2021.11.18.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 410/180


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2014 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2021. november 17.)

az (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendelettel létrehozott uniós digitális Covid-igazolvány bizalmi keretrendszere technikai előírásainak és végrehajtása szabályainak meghatározásáról szóló (EU) 2021/1073 bizottsági végrehajtási határozat módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Covid19-világjárvány idején a szabad mozgás megkönnyítése érdekében az interoperábilis, Covid19-oltásra, tesztre és gyógyultságra vonatkozó igazolványok (uniós digitális Covid-igazolvány) kiállításának, ellenőrzésének és elfogadásának keretéről szóló, 2021. június 14-i (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (1) és (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2021/953 rendelet rendelkezik az uniós digitális Covid-igazolványról, amely – annak érdekében, hogy a Covid19-világjárvány idején megkönnyítse az igazolvány birtokosa számára a szabad mozgáshoz való jog gyakorlását – annak bizonyítását hivatott szolgálni, hogy az adott személy megkapta a Covid19-oltóanyagot, a tesztje negatív eredményt mutatott vagy meggyógyult a fertőzésből.

(2)

Annak érdekében, hogy az uniós digitális Covid-igazolvány az egész Unióban működőképes legyen, a Bizottság elfogadta az (EU) 2021/1073 bizottsági végrehajtási határozatot (2), amely meghatározza a digitális Covid-igazolványok kitöltésére, biztonságos kiállítására és ellenőrzésére, a személyes adatok védelmének biztosítására, az egyedi igazolványazonosító közös szerkezetének meghatározására, és az érvényes, biztonságos és interoperábilis vonalkód kibocsátására vonatkozó technikai előírásokat és szabályokat.

(3)

Számos tagállam már bejelentette, vagy már megkezdte a standard elsődleges vakcinázási sorozaton, vagyis a kezdeti szakaszban megfelelő védelmet nyújtani hivatott vakcinázási sorozaton felüli Covid19-oltóanyag-adagok beadását, különösen azoknak a személyeknek, akik esetleg nem reagáltak megfelelően az elsődleges vakcinázási sorozatra, és mérlegeli erősítő adag alkalmazását az elsődleges vakcinázásra megfelelően reagáló személyek esetében. Ezzel összefüggésben az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2021. szeptember 1-jén a kiegészítő Covid19-oltóanyag-adagok beadására vonatkozó időközi közegészségügyi megfontolásokat (3) tett közzé.

(4)

Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága 2021. október 4-én arra a következtetésre jutott, hogy a Comirnaty és a Spikevax elnevezésű Covid19-oltóanyagok további adagja a második dózist követő legalább 28 nappal beadható a súlyosan meggyengült immunrendszerű személyeknek (4). A bizottság azokat a Comirnaty-ra vonatkozó adatokat is értékelte, amelyek az antitestszint emelkedését mutatják, ha 18 és 55 éves kor közötti személyek esetében az erősítő adagot körülbelül 6 hónappal a második dózis után alkalmazzák. Ezen adatok alapján a bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a Comirnaty esetében 18 éves és idősebb személyeknél legalább 6 hónappal a második dózis beadása után mérlegelni lehet erősítő adagok beadását. Amint azt az Európai Gyógyszerügynökség kimondta, a nemzeti szintű közegészségügyi szervek hivatalos ajánlásokat adhatnak ki az erősítő adagok alkalmazására vonatkozóan, figyelembe véve az újonnan közzétett hatékonysági adatokat és a biztonságossággal kapcsolatban korlátozottan rendelkezésre álló adatokat. A Comirnaty (5) és a Spikevax kísérőiratait (6) ezen ajánlások beépítése céljából megfelelően frissítették.

(5)

A tagállamok közötti eltérő, zavaró vagy technikailag összeegyeztethetetlen megközelítések elkerülése érdekében egységes szabályokat kell elfogadni arra nézve, hogy az ilyen kiegészítő adagok beadását követően miként töltik ki az (EU) 2021/953 rendelet 3. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett oltási igazolványokat.

(6)

Az (EU) 2021/953 rendelet 5. cikke értelmében mindegyik dózis beadását követően oltási igazolványt kell kiállítani, amelyen egyértelműen fel kell tüntetni a birtokosnak beadott dózisok számát, valamint azt, hogy az oltási sorozat lezárult-e vagy sem. Az említett rendelet melléklete szerint az oltási igazolvány adatmezőiben szerepelnie kell a dózisok teljes számának, valamint annak, hogy több dózisból hányadikról van szó. A kiegészítő dózisok beadását követően kiállított oltási igazolványok kitöltésére vonatkozó, végrehajtási jogi aktussal elfogadott szabályoknak meg kell felelniük az (EU) 2021/953 rendeletben megállapított követelményeknek.

(7)

Az elsődleges vakcinázási sorozatok dózisai esetében kiállított oltási igazolványokban fel kell tüntetni a standard elsődleges sorozat befejezését követő teljes oltottságot, még azokban az esetekben is, amikor kiegészítő adagok későbbi beadása ajánlott. A standard elsődleges vakcinázási sorozat után beadott további dózisok esetében kiállított oltási igazolványokban az (EU) 2021/953 rendelet 5. cikke (2) bekezdésének b) pontjában előírtak szerint fel kell tüntetni a birtokosnak beadott dózisok számát, valamint a sorozaton belüli dózisok teljes számát, az elsődleges oltóanyagdózisok és az esetleges kiegészítő adagok beszámításával.

(8)

Különös figyelmet kell fordítani a veszélyeztetett csoportok helyzetére, akik elsőbbséggel kaphatnak kiegészítő dózisokat. Ha valamely tagállam úgy dönt, hogy csak a népesség bizonyos alcsoportjai számára ad be kiegészítő dózisokat, fontolóra veheti hogy az ilyen kiegészítő dózisok beadását feltüntető oltási igazolványok kiállítására kizárólag kérésre, nem pedig automatikusan kerüljön sor, ugyanis az (EU) 2021/953 rendelet 5. cikkének (1) bekezdése lehetővé teszi, hogy a tagállamok válasszanak e két lehetőség közül. Amennyiben csak a lakosság egy meghatározott alcsoportjának adnak be kiegészítő dózisokat, az ebbe az alcsoportba tartozó személyektől nem követelhető meg, hogy a szabad mozgáshoz való joguknak a Covid19-világjárvány alatti gyakorlása során kiegészítő dózis beadását feltüntető igazolványt mutassanak be, hanem ehelyett az elsődleges vakcinázási sorozat befejezését követően kapott igazolványt használhatják.

(9)

Ugyanakkor fontos, hogy a kiegészítő dózisok beadását követően az ilyen csoportokhoz tartozó személyek számára kiállított oltási igazolványok is megfelelően feltüntessék a nekik beadott dózisok számát. Először is, az (EU) 2021/953 rendelet mindenkit feljogosít arra, hogy az egyes dózisok beadását követően oltási igazolványt kapjon, amely feltünteti a nekik beadott dózisok számát. Másodszor, a tagállamok adott esetben korlátozhatják az elsődleges vakcinázási sorozat befejezését követően kiállított oltási igazolványok szabad mozgás céljából történő elfogadásának időtartamát, amennyiben tudományos bizonyítékok válnak elérhetővé arra vonatkozóan, hogy az elsődleges vakcinázási sorozat által nyújtott védelem egy bizonyos idő után egy bizonyos szint alá csökken. Ha nem tennék lehetővé, hogy a veszélyeztetett csoportok a kiegészítő dózis beadását követően oltási igazolványt kapjanak, akkor további adminisztratív lépésekre lenne szükség az ilyen igazolványok kiállításához, amikor az fontosabbá válik az érintettek számára mozgásszabadságuk gyakorlásához, és ennek következtében akadályokba ütközhetne e szabadság érvényesítése.

(10)

Emellett tovább kell pontosítani az uniós digitális Covid-igazolvány kitöltésére vonatkozó szabályokat. Nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni a megállapított kódolási szabályokat alkalmazó konkrét értékkészleteket.

(11)

Az uniós digitális Covid-igazolvány interoperabilitásának biztosítása érdekében az (EU) 2021/953 rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében említett igazolványokban feltüntetendő adatok közös, összehangolt adatstruktúráját a JavaScript Objektum Jelölés (JSON) séma használatával kell meghatározni.

(12)

Az (EU) 2021/1073 végrehajtási határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(13)

Az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 42. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság egyeztetett az európai adatvédelmi biztossal, aki 2021. október 18-án hivatalos észrevételeket tett (8).

(14)

Tekintettel az uniós digitális Covid-igazolványra vonatkozó módosított technikai előírások gyors végrehajtásának szükségességére – e határozatnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján hatályba kell lépnie.

(15)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2021/953 rendelet 14. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2021/1073 végrehajtási határozat a következőképpen módosul:

1.

A 4. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„4. cikk

Az uniós digitális Covid-igazolványnak a bizalmi keretrendszer interoperabilitási szempontjait támogató átjárójához kapcsolódóan a nyilvános kulcsok tanúsítványaira alkalmazandó irányítási szabályokat a IV. melléklet tartalmazza.”.

2.

A határozat a következő 5. és 6. cikkel egészül ki:

„5. cikk

Az (EU) 2021/953 rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében említett igazolványokban feltüntetendő adatok közös, összehangolt – a JavaScript Objektum Jelölés (JSON) sémát használó – adatszerkezetét e határozat V. melléklete tartalmazza.

6. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.”.

3.

A II. melléklet helyébe e határozat I. mellékletének szövege lép.

4.

A III. melléklet e határozat II. mellékletének megfelelően módosul.

5.

A határozat V. melléklet formájában kiegészül e határozat III. mellékletének szövegével.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. november 17-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 211., 2021.6.15., 1. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2021/1073 végrehajtási határozata (2021. június 28.) az (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendelettel létrehozott uniós digitális Covid-igazolvány bizalmi keretrendszere technikai előírásainak és végrehajtása szabályainak meghatározásáról (HL L 230., 2021.6.30., 32. o.).

(3)  https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/covid-19-public-health-considerations-additional-vaccine-doses

(4)  https://www.ema.europa.eu/en/news/comirnaty-spikevax-ema-recommendations-extra-doses-boosters

(5)  https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_en.pdf

(6)  https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/spikevax-previously-covid-19-vaccine-moderna-epar-product-information_en.pdf

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).

(8)  https://edps.europa.eu/system/files/2021-10/2021-0943%20Formal_comments_EUDCC_en.pdf


I. MELLÉKLET

„II. MELLÉKLET

AZ UNIÓS DIGITÁLIS COVID-IGAZOLVÁNY KITÖLTÉSÉRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK

Az e mellékletben meghatározott értékkészletekre vonatkozó általános szabályok célja a szemantikai szintű interoperabilitás biztosítása; e szabályok lehetővé teszik az uniós digitális Covid-igazolvány egységes technikai végrehajtását. Az e mellékletben szereplő elemek az (EU) 2021/953 rendeletben meghatározott három különböző helyzet (oltás/tesztelés/gyógyulás) esetében használhatók. Ez a melléklet csak azokat az elemeket sorolja fel, amelyek esetében a kódolt értékkészletek révén szemantikai szabványosításra van szükség.

A kódolt elemek nemzeti nyelvre történő lefordítása a tagállamok felelőssége.

Az alábbi értékkészlet-leírásokban nem említett adatmezők esetében a kódolást az V. melléklet ismerteti.

Ha bármely okból az alább felsorolt, előnyben részesített kódrendszerek nem alkalmazhatók, más nemzetközi kódrendszerek is használhatók, és tanácsot kell adni arra vonatkozóan, hogyan kell a kódokat a másik kódrendszertől az előnyben részesített kódrendszerhez hozzárendelni. Kivételes esetekben tartalékmechanizmusként használható szöveg (megjelenített nevek), ha a meghatározott értékkészletekben nem áll rendelkezésre megfelelő kód.

A rendszerükben más kódolást alkalmazó tagállamoknak ezeket a kódokat hozzá kell rendelniük a leírt értékkészletekhez. Az ilyen hozzárendelésekért a tagállamok felelősek.

Mivel az e mellékletben előírt kódolási rendszereken alapuló egyes értékkészletek – például azok, amelyek az oltóanyag és az antigén gyorsteszt kódolására vonatkoznak – gyakran változnak, a Bizottságnak az e-egészségügyi hálózat és az Egészségügyi Biztonsági Bizottság támogatásával rendszeresen közzé kell tennie és frissítenie kell ezeket. A frissített értékkészleteket közzé kell tenni a Bizottság megfelelő honlapján, valamint az e-egészségügyi hálózat honlapján. A változtatásokat archiválni kell.

1.   Célzott betegség vagy kórokozó/a betegség vagy kórokozó, amelyből a birtokos felgyógyult: Covid19 (SARS-CoV-2 vagy annak egyik variánsa)

Az 1., 2. és 3. igazolványban használandó.

A következő kódot kell használni:

Kód

Megjelenítés

Kódrendszer neve

Kódrendszer webcíme (URL)

Kódrendszer szervezeti azonosítója (OID)

Kódrendszer verziója

840539006

COVID-19

SNOMED CT

http://snomed.info/sct

2.16.840.1.113883.6.96

2021-01-31

2.   Covid19-oltóanyag vagy profilaxis

Előnyben részesített kódrendszer: SNOMED CT vagy ATC osztályozás.

Az 1. igazolványban használandó.

Az előnyben részesített kódrendszerekből a következő kódokat kell használni: SNOMED CT-kód: 1119305005 (SARS-CoV-2 antigén oltóanyag), 1119349007 (SARS-CoV-2 mRNS oltóanyag) vagy J07BX03 (Covid19-oltóanyagok).

A Bizottságnak az e-egészségügyi hálózat támogatásával rendszeresen közzé kell tennie és frissítenie kell az e szakaszban megállapított kódrendszerek alapján használandó kódokat meghatározó értékkészletet. Az értékkészletet ki kell bővíteni, ha új oltóanyagtípusokat fejlesztenek ki és alkalmaznak.

3.   Covid19-oltóanyag gyógyszerkészítmény

Előnyben részesített kódrendszerek (az előnyben részesítés sorrendjében):

Gyógyszerkészítmények Uniós Nyilvántartása az uniós szintű engedéllyel rendelkező oltóanyagokra vonatkozóan (engedélyszámok);

egy olyan globális oltóanyag-nyilvántartás, mint amelyet az Egészségügyi Világszervezet hozhat létre;

egyéb esetekben az oltóanyag gyógyszer neve. Ha a név üres helyeket is tartalmaz, azokat kötőjellel (-) kell helyettesíteni.

Az értékkészlet neve: Oltóanyag.

Az 1. igazolványban használandó.

Az előnyben részesített kódrendszerben használandó kódra példa az EU/1/20/1528 (Comirnaty). Példa a kódként használandó oltóanyag nevére: Sputnik-V (Sputnik V helyett).

A Bizottságnak az e-egészségügyi hálózat támogatásával rendszeresen közzé kell tennie és frissítenie kell az e szakaszban megállapított kódrendszerek alapján használandó kódokat meghatározó értékkészletet.

Az oltóanyagokat a közzétett értékkészletben meglévő kód használatával kell kódolni, még akkor is, ha nevük különböző országokban eltérő. Ennek az az oka, hogy nincs olyan globális oltóanyag-nyilvántartás, amely lefedné a jelenleg használatban lévő összes oltóanyagot. Példa:

A „CoVID-19 Vaccine Moderna Intramuscular Injection” elnevezésű oltóanyag esetében, amely a Spikevax oltóanyag japán neve, az EU/1/20/1507 kódot kell használni, mivel ennek az oltóanyagnak ez a neve az EU-ban.

Ha ez egy konkrét esetben nem lehetséges vagy tanácsos, külön kódot adnak meg a közzétett értékkészletben.

4.   A Covid19-oltóanyag forgalombahozatali engedélyének jogosultja vagy az oltóanyag gyártója

Előnyben részesített kódrendszer:

az EMA (SPOR rendszer ISO IDMP-hez) szerinti szervezetkód;

egy olyan globális oltóanyag forgalombahozatali engedély jogosult- vagy oltóanyaggyártó-nyilvántartás, mint amelyet az Egészségügyi Világszervezet hozhat létre;

egyéb esetekben a szervezet neve. Ha a név üres helyeket is tartalmaz, azokat kötőjellel (-) kell helyettesíteni.

Az 1. igazolványban használandó.

Az előnyben részesített kódrendszerben használandó kódra példa az ORG-100001699 (AstraZeneca AB). Példa a kódként használandó szervezet nevére: Sinovac-Biotech (Sinovac Biotech helyett).

A Bizottságnak az e-egészségügyi hálózat támogatásával rendszeresen közzé kell tennie és frissítenie kell az e szakaszban megállapított kódrendszerek alapján használandó kódokat meghatározó értékkészletet.

Azonos forgalombahozataliengedély-jogosult vagy azonos gyártó különböző fióktelepei a közzétett értékkészletben meglévő kódot használnak.

Főszabály szerint ugyanazon oltóanyagtermék esetében a forgalombahozatali engedély jogosultjára vonatkozó kódot kell használni az EU-ban, mivel még nincs nemzetközileg elfogadott nyilvántartás az oltóanyaggyártókra vagy a forgalombahozatali engedélyek jogosultjaira. Példák:

A „Pfizer AG” szervezet esetében, amely a Svájcban használt „Comirnaty” oltóanyag forgalombahozatali engedély jogosultja, a BioNTech Manufacturing GmbH-ra utaló ORG-100030215 kódot kell használni, mivel az utóbbi a Comirnaty forgalombahozatali engedély jogosultja az EU-ban.

A „Zuellig Pharma” szervezet esetében, amely a Fülöp-szigeteken használt Moderna (Spikevax) Covid19-oltóanyag forgalombahozatali engedély jogosultja, a Moderna Biotech Spain S.L.-re utaló ORG-100031184 kódot kell használni, mivel az utóbbi a Spikevax forgalombahozatali engedély jogosultja az EU-ban.

Ha ez egy konkrét esetben nem lehetséges vagy tanácsos, külön kódot adnak meg a közzétett értékkészletben.

5.   A dózisok sorszáma és teljes száma

Az 1. igazolványban használandó.

Két mező:

(1)

a Covid19-oltóanyagdózisokon belüli sorszám (N);

(2)

a dózisok teljes száma (C).

5.1.   Elsődleges vakcinázási sorozat

Ha az adott személy az elsődleges vakcinázási sorozat során kap dózisokat – vagyis abban a vakcinázási sorozatban, amelynek célja, hogy a kezdeti szakaszban megfelelő védelmet nyújtson – a (C) a standard elsődleges vakcinázási sorozatok dózisainak teljes számát tükrözi (pl. a beadott oltóanyag típusától függően 1 vagy 2). Ez magában foglalja rövidebb sorozat (C=1) alkalmazásának lehetőségét is, ha az adott tagállam által alkalmazott vakcinázási protokoll előírása szerint a két dózist tartalmazó oltóanyagok esetében egy dózist kell beadni a korábban SARS-CoV-2-vel fertőzött személyeknek. A befejezett vakcinázási sorozatot ezért N/C = 1 jelzi. Például:

az 1/1 az egyadagos elsődleges oltási folyamat befejezését, vagy a tagállam által alkalmazott vakcinázási protokollnak megfelelően a gyógyult személyeknek a kétadagos oltóanyagból beadott egy adagból álló elsődleges oltási folyamat befejezését jelzi;

a 2/2 a 2 adagból álló elsődleges vakcinázási sorozat befejezését jelzi.

Ha az elsődleges vakcinázási sorozatot kibővítik, például súlyosan meggyengült immunrendszerű személyek esetében, vagy ha az elsődleges dózisok között ajánlott időközt nem tartották be, az ilyen adagokat az 5.2. szakasz szerinti kiegészítő dózisként kell kódolni.

5.2.   Kiegészítő dózisok

Ha az adott személy az elsődleges vakcinázási sorozatot követően kap dózisokat, az ilyen kiegészítő dózisokat (X) a beadott dózisok sorszámának (N) és a dózisok teljes számának (C) növelésével (N+X)/(C+X)-ként kifejezve) kell megjeleníteni a megfelelő igazolványokban. Például:

a 2/2 az egyadagos elsődleges oltási folyamatot követő kiegészítő dózis beadását, vagy a tagállam által alkalmazott vakcinázási protokollnak megfelelően a gyógyult személyeknek a kétadagos oltóanyagból beadott egy adagból álló elsődleges oltási folyamat befejezését követő kiegészítő dózis beadását jelzi;

a 3/3 a 2 adagból álló elsődleges vakcinázási sorozat befejezését követő kiegészítő dózis beadását jelzi.

Az elsődleges vakcinázási sorozat befejezése után beadott kiegészítő dózisokat tehát (N+X)/(C+X) = 1 jelöli.

A 2021. december 31-ig kiállított oltási igazolványokat továbbra is el kell fogadni, még akkor is, ha ezek az igazolványok eltérő szabályt követnek a dózisok számának vagy a sorozatban beadott dózisok teljes számának kódolása tekintetében. Ennek biztosítása érdekében technikai intézkedéseket lehet hozni.

Az (EU) 2021/953 rendelettel létrehozott jogi kereten belül a tagállamok intézkedéseket hozhatnak azon veszélyeztetett csoportok helyzetének kezelésére, akik elsőbbséggel kaphatnak kiegészítő dózisokat. Például ha valamely tagállam úgy dönt, hogy csak a népesség bizonyos alcsoportjai számára ad be kiegészítő dózisokat, az (EU) 2021/953 rendelet 5. cikkének (1) bekezdése szerint dönthet úgy, hogy kizárólag kérésre, nem pedig automatikusan állít ki az ilyen kiegészítő dózisok beadását feltüntető oltási igazolványokat. Amennyiben ilyen intézkedésekre kerül sor, a tagállamok tájékoztatják az érintett személyeket erről, valamint arról, hogy továbbra is használhatják a standard elsődleges vakcinázási sorozatok befejezését követően kapott igazolványt.

6.   Az oltás beadásának vagy a teszt elvégzésének helye szerinti tagállam vagy harmadik ország

Előnyben részesített kódrendszer: ISO 3166-országkódok.

Az 1., 2. és 3. igazolványban használandó.

Az értékkészlet tartalma: Az FHIR-ben ((http://hl7.org/fhir/ValueSet/iso3166-1-2) meghatározott értékkészletként rendelkezésre álló kétbetűs kódok teljes jegyzéke. Ha az oltást vagy a tesztet nemzetközi szervezet (például az UNHCR vagy a WHO) végezte el, és az országra vonatkozó információ nem áll rendelkezésre, a szervezet kódját kell használni. Ezeket a kiegészítő kódokat a Bizottságnak az e-egészségügyi hálózat támogatásával rendszeresen közzé kell tennie és frissítenie kell.

7.   A teszt típusa

A 2. és 3. igazolványban kell használni, amennyiben felhatalmazáson alapuló jogi aktus útján támogatást nyújtanak a NAAT-tól eltérő típusú teszteken alapuló gyógyultságra vonatkozó igazolványok kibocsátásához.

Az alábbi kódokat kell használni.

Kód

Megjelenítés

Kódrendszer neve

Kódrendszer webcíme (URL)

Kódrendszer szervezeti azonosítója (OID)

Kódrendszer verziója

LP6464-4

Nukleinsav-amplifikációs teszt szondával történő detektálással

LOINC

http://loinc.org

2.16.840.1.113883.6.1

2.69

LP217198-3

Gyors immunvizsgálat

LOINC

http://loinc.org

2.16.840.1.113883.6.1

2.69

8.   Az alkalmazott teszt gyártójának neve és a teszt kereskedelmi neve (NAAT-tesztnél választható)

A 2. igazolványban használandó.

Az értékkészletnek tartalmaznia kell a Covid19 antigén gyorsteszteknek a 2021/C 24/01 tanácsi ajánlás alapján létrehozott és az Egészségügyi Biztonsági Bizottság által jóváhagyott közös és aktualizált jegyzékében felsorolt antigén gyorstesztek kiválasztását. A jegyzéket a JRC tartja fenn a Covid19 in vitro diagnosztikai eszközök és tesztmódszerek alábbi adatbázisában: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices/hsc-common-recognition-rat

Ehhez a kódrendszerhez olyan releváns mezőket kell használni, mint például a teszteszköz azonosítója, a teszt és a gyártó neve, a JRC strukturált formátumának megfelelően, amely az alábbi weboldalon érhető el: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices

9.   Teszteredmény

A 2. igazolványban használandó.

A következő kódokat kell használni:

Kód

Megjelenítés

Kódrendszer neve

Kódrendszer webcíme (URL)

Kódrendszer szervezeti azonosítója (OID)

Kódrendszer verziója

260415000

Nem kimutatott

SNOMED CT

http://snomed.info/sct

2.16.840.1.113883.6.96

2021-01-31

260373001

Kimutatott

SNOMED CT

http://snomed.info/sct

2.16.840.1.113883.6.96

2021-01-31


II. MELLÉKLET

Az (EU) 2021/1073 végrehajtási határozat III. mellékletének 3. szakasza helyébe a következő szöveg lép:

„3.   Általános követelmények

Az UCI tekintetében a következő átfogó követelményeknek kell teljesülniük:

1.

Karakterkészlet: csak a nagybetűs US-ASCII alfanumerikus karakterek („A”-tól „Z”-ig, „0”-tól „9”-ig) megengedettek; az RFC3986 (1), szabvány szerinti, elválasztásra szolgáló további különleges karakterekkel, azaz {'/','#',':'};

2.

Maximális hosszúság: a tervezők 27–30 karakter hosszúságra törekednek (2);

3.

Verzió előtag: ez jelzi az UCI-séma verzióját. A dokumentum jelen verziója esetében a verzió előtagja „01”; a verzió előtag két számjegyből áll.

4.

Ország előtag: az országkódot az ISO 3166-1 határozza meg. A hosszabb kódok (pl. 3 és annál több karakter) (például „UNHCR”) későbbi használatra vannak fenntartva.

5.

Kód utótag/Ellenőrző összeg:

5.1.

A tagállamok ellenőrző összeget használhatnak, ha valószínűsíthető, hogy továbbítás, (emberi) átírás vagy egyéb sérülés következhet be (azaz a nyomtatásban történő használat esetén).

5.2.

Az igazolvány validálásához nem kell az ellenőrző összegre támaszkodni, és az nem képezi technikailag az azonosító részét, hanem a kód sértetlenségének ellenőrzésére szolgál. Ennek az ellenőrző összegnek a teljes UCI ISO-7812-1 (LUHN-10) (3) szabvány szerinti összefoglalójának kell lennie digitális/vezetékes továbbítási formátumban. Az ellenőrző összeget „#” karakter választja el az UCI többi részétől.

Biztosítani kell a visszamenőleges kompatibilitást: azok a tagállamok, amelyek idővel megváltoztatják azonosítóik szerkezetét (a jelenleg v1-ként meghatározott fő változaton belül), biztosítják, hogy bármely két azonos azonosító ugyanazt az oltási igazolványt/állítást takarja. Más szavakkal, a tagállamok nem hasznosíthatják újra az azonosítókat.


(1)  rfc3986 (ietf.org)

(2)  A QR-kódokkal történő végrehajtáshoz a tagállamok fontolóra vehetik, hogy további karakterkészletet is felhasználhatnak legfeljebb 72 karakter terjedelemben (beleértve magának az azonosítónak a 27–30 karakterét is) más információk továbbítására. Ezen információk előírását a tagállamok határozzák meg.

(3)  A Luhn mod N algoritmus a Luhn-algoritmus (más néven mod 10 algoritmus) kiterjesztése, amely numerikus kódokat használ, és amelyet például a hitelkártyák ellenőrző összegének kiszámításához használnak. A kiterjesztés lehetővé teszi, hogy az algoritmus bármilyen alapértéksorral (esetünkben alfa karakterekkel) működjön.”.”


III. MELLÉKLET

„V. MELLÉKLET

JAVASCRIPT OBJEKTUM JELÖLÉS (JSON) SÉMA

1.   Bevezetés

Ez a melléklet meghatározza a JSON-séma formájában megjelenő uniós digitális Covid-igazolványok (EUDCC) technikai adatszerkezetét. A dokumentum konkrét utasításokat tartalmaz az egyes adatmezőkkel kapcsolatban.

2.   A JSON-séma helye és verziói

Az EUDCC hiteles és hivatalos JSON-sémája a következő internetcímen érhető el: https://github.com/ehn-dcc-development/ehn-dcc-schema. Más helyek nem hitelesek, de felhasználhatók a soron következő felülvizsgálatok előkészítéséhez.

Alapértelmezés szerint az e mellékletben meghatározott és a jelenleg igazolványokat kiállító összes ország által támogatott jelenlegi verzió a megadott webcím alatt szerepel.

A soron következő verzió, amelyet a Readme-fájl részletesebben ismertet, és egy meghatározott időponttól kezdve valamennyi országnak támogatnia kell, a megadott webcím alatt verziómegjelöléssel szerepel.

3.   Közös szerkezetek és általános követelmények

Nem állítható ki uniós digitális Covid-igazolvány, ha a hiányzó információk miatt nem lehet helyesen kitölteni az összes adatmezőt ezen előírásnak megfelelően. Ez nem értelmezhető úgy, mint amely érinti a tagállamok azon kötelezettségét, hogy uniós digitális Covid-igazolványokat állítsanak ki.

Az információk valamennyi mezőben megadhatók az UTF-8 használatával kódolt teljes UNICODE 13.0 karakterkészlettel, kivéve, ha kifejezetten értékkészletekre vagy szűkebb karaktercsoportokra korlátozódnak.

A közös struktúra a következő:

"JSON": {

"ver": <verzióadatok>,

"nam": {

<személynévre vonatkozó adatok>

},

"dob": <születési idő>,

"v" or "t" or "r": [

{<oltóanyagdózisra vagy tesztelésre vagy gyógyultságra vonatkozó információk, egy bejegyzés>}

]

}

Az egyes csoportokra és mezőkre vonatkozó részletes információk a következő szakaszokban találhatók.

3.1.   Verzió

A verzióra vonatkozó információkat meg kell adni. A verziókövetés a Semantic Versioning (semver: https://semver.org) szerint történik. Az előállítás során a hivatalosan kiadott (jelenlegi vagy a korábbi hivatalos kiadású) verziók egyikét kell használni. További részletekért lásd a JSON Schema location szakaszt.

Mezőazonosító

A mező megnevezése

Utasítások

ver

Séma verzió

Megegyezik az EUDCC előállításához használt sémaverzió azonosítójával.

Példa:

"ver": "1.3.0"

3.2.   A személy neve és születési ideje

A személy neve a személy teljes hivatalos neve, amely megfelel az úti okmányokon feltüntetett névnek. A struktúra azonosítója: nam. Pontosan 1 (egy) személy nevét kell megadni.

Mezőazonosító

A mező megnevezése

Utasítások

nam/fn

Vezetéknév (nevek)

A birtokos vezetékneve(i)

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni, amelyben minden vezetéknév szerepel. Több vezetéknév esetén ezeket szóközzel kell elválasztani. A kötőjeleket vagy hasonló karaktereket is tartalmazó összetett neveknek azonban változatlannak kell maradniuk.

Példák:

"fn": "Musterfrau-Gößinger"

"fn": "Musterfrau-Gößinger Müller"

nam/fnt

Szabványos vezetéknév(nevek)

A birtokos vezetékneve(i) a birtokos géppel olvasható úti okmányaiban használt (például a 9303 ICAO dokumentum 3. részében meghatározott szabályok szerinti) egyezmény alkalmazásával átírva.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni, amelyben kizárólag A-Z és < karakterek szerepelnek. Maximális hosszúság: 80 karakter (a 9303 ICAO előírásnak megfelelően).

Példák:

"fnt": "MUSTERFRAU<GOESSINGER"

"fnt": "MUSTERFRAU<GOESSINGER<MUELLER"

nam/gn

Utónév (utónevek)

A birtokos utóneve(i), például keresztneve(i):

Ha a birtokosnak nincs utóneve, a mezőt ki kell hagyni.

Minden más esetben pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni, amelyben minden utónév szerepel. Több utónév esetén ezeket szóközzel kell elválasztani.

Példa:

"gn": "Isolde Erika"

nam/gnt

Szabványos utónév(nevek)

A birtokos utóneve(i) a birtokos géppel olvasható úti okmányaiban használt (például a 9303 ICAO dokumentum 3. részében meghatározott szabályok szerinti) egyezmény alkalmazásával átírva.

Ha a birtokosnak nincs utóneve, a mezőt ki kell hagyni.

Minden más esetben pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni, amelyben kizárólag A-Z és < karakterek szerepelnek. Maximális hosszúság: 80 karakter.

Példa:

"gnt": "ISOLDE<ERIKA"

dob

Születési idő

A DCC-birtokos születési ideje.

Teljes vagy részleges dátum, időbeli korlátozás nélkül, az 1900-01-01 és a 2099-12-31 közötti tartományra korlátozva.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni, ha a teljes vagy részleges születési idő ismert. Ha a születési idő még részben sem ismert, a mezőbe üres "" karakterláncot kell beírni. Ennek meg kell egyeznie az úti okmányokban szereplő információkkal.

Ha rendelkezésre áll a születési időre vonatkozó adat, az ISO 8601 szabvány szerinti formátumok egyikét kell használni. Egyéb lehetőségek nem támogathatók.

ÉÉÉÉ-HH-NN

ÉÉÉÉ-HH

ÉÉÉÉ

(Az ellenőrző alkalmazás megjelenítheti a születési idő hiányzó részeit a géppel olvasható úti okmányokban használt XX egyezmény alkalmazásával, pl. 1990-XX-XX.)

Példák:

"dob": "1979-04-14"

"dob": "1901-08"

"dob": "1939"

"dob": ""

3.3.   Az igazolvány típusa szerinti információkra vonatkozó csoportok

A JSON-séma az igazolvány típusa szerinti információkat tartalmazó bejegyzések három csoportját támogatja. Minden EUDCC pontosan 1 (egy) csoportot tartalmaz. Üres csoportok nem megengedettek.

Részcsoport azonosítója

Csoport neve

Bejegyzések

v

Oltási csoport

Ha van ilyen, pontosan 1 (egy) bejegyzést kell tartalmaznia, amely pontosan 1 (egy) oltóanyagdózist (egy dózist) ír le.

t

Teszt csoport:

Ha van ilyen, pontosan 1 (egy) bejegyzést kell tartalmaznia, amely pontosan 1 (egy) teszteredményt ír le.

r

Gyógyultsági csoport

Ha van ilyen, pontosan 1 (egy) bejegyzést kell tartalmaznia, amely pontosan 1 (egy) gyógyultsági igazolást ír le.

4.   Az igazolvány típusa szerinti információk

4.1.   Oltási igazolvány

Oltási csoport, ha van ilyen, pontosan 1 (egy) bejegyzést kell tartalmaznia, amely pontosan egy oltási eseményt (egy dózist) ír le. Az oltási csoport valamennyi eleme kötelező, az üres értékek nem támogatottak.

Mezőazonosító

A mező megnevezése

Utasítások

v/tg

Célzott betegség vagy kórokozó: Covid19 (SARS-CoV vagy annak egyik variánsa)

Kódolt érték a készletből

disease-agent-targeted.json.

Ehhez az értékhez egyetlen bejegyzés tartozik: 840539006, amely a SNOMED CT (GPS) Covid19-re vonatkozó kód.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"tg": "840539006"

v/vp

Covid19-oltóanyag vagy profilaxis

A használt oltóanyag vagy profilaxis típusa

Kódolt érték a készletből

vaccine-prophylaxis.json.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"vp": "1119349007" (SARS-CoV-2 mRNS oltóanyag)

v/mp

Covid19-oltóanyagtermék

Az oltás e konkrét dózisához használt gyógyszer. Kódolt érték a készletből

vaccine-medicinal-product.json.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni. Példa:

"mp": "EU/1/20/1528" (Comirnaty)

v/ma

A Covid19-oltóanyag forgalombahozatali engedélyének jogosultja vagy az oltóanyag gyártója

A forgalombahozatali engedély jogosultja vagy a gyártó, ha a forgalombahozatali engedély jogosultja nincs jelen. Kódolt érték a készletből

vaccine-mah-manf.json.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni. Példa:

"ma": ORG-100030215 (Biontech Manufacturing GmbH)

v/dn

A dózis sorszáma

Az ezen oltási esemény során adott dózis sorszáma (pozitív egész szám). 1 az első dózis esetében, 2 a második dózis esetében stb. A II. melléklet 5. szakasza további részletes szabályokat tartalmaz.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példák:

"dn": "1" (első dózis)

"dn": "2" (második dózis)

"dn": "3" (harmadik dózis)

v/sd

A dózisok teljes száma

A vakcinázási sorozatban beadott dózisok teljes száma (pozitív egész szám). A II. melléklet 5. szakasza további részletes szabályokat tartalmaz.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példák:

"sd": "1" (egy dózisból álló elsődleges oltási sorozat esetén)

"sd": "2" (két dózisból álló elsődleges oltási sorozat vagy egy dózisból álló elsődleges oltási sorozatot követő kiegészítő dózis esetén)

"sd": "3" (pl. két dózisból álló elsődleges oltási sorozatot követő kiegészítő dózis esetén)

v/dt

Az oltás dátuma

A leírt dózis beadásának dátuma, ÉÉÉÉ-HH-NN formátumban (teljes dátum idő nélkül). Egyéb formátumok nem támogathatók.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni. Példa:

"dt": "2021-03-28"

v/co

Az a tagállam vagy harmadik ország, amelyben az oltást beadták

Az országot kétbetűs ISO3166 kód (AJÁNLOTT) vagy az oltási eseményért felelős nemzetközi szervezetre (például az UNHCR-re vagy a WHO-ra) való hivatkozás jelöli. Kódolt érték a készletből country-2-codes.json.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

Pontosan 1 (egy) mezőt kell megadni.

Példa:

"co": "CZ"

"co": "UNHCR"

v/is

Az igazolvány kiállítója

Az igazolványt kiállító szervezet neve. Az azonosítók a név részeként megengedettek, de a név nélkül szövegként történő önálló használatuk nem ajánlott. Legfeljebb 80 UTF-8 karakter.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni. Példa:

"is": "Ministry of Health of the Czech Republic"

"is": "Vaccination Centre South District 3"

v/ci

Egyedi igazolványazonosító

Egyedi igazolványazonosító (UVCI) az alábbi internetes oldalon meghatározottak szerint: https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/ehealth/docs/vaccination-proof_interoperability-guidelines_en.pdf

Az ellenőrző összeg beillesztése nem kötelező. A szöveg kiegészíthető az "URN:UVCI:" előtaggal.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példák:

"ci": "URN:UVCI:01:NL:187/37512422923"

"ci": "URN:UVCI:01:AT:10807843F94AEE0EE5093FBC254BD813#B"

4.2.   Tesztigazolvány

Teszt csoport, ha van ilyen, pontosan 1 (egy) bejegyzést kell tartalmaznia, amely pontosan egy teszteredményt ír le.

Mezőazonosító

A mező megnevezése

Utasítások

t/tg

Célzott betegség vagy kórokozó: Covid19 (SARS-CoV vagy annak egyik variánsa)

Kódolt érték a készletből disease-agent-targeted.json.

Ehhez az értékhez egyetlen bejegyzés tartozik: 840539006, amely a SNOMED CT (GPS) Covid19-re vonatkozó kód.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"tg": "840539006"

t/tt

A teszt típusa

A használt teszt típusa a teszt tárgyát képező anyag alapján. Kódolt érték a készletből test-type.json (LOINC alapján). Az értékkészleten kívüli értékek nem megengedettek.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"tt": LP6464-4 (Nukleinsav-amplifikációs teszt szondával történő detektálással)

"tt": LP217198-3 (Gyors immunvizsgálat)

t/nm

A teszt neve (csak nukleinsav-amplifikációs tesztek esetében)

A használt nukleinsav-amplifikációs teszt (NAAT) neve. A névnek tartalmaznia kell a teszt gyártójának nevét és a teszt kereskedelmi megnevezését, vesszővel elválasztva.

A NAAT-teszt esetében: a mező opcionális.

A RAT-teszt esetében: A mező nem használható, mivel a teszt nevét közvetetten, a teszteszköz azonosítója segítségével adják meg (t/ma).

Ha megadják a nevet, a mezőt nem szabad üresen hagyni.

Példa:

"nm": "ELITechGroup, SARS-CoV-2 ELITe MGB® Kit"

t/ma

Teszteszköz azonosító (kizárólag antigén gyorstesztek esetében)

Az antigén gyorsteszt (RAT) eszközazonosítója a JRC adatbázisából Eszközkészlet (a HSC közös listája):

Valamennyi antigén gyorsteszt megtalálható a HSC közös listáján (ember által olvasható formában).

https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices/hsc-common-recognition-rat (géppel olvasható, az értékkészletet alkotó listán szereplő id_device mező értékei)

Az EU/EGT-országokban a kibocsátók csak a jelenleg érvényes értékhez tartozó tesztekre adhatnak ki igazolványokat. Az értékkészletet 24 óránként frissíteni kell.

A harmadik országok által kiállított igazolványban az értékkészleten kívüli értékek is használhatók, az azonosítóknak azonban ekkor is a JRC adatbázisából kell származniuk. Más, például a tesztet végző gyártók által közvetlenül megadott azonosítók használata nem megengedett.

Az ellenőrzők észlelik azokat az értékeket, amelyek nem tartoznak a naprakész értékkészlethez, és az ezeket tartalmazó igazolványokat érvénytelenként jelenítik meg. Ha egy azonosítót eltávolítanak az értékkészletből, az azt tartalmazó igazolványok az eltávolítás időpontjától számított legfeljebb 72 órán keresztül fogadhatók el.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

A RAT-teszt esetében: pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

A NAAT-teszt esetében: a mező nem használható, még akkor sem, ha a NAA tesztazonosító elérhető a JRC adatbázisában.

Példa:

"ma": "344" (SD BIOSENSOR Inc, STANDARD F COVID-19 Ag FIA)

t/sc

A mintavétel dátuma és időpontja

Az a dátum és időpont, amikor a tesztmintát gyűjtötték. Az időpont az időzónára vonatkozó információkat is tartalmazza. Az érték nem azt az időpontot jelöli, amikor a teszteredmény elkészült.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Az ISO 8601 szabvány szerinti formátumok egyikét kell használni. Egyéb lehetőségek nem támogathatók.

ÉÉÉÉ-HH-NNTóó:pp:mpZ

ÉÉÉÉ-HH-NNTóó:pp:mp[+-]óó

ÉÉÉÉ-HH-NNTóó:pp:mp[+-]óópp

ÉÉÉÉ-HH-NN óó:pp:mp[+-]óó:pp

Példák:

"sc": "2021-08-20T10:03:12Z" (UTC-idő)

"sc": "2021-08-20T12:03:12+02" (CEST-idő)

"sc": "2021-08-20T12:03:12+0200" (CEST-idő)

"sc": "2021-08-20T12:03:12+02:00" (CEST-idő)

t/tr

Teszteredmény

A teszt eredménye. Kódolt érték a készletből test-result.json (a SNOMED CT, GPS alapján).

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"tr": "260415000" (Nem kimutatott)

t/tc

Tesztközpont vagy létesítmény

A tesztet végző szereplő neve. Az azonosítók a név részeként megengedettek, de a név nélkül szövegként történő önálló használatuk nem ajánlott. Legfeljebb 80 UTF-8 karakter. Minden további karaktert meg kell csonkítani. A név nem automatikus ellenőrzésre szolgál.

A NAAT-tesztek esetében: pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

A RAT-tesztek esetében: a mező opcionális. Ha megadják, nem maradhat üresen.

Példa:

"tc": "Test centre west region 245"

t/co

Az a tagállam vagy harmadik ország, amelyben a tesztet elvégezték

Az országot kétbetűs ISO3166 kód (AJÁNLOTT) vagy a teszt elvégzéséért felelős nemzetközi szervezetre (például az UNHCR-re vagy a WHO-ra) való hivatkozás jelöli. Kódolt érték a készletből country-2-codes.json.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

Pontosan 1 (egy) mezőt kell megadni.

Példák:

"co": "CZ"

"co": "UNHCR"

t/is

Az igazolvány kiállítója

Az igazolványt kiállító szervezet neve. Az azonosítók a név részeként megengedettek, de a név nélkül szövegként történő önálló használatuk nem ajánlott. Legfeljebb 80 UTF-8 karakter.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példák:

"is": "Ministry of Health of the Czech Republic"

"is": "North-West region health authority"

t/ci

Egyedi igazolványazonosító

Az egyedi igazolványazonosító (UVCI) az alábbi internetes oldalon meghatározottak szerint: vaccination-proof_interoperability-guidelines_en.pdf (europa.eu)

Az ellenőrző összeg beillesztése nem kötelező. A szöveg kiegészíthető az "URN:UVCI:" előtaggal.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példák:

"ci": "URN:UVCI:01:NL:187/37512422923"

"ci": "URN:UVCI:01:AT:10807843F94AEE0EE5093FBC254BD813#B"

4.3.   Gyógyultsági igazolvány

Gyógyultsági csoport, ha van ilyen, pontosan 1 (egy) bejegyzést kell tartalmaznia, amely pontosan egy gyógyultsági igazolást ír le. A gyógyultsági csoport valamennyi eleme kötelező, az üres értékek nem támogatottak.

Mezőazonosító

A mező megnevezése

Utasítások

r/tg

A betegség vagy kórokozó, amelyből a birtokos felgyógyult: Covid19 (SARS-CoV-2 vagy annak egyik variánsa)

Kódolt érték a készletből

disease-agent-targeted.json.

Ehhez az értékhez egyetlen bejegyzés tartozik: 840539006, amely a SNOMED CT (GPS) Covid19-re vonatkozó kód.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"tg": "840539006"

r/fr

A birtokos első pozitív NAAT-tesztje eredményének dátuma

Az a dátum, amikor a pozitív eredményt eredményező NAAT-tesztmintát gyűjtötték ÉÉÉÉ-HH-NN formátumban (teljes dátum időpont nélkül). Egyéb formátumok nem támogathatók.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"fr": "2021-05-18"

r/co

Az a tagállam vagy harmadik ország, amelyben a tesztet elvégezték

Az országot kétbetűs ISO3166 kód (AJÁNLOTT) vagy a teszt elvégzéséért felelős nemzetközi szervezetre (például az UNHCR-re vagy a WHO-ra) való hivatkozás jelöli. Kódolt érték a készletből

country-2-codes.json.

Az értékkészlet a DCC-átjáróról kerül elosztásra.

Pontosan 1 (egy) mezőt kell megadni.

Példák:

"co": "CZ"

"co": "UNHCR"

r/is

Az igazolvány kiállítója

Az igazolványt kiállító szervezet neve. Az azonosítók a név részeként megengedettek, de a név nélkül szövegként történő önálló használatuk nem ajánlott. Legfeljebb 80 UTF-8 karakter.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni. Példa:

"is": "Ministry of Health of the Czech Republic"

"is": "Central University Hospital"

r/df

Az igazolvány érvényességének kezdete

Az első dátum, amikortól az igazolványt érvényesnek kell tekinteni. A dátum nem lehet korábbi, mint az r/fr + 11 napként számított időpont.

A dátumot ÉÉÉÉ-HH-NN formátumban kell megadni (teljes dátum időpont nélkül). Egyéb formátumok nem támogathatók.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"df": "2021-05-29"

r/du

Az igazolvány érvényességének vége

Az igazolvány kiállítója által megjelölt azon utolsó dátum, ameddig az igazolványt érvényesnek kell tekinteni. A dátum nem lehet későbbi, mint az r/fr + 180 napként számított időpont.

A dátumot ÉÉÉÉ-HH-NN formátumban kell megadni (teljes dátum időpont nélkül). Egyéb formátumok nem támogathatók.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példa:

"du": "2021-11-14"

r/ci

Egyedi igazolványazonosító

Az egyedi igazolványazonosító (UVCI) az alábbi internetes oldalon meghatározottak szerint: vaccination-proof_interoperability-guidelines_en.pdf (europa.eu)

Az ellenőrző összeg beillesztése nem kötelező. A szöveg kiegészíthető az "URN:UVCI:" előtaggal.

Pontosan 1 (egy) nem üres mezőt kell megadni.

Példák:

"ci": "URN:UVCI:01:NL:187/37512422923"

"ci": "URN:UVCI:01:AT:10807843F94AEE0EE5093FBC254BD813#B"