2023.6.16.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 155/1


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2023/1165 HATÁROZATA

(2023. június 14.)

az (EU) 2022/563 határozatnak a Moldovai Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatás összege tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 212. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

mivel:

(1)

Az Európai Parlament és a Tanács 2022. április 6-án elfogadta az (EU) 2022/563 határozatot (2), amely középtávú hitelek és vissza nem térítendő támogatások formájában 150 000 000 EUR összegű uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásáról rendelkezik a Moldovai Köztársaság (a továbbiakban: Moldova) számára. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást meghatározó egyetértési megállapodás 2022. július 18-án lépett hatályba, és az említett támogatás rendelkezésre állásának időtartama két és fél év. Az egyetértési megállapodásban az Unióval egyetértésben megállapított valamennyi szakpolitikai intézkedés Moldova általi sikeres teljesítését követően 2022. augusztus 1-jén az első, 50 000 000 EUR összegű részlet folyósításra került.

(2)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásáról rendelkező (EU) 2022/563 határozatot a Moldovára vonatkozó, 564 000 000 USD összegű kibővített hiteleszköz/kibővített finanszírozási eszköz-konstrukció keretébe tartozó, 2021. december 20-i Nemzetközi Valutaalap (a továbbiakban: IMF) programmal párhuzamosan fogadták el. A főként az ukrajnai háború moldovai gazdaságra gyakorolt hatásaiból adódóan növekvő finanszírozási igények következtében az IMF 2022. május 11-én határozatot fogadott el a konstrukció összegének 267 000 000 USD-vel történő megemeléséről. 2023. január 9-én az IMF bejelentette, hogy Moldova vonatkozásában sikeresen elvégezték a program második felülvizsgálatát, és a konstrukció keretében további 27 000 000 USD azonnali folyósításáról rendelkezett Moldova számára.

(3)

Az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz keretében az Unió Moldovára vonatkozó indikatív előirányzata a 2014–2020-as időszakban 518 150 000 EUR volt, amely költségvetési támogatást, valamint technikai segítségnyújtást is magában foglalt. A 2014–2017-es és a 2017–2020-as időszakra vonatkozó egységes támogatási keretdokumentumok meghatározták a Moldovával folytatott együttműködés azon kiemelt ágazatát, amelyet az előző költségvetési időszakban az Európai Szomszédsági Támogatási Eszközből finanszíroztak. A 2021–2027-es időszakra vonatkozó prioritásokat az új többéves indikatív program határozza meg, amelyet az összes releváns érdekelt féllel szoros együttműködésben dolgoztak ki.

(4)

Tekintettel arra, hogy – az IMF és más multilaterális intézmények által biztosított forrásokat is figyelembe véve – Moldova még mindig jelentős külső finanszírozási réssel szembesül 2023-ra vonatkozóan, a Moldovának az (EU) 2022/563 határozattal összhangban nyújtandó uniós makroszintű pénzügyi támogatást növelni kell. Ez a növelés a jelenlegi kivételes körülmények között – az IMF programra is tekintettel – megfelelő válasznak tekinthető Moldova azon kérésére, hogy az Unió támogassa gazdasági stabilizációját. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás – az IMF pénzügyi megállapodása keretében rendelkezésre bocsátott forrásokat kiegészítve – hozzájárul Moldova gazdasági stabilizációjához és strukturálisreform-programjához.

(5)

A megnövelt uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegét Moldova fennmaradó külső finanszírozási igényeinek naprakésszé tett számszerű értékelése alapján kell meghatározni, figyelembe véve, hogy az ország mennyiben képes saját forrásokból – különösen a rendelkezésére álló nemzetközi tartalékokból – finanszírozni magát. A támogatás összegének meghatározásakor figyelembevételre kerül a multilaterális donoroktól – ideértve az IMF-et és a Világbankot – várható pénzügyi hozzájárulás, az Unió és a más donorok közötti méltányos tehermegosztás biztosításának szükségessége, az Unió egyéb külső finanszírozási eszközeinek Moldova általi korábbi felhasználása és a teljes uniós szerepvállalás hozzáadott értéke is.

(6)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás növelését további, a meglévő egyetértési megállapodásba foglalandó gazdaságpolitikai feltételekhez kell kötni, következésképpen az egyetértési megállapodást ennek megfelelően módosítani kell. Emellett az uniós makroszintű pénzügyi támogatás részletes pénzügyi feltételeit a Bizottság és Moldova által 2022. június 22-én aláírt hitelmegállapodáshoz és vissza nem térítendő támogatásról szóló megállapodáshoz csatolt függelékben meg kell határozni.

(7)

Az (EU) 2022/563 határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2022/563 határozat a következőképpen módosul:

1.

Az 1. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   Moldova gazdasági stabilizációjának és érdemi reformtervének támogatása céljából az Unió legfeljebb 295 000 000 EUR összegű makroszintű pénzügyi támogatást (a továbbiakban: az uniós makroszintű pénzügyi támogatás) nyújt Moldovának. Ebből a maximális összegből legfeljebb 220 000 000 EUR hitel formájában, és legfeljebb 75 000 000 EUR vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtandó. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátásának feltétele az adott évi uniós költségvetésnek az Európai Parlament és a Tanács általi elfogadása. A támogatás hozzájárul Moldova fizetési mérlegéhez kapcsolódó, IMF-programban beazonosított finanszírozási szükségleteinek fedezéséhez.”

2.

A 4. cikk a következőképpen módosul:

a)

az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   A (3) bekezdésben említett feltételektől függően az uniós makroszintű pénzügyi támogatást a Bizottság hitelelemet és vissza nem térítendő támogatási elemet egyaránt tartalmazó öt részletben bocsátja rendelkezésre. Az egyes részletek nagyságát az egyetértési megállapodásban kell meghatározni, amelyet e célból módosítani kell.”

;

b)

a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   A második részlet rendelkezésre bocsátására főszabályként legkorábban három hónappal az első részlet rendelkezésre bocsátása után kerül sor. A harmadik részlet rendelkezésre bocsátására főszabályként legkorábban három hónappal a második részlet rendelkezésre bocsátása után kerül sor. A negyedik részlet rendelkezésre bocsátására főszabályként legkorábban három hónappal a harmadik részlet rendelkezésre bocsátása után kerül sor. Az ötödik részlet rendelkezésre bocsátására főszabályként legkorábban három hónappal a negyedik részlet rendelkezésre bocsátása után kerül sor.”

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt Strasbourgban, 2023. június 14-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

R. METSOLA

a Tanács részéről

az elnök

J. ROSWALL


(1)  Az Európai Parlament 2023. május 9-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2023. május 30-i határozata.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/563 határozata (2022. április 6.) a Moldovai Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról (HL L 109., 2022.4.8., 6. o.).