2021.4.12.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

LI 124/7


A TANÁCS (KKBP) 2021/585 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2021. április 12.)

az iráni helyzetre tekintettel egyes személyekkel és szervezetekkel szemben hozott korlátozó intézkedésekről szóló 2011/235/KKBP határozat végrehajtásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 31. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az iráni helyzetre tekintettel egyes személyekkel és szervezetekkel szemben hozott korlátozó intézkedésekről szóló, 2011. április 12-i 2011/235/KKBP tanácsi határozatra (1) és különösen annak 3. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

mivel:

(1)

A Tanács 2011. április 12-én elfogadta a 2011/235/KKBP határozatot.

(2)

Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője 2019. december 8-án nyilatkozatot adott ki az Unió nevében, amelyben elítélte, hogy az iráni biztonsági erők széles körben és aránytalan mértékben alkalmaztak erőszakot, aminek következtében a 2019. novemberi tüntetésekre való reagálás során rendkívül sokan életüket vesztették vagy megsebesültek. A főképviselő a nyilatkozatban leszögezte továbbá, hogy az Unió elvárja az erőszakos cselekmények valamennyi elkövetőjének a felelősségre vonását, és felszólította az iráni hatóságokat, hogy a halálesetek és a letartóztatottak számát tisztázandó gondoskodjanak átlátható és hiteles vizsgálatokról, és valamennyi őrizetbe vett személy számára biztosítsák a jogszerű eljárást. Emellett arra reagálva, hogy Irán több mint egy hétre letiltotta a globális hálózatokhoz való internet-hozzáférést, meggátolva ezzel a kommunikációt és a szabad információáramlást az iráni polgárok körében, a főképviselő a nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy az alapvető jogokat, így többek között a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságát minden körülmények között tiszteletben kell tartani.

(3)

Ezzel összefüggésben, valamint összhangban az Unió amelletti elkötelezettségével, hogy Irán vonatkozásában minden aggodalomra okot adó kérdéssel foglalkozzon, így többek között az emberi jogi helyzettel is, nyolc személyt és három szervezetet fel kell venni a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó személyeknek és szervezeteknek a 2011/235/KKBP határozat mellékletében foglalt jegyzékébe.

(4)

A 2011/235/KKBP határozat mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2011/235/KKBP határozat melléklete az e határozat mellékletében foglaltak szerint módosul.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. április 12-án.

a Tanács részéről

az elnök

A. P. ZACARIAS


(1)  HL L 100., 2011.4.14., 51. o.


MELLÉKLET

A 2011/235/KKBP határozat mellékletében foglalt jegyzék a következő személyekkel és szervezetekkel egészül ki:

Személyek

 

Név

Azonosító adat

Indokolás

A jegyzékbe való felvétel időpontja

„88.

SOLEIMANI Gholamreza

Születési hely: Farsan (Iran)

Születési idő: 1343 (iráni Hidzsri-naptár), 1964 vagy 1965 (Gergely-naptár szerint)

Állampolgárság: iráni

Nem: férfi

Tisztség: az Iszlám Forradalmi Gárda (Islamic Revolutionary Guard Corps [IRGC]) Baszidzs szervezetének vezetője (Head of the Basij Organization)

Gholamreza Soleimani az Iszlám Forradalmi Gárda (Islamic Revolutionary Guard Corps) Baszidzs szervezetének (Basij Organization) vezetője. A Baszidzs szervezet halálos erőt vetett be a 2019. novemberi iráni tüntetések leverésére, ezzel fegyvertelen tüntetők és más polgári személyek halálát és sebesülését okozva országszerte számos városban. A Baszidzs szervezet vezetőjeként Gholamreza Soleimanit felelősség terheli az iráni tüntetések erőszakos leveréséért és az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

2021.4.12.

89.

SALAMI Hossein (más néven: SALAMI Hussain)

Születési hely: Vaneshan, Golpayegan (Iran)

Születési idő: 1339 (iráni Hidzsri-naptár), 1960 vagy 1961 (Gergely-naptár szerint)

Állampolgárság: iráni

Nem: férfi

Tisztség: az Iszlám Forradalmi Gárda (Islamic Revolutionary Guard Corps [IRGC])

főparancsnoka (Commander in Chief)

Rendfokozat: vezérőrnagy

Hossein Salami 2019 áprilisa óta – a Baszidzs milíciát (Basij militia) is magában foglaló – IRGC főparancsnoka, valamint a Nemzeti Biztonsági Tanács (National Security Council) tagja. Az IRGC reguláris erői és a Baszidzs milícia halálos erőt vetett be a 2019. novemberi iráni tüntetések leverésére, ezzel fegyvertelen tüntetők és más civilek halálát és sebesülését okozva országszerte számos városban. Hossein Salami a Nemzeti Biztonsági Tanács tagjaként részt vett azokon az üléseken, amelyek eredményeként elrendelték, hogy halálos erőt alkalmazzanak a 2019. novemberi tüntetések leverésére. Hossein Salamit ezért felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

2021.4.12.

90.

KARAMI Hassan

Állampolgárság: iráni

Nem: férfi

Tisztség: az iráni rendőrség (Iranian police force) különleges egységeinek parancsnoka (Commander of the Special Units)

Hassan Karami az iráni rendőrség (Iranian police force) különleges egységeinek parancsnoka (Commander of the Special Units). A különleges egységek halálos erőt vetettek be a 2019. novemberi iráni tüntetések leverésére, ezzel fegyvertelen tüntetők és más polgári személyek halálát és sebesülését okozva országszerte számos városban. A fegyvertelen tüntetők és más polgári személyek halálát és sebesülését okozó különleges egységek parancsonaként Hassan Karamit felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

2021.4.12.

91.

PAKPOUR Mohammad (más néven: PAKPUR Mohammad)

Születési hely: Arak (Iran)

Születési idő: 1340 (iráni Hidzsri-naptár), 1961 (Gergely-naptár szerint)

Állampolgárság: iráni

Nem: férfi

Tisztség: az Iszlám Forradalmi Gárda szárazföldi erőinek főparancsnoka (Commander in Chief of the Islamic Revolutionary Guard Corps [IRGC] Ground Forces)

Rendfokozat: dandártábornok

Mohammad Pakpour 2010 márciusa óta az IRGC szárazföldi erőinek főparancsnoka. Az IRGC szárazföldi erői halálos erőt vetettek be a 2019. novemberi iráni tüntetések leverésére, ezzel fegyvertelen tüntetők és más polgári személyek halálát és sebesülését okozva országszerte számos városban. Az IRGC szárazföldi erőinek főparancsnokaként, amely erők halálos erőt vetettek be fegyvertelen tüntetők és más civilek ellen, Mohammad Pakpourt felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

2021.4.12.

92.

ASHTARI Hossein

Születési hely: Isfahan (más néven: Esfahan, Ispahan)

Állampolgárság: iráni

Nem: férfi

Tisztség: az iráni rendőrség (Iranian police force) főparancsnoka (Commander in Chief)

Hossein Ashtari 2015 márciusa óta az iráni rendőrség főparancsnoka, valamint a Nemzeti Biztonsági Tanács (National Security Council) tagja. A rendőrség magában foglalja a sürgősségi egységeket (Emdad Units) és a különleges egységeket (Special Units) is. Irán rendes rendőri erői, a sürgősségi egységek és a különleges egységek halálos erőt vetettek be a 2019. novemberi iráni tüntetések leverésére, ezzel fegyvertelen tüntetők és más polgári személyek halálát és sebesülését okozva országszerte számos városban. Hossein Ashtari a Nemzeti Biztonsági Tanács tagjaként részt vett azokon az üléseken, amelyek eredményeként elrendelték, hogy halálos erőt alkalmazzanak a 2019. novemberi tüntetések leverésére. Hossein Ashtarit ezért felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

2021.4.12.

93.

ZIAEI Gholamreza

Nem: férfi

Tisztség: az evini börtön (Evin Prison) korábbi igazgatója (Director); egyéb börtönök korábbi igazgatója (Director)

2019 júliusa és 2020 júniusa között Gholamreza Ziaei volt az evini börtön igazgatója; ezen időszakban tovább romlottak a már korábban is rossz fogvatartási körülmények. A női foglyoktól megtagadták a gyermekeikkel való telefonos kapcsolattartást. A politikai foglyoktól megtagadták a családtagok általi heti látogatást, ami e foglyok számára csak kéthavonta volt engedélyezett. A 2009-es tüntetések során Ziaei a karizaki börtönt (Kahrizak Detention Center) igazgatta, ahol legalább öt, a 2009. évi teheráni tömeges utcai tüntetésekkel összefüggésben őrizetbe vett fogoly halt meg kínzást követően. 2017 és 2019 között, mielőtt átvette volna a Teheránban található evini börtön vezetését, a Teherántól nyugatra fekvő Karadzsban (Karaj) található Rajaee Shahr börtön (Rajaee Shahr Prison) igazgatója volt, ahol a politikai foglyok számos alkalommal tüntettek a bántalmazás és az embertelen életkörülmények miatt.

2021.4.12.

94.

SHAHVARPOUR Hassan

Születési hely: Safi Abad, south of Dezful, Khuzestan (Iran)

Nem: férfi

Útlevélszám: 2001624001 (nemzeti személyazonosító igazolvány száma)

Tisztség: az Iszlám Forradalmi Gárda (Islamic Revolutionary Guard

Corps [IRGC]) Kuzesztán tartománybeli (Khuzestan Province) Vali Asr alakulatának (Vali Asr Corps) parancsnoka (Commander)

Rendfokozat: dandártábornok

2009 óta az IRGC kuzesztáni parancsnoka; ebbéli minőségében Hassan Shahvarpour –t felelősség terheli a szóban fogó erők tetteiért, amelyek a 2019. novemberi tüntetések során gépfegyvert használtak a tüntetőkkel és egyéb polgári személyekkel szemben Mahshahr városban. Az IGRC az ő parancsára ölt meg a menekülőket bekerítő páncélozott járművekből leadott gépfegyvertűzzel 148 olyan tüntetőt, akik a környező mocsárvidéken próbáltak menedéket keresni.

2021.4.12.

95.

VASEGHI Leyla (más néven: VASEQI Layla, VASEGHI Leila, VASEGHI Layla)

Születési hely: Sari, Mazandaran Province (Iran)

Születési idő: 1352 (iráni Hidzsri-naptár), 1972 vagy 1973 (Gergely-naptár szerint)

Nem: nő

Tisztség: Godzs (Shahr-e Qods) kormányzója (Governor) és a városi biztonsági tanács vezetője (Head of City Security Council)

Godzs (Shahr-e Qods) kormányzójaként és 2019 szeptembere óta a városi biztonsági tanács (City Security Council) vezetőjeként Leyla Vaseghi a 2019. novemberi tüntetések során arra utasított rendőri és egyéb fegyveres erőket, hogy vessenek be halálos erőt, ezzel fegyvertelen tüntetők és más polgári személy halálát és sebesülését okozva. Godzs kormányzójaként és a városi biztonsági tanács vezetőjeként Leyla Vaseghit felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

2021.4.12.”

Szervezetek

 

Név

Azonosító adat

Indokolás

A jegyzékbe való felvétel időpontja

„2.

Evin Prison

Cím: Tehran Province, Tehran, District 2, Dasht-e Behesht (Iran)

Az evini börtönben az elmúlt években és évtizedekben politikai foglyokat tartottak fogva, akiket rendszeresen bántalmaztak és kínoztak, és akiknek súlyosan megsértették az emberi jogait. A 2019. novemberi tüntetések résztvevőit az evini börtönben tartották és – bizonyos számban – tartják továbbra is fogva politikai foglyokként. Az evini börtönben a fogvatartottakat megfosztják alapvető eljárási jogaiktól, olykor pedig magánzárkában vagy – rossz higiéniai körülmények között – túlzsúfolt cellákban tartják őket. Részletes jelentések készültek a börtönben alkalmazott testi és lelki kínzásról. A fogvatartottaktól megtagadják a családtagokkal és az ügyvédekkel való érintkezést, valamint a megfelelő egészségügyi ellátást.

2021.4.12.

3.

Fashafouyeh Prison (más néven: Greater Tehran Central Penitentiary, Hasanabad-e Qom Prison, Greater Tehran Prison)

Cím: Tehran Province, Hasanabad, Bijin Industrial Zone, Tehran, Qom Old Road (Iran)

Telefon: +98 21 5625 8050

A fashafouyehi börtön eredetileg kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetőinek fogva tartására kijelölt börtön. Egy ideje politikai foglyokat is fogva tartanak itt, némelyiküket arra kényszerítve, hogy kábítószerfüggőkkel éljenek közös cellában. Az élet- és higiéniai körülmények nagyon rosszak, és hiányoznak az olyan alapvető szükségletek, mint a tiszta ivóvíz. A 2019. novemberi tüntetések során több tüntetőt – köztük fiatalkorúakat – is a fashafouyehi börtönben tartottak fogva. Beszámolók szerint 2019 novemberében a tüntetőket kínzásnak és embertelen bánásmódnak vetették alá a fashafouyehi börtönben, például oly módon, hogy forrásban lévő vízzel szándékosan megsebesítették őket, és megtagadták tőlük az orvosi kezelést. Az Amnesty International által a 2019. novemberi tüntetések leveréséről készített jelentés szerint a fashafouyehi börtönben akár 15 éves gyermekeket is együtt tartottak fogva felnőttekkel. Egy teheráni bíróság halálra ítélt három, jelenleg a fashafouyehi börtönben fogva tartott személyt, akik részt vettek a 2019. novemberi tüntetéseken.

2021.4.12.

4.

Rajaee Shahr Prison (más néven: Rajai Shahr Prison, Rajaishahr, Raja’i Shahr, Reja’i Shahr, Rajayi Shahr, Gorhardasht Prison, Gohar Dasht Prison)

Cím: Alborz Province, Karaj, Gohardasht, Moazzen Blvd (Iran)

Telefon: +98 26 3448 9826

Ismert tény, hogy a Rajaee Shahr börtönben (Rajaee Shahr Prison) az 1979. évi iszlám forradalom óta megfosztják a fogvatartottakat emberi jogaiktól, többek között súlyos testi és lelki kínzást alkalmaznak a politikai foglyokkal és a lelkiismereti foglyokkal szemben, valamint tisztességes eljárás lefolytatása nélkül tömeges kivégzéseket hajtanak végre. A 2019. novemberi tüntetéseket követően több száz foglyot – köztük gyermekeket – bántalmaztak súlyosan a Rajaee Shahr börtönben. Hiteles beszámolók szerint ebben a börtönben sokszor alkalmaztak kínzást és más kegyetlen büntetést, többek között kiskorúakkal szemben is.

2021.4.12.”