2022.6.28.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 170/27


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1012 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2022. április 7.)

az 561/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a biztonságos és védett parkolók szolgáltatási és biztonsági szintjére vonatkozó előírások meghatározása, valamint az ilyen parkolók tanúsításával kapcsolatos eljárások tekintetében történő kiegészítéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról, a 3821/85/EGK és a 2135/98/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 3820/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2006. március 15-i 561/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 561/2006/EK rendelet 8. cikkével összhangban a közúti járművezetők napi és heti pihenőidőt tartanak. E pihenőidők egy részét gyakran a közúton töltik, különösen azokban az esetekben, amikor a járművezetők nemzetközi távolsági szállítási műveleteket végeznek. Ezért rendkívül fontos, hogy olyan parkolók álljanak a járművezetők rendelkezésére, ahol biztonságosan pihenhetnek, és megfelelő létesítmények találhatók a szükséges szolgáltatások igénybevételéhez.

(2)

Az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdése felsorolja azokat a követelményeket, amelyeknek a közúti árufuvarozást és személyszállítást végző járművezetők számára hozzáférhető parkolóknak meg kell felelniük ahhoz, hogy – az ilyen parkolók szolgáltatási és biztonsági szintje tekintetében – biztonságos és védett parkolóként tanúsíthatók legyenek.

(3)

Az Unióban található biztonságos és védett parkolókról szóló 2019. évi bizottsági tanulmány (2) elismerte az ilyen létesítmények jelentős hiányát. A tanulmányban szerepel néhány javaslat is, többek között a biztonságos és védett parkolókkal kapcsolatos előírásokra és tanúsítási eljárásokra vonatkozóan.

(4)

Tekintettel a biztonságos és védett parkolók jelenlegi hiányára az Unióban, e létesítmények fejlesztését uniós szinten kell ösztönözni annak érdekében, hogy a közúti járművezetők hozzáférhessenek ilyenekhez, bárhol is állnak meg az uniós közutakon.

(5)

A biztonságos és védett parkolók kiépítésének ösztönzése érdekében uniós szintű közös keretet kell kidolgozni, biztosítva, hogy az ágazati szereplők Unió-szerte hozzáférjenek a biztonságos és védett parkolókra vonatkozó egyértelmű és harmonizált tájékoztatáshoz.

(6)

A közúti járművezetők munkakörülményeinek az 561/2006/EK rendelettel összhangban történő javítása érdekében valamennyi biztonságos és védett parkolóban biztosítani kell a szolgáltatások egységes minimumszintjét, függetlenül e parkolók biztonsági szintjétől.

(7)

Tekintettel arra, hogy a közúti járművezetőket egyre gyakrabban sújtják a rakománnyal kapcsolatos bűncselekmények, növelni kell biztonságukat annak érdekében, hogy stresszmentesen pihenhessenek és ne küszködjenek a halmozódó fáradtsággal. A járművezetők számára megfelelő pihenési körülmények biztosítása a biztonságos és védett parkolókban elengedhetetlen a közúti közlekedésbiztonság biztosításához és a fáradtságból adódó balesetek kockázatának csökkentéséhez.

(8)

A biztonságos és védett parkolók nélkülözhetetlenek mind a járművezetők, mind a fuvarozók számára a rakományt érintő bűncselekmények elleni védekezésben. Tekintettel a vállalkozások és a szállított áruk sokféleségére, a fuvarozóknak és a járművezetőknek az általuk szállított áruktól függően különböző biztonsági szintű parkolókra lehet szükségük. Az uniós előírásoknak ezért figyelembe kell venniük a vállalkozások különböző típusait, és a parkolók tekintetében különböző biztonsági minimumszinteket kell biztosítani.

(9)

A parkolók biztonságosságát annak biztosításával kell elérni, hogy a parkoló határvonala, a parkoló területe, valamint a be- és kihajtási pontok tekintetében megfelelő biztonsági berendezések és eljárások álljanak rendelkezésre. Személyzeti eljárásokat is be kell vezetni a kockázatmegelőzési intézkedések elfogadásának biztosítása, valamint annak érdekében, hogy biztonsági események bekövetkezése esetén enyhíteni lehessen a következményeket.

(10)

Annak érdekében, hogy a biztonságos és védett parkolók használói számára biztosítani lehessen az átláthatóságot és a jogbiztonságot, a parkolókat – az uniós szinten meghatározott eljárásokkal összhangban – egy független tanúsító szervnek kell tanúsítania. Egyértelműen meg kell határozni a biztonságos és védett parkolókra vonatkozó ellenőrzésekkel, újraellenőrzésekkel és előre be nem jelentett ellenőrzésekkel kapcsolatos tanúsítási eljárásokat annak érdekében, hogy a parkolók üzemeltetői tudják, hogyan kérelmezhetik a tanúsítást vagy az újratanúsítást. Megfelelő eljárások alkalmazását kell biztosítani arra az esetre, ha megállapítást nyer, hogy egy biztonságos és védett parkoló már nem felel meg annak a szolgáltatási vagy biztonsági szintnek, amelyre nézve tanúsították.

(11)

A biztonságos és védett parkolók használói számára panaszkezelési mechanizmusokat kell elérhetővé tenni, hogy bejelenthessék a meg nem feleléseket.

(12)

A tanúsító szervek számára lehetővé kell tenni, hogy ellenőrzési tanúsítványokat állítsanak ki az üzemeltetők számára, és az ezzel kapcsolatos információkat közöljék a Bizottsággal annak érdekében, hogy a vonatkozó hivatalos internetes oldalon mindig naprakész lehessen a biztonságos és védett parkolók jegyzéke.

(13)

A digitális technológiák gyors fejlődésének figyelembevétele és a járművezetők munkakörülményeinek folyamatos javítása érdekében a Bizottságnak legkésőbb négy évvel e jogi aktus elfogadását követően értékelnie kell a harmonizált előírások és tanúsítási eljárások felülvizsgálatának szükségességét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Biztonsági és szolgáltatási szintek

Az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdésében említett biztonságos és védett parkolóként való tanúsításhoz a parkolónak meg kell felelnie a következő előírásoknak:

a)

az e rendelet I. mellékletének A. szakaszában meghatározott szolgáltatási minimumszintre vonatkozó valamennyi előírás;

b)

az e rendelet I. mellékletének B. szakaszában meghatározott biztonsági szintek valamelyikére vonatkozó valamennyi előírás.

2. cikk

Tanúsítási eljárások

A parkolóknak az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdésében említett biztonságos és védett parkolóként való tanúsítása során az e rendelet II. mellékletében meghatározott előírásoknak és eljárásoknak megfelelően kell eljárni.

3. cikk

Felülvizsgálati záradék

Legkésőbb 2026. április 7-ig a Bizottság értékeli, hogy a technológiai fejlemények fényében és a járművezetők munkakörülményeinek folyamatos javítása érdekében szükséges-e módosítani az I. és II. mellékletben előírt előírásokat és tanúsítási eljárásokat.

4. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. április 7-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 102., 2006.4.11., 1. o.

(2)  A Bizottság tanulmánya a tehergépkocsik biztonságos és védett parkolóiról (2019). Elérhető a következő címen:

https://sstpa.eu-study.eu/download/19/final-report/1188/final-report-sstpa-28022019-isbn.pdf


I. MELLÉKLET

A BIZTONSÁGOS ÉS VÉDETT PARKOLÓHELYEK SZOLGÁLTATÁSI ÉS BIZTONSÁGI SZINTJÉRE VONATKOZÓ UNIÓS ELŐÍRÁSOK

A.   Szolgáltatási minimumszint

Az uniós előírások szerint tanúsított biztonságos és védett parkolóknak meg kell felelnie az 1. táblázat szerinti szolgáltatási minimumszintnek.

1. táblázat

A nemet figyelembe vevő tisztálkodási helyiségek

Üzemképes illemhelyeknek és zuhanyozóknak kell rendelkezésre állniuk külön a női, külön a férfi használók számára. A zuhanyzókban melegvízellátást kell biztosítani.

Üzemképes, melegvízellátást is biztosító mosdóknak kell rendelkezésre állniuk. Ingyenes kézmosószappan-használatot kell biztosítani.

A helyszínen rendszeresen ürítendő hulladékgyűjtőket kell kihelyezni.

Az illemhelyeket, zuhanyzókat és mosdókat napi rendszerességgel takarítani és ellenőrizni kell. A takarítási rendet jól látható módon ki kell helyezni.

Élelmiszer- és italvásárlási, valamint -fogyasztási lehetőségek

Étel- és italvásárlási lehetőséget kell biztosítani a hét minden napján, napi 24 órában.

A járművezetők számára étkezőhelyiséget kell biztosítani.

Kommunikációs összeköttetések

Ingyenes internetkapcsolatot kell biztosítani.

Áramellátás

Elektromos csatlakozóknak kell rendelkezésre állniuk személyes használat céljából.

Legkésőbb 2026. december 31-től biztosítani kell, hogy a hűtött árut szállító közúti járművek számára helyszíni áramellátó berendezések álljanak rendelkezésre.

Segélyhívási lehetőségek (kapcsolattartó pontok és eljárások)

A parkoló területén egyértelmű közúti jelzéseket kell alkalmazni a forgalom biztonságossága érdekében.

A segélyhíváshoz szükséges kapcsolattartási adatokat a parkoló területén jól látható módon ki kell helyezni, legalább az adott ország hivatalos nyelvén és angolul. A segélyhívást közérthető piktogramoknak kell segíteniük.

B.   Biztonsági szintek

1.

Az uniós előírások szerint tanúsított biztonságos és védett parkolónak meg kell felelnie a 2–5. táblázat szerinti biztonsági szintek valamelyikére vonatkozó kritériumoknak.

2.

A biztonságos és védett parkolóban biztosítani kell, hogy az egyes biztonsági szintekre vonatkozóan megadott eszközök és eljárások teljes mértékben működőképesek legyenek.

3.

Az e rendeletben meghatározott előírások nem érintik az engedéllyel rendelkező és képzett belső vagy külső biztonsági személyzet által végzendő feladatokra vonatkozó nemzeti jogszabályokat. A biztonsági személyzet minden tagjának megfelelő képzésben kell részesülnie, amennyiben a nemzeti jogszabályok ezt előírják.

4.

A videokamerás megfigyelés (CCTV) útján gyűjtött adatok megőrzésére vonatkozó határidők nem érintik az e területre vonatkozó nemzeti vagy uniós jogszabályokat. Az ezen előírások szerinti valamennyi kötelező és önkéntes követelményre az említett jogszabályok alkalmazandók.

5.

A különböző biztonsági szintekre megadott, luxban kifejezett megvilágítási értékek átlagértékek.

6.

A képzésre vonatkozó további követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, a biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének biztosítania kell, hogy a biztonságos és védett parkoló helyszíni és nem helyszíni személyzete, valamint a parkoló kezelője képzésben részesüljön a biztonságos és védett parkolókra vonatkozó uniós előírások terén. A személyzet új tagjának a szolgálatba lépést követő hat hónapon belül részesülnie kell ilyen képzésben. A képzés tematikájának a következőket kell felölelnie:

a személyzet kiképzése és felügyelete;

a biztonsági események kezelése;

megfigyelés és ellenőrzés;

technológia.

7.

A biztonságos és védett parkolóban jól látható módon tájékoztatást kell kihelyezni arról, hogy a parkoló használói hogyan tehetnek panaszt az illetékes tanúsító szervnél.

a.   Bronz szint

2. táblázat

BRONZ SZINT

A parkoló határvonala

A biztonságos és védett parkoló határvonalát vizuális visszatartó eszközzel kell biztosítani. A vizuális visszatartó eszközt a földön kell elhelyezni, jelezve a biztonságos és védett parkoló határvonalát, valamint azt, hogy a parkolóba csak tehergépjárművek és engedélyezett járművek hajhatnak be.

A biztonságos és védett parkoló határát 15 luxszal kell megvilágítani.

A biztonságos és védett parkoló határvonala körüli növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

A parkoló területe

Megfelelő jelzőeszközökkel jelezni kell, hogy a parkolóba csak tehergépjárművek és engedélyezett járművek hajhatnak be.

24 óránként legalább egyszer fizikai vagy távmegfigyelési ellenőrzést kell végezni.

A parkoló területén lévő növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

A parkoló valamennyi jármű- és gyalogossávját 15 luxszal kell megvilágítani.

Be- és kihajtás

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjait 25 luxszal kell megvilágítani.

A biztonságos és védett parkoló valamennyi be- és kihajtási pontján jó képminőséget biztosító videokamerákat kell telepíteni és működtetni.

A videokamerás megfigyelőrendszernek rendelkeznie kell minimális folyamatos digitális rögzítő funkcióval (5 kép/másodperc) vagy mozgásérzékelésen alapuló elő- és utórögzítő funkcióval, valamint valós éjjel-nappali, HD felbontású, 720 pixeles kamerákkal.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének hetente egyszer rutinellenőrzést kell végeznie a videokamerás megfigyelőrendszer segítségével, és az erről szóló feljegyzést egy hétig meg kell őriznie. A biztonságos és védett parkolóhely üzemeltetőjének legalább 48 óránként ellenőriznie kell a videokamerás megfigyelőrendszer működését.

A videokamerák adatait 30 napig meg kell őrizni, kivéve, ha az alkalmazandó nemzeti vagy uniós jogszabályok rövidebb megőrzési időszakot írnak elő. Ebben az esetben a jogszabályok által megengedett leghosszabb megőrzési időszakot kell alkalmazni.

A biztonságos és védett parkolónak a videokamerás megfigyelőrendszer tekintetében garanciával, szolgáltatási szintre vonatkozó megállapodással vagy saját karbantartási képességekkel kell rendelkeznie. A biztonságos és védett parkolóhely videokamerás megfigyelőrendszerét csak képzett technikusok működtethetik.

Személyzeti eljárások

Az éves kockázatértékelés alapján és a kiegészítő követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, olyan biztonsági tervet kell kidolgozni, amely a kockázatmegelőzéstől és -csökkentéstől kezdve a megfelelő reagáláson át a bűnüldöző szervekkel való együttműködésig minden szempontot magában foglal.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének ki kell neveznie egy személyt, aki a biztonsági események bekövetkeztekor a személyzeti eljárásokért felel. A biztonságos és védett parkoló személyzetének mindenkor hozzáféréssel kell rendelkeznie a helyi bűnüldöző szervek teljes jegyzékéhez.

Eljárást kell kidolgozni azokra az esetekre, amikor nem engedélyezett járművek parkolnak a biztonságos és védett parkolóban. Az eljárásról szóló tájékoztatást jól látható módon ki kell helyezni a biztonságos és védett parkolóban.

Az egyértelmű eljárásról szóló tájékoztatás kihelyezése révén meg kell könnyíteni a biztonsági események és a bűncselekmények bejelentését a személyzet és a rendőrség felé.

b.   Ezüst szint

3. táblázat

EZÜST SZINT

A parkoló határvonala

A biztonságos és védett parkoló határát legalább olyan fizikai visszatartó eszközzel kell biztosítani, amely megakadályozza az áthaladást, és csak a meghatározott be- és kihajtási pontokon keresztül teszi lehetővé a biztonságos és védett parkolóba, illetve parkolóból való be- és kihajtást. A biztonságos és védett parkoló határvonalát folyamatos videokamerás megfigyeléssel és képrögzítéssel, valamint vizuális visszatartó eszközzel kell biztosítani.

A videokamerás megfigyelőrendszernek rendelkeznie kell minimális folyamatos digitális rögzítő funkcióval (5 kép/másodperc) vagy mozgásérzékelésen alapuló elő- és utórögzítő funkcióval, valamint valós éjjel-nappali, HD felbontású, 720 pixeles kamerákkal.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének 72 óránként rutinellenőrzést kell végeznie a videokamerás megfigyelőrendszer segítségével, és az erről szóló feljegyzést egy hétig meg kell őriznie.

A biztonságos és védett parkolóhely üzemeltetőjének legalább 48 óránként ellenőriznie kell a videokamerás megfigyelőrendszer működését.

A videokamerák adatait 30 napig meg kell őrizni, kivéve, ha az alkalmazandó nemzeti vagy uniós jogszabályok rövidebb megőrzési időszakot írnak elő. Ebben az esetben a jogszabályok által megengedett leghosszabb megőrzési időszakot kell alkalmazni.

A biztonságos és védett parkolónak a videokamerás megfigyelőrendszer tekintetében garanciával, szolgáltatási szintre vonatkozó megállapodással vagy saját karbantartási képességekkel kell rendelkeznie. A biztonságos és védett parkolóhely videokamerás megfigyelőrendszerét csak képzett technikusok működtethetik.

A biztonságos és védett parkoló határát 20 luxszal kell megvilágítani.

A biztonságos és védett parkoló határvonala körüli növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

A parkoló területe

Megfelelő jelzőeszközökkel jelezni kell, hogy a parkolóba csak tehergépjárművek és engedélyezett járművek hajhatnak be.

24 óránként legalább kétszer fizikai vagy távmegfigyelési ellenőrzést kell végezni, ebből legalább egyet nappal és legalább egyet éjszaka.

A parkoló valamennyi jármű- és gyalogossávját 15 luxszal kell megvilágítani.

A parkoló területén lévő növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

Be- és kihajtás

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjait 25 luxszal kell megvilágítani, és sorompókkal kell biztosítani. A sorompókat hangkommunikációs és jegykiadó rendszerrel kell felszerelni.

A biztonságos és védett parkoló valamennyi be- és kihajtási pontján jó képminőséget biztosító videokamerákat kell telepíteni és működtetni. A be- és kihajtási pontok videokamerás megfigyelésére ugyanolyan követelményeket kell alkalmazni, mint az ezen biztonsági szintre vonatkozóan „A parkoló határvonala” részben említett videokamerás megfigyelésre.

Személyzeti eljárások

Az éves kockázatértékelés alapján és a kiegészítő követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, biztonsági tervet kell kidolgozni a biztonságos és védett parkolót érintő különleges kockázatok felmérésére, melyek olyan tényezőkből adódnak, mint az elhelyezkedés, a használók típusa, a közlekedésbiztonsági feltételek, a bűnözési ráta és az általános biztonsági megfontolások.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének ki kell neveznie egy személyt, aki a biztonsági események bekövetkeztekor a személyzeti eljárásokért felel. A biztonságos és védett parkoló személyzetének mindenkor hozzáféréssel kell rendelkeznie a helyi bűnüldöző szervek teljes jegyzékéhez.

Eljárást kell kidolgozni azokra az esetekre, amikor nem engedélyezett járművek parkolnak a biztonságos és védett parkolóban. Az eljárásról szóló tájékoztatást jól látható módon ki kell helyezni a biztonságos és védett parkolóban.

Az egyértelmű eljárásról szóló tájékoztatás kihelyezése révén meg kell könnyíteni a biztonsági események és a bűncselekmények bejelentését a személyzet és a rendőrség felé.

A parkoló használói számára segítséget kell nyújtani a hét minden napján, napi 24 órában.

c.   Arany szint

4. táblázat

ARANY SZINT

A parkoló határvonala

A biztonságos és védett parkoló határvonalát legalább 1,8 m magas fizikai akadállyal kell biztosítani. Az akadály és a parkoló területe között 1 méteres szabad zónát kell hagyni.

Intézkedéseket kell hozni az akadályok nem szándékos rongálásának megelőzésére.

A biztonságos és védett parkoló határát 25 luxszal kell megvilágítani.

A biztonságos és védett parkoló egész területét folyamatos, teljes lefedettséget biztosító videokamerás megfigyeléssel kell ellenőrizni.

A videokamerás megfigyelőrendszernek rendelkeznie kell minimális folyamatos rögzítő funkcióval (5 kép/másodperc) vagy mozgásérzékelésen alapuló elő- és utórögzítő funkcióval, valamint valós éjjel-nappali, HD felbontású, 720 pixeles kamerákkal.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének 48 óránként rutinellenőrzést kell végeznie a videokamerás megfigyelőrendszer segítségével, és az erről szóló feljegyzést egy hétig meg kell őriznie.

A biztonságos és védett parkolóhely üzemeltetőjének legalább 24 óránként ellenőriznie kell a videokamerás megfigyelőrendszer működését.

A videokamerák adatait 30 napig meg kell őrizni, kivéve, ha az alkalmazandó nemzeti vagy uniós jogszabályok rövidebb megőrzési időszakot írnak elő. Ebben az esetben a jogszabály által megengedett lehető leghosszabb megőrzési időszakot kell alkalmazni.

A biztonságos és védett parkolónak a videokamerás megfigyelőrendszer tekintetében garanciával, szolgáltatási szintre vonatkozó (évente legalább egy, minősített szakmai szervezet által végzett szervizelést tartalmazó) megállapodással vagy saját karbantartási képességekkel kell rendelkeznie. A biztonságos és védett parkolóhely videokamerás megfigyelőrendszerét csak képzett technikusok működtethetik.

A videokamerás megfigyeléssel és a hozzáféréssel kapcsolatos biztonsági eseményeket egy közös jelzőszoftver segítségével kell szinkronizálni.

Hálózatkimaradás esetén a videokamerás megfigyeléssel és a hozzáféréssel kapcsolatos összes biztonsági eseményt egy helyi tárhelyre kell menteni, és a kapcsolat helyreállását követően fel kell tölteni a központi nyilvántartási eszközre.

A biztonságos és védett parkoló határvonala körüli növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

A parkoló területe

Megfelelő jelzőeszközökkel jelezni kell, hogy a parkolóba csak tehergépjárművek és engedélyezett járművek hajhatnak be.

24 óránként legalább kétszer fizikai vagy távmegfigyelési ellenőrzést kell végezni, ebből legalább egyet nappal és legalább egyet éjszaka.

A parkoló jármű- és gyalogossávjait fel kell festeni és 15 luxszal kell megvilágítani.

A parkoló területén lévő növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

Be- és kihajtás

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjait 25 luxszal kell megvilágítani, és olyan, jelzőlámpás sorompókkal kell biztosítani, amelyek alatt nem lehet átbújni, illetve amelyek felett nem lehet átmászni.

A biztonságos és védett parkoló valamennyi be- és kihajtási pontján jó képminőséget biztosító videokamerákat kell telepíteni és működtetni. – A be- és kihajtási pontokat rendszámtábla-felismerő technológiával kell felszerelni. A járművek be- és kihajtására vonatkozó nyilvántartásokat az alkalmazandó nemzeti vagy uniós jogszabályokkal összhangban el kell menteni.

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjain olyan behatolásérzékelési és -védelmi mechanizmusokat kell biztosítani, mint például a gyalogosoknak szánt, legalább 1,80 m magas forgókapuk. A szolgáltatások – például illemhelyek, éttermek és boltok – hozzáférési pontjait forgókaros beléptetőkkel kell felszerelni, amennyiben a parkoló és az említett szolgáltatások között közvetlen átjárás van.

Személyzeti eljárások

Az éves kockázatértékelés alapján és a kiegészítő követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, biztonsági tervet kell kidolgozni a biztonságos és védett parkolót érintő különleges kockázatok felmérésére, melyek olyan tényezőkből adódnak, mint az elhelyezkedés, az ügyfelek típusa, a közlekedésbiztonsági feltételek, a bűnözési ráta és az általános biztonsági megfontolások.

Az éves kockázatértékelés alapján és a kiegészítő követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, üzletmenet-folytonossági tervet kell kidolgozni. Ennek részletes intézkedéseket kell tartalmaznia arra vonatkozóan, hogy miként kell reagálni a zavaró biztonsági eseményekre, és hogyan lehet fenntartani a kritikus tevékenységek végrehajtását a biztonsági események bekövetkeztekor. A biztonságos és védett parkoló kezelőjének képesnek kell lennie arra, hogy bizonyítsa ezen intézkedések végrehajtását.

Eljárást kell kidolgozni azokra az esetekre, amikor nem engedélyezett járművek parkolnak a biztonságos és védett parkolóban. Az eljárásról szóló tájékoztatást jól látható módon ki kell helyezni a biztonságos és védett parkolóban.

A parkoló használói számára segítséget kell nyújtani a hét minden napján, napi 24 órában.

Az egyértelmű eljárásról szóló tájékoztatás kihelyezése révén meg kell könnyíteni a biztonsági események és a bűncselekmények bejelentését a személyzet és a rendőrség felé.

Ki kell nevezni egy személyt, aki a személyzeti eljárásokért felel.

A parkolókezelési rendszert alkalmassá kell tenni a DATEX II adatátvitelre.

d.   Platina szint

5. táblázat

PLATINA SZINT

A parkoló határvonala

A biztonságos és védett parkoló határvonalát legalább 1,8 m magas folyamatos akadállyal kell biztosítani, melyet úgy kell kialakítani, hogy visszatartson az átmászástól. Az akadály és a parkoló területe között 1 méteres szabad zónát kell hagyni.

Intézkedéseket kell hozni az akadályok szándékos és nem szándékos rongálásának megelőzésére.

A biztonságos és védett parkoló határát 25 luxszal kell megvilágítani.

A biztonságos és védett parkoló egész területét folyamatos, teljes lefedettséget biztosító videokamerás megfigyeléssel kell ellenőrizni.

A videokamerás megfigyelőrendszernek rendelkeznie kell minimális folyamatos digitális rögzítő funkcióval (5 kép/másodperc) vagy mozgásérzékelésen alapuló elő- és utórögzítő funkcióval, valamint valós éjjel-nappali, HD felbontású, 720 pixeles kamerákkal.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének 48 óránként rutinellenőrzést kell végeznie a videokamerás megfigyelőrendszer segítségével, és az erről szóló feljegyzést egy hétig meg kell őriznie.

A biztonságos és védett parkolóhely üzemeltetőjének legalább 24 óránként ellenőriznie kell a videokamerás megfigyelőrendszer működését.

A videokamerák adatait 30 napig meg kell őrizni, kivéve, ha az alkalmazandó nemzeti vagy uniós jogszabályok rövidebb megőrzési időszakot írnak elő. Ebben az esetben a jogszabály által megengedett lehető leghosszabb megőrzési időszakot kell alkalmazni.

A biztonságos és védett parkolónak a videokamerás megfigyelőrendszer tekintetében garanciával, szolgáltatási szintre vonatkozó (évente legalább két, minősített szakmai szervezet által végzett szervizelést tartalmazó) megállapodással vagy saját karbantartási képességekkel kell rendelkeznie. A biztonságos és védett parkolóhely videokamerás megfigyelőrendszerét csak képzett technikusok működtethetik.

A videokamerás megfigyeléssel és a hozzáféréssel kapcsolatos biztonsági eseményeket egy közös jelzőszoftver segítségével kell szinkronizálni.

A parkolóban történő, videokamerás megfigyeléssel kapcsolatos biztonsági eseményeket web alapú alkalmazás segítségével kell megvizsgálni. Hálózatkimaradás esetén a videokamerás megfigyeléssel és a hozzáféréssel kapcsolatos összes biztonsági eseményt egy helyi tárhelyre kell menteni, és a kapcsolat helyreállását követően fel kell tölteni a központi nyilvántartási eszközre.

A videokamerás megfigyelési rendszer képeihez egy külső ellenőrzési és riasztásfogadó központnak távvezérelt hozzáféréssel kell rendelkeznie (a hét minden napján, napi 24 órában), kivéve, ha a biztonsági személyzet a helyszínen tartózkodik.

A videokamerás megfigyelési rendszernek behatolás/bemászás esetén hang- vagy fényjelzéssel riasztást kell biztosítania a parkolóban, valamint az ellenőrzési és riasztásfogadó központokban.

A biztonságos és védett parkoló határvonala körüli növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

A parkoló területe

Megfelelő jelzőeszközökkel jelezni kell, hogy a parkolóba csak tehergépjárművek és engedélyezett járművek hajhatnak be.

A parkoló jármű- és gyalogossávjait fel kell festeni és 15 luxszal kell megvilágítani.

A parkoló területén lévő növényzetet a jó láthatóság biztosítása érdekében le kell nyírni.

A helyszínt személyes jelenléttel vagy videokamerás ellenőrzéssel kell felügyelni a hét minden napján, napi 24 órában.

A parkoló területének videokamerás megfigyelésére ugyanolyan követelményeket kell alkalmazni, mint az ezen biztonsági szintre vonatkozóan „A parkoló határvonala” részben említett videokamerás megfigyelésre.

Be- és kihajtás

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjait 25 luxszal kell megvilágítani, és olyan kapukkal kell biztosítani, amelyek alatt nem lehet átbújni, illetve amelyek felett nem lehet átmászni, vagy olyan, forgalomkorlátozó oszlopokkal kiegészített sorompókkal, amelyek alatt nem lehet átbújni, illetve amelyek felett nem lehet átmászni.

A biztonságos és védett parkoló valamennyi be- és kihajtási pontján jó képminőséget biztosító videokamerákat kell telepíteni és működtetni. A be- és kihajtási pontokat, beleértve a gyalogosok be- és kilépési pontjait is, valós időben kell ellenőrizni.

A be- és kihajtási pontok videokamerás megfigyelésére ugyanolyan követelményeket kell alkalmazni, mint az ezen biztonsági szintre vonatkozóan „A parkoló határvonala” részben említett videokamerás megfigyelésre.

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjain olyan behatolásérzékelési és -védelmi mechanizmusokat kell biztosítani, mint például a gyalogosoknak szánt, legalább 1,80 m magas forgókapuk. A szolgáltatások – például illemhelyek, éttermek és boltok – hozzáférési pontjait forgókaros beléptetőkkel kell felszerelni, amennyiben a parkoló és az említett szolgáltatások között közvetlen átjárás van.

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjait rendszámtábla-felismerő technológiával felszerelni. Amikor egy jármű elhagyja a biztonságos és védett parkolóterületet, a biztonsági személyzetnek ellenőriznie kell, hogy a rendszám megfelel-e a be- és kihajtást ellenőrző rendszer azonosítójának (pl. jegyek, RFID-olvasók vagy QR-kódok alkalmazásával). A járműveknek a biztonságos és védett parkolóba, illetve parkolóból való be- és kihajtására vonatkozó nyilvántartásokat az alkalmazandó nemzeti vagy uniós jogszabályokkal összhangban el kell menteni.

A biztonságos és védett parkoló be- és kihajtási pontjait kétlépcsős ellenőrző rendszerrel kell biztosítani, amely a rendszámtábla ellenőrzéséből és egy, a biztonságos és védett parkoló üzemeltetője által választott további releváns módszerből áll, amely lehetővé teszi a járművezetők és a kísérő személyek, valamint a parkolóba belépni jogosult bármely más személy azonosítását és ellenőrzését.

Minden esetleges portaépületnek/őrbódénak betörésbiztosnak kell lennie, különös tekintettel az ajtók zárszerkezeteire.

Személyzeti eljárások

Az éves kockázatértékelés alapján és a kiegészítő követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, biztonsági tervet kell kidolgozni a biztonságos és védett parkolót érintő különleges kockázatok felmérésére, melyek olyan tényezőkből adódnak, mint az elhelyezkedés, az ügyfelek típusa, a közlekedésbiztonsági feltételek, a bűnözési ráta és az általános biztonsági megfontolások.

Az éves kockázatértékelés alapján és a kiegészítő követelményeket megállapító nemzeti jogszabályok sérelme nélkül, üzletmenet-folytonossági tervet kell kidolgozni. Ennek részletes intézkedéseket kell tartalmaznia arra vonatkozóan, hogy miként kell reagálni a zavaró biztonsági eseményekre, és hogyan lehet fenntartani a kritikus tevékenységek végrehajtását a biztonsági események bekövetkeztekor. A biztonságos és védett parkoló kezelőjének képesnek kell lennie arra, hogy bizonyítsa ezen intézkedések végrehajtását.

Eljárást kell kidolgozni azokra az esetekre, amikor nem engedélyezett járművek parkolnak a biztonságos és védett parkolóban. Az eljárásról szóló tájékoztatást jól látható módon ki kell helyezni a biztonságos és védett parkolóban.

A parkoló használói számára segítséget kell nyújtani a hét minden napján, napi 24 órában.

Az egyértelmű eljárásról szóló tájékoztatás kihelyezése révén meg kell könnyíteni a biztonsági események és a bűncselekmények bejelentését a biztonsági személyzet és a rendőrség felé.

Ki kell nevezni egy személyt, aki a személyzeti eljárásokért felel.

Műszaki felhasználói kézikönyvet kell használni.

Riasztás esetére eljárásokat kell kidolgozni.

A parkolókezelési rendszert alkalmassá kell tenni a DATEX II adatátvitelre.

Biztonságos előzetes foglalást kell lehetővé tenni telefonon, kapcsolatfelvételi űrlapon, e-mailben, mobiltelefon-alkalmazáson vagy foglalási platformon keresztül. Ha az előzetes foglalási lehetőséget mobiltelefon-alkalmazáson vagy hasonló foglalási rendszeren keresztül kínálják, az adatátvitelnek valós időben kell történnie.


II. MELLÉKLET

Tanúsítási előírások és eljárások

A.   Tanúsító szervek és az ellenőrök képzése

1.

Az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdésében említett biztonságos és védett parkolók tanúsítására csak az e mellékletben meghatározott követelményeknek megfelelő tanúsító szervek és ellenőrök jogosultak.

2.

Azon tanúsító szerveknek, amelyek ellenőrei az I. mellékletben meghatározott előírásoknak megfelelő, biztonságos és védett parkolók tanúsítása céljából ellenőrzéseket végeznek, az ISO 17021 szabvány szerinti csoportakkreditációval kell rendelkezniük.

3.

Azon ellenőröknek, akik az I. mellékletben meghatározott előírásoknak megfelelő, biztonságos és védett parkolók tanúsítása céljából ellenőrzéseket végeznek, szerződéses jogviszonyban kell állniuk a tanúsító szervvel.

4.

Az ISO 17021 szabvánnyal összhangban a tanúsító szerveknek biztosítaniuk kell, hogy a biztonságos és védett parkolók tanúsítása céljából ellenőrzéseket végző ellenőrök megfelelő képzésben részesüljenek.

5.

A tanúsító szervek ellenőreinek sikeresen teljesíteniük kell az I. mellékletben meghatározott előírások legfrissebb változatára vonatkozó, elméleti és gyakorlati részből álló ellenőri képzést.

6.

A tanúsító szervek ellenőreinek megfelelő ismeretekkel kell rendelkezniük angol nyelvből, valamint azon tagállam releváns nyelvéből, amelyben az ellenőrzést végzik.

7.

A biztonságos és védett parkolókat tanúsítani kívánó szerveknek be kell nyújtaniuk a Bizottsághoz azokat a dokumentumokat, amelyek igazolják, hogy megfelelnek az e szakaszban foglalt valamennyi követelménynek. Amennyiben a tanúsító szerv megfelel az e szakaszban meghatározott valamennyi kritériumnak, a tanúsító szerv nevét és elérhetőségét fel kell tüntetni az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdésében említett hivatalos weboldalon.

B.   A tanúsítási ellenőrzésekre, az előre be nem jelentett ellenőrzésekre és a biztonságos és védett parkoló tanúsítványának visszavonására vonatkozó eljárások

1.

A biztonságos és védett parkolók tanúsítási ellenőrzését fizikailag kell elvégezni. Azon üzemeltetőknek, akik parkolójuk számára az I. mellékletben meghatározott uniós előírásoknak megfelelő tanúsítást kívánnak szerezni, tanúsítási ellenőrzést elvégzését kell kérniük valamely tanúsító szervtől.

2.

A biztonságos és védett parkoló tanúsítványát megújítani kívánó üzemeltetőknek a tanúsítvány érvényességének lejárta előtt három hónappal újraellenőrzés elvégzését kell kérniük az általuk választott tanúsító szervtől. Az újratanúsítási ellenőrzést az érvényben lévő tanúsítvány lejárta előtt el kell végezni, és az eredményről értesíteni kell a parkoló üzemeltetőjét.

3.

Amennyiben a tanúsító szerv vagy a biztonságos és védett parkoló üzemeltetője által előre nem látható rendkívüli körülmény miatt a tanúsító szerv nem tudja elvégezni a kért újratanúsítási ellenőrzést, a tanúsító szerv dönthet úgy, hogy az érvényben lévő tanúsítvány érvényességét legfeljebb hat hónappal meghosszabbítja. A meghosszabbítás csak egyszer újítható meg.

A tanúsító szervnek közölnie kell a Bizottsággal a meghosszabbítás indokát, és a vonatkozó információkat hozzáférhetővé kell tennie az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdésében említett központi hivatalos weboldalon.

4.

A biztonságos és védett parkolóra vonatkozó tanúsítvány érvényességi ideje alatt az illetékes tanúsító szervnek legalább egyszer előre be nem jelentett ellenőrzést kell végeznie az I. mellékletben meghatározott előírások tekintetében.

5.

A tanúsító szervnek indokolatlan késedelem nélkül értesítenie kell a biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjét az újratanúsítási ellenőrzések és az előre be nem jelentett ellenőrzések eredményeiről.

6.

Ha az újratanúsítási ellenőrzést vagy előre be nem jelentett ellenőrzést követően a tanúsító szerv megállapítja, hogy a biztonságos és védett parkoló már nem felel meg a tanúsítványhoz kapcsolódó egy vagy több követelménynek, értesítenie kell az üzemeltetőt a feltárt hiányosságok részleteiről, és javaslatot kell tennie azok orvoslására. A tanúsító szervnek lehetővé kell tennie a parkoló üzemeltetője számára, hogy az ellenőr által megállapított határidőn belül orvosolja ezeket a hiányosságokat, figyelembe véve a feltárt hiányosság mértékét. A parkoló üzemeltetőjének a határidő lejárta előtt tájékoztatnia kell a tanúsító szervet a hiányosságok pótlása érdekében hozott intézkedésekről, és meg kell adnia az összes szükséges adatot.

7.

A tanúsító szervnek 4 héten belül el kell végeznie a parkoló üzemeltetője által hozott korrekciós intézkedések értékelését. Amennyiben megállapítja, hogy a biztonságos és védett parkoló megfelel az I. mellékletben meghatározott valamennyi szolgáltatási minimumkövetelménynek és a tanúsítványhoz kapcsolódó valamennyi biztonsági követelménynek, új ellenőrzési tanúsítványt kell kiadnia a kért szintre vonatkozóan. Előre be nem jelentett ellenőrzés esetén a meglévő ellenőrzési tanúsítvány a lejártáig érvényben marad.

8.

Ha a tanúsító szerv megállapítja, hogy a biztonságos és védett parkoló nemcsak az I. mellékletben meghatározott valamennyi szolgáltatási minimumkövetelménynek felel meg, de a meglévő tanúsítvány szerinti biztonsági szinttől eltérő biztonsági szintre vonatkozó biztonsági követelményeknek is, új ellenőrzési tanúsítványt kell kiadnia, amely feltünteti a megfelelő biztonsági szintet. Előre be nem jelentett ellenőrzés esetén a megfelelő biztonsági szintre vonatkozó új ellenőrzési tanúsítványt kell kiállítani, amelynek lejárati ideje megegyezik a felváltott ellenőrzési tanúsítvány lejárati idejével.

9.

Ha az újratanúsítási ellenőrzést vagy az előre be nem jelentett ellenőrzést, valamint az ezt követő korrekciós intézkedések értékelését követően a tanúsító szerv megállapítja, hogy a biztonságos és védett parkoló nem felel meg a szolgáltatási minimumkövetelményeknek vagy a meglévő tanúsítványhoz kapcsolódó egy vagy több biztonsági követelménynek, a tanúsító szervnek vissza kell vonnia a tanúsítványt. A tanúsító szervnek haladéktalanul értesítenie kell az üzemeltetőt, akinek gondoskodnia kell a biztonságos és védett parkolókkal kapcsolatos uniós előírásokra való helyszíni hivatkozások eltávolításáról.

10.

A biztonságos és védett parkoló üzemeltetője részére lehetőséget kell biztosítani arra, hogy amennyiben nem ért egyet az ellenőrzés eredményével, az ISO 17021 szabványnak megfelelően fellebbezzen az ellenőrzést végző tanúsító szervnél. A fellebbezés megvizsgálását követően a tanúsító szerv dönthet úgy, hogy nem vonja vissza az ellenőrzési tanúsítványt, vagy hogy más biztonsági szintre vonatkozó, új ellenőrzési tanúsítványt ad ki.

C.   A tanúsító szervek által végzett ellenőrzést követően teljesítendő követelmények és a tájékoztatás

1.

A sikeres tanúsítási vagy újratanúsítási ellenőrzést követően a tanúsító szervnek haladéktalanul ki kell állítania az ellenőrzési tanúsítványt a parkoló üzemeltetője számára, és késedelem nélkül meg kell küldenie annak másolatát a tanúsított biztonságos és védett parkoló üzemeltetőjének és a Bizottságnak. Arról is tájékoztatnia kell a Bizottságot, ha az ellenőrzési tanúsítvány visszavonásra került, vagy ha a biztonságos és védett parkoló biztonsági szintje az ellenőrzést követően megváltozott. Az ellenőrzési tanúsítvány érvényességi ideje három év.

2.

Az 561/2006/EK rendelet 8a. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottságnak biztosítania kell, hogy az e rendelet I. mellékletében meghatározott előírásoknak megfelelően tanúsított biztonságos és védett parkolókra vonatkozó releváns információk elérhetők és naprakészek legyenek a központi hivatalos honlapon.

3.

A tanúsító szervnek online panasztételi mechanizmust kell kialakítania a biztonságos és védett parkolók használói számára.

4.

Az 561/2006/EK rendelet 8a. cikke (4) bekezdésének alkalmazásában, a tanúsító szerveknek együtt kell működniük a Bizottsággal az összegyűjtött információk és visszajelzések cseréjében, hogy adott esetben javaslatot tegyenek az e rendelet I. mellékletében meghatározott előírások továbbfejlesztésére vagy pontosítására.