2021.2.23.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 62/24


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/280 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2021. február 22.)

az (EU) 2015/1222, az (EU) 2016/1719, az (EU) 2017/2195 és az (EU) 2017/1485 rendeletnek az (EU) 2019/943 rendelethez való hozzáigazítása érdekében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a villamos energia belső piacáról szóló, 2019. június 5-i (EU) 2019/943 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 59. cikke (1) és (2) bekezdésére, valamint 60. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

A villamosenergia-kereskedelemre és -hálózat-üzemeltetésre vonatkozó villamosenergia-ipari üzemi és kereskedelmi szabályzatok, illetve iránymutatások formájában bevezetett harmonizált szabályok kulcsfontosságú szerepet játszottak az integrált uniós villamosenergia-piac megvalósításában.

(2)

Az (EU) 2015/1222 bizottsági rendelet (2), az (EU) 2016/1719 bizottsági rendelet (3), az (EU) 2017/2195 bizottsági rendelet (4) és az (EU) 2017/1485 bizottsági rendelet (5) a villamos energia belső piacának megfelelő működése érdekében fontos szabályokat ír elő, részletesen meghatározva azokat a szabályokat, amelyeket a szabályozó hatóságok kötelesek követni az Unión belüli villamosenergia-kereskedelem és -hálózat-üzemeltetés összehangolásához szükséges feltételek vagy módszertanok közös meghatározása során.

(3)

A feltételek és módszertanok elfogadásában szerzett gyakorlati tapasztalatok alapján az elfogadási eljárás két aspektusát egyértelműbbé kell tenni.

(4)

Az (EU) 2019/942 európaiparlamenti és tanási (6) és az (EU) 2019/943 rendelet módosította a villamos energia belső piacának szabályozási keretét, ezen belül a feltételekről és a módszertanokról való megállapodás folyamatát.

(5)

Az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (2) bekezdése értelmében a korábban valamennyi szabályozó hatóság jóváhagyását igénylő feltételeket és módszertanokat már az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége (a továbbiakban: az Ügynökség) fogadja el. Az (EU) 2019/942 és az (EU) 2019/943 rendelet arról is rendelkezik, hogy a nemzeti szabályozó hatóságok és az Ügynökség jogosultak felülvizsgálni és módosítani az átvitelirendszer-üzemeltetők és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által benyújtott, feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat.

(6)

Emellett az (EU) 2019/942 és az (EU) 2019/943 rendelet azt is előírja, hogy a nemzeti szabályozó hatóságok és az Ügynökség felelősek a feltételek és módszertanok végleges szövegének elfogadásáért, és jogukban áll felülvizsgálni és módosítani az átvitelirendszer-üzemeltetők vagy a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők javaslatait annak biztosítása érdekében, hogy azok összhangban legyenek az (EU) 2015/1222, az (EU) 2016/1719, az (EU) 2017/2195 és az (EU) 2017/1485 rendelet célkitűzéseivel, továbbá hozzájáruljanak a piaci integrációhoz, a megkülönböztetésmentességhez, a tényleges versenyhez és a villamosenergia-piac megfelelő működéséhez.

(7)

Ezeket a változásokat tükrözni kell az (EU) 2015/1222, az (EU) 2016/1719, az (EU) 2017/2195 és az (EU) 2017/1485 rendeletben.

(8)

A feltételek és módszertanok eddig alkalmazott fejlesztési folyamatával kapcsolatban szerzett tapasztalatok – beleértve az újabb bírósági ítéleteket és egyes feltételek vagy módszertanok elfogadásának lassúságát – szükségessé tették az ezek meghatározására szolgáló szabályozási eljárás felülvizsgálatát és gyorsabbá tételét.

(9)

A Bíróság közelmúltbeli ítéleteivel (7) összhangban az (EU) 2015/1222 rendelet lehetővé teszi minden egyes nemzeti szabályozó hatóság számára, hogy az átvitelirendszer-üzemeltetők vagy a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által benyújtott, feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok módosítását kérje. Ez a lehetőség ahhoz vezethet, hogy a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozóan számos egyedi módosítási kérelem és módosított javaslat születik, ellehetetlenítve azok időszerű elfogadását és végrehajtását. Ez nemcsak a feltételek vagy módszertanok kidolgozásának jelentős késedelméhez vezethet, hanem jogbizonytalanságot is eredményezhet, hiszen nem lehet tudni, hogy a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok módosítására irányuló összehangolatlan egyedi kérelmek közül melyik kerül végül elfogadásra. E helyzet elkerülése érdekében az (EU) 2015/1222, az (EU) 2016/1719, az (EU) 2017/2195 és az (EU) 2017/1485 rendeletben a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó módosítási kérelmek összehangolására szolgáló egyértelmű eljárást kell meghatározni.

(10)

A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó koordinált döntéshozatali eljárás megegyezik az (EU) 2015/1222, az (EU) 2016/1719, az (EU) 2017/2195 és az (EU) 2017/1485 rendeletben. Az említett négy rendelet módosításának folyamata is azonos. Ezért indokolt az említett négy rendelet módosításait egyetlen módosító rendelet formájában elfogadni.

(11)

Az e rendeletben meghatározott intézkedések összhangban vannak az (EU) 2019/943 rendelet 67. cikkének (2) bekezdésében említett bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2015/1222 rendelet módosításai

Az (EU) 2015/1222 rendelet 9. cikkének helyébe a következő szöveg lép:

„9. cikk

A feltételek és módszertanok elfogadása

(1)   Az átvitelirendszer-üzemeltetők és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők kialakítják az e rendeletben előírt feltételeket vagy módszertanokat és az e rendeletben rögzített határidőkön belül beterjesztik azokat jóváhagyásra az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok részére. Kivételes körülmények között, különösen olyan esetekben, amikor a határidő az átvitelirendszer-üzemeltetők vagy a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők befolyásán kívül álló körülmények miatt nem teljesíthető, a feltételek vagy módszertanok elfogadására vonatkozó határidőket az Ügynökség módosíthatja a (6) bekezdés szerinti eljárásban, az összes hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság közösen eljárva módosíthatja a (7) bekezdés szerinti eljárásban, és a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság módosíthatja a (8) bekezdés szerinti eljárásban.

Amennyiben az e rendelet szerinti feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kialakítása és egyeztetése egynél több átvitelirendszer-üzemeltető vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető feladata, úgy ezek kötelesek szorosan együttműködni. Az átvitelirendszer-üzemeltetők (az ENTSO-E közreműködésével) és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők rendszeresen tájékoztatják a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságokat és az Ügynökséget a szóban forgó feltételek vagy módszertanok kialakításának előrehaladásáról.

(2)   Amennyiben a (6) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. A minősített többséget külön-külön kell elérni az átvitelirendszer-üzemeltetők, illetve a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők szavazócsoportján belül. A (6) bekezdésben felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

a tagállamok legalább 55 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők, illetve kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők, valamint

b)

az Unió népességének legalább 65 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők, illetve kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők.

A (6) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább négy tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetőket, illetve kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőket szükséges magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

A (6) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Ha egy tagállam területén egynél több átvitelirendszer-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot.

A (6) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Minden kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető annyi szavazattal rendelkezik, ahány tagállamban kijelölték. Ha egy tagállam területén egynél több kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot annak figyelembevételével, hogy azok az adott tagállamban az előző pénzügyi évben mekkora villamosenergia-mennyiséget értékesítettek.

(3)   A 43. cikk (1) bekezdésének, a 44. cikknek, az 56. cikk (1) bekezdésének, a 63. cikknek és a 74. cikk (1) bekezdésének kivételével a (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, és az érintett régiók több mint öt tagállamból állnak, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. A minősített többséget külön-külön kell elérni az átvitelirendszer-üzemeltetők, illetve a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők szavazócsoportján belül. A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

az érintett tagállamok legalább 72 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az érintett régió népességének legalább 65 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább a részt vevő tagállamok lakosságának több mint 35 %-át és legalább egy további tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők minimális számát kell magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról öt vagy annál kevesebb tagállamból álló régiók kapcsán döntő átvitelirendszer-üzemeltetők konszenzussal hozzák meg döntésüket.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Ha egy tagállam területén egynél több átvitelirendszer-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők konszenzussal hozzák meg döntésüket.

(4)   Ha az átvitelirendszer-üzemeltetők vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők az e rendeletben meghatározott határidőkön belül nem nyújtanak be a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó kezdeti vagy módosított javaslatot a (6)–(8) vagy a (12) bekezdés alapján a szabályozó hatóságok vagy az Ügynökség részére, akkor a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságokhoz és az Ügynökséghez el kell juttatniuk a javasolt feltételek vagy módszertanok tervezeteit, és magyarázatot kell adniuk a megállapodás meghiúsulásának okairól. Az Ügynökség, a különböző hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok együttesen vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság megteszik a megfelelő lépéseket a szükséges feltételek vagy módszertanok (6), (7) vagy (8) bekezdéssel összhangban történő elfogadása érdekében, például e bekezdésnek megfelelően módosításokat kérnek, vagy felülvizsgálják és kiegészíti a tervezeteket – még ha nem is nyújtottak be tervezetet –, és jóváhagyják azokat.

(5)   Az esettől függően vagy a szabályozó hatóságok mindegyikének vagy az Ügynökségnek jóvá kell hagynia az átvitelirendszer-üzemeltetők és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által kialakított, az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás kiszámításához vagy létrehozásához használt feltételeket és módszertanokat. Az ő felelősségük a (6), (7) és (8) bekezdésekben említett feltételek és módszertanok jóváhagyása. A feltételek vagy módszertanok jóváhagyását megelőzően az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok az érintett átvitelirendszer-üzemeltetőkkel vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőkkel való konzultációt követően szükség esetén felülvizsgálják a javaslatokat, hogy azok összhangban legyenek e rendelet céljával, és hozzájáruljanak a piaci integrációhoz, a megkülönböztetésmentességhez, a tényleges versenyhez és a piac megfelelő működéséhez.

(6)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat és azok módosításait az Ügynökségnek kell jóváhagynia:

a)

a piacösszekapcsolás-üzemeltető funkciók közös ellátásának terve a 7. cikk (3) bekezdésének megfelelően;

b)

a kapacitásszámítási régiók meghatározása a 15. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

c)

a termelési és terhelési adatszolgáltatási módszertan a 16. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

d)

a közös hálózatmodell módszertana a 17. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

e)

az összehangolt kapacitásszámítási módszertanra vonatkozó javaslat a 21. cikk (4) bekezdésének megfelelően;

f)

a tartalékeljárás módszertana a 36. cikk (3) bekezdésének megfelelően;

g)

a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által benyújtott algoritmus a 37. cikk (5) bekezdésének megfelelően, ideértve az átvitelirendszer-üzemeltetők és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők algoritmus-fejlesztési követelményrendszerét is a 37. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

h)

a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolási folyamathoz figyelembe vehető termékek a 40. és 53. cikknek megfelelően;

i)

a maximális és minimális árak a 41. cikk (1) bekezdésének és az 54. cikk (2) bekezdésének megfelelően;

j)

a napon belüli kapacitás árképzési módszertana az 55. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

k)

az övezetközi napon belüli piac kapunyitási időpontja és kapuzárási időpontja az 59. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

l)

a másnapi kapacitásgaranciára vonatkozó határidő a 69. cikknek megfelelően;

m)

a szűkkeresztmetszet-kezelési bevétel elosztásának módszertana a 73. cikk (1) bekezdésének megfelelően.

(7)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok és azok módosításai tekintetében az érintett régió valamennyi szabályozó hatóságának jóváhagyása szükséges:

a)

a közös kapacitásszámítási módszertan a 20. cikk (2) bekezdésének megfelelően;

b)

az áramlásalapú kapacitásszámítás bevezetésére és halasztására vonatkozó döntések a 20. cikk (2)–(6) bekezdésének megfelelően, valamint a mentességekre vonatkozó döntések a 20. cikk (7) bekezdésének megfelelően;

c)

az összehangolt teher-újraelosztás és ellenkereskedelem módszertana a 35. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

d)

a menetrendezett forgalmak számításának közös módszertanai a 43. cikk (1) bekezdésének és az 56. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

e)

a vészfolyamatok a 44. cikknek megfelelően;

f)

a kiegészítő regionális aukciók a 63. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

g)

az explicit felosztás biztosításának feltételei a 64. cikk (2) bekezdésének megfelelően;

h)

a teher-újraelosztás vagy az ellenkereskedelem költségmegosztási módszertana a 74. cikk (1) bekezdésének megfelelően.

(8)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok és azok módosításai tekintetében az érintett tagállamok minden egyes szabályozó hatóságának vagy más, hatáskörrel rendelkező tagállami hatóságának jóváhagyása szükséges:

a)

adott esetben a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető kijelölése és kijelölésének visszavonása vagy felfüggesztése a 4. cikk (2), (8) és (9) bekezdésének megfelelően;

b)

amennyiben szükséges, a másnapi és napon belüli piacokon zajló kereskedéshez kapcsolódó kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetői díjak vagy ezen díjak kiszámítási módszertanai az 5. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

c)

az egyes átvitelirendszer-üzemeltetők javaslatai az ajánlattételi övezetek konfigurációjának felülvizsgálatára a 32. cikk (1) bekezdése d) pontjának megfelelően;

d)

adott esetben az övezetközi kapacitásfelosztásra és egyéb intézkedésekre vonatkozó javaslatok a 45. és 57. cikknek megfelelően;

e)

a kapacitásfelosztási és szűkkeresztmetszet-kezelési költségek a 75–79. cikknek megfelelően;

f)

amennyiben szükséges, az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás regionális költségeinek megosztása a 80. cikk (4) bekezdésének megfelelően.

(9)   A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatoknak tartalmazniuk kell a megvalósításuk javasolt időtartamát és ismertetniük kell az e rendelet célkitűzéseire gyakorolt várható hatásukat. A (7) bekezdéssel összhangban több szabályozó hatóság által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a szabályozó hatóságokhoz való beérkezésüket követően egy héten belül el kell juttatni az Ügynökséghez. A (8) bekezdéssel összhangban egyetlen szabályozó hatóság által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a benyújtásuktól számított egy hónapon belül be lehet nyújtani az Ügynökségnek a szabályozó hatóság belátása szerint, de amennyiben az Ügynökség úgy ítéli meg, hogy a javaslatnak határokon átnyúló hatása van, az Ügynökség kérésére be kell nyújtani tájékoztatási céllal az (EU) 2019/942 rendelet 3. cikke (2) bekezdésének megfelelően. A hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok kérésére az Ügynökség három hónapon belül véleményt ad ki a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról.

(10)   Amennyiben a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok (7) bekezdés alapján történő jóváhagyása vagy a (12) bekezdésnek megfelelően egy módosítás jóváhagyása egynél több szabályozó hatóság döntését igényli, a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok egyeztetnek, szorosan együttműködnek és koordinálnak egymással a megállapodás érdekében. Megfelelő esetben a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok figyelembe veszik az Ügynökség véleményét. A (6), a (7) és a (8) bekezdés alapján benyújtott feltételekről vagy módszertanokról a szabályozó hatóságoknak vagy megfelelő esetben az Ügynökségnek azok beérkezését, illetve az utolsó érintett szabályozó hatósághoz történő beérkezést követően hat hónapon belül döntést kell hozniuk. Ez az időszak az azt követő napon kezdődik, amikor a javaslatot a (6) bekezdéssel összhangban benyújtották az Ügynökség, a (7) bekezdéssel összhangban az utolsó érintett szabályozó hatóság, vagy adott esetben a (8) bekezdéssel összhangban a szabályozó hatóság részére.

(11)   Amennyiben a szabályozó hatóságok nem tudtak megállapodásra jutni a (10) bekezdésben említett időtartamon belül, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kérte, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozóan benyújtott javaslatokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban.

(12)   Abban az esetben, ha a (6), a (7), illetve a (8) bekezdés alapján benyújtott feltételek vagy módszertanok jóváhagyáshoz az Ügynökség, a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok együttesen vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság kéri azok módosítását, az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők az Ügynökség, a szabályozó hatóságok vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság kérésétől számított két hónapon belül módosított feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatot nyújtanak be. Az Ügynökség, a szabályozó hatóságok vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság a beérkezésüktől számított két hónapon belül határoznak a módosított feltételekről, illetve módszertanokról. Amennyiben a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok nem tudtak megállapodásra jutni a (7) bekezdésnek megfelelően a feltételekről vagy módszertanokról az előírt két hónapos időtartamon belül, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kéri, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a módosított feltételekről vagy módszertanokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban. Ha az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők nem nyújtanak be módosított feltételekre és módszertanokra vonatkozó javaslatot, akkor az e cikk (4) bekezdésében előírt eljárás alkalmazandó.

(13)   A (6), a (7) és a (8) bekezdés szerinti feltételek vagy módszertanok elfogadásáért felelős Ügynökség, hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok együttesen vagy hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság kérhetik a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok módosítását, meghatározva e módosított javaslatok benyújtásának határidejét. A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetők vagy kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők benyújthatnak módosítási javaslatokat a szabályozó hatóságok és az Ügynökség részére.

A feltételek vagy módszertanok módosítására vonatkozó javaslatokat a 12. cikkben meghatározott eljárás szerint kell egyeztetésre benyújtani, és az e cikkben meghatározott eljárás szerint kell jóváhagyni.

(14)   Az e rendelet szerinti feltételek és módszertanok kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetőknek és kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőknek közzé kell tenniük azokat az interneten az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok általi jóváhagyást követően, vagy – ha nincs szükség ilyen jóváhagyásra – azok kidolgozását követően, hacsak ezen információk nem minősülnek bizalmasnak a 13. cikk alapján.”

2. cikk

Az (EU) 2016/1719 rendelet módosításai

Az (EU) 2016/1719 rendelet 4. cikkének helyébe a következő szöveg lép:

„4. cikk

A feltételek és módszertanok elfogadása

(1)   Az átvitelirendszer-üzemeltetők kialakítják az e rendeletben előírt feltételeket vagy módszertanokat és az e rendeletben rögzített határidőkön belül beterjesztik azokat jóváhagyásra az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok részére. Kivételes körülmények között, különösen olyan esetekben, amikor a határidő az átvitelirendszer-üzemeltetők befolyásán kívül álló körülmények miatt nem teljesíthető, a feltételek vagy módszertanok elfogadására vonatkozó határidőket az Ügynökség módosíthatja a (6) bekezdés szerinti eljárásban, és az összes hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóság együttesen eljárva módosíthatja a (7) bekezdés szerinti eljárásban. Amennyiben az e rendelet szerinti feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kialakítása és egyeztetése egynél több átvitelirendszer-üzemeltető feladata, úgy azok kötelesek szorosan együttműködni. Az átvitelirendszer-üzemeltetők (az ENTSO-E közreműködésével) rendszeresen tájékoztatják a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságokat és az Ügynökséget ezen feltételek és módszertanok kialakításának előrehaladásáról.

(2)   Amennyiben a (6) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. A (6) bekezdésben felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

a tagállamok legalább 55 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az Unió népességének legalább 65 %-át magukban foglaló tagállamokat képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

A (6) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább négy tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetőket szükséges magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

A (6) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Ha egy tagállam területén egynél több átvitelirendszer-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot.

(3)   Ha a (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, és az érintett régiók több mint öt tagállamból állnak, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. A (7) bekezdésben felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

az érintett tagállamok legalább 72 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az érintett régió népességének legalább 65 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább a részt vevő tagállamok lakosságának több mint 35 %-át és legalább egy további tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők minimális számát kell magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról öt vagy annál kevesebb tagállamból álló régiók kapcsán döntő átvitelirendszer-üzemeltetők konszenzussal hozzák meg döntésüket.

A (7) bekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Ha egy tagállam területén egynél több átvitelirendszer-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot.

(4)   Ha az átvitelirendszer-üzemeltetők az e rendeletben meghatározott határidőkön belül nem nyújtanak be a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó kezdeti vagy módosított javaslatot a (6) és (7), vagy a (11) bekezdés alapján a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok vagy az Ügynökség részére, akkor el kell juttatniuk a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságokhoz és az Ügynökséghez a javasolt feltételek vagy módszertanok tervezeteit, és magyarázatot kell adniuk a megállapodás meghiúsulásának okairól. Az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok együttesen megteszik a megfelelő lépéseket a szükséges feltételek vagy módszertanok (6) vagy (7) bekezdéssel összhangban történő elfogadása érdekében, például e bekezdésnek megfelelően módosításokat kérnek vagy felülvizsgálják és kiegészítik a tervezeteket – még ha nem is nyújtottak be tervezetet –, és jóváhagyják azokat.

(5)   Minden szabályozó hatóság vagy adott esetben az Ügynökség felelős a (6) és a (7) bekezdésben említett feltételek vagy módszertanok jóváhagyásáért. A feltételek vagy módszertanok jóváhagyását megelőzően az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok az érintett átvitelirendszer-üzemeltetőkkel való konzultációt követően szükség esetén felülvizsgálják a javaslatokat, hogy azok összhangban legyenek e rendelet céljával, és hozzájáruljanak a piaci integrációhoz, a megkülönböztetésmentességhez, a tényleges versenyhez és a piac megfelelő működéséhez.

(6)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat és azok módosításait az Ügynökségnek kell jóváhagynia:

a)

a termelés és terhelés adatszolgáltatási módszertana a 17. cikk alapján;

b)

a közös hálózatmodell módszertana a 18. cikk alapján;

c)

az egységes felosztási platformra vonatkozó követelmények a 49. cikk alapján;

d)

az összehangolt felosztási szabályok az 51. cikk alapján;

e)

a szűkkeresztmetszet-kezelési bevétel elosztásának módszertana az 57. cikk alapján.

f)

az egységes felosztási platform kialakítási, fejlesztési és működési költségeinek megosztására vonatkozó módszertan az 59. cikk alapján;

g)

a hosszú távú átviteli jogok kapacitásgaranciájának és ellentételezésének biztosítása érdekében felmerült költségek megosztására vonatkozó módszertan a 61. cikk alapján.

(7)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok és azok módosításai tekintetében az érintett régió valamennyi szabályozó hatóságának jóváhagyása szükséges:

a)

a kapacitásszámítás módszertana a 10. cikk alapján;

b)

az övezetközi kapacitás felosztásának módszertana a 16. cikk alapján;

c)

a hosszú távú átviteli jogok regionális kialakítása a 31. cikk alapján;

d)

a vészfolyamatok (tartalékeljárások) kialakítása a 42. cikk alapján;

e)

az összehangolt felosztási szabályok regionális követelményei az 52. cikk alapján; ideértve az 55. cikk szerinti regionális ellentételezési szabályokat.

(8)   A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatoknak tartalmazniuk kell a megvalósításuk javasolt időtartamát és ismertetniük kell az e rendelet célkitűzéseire gyakorolt várható hatásukat. A (7) bekezdéssel összhangban több vagy minden egyes szabályozó hatóság által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a szabályozó hatóságokhoz való beérkezésüket követően egy héten belül el kell juttatni az Ügynökséghez. A hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok kérésére az Ügynökség három hónapon belül véleményt ad ki a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról.

(9)   Amennyiben a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok (7) bekezdés alapján történő jóváhagyása vagy a (11) bekezdésnek megfelelően egy módosítás jóváhagyása egynél több szabályozó hatóság döntését igényli, a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok egyeztetnek, szorosan együttműködnek és koordinálnak egymással a megállapodás érdekében. Megfelelő esetben a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok figyelembe veszik az Ügynökség véleményét. A (6) és a (7) bekezdés alapján benyújtott feltételekről vagy módszertanokról a szabályozó hatóságoknak vagy megfelelő esetben az Ügynökségnek azok beérkezését, illetve az utolsó érintett szabályozó hatósághoz történő beérkezést követően hat hónapon belül döntést kell hozniuk. Ez az időszak az azt követő napon kezdődik, amikor a javaslatot a (6) bekezdéssel összhangban benyújtották az Ügynökség vagy a (7) bekezdéssel összhangban az utolsó érintett szabályozó hatóság részére.

(10)   Amennyiben a szabályozó hatóságok nem tudtak megállapodásra jutni a (9) bekezdésben említett időtartamon belül, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kérte, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozóan benyújtott javaslatokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban.

(11)   Abban az esetben, ha az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok együttesen kérik a (6), illetve a (7) bekezdés alapján benyújtott feltételek vagy módszertanok módosítását, az adott átvitelirendszer-üzemeltetők az Ügynökség vagy a szabályozó hatóságok kérésétől számított két hónapon belül módosított feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatot nyújtanak be. Az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok a benyújtástól számított két hónapon belül határoznak a módosított feltételekről illetve módszertanokról. Amennyiben a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok nem tudtak megállapodásra jutni a (7) bekezdésnek megfelelően a feltételekről vagy módszertanokról az előírt két hónapos időtartamon belül, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kéri, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a módosított feltételekről vagy módszertanokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban. Ha az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők nem nyújtanak be módosított feltételekre és módszertanokra vonatkozó javaslatot, akkor az e cikk (4) bekezdésében előírt eljárás alkalmazandó.

(12)   A (6) és a (7) bekezdés szerinti feltételek vagy módszertanok elfogadásáért felelős Ügynökség vagy hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok együttesen kérhetik a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok módosítását, meghatározva e módosított javaslatok benyújtásának határidejét. A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetők benyújthatnak módosítási javaslatokat a szabályozó hatóságok és az Ügynökség részére.

A feltételek vagy módszertanok módosítására vonatkozó javaslatokat a 6. cikkben meghatározott eljárás szerint kell egyeztetésre benyújtani, és az e cikkben meghatározott eljárás szerint kell jóváhagyni.

(13)   Az e rendelet szerinti feltételek és módszertanok kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetőknek közzé kell tenniük azokat az interneten az Ügynökség vagy a hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságok általi jóváhagyást követően, vagy – ha nincs szükség ilyen jóváhagyásra – azok kidolgozását követően, hacsak ezen információk nem minősülnek bizalmasnak a 7. cikk alapján.”

3. cikk

Az (EU) 2017/2195 rendelet módosításai

Az (EU) 2017/2195 rendelet 4–7. cikke helyébe a következő szöveg lép:

„4. cikk

Az átvitelirendszer-üzemeltetők feltételei vagy módszertanai

(1)   A átvitelirendszer-üzemeltetők kialakítják az e rendeletben előírt feltételeket vagy módszertanokat és az e rendeletben rögzített határidőkön belül beterjesztik azokat jóváhagyásra az 5. cikk (2) bekezdésének megfelelően az Ügynökség vagy az 5. cikk (3) bekezdésének megfelelően az illetékes szabályozó hatóságok részére. Kivételes körülmények között, különösen olyan esetekben, amikor a határidő az átvitelirendszer-üzemeltetők befolyásán kívül álló körülmények miatt nem teljesíthető, a feltételek vagy módszertanok elfogadására vonatkozó határidőket az Ügynökség módosíthatja az 5. cikk (2) bekezdése szerinti eljárásban, az összes illetékes szabályozó hatóság közösen eljárva módosíthatja az 5. cikk (3) bekezdése szerinti eljárásban, és az illetékes szabályozó hatóság módosíthatja az 5. cikk (4) bekezdése szerinti eljárásban.

(2)   Amennyiben az e rendelet szerinti feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kialakítása és egyeztetése egynél több átvitelirendszer-üzemeltető feladata, úgy azok kötelesek szorosan együttműködni. Az átvitelirendszer-üzemeltetők (az ENTSO-E közreműködésével) rendszeresen tájékoztatják az illetékes szabályozó hatóságokat és az Ügynökséget ezen feltételek és módszertanok kialakításának előrehaladásáról.

(3)   Amennyiben az 5. cikk (2) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak megállapodásra jutni, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. Az 5. cikk (2) bekezdésében felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

a tagállamok legalább 55 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az Unió népességének legalább 65 %-át magukban foglaló tagállamokat képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

Az 5. cikk (2) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább négy tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetőket szükséges magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

(4)   Ha az 5. cikk (3) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, és az érintett régiók több mint öt tagállamból állnak, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. Az 5. cikk (3) bekezdésében felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

az érintett tagállamok legalább 72 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az érintett régió népességének legalább 65 %-át magukban foglaló tagállamokat képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

Az 5. cikk (3) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább a részt vevő tagállamok lakosságának több mint 35 %-át és legalább egy további tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők minimális számát kell magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

(5)   Az 5. cikk (3) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról öt vagy annál kevesebb tagállamból álló régiók kapcsán döntő átvitelirendszer-üzemeltetők konszenzussal hozzák meg döntésüket.

(6)   A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról a (3) és a (4) bekezdésnek megfelelően döntő átvitelirendszer-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Ha egy tagállam területén egynél több átvitelirendszer-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot.

(7)   Ha az átvitelirendszer-üzemeltetők nem nyújtanak be az 5. és a 6. cikknek megfelelően és az e rendeletben meghatározott határidőkön belül a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó kezdeti vagy módosított javaslatot az Ügynökség részére, akkor el kell juttatniuk a megfelelő illetékes szabályozó hatóságokhoz és az Ügynökséghez a javasolt feltételek vagy módszertanok tervezeteit, és magyarázatot kell adniuk a megállapodás meghiúsulásának okairól. Az Ügynökség, a különböző illetékes szabályozó hatóságok együttesen vagy az illetékes szabályozó hatóság megteszik a megfelelő lépéseket a szükséges feltételek vagy módszertanok 5. cikkel összhangban történő elfogadása érdekében, például e bekezdésnek megfelelően módosításokat kérnek, vagy felülvizsgálják és kiegészítik a tervezeteket – még ha nem is nyújtottak be tervezetet –, és jóváhagyják azokat.

5. cikk

Az átvitelirendszer-üzemeltetők feltételeinek vagy módszertanainak jóváhagyása

(1)   Minden szabályozó hatóság vagy adott esetben az Ügynökség felelős a (2), a (3) és a (4) bekezdésnek megfelelően az átvitelirendszer-üzemeltetők által kidolgozott feltételek vagy módszertanok jóváhagyásáért. A feltételek vagy módszertanok jóváhagyását megelőzően az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok az érintett átvitelirendszer-üzemeltetőkkel való konzultációt követően szükség esetén felülvizsgálják a javaslatokat, hogy azok összhangban legyenek e rendelet céljával, és hozzájáruljanak a piaci integrációhoz, a megkülönböztetésmentességhez, a tényleges versenyhez és a piac megfelelő működéséhez.

(2)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat és azok módosításait az Ügynökségnek kell jóváhagynia:

a)

az európai platformok létrehozására irányuló keretelvek a 20. cikk (1) bekezdésével, a 21. cikk (1) bekezdésével és a 22. cikk (1) bekezdésével összhangban;

b)

az európai platformok létrehozására irányuló keretelvek módosításai a 20. cikk (5) bekezdésével és a 21. cikk (5) bekezdésével összhangban;

c)

a kiegyenlítő szabályozási kapacitással kapcsolatos szabványos termékek a 25. cikk (2) bekezdésével összhangban;

d)

a kiegyenlítőszabályozásienergia-ajánlatok aktiválása céljából kialakítandó minősítés módszertana a 29. cikk (3) bekezdésével összhangban;

e)

azon kiegyenlítő szabályozási energiára vonatkozó ajánlatok minimális mennyiségének lehetséges növelésére irányuló értékelés, amelyeket az európai platformok felé szükséges továbbítani a 29. cikk (11) bekezdésével összhangban;

f)

a kiegyenlítő szabályozási energia cseréje vagy a kiegyenlítetlenségnettósítási eljárás működése során használt kiegyenlítő szabályozási energia árára és az övezetközi kapacitás árára vonatkozó árképzési módszertanok a 30. cikk (1) és (5) bekezdésével összhangban;

g)

a kiegyenlítő szabályozási kapacitás cseréjére és a tartalékok megosztására használt övezetközi kapacitás felosztására irányuló módszertan harmonizációja a 38. cikk (3) bekezdésével összhangban;

h)

az övezetközi kapacitás együttesen optimalizált felosztási eljárásának módszertana a 40. cikk (1) bekezdésével összhangban;

i)

a szándékolt energiacserére vonatkozó TSO–TSO elszámolás szabályai az 50. cikk (1) bekezdésével összhangban;

j)

a kiegyenlítőenergia-elszámolás fő jellemzőinek harmonizációja az 52. cikk (2) bekezdésével összhangban.

Az első albekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról bármely tagállam véleményt nyilváníthat az érintett szabályozó hatóság felé.

(3)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok és azok módosításai tekintetében az érintett régió valamennyi szabályozó hatóságának jóváhagyása szükséges:

a)

az (EU) 2017/1485 rendelet IV. része alapján tartalékhelyettesítési eljárásokat végző valamennyi TSO-t érintő földrajzi területek kapcsán a helyettesítő tartalékra vonatkozó európai platformok létrehozásával kapcsolatos keretelvek a 19. cikk (1) bekezdésével összhangban;

b)

a két vagy annál több, kiegyenlítő szabályozási kapacitást cserélő vagy annak cseréjére kölcsönösen hajlandó TSO-t érintő földrajzi területek kapcsán a kiegyenlítő szabályozási kapacitás cseréjére és beszerzésére irányuló közös és harmonizált szabályok és eljárások felállítása a 33. cikk (1) bekezdésével összhangban;

c)

a kiegyenlítő szabályozási kapacitást cserélő TSO-kat érintő földrajzi területek kapcsán az övezetközi napon belüli piac kapuzárási időpontja után rendelkezésre álló övezetközi kapacitás valószínűségének kiszámítására irányuló módszertan a 33. cikk (6) bekezdésével összhangban;

d)

mentesség meghatározása azon földrajzi régióra, amelyben a kiegyenlítő szabályozási kapacitás beszerzésére sor került és a kiegyenlítő szabályozási szolgáltatók nem kapnak lehetőséget arra, hogy a kiegyenlítő szabályozási kapacitás nyújtására irányuló kötelezettségeiket átadják a 34. cikk (1) bekezdésével összhangban;

e)

a TSO–BSP modell alkalmazása a két vagy annál több TSO-t magában foglaló földrajzi területen a 35. cikk (1) bekezdésével összhangban;

f)

az egyes kapacitásszámítási régiókra az övezetközi kapacitás számításához alkalmazott módszertanok a 37. cikk (3) bekezdésével összhangban;

g)

a két vagy több TSO-t magában foglaló földrajzi területen a kiegyenlítő szabályozási kapacitás cseréjére és a tartalékok megosztására használt övezetközi kapacitás felosztási eljárásának az alkalmazása a 38. cikk (1) bekezdésével összhangban;

h)

az övezetközi kapacitás piaci alapon történő felosztási eljárásának módszertana minden egyes kapacitásszámítási régióra a 41. cikk (1) bekezdésével összhangban;

i)

az övezetközi kapacitás gazdaságossági elemzésen alapuló felosztási eljárásának módszertana minden egyes kapacitásszámítási régióra, valamint az övezetközi kapacitás gazdaságossági elemzésen alapuló egyedi felosztásait tartalmazó lista a 42. cikk (1)–(5) bekezdésével összhangban;

j)

a szinkronterületen belül szándékolt módon energiát cserélő valamennyi TSO-t magában foglaló földrajzi terület kapcsán a szándékolt energiacserére vonatkozó TSO–TSO elszámolás szabályai az 50. cikk (3) bekezdésével összhangban;

k)

a minden aszinkron módon csatlakozó, szándékolt módon energiát cserélő TSO-t magában foglaló földrajzi terület kapcsán a szándékolt energiacserére vonatkozó TSO–TSO elszámolás szabályai az 50. cikk (4) bekezdésével összhangban;

l)

az egyes szinkronterületek kapcsán a nem szándékolt energiacserére vonatkozó TSO–TSO elszámolás szabályai az 51. cikk (1) bekezdésével összhangban;

m)

az aszinkron módon csatlakozó valamennyi TSO-t magában foglaló földrajzi terület kapcsán a nem szándékolt energiacserére vonatkozó TSO–TSO elszámolás szabályai az 51. cikk (2) bekezdésével összhangban;

n)

a kiegyenlítőenergia-elszámolási időszakok szinkronterületi szinten való összehangolása alóli mentesség az 53. cikk (2) bekezdésével összhangban;

o)

a két vagy annál több, kiegyenlítő szabályozási kapacitást cserélő TSO-t érintő földrajzi területek kapcsán a kiegyenlítő szabályozási algoritmusok alapelvei az 58. cikk (3) bekezdésével összhangban;

Az első albekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról bármely tagállam véleményt nyilváníthat az érintett szabályozó hatóság felé.

(4)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok és azok módosításai tekintetében minden érintett tagállam valamennyi szabályozó hatóságának esetenkénti jóváhagyása szükséges:

a)

a kiegyenlítő szabályozási energiára vonatkozó ajánlatokban vagy a kiegyenlítő szabályozási kapacitásra vonatkozó ajánlatokban szereplő árakra vonatkozó tájékoztatás közzététele alóli mentesség a piaci visszaélés gyanúja miatt a 12. cikk (4) bekezdésével összhangban;

b)

amennyiben szükséges, a DSO-k által tett intézkedésekből eredő költségek elosztására vonatkozó módszer a 15. cikk (3) bekezdésével összhangban;

c)

a kiegyenlítő szabályozásra vonatkozó feltételek a 18. cikkel összhangban;

d)

az egyedi termékek meghatározása és használata a 26. cikk (1) bekezdésével összhangban;

e)

azon ajánlatok mennyiségének korlátozása, amelyek az európai platform felé kerülnek továbbításra a 29. cikk (10) bekezdésével összhangban;

f)

a növelő és a csökkentő kiegyenlítő szabályozási kapacitás elkülönítése alóli mentesség a 32. cikk (3) bekezdésével összhangban;

g)

amennyiben szükséges a kiegyenlítő szabályozási kapacitás beszerzési költségeinek, az adminisztratív költségeknek és a mérlegkörfelelősökkel való kiegyenlítő szabályozással kapcsolatos egyéb költségeknek az elszámolására irányuló, a kiegyenlítőenergia-elszámolástól eltérő további elszámolási mechanizmusok a 44. cikk (3) bekezdésével összhangban;

h)

az e rendelet egy vagy több rendelkezésétől való eltérések a 62. cikk (2) bekezdésével összhangban;

i)

a rendszerüzemeltetőkre vagy az e rendelettel összhangban harmadik felekre ruházott kötelezettségekkel kapcsolatos költségek a 8. cikk (1) bekezdésével összhangban;

Az első albekezdésben felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról bármely tagállam véleményt nyilváníthat az érintett szabályozó hatóság felé.

(5)   A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatoknak tartalmazniuk kell a megvalósításuk javasolt időtartamát és ismertetniük kell az e rendelet célkitűzéseire gyakorolt várható hatásukat. A megvalósítás időtartama nem haladhatja meg az illetékes szabályozó hatóságok jóváhagyását követő tizenkét hónapot, kivéve, ha valamennyi illetékes szabályozó hatóság beleegyezik a megvalósítási időtartam meghosszabbításába, vagy amennyiben e rendelet eltérő időtartamot ír elő. A (3) bekezdéssel összhangban több szabályozó hatóság által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a szabályozó hatóságokhoz való beérkezésüket követően egy héten belül el kell juttatni az Ügynökséghez. A (4) bekezdéssel összhangban az egy szabályozó hatóság által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a benyújtásuktól számított egy hónapon belül be lehet nyújtani az Ügynökségnek a szabályozó hatóság belátása szerint, de amennyiben az Ügynökség úgy ítéli meg, hogy a javaslatnak határokon átnyúló hatása van, az Ügynökség kérésére be kell nyújtani tájékoztatási céllal az (EU) 2019/942 rendelet 3. cikke (2) bekezdésének megfelelően. Az illetékes szabályozó hatóságok kérésére az Ügynökség három hónapon belül véleményt ad ki a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról.

(6)   Amennyiben a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok e cikk (3) bekezdése alapján történő jóváhagyása vagy egy módosításnak a 6. cikk alapján történő jóváhagyása egynél több szabályozó hatóság döntését igényli, az illetékes szabályozó hatóságok egyeztetnek, szorosan együttműködnek és koordinálnak egymással a megállapodás érdekében. Amennyiben az Ügynökség véleményt ad ki, az illetékes szabályozó hatóságok figyelembe veszik a véleményt. A (2), a (3) és a (4) bekezdés alapján benyújtott feltételekről vagy módszertanokról a szabályozó hatóságoknak vagy megfelelő esetben az Ügynökségnek azok beérkezését, illetve az utolsó szabályozó hatósághoz történő beérkezést követően hat hónapon belül döntést kell hozniuk. Ez az időszak az azt követő napon kezdődik, amikor a javaslatot a (2) bekezdéssel összhangban benyújtották az Ügynökség, a (3) bekezdéssel összhangban az utolsó érintett szabályozó hatóság, vagy adott esetben a (4) bekezdéssel összhangban az illetékes szabályozó hatóság részére.

(7)   Amennyiben az illetékes szabályozó hatóságok nem tudtak megállapodásra jutni a (6) bekezdésben említett időtartamon belül, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kérte, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozóan benyújtott javaslatokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban.

(8)   Az eljáró rendszerüzemeltető vagy átvitelirendszer-üzemeltető e rendelet szerinti kötelezettségeivel vagy döntéseivel kapcsolatban bármely fél panaszt tehet az illetékes szabályozó hatóságnál, amely a panasz beérkezésétől számított két hónapon belül vitarendező hatóságként döntést hoz. Ha az illetékes szabályozó hatóságnak további információkra van szüksége, ez az időtartam két hónappal meghosszabbítható. A meghosszabbított időtartam a panasztevő hozzájárulásával ismét meghosszabbítható. Az illetékes szabályozó hatóság döntése kötelező erejű mindaddig, amíg azt jogorvoslat alapján felül nem bírálják.

6. cikk

Az átvitelirendszer-üzemeltetők feltételeinek vagy módszertanainak módosítása

(1)   Abban az esetben, ha az 5. cikk (2), (3), illetve (4) bekezdése alapján benyújtott feltételek vagy módszertanok jóváhagyáshoz az Ügynökség, az illetékes szabályozó hatóságok együttesen vagy az illetékes szabályozó hatóság kéri azok módosítását, az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok kérésétől számított két hónapon belül módosított feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatot nyújtanak be. Az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok a benyújtástól számított két hónapon belül határoznak a módosított feltételekről, illetve módszertanokról.

(2)   Amennyiben az illetékes szabályozó hatóságok az előírt két hónapos időtartamon belül nem tudtak megállapodásra jutni a feltételekről vagy módszertanokról, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kéri, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a módosított feltételekről vagy módszertanokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban. Ha az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők nem nyújtanak be módosított feltételekre és módszertanokra vonatkozó javaslatot, akkor a 4. cikkben előírt eljárás alkalmazandó.

(3)   Az 5. cikk (2), (3) és (4) bekezdése szerinti feltételek vagy módszertanok elfogadásáért felelős Ügynökség vagy szabályozó hatóságok kérhetik a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok módosítását, meghatározva e módosított javaslatok benyújtásának határidejét. A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetők benyújthatnak módosítási javaslatokat a szabályozó hatóságok és az Ügynökség részére. A feltételek vagy módszertanok módosítási javaslatait a 10. cikkben meghatározott eljárás alapján kell egyeztetésre benyújtani, és a 4. és az 5. cikkben meghatározott eljárás alapján kell jóváhagyni.

7. cikk

A feltételek vagy módszertanok interneten való közzététele

Az e rendelet szerinti feltételek vagy módszertanok kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetőknek közzé kell tenniük azokat az interneten az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok általi jóváhagyást követően, vagy – ha nincs szükség ilyen jóváhagyásra – azok kidolgozását követően, hacsak ezen információk nem minősülnek bizalmasnak a 11. cikk alapján.”

4. cikk

Az (EU) 2017/1485 rendelet módosításai

Az (EU) 2017/1485 rendelet 5–8. cikke helyébe a következő szöveg lép:

„5. cikk

Az átvitelirendszer-üzemeltetők feltételei vagy módszertanai

(1)   Az átvitelirendszer-üzemeltetők kialakítják az e rendeletben előírt feltételeket vagy módszertanokat és az e rendeletben rögzített határidőkön belül beterjesztik azokat jóváhagyásra a 6. cikk (2) bekezdésének megfelelően az Ügynökség, a 6. cikk (3) bekezdésének megfelelően az illetékes szabályozó hatóságok vagy a 6. cikk (4) és (5) bekezdésének megfelelően a tagállam által kijelölt szerv részére. Kivételes körülmények között, különösen olyan esetekben, amikor a határidő az átvitelirendszer-üzemeltetők befolyásán kívül álló körülmények miatt nem teljesíthető, a feltételek vagy módszertanok elfogadására vonatkozó határidőket az Ügynökség módosíthatja a 6. cikk (2) bekezdése szerinti eljárásban, az összes illetékes szabályozó hatóság közösen eljárva módosíthatja a 6. cikk (3) bekezdése szerinti eljárásban, és az illetékes szabályozó hatóság módosíthatja a 6. cikk (4) és (5) bekezdése szerinti eljárásban.

(2)   Amennyiben az e rendelet szerinti feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kialakítása és egyeztetése egynél több átvitelirendszer-üzemeltető feladata, úgy azok kötelesek szorosan együttműködni. Az átvitelirendszer-üzemeltetők (az ENTSO-E közreműködésével) rendszeresen tájékoztatják a szabályozó hatóságokat és az Ügynökséget ezen feltételek és módszertanok kialakításának előrehaladásáról.

(3)   Amennyiben a 6. cikk (2) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. A 6. cikk (2) bekezdésében felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

a tagállamok legalább 55 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az Unió népességének legalább 65 %-át magukban foglaló tagállamokat képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

(4)   A 6. cikk (2) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább négy tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetőket szükséges magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

(5)   Ha a 6. cikk (3) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők nem tudnak egyetértésre jutni, és az érintett régiók több mint öt tagállamból állnak, akkor minősített többséggel kell döntést hozniuk. A 6. cikk (3) bekezdésében felsorolt javaslatok tekintetében a minősített többséghez a következő szükséges:

a)

az érintett tagállamok legalább 72 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők; valamint

b)

az érintett régió népességének legalább 65 %-át képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők.

(6)   Az 6. cikk (3) bekezdésében felsorolt feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról való döntés tekintetében a blokkoló kisebbségnek legalább a részt vevő tagállamok lakosságának több mint 35 %-át és legalább egy további tagállamot képviselő átvitelirendszer-üzemeltetők minimális számát kell magában foglalnia; ennek hiányában úgy kell tekinteni, hogy sikerült elérni a minősített többséget.

(7)   A 6. cikk (3) bekezdésével összhangban az öt vagy annál kevesebb tagállamból álló régiókkal kapcsolatos feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról döntő átvitelirendszer-üzemeltetők konszenzussal hozzák meg döntésüket.

(8)   A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról a (3) és a (5) bekezdésnek megfelelően döntő átvitelirendszer-üzemeltetők számára tagállamonként egy szavazatot kell biztosítani. Ha egy tagállam területén egynél több átvitelirendszer-üzemeltető működik, a tagállam megosztja közöttük a szavazati jogot.

(9)   Ha az átvitelirendszer-üzemeltetők az e rendeletben meghatározott határidőkön belül nem nyújtanak be a 6. és a 7. cikknek megfelelően a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó kezdeti vagy módosított javaslatot a szabályozó hatóságok vagy az Ügynökség részére, vagy a 6. cikk (4) bekezdésének megfelelően a tagállam által kijelölt szervek részére, akkor el kell juttatniuk a kijelölt szerv, a megfelelő illetékes szabályozó hatóságok és az Ügynökség részére a javasolt feltételek vagy módszertanok tervezeteit, és magyarázatot kell adniuk a megállapodás meghiúsulásának okairól. Az Ügynökség, a különböző illetékes szabályozó hatóságok együttesen vagy a kijelölt szerv megteszik a megfelelő lépéseket a szükséges feltételek vagy módszertanok 6. cikkel összhangban történő elfogadása érdekében, például e bekezdésnek megfelelően módosításokat kérnek, vagy felülvizsgálják és kiegészítik a tervezeteket – még ha nem is nyújtottak be tervezetet –, és jóváhagyják azokat.

6. cikk

Az átvitelirendszer-üzemeltetők feltételeinek vagy módszertanainak jóváhagyása

(1)   Minden szabályozó hatóság vagy adott esetben az Ügynökség felelős a (2) és a (3) bekezdésnek megfelelően az átvitelirendszer-üzemeltetők által kidolgozott feltételek vagy módszertanok jóváhagyásáért. A tagállam által kijelölt szerv hagyja jóvá az átvitelirendszer-üzemeltetők által a (4) bekezdésnek megfelelően kidolgozott feltételeket vagy módszertanokat. Ha a tagállam másként nem rendelkezik, a kijelölt szerv a szabályozó hatóság. A feltételek vagy módszertanok jóváhagyását megelőzően a szabályozó hatóság, az Ügynökség vagy a kijelölt szerv szükség esetén felülvizsgálja a javaslatokat az érintett átvitelirendszer-üzemeltetőkkel való konzultációt követően, hogy azok összhangban legyenek e rendelet céljával, és hozzájáruljanak a piaci integrációhoz, a megkülönböztetésmentességhez, a tényleges versenyhez és a piac megfelelő működéséhez.

(2)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat és azok módosításait az Ügynökségnek kell jóváhagynia, de a tagállam véleményt nyilváníthat azokról az érintett szabályozó hatóság felé:

a)

az üzembiztonsághoz kapcsolódó adatcsere alapvető szervezeti követelményei, feladatok és felelősségek a 40. cikk (6) bekezdésével összhangban;

b)

a közös hálózatmodellek létrehozására vonatkozó módszertan a 67. cikk (1) bekezdésével és a 70. cikkel összhangban;

c)

az üzembiztonsági elemzés összehangolásának módszertana a 75. cikkel összhangban.

(3)   Az alábbi feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat és azok módosításait az érintett régió összes szabályozó hatóságának jóvá kell hagynia, de a tagállam véleményt nyilváníthat azokról az érintett szabályozó hatóság felé:

a)

az egyes szinkronterületekre vonatkozó módszertan a minimális inercia meghatározására a 39. cikk (3) bekezdésének b) pontjával összhangban;

b)

az egyes szinkronterületekre vonatkozó, a regionális üzembiztonsági koordinációra vonatkozó közös rendelkezések a 76. cikkel összhangban;

c)

legalább szinkronterületenkénti módszertan a kikapcsolás-összehangolási együttműködés szempontjából jelentős eszközök értékelésére a 84. cikkel összhangban;

d)

a 118. cikk szerinti szinkronterület üzemviteli megállapodásokban foglalt módszertanok, feltételek és értékek az alábbiak vonatkozásában:

i.

a frekvenciaminőséget meghatározó paraméterek és a frekvenciaminőségi célparaméterek a 127. cikkel összhangban;

ii.

az FCR-re vonatkozó méretezési szabályok a 153. cikkel összhangban;

iii.

az FCR további tulajdonságai a 154. cikk (2) bekezdéssel összhangban;

iv.

a GB és az IE/NI szinkronterületek esetében az energiatározók visszatáplálását biztosító intézkedések a 156. cikk (6) bekezdés b) pontjával összhangban;

v.

a CE és a NORDIC szinkronterületek esetében az FCR-szolgáltatók által biztosítandó minimális aktiválási időtartam a 156. cikk (10) bekezdésével összhangban;

vi.

a CE és a NORDIC szinkronterületek esetében a költség-haszon elemzésekre vonatkozó feltevések és módszertan a 156. cikk (11) bekezdésével összhangban;

vii.

a CE-n kívüli szinkronterületekre és adott esetben az FCR TSO-k közötti cseréjére vonatkozó korlátok a 163. cikk (2) bekezdésével összhangban;

viii.

a GB és az IE/NI szinkronterületek esetében a szinkronterületek közötti minimális FCR tartalékkapacitás szolgáltatásra vonatkozó módszertan a 174. cikk (2) bekezdésének b) pontjával összhangban;

ix.

az FRR szinkronterületek közötti cseréjének mennyiségi korlátai a 176. cikk (1) bekezdésével összhangban és az FCR szinkronterületek közötti megosztásának mennyiségi korlátai a 177. cikk (1) bekezdésével összhangban;

x.

az RR szinkronterületek közötti cseréjének mennyiségi korlátai a 178. cikk (1) bekezdésével összhangban és az RR szinkronterületek közötti megosztásának mennyiségi korlátai a 179. cikk (1) bekezdésével összhangban;

e)

a 119. cikk szerinti LFC blokk üzemviteli megállapodásokban az alábbiakra vonatkozó módszertanok és feltételek:

i.

a kimeneti hatásos teljesítményre vonatkozó terhelésváltoztatási korlátozások a 137. cikk (3) és (4) bekezdésével összhangban;

ii.

az FRCE csökkentését célzó koordinációs intézkedések a 152. cikk (14) bekezdésével összhangban;

iii.

az FRCE csökkentését célzó intézkedések a villamosenergia-termelő berendezések és felhasználói létesítmények hatásosteljesítmény-termelése vagy -fogyasztása megváltoztatásának előírásával a 152. cikk (16) bekezdésével összhangban;

iv.

FRR-méretezési szabályok a 157. cikk (1) bekezdésével összhangban.

f)

kockázatcsökkentő intézkedések szinkronterületenként vagy LFC blokkonként a 138. cikkel összhangban;

g)

közös javaslat szinkronterületenként az LFC blokkok meghatározására a 141. cikk (2) bekezdésével összhangban.

(4)   Amennyiben a tagállamok másként nem rendelkeznek, az alábbi feltételeket és módszertanokat és azok módosításait a tagállam által az (1) bekezdésnek megfelelően kijelölt szerv egyedileg hagyja jóvá:

a)

a GB és az IE/NI szinkronterületek esetében az egyes TSO-k javaslata azon felhasználói kiesés szintjére, amelynél az átviteli rendszer blackout állapotba kerül;

b)

a DSO-kkal és a jelentős hálózathasználókkal folytatott adatcsere terjedelme a 40. cikk (5) bekezdésével összhangban;

c)

FCR-t szolgáltató csoportokra vonatkozó további követelmények a 154. cikk (3) bekezdésével összhangban

d)

FCR-t szolgáltató csoportok kizárása az FCR szolgáltatásából a 154. cikk (4) bekezdésével összhangban;

e)

a CE és a NORDIC szinkronterületek esetében az FCR szolgáltatók által biztosítandó közbenső minimális aktiválási időtartamra vonatkozó javaslat a 156. cikk (9) bekezdésével összhangban;

f)

a TSO által meghatározott FRR műszaki követelmények a 158. cikk (3) bekezdésével összhangban;

g)

az FRR-t szolgáltató csoportok kizárása az FRR szolgáltatásából a 159. cikk (7) bekezdésével összhangban;

h)

a TSO által meghatározott RR-t szolgáltató egységek és RR-t szolgáltató csoportok csatlakozásának műszaki követelményei a 161. cikk (3) bekezdésével összhangban; valamint

i)

az RR-t szolgáltató csoportok kizárása az RR szolgáltatásából a 162. cikk (6) bekezdésével összhangban.

(5)   Amennyiben e rendelet előírja vagy megengedi, hogy egy egyedi érintett rendszerüzemeltető vagy TSO a (4) bekezdés hatálya alá nem tartozó követelményeket határozzon meg vagy ilyenekről egyeztessen, a tagállamok megkövetelhetik, hogy az illetékes szabályozó hatóság előzetesen hagyja jóvá ezeket a követelményeket és azok esetleges módosításait.

(6)   A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatoknak tartalmazniuk kell a megvalósításuk javasolt időtartamát és ismertetniük kell az e rendelet célkitűzéseire gyakorolt várható hatásukat. A (3) bekezdéssel összhangban több szabályozó hatóság által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a szabályozó hatóságokhoz való beérkezésüket követően egy héten belül el kell juttatni az Ügynökséghez. A (4) bekezdéssel összhangban a kijelölt szerv által jóváhagyandó feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokat a benyújtásuktól számított egy hónapon belül be lehet nyújtani az Ügynökségnek a kijelölt szerv belátása szerint, de amennyiben az Ügynökség úgy ítéli meg, hogy a javaslatnak határokon átnyúló hatása van, az Ügynökség kérésére be kell nyújtani tájékoztatási céllal az (EU) 2019/942 rendelet 3. cikke (2) bekezdésének megfelelően. Az illetékes szabályozó hatóságok kérésére az Ügynökség három hónapon belül véleményt ad ki a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatokról.

(7)   Amennyiben a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok (3) bekezdés alapján történő jóváhagyása vagy egy módosításnak a 7. cikk alapján történő jóváhagyása a (3) bekezdés értelmében egynél több szabályozó hatóság döntését igényli, az illetékes szabályozó hatóságok egyeztetnek, szorosan együttműködnek és koordinálnak egymással a megállapodás érdekében. Ha az Ügynökség véleményt ad ki, az illetékes szabályozó hatóságok figyelembe veszik a véleményt. A (2) és a (3) bekezdés alapján benyújtott feltételekről vagy módszertanokról a szabályozó hatóságoknak vagy megfelelő esetben az Ügynökségnek azok beérkezését, illetve az utolsó érintett szabályozó hatósághoz történő beérkezést követően hat hónapon belül döntést kell hozniuk. Ez az időszak az azt követő napon kezdődik, amikor a javaslatot a (2) bekezdéssel összhangban benyújtották az Ügynökség vagy a (3) bekezdéssel összhangban az utolsó érintett szabályozó hatóság részére.

(8)   Amennyiben a szabályozó hatóságok nem tudtak megállapodásra jutni a (7) bekezdésben említett időtartamon belül, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kérte, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozóan benyújtott javaslatokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban..

(9)   Amennyiben a feltételek vagy módszertanok jóváhagyása a (4) bekezdés értelmében egyetlen kijelölt szerv, vagy az (5) bekezdés értelmében egyetlen szabályozó hatóság idöntését igényli, a kijelölt szervnek vagy szabályozó hatóságnak a feltételek vagy módszertanok kézhezvételét követő hat hónapon belül meg kell hoznia döntését. Ez az időszak az azt követő napon kezdődik, amikor a javaslatot a (4) bekezdéssel összhangban benyújtották az Ügynökség vagy az (5) bekezdéssel összhangban az utolsó érintett szabályozó hatóság részére.

(10)   Az érintett rendszerüzemeltető vagy átvitelirendszer-üzemeltető e rendelet szerinti kötelezettségeivel vagy döntéseivel kapcsolatban bármely fél panaszt tehet az illetékes szabályozó hatóságnál, amely a panasz beérkezésétől számított két hónapon belül vitarendező hatóságként döntést hoz. Ez a határidő további két hónappal meghosszabbítható, ha a szabályozó hatóság kiegészítő információkat szerez be. A meghosszabbított időtartam a panasztevő hozzájárulásával ismét meghosszabbítható. A szabályozó hatóság döntése kötelező érvényű, kivéve, ha és ameddig azt egy fellebbezés nyomán meg nem változtatják.

7. cikk

Az átvitelirendszer-üzemeltetők feltételeinek vagy módszertanainak módosítása

(1)   Abban az esetben, ha az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok együttesen kérik a 6. cikk (2) és (3) bekezdése alapján benyújtott feltételek vagy módszertanok módosítását, az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok kérésétől számított két hónapon belül módosított feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatot nyújtanak be. Az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok a benyújtástól számított két hónapon belül határoznak a módosított feltételekről illetve módszertanokról.

(2)   Amennyiben egy kijelölt szerv a 6. cikk (4) bekezdése alapján benyújtott vagy az illetékes szabályozó hatóság a 6. cikk (5) bekezdése alapján benyújtott feltételek vagy módszertanok jóváhagyásához kéri azok módosítását, az érintett átvitelirendszer-üzemeltető a kijelölt szerv vagy az illetékes szabályozó hatóság kérésétől számított két hónapon belül módosított feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatot nyújt be. A kijelölt szerv vagy az illetékes szabályozó hatóság a benyújtástól számított két hónapon belül határoz a módosított feltételekről és módszertanokról.

(3)   Amennyiben a 6. cikk (2) és (3) bekezdése szerinti feltételekről vagy módszertanokról az illetékes szabályozó hatóságok az előírt két hónapos időtartamon belül nem tudtak megállapodásra jutni, vagy közösen kérik, vagy az Ügynökség az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése alapján kéri, az Ügynökség hat hónapon belül határozatot hoz a módosított feltételekről vagy módszertanokról az (EU) 2019/942 rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével és 6. cikke (10) bekezdésének második albekezdésével összhangban. Ha az érintett átvitelirendszer-üzemeltetők nem nyújtanak be módosított feltételekre és módszertanokra vonatkozó javaslatot, akkor az 5. cikk (9) bekezdésében előírt eljárás alkalmazandó.

(4)   A 6. cikk (2), (3), és (4) bekezdése szerinti feltételek vagy módszertanok elfogadásáért felelős Ügynökség, szabályozó hatóságok, illetve kijelölt szervek kérhetik a feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslatok módosítását, meghatározva e módosított javaslatok benyújtásának határidejét. A feltételekre vagy módszertanokra vonatkozó javaslat kidolgozásáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetők benyújthatnak módosítási javaslatokat a szabályozó hatóságok és az Ügynökség részére. A feltételek vagy módszertanok módosítási javaslatait adott esetben a 11. cikkben meghatározott eljárás alapján kell konzultációra benyújtani, és az 5. és a 6. cikkben meghatározott eljárás alapján kell jóváhagyni.

8. cikk

A feltételek vagy módszertanok interneten való közzététele

(1)   Az e rendelet szerinti feltételek vagy módszertanok megállapításáért felelős átvitelirendszer-üzemeltetőknek közzé kell tenniük azokat az interneten az Ügynökség vagy az illetékes szabályozó hatóságok általi jóváhagyást követően, vagy – ha nincs szükség ilyen jóváhagyásra – azok kidolgozását követően, hacsak ezen információk nem minősülnek bizalmasnak a 12. cikk alapján.

(2)   A közzétételnek tartalmaznia kell az alábbiakat:

a)

a hálózat-üzemeltetési eszközök fejlesztései az 55. cikk e) pontjának megfelelően;

b)

az FRCE paraméterek a 128. cikknek megfelelően;

c)

a terhelésváltoztatási korlátozások a szinkronterület szintjén a 137. cikk (1) bekezdésének megfelelően;

d)

a terhelésváltoztatási korlátozások az LFC blokk szintjén a 137. cikk (3) bekezdésének megfelelően;

e)

a riasztási fokozatban azért hozott intézkedések, mert nem volt elegendő hatásos teljesítménytartalék a 152. cikk (11) bekezdésének megfelelően; valamint

f)

a tartalékszolgáltatás számára hálózati csatlakozást biztosító TSO kérése az FCR szolgáltató felé az információ valós idejű elérhetővé tétele érdekében a 154. cikk (11) bekezdésének megfelelően.”

5. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. február 22-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 158., 2019.6.14., 54. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2015/1222 rendelete (2015. július 24.) a kapacitásfelosztásra és a szűk keresztmetszetek kezelésére vonatkozó iránymutatás létrehozásáról (HL L 197., 2015.7.25., 24. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2016/1719 rendelete (2016. szeptember 26.) a hosszú távú kapacitásfelosztásra vonatkozó iránymutatás létrehozásáról (HL L 259., 2016.9.27., 42. o.).

(4)  A Bizottság (EU) 2017/2195 rendelete (2017. november 23.) a villamos energia kiegyenlítő szabályozására vonatkozó iránymutatás létrehozásáról (HL L 312., 2017.11.28., 6. o.).

(5)  A Bizottság (EU) 2017/1485 rendelete (2017. augusztus 2.) a villamosenergia-átviteli hálózat üzemeltetésére vonatkozó iránymutatás megalkotásáról (HL L 220., 2017.8.25., 1. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/942 rendelete (2019. június 5.) az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségének létrehozásáról (HL L 158., 2019.6.14., 22. o.).

(7)  Lásd a Törvényszék 2019. október 24-i ítéletét a T-332/17. sz., E-Control Austria kontra ACER ügyben.