2021.12.3.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 432/67


A TANÁCS (KKBP) 2021/2137 HATÁROZATA

(2021. december 2.)

a Mali Köztársaság fegyveres erőinek az EU mali kiképzési missziójához kapcsolódó támogatása céljából az Európai Békekeret keretében megvalósuló támogatási intézkedésről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 28. cikke (1) bekezdésére és 41. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

mivel:

(1)

A (KKBP) 2021/509 határozat (1) értelmében létrejött az Európai Békekeret a béke megőrzésére, a konfliktusok kialakulásának megelőzésére és a nemzetközi biztonság erősítésére irányuló, a közös kül- és biztonságpolitika keretébe tartozó uniós fellépések tagállamok általi finanszírozása céljából a Szerződés 21. cikke (2) bekezdésének c) pontja alapján A (KKBP) 2021/509 határozat 1. cikke (2) bekezdése b) pontjának i. alpontjával összhangban az Európai Békekeret finanszírozást biztosíthat mindenekelőtt olyan fellépésekhez, amelyek harmadik államok, valamint regionális és nemzetközi szervezetek katonai és védelmi vonatkozású kapacitásainak megerősítésére irányulnak.

(2)

Maliban és a Száhel-övezetben többdimenziós válság dúl, amely azzal fenyeget, hogy átgyűrűzik a szomszédos országokba is – különösen a Guineai-öböl országaiba. A nemzetközi közösség, köztük az Unió és a tagállamok a közelmúltban jelentős erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy támogassa a Mali Köztársaságot a terrorizmus elleni küzdelem terén. A Tanács úgy határozott, hogy az Európai Unió mali kiképzési missziója (EUTM Mali) – a mali válság integrált uniós megközelítésének részeként – továbbra is támogatja a mali fegyveres erők kapacitásépítését.

(3)

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a 2391 (2017) határozatában, valamint a Mali vonatkozásában elfogadott 2480 (2019) sz. és 2584 (2021) sz. határozatban megerősítette, hogy határozottan elkötelezett a Száhel-övezet G5-országainak (Száhel G5-országok) – azaz Burkina Fasónak, Csádnak, Malinak, Mauritániának és Nigernek – a szuverenitása, függetlensége, egysége és területi integritása mellett; elismerését fejezte ki a két- és többoldalú partnerek által a Száhel-övezet biztonsági kapacitásainak erősítéséhez nyújtott hozzájárulásért, kiemelve az európai uniós missziók (az EUTM Mali, az EUCAP Száhel Mali és az EUCAP Száhel Niger) szerepét a Száhel-övezeti nemzeti biztonsági erők kiképzésében és a nekik nyújtott stratégiai tanácsadásban; üdvözölte a francia fegyveres erők azon erőfeszítéseit, amelyek a Száhel-övezet G5-országai közös erői műveleteinek támogatására irányulnak; továbbá szorgalmazta, hogy jöjjön létre megfelelő koordináció és információcsere az ENSZ Maliban működő többdimenziós integrált stabilizációs missziója, a mali fegyveres erők, a Száhel-övezet G5-országainak közös erői, a francia fegyveres erők és az Európai Unió Maliban indított missziói között, és ezek adott esetben kölcsönösen támogassák egymást.

(4)

Mali külügyminisztere az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjéhez (a továbbiakban: a főképviselő) címzett 2021. november 4-i levelében felkérte az Uniót, hogy három kulcsfontosságú területen folytassa és fokozza a mali fegyveres erőknek az EU mali kiképzési missziójához kapcsolódó támogatását.

(5)

Ezt a támogatási intézkedést a (KKBP) 2021/509 határozatban meghatározott elvek és követelmények - és különösen a 2008/944/KKBP tanácsi közös álláspontnak (2) való megfelelés - figyelembevételével, valamint az Európai Békekeret keretében finanszírozott bevételek és kiadások végrehajtásáról szóló szabályokkal összhangban kell végrehajtani.

(6)

A végrehajtás során emellett rendszeresen értékelni fogják a Maliban zajló politikai fejleményeket, mégpedig az Európai Békekeret szerinti támogatási intézkedések tekintetében a szükséges mérséklési intézkedések és ellenőrzések értékelésére és azonosítására vonatkozó integrált módszertani kerettel összhangban. A végrehajtás különösen nem sértheti az Unió és tagállamai biztonsági és védelmi érdekeit.

(7)

A Tanács megerősíti aziránti eltökéltségét, hogy – az Egyesült Nemzetek Szervezete Alapokmányának, az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának és a nemzetközi jognak, különösen az emberi jogok nemzetközi jogának és a nemzetközi humanitárius jognak megfelelően – megvédje, előmozdítsa és megvalósítsa az emberi jogokat, az alapvető szabadságokat és a demokratikus elveket, valamint megerősítse a jogállamiságot és a jó kormányzást,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Létrehozás, célkitűzések, hatály és időtartam

(1)   A Tanács létrehozza az Európai Békekeretből finanszírozandó támogatási intézkedést (a továbbiakban: a támogatási intézkedés), amelynek kedvezményezettje a Mali Köztársaság (a továbbiakban: a kedvezményezett).

(2)   A támogatási intézkedés célja a mali fegyveres erők általános kapacitásainak megerősítése annak érdekében, hogy segítséget nyújtson a mali fegyveres erőknek ahhoz, hogy képesek legyenek olyan katonai műveleteket végezni, amelyek célja Mali területi integritásának a helyreállítása és a terrorista csoportok által jelentett fenyegetettség csökkentése. Mindennek a lakosság javát kell szolgálnia, és hozzá kell járulnia az állami szolgálatok fokozottabb jelenlétéhez a távoli területeken, valamint a civil lakosság hatékonyabb védelméhez.

(3)   A (2) bekezdésben meghatározott célkitűzések elérése érdekében a támogatási intézkedés célja a mali fegyveres erők támogatott egységeinek további professzionalizálása az alábbi három projekt keretében biztosított releváns és megfelelő képzés és felszerelés révén:

a)

a banankorói altiszti akadémia támogatása;

b)

a Sévaré-Moptiban található képzési infrastruktúra felújítása; valamint

c)

emberi élet kioltására nem tervezett felszerelés szállítása a 2. számú mali katonai régió 23. ezredének három százada számára az Unité légère de reconnaissance et d’intervention (ULRI; felderítő és taktikai könnyű egység) szükségleteknek megfelelően.

(4)   A támogatási intézkedés időtartama a támogatási intézkedésekért felelős ügyvezető és az e határozat 4. cikkének (3) bekezdésében említett szervezet közötti szerződésnek a (KKBP) 2021/509 határozat 32. cikke (2) bekezdésének a) pontjával összhangban történő megkötése napjától számított 30 hónap.

2. cikk

Pénzügyi rendelkezések

(1)   A támogatási intézkedéssel kapcsolatos kiadások fedezésére szánt pénzügyi referenciaösszeg legfeljebb 24 000 000 EUR. A (KKBP) 2021/509 határozat 29. cikkének (5) bekezdésével összhangban a műveletekért felelős ügyvezető e határozat elfogadását követően felhívás útján hozzájárulásokat kérhet legfeljebb 21 600 000 EUR összegben. Az ügyvezető által felhívás útján kért forrásokat kizárólag a kiadásoknak a (KKBP) 2021/509 határozattal létrehozott bizottság által jóváhagyott, az e támogatási intézkedésnek megfelelő 2021-es költségvetés-módosításban szereplő keretek közötti finanszírozására lehet felhasználni.

(2)   Valamennyi kiadást a (KKBP) 2021/509 határozattal, valamint az Európai Békekeret keretében finanszírozott bevételek és kiadások végrehajtásáról szóló szabályokkal összhangban kell kezelni.

3. cikk

A kedvezményezettel kötött megállapodások

(1)   A főképviselő megköti a szükséges megállapodásokat a kedvezményezettel, hogy biztosítsa a kedvezményezett e határozat által megállapított követelményeknek és feltételeknek való megfelelését, ami feltétele a támogatási intézkedés szerinti támogatás nyújtásának.

(2)   Az (1) bekezdésben említett megállapodásoknak olyan rendelkezéseket is tartalmazniuk kell, amelyek kötelezik a kedvezményezettet a következők biztosítására:

a)

megfelelés a vonatkozó nemzetközi jognak, különös tekintettel az emberi jogok nemzetközi jogára és a nemzetközi humanitárius jogra, valamint a mali kormány azon kötelezettségvállalásának teljesítése, hogy – különösen az emberi jogi jogsértések tekintetében – fokozni fogja a büntetlenség elleni küzdelmet, továbbá hogy megteszi a támogatási intézkedésben részesülő egységek elszámoltathatóságának megerősítéséhez szükséges lépéseket;

b)

a támogatási intézkedés keretében biztosított eszközök megfelelő és hatékony felhasználása azokra a célokra, amelyekre rendelkezésre bocsátották őket, olyan egységek és a személyi állomány azon tagjai által, amelyeknek, illetve akiknek a kiképzése az EUTM felügyelete mellett zajlik vagy amelyeket, illetve akiket uniós partner nemzetközi erők kísérnek, és amelyekről, illetve akikről nem jelentették, hogy visszaéléseket vagy erőszakot követtek volna el;

c)

annak szavatolása, hogy az e támogatási intézkedés keretében biztosított eszközöket csak a mali fegyveres erők használhatják fel, és hogy együttműködés esetén arra minden formában kizárólag olyan állami szereplőkkel kerülhet sor, amelyek uniós partnerek fegyveres erői, elsősorban a Száhel-övezet G5-országainak közös erőivel és a Száhel-övezet G5-országainak fegyveres erőivel;

d)

a támogatási intézkedés keretében biztosított eszközök kielégítő karbantartása a teljes életciklusuk alatti felhasználhatóságuk és operatív rendelkezésre állásuk biztosítása érdekében;

e)

annak szavatolása, hogy a támogatási intézkedés keretében nyújtott eszközök az életciklusuk végén ne vesszenek el, illetve a (KKBP) 2021/509 határozat alapján létrehozott Békekeret-bizottság beleegyezése nélkül ne ruházzák át azokat az (1) bekezdésben említett megállapodásokban azonosítottaktól eltérő személyekre vagy szervezetekre.

(3)   Az (1) bekezdésben említett megállapodásoknak rendelkezéseket kell tartalmazniuk a támogatási intézkedés keretében nyújtott támogatás abban az esetben történő felfüggesztésére és megszüntetésére vonatkozóan, ha a kedvezményezettről megállapítást nyer, hogy megsértette a (2) bekezdésben meghatározott kötelezettségeket.

(4)   Az (1) bekezdésben említett megállapodások vagy az e cikkben foglalt rendelkezések és kötelezettségek megsértése esetén a főképviselő az integrált megközelítéssel összefüggésben arányos válaszintézkedéseket hozhat, amelyek akár a támogatási intézkedés keretében biztosított érintett eszközök kötelező visszaszolgáltatását is magukban foglalhatják.

4. cikk

Végrehajtás

(1)   A főképviselő felel e határozatnak a (KKBP) 2021/509 határozattal és az Európai Békekeret keretében finanszírozott bevételek és kiadások végrehajtásáról szóló szabályokkal összhangban történő végrehajtásának biztosításáért, koherenciában az Európai Békekeret szerinti támogatási intézkedésekre irányuló szükséges intézkedések és ellenőrzések értékelésére és azonosítására vonatkozó integrált módszertani kerettel.

(2)   A főképviselő csak azt követően engedélyezi a támogatás célba juttatását, hogy a kedvezményezett elfogadta az e határozatban említett vagy meghatározott különböző szerződéseket, megállapodásokat, követelményeket, kötelezettségeket és feltételeket.

(3)   Az 1. cikk (3) bekezdésében említett tevékenységek végrehajtását az Expertise France végzi.

(4)   A (KKBP) 2021/509 határozat 61. cikkének (4) bekezdésével összhangban a támogatási intézkedésekért felelős ügyvezető köti meg a szükséges szerződéseket a végrehajtó szereplőkkel.

5. cikk

Nyomon követés, ellenőrzés és értékelés

(1)   A főképviselő biztosítja, hogy nyomon kövessék a 3. cikkben megállapított kötelezettségeknek a kedvezményezett általi betartását. Az említett nyomon követésnek információkkal kell szolgálnia a kötelezettségek megszegésének körülményeiről és kockázatairól, és hozzá kell járulnia annak megelőzéséhez, hogy a támogatási intézkedés keretében rendelkezésre bocsátott eszközök alkalmazásával ilyen jogsértéseket kövessenek el, ideértve az emberi jogok nemzetközi jogának és a nemzetközi humanitárius jognak a megsértését. Ilyen esetekben a főképviselő jelentést tesz a Politikai és Biztonsági Bizottságnak (PBB) és arányos intézkedéseket javasol.

(2)   A felszerelés és készletek leszállítás utáni ellenőrzését a következőképpen kell megszervezni:

a)

a szállítás ellenőrzése, amelynek során a végfelhasználó erőknek a tulajdonjog átruházásakor teljesítésigazolásokat kell aláírniuk;

b)

jelentéstétel a leltárról, amelynek értelmében a kedvezményezettnek évente jelentést kell tennie a kijelölt tételek leltáráról és állapotáról azok életartama során egészen addig, amíg az ilyen jelentéstételt a PBB szükségesnek tartja;

c)

helyszíni ellenőrzések, amelynek során a kedvezményezettnek a főképviselő számára hozzáférést kell biztosítania, hogy kérésre helyszíni ellenőrzéseket végezhessen.

(3)   A főképviselő - a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott rendelkezésekre figyelemmel - a támogatási intézkedés első értékelése formájában értékelést végez három fázisban, hat hónappal azt követően, hogy a 23. ezred három százada megkapta a felszereléseket, hat hónappal azt követően, hogy sor került az altiszti akadémia első altisztavatására és hat hónappal azt követően hogy befejeződtek a sévaré-mopti-i képzési létesítmény építési munkálatai. Az értékelés együtt fog járni a támogatási intézkedés keretében szállított felszerelés és készletek ellenőrzését szolgáló helyszíni látogatásokkal vagy a független módon nyújtott tájékoztatás bármely egyéb hatékony formáival.

A támogatási intézkedés végrehajtási szakaszának lezárását követően végső értékelést kell végezni annak megállapítására, hogy a támogatási intézkedés hozzájárult-e a meghatározott célkitűzések eléréséhez.

6. cikk

Jelentéstétel

A végrehajtás időszaki kezdetekor és az alatt a főképviselő a (KKBP) 2021/509 határozat 63. cikkével összhangban, továbbá kérésre és a megállapodás megsértésének számító jelentős esemény jelentése vagy bármilyen releváns politikai vagy biztonsági fejlemény esetén hathavonkénti jelentést nyújt be a PBB-nek. Az említett jelentések naprakész információval szolgálnak a támogatási intézkedés végrehajtásának állásáról. A támogatási intézkedésekért felelős személy a (KKBP) 2021/509 határozat 38. cikkével összhangban rendszeresen tájékoztatja a Békekeret említett határozat értelmében létrehozott bizottságát a bevételek és kiadások végrehajtásáról, ideértve a beszállítókra és az alvállalkozókra vonatkozó információszolgáltatást is.

7. cikk

Felfüggesztés és megszüntetés

(1)   A főképviselő értékeli a kedvezményezett és a főképviselő között létrejött megállapodás szerinti kötelezettségvállalások és kötelezettségek esetleges megsértésére vagy megszegésére vonatkozó információkat, amelyek nyomán mérlegelheti annak lehetőségét, hogy bármely időpontban felfüggessze vagy megszüntesse a támogatási intézkedést.

(2)   A (KKBP) 2021/509 határozat 64. cikkével összhangban a PBB egy tagállam vagy a főképviselő kérésére dönthet úgy, hogy részben vagy egészben felfüggeszti a támogatási intézkedés végrehajtását a következő esetek bármelyikében:

a)

ha a kedvezményezett megsérti a nemzetközi jog – különösen az emberi jogok nemzetközi joga és a nemzetközi humanitárius jog – szerinti kötelezettségeit, vagy ha a kedvezményezett nem teljesíti a 3. cikkben említett megállapodások szerinti kötelezettségeit, illetve kötelezettségvállalásait;

b)

ha egy végrehajtó szereplővel kötött szerződést felfüggesztettek vagy megszüntettek az abban foglalt kötelezettségeinek megsértését követően;

c)

ha az érintett országban vagy területen fennálló helyzet már nem teszi lehetővé az intézkedés elégséges garanciák melletti végrehajtását;

d)

ha a támogatási intézkedés már nem járul hozzá az intézkedés kitűzött céljainak eléréséhez, vagy már nem szolgálja az Unió érdekeit.

(3)   Sürgős és kivételes esetekben a főképviselő – a PBB határozatának meghozataláig – részben vagy teljes egészében ideiglenesen felfüggesztheti a támogatási intézkedés végrehajtását.

(4)   A PBB ajánlhatja azt is, hogy a Tanács szüntesse meg a támogatási intézkedést.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. december 2-án.

a Tanács részéről

az elnök

J. VRTOVEC


(1)  A Tanács (KKBP) 2021/509 határozata (2021. március 22.) az Európai Békekeret létrehozásáról, valamint a (KKBP) 2015/528 határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 102., 2021.3.24., 14. o.).

(2)  A Tanács 2008/944/KKBP közös álláspontja (2008. december 8.) a katonai technológia és felszerelések kivitelének ellenőrzésére vonatkozó közös szabályok meghatározásáról (HL L 335., 2008.12.13., 99. o.)