2022.9.30.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 252/82


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1684 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. szeptember 28.)

a Pénzügyi Felügyeleti Bizottság felügyelete alá tartozó, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak tekintetében a Tajvanon működő központi szerződő felekre vonatkozó szabályozási keretnek a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel való egyenértékűségéről (*)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló, 2012. július 4-i 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 25. cikke (6) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 648/2012/EU rendelet 25. cikkében meghatározott, harmadik országokban székhellyel rendelkező központi szerződő felek elismerésére vonatkozó eljárás célja, hogy az említett rendeletben rögzítettekkel egyenértékű szabályozási előírásokat alkalmazó harmadik országban székhellyel rendelkező és ott engedélyezett központi szerződő felek számára lehetővé tegye elszámolási szolgáltatások nyújtását az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagok vagy kereskedési helyszínek számára. Az elismerési eljárás és az annak keretében hozott, egyenértékűségre vonatkozó határozat így hozzájárul a 648/2012/EU rendelet átfogó céljának eléréséhez: a stabil és biztonságos központi szerződő felek – ideértve a harmadik országban székhellyel rendelkező és ott engedélyezett központi szerződő feleket is – alkalmazásának a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek elszámolására történő kiterjesztése révén a rendszerszintű kockázat csökkentéséhez.

(2)

Ahhoz, hogy valamely harmadik ország központi szerződő felekre vonatkozó jogi szabályozását az uniós jogi szabályozással egyenértékűnek lehessen tekinteni, a harmadik ország jogi és felügyeleti keretrendszerének alkalmazásakor lényegileg az uniós követelményekkel egyenértékű szabályozási célkitűzéseket kell elérni. Ezen egyenértékűségi értékelés célja tehát annak ellenőrzése, hogy Tajvan jogi és felügyeleti keretrendszere biztosítja-e azt, hogy a Tajvanon székhellyel rendelkező és ott engedélyezett központi szerződő felek ne tegyék ki az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagokat és kereskedési helyszíneket nagyobb kockázatnak, mint amekkorának az Unióban engedélyezett központi szerződő felek tennék ki e klíringtagokat és kereskedési helyszíneket, és következésképpen ne okozzanak elfogadhatatlan mértékű rendszerszintű kockázatot az Unióban. Ezért figyelembe kell venni, hogy az uniós pénzügyi piacnál kisebb pénzügyi piacokon folytatott elszámolási tevékenységek lényegesen kisebb kockázatot jelentenek.

(3)

Ez a határozat kizárólag a határidős kereskedésről szóló törvény (Futures Trading Act, a továbbiakban: FTA) értelmében jóváhagyott és engedélyezett és a Pénzügyi Felügyeleti Bizottság (Financial Supervisory Commission, a továbbiakban: FSC) felügyelete alá tartozó, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszer egyenértékűségére vonatkozik, de nem érinti a Tajvanon székhellyel rendelkező egyéb központi szerződő felekre alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszert.

(4)

A 648/2012/EU rendelet 25. cikkének (6) bekezdése három feltételt határoz meg, amelyeknek teljesülniük kell annak megállapításához, hogy valamely harmadik ország jogi és felügyeleti keretrendszere az ott engedéllyel rendelkező központi szerződő felek tekintetében egyenértékű az említett rendeletben rögzített követelményekkel.

(5)

A 648/2012/EU rendelet 25. cikke (6) bekezdésének a) pontja értelmében az érintett harmadik ország jogi és felügyeleti keretrendszerének biztosítania kell, hogy az abban a harmadik országban engedélyezett központi szerződő felek mindenkor teljesítsék az említett rendelet IV. címében megállapított követelményekkel egyenértékű, jogilag kötelező erejű követelményeket.

(6)

A Tajvanon engedélyezett központi szerződő felekre alkalmazandó, jogilag kötelező erejű követelményeket a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakat szabályozó rendeletekkel (rendeletek) kiegészített FTA és a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra vonatkozó standardok (standardok) alkotják. A belső kontrollrendszerek értékpapír- és a határidős piacokon működő szolgáltató vállalkozások általi létrehozását szabályozó rendeletben, a határidős tőzsdéket szabályozó rendeletben és a határidős bizományos kereskedők tevékenységét szabályozó rendeletben meghatározott további szabályok alkalmazandók a Tajvanon működő, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra.

(7)

Alapításukat megelőzően a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakat az FSC-nek jóvá kell hagynia, és tőle működési engedélyt kell szerezniük. E határozat csak az olyan, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó szabályrendszerre vonatkozik, amelyek a rendeletek 2. cikkében meghatározottak szerint engedélyezett pénzügyi szolgáltatást folytatnak Tajvanon határidős ügyletekkel foglalkozó, a standardoknak megfelelően alapított elszámolóházak működtetése céljából.

(8)

Az FTA 55. cikkében foglaltakat a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra értelemszerűen alkalmazva az FTA 7. cikke kimondja, hogy „a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóház alapításának a közérdek előmozdítását, továbbá a határidős piacokon az ügyletek tisztességes voltának megőrzését kell szolgálnia”. Továbbá, a rendeletek 2. cikke kimondja, hogy „a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak ellátják a határidős kereskedés elszámolását és kiegyenlítését, és garantálják a határidős szerződés teljesítését”, beleértve mind a tőzsdei termékeket, mind a tőzsdén kívüli származtatott termékeket. A határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóház csak akkor kapja meg az alapításához szükséges jóváhagyást és működési engedélyt, ha az FSC meggyőződött többek között arról, hogy a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóház alapítói megfelelő tőketartalékkal, valamint megfelelő és megalapozott üzleti tervvel rendelkeznek, amely részletesen meghatározza az elszámolóház működésének elveit, a belső szervezeti felépítést, a személyzet felvételét és képzését, a működés megkezdésének évére és a következő évre vonatkozó pénzügyi előrejelzéseit, továbbá rendelkeznie kell a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóház tevékenységeinek végzéséhez szükséges humánerőforrásokkal, adatfeldolgozást szolgáló felszerelésekkel és más fizikai létesítményekkel. Az FSC annak eldöntése során, hogy jóváhagyja-e a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházat és megadja-e számára a működési engedélyt, további feltételeket szabhat és további dokumentumokat kérhet.

(9)

Az FTA értelmében a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházaknak működési szabályokat – többek között nemteljesítésre vonatkozó szabályokat – kell elfogadniuk, amelyek biztosítják a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak elszámolási és teljesítési rendszereinek megfelelő szabályozását szolgáló összes követelménynek való megfelelést. A határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházaknak a működési szabályokat és azok bármilyen módosításait be kell nyújtaniuk az FSC-hez a végrehajtásukat megelőzően. Az FSC elutasíthatja a működési szabályokat, vagy kérheti azok módosítását. Az FTA 47. cikkének (2) bekezdése értelmében a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak működési szabályai, miután azokat az FSC jóváhagyta, jogilag kötelező erejűek és a tagokkal és egyéb résztvevőkkel szemben érvényesíthetők.

(10)

A Tajvanon engedélyezett, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó, jogilag kötelező erejű követelmények tehát kétszintű struktúrát alkotnak. Az FTA-ban foglalt alapvető elvek rögzítik azokat a magas szintű előírásokat, amelyeket a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházaknak teljesíteniük kell ahhoz, hogy engedélyt kapjanak elszámolási szolgáltatások nyújtására Tajvanon (együttesen: az elsődleges szabályok). Ezek az elsődleges szabályok alkotják Tajvanon a jogilag kötelező erejű követelmények első szintjét. Az elsődleges szabályoknak való megfelelést bizonyítandó az FTA 47. cikke értelmében a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházaknak meg kell állapítaniuk működési szabályaikat, és végrehajtásukat megelőzően az FSC-hez jóváhagyásra be kell nyújtaniuk. Az FSC a működési szabályok bevezetését megakadályozhatja, alkalmazásukat megtilthatja, vagy módosíthatja a szabályokat. Ezek a működési szabályok alkotják Tajvanon a követelmények második szintjét.

(11)

A Tajvanon működő, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszernek a 648/2012/EU rendelet követelményeivel való egyenértékűsége értékelése során figyelembe kell venni azt is, hogy a keretrendszer milyen eredménnyel csökkenti azokat a kockázatokat, amelyeknek az Unióban letelepedett klíringtagok és kereskedési helyszínek a szóban forgó, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakban való részvételük miatt ki vannak téve. A kockázatcsökkentés eredményét meghatározza egyrészt az érintett központi szerződő fél által végzett elszámolási tevékenységgel járó eredendő kockázat szintje, amelyet befolyásol azon pénzügyi piac mérete, ahol tevékenykedik, másrészt a központi szerződő felekre az említett kockázatcsökkentés tekintetében vonatkozó jogi és felügyeleti keretrendszer megfelelősége. Ahhoz, hogy a kockázatcsökkentés terén egyenértékű eredményt érjenek el, szigorúbb kockázatcsökkentési követelményekre van szükség azon központi szerződő felek esetében, amelyek tevékenységüket nagyobb pénzügyi piacokon végzik és így magasabb az eredendő kockázatuk, mint a kisebb pénzügyi piacokon tevékenykedő (és így alacsonyabb eredendő kockázattal rendelkező) központi szerződő felek esetében.

(12)

Azon pénzügyi piacok, amelyeken a Tajvanon engedélyezett, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak végzik elszámolási tevékenységüket, lényegesen kisebbek, mint azok a piacok, ahol az Unióban székhellyel rendelkező központi szerződő felek folytatják tevékenységüket. Ezért abban az esetben, amikor az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagok és kereskedési helyszínek Tajvanon engedélyezett, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakban vesznek részt, jóval kisebb kockázatnak vannak kitéve ahhoz az esethez képest, ha az Unióban engedélyezett központi szerződő felekben vennének részt.

(13)

A Tajvanon engedélyezett, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszer ezért egyenértékűnek tekintendő a 648/2012/EU rendelet követelményeivel, amennyiben az említett keretrendszer alkalmas az említett alacsonyabb kockázati szint csökkentésére. A határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó elsődleges szabályok és az azokat kiegészítő működési szabályaik csökkentik a Tajvanon fennálló, alacsonyabb szintű kockázatot és a 648/2012/EU rendelet által előírttal egyenértékű kockázatcsökkentési eredményre vezetnek.

(14)

A Bizottság ezért megállapítja, hogy Tajvan jogi és felügyeleti keretrendszere biztosítja, hogy az ott engedéllyel rendelkező, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak megfeleljenek a 648/2012/EU rendelet IV. címében meghatározott követelményekkel egyenértékű, jogilag kötelező erejű követelményeknek.

(15)

A 648/2012/EU rendelet 25. cikke (6) bekezdésének b) pontja értelmében egy harmadik ország felügyeleti szabályainak folyamatosan biztosítaniuk kell az ott engedélyezett központi szerződő felek hatékony felügyeletét, illetve az említett követelmények érvényesíthetőségét.

(16)

Miután jóváhagyták a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházat és engedélyezték működését, az FTA követelményei vonatkoznak rá és az FSC folyamatos felügyelete, valamint Tajvan központi bankjának felügyelete alá kerül a bank igazgatási jogkörén belül. Az FSC nyomon követi a Tajvanon működő, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakat az alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszernek való megfelelés biztosítása érdekében. Az FSC az FTA 100. és 101. cikke értelmében átfogó jogkörrel rendelkezik arra, hogy büntetést szabjon ki a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra, többek között visszavonhatja az ilyen elszámolóházak jóváhagyását és a működési engedélyüket, továbbá szankciókat vethet ki. A napi szintű felügyeletet az FSC végzi az FTA 4. cikkének megfelelően. Az FTA erős jogkörrel ruházza fel az FSC-t arra, hogy érvényesítse rendelkezéseit és szabályait az FTA 95–120. cikkével összhangban. Az FSC hatáskörrel rendelkezik arra nézve, hogy szabályainak megsértése gyanúja esetén vizsgálatokat folytasson le, könyveket és nyilvántartásokat foglaljon le, illetve a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházaktól a működési szabályaik módosítását kérje.

(17)

A Bizottság ezért megállapítja, hogy folyamatosan biztosított a Tajvanon engedélyezett, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházak hatékony felügyelete és a követelmények érvényesíthetősége.

(18)

A 648/2012/EU rendelet 25. cikke (6) bekezdésének c) pontja értelmében a harmadik ország jogi keretrendszerének ténylegesen egyenértékű rendszert kell biztosítania a harmadik ország jogi szabályozása alapján engedélyezett központi szerződő felek (a továbbiakban: harmadik országbeli központi szerződő felek) elismeréséhez.

(19)

A Tajvanon származtatott ügyletek elszámolását végezni szándékozó harmadik országbeli központi szerződő feleknek a standardokkal összhangban kérniük kell az FSC jóváhagyását. Az FTA 2. része 45. cikkének (1) bekezdése szerint határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóház létrehozására vonatkozó jóváhagyást és működési engedélyt „más intézmények” is szerezhetnek, többek között Tajvanon kívüli székhelyű központi szerződő felek is. Az ilyen harmadik országbeli központi szerződő felekre a Tajvanon engedélyezett központi szerződő felekre vonatkozó, jogilag kötelező erejű követelmények alkalmazandók. Továbbá, harmadik országbeli központi szerződő feleket az FSC a külföldi központi szerződő felek elismerésére vonatkozó szabály alapján ismerhet el, az elismerés a következő két forgatókönyv alapján történhet: Amennyiben a külföldi központi szerződő fél felügyeleti szabályai és szabályozási rendszere megfelel a Fizetési és Piaci Infrastruktúra Bizottság (CPMI) és az Értékpapír-felügyeletek Nemzetközi Szervezete (IOSCO) által kiadott, a pénzügyi piaci infrastruktúrákra vonatkozó elveknek (PFMI) vagy az FSC által elismert más nemzetközi standardoknak, és a külföldi központi szerződő felet a harmadik országbeli illetékes hatóságok elfogadott központi szerződő félnek (QCCP) ismerték el, úgy a központi szerződő fél elszámolási szolgáltatásokat nyújthat tőzsdén kívüli származtatott ügyletekhez tajvani pénzügyi intézmények számára. Amennyiben a külföldi központi szerződő felet a harmadik országbeli illetékes hatóság nem ismerte el elfogadott központi szerződő félnek, de szándékában áll kérelmezni az FSC-től az elfogadott központi szerződő félkénti elismerést, a külföldi központi szerződő félnek kérelmet kell benyújtania az FSC-hez, amelyben bizonyítja, hogy teljesíti a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság által a központi szerződő felekkel szembeni banki kitettségre vonatkozóan meghatározott tőkekövetelményeket. Ez lehetővé teszi a tajvani klíringtagoknak, hogy alacsonyabb kockázati súlyokat alkalmazzanak az említett harmadik országbeli központi szerződő felekkel szembeni kitettségekre. Az FTA 6. cikke felhatalmazza az FSC-t arra, hogy „együttműködési megállapodásokat kössön külföldi kormányügynökségekkel, intézményekkel, vagy nemzetközi szervezetekkel az olyan területek előmozdítására, mint az információcsere, a technikai együttműködés és a vizsgálati segítségnyújtás”.

(20)

A Bizottság tehát megállapítja, hogy a harmadik országbeli központi szerződő felek elismerése tekintetében Tajvan jogi és felügyeleti keretrendszere ténylegesen egyenértékű rendszert biztosít.

(21)

Ez a határozat az elfogadásakor Tajvanon alkalmazandó, a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra vonatkozó, jogilag kötelező erejű követelményeken alapul. A Bizottság és az Európai Értékpapírpiaci Hatóság továbbra is rendszeresen nyomon fogja követni a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszer alakulását, valamint azon feltételek folyamatos teljesülését, amelyeken ez a határozat alapul.

(22)

A Bizottságnak legalább háromévente felül kell vizsgálnia azokat az indokokat, amelyek alapján Tajvan jogi és felügyeleti keretrendszere egyenértékűnek tekintendő az Unió jogi és felügyeleti keretrendszerével. Az ilyen rendszeres felülvizsgálatok nem érintik a Bizottság azon hatáskörét, amely alapján bármikor egyedi felülvizsgálatot végezhet, amennyiben a releváns fejlemények szükségessé teszik számára, hogy újraértékelje az említett jogi és felügyeleti keretrendszernek az Unió jogi és felügyeleti keretrendszerével való egyenértékűségét. A Bizottság az említett felülvizsgálatok megállapításai alapján bármikor határozhat e határozat módosításáról vagy hatályon kívül helyezéséről, különösen abban az esetben, ha a Tajvanon bekövetkezett szabályozási és felügyeleti fejlemények az e határozat elfogadásának alapjául szolgáló feltételeket érintik.

(23)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Európai Értékpapír-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 648/2012/EU rendelet 25. cikke (6) bekezdésének alkalmazásában Tajvan jogi és felügyeleti keretrendszere, mely a határidős kereskedésről szóló törvényből, a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakat szabályozó rendeletekből és a határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra vonatkozó standardokból áll, és a Tajvanon engedélyezett, határidős ügyletekkel foglalkozó elszámolóházakra alkalmazandó, egyenértékűnek tekintendő a 648/2012/EU rendeletben megállapított követelményekkel.

2. cikk

A Bizottság 2022. szeptember 28-ig, majd azt követően háromévente felülvizsgálja az 1. cikkben említett határozat alapjául szolgáló indokokat.

3. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2022. szeptember 28-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(*)  Ez a határozat nem értelmezhető úgy, mint amely az Európai Unió hivatalos álláspontját tükrözi Tajvan jogállása tekintetében.

(1)  HL L 201., 2012.7.27., 1. o.