2023.2.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 59/3


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/410 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2022. december 19.)

az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a Kongói Demokratikus Köztársaságnak, Gibraltárnak, Mozambiknak, Tanzániának és az Egyesült Arab Emírségeknek az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének I. táblázatába való felvétele, valamint Nicaraguának, Pakisztánnak és Zimbabwénak az említett táblázatból való törlése tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről, a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2005/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2006/70/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2015. május 20-i (EU) 2015/849 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 9. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az Uniónak gondoskodnia kell pénzügyi rendszere és a belső piac integritásának és megfelelő működésének a pénzmosással és a terrorizmusfinanszírozással szembeni hatékony védelméről. Az (EU) 2015/849 irányelv ennélfogva úgy rendelkezik, hogy a Bizottságnak azonosítania kell azokat az országokat, amelyeknek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszereit olyan stratégiai hiányosságok jellemzik, amelyek jelentős veszélyt jelentenek az Unió pénzügyi rendszerére nézve.

(2)

Az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) azonosítja a stratégiai hiányosságokkal rendelkező, kiemelt kockázatot jelentő harmadik országokat.

(3)

A nemzetközi pénzügyi rendszer magas szintű integrációjára, a piaci szereplők közötti szoros kapcsolatra, az Unióba irányuló, illetve az Unióból kiinduló határokon átnyúló ügyletek nagy volumenére és a piac nyitottságának szintjére tekintettel, a nemzetközi pénzügyi rendszert fenyegető, pénzmosással vagy terrorizmusfinanszírozással kapcsolatos bármilyen kockázat egyúttal az Unió pénzügyi rendszerét is veszélyezteti.

(4)

A Bizottság – az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikkének (4) bekezdésével összhangban – figyelembe veszi a legfrissebb rendelkezésre álló információkat, különösen a Pénzügyi Akció Munkacsoport (a továbbiakban: FATF) által a közelmúltban kiadott nyilvános nyilatkozatokat, a fokozott nyomonkövetési eljárás alatt álló joghatóságokról vezetett FATF-jegyzéket és a nemzetközi együttműködés-ellenőrző csoport FATF-jelentéseit az egyes harmadik országok jelentette kockázatokról.

(5)

Az (EU) 2016/1675 rendelet legutóbbi módosításai óta az FATF jelentős mértékben aktualizálta a fokozott nyomonkövetési eljárás alatt álló joghatóságok jegyzékét. 2022. márciusi plenáris ülésén az FATF az Egyesült Arab Emírségeket felvette jegyzékébe, és Zimbabwét törölte abból. 2022. júniusi plenáris ülésén az FATF Gibraltárt felvette jegyzékébe. Az FATF 2022. októberi plenáris ülésén a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Mozambikot és Tanzániát felvette jegyzékébe, és Nicaraguát és Pakisztánt törölte abból. A Bizottság mindezeket a változásokat az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikkével összhangban értékelte.

(6)

Az Egyesült Arab Emírségek 2022 februárjában magas szintű politikai kötelezettségvállalást tett arra vonatkozóan, hogy együttműködik az FATF-fel és a közel-keleti és észak-afrikai pénzügyi akció munkacsoporttal a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerének hatékonyabbá tétele érdekében. Azóta az Egyesült Arab Emírségek pozitív eredményeket ért el, többek között azáltal, hogy további forrásokat biztosított a pénzügyi információs egység (FIU) számára a pénzügyi információs egység elemzésének megerősítése érdekében, valamint azáltal, hogy biztosította a bűnüldöző hatóságok és az ügyészek számára a pénzmosást érintő magas kockázatú fenyegetések elleni küzdelem céljából nyújtandó pénzügyi információkat. Az Egyesült Arab Emírségeknek folytatnia kell FATF cselekvési terve végrehajtására irányuló munkáját az alábbiak révén: (1) a terrorizmus finanszírozása, a pénzmosás és a magas kockázatú alapbűncselekmények nyomozásának megkönnyítése érdekében a kifelé irányuló kölcsönös jogsegély iránti kérelmek számának esettanulmányok és statisztikák segítségével bizonyított folyamatos növelése; (2) a pénzmosási és terrorizmusfinanszírozási kockázatok közös értelmezésének javítása és fenntartása a kijelölt nem pénzügyi vállalkozások és szakmák különböző ágazatai és intézményei között; (3) a pénzügyi intézmények és a kijelölt nem pénzügyi vállalkozások és szakmák által benyújtott gyanús ügyletekről szóló bejelentések számának és minőségének javulása; (4) a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás tekintetében a jogi személyekkel és adott esetben jogi megállapodásokkal való visszaélés kockázata részletesebb megértésének biztosítása; (5) a pénzügyi információk nagyobb mértékű felhasználása a pénzmosást érintő magas kockázatú fenyegetések elleni küzdelem céljából; valamint annak bizonyítása, hogy az Egyesült Arab Emírségek kockázati profiljával összhangban folyamatosan növekszik a pénzmosási ügyek különböző típusaival kapcsolatos hatékony nyomozások és büntetőeljárások száma; továbbá (6) a szankciók kijátszásának proaktív azonosítása és az ellene való küzdelem, többek között annak bemutatásával, hogy a magánszektor jobban megérti a szankciók kijátszásának mibenlétét. E kötelezettségvállalás és az elért eredmények ellenére az Egyesült Arab Emírségek még nem kezelte teljes mértékben az FATF általi jegyzékbe vételéhez vezető aggályokat. Ennek alapján az Egyesült Arab Emírségek olyan országnak minősül, amelynek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét stratégiai hiányosságok jellemzik az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikke értelmében.

(7)

2022 júniusában Gibraltár magas szintű politikai kötelezettséget vállalt arra, hogy együttműködik az FATF-fel és a Moneyvallal – az Európa Tanácsnak a pénzmosás elleni intézkedések értékelését és a terrorizmus finanszírozását vizsgáló szakértői bizottságával – annak érdekében, hogy megerősítse a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszere hatékonyságát. Kölcsönös értékelési jelentésének 2019. decemberi elfogadása óta Gibraltár számos eredményt ért el a kölcsönös értékelési jelentésben ajánlott intézkedések tekintetében, például új nemzeti kockázatértékelés elvégzése, a tényleges tulajdonosokra vonatkozó nyilvántartással kapcsolatos technikai hiányosságok kezelése, a kinevezett részvényesekre és igazgatókra vonatkozó átláthatósági követelmények bevezetése, a pénzügyi információs egység megerősítése, valamint a pénzmosással kapcsolatos nyomozási politikájának a kockázatokkal összhangban történő finomítása terén. Gibraltárnak törekednie kell cselekvési tervének végrehajtására, többek között azáltal, hogy (1) biztosítja, hogy a banknak nem minősülő pénzintézetek és a kijelölt nem pénzügyi vállalkozások és szakmák felügyeleti hatóságai hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat alkalmazzanak a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelem megsértése esetén; valamint (2) bizonyítja, hogy a pénzügyi nyomozásokon alapuló büntető- vagy polgári eljárások révén aktívabban és eredményesebben hajtja végre a jogerős elkobzási ítéleteket. E kötelezettségvállalás és az elért eredmények ellenére Gibraltár még nem kezelte teljes mértékben az FATF általi jegyzékbe vételéhez vezető aggályokat. Ennek alapján Gibraltár olyan harmadik országnak minősül, amelynek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét stratégiai hiányosságok jellemzik az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikke értelmében.

(8)

2022 októberében a Kongói Demokratikus Köztársaság magas szintű politikai kötelezettséget vállalt arra, hogy együttműködik az FATF-fel és az FATF-hez hasonló jellegű regionális szervként működő „Groupe d’Action contre le blanchiment d’Argent en Afrique Centrale”-lal (GABAC) annak érdekében, hogy megerősítse a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerének hatékonyságát. Kölcsönös értékelési jelentésének 2020. októberi elfogadása óta a Kongói Demokratikus Köztársaság előrelépést tett a kölcsönös értékelési jelentés által ajánlott egyes intézkedések, többek között a bűncselekményekből származó jövedelmek elkobzásának szakpolitikai prioritássá tétele terén. A Kongói Demokratikus Köztársaság folytatni fogja FATF cselekvési terve végrehajtására irányuló munkáját az alábbiak révén: (1) a pénzmosásra és a terrorizmusfinanszírozásra vonatkozó nemzeti kockázatértékelés véglegesítése és a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti stratégia elfogadása; (2) felügyeleti hatóságok kijelölése a kielölt nem pénzügyi vállalkozások és szakmák valamennyi ágazata tekintetében, valamint kockázatalapú felügyeleti terv kidolgozása és végrehajtása; (3) megfelelő források biztosítása a pénzügyi információs egység számára, valamint az operatív és stratégiai elemzések elvégzéséhez szükséges kapacitásának kiépítése; (4) a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás nyomozásában és azok büntetőeljárás alá vonásában részt vevő hatóságok képességeinek megerősítése; valamint (5) a terrorizmusfinanszírozással és a proliferációfinanszírozással kapcsolatos célzott pénzügyi szankciók hatékony végrehajtásának bizonyítása. E kötelezettségvállalás és az elért eredmények ellenére a Kongói Demokratikus Köztársaság FATF általi jegyzékbe vételéhez vezető aggályokat még nem kezelték teljes mértékben. Ennek alapján a Kongói Demokratikus Köztársaság olyan országnak minősül, amelynek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét stratégiai hiányosságok jellemzik az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikke értelmében.

(9)

Mozambik 2022 októberében magas szintű politikai kötelezettségvállalást tett arra vonatkozóan, hogy együttműködik az FATF-fel és a kelet- és dél-afrikai pénzmosás elleni csoporttal (ESAAMLG) a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerének hatékonyabbá tétele érdekében. Kölcsönös értékelési jelentésének 2021. áprilisi elfogadása óta Mozambik eredményt ért el a kölcsönös értékelési jelentésben ajánlott, rendszerének javítását célzó intézkedések tekintetében, többek között nemzeti kockázatértékelésének véglegesítése és a vagyonelkobzásra irányuló erőfeszítéseinek fokozása révén. Mozambik folytatni fogja FATF cselekvési terve végrehajtására irányuló munkáját az alábbiak révén: (1) az érintett hatóságok közötti együttműködés és koordináció biztosítása a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni kockázatalapú stratégiák és szakpolitikák végrehajtása érdekében; (2) képzés szervezése valamennyi bűnüldöző hatóság számára a kölcsönös jogsegélyről a bizonyítékok gyűjtésének vagy a bűncselekményből származó jövedelmek lefoglalásának/elkobzásának fokozása érdekében; (3) megfelelő pénzügyi és emberi erőforrások biztosítása a felügyeletek számára, kockázatalapú felügyeleti terv kidolgozása és végrehajtása; (4) megfelelő források biztosítása a hatóságok számára a jogi személyek tényleges tulajdonlására vonatkozó megfelelő, pontos és naprakész információk gyűjtésének megkezdéséhez; (5) a pénzügyi információs egység emberi erőforrásainak növelése, valamint a hatóságoknak küldött pénzügyi információk mennyiségének növelése; (6) annak bizonyítása, hogy a bűnüldöző hatóságok képesek pénzügyi információk felhasználásával hatékonyan nyomozni a pénzmosási és terrorizmusfinanszírozási ügyekben; (7) átfogó terrorizmusfinanszírozási kockázatértékelés elvégzése és átfogó nemzeti terrorizmusfinanszírozási stratégia végrehajtásának megkezdése; (8) a terrorizmusfinanszírozásra és a proliferációfinanszírozással kapcsolatos célzott pénzügyi szankciókra való figyelemfelhívás; valamint (9) a nonprofit szervezetekre vonatkozó kockázatértékelés elvégzése az FATF-standardokkal összhangban, azt egy tájékoztatási terv kidolgozásának alapjaként felhasználva. E kötelezettségvállalás és az elért eredmények ellenére Mozambik még nem kezelte teljes mértékben az FATF általi jegyzékbe vételéhez vezető aggályokat. Ennek alapján Mozambik olyan országnak minősül, amelynek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét stratégiai hiányosságok jellemzik az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikke értelmében.

(10)

Tanzánia 2022 októberében magas szintű politikai kötelezettségvállalást tett arra vonatkozóan, hogy együttműködik az FATF-fel és a kelet- és dél-afrikai pénzmosás elleni csoporttal (ESAAMLG) a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerének hatékonyabbá tétele érdekében. Kölcsönös értékelési jelentésének 2021. áprilisi elfogadása óta Tanzánia eredményt ért el a kölcsönös értékelési jelentésben ajánlott, rendszerének javítását célzó intézkedések tekintetében, többek között a terrorizmusfinanszírozásra és a célzott pénzügyi szankciókra vonatkozó jogi keret kidolgozása és a pénzügyi információs egységek stratégiai elemzésének terjesztése révén. Tanzánia folytatni fogja FATF cselekvési terve végrehajtására irányuló munkáját az alábbiak révén: (1) a pénzügyi intézmények és a kijelölt nem pénzügyi vállalkozások és szakmák kockázatalapú felügyeletének javítása, többek között kockázatérzékenységi alapon végzett ellenőrzések elvégzése, valamint a szabályok be nem tartása esetén hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciók alkalmazása révén; (2) annak bizonyítása, hogy a hatóságok képesek hatékonyan lefolytatni a pénzmosással kapcsolatos nyomozásokat és büntetőeljárásokat az ország kockázati profiljával összhangban; (3) annak bizonyítása, hogy a bűnüldöző hatóságok intézkedéseket hoznak a bűncselekményből származó jövedelmek és bűncselekmény elkövetésére használt eszköznek minősülő vagyon azonosítására, felkutatására, lefoglalására és elkobzására; (4) átfogó terrorizmusfinanszírozási kockázatértékelés elvégzése és átfogó nemzeti terrorizmusfinanszírozási stratégia végrehajtásának megkezdése, valamint annak bizonyítása, hogy az ország képes lebonyolítani a terrorizmusfinanszírozással kapcsolatos nyomozásokat és büntetőeljárásokat kockázati profiljával összhangban; (5) a magánszektor és az illetékes hatóságok tudatosságának növelése a terrorizmus finanszírozásához és a proliferációfinanszírozáshoz kapcsolódó célzott pénzügyi szankciókkal kapcsolatban; valamint (6) a nonprofit szervezetekre vonatkozó kockázatértékelés elvégzése az FATF-standardokkal összhangban, azt egy tájékoztatási terv kidolgozásának alapjaként felhasználva. E kötelezettségvállalás és az elért eredmények ellenére Tanzánia még nem kezelte teljes mértékben az FATF általi jegyzékbe vételéhez vezető aggályokat. Ennek alapján Tanzánia olyan országnak minősül, amelynek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét stratégiai hiányosságok jellemzik az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikke értelmében.

(11)

A Bizottság értékelése tehát megállapította, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság, Gibraltár, Mozambik, Tanzánia és az Egyesült Arab Emírségek – az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikkében szereplő kritériumokkal összhangban – olyan harmadik országoknak minősülnek, amelyeknek a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét jellemző stratégiai hiányosságok jelentős veszélyt jelentenek az Unió pénzügyi rendszerére nézve.

(12)

A Bizottság áttekintette az (EU) 2016/1675 rendeletben felsorolt, de az FATF által 2022 márciusában, júniusában és októberében törölt országok stratégiai hiányosságainak kezelése terén elért eredményeket. Az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikkében előírt aktualizálása érdekében a Bizottság áttekintette a Nicaragua, Pakisztán és Zimbabwe által elért eredményeket.

(13)

Az FATF üdvözölte a Nicaragua, Pakisztán és Zimbabwe által a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszereik javítása terén elért jelentős előrelépést, és megállapította, hogy Nicaragua, Pakisztán és Zimbabwe jogi és szabályozási keretet hozott létre az FATF által azonosított stratégiai hiányosságokkal kapcsolatos cselekvési terveikben vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében. Ezért Nicaragua, Pakisztán és Zimbabwe már nem tartozik az FATF-nek a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem folyamatban lévő globális szabálykövetés-ellenőrzési eljárása keretének részét képező nyomonkövetési eljárásába. Nicaraguának továbbra is együtt kell működnie a „Grupo de Acción Financiera de Latinoamérica”-val (GAFILAT), az FATF-hez hasonló jellegű regionális szervvel annak érdekében, hogy tovább javítsa a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét, többek között annak biztosítása révén, hogy a nonprofit szervezetek felügyelete kockázatalapú legyen és összhangban legyen az FATF-standardokkal. Pakisztán továbbra is együttműködik az Ázsia és Csendes-óceán csoporttal, az FATF-hez hasonló jellegű regionális szervvel a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerének további javítása érdekében. Zimbabwénak továbbra is együtt kell működnie az ESAAMLG-vel annak érdekében, hogy tovább javítsa a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerét, többek között annak biztosítása révén, hogy a nonprofit szervezetek felügyelete kockázatalapú legyen és összhangban legyen az FATF standardjaival.

(14)

A rendelkezésre álló információk értékelése alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Nicaraguában, Pakisztánban és Zimbabwéban már nincsenek stratégiai hiányosságok a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerekben. Nicaragua, Pakisztán és Zimbabwe megerősítette a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelmet célzó rendszerének hatékonyságát, és kezelte az ezzel kapcsolatos technikai hiányosságokat annak érdekében, hogy teljesítse az FATF által azonosított stratégiai hiányosságokat illetően a cselekvési terveikben tett kötelezettségvállalásokat.

(15)

Az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének I. pontjában szereplő táblázat helyébe az e rendelet mellékletében szereplő táblázat lép.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. december 19-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 141., 2015.6.5., 73. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 14.) az (EU) 2015/849 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a stratégiai hiányosságokkal rendelkező, kiemelt kockázatot jelentő harmadik országok megállapítása tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 254., 2016.9.20., 1. o.).


MELLÉKLET

„Szám

Kiemelt kockázatot jelentő harmadik ország (1)

1

Afganisztán

2

Barbados

3

Burkina Faso

4

Kambodzsa

5

Kajmán-szigetek

6

Kongói Demokratikus Köztársaság

7

Gibraltár

8

Haiti

9

Jamaica

10

Jordánia

11

Mali

12

Marokkó

13

Mozambik

14

Mianmar/Burma

15

Panama

16

Fülöp-szigetek

17

Szenegál

18

Dél-Szudán

19

Szíria

20

Tanzánia

21

Trinidad és Tobago

22

Uganda

23

Egyesült Arab Emírségek

24

Vanuatu

25

Jemen


(1)  A Spanyol Királyság Gibraltár területi szuverenitásával és joghatóságával kapcsolatos jogi álláspontjának sérelme nélkül.”