2021.8.26.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 343/15


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2021. augusztus 4.)

az ökológiai termeléssel kapcsolatos technikai tanácsadással foglalkozó szakértői csoport (EGTOP) felállításáról

(2021/C 343/03)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

mivel:

(1)

Az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) meghatározza az ökológiai termelés céljait és elveit, és megállapítja az ökológiai termékek előállításával, jelölésével és ellenőrzésével kapcsolatos alapvető követelményeket.

(2)

A Bizottságnak technikai tanácsokra van szüksége ahhoz, hogy a termékek, anyagok és technológiák ökológiai gazdálkodásban való felhasználásának az (EU) 2018/848 rendelettel összhangban történő engedélyezéséről döntéseket hozzon. A Bizottságnak továbbá technikai tanácsokra van szüksége az ökológiai termelésre vonatkozó egyéb szabályok kidolgozásának vagy továbbfejlesztésének mérlegelésekor, és általánosabban az ökológiai termelés bármely egyéb technikai kérdéseivel kapcsolatban is. E tanácsok igénybevétele céljából a Bizottságnak szüksége van egy szakértőket magában foglaló tanácsadó testület véleményének a kikérésére.

(3)

Ezért a C(2016) 3301 final bizottsági határozatnak (2) megfelelően az ökológiai termeléssel foglalkozó szakértőkből csoportot kell felállítani, és meg kell határozni annak feladatait és felépítését.

(4)

A csoportnak a releváns termékek, anyagok és technológiák terén szakértelemmel rendelkező tudományos munkatársakból, valamint az ökológiai termeléshez kapcsolódó kompetenciákkal rendelkező szakértőkből kell állnia, akik képesek független, kiváló és átlátható technikai tanácsadást nyújtani a Bizottságnak.

(5)

A 2009/427/EK bizottsági határozat (3) a 834/2007/EK tanácsi rendelet (4) alkalmazásában felállított egy szakértői csoportot. Az a csoport az ökológiai termelésben használt anyagok és termékek bizonyos kategóriáiról adott ki véleményeket. Az érintett anyagok engedélyezésére vonatkozó döntések több alkalommal is késedelmesen születtek meg a rendelkezésre álló szakértők hiánya miatt. Az (EU) 2018/848 rendelet új jogi kerete értelmében az anyagok több kategóriáját kell majd értékelni, például a tisztításra és fertőtlenítésre szolgáló anyagokat, valamint az élelmiszer-feldolgozásban használt speciális és innovatív technológiákat és módszereket. A kért vélemények száma ezért jelentősen megnőtt, míg a Bizottság munkájának segítése érdekében szakértői csoportban díjazás nélkül részt venni hajlandó, rendelkezésre álló szakértők száma csökkent.

(6)

Az új szakértői csoportnak a termékek, anyagok és technológiák ökológiai gazdálkodásban és feldolgozásban való felhasználásának engedélyezésével, valamint az ökológiai termelés egyéb szabályaival és az ökológiai termelés egyéb technikai kérdéseivel kapcsolatos technikai dokumentációkról kell véleményt nyilvánítania a Bizottság részére. Ezek a vélemények elengedhetetlenek az ökológiai termelésre vonatkozó uniós szakpolitika és jogszabályok kidolgozásához és nyomon követéséhez, különösen az (EU) 2018/848 rendelet 16. cikkének (3) bekezdésében, 17. cikkének (3) bekezdésében és 24. cikkének (9) bekezdésében említett végrehajtási jogi aktusok Bizottság általi elfogadásához. Független szakértők által nyújtott független tanácsadás nélkül az érintett uniós szakpolitika nem tudná elérni célkitűzéseit. A csoport tagjainak ezért a kiadásaik megtérítésén túl olyan különleges juttatásokban kell részesülniük, amelyek arányosak a rájuk bízott feladatokkal, és összhangban vannak a nemzetközi normákkal.

(7)

Az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 6. cikkének a) pontja rendelkezik a technikai és adminisztratív segítségnyújtáshoz szükséges intézkedések finanszírozásáról.

(8)

Meg kell határozni az információknak a csoport tagjai által történő nyilvánosságra hozatalára vonatkozó szabályokat.

(9)

A személyes adatok feldolgozását az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (6) megfelelően kell végezni.

(10)

A 2009/427/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Tárgy

Megalakul az ökológiai termeléssel kapcsolatos technikai tanácsadással foglalkozó szakértői csoport (a továbbiakban: a csoport).

2. cikk

Feladatok

A csoport feladatai a következők:

a)

a Bizottság segítése az ökológiai termelés technikai kérdéseinek értékelésében, ideértve az ökológiai termelésben használható termékeket, anyagokat, módszereket és technológiákat is, figyelembe véve az (EU) 2018/848 rendeletben megállapított célokat és elveket, valamint az ökológiai termeléssel kapcsolatos további szakpolitikai célkitűzéseket;

b)

a Bizottság segítése a meglévő szabályok javításában és az (EU) 2018/848 rendelettel kapcsolatos új szabályok kidolgozásában;

c)

az ökológiai termeléssel kapcsolatos technikai kérdésekre vonatkozó tapasztalatok és bevált gyakorlati megoldások cseréjének elősegítése.

3. cikk

Konzultáció

(1)   A Bizottság az ökológiai termeléssel összefüggő bármilyen kérdésben konzultálhat a csoporttal.

(2)   A csoport elnöke tanácsolhatja a Bizottságnak, hogy egy meghatározott kérdésben konzultáljon a csoporttal.

4. cikk

Tagság – Kinevezés

(1)   A csoport legfeljebb 13 tagból áll.

(2)   A tagok személyes minőségükben kinevezett egyének, akik függetlenül, a közérdek szolgálatában járnak el.

(3)   Azok a tagok, akik már nem tudnak érdemben hozzájárulni a csoport tanácskozásaihoz, akik a Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága („DG AGRI”) véleménye szerint nem felelnek meg az Európai Unió működéséről szóló szerződés 339. cikkében megállapított feltételeknek, vagy akik lemondanak, a továbbiakban nem tagjai a csoportnak, és helyükre hivatali idejük hátralevő részére új tag nevezhető ki.

5. cikk

Kiválasztási folyamat

(1)   A csoport tagjait a bizottsági szakértői csoportok és más hasonló testületek nyilvántartásában (a továbbiakban: a szakértői csoportok nyilvántartása) közzéteendő nyilvános pályázati felhívás útján kell kiválasztani. A pályázati felhívás más módon, például külön erre a célra szolgáló internetes honlapokon is közzétehető. A pályázati felhívásban pontosan le kell írni a kiválasztási kritériumokat, ideértve az elvégzendő munkához szükséges szakértelmet is. A pályázatra való jelentkezéshez legalább négy hetet kell biztosítani.

(2)   A csoporttagként történő kinevezésre pályázó személyek kötelesek nyilvánosságra hozni minden olyan körülményt, amely összeférhetetlenséghez vezethet. A Bizottság mindenekelőtt felkéri az érintetteket, hogy pályázatuk részeként – naprakész önéletrajzukkal együtt – a szakértői csoportok számára rendelkezésre álló standard érdekeltségi formanyomtatvány (7) alapján nyújtsanak be érdekeltségi nyilatkozatot. A megfelelően kitöltött érdekeltségi nyilatkozat benyújtása elengedhetetlen feltétele annak, hogy a pályázó jogosult legyen személyes minőségben taggá való kinevezésre. Az összeférhetetlenség értékelését a Bizottság végzi el a Bizottság szakértői csoportokra vonatkozó horizontális szabályainak (a továbbiakban: horizontális szabályok) megfelelően.

(3)   A csoport tagjait a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) főigazgatója nevezi ki azon szakértők közül, akik a 2. cikkben és a 3. cikk (1) bekezdésében említett területeken szakértelemmel rendelkeznek és jelentkeztek a pályázati felhívásra.

(4)   A nyilvános pályázati felhívásra jelentkezett egyéb alkalmas jelölteket, akiket nem neveznek ki a csoport tagjává, tartaléklistára kell felvenni. A tartaléklistára való felvételhez a Bizottság kikéri a jelentkezők hozzájárulását.

(5)   A csoport tagjait négyéves, meghosszabbítható hivatali időre nevezik ki, és megbízatásuk legfeljebb három egymást követő időtartamra szólhat. A tagok hivatali idejük végéig vagy a 4. cikk (3) bekezdése szerinti helyettesítésükig maradnak hivatalban.

6. cikk

Az elnök

A csoport elnökét és két alelnökét a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) nevezi ki.

7. cikk

Működés

(1)   A csoport a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) kérésére jár el.

(2)   A csoport üléseit elvben a Bizottság épületeiben vagy – ha a körülmények úgy kívánják – távolról kell megtartani. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) egyetértésével a csoport tagjainak egyszerű többségével határozhat úgy, hogy az egyes ülések lefolytatásáról a vonatkozó adatvédelmi szabályok betartásával felvétel készüljön.

(3)   A titkársági feladatokat a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) látja el. Az eljárásokban érdekelt, más szervezeti egységekben dolgozó bizottsági tisztviselők szintén részt vehetnek a csoport és annak alcsoportjai ülésein.

(4)   A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) egyetértésével a csoport tagjai egyszerű többséggel határozhatnak a csoport tanácskozásainak nyilvánosságáról.

(5)   Az egyes napirendi pontok megvitatásáról és a csoport által megfogalmazott véleményekről készítendő jegyzőkönyveknek érdemieknek és hiánytalanoknak kell lenniük. A jegyzőkönyvet az elnök felelősségi körében a titkárság készíti.

(6)   A csoport elvileg konszenzussal fogadja el véleményeit, ajánlásait és jelentéseit. Szavazás esetén a döntéshozatal a tagok egyszerű többségének szavazata alapján történik. A többségtől eltérően szavazó tagoknak joguk van ahhoz, hogy álláspontjuk indokolását a véleményhez, ajánláshoz vagy jelentéshez csatolt külön dokumentumban foglalják össze.

8. cikk

Alcsoportok

(1)   A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) az általa meghatározott megbízás alapján alcsoportokat hozhat létre speciális kérdések megvizsgálására. Az alcsoportok a horizontális szabályokkal összhangban működnek, és tevékenységükről beszámolnak a csoportnak. Megbízatásuk teljesítésével az alcsoportokat fel kell oszlatni.

(2)   A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) a csoport tagjai közül vagy az 5. cikk (4) bekezdésében említett tartaléklistáról választja ki az alcsoportok tagjait.

9. cikk

Meghívott szakértők

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) speciális szakértelemmel rendelkező szakértőket hívhat meg a napirenden szereplő kérdésekkel kapcsolatban, hogy azok eseti jelleggel részt vegyenek a csoport vagy az alcsoportok munkájában.

10. cikk

Megfigyelők

(1)   A szervezetek – a horizontális szabályoknak megfelelően – közvetlen meghívással megfigyelői státuszt kaphatnak.

(2)   A megfigyelőként kinevezett szervezetek kijelölik képviselőiket.

(3)   A megfigyelők képviselői számára az elnök engedélyezheti, hogy részt vegyenek a csoport vitáiban és szakértői véleményt nyilvánítsanak. Ugyanakkor ők nem rendelkeznek szavazati joggal, és nem vesznek részt a csoport ajánlásainak vagy tanácsainak kialakításában.

11. cikk

Eljárási szabályzat

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) javaslata alapján és vele egyetértésben a csoport – tagjainak egyszerű többségével – elfogadja eljárási szabályzatát a szakértői csoportokra vonatkozó rendes eljárási szabályzat alapján és a horizontális szabályokkal összhangban (8).

12. cikk

Szakmai titoktartás és a minősített adatok kezelése

A csoport tagjait és azok képviselőit, valamint a meghívott szakértőket és megfigyelőket szakmai titoktartási kötelezettség terheli, amely a Szerződések és az azokat végrehajtó szabályok értelmében az intézmények minden tagjára és személyzetére alkalmazandó, továbbá vonatkoznak rájuk a Bizottság által az (EU, Euratom) 2015/443 bizottsági határozatban (9) és az (EU, Euratom) 2015/444 bizottsági határozatban (10) megállapított, az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályok is. E kötelezettségeik esetleges elmulasztása esetén a Bizottság minden megfelelő intézkedést meghozhat.

13. cikk

Átláthatóság

(1)   A csoportot és alcsoportjait be kell jegyezni a szakértői csoportok nyilvántartásába.

(2)   A csoport és az alcsoportok összetétele tekintetében a következő adatok kerülnek közzétételre a szakértői csoportok nyilvántartásában:

(a)

azon magánszemélyek neve, akiket személyes minőségükben kineveztek;

(b)

a megfigyelők neve.

(3)   Minden releváns dokumentumot (köztük a napirendeket, a jegyzőkönyveket, a véleményeket és a résztvevők beadványait) közzé kell tenni vagy a szakértői csoportok nyilvántartásában, vagy pedig egy ott feltüntetett, olyan dedikált weboldalra mutató hivatkozás segítségével, ahol ezek az információk megtalálhatók. Az ilyen dedikált weboldalakhoz való hozzáférés nem köthető felhasználói regisztrációhoz vagy más korlátozáshoz. Az ülés előtt különösen a napirendet és a többi releváns háttéranyagot, az ülés után pedig a jegyzőkönyvet és a véleményeket kell megfelelő időben közzétenni. A közzétételtől csak akkor lehet eltekinteni, amennyiben valamely dokumentum közzététele az 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (11) 4. cikkében meghatározottak szerint kedvezőtlenül befolyásolná valamely közérdek vagy magánérdek védelmét.

14. cikk

Az ülésekkel kapcsolatos kiadások

A csoport tagjainak és a meghívott szakértőknek a csoport vagy alcsoportok ülésein való részvételükből eredő utazási és ellátási költségeit a Bizottság a Bizottságon belül hatályos rendelkezéseknek megfelelően, a források elosztására vonatkozó éves eljárás keretében allokált rendelkezésre álló előirányzatok erejéig téríti.

15. cikk

Különleges juttatások

A csoport tagjai és a meghívott szakértők a mellékletben foglaltak szerint különleges juttatásokra jogosultak előkészítő munkájukért és/vagy a csoport tevékenységeiben és a kapcsolódó üléseken való részvételükért.

16. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2009/427/EK határozat hatályát veszti.

A hatályát vesztett határozatra történő hivatkozásokat az erre a határozatra történő hivatkozásoknak kell tekinteni.

Kelt Brüsszelben, 2021. augusztus 4-én.

a Bizottság részéről

JanuszWOJCIECHOWSKI

a Bizottság tagja


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendelete (2018. május 30.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2018.6.14., 1. o.).

(2)  A Bizottság C(2016) 3301 final határozata (2016. május 30.) a bizottsági szakértői csoportok létrehozásáról és működéséről szóló horizontális szabályok megállapításáról.

(3)  A Bizottság 2009/427/EK határozata (2009. június 3.) a biogazdálkodással kapcsolatos technikai tanácsadással foglalkozó szakértői csoport felállításáról (HL L 139., 2009.6.5., 29. o.).

(4)  A Tanács 834/2007/EK rendelete (2007. június 28.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 2092/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2007.7.20., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1306/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).

(7)  Lásd a horizontális szabályok 11. cikkét és annak 4. mellékletét.

(8)  Lásd a horizontális szabályok 17. cikkét.

(9)  A Bizottság (EU, Euratom) 2015/443 határozata (2015. március 13.) a Bizottságon belüli biztonságról (HL L 72., 2015.3.17., 41. o.)

(10)  A Bizottság (EU, Euratom) 2015/444 határozata (2015. március 13.) az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályokról (HL L 72., 2015.3.17., 53. o.).

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43. o.). Ezek a kivételek a közbiztonság, a katonai ügyek, a nemzetközi kapcsolatok, a pénzügyi, monetáris vagy gazdaságpolitika, a személyiség és a magánszemély becsülete, a kereskedelmi érdekek, a bírósági eljárások és a jogi tanácsadás, az ellenőrzések, vizsgálatok és könyvvizsgálatok, valamint az intézmény döntéshozatali eljárásai számára kívánnak védelmet biztosítani.


MELLÉKLET

Különleges juttatások

1.   

A csoport vagy egy adott alcsoport tagjai és a meghívott szakértők különleges juttatásra jogosultak, amely a csoport vagy alcsoport ülésein való személyes vagy távolról történő részvételük költségeinek térítésére szolgál. A különleges juttatás minden egyes teljes munkanapra napi egységköltség formájában kerül kifizetésre, a lenti táblázatban meghatározottak szerint. A teljes juttatás kiszámításakor azt a legközelebbi fél munkanapnak megfelelő összegre kell felkerekíteni.

A csoport /az alcsoport ülései

EUR/teljes nap  (1)

Elnök

450

Alelnök/előadó

450

Tagok

300

Meghívott szakértők

300

2.   

A csoport vagy alcsoport tagjai előadói feladatok ellátásáért különleges juttatásra jogosultak, amely az olyan tevékenységek érdekében végzett munka ellentételezésére szolgál, mint például a csoport vagy alcsoport üléseihez készített jelentésekhez szükséges adatoknak az ülésen kívül történő előkészítése vagy véglegesítése. Ez a különleges juttatás minden teljes munkanapért 450 EUR összegű napi egységköltség formájában kerül kifizetésre.

3.   

A csoport vagy az alcsoport tagjai és a meghívott szakértők előadói feladatok ellátásáért, a csoport vagy alcsoport üléseire készített tudományos jelentésekért (összefoglalók, vizsgálatok és háttér-információk), illetve a csoport vagy alcsoport üléseit követően a megbeszélésekről szóló jelentés készítéséért különleges juttatásra jogosultak.

4.   

Az elnök a csoport ülésein kívül végzett munka tudományos felügyeletére és szervezésére irányuló tevékenységéért különleges juttatásra jogosult.

Előkészítő munka megrendelésekor – amely mindenekelőtt a csoport vagy az alcsoportok jelentéseinek vagy véleményeinek megírását, hatásvizsgálat alátámasztására szolgáló elemzést vagy tudományos felügyeletet jelent – a Bizottság meghatározza az elvégzendő feladatokat, valamint az elvégzésükre rendelkezésre álló időkeretet. A munkanapok kiszámítása különösen a következőktől függ: az ügy összetettségétől függő munkateher, a feladatok elvégzéséhez az adatok és a szakirodalom, valamint az összeállítandó és feldolgozandó információk mennyisége és rendelkezésre állása függvényében szükséges idő. A munkanapok alábbiakban megadott indikatív számától ezért kizárólag megfelelően indokolt és kivételes esetben lehet eltérni:

A munkanapok indikatív száma

A kért feladat típusa

1–10 nap

Előkészítő munka (tudományos jelentések, kutatás, hatásvizsgálatot alátámasztó elemzés)

4–6 nap

A csoport vagy alcsoport ülését követő jelentés, EGTOP-vélemény

10–30 nap

A csoport ülésein kívül végzett munka tudományos felügyelete és szervezése, különösen tanácsadás a Bizottságnak az általános tudományos tervezés, a külső szakértők mobilizálása, a tudományos jelentésekre, valamint a csoport és az alcsoportok üléseire vonatkozó megbízatás meghatározása, a meglévő adatok és tudományos kutatás rendelkezésre állásának biztosítása terén, az alcsoportok összetételének és találkozóinak előkészítése és koordinálása, más tanácsadó testületekkel és érdekeltekkel, valamint a bizottsági szolgálatokkal (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság, más főigazgatóságok, Közös Kutatóközpont) való kapcsolattartás

A csoport vagy alcsoport üléseire való előkészület céljából előadóként tudományos jelentést összeállító, illetve a csoport vagy alcsoport üléseit követően a megbeszélésekről szóló jelentést készítő minden szakértő, valamint a csoport ülésein kívül végzett munka tudományos felügyeletére és szervezésére irányuló tevékenységéért az elnök minden egyes teljes munkanapért napi egységköltség formájában 450 EUR összegben részesül.


(1)  Amennyiben valamely tag vagy meghívott szakértő csak délelőtt vagy csak délután vesz részt a munkában, a napidíj 50 %-ára jogosult.