2022.11.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 304/53


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/2295 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. november 23.)

a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom vagy működési korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának elfogadásáról és az üzemeltető fuvarozó kiléte tekintetében a légi közlekedés utasainak tájékoztatásáról, valamint a 2004/36/EK irányelv 9. cikkének hatályon kívül helyezéséről szóló, 2005. december 14-i 2111/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 474/2006/EK bizottsági rendelet (2) létrehozta az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját.

(2)

A 2111/2005/EK rendelet 4. cikke (3) bekezdésének megfelelően egyes tagállamok és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: az Ügynökség) a lista frissítése szempontjából releváns információt közöltek a Bizottsággal. Harmadik országok és nemzetközi szervezetek szintén szolgáltak releváns információkkal. A beérkező információk alapján a lista frissítésre szorul.

(3)

A Bizottság közvetlenül vagy a szabályozási felügyeletért felelős hatóságokon keresztül értesítette az összes érintett légi fuvarozót azon főbb tényekről és megfontolásokról, amelyek alapján döntés születhet az Unión belüli működési tilalom rájuk való alkalmazásáról vagy a 474/2006/EK rendelet A. vagy B. mellékletében található listán szereplő légi fuvarozók esetében a működési tilalom feltételeinek módosításáról.

(4)

A Bizottság az érintett légi fuvarozóknak lehetőséget biztosított arra, hogy betekintsenek minden releváns dokumentumba, írásbeli észrevételeket nyújtsanak be, és szóbeli beszámolót tartsanak a Bizottságnak és a 2111/2005/EK rendelet 15. cikkével létrehozott bizottságnak (a továbbiakban: uniós Repülésbiztonsági Bizottság).

(5)

A Bizottság tájékoztatta az uniós Repülésbiztonsági Bizottságot a 2111/2005/EK rendelet és a 473/2006/EK bizottsági rendelet (3) keretében megkezdett, Kazahsztán, Nepál, Nigéria, Örményország és Pakisztán illetékes hatóságaival és légi fuvarozóival folyamatban lévő közös egyeztetésekről. A Bizottság emellett tájékoztatta az uniós Repülésbiztonsági Bizottságot Argentína, Dél-Szudán, Egyenlítői-Guinea, Irak, Kongó (Brazzaville), Madagaszkár és Oroszország repülésbiztonsági helyzetéről.

(6)

Az Ügynökség tájékoztatta a Bizottságot és az uniós Repülésbiztonsági Bizottságot a 452/2014/EU bizottsági rendelet (4) szerint kiadott, harmadik országbeli üzemeltető (a továbbiakban: TCO) vonatkozó engedélyek kezdeti értékelése és folyamatos nyomon követése céljából elvégzett műszaki értékelésekről.

(7)

Az Ügynökség a külföldi légi járművek biztonsági értékelésére szolgáló program (a továbbiakban: SAFA) keretében végzett, a 965/2012/EU bizottsági rendelet (5) szerinti földi ellenőrzések elemzésének eredményeiről is beszámolt a Bizottságnak és az uniós Repülésbiztonsági Bizottságnak.

(8)

Az Ügynökség tájékoztatta továbbá a Bizottságot és az uniós Repülésbiztonsági Bizottságot a 474/2006/EK rendelet szerinti tilalom alá tartozó harmadik országokban végrehajtott technikai segítségnyújtási projektekről. Az Ügynökség tájékoztatást adott a harmadik országok polgári repülési hatóságai igazgatási és műszaki képességének javítását célzó és a hatályos nemzetközi polgári repülési biztonsági előírások be nem tartásának kiküszöbölésére irányuló további technikai segítségnyújtási és együttműködési tervekről, illetve az ilyen irányú kérelmekről. A tagállamok felkérést kaptak arra, hogy ezekre a kérelmekre a Bizottsággal és az Ügynökséggel egyeztetve kétoldalú kapcsolatfelvétel keretében reagáljanak. E tekintetben a Bizottság ismételten jelezte annak fontosságát, hogy a nemzetközi légiközlekedési közösség – elsősorban a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) „Segítségnyújtási partnerség a biztonságos légi közlekedés megvalósulásáért” elnevezésű eszközén keresztül – értesüljön az Unió és tagállamai által harmadik országoknak biztosított technikai segítségnyújtásról, amely a repülésbiztonság javítását szolgálja világszerte.

(9)

Az Eurocontrol tájékoztatta a Bizottságot és az uniós Repülésbiztonsági Bizottságot a SAFA-ra és a TCO-kra vonatkozó riasztórendszerek státuszával kapcsolatos új fejleményekről és a tilalom alá eső légi fuvarozókra vonatkozó figyelmeztető jelzések legfrissebb statisztikáiról.

Uniós légi fuvarozók

(10)

Az uniós légi fuvarozók légi járművein végzett földi ellenőrzésekből és az Ügynökség szabványosítási vizsgálataiból származó adatok Ügynökség általi elemzése, valamint a nemzeti légi közlekedési hatóságok által végzett specifikus ellenőrzésekből és vizsgálatokból származó információk alapján a tagállamok és az Ügynökség – mint illetékes hatóságok – korrekciós és végrehajtási intézkedéseket hoztak, amelyekről tájékoztatták a Bizottságot és az uniós Repülésbiztonsági Bizottságot.

(11)

A tagállamok és az Ügynökség, illetékes hatóságokként eljárva megerősítették, hogy készen állnak a szükséges módon fellépni, amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy az uniós légi fuvarozók esetében a vonatkozó biztonsági előírásoknak való meg nem felelés miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn.

Örményország légi fuvarozói

(12)

2020 júniusában az (EU) 2020/736 bizottsági végrehajtási rendelet (6) felvette az Örményországban engedélyezett légi fuvarozókat a 474/2006/EK rendelet A. mellékletébe.

(13)

2022. szeptember 27. és 30. között a Bizottság és az Ügynökség látogatást tettek az Örményország Polgári Repülési Bizottságánál (a továbbiakban: CAC). Ennek alkalmával a Bizottság áttekintette a CAC által elért eredményeket azon feltárt biztonsági hiányosságok kezelése terén, amelyek az örményországi légi fuvarozókkal kapcsolatos fenti korlátozás bevezetését eredményezték. A látogatás során elvégzett felülvizsgálat részben az azonosított biztonsági aggályok kiváltó okainak kezelése érdekében már bevezetett, illetve tervezett intézkedésekre összpontosított, különös tekintettel a CAC azon képességére, hogy biztosítani tudja az Örményországban engedélyezett légi fuvarozók hatékony felügyeletét.

(14)

Ennek kapcsán a Bizottság megvizsgálta a CAC által az állami biztonsági programmal, az eseményjelentési rendszerrel, a minőségbiztosítási rendszerrel, valamint a légijármű-üzemeltetők tanúsítási (a továbbiakban: AOC) folyamatával kapcsolatos feladatainak ellátása érdekében eddig bevezetett intézkedéseket. A látogatás során nemcsak a CAC vonatkozó biztonsági előírásoknak és szabványoknak való megfelelési képességét vizsgálták, hanem azt is, hogy képes-e észlelni egy tanúsított légi fuvarozóval kapcsolatos bármely jelentős biztonsági kockázatot, és hatékony módon eljárni az ilyen kockázatok megfékezése érdekében.

(15)

A látogatás során megerősítést nyert, hogy a CAC korlátozott haladást ért el a 2020-as uniós helyszíni értékelő látogatás alkalmával azonosított biztonsági hiányosságok és észrevételek orvoslása terén. Bár kidolgozott és hatályba léptetett egy korrekciós intézkedési tervet, azt újra meg kell nyitni, felül kell vizsgálni, és további intézkedésekkel ki kell egészíteni ahhoz, hogy megfeleljen a célnak. Ez az Ügynökség által nyújtott technikai segítségnyújtási projekt egyik kulcstevékenysége lesz.

(16)

A CAC továbbá arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy engedélyt kapott az új Fly Arna (AM AOC 075) elnevezésű légi fuvarozó. Mivel a CAC nem bizonyította, hogy képes a vonatkozó biztonsági előírások végrehajtására és érvényesítésére, az üzembentartási engedélynek az említett új légi fuvarozó részére történő kiadása nem garantálja a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírások megfelelő betartását.

(17)

A látogatás emellett lehetőséget adott arra, hogy ismételten felhívják az örményországi illetékes hatóságok és kormányzati képviselők figyelmét arra, hogy a megfelelő és hatékony biztonsági felügyelet csak akkor garantálható, ha a CAC megfelelő erőforrásokkal és szakértelemmel rendelkezik, különös tekintettel a megfelelő számú képzett személyzet, valamint a felső vezetés stabilitásának biztosítására.

(18)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös követelmények alapján a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját az örményországi légi fuvarozók vonatkozásában indokolt módosítani, és a 474/2006/EK rendelet A. mellékletébe fel kell venni a Fly Arna légi fuvarozót.

(19)

A földi ellenőrzéseknek az Örményországban engedélyezett légi fuvarozók esetében történő, a 965/2012/EU rendelet szerinti priorizálása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az említett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

Kazahsztán légi fuvarozói

(20)

2016 decemberében az (EU) 2016/2214 bizottsági végrehajtási rendelet (7) törölte a 474/2006/EK rendelet A. mellékletéből a Kazahsztánban engedélyezett légi fuvarozókat az Air Astana kivételével, amelyet 2015-ben az (EU) 2015/2322 bizottsági végrehajtási rendelet (8) már törölt a 474/2006/EK rendelet B. mellékletéből.

(21)

2022. október 20-án technikai ülést tartottak a Bizottság, az Ügynökség, a tagállamok, valamint a Kazahsztáni Polgári Repülési Bizottság (a továbbiakban CAC KZ) és a Kazahsztáni Légügyi Hatóság (Aviation Administration of Kazakhstan Joint Stock Company, a továbbiakban: AAK) képviselői.

(22)

Az ülés során a CAC KZ és az AAK bemutatta a korrekciós intézkedési tervük végrehajtása és továbbfejlesztése tekintetében elért eredményeket, valamint bizonyítékokat szolgáltattak a Bizottságnak a 2021-es uniós helyszíni értékelő látogatás során felvetett számos észrevétel és ajánlás orvoslása és/vagy lezárása érdekében hozott intézkedésekről. Az ülés emellett lehetőséget adott a CAC KZ és az AAK számára, hogy beszámoljanak a kazahsztáni légi közlekedési jogszabályi kerettel kapcsolatos aktuális fejleményekről, különös tekintettel a kazahsztáni légi közlekedésre vonatkozó elsődleges jogszabályok módosításaira, amelyek várhatóan 2022 decemberében kerülnek elfogadásra. Az AAK beszámolt továbbá a légi közlekedésre vonatkozó másodlagos jogszabályok kidolgozására irányuló intézkedésekről, amelyek elfogadására csak az elsődleges jogszabályok elfogadását követően kerülhet sor.

(23)

Az ülést megelőzően benyújtott korrekciós intézkedési terv felülvizsgálata, valamint a szakmai egyeztetésen elhangzott megbeszélések és bizonyítékok alapján megállapítást nyert, hogy előrelépés történt a 2021-es uniós helyszíni értékelő látogatás során tett észrevételek és ajánlások nyomon követése terén. Valamennyi észrevétel és ajánlás nyomon követése folyamatban van, egyesek lezárásra is kerültek. További lépéseket kell azonban tenni annak érdekében, hogy a fennmaradó észrevételeket kielégítő módon lezárják, és megfelelő erőforrásokat kell mozgósítani a repülésbiztonsági felügyelet biztosításához. Az ülés során néhány, további figyelmet igénylő konkrét problémát is meghatároztak, beleértve a be nem jelentett vizsgálatok elvégzésére irányuló eljárás kidolgozását és végrehajtását, különösen a légi üzembentartási engedélyek (AOC) birtokosaira és a jóváhagyott karbantartó szervezetekre vonatkozóan, valamint a kijelölt vizsgáztatók felügyelete céljából egy képzett szakértő toborzását.

(24)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös követelmények alapján a Bizottság úgy véli, hogy a jelenlegi állás szerint a kazahsztáni légi fuvarozók tekintetében nem indokolt módosítani az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját.

(25)

A földi ellenőrzéseknek a Kazahsztánban engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében történő, a 965/2012/EU rendelet szerinti priorizálása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az említett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(26)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra világítanak rá, hogy a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak való meg nem felelés miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedéseket hozhat.

Nepál légi fuvarozói

(27)

2013 decemberében az (EU) 1264/2013 bizottsági végrehajtási rendelet (9) felvette az Örményországban engedélyezett légi fuvarozókat a 474/2006/EK rendelet A. mellékletébe.

(28)

A folyamatos nyomonkövetési tevékenységek részeként a Bizottság 2022. szeptember 14-én találkozott a Nepáli Polgári Légi Közlekedési Hatóság (a továbbiakban: CAAN) képviselőivel. E találkozó alkalmával a CAAN tájékoztatta a Bizottságot a nepáli repülésbiztonsági helyzettel kapcsolatban, különös tekintettel a CAAN szabályozási és szolgáltatói szerepkörének funkcionális szétválasztását illető felülvizsgált álláspontjára, ami a Nepállal folytatott konzultáció során a Bizottság, valamint az ICAO egyetemes biztonságfelügyeleti ellenőrzési programja (a továbbiakban: USOAP) által azonosított, régóta fennálló probléma.

(29)

A találkozó nyomán 2022. november 10-én a CAAN benyújtotta a Bizottságnak a CAAN új szabályzatának elfogadásával kapcsolatos információkat és igazoló dokumentumokat, amely szabályzat a CAAN szerint biztosítja a szabályozási és szolgáltatói szerepek funkcionális szétválasztását, mégpedig azáltal, hogy tiltja a CAAN szabályozási és szolgáltatói osztályai közötti személyzetátvételt. Az új szabályzat végrehajtása és a CAAN biztonsági felügyeletének a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásokkal való összehangolása terén elért előrehaladás lehetővé tenné a Bizottság számára, hogy mérlegelje egy uniós helyszíni értékelő látogatás megszervezését Nepálba 2023-ban. Egy ilyen látogatás során gyűjtött bizonyítékok segítségével a Bizottság fel tudja mérni, hogy a Nepálban engedélyezett légi fuvarozókat indokolt-e eltávolítani a 474/2006/EK rendelet A. mellékletéből.

(30)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös követelmények alapján a Bizottság úgy véli, hogy a jelenlegi állás szerint a nepáli légi fuvarozók tekintetében nem indokolt módosítani az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját.

(31)

A földi ellenőrzéseknek a Nepálban engedélyezett légi fuvarozók esetében történő, a 965/2012/EU rendelet szerinti priorizálása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az említett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

Nigéria légi fuvarozói

(32)

2017 májusában az (EU) 2017/830 bizottsági végrehajtási rendelet (10) felvette a Med-View Airline légi fuvarozót a 474/2006/EK rendelet A. mellékletébe.

(33)

A nigériai Polgári Repülési Hatóság (NCAA) 2022. május 25-én kelt levelében írásban megerősítette, hogy a Med-View Airline légi fuvarozó beszüntette tevékenységét.

(34)

2022. november 7-én a Bizottság – az Ügynökség részvételével – az NCAA kérésére találkozót szervezett az utóbbival, hogy tájékoztatást kapjon a Nigériában 2019 és 2022 között bekövetkezett, a repülésbiztonsági felügyelettel kapcsolatos főbb fejleményekről, különösen a 2019-ben a Bizottság által az NCAA-nak nyújtott, repülésbiztonsági felügyelettel kapcsolatos támogatás fényében.

(35)

Az ülés során az NCAA átfogóan ismertette a repülésbiztonsági felügyelet javítása érdekében hozott intézkedéseket, nevezetesen a légi közlekedésre vonatkozó elsődleges jogszabályok, a műszaki személyzet szakképesítése, valamint a felügyeletre vonatkozó kötelezettségek terén.

(36)

Különös figyelmet érdemelnek a nigériai polgári légiközlekedési törvény jogszabályi változásai, a regionális irodák átszervezése, az NCAA ISO 9001 tanúsítványának megszerzésére tett erőfeszítések, az NCAA folyamatainak digitalizálására és automatizálására irányuló tervek kidolgozása, a személyzet képzésének javítása, valamint az eseményjelentési rendszer létrehozása.

(37)

Az NCAA hangsúlyozta a folyamatos fejlődés iránti elkötelezettségét, beleértve a repülésbiztonsági felügyelet fejlesztésére vonatkozó tevékenységét, valamint a Bizottság és az Ügynökség rendszeres tájékoztatását is. A Bizottság tudomásul vette ezt a kedvező fejleményt és hangsúlyozta, hogy biztosítani kell az NCAA számára a repülésbiztonsági kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges minden támogatást és erőforrást.

(38)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös követelmények alapján tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját indokolt módosítani, és a 474/2006/EK rendelet A. mellékletéből törölni kell a Med-View Airline légi fuvarozót.

(39)

A földi ellenőrzéseknek a Nigériában engedélyezett légi fuvarozók esetében történő, a 965/2012/EU rendelet szerinti priorizálása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az említett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(40)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra világítanak rá, hogy a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak való meg nem felelés miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedéseket hozhat.

Pakisztán légi fuvarozói

(41)

2007 márciusában a Pakistan International Airlines a 235/2007/EK bizottsági rendelettel (11) felvételre került a 474/2006/EK rendelet B. mellékletébe, majd 2007 novemberében az 1400/2007/EK bizottsági rendelet (12) eltávolította onnan.

(42)

2020. július 1-jén a Bizottság a 473/2006/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdése alapján egyeztetéseket kezdett a Pakisztáni Polgári Légi Közlekedési Hatósággal (a továbbiakban: PCAA) a Pakistan International Airlines és Vision Air légitársaságok TCO-engedélyének felfüggesztésével kapcsolatban, valamint a pakisztáni közlekedési miniszternek a Pakisztánban csalárd módon szerzett pilótaengedélyekkel kapcsolatos nyilatkozata alapján.

(43)

Ezzel összefüggésben a Bizottság az Ügynökséggel és a tagállamokkal együttműködve 2020. július 9-én és szeptember 25-én, 2021. március 15–16-án, 2021. október 15-én, valamint 2022. március 16-án több technikai és tájékoztató ülést szervezett a PCAA-val. Ezek a megbeszélések a Bizottság és az Ügynökség szakértői által korábban azonosított repülésbiztonsági aggályok, valamint a 2021. november 29. és december 10. között lezajlott USOAP-látogatás során az ICAO által azonosított problémák kezelése érdekében a PCAA által tett erőfeszítésekre összpontosítottak.

(44)

2022. október 25-én a folyamatos nyomonkövetési tevékenységek részeként a Bizottság, az Ügynökség, a tagállamok és a PCAA képviselői technikai ülést tartottak. Az ülés során a PCAA tájékoztatta a résztvevőket a repülésbiztonsági felügyelettel kapcsolatban azonosított aggályok nyomán eddig végrehajtott, valamint tervezett fellépésekről és intézkedésekről.

(45)

Az ülés során bemutatott információk és adatok a PCAA elkötelezettségét és erőfeszítéseit mutatják a pakisztáni repülésbiztonsági helyzet megoldása iránt, nevezetesen a Polgári Légiközlekedési Hatóságról szóló módosított rendelet 2022 végére történő elfogadása, valamint a kapcsolódó, 2023 első negyedévében várható másodlagos jogszabályok révén. Összességében elmondható, hogy az ülés során bemutatott tervjavaslatok megfelelőnek tűnnek a vonatkozó repülésbiztonsági szabványoknak való megfeleléshez és azok hatékony alkalmazásához. Erről értékelést azonban csak a vonatkozó rendeletek elfogadása után lehet készíteni.

(46)

Ennek alapján a Bizottság, tudomásul véve az eddig megtett intézkedéseket, továbbra is nyomon követi Pakisztán repülésbiztonsági rendszerét annak megállapítása érdekében, hogy a 2111/2005/EK rendelet értelmében szükség van-e további intézkedésekre. Ezzel összefüggésben a Bizottság – az Ügynökséggel és a tagállamokkal közösen – 2023-ban uniós helyszíni értékelő látogatást kíván tenni Pakisztánban.

(47)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös követelmények alapján a Bizottság úgy véli, hogy a jelenlegi állás szerint a Pakisztániban engedélyezett légi fuvarozók tekintetében nem indokolt módosítani az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját.

(48)

A földi ellenőrzéseknek a Pakisztánban engedélyezett légi fuvarozók esetében történő, a 965/2012/EU rendelet szerinti priorizálása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az említett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(49)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra világítanak rá, hogy a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak való meg nem felelés miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedéseket hozhat.

(50)

A 474/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(51)

A 2111/2005/EK rendelet 5. és 6. cikke rögzíti, hogy a biztonságot érintő következmények miatt gyors döntéshozatalra van szükség, és adott esetben sürgősségi eljárás is igénybe vehető. Ezért az érzékeny információk és az utazóközönség védelme érdekében fontos, hogy az Unión belül működési tilalom vagy korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listájának módosítására vonatkozó bármely határozat kihirdetésére és hatálybalépésére közvetlenül az elfogadását követően sor kerüljön.

(52)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 2111/2005/EK rendelet 15. cikkével létrehozott uniós Repülésbiztonsági Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 474/2006/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

az A. melléklet helyébe e rendelet I. mellékletének szövege lép;

2.

a B. melléklet helyébe e rendelet II. mellékletének szövege lép.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. november 23-án.

a Bizottság részéről,

az elnök nevében,

Adina VĂLEAN

a Bizottság tagja


(1)  HL L 344., 2005.12.27., 15. o.

(2)  A Bizottság 474/2006/EK rendelete (2006. március 22.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozóknak a 2111/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. fejezetében említett közösségi listájának létrehozásáról (HL L 84., 2006.3.23., 14. o.).

(3)  A Bizottság 473/2006/EK rendelete (2006. március 22.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozóknak a 2111/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. fejezetében említett közösségi listája végrehajtási szabályainak megállapításáról (HL L 84., 2006.3.23., 8. o.)

(4)  A Bizottság 452/2014/EU rendelete (2014. április 29.) a harmadik országbeli üzemeltetők légiközlekedési tevékenységére vonatkozó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő rögzítéséről (HL L 133., 2014.5.6., 12. o.).

(5)  A Bizottság 965/2012/EU rendelete (2012. október 5.) a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő meghatározásáról (HL L 296., 2012.10.25., 1. o.).

(6)  A Bizottság (EU) 2020/736 végrehajtási rendelete (2020. június 2.) a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom vagy működési korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról (HL L 172., 2020.6.3., 7. o.).

(7)  A Bizottság (EU) 2016/2214 végrehajtási rendelete (2016. december 8.) a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról (HL L 334., 2016.12.9., 6. o.).

(8)  A Bizottság (EU) 2015/2322 végrehajtási rendelete (2015. december 10.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának létrehozásáról szóló 474/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 328., 2015.12.12., 67. o.).

(9)  A Bizottság 2013. december 3-i 1264/2013/EU végrehajtási rendelete a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának létrehozásáról szóló 474/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 326., 2013.12.6., 7. o.).

(10)  A Bizottság (EU) 2017/830 végrehajtási rendelete (2017. május 15.) a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom vagy működési korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról (HL L 124., 2017.5.17., 3. o.).

(11)  A Bizottság 235/2007/EK rendelete (2007. március 5.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának létrehozásáról szóló 474/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 66., 2007.3.6., 3. o.).

(12)  A Bizottság 1400/2007/EK rendelete (2007. november 28.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának létrehozásáról szóló 474/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 311., 2007.11.29., 12. o.).


I. MELLÉKLET

„A. MELLÉKLET

AZON LÉGI FUVAROZÓK JEGYZÉKE, AMELYEK MŰKÖDÉSI TILALOM ALÁ TARTOZNAK AZ UNIÓBAN (A KIVÉTELEK FELTÜNTETÉSÉVEL) (1)

A légi fuvarozást végző jogi személynek az üzembentartási engedélyen feltüntetett neve (és kereskedelmi neve, ha a kettő eltér)

Az üzembentartási engedély (AOC) száma vagy a működési engedély száma

Hárombetűs ICAO-kód

Az üzemeltető illetősége szerinti állam

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Suriname

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IR-C

Irán

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabwe

A szabályozási felügyeletért Afganisztánban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Afganisztán

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganisztán

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganisztán

A szabályozási felügyeletért Angolában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó – a TAAG Angola Airlines és a Heli Malongo kivételével –, beleértve a következőket:

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

Nem ismert

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Nem ismert

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Nem ismert

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Nem ismert

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

A szabályozási felügyeletért Örményországban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Örményország

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Örményország

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Örményország

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Örményország

FLY ARNA

AM AOC 075

ACY

Örményország

FLYONE ARMENIA

AM AOC 074

FIE

Örményország

NOVAIR

AM AOC 071

NAI

Örményország

SHIRAK AVIA

AM AOC 072

SHS

Örményország

SKYBALL

AM AOC 073

N/A

Örményország

A szabályozási felügyeletért Kongóban (Brazzaville) felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Kongó (Brazzaville)

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

TWC

Kongó (Brazzaville)

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Kongó (Brazzaville)

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Kongó (Brazzaville)

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Kongó (Brazzaville)

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

Nem ismert

Kongó (Brazzaville)

A szabályozási felügyeletért a Kongói Demokratikus Köztársaságban (KDK) felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság

(KDK)

A szabályozási felügyeletért Dzsibutiban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőt:

 

 

Dzsibuti

DAALLO AIRLINES

Nem ismert

DAO

Dzsibuti

A szabályozási felügyeletért Egyenlítői-Guineában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Egyenlítői-Guinea

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Egyenlítői-Guinea

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Nem ismert

Egyenlítői-Guinea

A szabályozási felügyeletért Eritreában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Eritrea

ERITREAN AIRLINES

AOC No 004

ERT

Eritrea

NASAIR ERITREA

AOC No 005

NAS

Eritrea

A szabályozási felügyeletért Kirgizisztánban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Kirgizisztán

AEROSTAN

08

BSC

Kirgizisztán

AIR COMPANY AIR KG

50

KGC

Kirgizisztán

AIR MANAS

17

MBB

Kirgizisztán

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgizisztán

FLYSKY AIRLINES

53

FSQ

Kirgizisztán

HELI SKY

47

HAC

Kirgizisztán

KAP.KG AIRCOMPANY

52

KGS

Kirgizisztán

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgizisztán

TEZ JET

46

TEZ

Kirgizisztán

VALOR AIR

07

VAC

Kirgizisztán

A szabályozási felügyeletért Libériában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó

 

 

Libéria

A szabályozási felügyeletért Líbiában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Líbia

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Líbia

AIR LIBYA

004/01

TLR

Líbia

AL MAHA AVIATION

030/18

Nem ismert

Líbia

BERNIQ AIRWAYS

032/21

BNL

Líbia

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Líbia

GLOBAL AIR TRANSPORT

008/05

GAK

Líbia

HALA AIRLINES

033/21

HTP

Líbia

LYBIAN AIRLINES

001/01

LAA

Líbia

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Líbia

PETRO AIR

025/08

PEO

Líbia

A szabályozási felügyeletért Nepálban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Nepál

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Nem ismert

Nepál

ALTITUDE AIR

085/2016

Nem ismert

Nepál

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepál

FISHTAIL AIR

017/2001

Nem ismert

Nepál

SUMMIT AIR

064/2010

Nem ismert

Nepál

HELI EVEREST

086/2016

Nem ismert

Nepál

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepál

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

Nem ismert

Nepál

MAKALU AIR

057A/2009

Nem ismert

Nepál

MANANG AIR PVT

082/2014

Nem ismert

Nepál

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Nem ismert

Nepál

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

Nem ismert

Nepál

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepál

SAURYA AIRLINES

083/2014

Nem ismert

Nepál

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepál

SIMRIK AIR

034/2000

Nem ismert

Nepál

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepál

SITA AIR

033/2000

Nem ismert

Nepál

TARA AIR

053/2009

Nem ismert

Nepál

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepál

A szabályozási felügyeletért Oroszországban felelős hatóság által engedélyezett következő légi fuvarozók

 

 

Oroszország

AURORA AIRLINES

486

SHU

Oroszország

AVIACOMPANY „AVIASTAR-TU” CO. LTD

458

TUP

Oroszország

IZHAVIA

479

IZA

Oroszország

JOINT STOCK COMPANY „AIR COMPANY „YAKUTIA”

464

SYL

Oroszország

JOINT STOCK COMPANY „RUSJET”

498

RSJ

Oroszország

JOINT STOCK COMPANY „UVT AERO”

567

UVT

Oroszország

JOINT-STOCK COMPANY SIBERIA AIRLINES

31

SBI

Oroszország

JOINT-STOCK COMPANY SMARTAVIA AIRLINES

466

AUL

Oroszország

JOINT-STOCK COMPANY „IRAERO” AIRLINES

480

IAE

Oroszország

JOINT-STOCK COMPANY „URAL AIRLINES”

18

SVR

Oroszország

JOINT-STOCK COMPANY ALROSA AIR COMPANY

230

DRU

Oroszország

JOINT-STOCK COMPANY NORDSTAR AIRLINES

452

TYA

Oroszország

JS AVIATION COMPANY „RUSLINE”

225

RLU

Oroszország

JSC YAMAL AIRLINES

142

LLM

Oroszország

LLC „NORD WIND”

516

NWS

Oroszország

LLC „AIRCOMPANY IKAR”

36

KAR

Oroszország

LTD. I FLY

533

RSY

Oroszország

POBEDA AIRLINES LIMITED LIABILITY COMPANY

562

PBD

Oroszország

PUBLIC JOINT STOCK COMPANY „AEROFLOT – RUSSIAN AIRLINES”

1

AFL

Oroszország

ROSSIYA AIRLINES, JOINT-STOCK COMPANY

2

SDM

Oroszország

SKOL AIRLINE LLC

228

CDV

Oroszország

UTAIR AVIATION, JOINT-STOCK COMPANY

6

UTA

Oroszország

A szabályozási felügyeletért São Tomé és Príncipében felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

São Tomé és Príncipe

AFRICA'S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

São Tomé és Príncipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

São Tomé és Príncipe

A szabályozási felügyeletért Sierra Leonéban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó

 

 

Sierra Leone

A szabályozási felügyeletért Szudánban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Szudán

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Szudán

BADR AIRLINES

35

BDR

Szudán

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Szudán

ELDINDER AVIATION

8

DND

Szudán

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Szudán

HELEJETIC AIR

57

HJT

Szudán

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Szudán

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Szudán

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Szudán

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Szudán

SUN AIR

51

SNR

Szudán

TARCO AIR

56

TRQ

Szudán


(1)  Az A. mellékletben felsorolt légi fuvarozók számára engedélyezhető, hogy forgalmi jogokat gyakoroljanak abban az esetben, ha ezt működési tilalom alá nem tartozó fuvarozó légi járművének teljes bérlete (wet leasing) révén teszik, feltéve, hogy teljesülnek a vonatkozó biztonsági előírások.


II. MELLÉKLET

„B. MELLÉKLET

AZON LÉGI FUVAROZÓK JEGYZÉKE, AMELYEK MŰKÖDÉSI KORLÁTOZÁS ALÁ TARTOZNAK AZ UNIÓBAN (1)

A légi fuvarozást végző jogi személynek az üzembentartási engedélyen feltüntetett neve (és kereskedelmi neve, ha a kettő eltér)

Az üzembentartási engedély (AOC) száma

Hárombetűs ICAO-kód

Az üzemben tartó illetősége szerinti állam

A korlátozás alá eső légi jármű típusa

A korlátozás alá eső légi jármű lajstromjele és – ha ismert – gyártási sorszáma

Lajstromozó állam

IRAN AIR

FS100

IRA

Irán

Valamennyi Fokker F100 és Boeing B747 típusú légi jármű

A Fokker F100 flotta, az üzembentartási engedélyeken feltüntetettek szerint; a Boeing B747 flotta, az üzembentartási engedélyeken feltüntetettek szerint

Irán

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Észak-Korea

A teljes flotta, kivéve: 2 TU- 204 típusú légi jármű.

A teljes flotta, kivéve: P-632, P-633.

Észak-Korea


(1)  A B. mellékletben felsorolt légi fuvarozók számára engedélyezhető, hogy forgalmi jogokat gyakoroljanak abban az esetben, ha ezt működési tilalom alá nem tartozó fuvarozó légi járművének teljes bérlete (wet leasing) révén teszik, feltéve, hogy teljesülnek a vonatkozó biztonsági előírások.”