2021.6.15.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 212/3


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/960 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2021. április 30.)

az „Extrém Fényforrás/Szuperlézer Infrastruktúra” európai kutatási infrastruktúra-konzorcium (ELI ERIC) létrehozásáról

(az értesítés a C(2021) 2923. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(Csak a bolgár, a cseh, a litván, a magyar, a német és az olasz nyelvű szöveg hiteles)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről szóló, 2009. június 25-i 723/2009/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjára,

mivel:

(1)

Csehország, Litvánia, Magyarország és Olaszország felkérte a Bizottságot az „Extrém Fényforrás/Szuperlézer Infrastruktúra” európai kutatási infrastruktúra-konzorcium (ELI ERIC) létrehozására. Németország és Bulgária úgy döntött, hogy kezdetben megfigyelőként vesz részt az ELI ERIC munkájában. E tagállamok megállapodtak abban, hogy az ELI ERIC fogadó tagállama a Cseh Köztársaság lesz.

(2)

A 72/2015 EGT vegyes bizottsági határozat belefoglalta az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásba a 723/2009/EK rendeletet (2).

(3)

A Bizottság a 723/2009/EK rendelet 5. cikkének (2) bekezdése értelmében elbírálta a kérelmet, és megállapította, hogy az megfelel a rendelet követelményeinek.

(4)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 723/2009/EK rendelet 20. cikke által létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Létrejön az „Extrém Fényforrás/Szuperlézer Infrastruktúra” európai kutatási infrastruktúra-konzorcium (ELI ERIC).

(2)   Az ELI ERIC alapszabályának alapvető elemeit a melléklet határozza meg.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bolgár Köztársaság, a Cseh Köztársaság, a Németországi Szövetségi Köztársaság, az Olasz Köztársaság, a Litván Köztársaság és Magyarország a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2021. április 30-án.

a Bizottság részéről

Marija GABRIEL

a Bizottság tagja


(1)  HL L 206., 2009.8.8., 1. o.

(2)  Az EGT Vegyes Bizottság 72/2015 határozata (2015. március 20.) az EGT-megállapodás egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló 31. jegyzőkönyvének módosításáról (HL L 129., 2016.5.19., 85. o.).


MELLÉKLET

AZ ELI ERIC ALAPSZABÁLYÁNAK ALAPVETŐ ELEMEI

1. cikk

NÉV

A 723/2009/EK tanácsi rendelet (1) alapján európai kutatási infrastruktúra-konzorcium (ERIC) formájában létrejön egy egyetlen helyszínre telepített, de az ELI ERIC több tagországában operatív létesítményekkel rendelkező európai kutatási infrastruktúra, amelynek neve „Extrém Fényforrás/Szuperlézer Infrastruktúra európai kutatási infrastruktúra-konzorcium”, közismert nevén az „ELI ERIC”.

2. cikk

FELADATOK ÉS TEVÉKENYSÉGEK

(1)   A műszaki és tudományos leírásban (I. melléklet) meghatározott nagyteljesítményű lézerlétesítményeket (a továbbiakban: ELI LÉTESÍTMÉNYEK) az ELI ERIC egységes irányítási és igazgatási struktúrával rendelkező, egyetlen integrált szervezetként működteti. Az ELI ERIC közgyűlése a 25. cikk (9) bekezdésének d) pontja szerint további ELI LÉTESÍTMÉNYEKET ismerhet el és vehet fel létesítményei közé.

(2)   Az ELI ERIC egy nemzetközi szakmai értékelési rendszeren keresztül kezeli a felhasználók ELI LÉTESÍTMÉNYEKHEZ való hozzáférését. Céljainak elérése érdekében az ELI ERIC különösen a következő tevékenységeket végzi:

a)

hasznosítja az ELI LÉTESÍTMÉNYEK teljes tudományos potenciálját azáltal, hogy szoros együttműködést folytat a felhasználói közösségekkel, egymást kiegészítő forrásokat és műszereket fejleszt és bocsát rendelkezésre, hatékony szolgáltatásokat és optimális munkafeltételeket biztosít a felhasználók részére, továbbá erőfeszítéseket tesz új potenciális felhasználók bevonása érdekében;

b)

fenntartja a kiválóságot, valamint nemzetközi szakmai értékelésnek alávetett hozzáférés biztosításával javítja a tagok kutatóközösségeinek értékét, színvonalát és hatékonyságát;

c)

egyedülálló platformot biztosít a tagok számára a know-how fejlesztéséhez a vonatkozó technológiák kutatásának és fejlesztésének koordinálása, a tudományos és műszaki személyzet közös képzésének koordinálása, valamint a vezető kutatóközpontok és az ipar közötti együttműködés előmozdítása révén;

d)

innovációs politikát és stratégiát dolgoz ki és hajt végre, ideértve a szellemi tulajdonra, a technológiai hasznosításra és az ipari fejlesztés támogatására vonatkozó szempontokat;

e)

hatékony belső és külső kommunikációt biztosít, amelynek segítségével előmozdítja az ELI ERIC tevékenységeit és terjeszti a tudományos és műszaki eredményeket;

f)

elvégez minden egyéb, az ELI ERIC céljait támogató tevékenységet.

(3)   Az ELI ERIC nem törekszik gazdasági haszonszerzésre. Az ELI ERIC folytathat korlátozott mértékű gazdasági tevékenységeket, amennyiben azok szorosan kapcsolódnak fő feladataihoz, és nem hátráltatják e feladatainak ellátását. A részleteket a PÉNZÜGYI SZABÁLYOKBAN kell meghatározni.

3. cikk

BEJEGYZETT SZÉKHELY

Az ELI ERIC bejegyzett székhelye a cseh köztársasági Dolní Břežany.

4. cikk

IDŐTARTAM ÉS FELSZÁMOLÁS

(1)   Az ELI ERIC 20 éves kezdeti időszakra jön létre, amely a 25. cikk (9) bekezdésének f) pontjával összhangban hozott közgyűlési határozat függvényében meghosszabbítható.

(2)   Az ELI ERIC felszámolásához a közgyűlésnek a 25. cikk (10) bekezdésének k) pontjával összhangban határozatot kell hoznia, és arról a 723/2009/EK rendelet 16. cikkének megfelelően értesíteni kell az Európai Bizottságot. A határozatban meg kell adni legalább:

a)

a felszámolók számát, több felszámoló esetén a felszámolói testület működésének szabályait;

b)

a felszámolók személyét, valamint annak a felszámolónak a személyét, aki jogosult eljárni a felszámolás alatt álló ELI ERIC törvényes képviselőjeként;

c)

a felszámolás kritériumait, ideértve a tevékenységek más jogalanyra való esetleges átruházását is, valamint a felszámolók hatáskörét.

(3)   A felszámolási eljárás befejezését követően haladéktalanul, de minden esetben legkésőbb 10 nappal a felszámolási eljárás befejezése után az ELI ERIC köteles értesíteni a Bizottságot.

(4)   Az ELI ERIC-et megszűnése után is köti a harmadik felek felé fennálló minden kötelezettsége és vállalása. Az egyes ELI LÉTESÍTMÉNYEK leszereléséről és/vagy újrahasználatáról az érintett FOGADÓ TAG gondoskodik.

5. cikk

FELELŐSSÉGI RENDSZER

(1)   Az ELI ERIC felelős a tartozásaiért.

(2)   A TAGOK az ELI ERIC tartozásaiért az ELI ERIC számára a működés utolsó teljes éve tekintetében nyújtott hozzájárulásuk erejéig viselnek pénzügyi felelősséget.

(3)   Az ELI ERIC a működésével összefüggő kockázatokra megfelelő biztosítást köt.

6. cikk

FELHASZNÁLÓI HOZZÁFÉRÉSI POLITIKA

(1)   Az ELI LÉTESÍTMÉNYEKHEZ való hozzáférést az ELI ERIC egy olyan átlátható kiválasztási eljárás útján biztosítja a FELHASZNÁLÓK számára, amely az elektronikus közös belépési ponton keresztül kezelt pályázatok nemzetközi szakmai értékelési eljárásán alapul. A kiválasztási kritériumoknak a kísérlet tudományos színvonalán és megvalósíthatóságán kell alapulniuk. A pályázatok elbírálásával vagy a hozzáférés működésével kapcsolatos etikai szempontokat a 29. cikk szerinti Etikai Tanácsadó Bizottság támogatásával kell kezelni.

(2)   Azon FELHASZNÁLÓKNAK, akik a szakmai értékeléshez kötött kiválasztáson alapuló hozzáférésen kívüli technikai és/vagy tudományos szolgáltatásokat igényelnek és/vagy használnak, a 2. cikk (3) bekezdésében említett korlátok figyelembevételével megfelelő árat kell fizetniük az igénybe vett szolgáltatásokért.

(3)   A FELHASZNÁLÓI HOZZÁFÉRÉSI POLITIKA alapelveit ezen alapszabály I. melléklete ismerteti, és azokat külön politika keretében kell meghatározni és részletezni. E politikának figyelembe kell vennie a FELHASZNÁLÓK személyes adatainak a TAGÁLLAMOK közötti megosztására vonatkozó európai adatvédelmi jogi keretet.

7. cikk

TUDOMÁNYOS ÉRTÉKELÉSI POLITIKA

(1)   Az ELI ERIC nemzetközi szakmai értékelés útján rendszeresen értékeli és méri tudományos tevékenységeinek színvonalát, ideértve az Európai Kutatási Térségre, a tevékenységeinek otthont adó régiókra és a nemzetközi szinten gyakorolt hatásának időszakos értékelését is.

(2)   Az ELI ERIC biztosítja, hogy a FELHASZNÁLÓK által végzett kutatás megfeleljen a legmagasabb minőségi és kiválósági normáknak, és előmozdítsa a képzést és a bevált gyakorlatok cseréjét. Az etikai szempontokat a 29. cikkben említett Etikai Tanácsadó Bizottság értékeli. Az ELI ERIC értékeli kutatási politikájának és programjának hatását és hatékonyságát, valamint az e normák támogatásához szükséges erőforrásokat.

8. cikk

TERJESZTÉSI POLITIKA

(1)   Az ELI ERIC feladatainak és tevékenységeinek célja az európai és globális kutatás, a technológiafejlesztés és az innováció erősítése. Az ELI ERIC e cél megvalósítása érdekében különösen kommunikációs és terjesztési tevékenységeket fog végezni, számos platformot felhasználva valamennyi érdekelt fél és a nyilvánosság eléréséhez.

(2)   Az ELI ERIC ösztönzi a tudományos tevékenységeknek, eredményeknek, publikációknak és a tevékenységéből fakadó tudományos-műszaki ismereteknek a tudományos közösség, az ipar és a nyilvánosság körében történő terjesztését. A 6. cikkel összhangban, amely szerint a hozzáférés nyílt és annak odaítélése a tudományos kiválóság alapján történik, az ELI ERIC egyúttal olyan politikát folytat, amely nyílt hozzáférést biztosít a 13. cikkben említett FAIR adatkészletekhez és metaadatokhoz, valamint az ELI ERIC-nél végzett, közfinanszírozású kutatásokból származó tudományos publikációkhoz.

9. cikk

SZELLEMI TULAJDONJOGOKKAL KAPCSOLATOS POLITIKA

(1)   A „szellemi tulajdon” fogalma az 1967. július 14-én aláírt, a Szellemi Tulajdon Világszervezetét létrehozó egyezmény 2. cikke szerint értendő.

(2)   Az ELI ERIC és a felhasználók közötti bármely szerződés feltételeitől függően, a felhasználók által létrehozott, megszerzett vagy kifejlesztett szellemitulajdon-jogok e felhasználók tulajdonát képezik.

(3)   Az ELI ERIC a 25. cikk (10) bekezdésének e) pontjával összhangban a szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos politikát, valamint konkrét folyamatokat és eljárásokat fogad el.

10. cikk

FOGLALKOZTATÁSPOLITIKA

(1)   Az ELI ERIC egyenlő bánásmódot és lehetőségeket biztosít személyzete számára, valamint támogatja a mobilitást a személyzet szakmai képzettségének és fejlődésének előmozdítása céljából.

(2)   A személyzet felvételére és igazgatására vonatkozó politikát az ELI ERIC főigazgatója határozza meg és a közgyűlés hagyja jóvá. A foglalkoztatáspolitikának nemzetközi szintű kiválasztási és értékelési eljárásokat, valamint a magasan képzett személyzet versenyen alapuló vonzására és megtartására irányuló javadalmazási elveket kell alkalmaznia. Az ELI ERIC személyzeti pozíciók kiválasztási eljárásai átláthatóak, a megkülönböztetésmentesek és tiszteletben tartják az esélyegyenlőséget. A munkaerő-felvétel és a foglalkoztatás megkülönböztetésmentes módon történik.

(3)   Az ELI ERIC egységes foglalkoztatáspolitikát folytat, amelyet a személyzet alkalmazásának helye szerinti országok jogszabályai határoznak meg.

11. cikk

BESZERZÉSPOLITIKA

Az ELI ERIC főigazgatója határozza meg a közgyűlés által jóváhagyandó beszerzéspolitikát. E beszerzéspolitikának tiszteletben kell tartania az átláthatóság, az arányosság, a kölcsönös elismerés, az egyenlő bánásmód, a verseny és a megkülönböztetésmentesség elvét.


(1)  A Tanács 723/2009/EK rendelete (2009. június 25.) az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről (HL L 206., 2009.8.8., 1. o.).