják elő, mint a megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján előállított megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát, vagy az olyan új tárolóeszközből származó megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát, amely ugyanazon hálózati csatlakozási pont mögött helyezkedik el, mint az elektrolizátor vagy a megújuló villamos energiát előállító létesítmény, és amelyet ugyanazon naptári hónapban töltöttek fel, amelyben a megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján a villamos energiát előállították.

2030. január 1-jétől az időbeli kapcsolatra vonatkozó feltétel akkor tekintendő teljesítettnek, ha a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó üzemanyagot ugyanazon egyórás időszakban állítják elő, mint a megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján előállított megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát, vagy az olyan új tárolóeszközből származó megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát, amely ugyanazon hálózati csatlakozási pont mögött helyezkedik el, mint az elektrolizátor vagy a megújuló villamos energiát előállító létesítmény, és amelyet ugyanazon egyórás időszakban töltöttek fel, amelyben a megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján a villamos energiát előállították. A Bizottságnak küldött értesítést követően a tagállamok 2027. július 1-jétől alkalmazhatják az e bekezdésben meghatározott szabályokat a területükön előállított, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó közlekedési célú üzemanyagokra.

Az időbeli kapcsolatra vonatkozó feltétel minden esetben teljesítettnek tekintendő, ha a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot egyórás időszak alatt állítják elő, amennyiben az (EU) 2015/1222 bizottsági rendelet (6) 39. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett, az ajánlattételi övezetben az egységes napon belüli piac-összekapcsolásból származó villamos energia elszámoló ára legfeljebb 20 EUR/MWh, vagy alacsonyabb, mint az adott időszakban egy tonna szén-dioxid-egyenérték kibocsátására vonatkozó kibocsátási egység árának 0,36-szorosa a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (7) követelményeinek teljesítése céljából.

7. cikk

Földrajzi kapcsolat

(1)   A 4. cikk (2) és (4) bekezdésében említett földrajzi kapcsolatra vonatkozó feltétel akkor tekintendő teljesítettnek, ha az elektrolizátor elhelyezkedésére vonatkozó alábbi kritériumok közül legalább egy teljesül:

a)

a megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény az elektrolizátorral azonos ajánlattételi övezetben található, vagy működésének megkezdése idején ugyanabban az ajánlattételi övezetben volt található;

b)

a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény egy – másik tagállamot magában foglaló – összekapcsolt ajánlattételi övezetben található, és a másnapi piacon a vonatkozó időszakban a 6. cikkben említett villamosenergia-ár az összekapcsolt ajánlattételi övezetben megegyezik vagy magasabb, mint abban az ajánlattételi övezetben, ahol a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot előállítják;

c)

a megújulóenergia-adásvételi megállapodás alapján megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmény az elektrolizátor helye szerinti ajánlattételi övezettel összekapcsolt tengeri ajánlattételi övezetben helyezkedik el.

(2)   Az (EU) 2019/943 rendelet 14. és 15. cikkének sérelme nélkül a tagállamok az (1) bekezdésben meghatározott kritériumok mellett további kritériumokat vezethetnek be az elektrolizátorok és a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények elhelyezkedésére vonatkozóan annak biztosítása érdekében, hogy a kapacitásbővítések összeegyeztethetők legyenek a hidrogén- és villamosenergia-hálózat nemzeti tervezésével. Az újabb kritériumok nem érinthetik hátrányosan a belső villamosenergia-piac működését.

8. cikk

Közös szabályok

Az üzemanyaggyártók megbízható információkat szolgáltatnak a 3–7. cikkben meghatározott valamennyi követelmény teljesítésének igazolására, adott esetben óránként is, a következők szerint:

a)

a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállításához felhasznált villamos energia mennyisége, az alábbiak szerint részletezve:

i.

a hálózatból származó villamos energia mennyisége, amely nem számít teljes mértékben megújuló forrásból származónak, valamint a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia részaránya;

ii.

azon villamos energia mennyisége, amely teljes mértékben megújuló forrásból származónak számít, mivel a 3. cikkben meghatározott, megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítményhez való közvetlen kapcsolatból származik;

iii.

a hálózatból származó villamos energia azon mennyisége, amely a 4. cikk (1) bekezdésében meghatározott kritériumokkal összhangban teljes mértékben megújuló forrásból származónak számít;

iv.

azon villamos energia mennyisége, amely a 4. cikk (2) bekezdésében meghatározott kritériumokkal összhangban teljes mértékben megújuló forrásból származónak számít;

v.

azon villamos energia mennyisége, amely a 4. cikk (3) bekezdésében meghatározott kritériumokkal összhangban teljes mértékben megújuló forrásból származónak számít;

vi.

azon villamos energia mennyisége, amely a 4. cikk (4) bekezdésében meghatározott kritériumokkal összhangban teljes mértékben megújuló forrásból származónak számít;

b)

a megújuló energiaforrásokból villamos energiát előállító létesítmények által termelt, megújuló energiaforrásokból származó villamos energia mennyisége, függetlenül attól, hogy azok közvetlenül kapcsolódnak-e elektrolizátorhoz, és hogy a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiát nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyag előállítására vagy más célra használják-e fel;

c)

az üzemanyaggyártó által előállított, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló vagy nem megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok mennyisége.

9. cikk

Megfelelőségi tanúsítvány

Függetlenül attól, hogy egy adott nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagot az Unió területén belül vagy azon kívül állítanak elő, az üzemanyaggyártók igénybe vehetik a Bizottság által az (EU) 2018/2001 irányelv 30. cikkének (4) bekezdése szerint elismert nemzeti rendszereket vagy önkéntes nemzetközi rendszereket annak igazolására, hogy – adott esetben a 8. cikkel összhangban – eleget tesznek az e rendelet 3–7. cikkében meghatározott kritériumoknak.

Amennyiben az üzemanyaggyártó az (EU) 2018/2001 irányelv 30. cikkének (4) bekezdése szerinti határozat tárgyát képező rendszerrel összhangban szerzett bizonyítékokat vagy adatokat szolgáltat, akkor abban az esetben, ha az említett határozat kiterjed arra, hogy a rendszer igazolja az említett irányelv 27. cikke (3) bekezdése ötödik és hatodik albekezdésének való megfelelést, a tagállamok nem írhatják elő a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok szállítói számára, hogy további bizonyítékokkal támasszák alá az e rendeletben meghatározott kritériumoknak való megfelelést.

10. cikk

Jelentéstétel

A Bizottság 2028. július 1-jéig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amelyben értékeli az e rendeletben meghatározott követelmények hatását, beleértve az időbeli kapcsolatnak az előállítási költségekre, az üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarításra és az energiarendszerre gyakorolt hatását is.

11. cikk

Átmeneti időszak

Az 5. cikk a) és b) pontja 2038. január 1-jéig nem alkalmazandó azon nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagokat előállító létesítményekre, amelyek 2028. január 1. előtt kezdték meg működésüket. A mentesség nem vonatkozik a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásokból származó közlekedési célú üzemanyagok előállítása céljából a 2028. január 1. után hozzáadott kapacitásra.

12. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. február 10-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 328., 2018.12.21., 82. o.

(2)  COM(2022) 108 final.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/943 rendelete (2019. június 5.) a villamos energia belső piacáról (HL L 158., 2019.6.14., 54. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/944 irányelve (2019. június 5.) a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 2012/27/EU irányelv módosításáról (HL L 158., 2019.6.14., 125. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1099/2008/EK rendelete (2008. október 22.) az energiastatisztikáról (HL L 304., 2008.11.14., 1. o.).

(6)  A Bizottság (EU) 2015/1222 rendelete (2015. július 24.) a kapacitásfelosztásra és a szűk keresztmetszetek kezelésére vonatkozó iránymutatás létrehozásáról (HL L 197., 2015.7.25., 24. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2003/87/EK irányelve (2003. október 13.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 275., 2003.10.25., 32. o.).