2022.2.10.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 29/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/175 RENDELETE

(2022. február 9.)

a 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IX. mellékletének a tenyésztésre szánt juh- és kecskefélék Nagy-Britanniából Észak-Írországba történő mozgatására vonatkozó behozatali feltételek tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2001. május 22-i 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 23a. cikke bevezető mondatára és m) pontjára,

mivel:

(1)

A 999/2001/EK rendelet szabályokat állapít meg az állatok fertőző szivacsos agyvelőbántalmainak (TSE-k), köztük a klasszikus súrlókórnak a megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozóan.

(2)

Konkrétabban a 999/2001/EK rendelet IX. mellékletének E. fejezete a juh- és kecskefélék Unióba történő behozatalára vonatkozó követelményeket állapít meg. E követelmények értelmében az ilyen állatokat behozatalukkor állategészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie, amely igazolja többek között azt, hogy az Unióba behozott, tenyésztésre szánt juh- és kecskefélék olyan gazdaságból származnak, amely a klasszikus surlókór tekintetében elhanyagolható vagy ellenőrzött kockázatot jelent, vagy a juhfélék esetében az állatok ARR/ARR prionfehérje-genotípussal rendelkeznek, amely ellenállást biztosít a klasszikus súrlókórral szemben.

(3)

A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodással (a továbbiakban: a kilépésről rendelkező megállapodás) és különösen az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 5. cikkének az említett jegyzőkönyv 2. mellékletével összefüggésben értelmezett (4) bekezdésével összhangban a 999/2001/EK rendelet és az annak alapján elfogadott bizottsági jogi aktusok a kilépéséről rendelkező megállapodásban előírt átmeneti időszak végét követően Észak-Írország tekintetében továbbra is alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban. Ennek megfelelően a Nagy-Britanniából Észak-Írországba szállított élő állatokra immár a harmadik országokból történő behozatalra alkalmazandó szabályok vonatkoznak.

(4)

A kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépéséig évente mintegy 8 000, főként a Scottish Blackface fajtába tartozó tenyészjuh országon belüli mozgatására került sor Nagy-Britanniából Észak-Írországba, amelyre nem vonatkoztak az Unión belüli kereskedelemre és az Unióba történő behozatalra irányuló szabályok. A Nagy-Britannia és Észak-Írország között általában juhkereskedelmet folytató gazdaságok közül sok jelenleg nem minősül a klasszikus súrlókór tekintetében elhanyagolható vagy ellenőrzött kockázatot jelentő gazdaságnak. Ezenkívül a Scottish Blackface fajtájú juhok állományának csak kis része rendelkezik ARR/ARR prionfehérje-genotípussal. A Nagy-Britanniából Észak-Írországba irányuló hagyományos tenyészjuh-kereskedelmet ezért súlyosan érintette a kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépése.

(5)

Biztosítani kell, hogy az észak-írországi tenyésztők továbbra is hozzáférjenek a juh- és kecskefélék Nagy-Britanniában rendelkezésre álló genetikai erőforrásaihoz mindaddig, amíg a nagy-britanniai gazdaságok meg nem tudnak felelni a tenyésztésre szánt juh- és kecskefélék Unióba történő kivitelére vonatkozó követelményeknek. A 999/2001/EK rendelet IX. mellékletének E. fejezetét ezért módosítani kell annak érdekében, hogy lehetővé tegye az olyan gazdaságokból származó, tenyésztésre szánt juh- és kecskefélék Nagy-Britanniából Észak-Írországba történő behozatalát, amelyek nem minősülnek a klasszikus surlókór tekintetében ellenőrzött kockázatot jelentő gazdaságnak. Ez a lehetőség kizárólag azon nagy-britanniai gazdaságok számára biztosítható, amelyek 2022. január 1-je előtt az említett rendelet VIII. melléklete A. fejezete A. szakaszának 1.3. pontjában meghatározott feltételekkel összhangban a klasszikus súrlókór tekintetében ellenőrzött kockázatot jelentő gazdaságok elismerésére irányuló hatósági programot alkalmaztak, továbbá az Észak-Írországba történő behozatalkor megfelelnek az említett pont a)–i) pontjában megállapított feltételeknek. E lehetőségnek ezenkívül átmeneti jellegűnek kell lennie, és 2024. december 31-én meg kell szűnnie, ami a kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépésétől számítva elegendő időt biztosít az említett nagy-britanniai gazdaságok számára ahhoz, hogy megszerezzék a klasszikus súrlókór tekintetében ellenőrzött kockázatot jelentő gazdaságként való elismerést.

(6)

A klasszikus surlókór egy fertőző szivacsos agyvelőbántalom (TSE), amely nem minősül zoonotikus betegségnek, amint azt az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ az állatoknál és az embereknél előforduló TSE-k közötti esetleges járványügyi vagy molekuláris kapcsolatról szóló, 2010. december 9-én elfogadott közös tudományos véleményében (2) megállapította. Emellett a 999/2001/EK rendelet IX. melléklete javasolt módosításainak korlátozott jellege, valamint a juh- és kecskefélék Unión belüli kereskedelmére vonatkozó, az uniós jogszabályokban megállapított szabályok végrehajtása észszerű garanciát nyújt arra, hogy az említett melléklet javasolt módosításai ne veszélyeztessék az állategészség uniós szintjét.

(7)

A 999/2001/EK rendelet IX. mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(8)

Tekintettel arra, hogy az észak-írországi tenyésztési ágazat számára lényeges a Nagy-Britanniából származó, tenyésztésre szánt juh- és kecskefélék kereskedelme, fontos, hogy a 999/2001/EK rendelet e rendelettel történő módosításai a lehető leghamarabb hatályba lépjenek.

(9)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 999/2001/EK rendelet IX. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. február 9-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 147., 2001.5.31., 1. o.

(2)  https://doi.org/10.2903/j.efsa.2011,1945


MELLÉKLET

A 999/2001/EK rendelet IX. melléklete E. fejezetében az 5. pont helyébe a következő szöveg lép:

„5.

Az Unióba behozott azon juh- és kecskefélékre, melyeket a klasszikus súrlókór tekintetében elhanyagolható kockázattól eltérő kockázatot jelentő vagy olyan tagállamokban való tenyésztésre szánnak, amelyek a klasszikus súrlókór tekintetében nem rendelkeznek a VIII. melléklet A. fejezete A. szakaszának 3.2. pontjában felsorolt jóváhagyott nemzeti védekezési programmal, az alábbi követelmények vonatkoznak:

a)

a behozott juh- és kecskefélék olyan gazdaságból vagy gazdaságokból származnak, amelyek megfelelnek a VIII. melléklet A. fejezete A. szakaszának 1.3. pontjában foglalt feltételeknek; vagy

b)

olyan juhfélék, amelyek ARR/ARR prionfehérje-genotípussal rendelkeznek, és olyan gazdaság(ok)ból származnak, ahol BSE vagy klasszikus súrlókór következtében az elmúlt két évben nem rendeltek el hatósági szállítási korlátozásokat; vagy

c)

a Nagy-Britanniából Észak-Írországba 2024. december 31-ig behozott juh- és kecskefélék esetében az állatok olyan gazdaság(ok)ból származnak:

i.

ahol az elmúlt három évben nem vezettek be hatósági szállítási korlátozásokat BSE vagy klasszikus surlókór következtében; valamint

ii.

amelyek 2022. január 1-je előtt a VIII. melléklet A. fejezete A. szakaszának 1.3. pontjában megállapított feltételekkel összhangban a klasszikus súrlókór tekintetében ellenőrzött kockázatot jelentő gazdaságok elismerésére irányuló hatósági programot alkalmaztak, és amelyek az Észak-Írországba történő behozatalkor megfelelnek az említett pont a)–i) pontjában megállapított feltételeknek.”