12.5.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 163/3


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2020. május 11.)

a jövőállósági platform létrehozásáról

(2020/C 163/03)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

mivel:

(1)

A Célravezető és hatásos szabályozás program (a továbbiakban: REFIT program) keretei között az általános tehercsökkentésre és az egyszerűsítésre irányuló munka irányát a Bizottságnak a minőségi jogalkotásra vonatkozó politikája szabja meg. (1)

(2)

A program szerint a Bizottságnak biztosítania kell, hogy a szabályozás – amellett, hogy maradéktalanul eléri a kitűzött célokat – célirányos és könnyen betartható legyen, és ne növelje szükségtelenül az adminisztratív terheket.

(3)

A bürokrácia csökkentésének, a piacra jutás megkönnyítésének és a digitalizációban rejlő előnyök lehető legnagyobb mértékű kihasználásának különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) (2) látnák előnyét. Ezzel összefüggésben a kkv-követek hálózatának (3) feladata a kis- és középvállalkozások érdekeinek előmozdítása.

(4)

A REFIT-platform a 2015. május 19-i C(2015) 3261 bizottsági határozattal (4) jött létre azzal a céllal, hogy támogassa a Bizottságot a jogalkotás minőségének javítására irányuló erőfeszítéseiben. A határozat 2019. október 31-ig volt alkalmazható.

(5)

„Minőségi jogalkotás: helyzetfelmérés és elkötelezettségünk fenntartása” című közleményében (5) a Bizottság számba vette a minőségi jogalkotás területén 2015 és 2018 között elért eredményeket. A helyzetfelmérés tanúsága szerint az érdekeltek támogatják a REFIT-platformot, ugyanakkor legtöbbjük nagyobb eredményességet várna el tőle: azt szeretné, ha a platform több egyszerűsítő ötletet gyűjtene össze, és ezeket az ötleteket gyorsabban követnék konkrét változások.

(6)

Annak érdekében, hogy az uniós jog a lehető legelőnyösebb legyen a polgárok és a vállalkozások, különösen pedig a kis- és középvállalkozások számára, és egyszersmind hatékony is legyen, továbbá tekintettel az egyre hangsúlyosabb világméretű kihívások, például a digitalizáció következményeinek elszaporodására, a Bizottságnak a jövőben is szüksége van arra, hogy egy tanácsadó testület keretei között igénybe vegye a szakemberek szakmai segítségét.

(7)

Ezért – a bizottsági szakértői csoportok létrehozására és működésére vonatkozó horizontális szabályok megállapításáról szóló C(2016) 3301 bizottsági rendelettel (6). (a továbbiakban: horizontális szabályok) összhangban – létre kell hozni egy szakértői csoportot, és meg kell határozni annak feladatait és felépítését. A REFIT-platformmal kapcsolatos tapasztalatokra építve „jövőállósági platform” elnevezéssel új platformot kell létrehozni. A platform munkájában a tagállamok nemzeti, regionális és helyi szintű hatóságainak, a Régiók Bizottságának, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, valamint az érdekelteknek kell részt venniük. A platformnak szorosan együtt kell működnie a kkv-követek hálózatával, amelyet az uniós kkv-követ képvisel.

(8)

A platformnak az egyszerűsítéssel és a tehercsökkentéssel kell foglalkoznia. A platform támogathatja a Bizottságot az uniós szakpolitikák jövőorientáltságának és az új kihívások szempontjából vett relevanciájának biztosításában. A platform emellett azt is vizsgálhatja, hogy a digitalizáció hogyan csökkentheti a polgárok és a vállalkozások terheit.

(9)

A jövőállósági platform munkáját jobban kell strukturálni és összpontosítani, mint ahogyan az a REFIT-platform esetében történt. Ennek érdekében a platformnak éves munkaprogramok alapján kell működnie, amelyet a Bizottság javaslata alapján és annak egyetértésével a platform tagjai állítanak össze a következő csatornákon keresztül azonosított problémás jogszabályok figyelembevételével:

a)

a szubszidiaritással, az arányossággal és a „kevesebbet hatékonyabban” megközelítéssel foglalkozó munkacsoport jelentése; (7)

b)

a Bizottság által elvégzett fontosabb értékelések és célravezetőségi vizsgálatok;

c)

a tagállamoktól, a kkv-követek hálózatától, a Régiók Bizottságától és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságtól a legnagyobb terhet képező uniós jogszabályokkal kapcsolatban érkező információk;

d)

az érdekeltektől és a szélesebb közvéleménytől érkező jelzések.

(10)

Ezek a források a várakozások szerint segítséget nyújtanak azon szakpolitikai területek és jogszabályok – köztük felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok – azonosításához, amelyekkel kapcsolatban felmerülhet, hogy az uniós jogszabályok szükségtelen költségeket rónak a vállalkozásokra és a polgárokra. Az uniós kkv-követ tanácsadással és információkkal szolgál különösen azokkal a terhekkel és jogszabályi komplexitásokkal kapcsolatban, amelyekkel a kis- és a középvállalkozások szembesülnek.

(11)

A platformnak foglalkoznia kell az uniós jogi szabályozás hatékonyságával és a szabályozottság mértékével kapcsolatos problémákkal. Emellett a lehetőségekhez mérten információkat kell gyűjtenie azokról a többletterhekről, amelyek a tagállamokban képződnek az uniós jogszabályok végrehajtásával összefüggésben.

(12)

A platformnak az éves munkaprogramban megjelölt témákban tényadatokon alapuló véleményeket kell megfogalmaznia, és meg kell válaszolnia mindazokat az információ- és tényadat-szolgáltatásra irányuló felkéréseket, amelyeket a Bizottság a minőségi jogalkotással kapcsolatban a REFIT program keretei között végzett munkájával összefüggő kérdésekben hozzá intéz.

(13)

A platform célja, hogy lehetőséget adjon a közigazgatásokban, a szociális partnereknél, a kisvállalkozásoknál és a nagyvállalatoknál, valamint a fogyasztóvédelmi, az egészségügyi és a környezetvédelmi szervezeteknél és más nem kormányzati szervezeteknél rendelkezésre álló szakértelem együttes mozgósítására. A platformnak kormányzati csoportból és érdekképviseleti csoportból kell állnia. A kormányzati csoportnak a tagállamok nemzeti és/vagy regionális és helyi szintű hatóságai által delegált, a minőségi jogalkotás területéhez értő magas rangú szakértőket, valamint a Régiók Bizottsága által delegált képviselőket kell magában foglalnia. A nemzeti, a regionális és a helyi szintű hatóságok jelenléte várhatóan segíteni fogja az uniós jog végrehajtásával összefüggő konkrét problémák azonosítását. A Régiók Bizottsága létrehozta a regionális és a helyi szintű hatóságok RegHub elnevezésű hálózatát, (8) amelynek az a célja, hogy az érintettekkel helyi szinten folytatott konzultációk révén tapasztalatokat gyűjtsön az európai uniós szakpolitikák végrehajtásával kapcsolatban. A RegHub ezért hasznos információkkal segítheti a platform munkáját. Az érdekképviseleti csoportnak különböző szakpolitikai területeken gyakorlati szakértelemmel rendelkező érdekelteket, valamint az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság által delegált képviselőket kell magában foglalnia. A szakterületi lefedettség és a kiegyensúlyozottság érdekében a két csoportnak együtt kell működnie egymással.

(14)

A platformnak meg kell alkotnia saját eljárási szabályzatát.

(15)

A csoport tagjai számára meg kell határozni az információk közzétételére vonatkozó szabályokat.

(16)

A személyes adatok kezelését az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (9) megfelelően kell végezni.

(17)

A jövőállósági platform tevékenységével kapcsolatos összes releváns dokumentumot nyilvánosságra kell hozni.

(18)

E határozatnak a Bizottság megbízatási ideje alatt kell alkalmazandónak lennie,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Tárgy

Létrejön a jövőállósági platform (a továbbiakban: platform).

2. cikk

Feladatok

(1)   A platform az éves munkaprogramjában meghatározott témákban alkotott véleményekkel a Bizottság munkáját segíti.

(2)   A platform az éves munkaprogramjában meghatározott kérdésekben:

a)

adatokat, információkat és jelzéseket gyűjt arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet csökkenteni a terheket és – célkitűzéseik megvalósulásának aláásása nélkül – egyszerűsíteni az azonosított uniós jogszabályokat, figyelemmel a szabályozottság mértékére is;

b)

értékeli, hogy az azonosított uniós jogszabályok és azok célkitűzései az új kihívások tükrében továbbra is megfelelőek-e, és megvizsgálja, hogy a digitalizáció és az elektronikus eszközök egyre kiterjedtebb használata támogathatja-e e célkitűzések megvalósítását;

c)

a Bizottság felkérésére információkkal szolgál.

3. cikk

Konzultáció

A Bizottság Főtitkársága a minőségi jogalkotással kapcsolatban a REFIT program keretei között végzett munkájával összefüggő kérdésekben konzultálhat a csoporttal.

4. cikk

Éves munkaprogram

(1)   A Bizottság Főtitkárságának javaslata alapján és annak egyetértésével a platform összeállítja az éves munkaprogramot, amelynek a következő forrásokban azonosított kérdésekre kell kiterjednie:

a)

a szubszidiaritással, az arányossággal és a „kevesebbet hatékonyabban” megközelítéssel foglalkozó munkacsoport jelentésének (10) VI. melléklete;

b)

a Bizottság által elvégzett fontosabb értékelések és célravezetőségi vizsgálatok;

c)

a tagállamoktól, a kkv-követek hálózatától, különösen a RegHub hálózaton keresztül a Régiók Bizottságától, valamint az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságtól a legnagyobb terhet képező uniós jogszabályokkal kapcsolatban érkező információk.

(2)   A javasolt éves munkaprogram elkészítéséhez az uniós kkv-követ információkkal és tanácsadással szolgál különösen azokkal a terhekkel és jogszabályi komplexitásokkal kapcsolatban, amelyekkel a kis- és a középvállalkozások szembesülnek.

(3)   A platform eljárási szabályzatában meg kell határozni azokat a feltételeket, amelyek mellett a munkaprogram elkészítésével összefüggésben az érdekeltektől és a szélesebb közvéleménytől érkező jelzések segíthetik a platform érdeklődésére számot tartó kérdések jegyzékének összeállítását.

5. cikk

Tagok

(1)   A platform két csoportból áll: a kormányzati csoportból és az érdekképviseleti csoportból.

(2)   A kormányzati csoport tagjai: a tagállamok nemzeti, regionális és helyi szintű hatóságai, valamint a Régiók Bizottsága. A tagállamok egy-egy tagot jelölnek vagy a nemzeti szintről, vagy pedig a helyi és a regionális szintű hatóságoktól. A Régiók Bizottsága három képviselőt jelöl. A kormányzati csoport tehát harminc képviselőből áll. A tagok biztosítják, hogy képviselőik magas szintű szakértelemmel rendelkezzenek.

(3)   Az érdekképviseleti csoport tagjai: az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, amely három képviselőt jelöl, valamint a Bizottság főtitkára által kijelölt tizenkilenc, egy adott szakpolitikai terület érdekeltjeinek közös érdekét képviselő szakértő. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság biztosítja, hogy képviselői magas szintű szakértelemmel rendelkezzenek. A közös érdek képviseletére kijelölt szakértők nem egy meghatározott érdekeltet, hanem az érdekelteket tömörítő különböző szervezetek közös szakpolitikai irányvonalát képviselik. Azokat a vállalkozásokat és különösen kis- és középvállalkozásokat, valamint szociális partnereket és civil társadalmi szervezeteket kell képviselniük, amelyek közvetlen tapasztalatokkal rendelkeznek az uniós jogszabályok alkalmazásában.

(4)   A platform közös érdeket képviselő tagjainak megbízatása a platform megbízatási idejére szól. Ezek a személyek mindaddig a platform tagjai maradnak, amíg megbízatásuk le nem jár, helyükre új tagot nem jelölnek ki, vagy le nem mondanak megbízatásukról.

(5)   Azok a közös érdeket képviselő tagok, akik a továbbiakban nem képesek hatékonyan hozzájárulni a platform munkájához, akik a Bizottság Főtitkárságának véleménye szerint nem felelnek meg az Európai Unió működéséről szóló szerződés 339. cikkében megállapított feltételeknek, valamint akik megbízatásukról lemondanak, a továbbiakban nem hívhatók meg a csoport üléseire, és helyükre megbízatásuk hátralevő időtartamára a tartaléklistán található jelöltek közül új tagot kell kijelölni.

6. cikk

Kiválasztási eljárás

(1)   Az érdekképviseleti csoport közös érdeket képviselő tagjait a bizottsági szakértői csoportok és más hasonló testületek nyilvántartásában (11) (a továbbiakban: szakértői csoportok nyilvántartása) közzétett nyilvános pályázati felhívás útján kell kiválasztani. A pályázati felhívás más módon, például külön erre a célra szolgáló internetes honlapon is közzétehető. A pályázati felhívásban pontosan meg kell jelölni a kiválasztási kritériumokat, ideértve a szükséges szakértelmet is, valamint a munkavégzés során képviselendő érdeket. A pályázati felhívásra való jelentkezést legalább négyhetes határidővel kell lehetővé tenni.

(2)   A közös érdeket képviselő szakértő kijelölésének feltétele, hogy szerepeljen az átláthatósági nyilvántartásban.

(3)   A közös érdeket képviselő szakértőket a Bizottság főtitkára jelöli ki azon szakértők közül, akik a 2. cikkben meghatározott területeken szakértelemmel rendelkeznek, és jelentkeztek a pályázati felhívásra.

(4)   A Bizottság Főtitkársága tartaléklistát állít össze azokról az alkalmas jelöltekről, akik igénybe vehetők abban az esetben, ha az érdekképviseleti csoport valamely közös érdeket képviselő tagja helyére újat kell kijelölni. A tartaléklistára való felvételhez a Bizottság Főtitkársága kikéri a jelentkezők hozzájárulását.

7. cikk

Működés

(1)   A platform az elnök felkérésére, a Bizottság Főtitkárságának egyetértésével, a horizontális szabályokkal összhangban jár el.

(2)   A platform tagjai és tagjainak képviselői részt vesznek a platform ülésein. A platform véleményeinek elfogadása céljából plenáris ülést kell összehívni; az előkészítő ülések a platform véleményeinek véglegesítését segítik és szervezeti kérdésekkel foglalkoznak; az alcsoportok ülései pedig az éves munkaprogramban szereplő egyes témákra összpontosítanak. A platform üléseit főszabály szerint a Bizottság épületeiben, vagy ha lehetséges, videokonferencia útján kell tartani.

(3)   A platform tagjai a Bizottság Főtitkárságának egyetértésével, a tagok egyszerű többségével úgy dönthetnek, hogy a platform nyilvánosan tanácskozik.

(4)   A Bizottság Főtitkársága ellátja a platformmal kapcsolatos titkársági feladatokat, ennek keretében titkársági szolgáltatásokat nyújt, és elkészíti az éves munkaprogram tervezetét. A platform ülésein részt vehetnek a Bizottság más szervezeti egységeinek a platform tevékenységében érdekelt tisztviselői.

(5)   Az egyes napirendi pontok megvitatásáról és a platform által megfogalmazott véleményekről minden kérdésre kiterjedő érdemi jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvet az elnök felelősségi körében a titkárság készíti.

(6)   A platform a véleményeit konszenzussal fogadja el. Ha szavazásra van szükség, a döntéshozatal a tagok egyszerű többségi szavazatával történik. A többségi vélemény ellen szavazó tagoknak joguk van ahhoz, hogy álláspontjuk indokolását egy, a véleményhez csatolt külön dokumentumban összegezzék.

8. cikk

Elnök

A platform ülésein a Bizottság minőségi jogalkotásért felelős alelnöke elnököl. A platform előkészítő ülésein a Bizottság valamely magas rangú tisztviselője elnököl. Az egyéb üléseken az elnöki teendőket a platform titkársága látja el.

9. cikk

Alcsoportok

A Bizottság Főtitkársága létrehozhat legfeljebb négy alcsoportot meghatározott, a platform éves munkaprogramjában szereplő témák vizsgálatára. Az alcsoportok a horizontális szabályokkal összhangban működnek, és tevékenységükről beszámolnak a csoportnak. Megbízatásuk teljesítése után az alcsoportok megszűnnek. Minden alcsoport munkájában részt vesz a Régiók Bizottsága és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság egy-egy képviselője.

10. cikk

Meghívott szakértők

(1)   Az elnök a platform vagy annak alcsoportjai üléseire eseti alapon meghívhat olyan külső szakértőket – ideértve a helyi és a regionális szintű hatóságoknál vagy azok társulásainál dolgozó szakértőket is –, akik a napirendi pontok valamelyike kapcsán speciális szakértelemmel rendelkeznek. Az elnök a plenáris ülésekre meghívja az uniós kkv-követet.

(2)   A Régiók Bizottsága – a Bizottság Főtitkárságának egyetértésével – a platform vagy annak alcsoportjai üléseire eseti alapon meghívhatja a RegHub képviselőit.

11. cikk

Eljárási szabályzat

A Bizottság Főtitkárságának javaslatára és azzal egyetértésben a platform – tagjainak egyszerű többségével – a szakértői csoportokra vonatkozó rendes eljárási szabályok alapján és a horizontális szabályokkal összhangban eljárási szabályzatot fogad el.

12. cikk

Szakmai titoktartás, a minősített adatok kezelése

A szakértői platform tagjait és azok képviselőit, valamint a meghívott szakértőket ugyanazok a szakmai titoktartási kötelezettségek terhelik, amelyek a Szerződések és az azokat végrehajtó szabályok értelmében az intézmények valamennyi tagjára és személyzetére alkalmazandók. Emellett kötelesek betartani a Bizottságnak az EU-minősített adatok védelmére vonatkozó, az (EU, Euratom) 2015/443 (12) és az (EU, Euratom) 2015/444 (13). bizottsági határozatban meghatározott szabályait is. A Bizottság e kötelezettségek betartásának elmulasztása esetén minden megfelelő intézkedést meghozhat.

13. cikk

Átláthatóság

(1)   A platformot és alcsoportjait be kell jegyezni a szakértői csoportok nyilvántartásába.

(2)   A platform és alcsoportjai összetételével kapcsolatban a szakértői csoportok nyilvántartásában közzé kell tenni:

a)

a tagállami hatóság nevét;

b)

azon európai uniós szerv nevét, amely tagja a platformnak (Régiók Bizottsága, Európai Gazdasági és Szociális Bizottság);

c)

a közös érdek képviseletére kijelölt szakértő nevét a képviselt érdek megjelölésével.

(3)   Minden releváns dokumentumot (köztük a napirendeket, a jegyzőkönyveket és a résztvevők beadványait) közzé kell tenni vagy a szakértői csoportok nyilvántartásában, vagy pedig egy ott megjelölt internetcímen elérhető, külön erre a célra szolgáló internetes oldalon. A külön erre a célra szolgáló internetes oldalhoz való hozzáférés nem köthető felhasználói regisztrációhoz vagy más korlátozáshoz. Az ülés előtt a napirendet és a többi releváns háttéranyagot, az ülés után pedig a jegyzőkönyvet kellő időben közzé kell tenni. E szabály alól kivétel csak akkor tehető, ha egy dokumentum közzététele az 1049/2001/EK rendelet (14) 4. cikke értelmében kedvezőtlenül befolyásolná valamely közérdek vagy magánérdek védelmét. (15)

(4)   A platformnak külön internetes oldalakkal kell rendelkeznie. Ezeket az internetes oldalakat a platform – a Bizottság Főtitkárságának egyetértésével – arra is felhasználhatja, hogy kikérje a polgárok és az érdekeltek véleményét az éves munkaprogramban meghatározott kérdésekben, továbbá segítségükkel kommunikációs tevékenységet is folytathat.

14. cikk

Az ülések költségei

(1)   A platform és alcsoportjai munkájában részt vevő személyek a rendelkezésre bocsátott szakértelmükért nem részesülnek díjazásban.

(2)   A résztvevőknek a platform és alcsoportjai munkájával kapcsolatos utazási és tartózkodási költségeit a Bizottság megtéríti. A költségtérítés a Bizottságon belül alkalmazandó rendelkezéseknek megfelelően, az éves forrásfelosztási eljárás keretében a Bizottság szervezeti egységeihez rendelt, rendelkezésre álló előirányzatok erejéig történik.

15. cikk

Alkalmazás

Ezt a határozatot 2025. október 31-ig kell alkalmazni.

Kelt Brüsszelben, 2020. május 11-én.

a Bizottság részéről

Maroš ŠEFČOVIČ

alelnök


(1)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: „Az uniós szabályozás célravezetősége”, COM(2012) 746: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=COM:2012:0746:FIN

(2)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: „Kkv-stratégia a fenntartható és digitális Európáért”, COM(2020) 103: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020DC0103

(3)  https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act/sme-envoys_hu

(4)  A Bizottság C(2015) 3261 final határozata (2015. május 19.) a REFIT-platform létrehozásáról:

https://ec.europa.eu/info/files/commission-decision-establishing-refit-platform_hu

(5)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: „Minőségi jogalkotás: helyzetfelmérés és elkötelezettségünk fenntartása”, COM(2019) 178 final:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=COM:2019:178:FIN

(6)  A Bizottság határozata (2016. május 30.) a bizottsági szakértői csoportok létrehozására és működésére vonatkozó horizontális szabályok megállapításáról, C(2016) 3301:

https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/PDF/C_2016_3301_F1_COMMISSION_DECISION_EN.pdf

(7)  A szubszidiaritással, az arányossággal és a „kevesebbet hatékonyabban” megközelítéssel foglalkozó munkacsoport jelentése: https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/report-task-force-subsidiarity-proportionality-and-doing-less-more-efficiently_en.pdf

(8)  Régiókat tömörítő, a jogszabályok végrehajtásának elemzését segítő csoport: https://cor.europa.eu/en/our-work/Pages/network-of-regional-hubs.aspx

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).

(10)  A szubszidiaritással, az arányossággal és a „kevesebbet hatékonyabban” megközelítéssel foglalkozó munkacsoport jelentése: https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/report-task-force-subsidiarity-proportionality-and-doing-less-more-efficiently_en.pdf

(11)  https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/

(12)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A32015D0443

(13)  https://op.europa.eu/hu/publication-detail/-/publication/41a6eeeb-cc70-11e4-ab4d-01aa75ed71a1/language-hu

(14)  Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43. o.).

(15)  Ezek a kivételek a közbiztonság, a katonai ügyek, a nemzetközi kapcsolatok, a pénzügyi, monetáris vagy gazdaságpolitika, a személyiség és a magánszemély becsülete, a kereskedelmi érdekek, a bírósági eljárások és a jogi tanácsadás, az ellenőrzések, vizsgálatok és könyvvizsgálatok, valamint az intézmény döntéshozatali eljárásai számára kívánnak védelmet biztosítani.