2021.4.16.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 131/170


A BIZOTTSÁG (EU, Euratom) 2021/625 HATÁROZATA

(2021. április 14.)

a Bizottság által az Unió és az Európai Atomenergia-közösség nevében végzett forrásbevonás céljából létrehozott elsődleges kereskedői hálózatról, valamint a konzorciális ügyletek vezetőire és társvezetőire vonatkozó jogosultsági feltételekről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló, 2018. július 18-i (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletre, (1)

mivel:

(1)

A Covid19-válság gazdasági és társadalmi következményeinek enyhítése érdekében az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat (2) felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy az Unió nevében a tőkepiacokon 2018-as árakon legfeljebb 750 000 millió EUR értékben hitelt vegyen fel. Az (EU) 2020/2094 tanácsi rendelettel (3) összhangban ezeket a forrásokat a Covid19-válság utáni helyreállítás finanszírozására kell felhasználni. Az Unió különböző programok keretében visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatásokat fog nyújtani, és támogatni fogja egyebek mellett az (EU) 2021/241 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (4) létrehozott Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében végrehajtott közberuházásokat és reformokat.

(2)

A Bizottság már ma is vehet fel hitelt a tőkepiacokon az Unió nevében azon kölcsönök finanszírozására, amelyek nyújtására a 407/2010/EU tanácsi rendelet, (5) a 332/2002/EK tanácsi rendelet, (6) a 480/2009/EK, Euratom tanácsi rendelet (7) szerinti céltartalékképzés mellett különböző országoknak nyújtott makroszintű pénzügyi támogatásról szóló európai parlamenti és tanácsi határozatok, illetve (EU) 2020/701 európai parlamenti és tanácsi határozat, (8) továbbá az (EU) 2020/672 rendelet (9) alapján kerül sor.

(3)

Emellett a 77/270/Euratom tanácsi határozat (10) feljogosítja a Bizottságot arra, hogy a tagállamok és egyes közép- és kelet-európai harmadik országok atomenergia-ágazatában végrehajtott egyes beruházási projektek finanszírozására az Európai Atomenergia-közösség (Euratom) nevében hitelt vegyen fel a tőkepiacokon.

(4)

A költségvetési rendelet 282. cikkének (3) bekezdésével összhangban a költségvetési rendelet X. címének a pénzügyi támogatásokra vonatkozó rendelkezései 2021. január 1-jétől alkalmazandók.

(5)

A Bizottság forrásbevonási tevékenysége nagy léptékű lesz, és gyakori értékpapír-kibocsátással fog járni. A tőkepiacok felvevőképessége véges. Emiatt a finanszírozási műveleteket rugalmasan kell megszervezni. Ennek megfelelően a Bizottságnak egy olyan megerősített, a szükséges műveletek elvégzésére felkészült és jogosult hitelintézetekből álló hálózatra kell támaszkodnia, amelynek segítségével elvégezheti a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok elsődleges piaci kibocsátását és e kibocsátás promócióját, valamint adott esetben ezzel összefüggő pénzügyi szolgáltatásokhoz, például tisztességes piaci tanácsadáshoz és információkhoz jut.

(6)

A hálózat működésében való részvételre jogosult elsődleges kereskedők részt vehetnek a Bizottság által a tőkepiaci forrásbevonás érdekében végzett aukciókon. A jogosultsági feltételek meghatározása a meglévő pénzügyi támogatási programok keretében a hitelintézetek kiválasztása területén szerzett tapasztalatokon alapul. Emellett figyelembe veszi az állami és a szupranacionális szintű kötvénykibocsátók bevált gyakorlatát is.

(7)

A forrásbevonás és az adósságkezelés zökkenőmentességének és hatékonyságának biztosítása érdekében az elsődleges kereskedői hálózatra vonatkozó szabályokat a Bizottság összes forrásbevonási tevékenységére alkalmazni kell.

(8)

A hitelintézetek akkor lehetnek tagjai az elsődleges kereskedői hálózatnak, ha teljesítik a jogosultsági feltételeket. Ezek a feltételek az elsődleges kereskedők feladatainak hatékony ellátását, különösen pedig a piaci műveletek professzionális elvégzését és a jegyzési garanciavállaláshoz kapcsolódó kötelezettségek teljesítését hivatottak biztosítani. Ezzel összefüggésben különösen fontos, hogy a jogosult elsődleges kereskedők igazolják, hogy szilárd szervezeti struktúrával, valamint szakmai és vezetési kapacitásokkal rendelkeznek, jelentős piaci tevékenységet folytatnak az állami és a szupranacionális kötvénykibocsátás területén, és teljesítik az irányadó szabályozási keretből, különösen pedig az uniós prudenciális követelményekből (11) és az azzal kapcsolatos felügyeletből (12) fakadó kötelezettségeket. Az átláthatóság elvének megfelelően ezeket a feltételeket, valamint a hitelintézeteknek az elsődleges kereskedők közé való felvételéről elfogadott határozatokat helyénvaló közzétenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(9)

A tagállam vagy szupranacionális kibocsátó elsődleges kereskedői hálózataiban való tagság feljogosítja a hitelintézetet az adott kibocsátó nyilvános aukcióin való részvételre. Az állami vagy szupranacionális aukciós eljárásokban való rendszeres és aktív részvétel megbízhatóan tanúskodik az államadósság-kezelési műveletekben szerzett tapasztalatról. Ennek megfelelően az Unió elsődleges kereskedői hálózatában való tagság előfeltételéül kell szabni, hogy a jelentkező legalább egy tagállam vagy európai szupranacionális kibocsátó elsődleges kereskedői hálózatában vagy elsődleges kereskedési mechanizmusában tag legyen.

(10)

Az elsődleges kereskedői hálózatba felvett tagok számára lehetővé kell tenni „az Európai Unió elsődleges kereskedői hálózatának tagja” cím viselését, valamint a részvételt az Unió és az Euratom által a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékesítése érdekében szervezett valamennyi aukción. Ezeknek a kereskedőknek az aukció keretében értékesített volumenek egy meghatározott – súlyozott átlagban kifejezett – hányadát meg kell vásárolniuk, és eleget kell tenniük bizonyos adatszolgáltatási kötelezettségeknek.

(11)

Az elsődleges kereskedőknek tiszteletben kell tartaniuk az elsődleges kereskedői hálózatban való részvételre irányadó általános feltételeket, különös tekintettel az elsődleges kereskedői hálózat tagjait megillető jogokra és az őket terhelő kötelezettségvállalásokra és kötelezettségekre, az éves felülvizsgálatra, az adatszolgáltatási kötelezettségekre, valamint a kontrollal, a tagság felfüggesztésével, az elsődleges kereskedői hálózatból való kizárással és az elsődleges kereskedői hálózatból való kilépés lehetőségével kapcsolatos szabályokra.

(12)

A (3) és a (4) preambulumbekezdésben említett forrásbevonási programok keretében a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok kibocsátása az aukciók mellett konzorciális ügyletek és zárt körű kibocsátások formájában is megvalósulhat. Ebből a célból a Bizottság minden egyes forrásbevonási ügylethez kiválaszt olyan hitelintézeteket, amelyek teljesítik a konzorciális ügyletekben és a zárt körű kibocsátásokban való részvétellel kapcsolatban meghatározott jogosultsági követelményeket.

(13)

A konzorciális ügyletekben vezetőként vagy társvezetőként való részvételt az elsődleges kereskedői hálózat azon tagjai számára kell lehetővé tenni, amelyek súlyozott átlagban kifejezve az elsődleges kereskedői hálózatban való tagsághoz szükségesnél nagyobb hányadot vásárolnak az aukcióra bocsátott volumenekből, és az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjainak másodlagos piacán elegendő piaci részesedéssel rendelkeznek. A kereskedők e csoportjától azt is helyénvaló elvárni, hogy árjegyzés útján növeljék az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjainak likviditását, tisztességes tanácsadással és piaci információkkal lássák el a Bizottságot, és promóciós tevékenységet folytassanak a befektetők körében az Unió és az Euratom értékpapír-kibocsátásai tekintetében.

(14)

A vezetőként és társvezetőként végzett feladatokat az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet I. melléklete 1. fejezete 2. szakaszának 11.1. j) pontja értelmében pénzügyi szolgáltatásnak kell tekinteni. Ennek megfelelően az egy adott kibocsátási ügylet céljára létrehozott konzorcium tagjait hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárással kell kiválasztani az arra jogosult elsődleges kereskedők közül. Ezen eljárás keretében a Bizottságnak pályázati felhívást kell kibocsátania az arra jogosult kereskedők számára, és el kell bírálnia a beérkező pályázatokat.

(15)

Tekintettel arra, hogy a Bizottság várhatóan gyakran fogja igénybe venni a tőkepiacokat, zökkenőmentes, gyors és hatékony mechanizmust kell létrehozni a konzorciális ügyletek vezetőiként és társvezetőiként eljáró bankok kijelölésére. Ennek megfelelően olyan tisztességes és átlátható feltételrendszert kell kialakítani, amelynek segítségével a pályázati felhívás kibocsátása a konzorciumban való részvételre jogosult elsődleges kereskedők egy alcsoportjára korlátozható. Ez a külön kiválasztási lépés azért szükséges, hogy a konzorciumot támogató szolgáltatásokra irányuló beszerzési eljárás versenyalapúsága iránti igény kellő egyensúlyba kerüljön az időütemezés szempontjából érzékeny ügyletek hatékony előkészítése és a konzorciális ügyletekben való részvételre pályázni kívánó elsődleges kereskedők munkaterhének enyhítése iránti elvárással. A bankok kiválasztását arra vonatkozó kvalitatív és kvantitatív kritériumok alapján kell elvégezni, hogy az egyes arra jogosult elsődleges kereskedők milyen mértékben képesek igazoltan támogatni az állami és a szupranacionális értékpapírok elsődleges és másodlagos piacán történő kibocsátást, valamint szétosztani a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat a befektetők között. Az eljárásnak olyan rotációs mechanizmust is tartalmaznia kell, amely biztosítja, hogy minden arra jogosult elsődleges kereskedő azonos eséllyel vehessen részt a konzorciumokban.

(16)

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme iránti igényre figyelemmel olyan nyomonkövetési szabályokat kell megállapítani, amelyek biztosítják, hogy az elsődleges kereskedői hálózat tagjai eleget tegyenek az e határozatban és más irányadó jogszabályi rendelkezésekben meghatározott kötelezettségeiknek, különös tekintettel az általános szerződési feltételekre. Ebben a felügyeleti tevékenységben szükség esetén az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) is részt kell vennie.

(17)

A közintézményeken és az elektronikus platformokon keresztül végzett forrásbevonási és adósságkezelési tevékenység nem igényli pénzügyi szerződő felek kiválasztását. Ezért e határozat alkalmazását ezekre az esetekre nem indokolt kiterjeszteni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. FEJEZET

TÁRGY, HATÁLY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Tárgy és hatály

(1)   Ez a határozat létrehozza az elsődleges kereskedői hálózatot, továbbá megállapítja a hálózat tagjává válás jogosultsági feltételeit, a hálózat tagjainak kiválasztására irányadó eljárási szabályokat és a hálózat tagjainak jogait és kötelezettségeit.

(2)   Ez a határozat a Bizottság által az Unió és az Euratom nevében végzett minden olyan forrásbevonási és adósságkezelési tevékenységre alkalmazandó, amelynek keretében a Bizottság magánszektorbeli pénzügyi szerződő feleket választ ki.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E határozat alkalmazásában:

1.

„aukció”: az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjainak aukciós platformon keresztül végzett, egymással versengő ajánlatokon alapuló elsődleges piaci kibocsátási folyamata;

2.

„forrásbevonási programok”: a pénzügyi piacokon végzett forrásbevonással járó uniós és Euratom-programok, köztük különösen a 407/2010/EU tanácsi rendeleten, a 332/2002/EK rendeleten, valamint a 480/2009/EK, Euratom tanácsi rendelet szerinti céltartalékképzés mellett különböző országoknak nyújtott makroszintű pénzügyi támogatásról szóló európai parlamenti és tanácsi határozatokon, illetve (EU) 2020/701 európai parlamenti és tanácsi határozaton, továbbá az (EU) 2020/672 rendeleten alapuló pénzügyi támogatás, a 77/270/Euratom határozaton alapuló Euratom-program, valamint az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikkén alapuló forrásbevonás;

3.

„hitelintézet”: az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (13) 4. cikke (1) bekezdésének 1. pontja értelmében vett hitelintézet;

4.

„hitelviszonyt megtestesítő értékpapír”: az Unió és/vagy az Euratom által kibocsátott váltó és/vagy rövid lejáratú pénzügyi eszköz, például kincstárjegy, valamint minden más pénzügyi eszköz;

5.

„az elsődleges kereskedői hálózat tagja”: a 4. cikkben meghatározott feltételeket teljesítő, a 11. cikk szerinti jegyzéken szereplő hitelintézet;

6.

„európai szupranacionális kibocsátó”: az Európa Tanács Fejlesztési Bankja, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz, az Európai Stabilitási Mechanizmus, az Európai Beruházási Bank és az Északi Befektetési Bank;

7.

„kapcsolt vállalkozás”: ugyanahhoz a 2002/87/EK irányelv (14) 2. cikkének 12. pontja értelmében vett csoporthoz tartozó vállalkozás.

3. cikk

Az elsődleges kereskedői hálózat létrehozása

Az Unió elsődleges kereskedői hálózata (a továbbiakban: elsődleges kereskedői hálózat) azokat a hitelintézeteket foglalja magában, amelyek jogosultak részt venni a Bizottság következő forrásbevonási és adósságkezelési műveleteiben:

a)

hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok kibocsátása az elsődleges tőkepiacokon, különösen aukciók és konzorciális ügyletek révén;

b)

az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaival kapcsolatban a pénzügyi piacokon végzett likviditásnövelő tevékenység;

c)

tisztességes tanácsadás és piaci információk szolgáltatása a Bizottságnak;

d)

az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjainak kibocsátásával kapcsolatos promóciós és tervezési tevékenység.

2. FEJEZET

AZ ELSŐDLEGES KERESKEDŐI HÁLÓZAT TAGJAI

4. cikk

Az elsődleges kereskedői hálózat tagjai által teljesítendő jogosultsági feltételek

Az elsődleges kereskedői hálózatnak az a hitelintézet lehet tagja, amely teljesíti a következő feltételeket:

a)

székhelyével és központi irodájával az Unióban vagy az Európai Gazdasági Térséghez tartozó valamely országban rendelkező jogi személy;

b)

a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (15) összhangban engedéllyel rendelkezik arra, hogy az Unióban hitelintézeti tevékenységet végezzen, és uniós illetékes hatóság felügyelete alatt működik; továbbá

c)

olyan európai állami vagy szupranacionális elsődleges kereskedői hálózat tagja, amelyet abból a célból hoztak létre, hogy egy tagállam vagy európai szupranacionális kibocsátó szerződő feleként szolgáljon. E határozat alkalmazásában az európai állami vagy szupranacionális elsődleges kereskedői hálózat:

i.

pénzügyi intézmények olyan hálózata, csoportja vagy szervezett rendszere, amelyet egy állami vagy szupranacionális kibocsátó abból a célból hoz létre, hogy számára az államadósság-kezelés keretében piaci szerződő félként szolgáljon, és amelynek tagjai jellemzően részt vesznek a hitelviszonyt megtestesítő állami értékpapírok aukció útján történő kibocsátásában; vagy

ii.

olyan elsődleges kereskedési mechanizmus, amely lényegében egyenértékű az i. alpontban meghatározott hálózattal, csoporttal vagy szervezett rendszerrel.

5. cikk

Kötelezettségvállalások

Az elsődleges kereskedői hálózat tagjai vállalják a következőket:

a)

a melléklet A. részével összhangban az Unió és/vagy az Euratom által aukció keretében értékesített volumenből súlyozott átlagban kifejezve féléves alapon legalább 0,05 %-ot megvásárolnak;

b)

teljesítik az arra vonatkozó kötelezettséget, hogy az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Bizottságának uniós állampapír-piaci albizottsága által kidolgozott, a másodlagos európai állampapírpiacon folytatott kereskedésre vonatkozó harmonizált adatszolgáltatási formátum alkalmazásával havonta pontosan, határidőre és teljeskörűen adatokat szolgáltatnak a Bizottságnak az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaival folytatott kereskedés volumenéről. Az adatszolgáltatás minőségét rendszeresen ellenőrizni kell, és az ellenőrzés eredményeit meg kell küldeni az érintett elsődleges kereskedőnek. Az elsődleges kereskedőt értesíteni kell arról, ha a szolgáltatott adatok nem pontosak;

c)

aláírva benyújtja „Az Európai Unió elsődleges kereskedőire vonatkozó általános szerződési feltételek” című dokumentumot (a továbbiakban: ÁSZF);

d)

biztosítja a kereskedésben részt vevő személyzete számára kiadott kereskedési engedélyek negyedévenkénti felülvizsgálatát és érvényességét;

e)

követi a piaci gyakorlatot és az etikai szabályokat, ezen belül:

i.

az elsődleges kereskedő követi az euróban denominált fix hozamú termékekkel kapcsolatos műveletekre alkalmazandó magatartási szabályokat és legmagasabb szintű normákat;

ii.

a Bizottság a készenlét, a piacsemlegesség, valamint a szabályszerű és hatékony végrehajtás szempontjai alapján értékeli az elsődleges kereskedőknek a konzorciális ügyletek és más adósságkezelési műveletek elvégzése során tanúsított magatartását;

iii.

az elsődleges kereskedő haladéktalanul értesíti a Bizottságot, ha egy tagállam illetékes hatósága a hitelintézeti tevékenységével kapcsolatban eljárást indít vele szemben. Az elsődleges kereskedő értesíti a Bizottságot az ezen eljárások keretében hozott intézkedésekről és határozatokról;

iv.

az elsődleges kereskedő haladéktalanul értesíti a Bizottságot, ha őt magát vagy valamely kapcsolt vállalkozását bármely tagállamban bűncselekmény elkövetéséért bűnösnek mondják ki, ideértve az adócsalást is, közigazgatási vagy fegyelmi szankcióval sújtják, vagy egy ágazati szervezetben fennálló tagságát felfüggesztik vagy ilyen szervezetből kizárják;

v.

az elsődleges kereskedő és kapcsolt vállalkozásai az irányadó hatályos nemzeti és uniós jogszabályokkal összhangban pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-ellenes intézkedéseket alkalmaznak. Ha egy tagállam illetékes hatósága a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-ellenes intézkedések területén hiányosságokat tár fel vagy szankciót állapít meg, az elsődleges kereskedő haladéktalanul értesíti a Bizottságot, és beszámol az általa bevezetett korrekciós intézkedésekről;

vi.

az elsődleges kereskedő biztosítja, hogy nem köt az Unió vagy az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjai vonatkozásában olyan ügyletet, amelynek bármely szerződő fele olyan országban van letelepedve vagy bejegyezve, amely szerepel az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzékén, vagy az (EU) 2015/849 irányelv 9. cikkének (2) bekezdése alapján kiemelt kockázatot jelentő harmadik országnak minősül és szerepel az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendeletben található jegyzéken, vagy nem felel meg ténylegesen az adóügyi átláthatóságra és az információcserére vonatkozó uniós vagy nemzetközi előírásoknak, vagy megszegi a szankciórendszereket, különös tekintettel az EUMSZ 215. cikke alapján meghozott korlátozó intézkedésekre;

f)

bizalmasan kezeli a Bizottságtól kapott információkat.

6. cikk

Általános szerződési feltételek

(1)   Az ÁSZF az e határozat hatálya alá tartozó forrásbevonási programok keretében a Bizottság által végzett valamennyi forrásbevonási és adósságkezelési tevékenységre alkalmazandó.

(2)   Az ÁSZF e határozattal összhangban:

a)

részletesen meghatározza az elsődleges kereskedői hálózatban való részvétel időtartama alatt teljesítendő kötelezettségeket;

b)

meghatározza az éves felülvizsgálat tartalmát és eljárását;

c)

részletesen meghatározza az adatszolgáltatási kötelezettségeket;

d)

meghatározza a kontrollra vonatkozó szabályokat;

e)

részletesen meghatározza a tagság felfüggesztésére, a tagság felfüggesztésének megszüntetésére, valamint az elsődleges kereskedői hálózatból való kizárásra vonatkozó szabályokat és eljárást; továbbá

f)

szabályozza az elsődleges kereskedői hálózatból való kilépés lehetőségét.

(3)   A határidőket a következő szabályok szerint kell számítani:

a)

ha a határidő az egy adott dátumtól vagy eseménytől számított napok vagy hónapok számában van kifejezve, az adott dátum vagy esemény bekövetkezésének napja vagy hónapja nem számít bele a határidőbe;

b)

a napokban kifejezett határidőkbe csak a munkanapok számítanak bele. A munkanapokat az ünnepnapok és a munkaszüneti napok luxemburgi naptára határozza meg (https://www.abbl.lu/fr/topic/bank-holidays/);

c)

a hónapokban kifejezett határidő az utolsó hónap azon napjának lejártával jár le, amely megfelel annak a napnak, amelyen a határidő számításának alapjául szolgáló dátum vagy esemény bekövetkezett;

d)

ha a hónapokban kifejezett határidő olyan napon járna le, amely az utolsó hónapban nem fordul elő, a határidő a hónap utolsó napjának lejártával jár le;

e)

ha a hónapokban kifejezett határidő ünnepnapon vagy munkaszüneti napon járna le, a határidő az adott napot követő első munkanap lejártáig meghosszabbodik.

7. cikk

Az elsődleges kereskedői hálózat tagjait megillető jogok

Az elsődleges kereskedői hálózat tagjait a következő jogok illetik meg:

a)

hirdethetik magukat „az Európai Unió elsődleges kereskedői hálózatának tagjaként”;

b)

részt vehetnek és ajánlatot tehetnek az Unió és az Euratom valamennyi, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokkal kapcsolatos aukcióján;

c)

jogosultak rendszeresen – és legalább évente – visszajelzést kapni teljesítményükről, különös tekintettel az aukciókon és a másodlagos piacokon elért helyezésükre; ennek a visszajelzésnek a 11. cikkben meghatározott belső értékelési eljáráson és objektív kritériumokon kell alapulnia, és ezekről az objektív kritériumokról tájékoztatni kell az elsődleges kereskedőket;

d)

a 3. fejezet sérelme nélkül részt vehetnek az adósságkezelési műveletekben, köztük:

i.

a zárt körű kibocsátásokban;

ii.

az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendelet (16) 3. cikkének 9. pontja szerinti repoügyletekben;

iii.

az (EU) 2017/583 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (17) III. melléklete 1. szakaszának 10. pontja szerinti csereügyletekben;

e)

a Bizottság értesítésével bármikor kiléphetnek az elsődleges kereskedői hálózatból. A kilépés az értesítés dátumát követő második hónap első munkanapjától hatályos.

3. FEJEZET

A KONZORCIÁLIS ÜGYLETEK VEZETŐI ÉS TÁRSVEZETŐI

8. cikk

A konzorciális ügyletek vezetői és társvezetői által teljesítendő jogosultsági feltételek

Az elsődleges kereskedői hálózat tagjai akkor lehetnek vezetői vagy társvezetői egy konzorciális ügyletnek, ha teljesítik a következő feltételeket:

a)

az Unió és/vagy az Euratom által aukció keretében értékesített volumenből gördülőalapon számított súlyozott átlagban kifejezve a megelőző három aukción legalább 2,00 %-ot megvásároltak;

b)

az e határozat alapján szolgáltatott ügyleti adatok alapján igazolják, hogy az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjai tekintetében a másodlagos piacokon legalább 2,00 %-os piaci részesedéssel rendelkeznek;

c)

vállalják a konzorciális ügyletek vezetőire és társvezetőire vonatkozó, az ÁSZF-ben esetleg rögzített általános feltételeket; továbbá

d)

egyetértenek a díjtáblázattal.

9. cikk

Díjtáblázat

A 8. cikk d) pontjában említett díjtáblázat a forrásbevonási és adósságkezelési műveletekre vonatkozik. A díjtáblázatban megállapított ellentételezésnek összemérhetőnek kell lennie a jogosult elsődleges kereskedők által az Unió és az Euratom forrásbevonási és adósságkezelési tevékenységével összefüggésben viselt költségekkel és kockázatokkal, költséghatékonyságot kell biztosítania az Unió számára, és figyelembe kell vennie az Unió által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok sajátosságait, különös tekintettel a volumenekre és a lejárati időkre. A díjtáblázatra hivatkozni kell a konzorciális ügyletek vezetőire és társvezetőire vonatkozó általános szerződési feltételek mellékletében.

10. cikk

További kötelezettségvállalások

Az elsődleges kereskedői hálózatnak a 8. cikkben megállapított jogosultsági feltételeket teljesítő tagjai a konzorciális ügyletek vezetőivé és társvezetőivé a következőkkel kapcsolatos kötelezettségvállalásaik értékelése alapján választhatók ki:

a)

a legnagyobb gondosság elve alapján árjegyzés útján növelik az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjainak likviditását, és ezáltal elősegítik az árfeltárást, a másodlagos piac hatékony működését és a szabályszerű kereskedést;

b)

tisztességes tanácsadással és piaci információkkal szolgálnak a Bizottság számára a forrásbevonási programok tervezéséhez és kivitelezéséhez, ezen belül tanácsadással szolgálnak a finanszírozási program közzététele előtt és a forrásbevonási programokhoz kapcsolódó adósságkezelési ügyletek előkészítése során;

c)

rendszeresen információkat szolgáltatnak a Bizottságnak a piaci folyamatokról, elemzéseket készítenek és kutatásokat végeznek a fix hozamú termékek piacának működéséről, különös tekintettel az állami, a szupranacionális és az ügynökségi kibocsátók termékeinek piacára;

d)

üzleti stratégiájuk részeként elősegítik és fejlesztik az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjainak a befektetők diverzifikált és széles körében való kibocsátását.

11. cikk

A konzorcium kiválasztása

(1)   A konzorciumokat az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet I. melléklete 1. fejezete 2. szakasza 11.1. j) pontjának megfelelően, hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárással kell kiválasztani.

(2)   A Bizottság a pályázati felhívást egy olyan alcsoport tagjainak küldi meg, amelyet az elsődleges kereskedői hálózatnak a 8. és a 10. cikkben foglalt feltételeket teljesítő tagjaiból állít össze, felkérve az adott tagokat a vezetőként vagy társvezetőként való részvételre irányuló pályázatuk benyújtására.

(3)   Az alcsoportot, amelynek a Bizottság a pályázati felhívást megküldi, arra vonatkozó objektív kvalitatív és kvantitatív kritériumok alapján kell összeállítani, hogy az egyes jogosult elsődleges kereskedők milyen mértékben képesek igazoltan támogatni az állami és a szupranacionális értékpapírok elsődleges és másodlagos piacán történő kibocsátást, valamint szétosztani a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat a befektetők között. A kritériumoknak emellett ki kell terjedniük a 10. cikkben meghatározott tevékenységek elvégzésében mutatott teljesítmény értékelésére is. A Bizottság rotáció útján biztosítja, hogy az elsődleges kereskedői hálózat minden tagja rendszeresen lehetőséget kapjon pályázat benyújtására.

(4)   A (2) bekezdésben említett, a feltételeket teljesítő tagoktól kapott pályázatokat további objektív kvalitatív és kvantitatív kritériumok alapján kell elbírálni oly módon, hogy a létrejövő konzorcium összetétele a lehető legnagyobb mértékben biztosítsa az adott ügylet optimális végrehajtását.

(5)   A pályázati felhívások továbbításának és a beérkező pályázatok elbírálásának kritériumait a pályázati felhívás megküldésekor közölni kell az elsődleges kereskedői hálózat tagjaiból képzett alcsoport tagjaival.

4. FEJEZET

JELENTKEZÉS AZ ELSŐDLEGES KERESKEDŐI HÁLÓZATBA, A HÁLÓZAT TAGJAIT TARTALMAZÓ JEGYZÉK ÖSSZEÁLLÍTÁSA ÉS NYOMON KÖVETÉS

12. cikk

Jelentkezés és az elsődleges kereskedők jegyzéke

(1)   Az a hitelintézet, amely tagjává kíván válni az elsődleges kereskedői hálózatnak, kitölti és benyújtja a Bizottsághoz a Bizottság internetes honlapján található jelentkezési űrlapot és az annak mellékletét képező, a felvételi kritériumokat tartalmazó ellenőrző listát.

(2)   Az elsődleges kereskedői hálózatba való jelentkezésben igazolni kell a 4. és az 5. cikkben meghatározott feltételek teljesülését. A csatolandó igazolásokat és dokumentumokat a jelentkezési űrlap és annak mellékletei határozzák meg részletesen.

(3)   A jelentkező hiánypótlásra szólítható fel, ha a jelentkezési űrlapot hiányosan töltötte ki, vagy nem szolgáltatott minden szükséges információt és adatot. Ha a jelentkező a hiánypótlásra való felszólításnak a határidő lejártáig nem tesz eleget, jelentkezését el kell utasítani.

(4)   Az a jelentkező, amely a jelentkezési eljárásban hamis, félrevezető vagy helytelen információkat vagy dokumentumokat szolgáltat, nem vehető fel az elsődleges kereskedői hálózat tagjai közé, vagy adott esetben e határozat 15. cikkével összhangban kizárható az elsődleges kereskedői hálózatból.

(5)   A jelentkezési űrlapon az elsődleges kereskedő nyilatkozik arról, hogy elfogadja az ÁSZF-et, és ezáltal elismeri annak kötelező erejét és vállalja az abban foglaltak teljesítését.

(6)   A jelentkezési űrlapot és az ÁSZF-et olyan személynek kell aláírnia és az ÁSZF-et annak minden oldalán kézjegyével ellátnia, aki az elsődleges kereskedő jogszerűen meghatalmazott képviselője, és az adott joghatóság alkalmazandó jogszabályainak és a cégiratoknak megfelelően jogosult arra, hogy az elsődleges kereskedő nevében az ÁSZF hatálya alá tartozó kötelezettségek teljesítésével és tevékenységek elvégzésével összefüggésben érvényes jognyilatkozatokat tegyen. Ennek igazolására a jelentkezési űrlaphoz annak benyújtásakor csatolni kell a megfelelő cégjegyzékből származó kivonatot.

(7)   Az e határozattal és az ÁSZF-fel összefüggő valamennyi levelezést, közleményt és információt az elsődleges kereskedő által a jelentkezési űrlapon megadott értesítési címre kell küldeni, és az ott „koordinátorként” megjelölt személynek kell címezni.

13. cikk

Felvétel az elsődleges kereskedői hálózatba

(1)   A jelentkezőnek az elsődleges kereskedői hálózat tagjait tartalmazó jegyzékre való felvételéről a jelentkezés benyújtását követő két hónapon belül határozni kell. Ha a Bizottság a jelentkezőt a 12. cikk (3) bekezdése alapján hiánypótlásra szólítja fel, a jelentkező felvételére vonatkozó határozat elfogadásának határideje a hiánypótlás benyújtásáig felfüggesztésre kerül. Ha a jelentkező úgy tájékoztatja a Bizottságot, hogy jelentkezését hiánytalannak tekinti, a határozatot két hónapon belül el kell fogadni. A határozatot közölni kell a jelentkezővel.

Az elutasító határozatot indokolni kell.

(2)   Az elsődleges kereskedői hálózat tagjait tartalmazó jegyzék aktualizált változatát évente egyszer közzé kell tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(3)   Az elsődleges kereskedők éves felülvizsgálata keretében az elsődleges kereskedőket fel kell kérni arra, hogy nyilatkozzanak a Bizottság felé a 4. cikkben a taggá válással összefüggésben előírt jogosultsági feltételek folytatólagos teljesüléséről.

14. cikk

Nyomon követés

A Bizottság ellenőrizheti, illetőleg harmadik személyt jelölhet ki annak ellenőrzésére, hogy az elsődleges kereskedői hálózat tagjai teljesítik-e az e határozatban foglalt követelményeket. Az elsődleges kereskedői hálózat tagjai kötelesek együttműködni az ellenőrzésben és elősegíteni annak lefolytatását, és ennek érdekében rendelkezésre bocsátani és hozzáférhetővé tenni a szükséges információkat és adatokat.

Az elsődleges kereskedői hálózat minden egyes tagja köteles:

a)

az 5. cikk c) pontjában említett, az Unió elsődleges kereskedőire vonatkozó általános szerződési feltételekkel összhangban a Bizottság tudomására hozni az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaival folytatott kereskedés során alkalmazott kockázatvállalási limitet;

b)

értesíteni a Bizottságot az Európai Értékpapírpiaci Hatóság által elismert valamely uniós hitelminősítő intézet általi esetleges leminősítésről;

c)

haladéktalanul értesíteni a Bizottságot a 4. cikkben meghatározott jogosultsági feltételek teljesülésének esetleges megszűnéséről.

Az ÁSZF elfogadásával az elsődleges kereskedő hozzájárulását adja az adatszolgáltatási kötelezettsége keretében a Bizottságnak szolgáltatott – köztük különösen a másodlagos piacon mutatott teljesítményének értékeléséhez felhasználandó – adatok esetleges ellenőrzéséhez.

15. cikk

Az elsődleges kereskedői hálózatban való tagság felfüggesztése, kizárás

(1)   Az elsődleges kereskedőnek az elsődleges kereskedői hálózatban való tagsága felfüggeszthető a következő esetekben:

a)

ha az 5. cikk e) pontjának iii. alpontjában említett eljárások valamelyikét megindítják vele szemben;

b)

olyan eljárás megindítása esetén, amelynek eredményeképpen megszűnhet a 4. cikk c) pontjában említett hálózatban vagy mechanizmusban való részvétele.

A felfüggesztés előtt értesítést kell kibocsátani az elsődleges kereskedő számára, amelyben fel kell kérni észrevételeinek az értesítés kézhezvételétől számított legalább 7 napos határidőn belüli benyújtására. A felfüggesztő határozat a követelményeket nem teljesítő elsődleges kereskedővel való közlését követő első munkanapon lép hatályba.

A felfüggesztés a felfüggesztett elsődleges kereskedő kérelmére megszüntethető. Ehhez az elsődleges kereskedőnek az adott esetnek megfelelően elegendő bizonyítékot kell szolgáltatnia arra vonatkozóan, hogy az első albekezdés a) pontjában említett eljárás már nincs folyamatban és nem eredményezett semminemű szankciót a felfüggesztett kereskedővel szemben, illetve hogy az első bekezdés b) pontjában említett eljárás már nincs folyamatban és nem eredményezte a 4. cikk c) pontjában említett hálózatban vagy mechanizmusban való tagság megszűnését. A kérelem benyújtásától számított 15 munkanapon belül értékelni kell a bemutatott bizonyítékokat, és határozatot kell hozni.

(2)   Az elsődleges kereskedőt a következő esetekben ki kell zárni az elsődleges kereskedői hálózatból:

a)

ha az elsődleges kereskedő többé nem teljesíti 4. cikkben meghatározott feltételek valamelyikét;

b)

az elsődleges kereskedőnek az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet (18) 135–142. cikke szerinti kizárása esetén.

(3)   A (2) bekezdésben meghatározott esetekben az elsődleges kereskedői hálózatból való kizárásra a következő eljárás alkalmazandó:

a)

a kizárás előtt értesítést kell kibocsátani az elsődleges kereskedő számára, amelyben fel kell kérni észrevételeinek az értesítés kézhezvételétől számított legalább 7 napos határidőn belüli benyújtására;

b)

a kizáró határozatot közölni kell az elsődleges kereskedővel. A kizáró határozat a követelményeket nem teljesítő elsődleges kereskedővel való közlését követő első munkanapon lép hatályba.

(4)   Az elsődleges kereskedő a következő esetekben kizárható az elsődleges kereskedői hálózatból:

a)

ha nem tesz eleget az 5. cikkben meghatározott kötelezettségeinek;

b)

ha a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóság jogerős határozatban megállapította az 596/2014/EU rendelet (19) 30. cikkében említett jogsértések valamelyikének elkövetését;

c)

ha az illetékes hatóság az 5. cikk e) pontjának v. alpontjában említett eljárások valamelyikében vagy a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-ellenes jogszabályokkal összefüggésben jogerős határozatot hozott;

d)

az 5. cikk e) pontjának vi. alpontjában foglaltak nem teljesülése esetén; vagy

e)

az 5. cikk f) pontja alapján bizalmasan kezelendő információk felfedése esetén.

(5)   A (4) bekezdésben meghatározott esetekben a következő eljárás alkalmazandó:

a)

Az érintett elsődleges kereskedő számára értesítést kell kibocsátani, amelyben ismertetni kell a követelmények nem teljesülésének indokolását, és fel kell kérni esetleges észrevételeinek az értesítés általa való kézhezvételétől számított legalább 7 napos határidőn belüli benyújtására.

b)

Az esetleg benyújtott észrevételek figyelembevételével figyelmeztető értesítést kell kibocsátani az elsődleges kereskedő számára, amelyben fel kell kérni az érintett követelmények és/vagy kötelezettségek teljesülését biztosító és/vagy helyreállító korrekciós intézkedések megtételére.

c)

Az elsődleges kereskedő a figyelmeztető értesítés kézhezvételétől számított legalább egy hétben megállapított határidőn belül köteles tájékoztatással szolgálni a meghozni tervezett korrekciós intézkedésekről.

d)

Ha az elsődleges kereskedő a c) pontban említett határidőn belül nem szolgál tájékoztatással, második figyelmeztető értesítést kell a számára kibocsátani, amelyben fel kell kérni a b) pontban említett korrekciós intézkedések megtételére. A c) pont értelemszerűen alkalmazandó.

e)

Az elsődleges kereskedő a b) pont szerinti figyelmeztető értesítés kézhezvételétől számított legalább egy hónapban megállapított határidőn belül köteles elegendő bizonyítékot szolgáltatni a korrekciós intézkedések végrehajtásáról. Ha az elsődleges kereskedő nem szolgáltat elegendő bizonyítékot, értesítést kell kibocsátani a számára, amelyben fel kell kérni esetleges észrevételeinek az értesítés kézhezvételétől számított legalább 7 napos határidőn belüli benyújtására. Az esetleg benyújtott észrevételek figyelembevételével meghozható a követelményeket nem teljesítő elsődleges kereskedőt az elsődleges kereskedői hálózatból kizáró határozat.

f)

A kizáró határozatnak tartalmaznia kell a kizárás indokolását.

g)

A kizáró határozat a kizárt elsődleges kereskedővel való közlését követő első munkanapon lép hatályba.

(6)   Az elsődleges kereskedői hálózatban való tagságnak az (1) bekezdés szerinti felfüggesztése, a (2)–(6) bekezdés szerinti, az elsődleges kereskedői hálózatból való kizárás és a 7. cikk e) pontja szerinti, az elsődleges kereskedői hálózatból való kilépés nem érinti a kérdéses elsődleges kereskedőnek a kizárás, felfüggesztés vagy kilépés hatálybalépése előtt kötött szerződésekből fakadó jogait és kötelezettségeit.

(7)   A felfüggesztés nem vonja maga után az 5. cikk f) pontjában és a 14. cikkben meghatározott kötelezettségek felfüggesztését.

5. FEJEZET

ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK

16. cikk

Átmeneti rendelkezés

A 13. cikk szerinti jegyzék közzétételét követően mindaddig, amíg a Bizottságnak nem áll rendelkezésére elegendő adat a 8. cikkben foglalt jogosultsági feltételek teljesülésének értékeléséhez, az elsődleges kereskedői hálózatnak a 4. cikkben foglalt jogosultsági feltételeket teljesítő valamennyi tagja kiválasztható vezetőként vagy társvezetőként.

Ez a határozat a Bizottság által a 13. cikk szerinti jegyzék első közzététele után megkezdett forrásbevonási és adósságkezelési tevékenységekre alkalmazandó. Azt megelőzően a forrásbevonási és adósságkezelési tevékenységekben részt vevő kereskedőket a meglévő forrásbevonási programok belső operatív szabályai alapján kell kijelölni.

17. cikk

Záró rendelkezés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. április 14-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 193., 2018.7.30., 1. o.

(2)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2053 határozata (2020. december 14.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről és a 2014/335/EU, Euratom határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 424., 2020.12.15., 1. o.).

(3)  A Tanács (EU) 2020/2094 rendelete (2020. december 14.) a Covid19-válság utáni helyreállítás támogatására szolgáló Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról (HL L 433. I, 2020.12.22., 23. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/241 rendelete (2021. február 12.) a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról (HL L 57., 2021.2.18., 17. o.).

(5)  A Tanács 407/2010/EU rendelete (2010. május 11.) európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus létrehozásáról (HL L 118, 2010.5.12., 1. o.).

(6)  A Tanács 332/2002/EK rendelete (2002. február 18.) a tagállamok fizetési mérlegéhez középtávú pénzügyi támogatást nyújtó mechanizmus létrehozásáról (HL L 53., 2002.2.23., 1. o.).

(7)  A Tanács 480/2009/EK, Euratom rendelete (2009. május 25.) a külső fellépésekre vonatkozó garanciaalap létrehozásáról (HL L 145, 10.6.2009, 10. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/701 határozata (2020. május 25.) a Covid19-világjárvánnyal összefüggésben a bővítési és a szomszédságpolitikai partnerek számára makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásáról (HL L 165., 2020.5.27., 31. o.).

(9)  A Tanács (EU) 2020/672 rendelete (2020. május 19.) a Covid19-világjárvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz (SURE) létrehozásáról (HL L 159., 2020.5.20., 1. o.).

(10)  A Tanács 77/270/Euratom határozata (1977. március 29.) az atomerőművek finanszírozásához való hozzájárulás céljából nyújtott Euratom-kölcsönökre vonatkozó szerződéskötésnek a Bizottság részére történő engedélyezéséről (HL L 88., 1977.4.6., 9. o.).

(11)  Lásd különösen: az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(12)  Lásd különösen: az Európai Központi Bank 468/2014/EU rendelete (2014. április 16.) az Egységes Felügyeleti Mechanizmuson belül az Európai Központi Bank és az illetékes nemzeti hatóságok, valamint a kijelölt nemzeti hatóságok közötti együttműködési keretrendszer létrehozásáról (SSM-keretrendelet – HL L 141., 2014.5.14., 1. o.); a Tanács 1024/2013/EU rendelete (2013. október 15.) az Európai Központi Banknak a hitelintézetek prudenciális felügyeletére vonatkozó politikákkal kapcsolatos külön feladatokkal történő megbízásáról (HL L 287., 2013.10.29., 63. o.).

(13)  Az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(14)  Az Európai Parlament és a Tanács 2002/87/EK irányelve (2002. december 16.) a pénzügyi konglomerátumhoz tartozó hitelintézetek, biztosítóintézetek és befektetési vállalkozások kiegészítő felügyeletéről, valamint a 73/239/EGK, a 79/267/EGK, a 92/49/EGK, a 92/96/EGK, a 93/6/EGK és a 93/22/EGK tanácsi irányelvek, illetve a 98/78/EK és 2000/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek módosításáról (HL L 35., 2003.2.11.).

(15)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338. o.).

(16)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2365 rendelete (2015. november 25.) az értékpapír-finanszírozási ügyletek és az újrafelhasználás átláthatóságáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 337., 2015.12.23., 1. o.).

(17)  A Bizottság (EU) 2017/583 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 14.) a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kötvényekkel, strukturált pénzügyi termékekkel, kibocsátási egységekkel és származtatott termékekkel kapcsolatos, kereskedési helyszínekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó átláthatósági követelményeket meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 229. o.).

(18)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, a 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).

(19)  Az Európai Parlament és a Tanács 596/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a piaci visszaélésekről (piaci visszaélésekről szóló rendelet), valamint a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124/EK, a 2003/125/EK és a 2004/72/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 173., 2014.6.12., 1. o.).


MELLÉKLET

1.   Az Unió és/vagy az Euratom által aukció keretében értékesített volumenből súlyozott átlagban kifejezve féléves alapon legalább 0,05 % megvásárlására vonatkozó kötelezettség teljesítése

a)

Az aukciókat a Bizottság által kiválasztott árverésszervező (a továbbiakban: árverésszervező) által működtetett aukciós rendszeren keresztül kell végrehajtani.

b)

Az aukción való részvétel és az aukció keretében értékesített értékpapírok vásárlása tekintetében be kell tartani az árverésszervező által összeállított és a Bizottság által jóváhagyott aukciós szabályokat. Az elsődleges kereskedők magukénak vallják és követik az aukciós szabályokat.

c)

Minden elsődleges kereskedőnek tisztában kell lennie azzal, hogy az aukciókon saját kockázatukra vesznek részt és járnak el, a Bizottság semminemű felelősséget nem vállal a résztvevőknek az aukción hozott döntéseiért és a résztvevők által bonyolított ügyletekből származó esetleges közvetlen és közvetett veszteségekért.

d)

Az elsődleges kereskedők meghoznak minden, az aukción való részvételhez szükséges intézkedést, különös tekintettel az árverésszervezővel való szerződéskötésre, az árverésen való részvételhez szükséges lépések megtételére és alakiságok teljesítésére, valamint a részvételhez szükséges technikai infrastruktúra rendelkezésre állásának biztosítására.

e)

A Bizottság nem visel semminemű költséget vagy felelősséget az elsődleges kereskedővel szemben sem az árverésszervező és az elsődleges kereskedő közötti szerződésekkel, sem az aukción való részvételhez szükséges technikai infrastruktúrával kapcsolatban.

f)

Az elsődleges kereskedők az 5. cikk a) pontjában foglalt kötelezettségük teljesítése alól kizárólag vis maior esetén mentesíthetők; nem tekinthetők vis maiornak különösen az infrastruktúra hibás működésével vagy technikai problémáival kapcsolatos helyzetek.

g)

Az elsődleges kereskedők által a figyelembe vett 6 hónap alatt megvásárolt volumen számítása során az alábbi táblázat szerinti súlyozást kell alkalmazni:

Image 1

h)

A számítást a januártól júniusig, illetve júliustól decemberig tartó 6 hónapos időszakokra kell elvégezni, kivéve az első időszakot, amelynek az első aukciótól az azt követő 6 hónapos időszak lejártáig kell tartania.

2.   Adatszolgáltatási kötelezettségek

a)

Az elsődleges kereskedők kérésre információkat szolgáltatnak az általuk saját pozíciókezelésük és az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaival folytatott kereskedés tekintetében kitűzött kockázatvállalási limitről, valamint e kockázatvállalási limit alkalmazásának mértékéről. A szolgáltatandó információkat az információkérésben kell pontosan meghatározni.

b)

Az elsődleges kereskedők haladéktalanul értesítik a Bizottságot, ha az ESMA által az 1060/2009/EK rendelet (1) 18. cikkének (3) bekezdésével összhangban elismert külső hitelminősítő intézetek valamelyike a hitelminősítésüket bármely irányban módosítja.

c)

Az elsődleges kereskedők haladéktalanul értesítik a Bizottságot, ha nem teljesítik a 4. cikkben foglalt jogosultsági feltételek valamelyikét.

d)

Az elsődleges kereskedők a jelentkezési űrlapon megadott kapcsolattartási adataikban bekövetkezett változásokról a változás bekövetkezését követő két héten belül a jelentkezési űrlaphoz csatolt minta szerint tájékoztatják a Bizottságot.

e)

Az elsődleges kereskedők kérésre információkat szolgáltatnak a Bizottságnak az elsődleges kereskedőként – különösen az Unió és az Euratom hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaival kapcsolatban az elsődleges és a másodlagos piacon – folytatott tevékenységükre vonatkozóan.


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1060/2009/EK rendelete (2009. szeptember 16.) a hitelminősítő intézetekről (HL L 302., 2009.11.17., 1. o.); a lista a következő internetcímen tekinthető meg:https://www.esma.europa.eu/supervision/credit-rating-agencies/risk